Μετάβαση σε περιεχόμενο

αντρικη υπογονημοτητα?


λιζυ

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Θα ηθρλα να ρωτησω υπηρξε κατι στη συσταση η τη μορφολογια του σπερματος του αντρα σας που σας εβαλε στη διαδικαδια να σκεφτητε οτι υπαρχει προβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Θα ηθρλα να ρωτησω υπηρξε κατι στη συσταση η τη μορφολογια του σπερματος του αντρα σας που σας εβαλε στη διαδικαδια να σκεφτητε οτι υπαρχει προβλημα?

Ναι εμείς είχαμε παρατηρήσει κάποιας μορφής ζελεδακια όμως δεν ήταν από αυτο ή χαμηλή κινητικότητα που έχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Θα ηθρλα να ρωτησω υπηρξε κατι στη συσταση η τη μορφολογια του σπερματος του αντρα σας που σας εβαλε στη διαδικαδια να σκεφτητε οτι υπαρχει προβλημα?

Δεν ξερω αν παρεξηγησα την ερωτηση αλλα ετσι οπτικα αμα βλεπεις το σπέρμα δεν θα διακρινεις κατι (!)

Το σπέρμα αξιολογειται με μια εξεταση που λεγεται σπερμοδιάγραμμα.

Κανονιζεις με ενα μικροβιολογικο, πας το δειγμα (με την διαδικασια που θα σου πουν) και σε καλουν για το αποτελεσμα.

Με την εξεταση αυτη φαίνεται η μορφολογια του σπερματος, ο πλυθησμός η κινητικότητα κτλ

Υπάρχει περίπτωση να ειναι λίγα, να ειναι τεμπελικα ή να εχουν κακο σχημα και να μη μπορουν να γονιμοποιήσουν.

Αν αυτο συμβαινει υπάρχουν ενεργειες που μπορεις να κάνεις ώστε να βελτιωθεί το σπέρμα ή μπορειτε να κανετε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση (εκτος αν δεν εχει καθόλου σπερματοζωάρια που ειναι σπανιο).

Ελπιζω να σε βοήθησα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Sunday, July 15, 2018 at 6:59 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Δεν ξερω αν παρεξηγησα την ερωτηση αλλα ετσι οπτικα αμα βλεπεις το σπέρμα δεν θα διακρινεις κατι (!)

Το σπέρμα αξιολογειται με μια εξεταση που λεγεται σπερμοδιάγραμμα.

Κανονιζεις με ενα μικροβιολογικο, πας το δειγμα (με την διαδικασια που θα σου πουν) και σε καλουν για το αποτελεσμα.

Με την εξεταση αυτη φαίνεται η μορφολογια του σπερματος, ο πλυθησμός η κινητικότητα κτλ

Υπάρχει περίπτωση να ειναι λίγα, να ειναι τεμπελικα ή να εχουν κακο σχημα και να μη μπορουν να γονιμοποιήσουν.

Αν αυτο συμβαινει υπάρχουν ενεργειες που μπορεις να κάνεις ώστε να βελτιωθεί το σπέρμα ή μπορειτε να κανετε εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση (εκτος αν δεν εχει καθόλου σπερματοζωάρια που ειναι σπανιο).

Ελπιζω να σε βοήθησα!

 

Ευχαριστω το ξερω για την εξεταση μετα το γαμο το σεπτεμβριο θα παμε εγω για σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου για σπερμοδιαγραμμα αλλα με εχει προβληματισει η υφη η οψη αχ δε ξερω πως να το εκφρασω του σπερματος ειναι συγνωμη κιολας σαν νερο κολλωδες ελαχιστο και δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποιον να ρωτησω για αυτο το γιατρο μου? Λολ συγνωμη για την περιγραφη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Ευχαριστω το ξερω για την εξεταση μετα το γαμο το σεπτεμβριο θα παμε εγω για σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου για σπερμοδιαγραμμα αλλα με εχει προβληματισει η υφη η οψη αχ δε ξερω πως να το εκφρασω του σπερματος ειναι συγνωμη κιολας σαν νερο κολλωδες ελαχιστο και δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποιον να ρωτησω για αυτο το γιατρο μου? Λολ συγνωμη για την περιγραφη 

Χμμ τωρα τι να σου πω...το νερο και το κολλωδες δε ξερω...το λιγο με προβληματιζει ομως. 

Ειναι λιγοτερο πχ απο 2 κουταλιες σουπας;  

Επισης ειναι παντα λιγο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Χμμ τωρα τι να σου πω...το νερο και το κολλωδες δε ξερω...το λιγο με προβληματιζει ομως. 

