Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η αντιδραση του εμβρυου στους ηχους.


Recommended Posts

Κοριτσακια καλησπερα , εχω μια απορια σχετικα με τους ηχους. Λοιπον ειμαι τωρα 27η βδομαδα και ολοι μου λενε οτι το εμβρυο καταλαβαινει και αντιδραει πλεον σε ηχο, θορυβο , μουσικη κλπ. Ποσο ισχυει αυτο; Γιατι ενω αντιδραμε κανονικα σε αγγιγματα και στο φως καποιες φορες , δεν εχω πιασει καμια αντιδραση ουτε σε ξαφνικους ή δυνατους θορυβους ουτε σε μουσικη. Γενικα δεν ειμαστε καθολου της ηρεμιας χαχαχα Οποτε δυνατη μουσικη , ισως και λιγο εντονη ακουμε παντα.

Θα επρεπε οντως να υπαρχει αντιδραση σε ολα αυτα;

Μηπως ειμαι τρελη που το σκεφτομαι ετσι; Δεν ξερω παντως εχω ετσι μια μικρη ανησυχια και ηθελα να δω αν ολες εχουν διαφορετικη εμπειρια απο εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά μην περιμένεις τρομέρες αντιδράσεις!! Καταρχάς δεν μπορεί να ακουσει τον ήχο τοσο δυνατά για να "ξαφνιαστεί" γιατί είναι μεσα στην μήτρα και υπάρχει και το αμνιακο υγρό το οποίο παρέχει ηχομόνωση.

Άσε που τις περισσότερες ώρες κοιμούνται και σιγά μην ασχοληθούν με τον έξω τρελο κοσμο!!!!!

Τα δικά μου, αντιδρούσαν μόνο όταν τους μίλαγα και ταυτόχρονα τα ζούλαγα .,.... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Καλά μην περιμένεις τρομέρες αντιδράσεις!! Καταρχάς δεν μπορεί να ακουσει τον ήχο τοσο δυνατά για να "ξαφνιαστεί" γιατί είναι μεσα στην μήτρα και υπάρχει και το αμνιακο υγρό το οποίο παρέχει ηχομόνωση.

Άσε που τις περισσότερες ώρες κοιμούνται και σιγά μην ασχοληθούν με τον έξω τρελο κοσμο!!!!!

Τα δικά μου, αντιδρούσαν μόνο όταν τους μίλαγα και ταυτόχρονα τα ζούλαγα .,.... ?

Αχ ετσι, πες τα μου να ηρεμησω το ψυχακι που κρυβω μεσα μου!!! Σου λεω για αγχος τωρα....Νταξει στα ζουληγματα αντιδραμε και εμεις :D
Ευχαριστωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε κοριτσι μου τι καααανεις εσυ;;; Φουσκώνεις;; Μπορει να ξυπνάνε σε πολυυυ δυνατούς ήχους κτλ αλλα μην φανταστείς πως χορεύουν κιολας Ε..εκτός αν εχεις τον Σάκη Ρούβα στην κοιλιτσα σου ή την Ελένη φουρέιρα χαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπαρχει μια ερευνα που λεει οτι σε δυνατα ξαφνικα ακουστικα ερεθισματα ή σε αποτομο τρανταγμα της κοιλιας τα εμβρυα ξυπνανε και κλαινε οπως τα βρεφακια.το εδειχνε και ο υπερηχος κανονικα.κι εγω εχω αγχωθει λιγο μηπως κλαιει καποιες φορες η μικρουλα μου απο κατι που επεσε και εκανε πολυ θορυβο η κατι τετοιο,ομως σιγουρα δεν επηρεαζονται απο καθε τι οποτε ας ειμαστε ηρεμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

@Μπλε κοριτσι μου τι καααανεις εσυ;;; Φουσκώνεις;; Μπορει να ξυπνάνε σε πολυυυ δυνατούς ήχους κτλ αλλα μην φανταστείς πως χορεύουν κιολας Ε..εκτός αν εχεις τον Σάκη Ρούβα στην κοιλιτσα σου ή την Ελένη φουρέιρα χαχαχχα

Καλε ολο φουσκωνω δεν κανω κ τπτ αλλο. Εσυυυυυ; 

@Xanthoula_knkt εγω ανησυχώ επειδή δεν αντιδράει στους ήχους οχι για το αν το ενοχλούν!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε γεια σου,

η μικρη μου ηταν ενα πολυυυ ησυχο μωρο στη κοιλια (και εξω απο τη κοιλια ειναι αρκετα ησυχη) 

ταυτοχρονα με μενα ηταν εγκυες   2 φιλες μου και μια 2 ξαδελφες μου- μου ερχοταν πανικος οταν μ λεγανε οτι δεν μπορουσαν να κοιμηθουνε γιατι τα μωρα τους κουνιοταν ασταματητα - εγω ισα ισα που την ενιωθα καποιες φορες την ημερα να κανει απαλες κινησεις !

εγω ειχα παθει το  Εξής μου πευτανε απο το χερι  Αντικείμενα  και κανανε   Θόρυβος στο πάτωμα : σε καθε δυνατο θορυβο η μικρη μου πεταγοταν   -  Τιναζόταν !! 

επισης οταν εβαζα  Ηλεκτρική σκούπα - μολις την αναβα πεταγοταν !

σε μουσικες και γενικα σε  Ερεθίσματα  Δεν αντιδρούσε ιδιαίτερα !! 

 Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης  και με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stergiou είπε:

@Μπλε γεια σου,

η μικρη μου ηταν ενα πολυυυ ησυχο μωρο στη κοιλια (και εξω απο τη κοιλια ειναι αρκετα ησυχη) 

ταυτοχρονα με μενα ηταν εγκυες   2 φιλες μου και μια 2 ξαδελφες μου- μου ερχοταν πανικος οταν μ λεγανε οτι δεν μπορουσαν να κοιμηθουνε γιατι τα μωρα τους κουνιοταν ασταματητα - εγω ισα ισα που την ενιωθα καποιες φορες την ημερα να κανει απαλες κινησεις !

εγω ειχα παθει το  Εξής μου πευτανε απο το χερι  Αντικείμενα  και κανανε   Θόρυβος στο πάτωμα : σε καθε δυνατο θορυβο η μικρη μου πεταγοταν   -  Τιναζόταν !! 

επισης οταν εβαζα  Ηλεκτρική σκούπα - μολις την αναβα πεταγοταν !

σε μουσικες και γενικα σε  Ερεθίσματα  Δεν αντιδρούσε ιδιαίτερα !! 

 Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης  και με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου !! 

Γεια σου! Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εμενα ο μπεμπης ειναι πολυ ανησυχος και ειμαι σε αυτες που δεν μπορουν να κοιμηθουν απ τις κλωτσιες αλλα με τους θορυβους τπτ λεμε , η απολυτη αναισθησια. Τι να πω...ελπιζω να αγχωνομαι αδικα. Φυσικα στο ντοπλερ θα ρωτησω τον εμβρυολογο που ειναι εκει αλλα απ οτι καταλαβαινω το καθε μωρο ειναι πολυ διαφορετικο απ την κοιλια κιολας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε επίσης φουσκώνω κ πρήζομαι κ αχ βαχ . Χτες πήγαμε κ για το ντοπλερ. Ολα καλα ευτυχως!! Αναμένουμε σιγα σιγα!!! Ανυπομονώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...