Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τί δεν τρώτε στην εγκυμοσύνη;


Dimaki83

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας!

Επειδή δε βλέπω πρόσφατο σχετικό θέμα, είπα να ανοίξω ένα καινούριο.

Θα ήθελα να ρωτήσω, εσείς τί προσέχετε στην διατροφή σας στην εγκυμοσύνη; Ή τί προσέχατε όταν ήσασταν έγκυες; Εγώ στο πρώτο μου παιδί ήμουν ιδιαίτερα προσεκτική, και πάλι τώρα που τα ξαναψάχνω διαπιστώνω ότι και πάλι πολλά λάθη έκανα.

Για παράδειγμα, με το παγωτό από παγωτατζίδικο ή ζαχαροπλαστείο πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός γιατί τις περισσότερες φορές περιέχουν ωμό αυγό (όπως πχ η σπιτική original τιραμισού και η μαγιονέζα). Έτσι τρώω μόνο τα συσκευασμένα του "περιπτέρου".

Ή με έπιασε να φτιάξω σουτζουκάκια με κύμινο που λατρεύω το κύμινο και διάβασα παντού ότι το κύμινο πρέπει να αποφεύγεται ακόμα και σε μικρές ποσότητες τις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσύνης.

Συνέχεια ανακαλύπτω με φρίκη κάτι καινούριο. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mary the nurse είπε:

καλησπερα! Εγω ειμαι 30εβδομαδων και η μαια μου ειπε να μη τρωω καθολου κανελα μεχρι να μπω στον μηνα μου

Καλημέρα! Κανέλα γιατί;; Έχω διαβήτη κύησης και έλεγα να αρχίσω να την χρησιμοποιώ πιο συχνά γιατί τον ρυθμίζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα! θα με ενδιεφερε και εμενα να μαθω ποιες τροφες αποφευγετε.εγω αυριο μπαινω στη 13 εβδομαδα οποτε ειναι πολυ βοηθητικο το θεμα που ανοίξατε! ? εχω ακουσει και εγω για το κύμινο, για τα μεγαλα ψαρια, για το συκώτι. αλλα νομιζω οτι σε περιορισμένες ποσότητες και οχι συχνα πως επιτρεπονται χωρις να ειμαι σιγουρη. επισης καπου ειδα στο ίντερνετ για μελιτζανα και ανανά.  ισχύει βρε κοριτσια?

@misofeggaro εμφανισα και εγω διαβήτη κύησης. ποσο σε νιωθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

καλησπερα! θα με ενδιεφερε και εμενα να μαθω ποιες τροφες αποφευγετε.εγω αυριο μπαινω στη 13 εβδομαδα οποτε ειναι πολυ βοηθητικο το θεμα που ανοίξατε! ? εχω ακουσει και εγω για το κύμινο, για τα μεγαλα ψαρια, για το συκώτι. αλλα νομιζω οτι σε περιορισμένες ποσότητες και οχι συχνα πως επιτρεπονται χωρις να ειμαι σιγουρη. επισης καπου ειδα στο ίντερνετ για μελιτζανα και ανανά.  ισχύει βρε κοριτσια?

@misofeggaro εμφανισα και εγω διαβήτη κύησης. ποσο σε νιωθω!

Σε τόσο μικρη εβδομάδα;;; Εμένα στην καμπύλη γλυκόζης εμφανίστηκε, το ζάχαρο μου στις προηγούμενες γενικές αίματος ήταν μια χαρα.
Μετριέμαι 9 φορές την μέρα, βέβαια είναι το πρώτο 15νθημερο του ελέγχου και θέλουμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Μακάρι να μη χρειαστώ ινσουλίνη! 
Θέλει προσοχή η διατροφή, εγώ στον 6ο κόλλησα και τοξόπλασμα! Δεν είχα κολλήσει 37 χρόνια και κόλλησα τώρα στην εγκυμοσύνη! Πόσο λαχείο πια! 

Και για τον άνιθο πχ λένε, αλλά σε μεγάλη ποσότητα! Ε δε θα φάω ένα ματσάκι άνιθο! Πχ Εμένα ο γιατρός μου είχε πει όχι εντόσθια και όχι ταραμά, σε άλλη κοπέλα ο γιατρός της είπε να φάει κοκορέτσι και ταραμοσαλάτα.

