Μετάβαση σε περιεχόμενο

ισχιακη προβολή


Recommended Posts

κοριτσια μου καλησπέρα πηγα προχτές στο γιατρό για τον υπερυχο και μου είπε οτι η μπέμπα ειναι με τα ποδαράκια κατω. εχω πονο αριστερά στο πλευρό ταλαιπωρουμε και στον ύπνο αυτές τις μέρες είμαι στις 30 εβδομάδες τωρα. υπάρχει περίπτωση να μην γυρίσει? θέλω τις αποψεις σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Γεια σου φίλη , 

 Είναι το πρώτο παιδάκι ;; 

 Εάν είναι το πρώτο μαλλον θα γυρίσει τις επομενες εβδ.. 

εαν εχεις  Κι άλλο παιδάκι   Μπορεί να γυρίσει και λίγες ώρες πριν το τοκετό !! 

με το καλο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!

Και τώρα να είχε γυρίσει, μπορεί να ξαναγύρναγε και να ξαναγύρναγε κοκ. Είναι πολύ νωρίς ακόμα, έχει πολύ χώρο ακόμα κιόλας.

Πάντως όταν έρθει η ώρα και γυρίσει κανονικά θα το καταλάβεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου και να μη γυρίσει ένα μωράκι (που εσύ δεν έχεις τέτοια ένδειξη), το πολύ πολύ να χρειαστεί να βγει με καισαρικούλα.

Το μωράκι όμως δεν παθαίνει τίποτα! Μην αγχώνεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@M@mmy καλημέρα κοριτσι μου! 33η εβδομαδα εγω κ μεχρι κ πριν 10 μερες που είδαμε τον μπέμπη ηταν ισχιακο..ο γιατρός μου ειπε μεχρι κ 36η γυρνάνε..καποια ισως κ πιο μετα! Ξαναπαω στις 20 κ ελπίζω να εχει γυρισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Γεια σου!

Και τώρα να είχε γυρίσει, μπορεί να ξαναγύρναγε και να ξαναγύρναγε κοκ. Είναι πολύ νωρίς ακόμα, έχει πολύ χώρο ακόμα κιόλας.

Πάντως όταν έρθει η ώρα και γυρίσει κανονικά θα το καταλάβεις ?

Συγγνώμη.. Αλλά πως θα το καταλάβει η κοπέλα;; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

το πρωτο παιδακι ειναι μακάρι βρε κορίτσια να γυρίσει ψιλό ανχωθηκα λίγο.. 

Με το καλό  ..!!!! Κ θ γύρισει.. περιμένουμε νέα σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Συγγνώμη.. Αλλά πως θα το καταλάβει η κοπέλα;; ?

Σκέψου ένα ολόκληρο μωρό, μπορεί πλέον κοντά στα 3 κιλά, να κάνει ολόκληρη τούμπα. Εγώ εκείνη τη μέρα που γύρισε ούτε 5 μέτρα δε μπορούσα να περπατήσω. Και άλλες κοπέλες που το συζήταγα το ίδιο "πάθανε". Αλλά μου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι φυσιολογικό. (Εγώ μέσα στη τρομάρα μου νόμιζα ότι γεννάω πρόωρα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimaki83 είπε:

Σκέψου ένα ολόκληρο μωρό, μπορεί πλέον κοντά στα 3 κιλά, να κάνει ολόκληρη τούμπα. Εγώ εκείνη τη μέρα που γύρισε ούτε 5 μέτρα δε μπορούσα να περπατήσω. Και άλλες κοπέλες που το συζήταγα το ίδιο "πάθανε". Αλλά μου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι φυσιολογικό. (Εγώ μέσα στη τρομάρα μου νόμιζα ότι γεννάω πρόωρα).

Εγώ δε καταλαβα τπτ πάντως στο 1ο μ παιδί πότε γύρισε..  ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σε καταλαβαινω και εγω το εχω ενα αγχος απο τωρα παροτι εχω πιθανοτητες πολλες για καισαρικη ετσι κ αλλιως. Πιστευω ομως οτι εχεις καιρο ακομα! Οντως εχει πολυ χωρο ακομα το μωρο σου! Αλλα νταξει το "σιγα , καισαρικουλα" υπερβολη το βρισκω κοριτσια! φυσικο να σε αγχωνει και να θες να γυρισει και να γεννησεις φυσιολογικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπλε είπε:

Εγω σε καταλαβαινω και εγω το εχω ενα αγχος απο τωρα παροτι εχω πιθανοτητες πολλες για καισαρικη ετσι κ αλλιως. Πιστευω ομως οτι εχεις καιρο ακομα! Οντως εχει πολυ χωρο ακομα το μωρο σου! Αλλα νταξει το "σιγα , καισαρικουλα" υπερβολη το βρισκω κοριτσια! φυσικο να σε αγχωνει και να θες να γυρισει και να γεννησεις φυσιολογικα!