Ειναι λιγοτερο πχ απο 2 κουταλιες σουπας;  

Επισης ειναι παντα λιγο;

 

Ειναι λιγοτερο πιστευω αλλα λογω της συστασης του επειδη ειναι διαφανο και λεπτορευστο δεν μπορω να καταλαβω δυστυχως..λες να ειναι προβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Χμμ τωρα τι να σου πω...το νερο και το κολλωδες δε ξερω...το λιγο με προβληματιζει ομως. 

Ειναι λιγοτερο πχ απο 2 κουταλιες σουπας;  

Επισης ειναι παντα λιγο;

 

Τι σούπας καλέ;;; Το φυσιολογικό είναι περίπου 2ml όσο ένα κουταλάκι του γλυκού.χαχαχαχα θεαα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Τι σούπας καλέ;;; Το φυσιολογικό είναι περίπου 2ml όσο ένα κουταλάκι του γλυκού.χαχαχαχα θεαα.

Α ουφ νομιζα και εγω οτι επρεπε να δω ξερω γω ποση ποσοτητα καλα που δεν ρωτησα το γιατρο θα τον κουφαινα τελειως χαχαχ σημερα πηγα για ορμονολογικες αυριο θα εχω τα αποτελεσματα ελπιζω να πανε ολα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Α ουφ νομιζα και εγω οτι επρεπε να δω ξερω γω ποση ποσοτητα καλα που δεν ρωτησα το γιατρο θα τον κουφαινα τελειως χαχαχ σημερα πηγα για ορμονολογικες αυριο θα εχω τα αποτελεσματα ελπιζω να πανε ολα καλα..

Ωραία καλή επιτυχία,αλλα καλό είναι να γίνει κ ένα σπερμοδιαγραμμα δεν είναι τίποτα εμείς δυο φορές κάναμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Τι σούπας καλέ;;; Το φυσιολογικό είναι περίπου 2ml όσο ένα κουταλάκι του γλυκού.χαχαχαχα θεαα.

Ευτυχως τοτε που εμενα εχει καλη παραγωγη γιατι αμα περιμενε απο μενα...σωθηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Ευτυχως τοτε που εμενα εχει καλη παραγωγη γιατι αμα περιμενε απο μενα...σωθηκε!

Χαχαχαχα έλα βρε όλα θα γίνουν για όλες μας εσύ που έχεις κ το ντοκτορά δίπλα σου..κ μένα πάντως όταν κάνει αποχή πέντε μέρες ας πούμε έχει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα σε σχέση με το καθημερινό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Α ουφ νομιζα και εγω οτι επρεπε να δω ξερω γω ποση ποσοτητα καλα που δεν ρωτησα το γιατρο θα τον κουφαινα τελειως χαχαχ σημερα πηγα για ορμονολογικες αυριο θα εχω τα αποτελεσματα ελπιζω να πανε ολα καλα..

Καλά αποτελέσματα!!! Όσο για το σπερμοδιαγραμμα μια απλή εξέταση είναι...ας την κάνετε να μην αγχώνεσαι...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/7/2018 at 6:57 ΜΜ, ο/η Bloublou85 είπε:

Ναι εμείς είχαμε παρατηρήσει κάποιας μορφής ζελεδακια όμως δεν ήταν από αυτο ή χαμηλή κινητικότητα που έχουμε.

Καλημέρα κορίτσι... Τελικα μάθατε τι είναι αυτά τα ζελεδακια;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria1986@@ είπε:

Καλημέρα κορίτσι... Τελικα μάθατε τι είναι αυτά τα ζελεδακια;;; 

Δεν ήταν κάτι ανησυχητικό ή πρωτεινες μας είχε πει ή σπέρμα που δεν ρευστοποιειται.ενεις ούτως ή άλλως εχουμε θέμα κινητικότητας αλλά τώρα με τις βιταμίνες βλέπω άρχισαν κ εξαφανίζονται.εσεις κάνατε εξέταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Δεν ήταν κάτι ανησυχητικό ή πρωτεινες μας είχε πει ή σπέρμα που δεν ρευστοποιειται.ενεις ούτως ή άλλως εχουμε θέμα κινητικότητας αλλά τώρα με τις βιταμίνες βλέπω άρχισαν κ εξαφανίζονται.εσεις κάνατε εξέταση;