Με το καλο το μωράκι σου. Πάντως καλό θα είναι για περισσότερες συμβουλές να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας. ❤️ 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! Κανέλα γιατί;; Έχω διαβήτη κύησης και έλεγα να αρχίσω να την χρησιμοποιώ πιο συχνά γιατί τον ρυθμίζει! 

μου ελεγε οτι σχετιζεται με πρωορο τοκετο,μου την εκοψε μαχαιρι μεχρι να μπω στον 9ο...Ισως θα προκαλει συσπασεις

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Σε τόσο μικρη εβδομάδα;;; Εμένα στην καμπύλη γλυκόζης εμφανίστηκε, το ζάχαρο μου στις προηγούμενες γενικές αίματος ήταν μια χαρα.
Μετριέμαι 9 φορές την μέρα, βέβαια είναι το πρώτο 15νθημερο του ελέγχου και θέλουμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Μακάρι να μη χρειαστώ ινσουλίνη! 
Θέλει προσοχή η διατροφή, εγώ στον 6ο κόλλησα και τοξόπλασμα! Δεν είχα κολλήσει 37 χρόνια και κόλλησα τώρα στην εγκυμοσύνη! Πόσο λαχείο πια! 

Και για τον άνιθο πχ λένε, αλλά σε μεγάλη ποσότητα! Ε δε θα φάω ένα ματσάκι άνιθο! Πχ Εμένα ο γιατρός μου είχε πει όχι εντόσθια και όχι ταραμά, σε άλλη κοπέλα ο γιατρός της είπε να φάει κοκορέτσι και ταραμοσαλάτα.

Με το καλο το μωράκι σου. Πάντως καλό θα είναι για περισσότερες συμβουλές να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας. ❤️ 

 

 

Πως το αντιμετωπισες το τοξοπλασμα;Θελω να πω εβλαψε την υγεια του μωρου;Θα κανω την εξεταση αυριο κ εχω αγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Σε τόσο μικρη εβδομάδα;;; Εμένα στην καμπύλη γλυκόζης εμφανίστηκε, το ζάχαρο μου στις προηγούμενες γενικές αίματος ήταν μια χαρα.
Μετριέμαι 9 φορές την μέρα, βέβαια είναι το πρώτο 15νθημερο του ελέγχου και θέλουμε να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Μακάρι να μη χρειαστώ ινσουλίνη! 
Θέλει προσοχή η διατροφή, εγώ στον 6ο κόλλησα και τοξόπλασμα! Δεν είχα κολλήσει 37 χρόνια και κόλλησα τώρα στην εγκυμοσύνη! Πόσο λαχείο πια! 

Και για τον άνιθο πχ λένε, αλλά σε μεγάλη ποσότητα! Ε δε θα φάω ένα ματσάκι άνιθο! Πχ Εμένα ο γιατρός μου είχε πει όχι εντόσθια και όχι ταραμά, σε άλλη κοπέλα ο γιατρός της είπε να φάει κοκορέτσι και ταραμοσαλάτα.

Με το καλο το μωράκι σου. Πάντως καλό θα είναι για περισσότερες συμβουλές να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας. ❤️ 

 

 

ναι νωρις νωρις στα βασανα εγω. ειναι ο μπαμπας μου διαβητικος και ενω δεν ειχα ποτε θεμα, με το που εμεινα εγκυος εμφανιστηκε. δεν με πειραζει κανω διατροφη και προσεχω πολυ. ετσι κ αλλιως τώρα με τους εμετους... ειναι πολυ περιορισμενο το φαγητο που αντεχω να φαω.  να χαιρεσαι και εσυ το μωρακι σου! εσενα όπου να ναι καταφθάνει ?❤ περναει γρηγορα ο καιρος. το τοξοπλασμα απο που? εχεις γατούλα, καθαριζεις την αμμο της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ολα αυτα που γραφετε, δεν ενοχλουν σε μικρες ποσοτητες (πχ ανηθος στο αρακα).

Θεωρω σημαντικο η εγκυος να αποφευγει αλλαντικα κ ωμα κρεατικα, οπως θεωρω το ιδιο σημαντικο να αποφευγει τα πολλα γλυκα κ τους υδατανθρακες. Κ φυσικα να περιορισει κ το αλατι (ειδικα προς το τελος).