Ναι συμφωνώ. Και εγώ αυτό ήθελα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τα κατάφερα και ελπίζω να τα καταφέρω και στη δεύτερη.

Αλλά σημασία έχει να γεννηθεί με ασφάλεια το μωράκι. Θα μου πεις, παλιότερα τί κάναν όταν το παιδί ερχόταν ανάποδα. Ε ναι, αλλά παλιότερα ήταν συνηθισμένο να χάνανε είτε μάνα είτε μωρό στη γέννα.

Επομένως, μέγιστη σημασία έχει η υγεία του μωρού και της μαμάς. Η τομή εξάλλου πλέον είναι μικρή.

Αν γυρίσει επομένως, πολύ καλά. Αν δε γυρίσει, υπάρχει πλέον το ασφαλές plan b! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να γεννηθεί γερή η μπεμπούλα μου κορίτσια αυτο με νοιάζει τωρα καισαρικη η φισιολογικα δεν εχω κάποιο θεμα απλα με ζοριζει πολύ αυτες τις μερες που ειναι εκει συνέχεια στο πλάι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Ναι συμφωνώ. Και εγώ αυτό ήθελα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τα κατάφερα και ελπίζω να τα καταφέρω και στη δεύτερη.

Αλλά σημασία έχει να γεννηθεί με ασφάλεια το μωράκι. Θα μου πεις, παλιότερα τί κάναν όταν το παιδί ερχόταν ανάποδα. Ε ναι, αλλά παλιότερα ήταν συνηθισμένο να χάνανε είτε μάνα είτε μωρό στη γέννα.

Επομένως, μέγιστη σημασία έχει η υγεία του μωρού και της μαμάς. Η τομή εξάλλου πλέον είναι μικρή.

Αν γυρίσει επομένως, πολύ καλά. Αν δε γυρίσει, υπάρχει πλέον το ασφαλές plan b! 

Εχει παραγινει κοριτσια το κακο με το ποσο "απλη" ειναι η καισαρικη , δεν ειναι , ειναι εγχειριση και φυσικα το να μην εχει παρει θεση το μωρο ειναι παρα πολυ κριμα καθως δεν μιλαμε για μια προβληματικη κυηση που υπαρχει θεμα ασφαλειας του μωρου ή της μητερας. Καλο ειναι να θυμομαστε οτι η καισαρικη πρεπει να γινεται για ακρως ιατρικους λογους. Ουτε ειναι για ολες τις γυναικες απλο plan b στο εξωτερικο υπαρχουν τεχνικες να σου γυρισουν το μωρο μεχρι και την ωρα που πας να γεννησεις δεν θα επρεπε να αποτελει λογο να μην γεννησουμε φυσιολογικα. Εγω η ιδια ισως αναγκαστω να κανω καισαρικη αλλα ειναι η τελευταια μου επιλογη και θα ειναι μεχρι τελους γιατι δεν θελω να ειμαι αρρωστη και θελω να μπορω να φροντισω το παιδι μου ανετα και οχι με μια τομη στην κοιλια αυτο δεν σημαινει οτι θα βαλω σε κινδυνο εμενα ή το παιδι ομως. Εχουμε γινει πολυ χαλαρες με την καισαρικη και ειλικρινα πιστευω οτι φταινε οι γιατροι που τρομοκρατουν με το παραμικρο. Οι περισσοτερες γυναικες μπορουν αν θελουν να γεννησουν φυσιολογικα. Η καισαρικη ειναι δυσκολη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Εχει παραγινει κοριτσια το κακο με το ποσο "απλη" ειναι η καισαρικη , δεν ειναι , ειναι εγχειριση και φυσικα το να μην εχει παρει θεση το μωρο ειναι παρα πολυ κριμα καθως δεν μιλαμε για μια προβληματικη κυηση που υπαρχει θεμα ασφαλειας του μωρου ή της μητερας. Καλο ειναι να θυμομαστε οτι η καισαρικη πρεπει να γινεται για ακρως ιατρικους λογους. Ουτε ειναι για ολες τις γυναικες απλο plan b στο εξωτερικο υπαρχουν τεχνικες να σου γυρισουν το μωρο μεχρι και την ωρα που πας να γεννησεις δεν θα επρεπε να αποτελει λογο να μην γεννησουμε φυσιολογικα. Εγω η ιδια ισως αναγκαστω να κανω καισαρικη αλλα ειναι η τελευταια μου επιλογη και θα ειναι μεχρι τελους γιατι δεν θελω να ειμαι αρρωστη και θελω να μπορω να φροντισω το παιδι μου ανετα και οχι με μια τομη στην κοιλια αυτο δεν σημαινει οτι θα βαλω σε κινδυνο εμενα ή το παιδι ομως. Εχουμε γινει πολυ χαλαρες με την καισαρικη και ειλικρινα πιστευω οτι φταινε οι γιατροι που τρομοκρατουν με το παραμικρο. Οι περισσοτερες γυναικες μπορουν αν θελουν να γεννησουν φυσιολογικα. Η καισαρικη ειναι δυσκολη!