Ααα ωραία... Εμείς κάναμε σπερμοδιαγραμμα, είχε χαμηλή κινητικότητα και πολλές μη φυσιολογικές μορφές... Η κινητικότητα ήταν λόγω κιρσοκήλης μας είπε... Βέβαια κάναμε το χειρουργείο πριν μια εβδομάδα... Τώρα περιμένουμε. Μας είπε μετά από 6 μήνες θα κάνουμε ξανά σπερμοδιαγραμμα να δούμε πως θα είναι... Για τα ζελεδακια δεν είχαμε ρωτήσει... Αλλά συγκολισεις δεν είχε.. Το είδαμε στο σπερμοδιαγραμμα.. Γι αυτό σε ρώτησα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria1986@@ είπε:

Ααα ωραία... Εμείς κάναμε σπερμοδιαγραμμα, είχε χαμηλή κινητικότητα και πολλές μη φυσιολογικές μορφές... Η κινητικότητα ήταν λόγω κιρσοκήλης μας είπε... Βέβαια κάναμε το χειρουργείο πριν μια εβδομάδα... Τώρα περιμένουμε. Μας είπε μετά από 6 μήνες θα κάνουμε ξανά σπερμοδιαγραμμα να δούμε πως θα είναι... Για τα ζελεδακια δεν είχαμε ρωτήσει... Αλλά συγκολισεις δεν είχε.. Το είδαμε στο σπερμοδιαγραμμα.. Γι αυτό σε ρώτησα.. 

Είχατε παρατηρήσει κ εσείς ζελεδακια;όχι δεν είναι συγκολισεις κ ούτε κάτι ανησυχητικό τουλάχιστον έτσι μας είπαν όλοι.καλη ανάρρωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2018 at 8:43 ΜΜ, ο/η λιζυ είπε:

Ευχαριστω το ξερω για την εξεταση μετα το γαμο το σεπτεμβριο θα παμε εγω για σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου για σπερμοδιαγραμμα αλλα με εχει προβληματισει η υφη η οψη αχ δε ξερω πως να το εκφρασω του σπερματος ειναι συγνωμη κιολας σαν νερο κολλωδες ελαχιστο και δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποιον να ρωτησω για αυτο το γιατρο μου? Λολ συγνωμη για την περιγραφη 

Δεν ειναι ολα τα σπερματα οπτικα ιδια! Ακομα και του αντρα σου αλλιως θα ειναι αν εχει κιορο να τελειωσει και αλλιως αμα τελειωνει καθε μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια

Εκανα εξετασεις και χθες πηρα τα αποτελεσματα και εχω προλακτινη 116 με ανωτατο οριο 30.  εχω φοβηθει πολυ και μεχρι τη δευτερα που ανοιγει η ενσοκρινολογος δε ξερω πως θα περασουν οι μερες Yπαρχει καμια κοπελα που να ξερει για την προλακτινη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Καλησπερα κοριτσια

Εκανα εξετασεις και χθες πηρα τα αποτελεσματα και εχω προλακτινη 116 με ανωτατο οριο 30.  εχω φοβηθει πολυ και μεχρι τη δευτερα που ανοιγει η ενσοκρινολογος δε ξερω πως θα περασουν οι μερες Yπαρχει καμια κοπελα που να ξερει για την προλακτινη?

Είναι αρκετά αυξημένη σίγουρα πρέπει να σε δει ενδοκρινολόγος όμως μην αγχωνεσαι γιατί ανεβαίνει πολύ από το άγχος αυτή ή ορμόνη κ υπάρχει χαπακι που τη ρυθμίζει είχε δώσει στον άντρα μ που είχε λίγο ανεβασμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Είχατε παρατηρήσει κ εσείς ζελεδακια;όχι δεν είναι συγκολισεις κ ούτε κάτι ανησυχητικό τουλάχιστον έτσι μας είπαν όλοι.καλη ανάρρωση!

Σε ευχαριστούμε πολύ... Ναι είχαμε δει κ εμείς... Είχε αρκετά... Αλλά δεν ασχοληθήκαμε με αυτό καθώς όταν έκανε το σπερμοδιαγραμμα έγραφε ότι δεν έχει συγκολλησεις... Επομένως κοιτάξαμε τα άλλα που είχε θέμα... Εμείς νομίζαμε ότι είναι συγκολλησεις αυτά... Δεν είχα ιδέα... ??Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maria1986@@ είπε:

Σε ευχαριστούμε πολύ... Ναι είχαμε δει κ εμείς... Είχε αρκετά... Αλλά δεν ασχοληθήκαμε με αυτό καθώς όταν έκανε το σπερμοδιαγραμμα έγραφε ότι δεν έχει συγκολλησεις... Επομένως κοιτάξαμε τα άλλα που είχε θέμα... Εμείς νομίζαμε ότι είναι συγκολλησεις αυτά... Δεν είχα ιδέα... ??Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.. ?