Παντως ειναι γεγονος οτι μεγαλυτερι κακο θα σας κανει μια πιτσα απο ενα συκωτι τον μηνα ή λιγη κανελα..

Με το καλο τα μπουμπουκακια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xara1 @Mary the nurse επειδή το έπαθα σε μεγάλο μήνα, είχα μπει ήδη στον έκτο, δεν κάναμε θεραπεία γιατί ο γιατρός μ λέει ότι δεν έχει επηρεάσει το έμβρυο. Σε μικρές εβδομάδες μπορεί να προκαλέσει πολλά. Να σου πω την αλήθεια ορκίστηκα και στον γυναικολόγο και στον μικροβιολόγο ότι δεν θα γκουγκλάρω τίποτα σχετικό γιατί θα τρελαινόμουν! Το κόλλησα, ίσως από μη επαρκώς πλυμένα λαχανικά και φρούτα;;; γάτα δεν έχω, οπότε μέσα σε όλα που μου έχουν τύχει μου έτυχε και αυτό. Δεν το έπαθα 37 χρόνια, δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήμουν τώρα λιγότερη προσεχτική απ'οτι σε όλη μου τη ζωή. 

Με έχει πάει λίγο απο κάτω τώρα και με τη διατροφή γιατί έχω κόψει και το αλάτι λόγω πίεσης... Τι τρώνε πάλι απόψε;;; ?


Με το καλό κορίτσια μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

@xara1 @Mary the nurse επειδή το έπαθα σε μεγάλο μήνα, είχα μπει ήδη στον έκτο, δεν κάναμε θεραπεία γιατί ο γιατρός μ λέει ότι δεν έχει επηρεάσει το έμβρυο. Σε μικρές εβδομάδες μπορεί να προκαλέσει πολλά. Να σου πω την αλήθεια ορκίστηκα και στον γυναικολόγο και στον μικροβιολόγο ότι δεν θα γκουγκλάρω τίποτα σχετικό γιατί θα τρελαινόμουν! Το κόλλησα, ίσως από μη επαρκώς πλυμένα λαχανικά και φρούτα;;; γάτα δεν έχω, οπότε μέσα σε όλα που μου έχουν τύχει μου έτυχε και αυτό. Δεν το έπαθα 37 χρόνια, δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήμουν τώρα λιγότερη προσεχτική απ'οτι σε όλη μου τη ζωή. 

Με έχει πάει λίγο απο κάτω τώρα και με τη διατροφή γιατί έχω κόψει και το αλάτι λόγω πίεσης... Τι τρώνε πάλι απόψε;;; ?


Με το καλό κορίτσια μου! 

Εννοειται να μην μπεις στην διαδικασια να ψαξεις και να μην ακους κανεναν περα απο τον ιατρο σου...Εγω εκει την πατησα,εψαχνα,ακουγα τον καθενα που ελεγε τα δικα του και βρισκομαι σε μια κατασταση που θεωρω οτι τα εχω κολλησει ολα η οτι θα τα παθω ολα...Προφανως απο τα λαχανικα την πατησες,εγω τρωω συνεχεια απεξω αλλα τωρα με την κουραση δεν μπορω να μαγειρευω καθε μερα...Σε ποια εβδομαδα εισαι;Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και μη σε αγχωνει καθολου να δεις που θα ειναι υγιεστατο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες !!! 

Και μένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα που ανοίξατε και μπράβο @Dimaki83 γιατί κι εγώ το σκεφτόμουν τις προάλλες...  Είμαι στην 7η βδομάδα, έχω δρόμο ακόμα και θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για το σποράκι μου!!

Εγώ επειδή είμαι και χορτοφάγος θα ήθελα παααρα πολύ να μάθω τι τρώτε γενικά αλλά και τι προσέχετε και αν υπάρχει και κάποια άλλη vegetarian μανούλα να ανταλλάξουμε ιδέες και εμπειρίες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Melina_P είπε:

Καλημέρα μανούλες !!! 

Και μένα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα που ανοίξατε και μπράβο @Dimaki83 γιατί κι εγώ το σκεφτόμουν τις προάλλες...  Είμαι στην 7η βδομάδα, έχω δρόμο ακόμα και θέλω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για το σποράκι μου!!