Συμφωνώ! 

Πάντως αυτό με το εξωτερικό είναι λίγο μύθος. Στη Γερμανία που βρίσκομαι εγώ, όταν υπάρχει ανάγκη γίνεται κατευθείαν καισαρική. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ήμασταν 8 μαμάδες και μόνο εγώ τα κατάφερα. Και για να ήμασταν σε αυτά τα μαθήματα, είναι αυτονόητο ότι καμία δεν το επιθυμούσε ή είχε προγραμματιστεί. Εκτός από μία που το μωράκι της γεννήθηκε 63 εκατοστά (τι μωράκι δηλαδή, σαν 6 μηνών ήταν η ψυχούλα) και δεν πρόλαβε να κάνει τη τούμπα. Απλά εδώ οι γιατροί είναι αρχικά αρνητικοί και μόνο αν παρουσιαστεί ανάγκη την κάνουν. 

Η καισαρική είναι δύσκολη αλλά και τα ράμματα από κάτω δεν είναι εύκολα. Εμένα, παρά την φροντίδα με ειδικά διαλύματα, δεν γινόταν η επούλωση και μολύνθηκαν άσχημα (έπαθα και μαστίτιδα λόγω κακής τεχνικής στο θηλασμό συγχρόνως που με αποτελείωσε) και οι πόνοι ήταν αφόρητοι και τα κλάματα ατελείωτα. Και εδώ στη Γερμανία μέχρι να είναι σίγουροι ότι είσαι τελείως καλά, σου στέλνουν υποχρεωτικά μαία καθημερινά στο σπίτι να σε εξετάζει. Κουραστικότατο.

Ωστόσο, ναι, αν όλα πάνε καλά, ο στόχος είναι και πάλι ο φ.τ.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

να γεννηθεί γερή η μπεμπούλα μου κορίτσια αυτο με νοιάζει τωρα καισαρικη η φισιολογικα δεν εχω κάποιο θεμα απλα με ζοριζει πολύ αυτες τις μερες που ειναι εκει συνέχεια στο πλάι... 

Έχω γεννήσει κ με τους 2 τρόπους..συνήθως οι γιατροί χρησιμοποιούν αυτό το" δεν πήρε θέση το μωρό" για να σε πάνε με καισαρική..

Σαν τον φυσικό τοκετό εφ όσων δε συντρέχουν λόγοι δεν έχει..εγώ είχα μια τέλεια καισαρική στο δεύτερο ( ισχυακο με σπασμένα νερά κ διαστολή) μετά από 16 ώρες...

Ωστόσο δεν παύει να ναι χειρουργείο...

Φυσικά ο στόχος είναι να γεννηθεί υγιές αλλά το ζητούμενο είναι να γίνει μια επέμβαση στη φύση οπότε αυτή κρίνεται απαραίτητη κ όχι οπότε βολεύει το γιατρό..

Είμαι στον τομέα υγείας οπότε γνωρίζω πολύ καλά ότι το 80% των περιπτώσεων καισαρικών είναι ανακριτές πατώντας στο φόβο κ την άγνοια των νέων μητέρων .Για αυτό κ το υπουργείο βάζει φρένο επιτέλους...

Στο δια ταύτα όμως σε αυτό που ρωτάς το μωρό σε πρωτότοκο έχει πολύ χρόνο να γυρίσει ακόμα..Υπάρχουν κ τεχνητές εάν χρειαστεί με μαία κ ασκήσεις..

Εάν είσαι δευτερότοκος κτλ γυρίζει κ την ώρα της γέννας

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2018 at 1:25 ΜΜ, ο/η mommy96 είπε:

Εγώ δε καταλαβα τπτ πάντως στο 1ο μ παιδί πότε γύρισε..  ?