Να σαι καλά κοπέλα μου,μη νομίζεις και οι ίδιοι ιδέα δεν είχαν τι είναι,ουτε ο βιοπαθολογος μου απάντησε συγκεκριμένα ούτε ή εμβρυολογος απλά είπαν ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.για βιταμίνες σας είπαν να πάρει τώρα ή μετά;εμείς παιρνουμε προφερτιλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Να σαι καλά κοπέλα μου,μη νομίζεις και οι ίδιοι ιδέα δεν είχαν τι είναι,ουτε ο βιοπαθολογος μου απάντησε συγκεκριμένα ούτε ή εμβρυολογος απλά είπαν ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.για βιταμίνες σας είπαν να πάρει τώρα ή μετά;εμείς παιρνουμε προφερτιλ.

Μάλιστα κατάλαβα... Τουλάχιστον δεν είναι κάτι ανησυχητικό... ???Δεν μας έχει πει ακόμη κάτι για βιταμίνες... Αύριο που θα πάμε να κόψουμε τα ράμματα θα δούμε αν μας πει κάτι... ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2018 at 3:38 ΜΜ, ο/η Maria1986@@ είπε:

Ααα ωραία... Εμείς κάναμε σπερμοδιαγραμμα, είχε χαμηλή κινητικότητα και πολλές μη φυσιολογικές μορφές... Η κινητικότητα ήταν λόγω κιρσοκήλης μας είπε... Βέβαια κάναμε το χειρουργείο πριν μια εβδομάδα... Τώρα περιμένουμε. Μας είπε μετά από 6 μήνες θα κάνουμε ξανά σπερμοδιαγραμμα να δούμε πως θα είναι... Για τα ζελεδακια δεν είχαμε ρωτήσει... Αλλά συγκολισεις δεν είχε.. Το είδαμε στο σπερμοδιαγραμμα.. Γι αυτό σε ρώτησα.. 

Κι εμένα ο άντρας μου είχε κιρσοκιλη και κύστη για πολλα χρόνια αλλα εμεινα έγκυος δυο φορές και είχα παλλινδρομες και τις δυο!τον Δεκέμβριο του 15 εγχειρηστηκε και έκτοτε δεν ξανά εμεινα αλλα πήγε στον γιατρό πριν μερικούς μήνες και του είπαν να κάνει τριπλέξ γιατί πάλι κάτι βλέπουν!τωρα τυχαία εμεινα έγκυος και ειμαι 7 εβδομάδων και τρέμω πάλι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Λογικό καποια στιγμή θα γίνονται και επαφες μηχανικές σίγουρα δεν είναι ωραιο αλλά όταν έχεις ένα στόχο το κανείς και αυτό δεν γίνεται διαφορετικά  η αντιβίωση επηρεάζει πάντως σε αυτά είναι σίγουρο απλά να ξέρεις ότι την κόρη μου όταν την έπιασα εκείνο το διάστημα παίρναμε αντιβίωση θεραπεία και οι δυο για ένα μήνα και έμεινα εγκυος τότε με την αντιβίωση 
    • Θα περάσει και αυτό όπως έχουν περάσει και ποσά αλλά.. καινούργιος κύκλος, καινούργια αρχή! Νέες ελπίδες και όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όπως και να έχει!ειτε πολύ συντομα είτε λίγο πιο μετά! 
    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
    • Ίσως είμαι επηρεασμένη επειδή πήρα κ αντιβίωση αυτόν τον μήνα και αρρώστησα και ακομα είναι κ περίεργα το στομαχι και γενικά δν έχω πολύ όρεξη για επαφές! Δλδ αυτόν τον μήνα νομίζω θ γίνουν μηχανικές επαφές επειδή θ το πει ο γιατρός! Δν ξέρω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️  @Παρασκευαιδουζαιρααααα εσυ μ βλέπεις ακόμα στη γυάλα σου γιατί έμενα με κυριεύσε μια απογοήτευση πάλι και ότι δν είμαι κοντά 😩🤷🏻‍♀️  
    • Αυτό σκέφτηκα κ γώ γ αυτό θεωρώ πως δν είναι καλός κύκλος! Δν ξέρω! Τον έχω ξεγράψει αυτόν τον κύκλο! Θα δείξει τις επόμενες μέρες! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...