Εγώ επειδή είμαι και χορτοφάγος θα ήθελα παααρα πολύ να μάθω τι τρώτε γενικά αλλά και τι προσέχετε και αν υπάρχει και κάποια άλλη vegetarian μανούλα να ανταλλάξουμε ιδέες και εμπειρίες! 

Το γεγονος οτι εισαι χορτοφαγος θα σρ βοηθησει παρα πολυ να αποφυγεις τπν διαβητη κυησης.

Επειδη ομως στην εγκυμοσυνη απο τα πιο βασικα στοιχεια που πρεπει να περνουμε ειναι ο σιδηρος, συμπλεγμα βιταμινων Β, πρωτεινες κ ω λιπαρα (πραγματα δηλ που βρισκονται σε μεγαλες ποσοτητες στο κρεας κ στο ψαρι-ειδικα το ψαρι ενδυκνειται 2 φορες τη βδομαδα στην κυηση), καλο ειναι να βρεις τροφιμα που τα περιεχουν σε μεγαλες ποσοτητες (πχ πετιμεζι για σιδηρο, λιναροσπορο κ.α). Επισης να μιλησεις με την γιατρο σου, μηπως κ χρειαστεις συμπληρωμα (ειδικα ο σιδηρος, πεφτει παρα πολυ οσο προχωρα η κυηση).

Να ευχαριστηθεις τους υπολοιπους μηνες σου κ με το καλο!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στα πλαίσια ότι δεν κάνει να τρώμε σαλάτες από έξω γιατί δεν ξέρουμε πόσο τις πλένουν (που σιγά μην τις πλένουν, άντε να βγάζουν τα έξω φύλλα πχ από το μαρούλι), προσπαθώ να μη τρώω και ωμά ψιλοκομμένα πρασινάκια (πχ μαϊντανό, άνηθο) που είναι πολλές φορές πάνω από φαγητά. Ή πχ καμιά φορά στο πιτόγυρο. Καθαρά όμως για λόγους υγιεινής. Αλλιώς και εγώ πιστεύω σε τόσο μικρές ποσότητες δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα.

Να ρωτήσω κάτι. Αν ένα φαγητό διαπιστώσετε ότι έχει σβηστεί με κρασι το τρώτε; Το αλκοόλ εξατμίζεται μόνο σε ένα ποσοστό έχω διαβάσει, νομίζω μέχρι 70%.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

@xara1 @Mary the nurse επειδή το έπαθα σε μεγάλο μήνα, είχα μπει ήδη στον έκτο, δεν κάναμε θεραπεία γιατί ο γιατρός μ λέει ότι δεν έχει επηρεάσει το έμβρυο. Σε μικρές εβδομάδες μπορεί να προκαλέσει πολλά. Να σου πω την αλήθεια ορκίστηκα και στον γυναικολόγο και στον μικροβιολόγο ότι δεν θα γκουγκλάρω τίποτα σχετικό γιατί θα τρελαινόμουν! Το κόλλησα, ίσως από μη επαρκώς πλυμένα λαχανικά και φρούτα;;; γάτα δεν έχω, οπότε μέσα σε όλα που μου έχουν τύχει μου έτυχε και αυτό. Δεν το έπαθα 37 χρόνια, δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήμουν τώρα λιγότερη προσεχτική απ'οτι σε όλη μου τη ζωή. 

Με έχει πάει λίγο απο κάτω τώρα και με τη διατροφή γιατί έχω κόψει και το αλάτι λόγω πίεσης... Τι τρώνε πάλι απόψε;;; ?


Με το καλό κορίτσια μου! 

Μηπως να το ξαναδεις αυτο με το τοξοπλασμα; ξερω οτι δινουν αντιβιωση κανονικα και πως υπαρχει πιθανοτητα για προβληματα σε καθε σταδιο της κυησης.

Κανονικα θα πρεπει να κανεις ιολογικες εξετασεις συνεχεια.

Υπαρχει και μια εξεταση elisa pcr   που μπορεις να κανεις στο αμνιακο υγρο για να δεις αν μολυνθηκε ή οχι.

Δε θελω να σε αγχωσω αλλα και μια 2η γνωμη δε βλαπτει. Μπορεις να απευθυνθεις σε εναν εμβρυομητρικο να σαι ησυχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2018 at 3:39 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Μηπως να το ξαναδεις αυτο με το τοξοπλασμα; ξερω οτι δινουν αντιβιωση κανονικα και πως υπαρχει πιθανοτητα για προβληματα σε καθε σταδιο της κυησης.