 

Κ δεν είσαι η μόνη εξαρτάται από το μέγεθος τα δικά σου κιλά τα υγρά μέσα κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Εχει παραγινει κοριτσια το κακο με το ποσο "απλη" ειναι η καισαρικη , δεν ειναι , ειναι εγχειριση και φυσικα το να μην εχει παρει θεση το μωρο ειναι παρα πολυ κριμα καθως δεν μιλαμε για μια προβληματικη κυηση που υπαρχει θεμα ασφαλειας του μωρου ή της μητερας. Καλο ειναι να θυμομαστε οτι η καισαρικη πρεπει να γινεται για ακρως ιατρικους λογους. Ουτε ειναι για ολες τις γυναικες απλο plan b στο εξωτερικο υπαρχουν τεχνικες να σου γυρισουν το μωρο μεχρι και την ωρα που πας να γεννησεις δεν θα επρεπε να αποτελει λογο να μην γεννησουμε φυσιολογικα. Εγω η ιδια ισως αναγκαστω να κανω καισαρικη αλλα ειναι η τελευταια μου επιλογη και θα ειναι μεχρι τελους γιατι δεν θελω να ειμαι αρρωστη και θελω να μπορω να φροντισω το παιδι μου ανετα και οχι με μια τομη στην κοιλια αυτο δεν σημαινει οτι θα βαλω σε κινδυνο εμενα ή το παιδι ομως. Εχουμε γινει πολυ χαλαρες με την καισαρικη και ειλικρινα πιστευω οτι φταινε οι γιατροι που τρομοκρατουν με το παραμικρο. Οι περισσοτερες γυναικες μπορουν αν θελουν να γεννησουν φυσιολογικα. Η καισαρικη ειναι δυσκολη!

Ακριβώς όπως τα λες κορίτσι μου!!

Όταν έφτανε ο μήνας της γέννας όλοι γύρω μου έλεγαν ΑΑ καισαρικη να κάνεις μη ρισκάρεις είχες αποβολές έκανες τόσες εξωσωματικές..

Ο γιατρός μου απαντούσε" ακριβώς επειδή θέλουμε να γίνουν όλα φυσικά γιατί αρκετά επεμβηκαμε στη φύση θα γεννήσεις με φτ εάν όλα πάνε κατά ευχην" κ είχα 100 λόγους ενδοκρινολόγικους αιματολογικούς κτλ..κ όμως δεν ήταν λίγοι καισαρικήςστο δεύτερο ισχυακο έκανα ασκήσεις πήγα κ σε βελονιστη τρομάρα μου τίποτα ο γιατρός με περίμενε με σπασμένα νερά κ διαστολή πάλευαν να το γυρίσουν ως το τέλος..είχα τέλεια καισαρική ειλικρινά..σηκώθηκα σε 6 ώρες όμως καμία σχέση με την πρώτη γέννα ..είχα να φροντίζω κ εμένα κ το πρώτο μου παιδί κ την τιμή κ το νεογέννητο..

Στο θάλαμο όλες με καισαρική..ήταν γιατρός που έφερε 7 εκεινη τη μέρα για γέννα..τραγικό το βρισκω...

Φταίμε κι εμείς ωστόσο..θες από φόβο θες γιατί μας πείθουν πάμε σαν τα πρόβατα..βέβαια κι οι γιατροί για να λέμε κ του στρατού το δίκαιο είναι ακάλυπτοι αν γίνει κάποια στάνη οπότε πάνε εκ του ασφαλούς..μου έλεγε φίλος γυναικολόγος " οι μισοί δεν ξέρουν πια πως ξεγεννας φυσιολογικά" θα ρθει εποχή που θα γενναμε μόνο απ' την κοιλιά...κ το πιστεύω αν δεν μπει φρένο..

Μπράβο σε όποιον βρήκε την καισαρική σώζονται ζωές αλλά να χρειάζεται όντως..κατά τα άλλα βέβαια γέννας κ με τον έναν κ με τον άλλο τρόπο..εγώ γέννησα κ τα δυο μου παιδιά θεωρώ άδικο ομως να μην ενημερώνουν σωστά τις γυναικες

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Κ δεν είσαι η μόνη εξαρτάται από το μέγεθος τα δικά σου κιλά τα υγρά μέσα κτλ

Ήμουν αδύνατη με ένα γίγαντα 4 κιλα μέσα μ.. Αλλά δε ένιωσα αυτόν τον αφόρητο πόνο π είδα... :/// 

Τι να πω..

Και τώρα δε έχω νιώσει κάτι Αλλά είναι κ μικρο ακόμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειλικρινά κορίτσια μου δεν ξέρω τι θα γίνει ο γιατρός πάντως ήταν χαλαρός ου έχουμε καιρό ως τον τοκετο θα γυρίσει μου είπε θα δείξει τωρα οταν ξαναπαω για υπερυχο θα σας πω τα νεα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...