Κανονικα θα πρεπει να κανεις ιολογικες εξετασεις συνεχεια.

Υπαρχει και μια εξεταση elisa pcr   που μπορεις να κανεις στο αμνιακο υγρο για να δεις αν μολυνθηκε ή οχι.

Δε θελω να σε αγχωσω αλλα και μια 2η γνωμη δε βλαπτει. Μπορεις να απευθυνθεις σε εναν εμβρυομητρικο να σαι ησυχη!!!

Ησύχη είμαι! Αμνιοπαρακεντηση έκανα λόγω ηλικίας , και δεν πιστεύω ότι κάποιος γιατρός θα διακινδυνευε την υγεία μου και του παιδιού μου λέγοντας μου πράγματα που δεν έχει ψάξει. Έχω να ανησυχώ για το ζαχαρο, την πίεση, τα κιλά και σε αυτά με ξεσκονίζει, δε νομίζω να έμεινε ανέμελος για το τοξοπλασμα από αμέλεια. Σε ευχαριστώ πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2018 at 10:59 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Το γεγονος οτι εισαι χορτοφαγος θα σρ βοηθησει παρα πολυ να αποφυγεις τπν διαβητη κυησης.

Επειδη ομως στην εγκυμοσυνη απο τα πιο βασικα στοιχεια που πρεπει να περνουμε ειναι ο σιδηρος, συμπλεγμα βιταμινων Β, πρωτεινες κ ω λιπαρα (πραγματα δηλ που βρισκονται σε μεγαλες ποσοτητες στο κρεας κ στο ψαρι-ειδικα το ψαρι ενδυκνειται 2 φορες τη βδομαδα στην κυηση), καλο ειναι να βρεις τροφιμα που τα περιεχουν σε μεγαλες ποσοτητες (πχ πετιμεζι για σιδηρο, λιναροσπορο κ.α). Επισης να μιλησεις με την γιατρο σου, μηπως κ χρειαστεις συμπληρωμα (ειδικα ο σιδηρος, πεφτει παρα πολυ οσο προχωρα η κυηση).

Να ευχαριστηθεις τους υπολοιπους μηνες σου κ με το καλο!!

 

Γενικά ευτυχώς, επειδή το έψαξα πολύ το θέμα πριν γινω χορτοφάγος, παίρνω και την πρωτείνη και τον σίδηρο και βιταμίνες κλπ από άλλα φαγητα κυρίως λαχανικά αλλά και μανιταρια, κινοα, ο,τι οσπριο μπορω να φαω, λογω προβληματος με το στομαχι και δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε με σιδηρο ουτε με κατι αλλο. μαλιστα την προηγουμενη εγκυμοσυνη, ασχετως που δεν προχωρησε ο σιδηρος μου ηταν πολυ καλος οπως και ολα δηλαδη, να χτυπησω ξυλο...

Αυτο που θελω να τον ρωτησω ειναι τι τυρια, τι ψαρια πρεπει να αποφευγω γιατι ακουω διαφορα. Και βρε κοριτσια τι ισχυει τελικα με το αυγο; Εχω κατα μπερδευτει. Ξερω οτι δεν κανει και πολυ ωμο πχ σε μαγιονεζα αλλα γενικα καλο δεν κανει να τρωμε; 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κι εσυ να χαιρεσαι το μπεμπακι σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Ησύχη είμαι! Αμνιοπαρακεντηση έκανα λόγω ηλικίας , και δεν πιστεύω ότι κάποιος γιατρός θα διακινδυνευε την υγεία μου και του παιδιού μου λέγοντας μου πράγματα που δεν έχει ψάξει. Έχω να ανησυχώ για το ζαχαρο, την πίεση, τα κιλά και σε αυτά με ξεσκονίζει, δε νομίζω να έμεινε ανέμελος για το τοξοπλασμα από αμέλεια. Σε ευχαριστώ πάντως! 

Παρακαλω!με το καλο το μπεμπακι!

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Melina_P είπε:

επισης και με τα καυτερα τι ισχυει...

Έχω διαβάσει ότι τα καυτερά δεν πειράζουν. Εξάλλου υπάρχουν πολιτισμοί που τρώνε σχεδόν αποκλειστικά καυτερά φαγητά και μια χαρά γεννιούνται τα μωράκια τους.

Εγώ ωστόσο δε ξέρω γιατί, από ένστικτο προσπαθώ να μη τα τρώω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Έχω διαβάσει ότι τα καυτερά δεν πειράζουν. Εξάλλου υπάρχουν πολιτισμοί που τρώνε σχεδόν αποκλειστικά καυτερά φαγητά και μια χαρά γεννιούνται τα μωράκια τους.

Εγώ ωστόσο δε ξέρω γιατί, από ένστικτο προσπαθώ να μη τα τρώω. 

για να ειμαι ειλικρινης, αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι στο 3ο τριμηνο αποφευγονται, λεει, γιατι προκαλουν διεγερση και μπορει προωρο τοκετο, αλλα προφανως δεν ξερω καν αν ισχυει.

κι εγω απο ενστικτο προσπαθω να μην τα τρωω και ο αρραβωνιαστικος μου, τρωει τα ΠΑΝΤΑ καυτερα, λογω ακριβως της καταγωγης του (ειναι απο τη Νιγηρια οποτε, και στο νερο αν μπορουσε, ανετα θα εβαζε κοκκινο πιπερι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Melina_P είπε:

για να ειμαι ειλικρινης, αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι στο 3ο τριμηνο αποφευγονται, λεει, γιατι προκαλουν διεγερση και μπορει προωρο τοκετο, αλλα προφανως δεν ξερω καν αν ισχυει.

κι εγω απο ενστικτο προσπαθω να μην τα τρωω και ο αρραβωνιαστικος μου, τρωει τα ΠΑΝΤΑ καυτερα, λογω ακριβως της καταγωγης του (ειναι απο τη Νιγηρια οποτε, και στο νερο αν μπορουσε, ανετα θα εβαζε κοκκινο πιπερι)

Έχω ακούσει ότι αυτά που τρώει η μαμά στην εγκυμοσύνη έχει επιρροή στο τί θα του αρέσει να τρώει αργότερα. Γιατί στη κοιλιά γνωρίζει τις πρώτες του γεύσεις.

Επομένως το πολύ πολύ όταν γεννηθεί να κάθονται παρέα μαζί με τον μπαμπά να τρώνε τα καυτερά τους και να το απολαμβάνουν :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Έχω ακούσει ότι αυτά που τρώει η μαμά στην εγκυμοσύνη έχει επιρροή στο τί θα του αρέσει να τρώει αργότερα. Γιατί στη κοιλιά γνωρίζει τις πρώτες του γεύσεις.

Επομένως το πολύ πολύ όταν γεννηθεί να κάθονται παρέα μαζί με τον μπαμπά να τρώνε τα καυτερά τους και να το απολαμβάνουν :)

  

ωχ παναγια μου ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα, 

να σας ρωτήσω κάτι γιατί με έχει πιάσει λύσσα να φάω εκλέρ. 

Τα γλυκά από το ζαχαροπλαστείο τα τρώτε; Έχω ακούσει ότι οι κρέμες τους επειδή είναι φρέσκες περιέχουν ωμό αυγό όπως τα παγωτά. Το παγωτό δε με νοιάζει γιατί παίρνω και από το περίπτερο. Αλλά το εκλέρ;;; Οι παστούλες; Τα κωκάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου το τοξοπλασμα μετα το πεμπτο δεν προκαλει προβλημα αυτο ξερω και εγω γιατι ηθελα μετα μανιας να φαω μια σαλατα απ εξω και φοβομουν και ρωτησα το γιατρο και μου ειπε καλο ειναι οχι αλλα τωρα πια τελος δεβ επηρεαζει το εμβρυο τελικα ακομη δεν την εφαγα αυτη τη σαλατα που ηθελα χιχιαλλα πρεπει γιατι θα την εχω απωθημενο και στην επομενη εγκυμοσυνη

ολα με μετρο μου ειχε πει και μενα α και το ωμο ψαρι νομιζω ειναι που μου απαγορευσε περα απο τα γνωστα το υ τοξοπλασματος

dimaki δυο μηνων βρισκομουν στο παρισι δεν υπηρχε περιπτωση να μη φαω τα γλυκα τους οποτε ναι ετρωγα κανονικα απο το ζαχαροπλαστειο , οκ οχι συχνα αλλα ετρωγα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...