Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Άνοιξης 2019???


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η PanB είπε:

Οχι ουτε πυρετό ουτε τπτ ? ήταν οπως ειναι παντα? κι εγω πηγα στις 45 μερες, βγηκε και το παπ μου, ολα τελεια μου ειπε σαν να μην γεννησα ? καινούριο το συστημα??? ποσο εχει φτασει σε κιλα και υψος; ? τωρα ειναι 40 ημερων;

Χαχαχαα κορίτσι μου έτοιμο το σύστημα για το δεύτερο.. ???εγώ παπ θα κάνω στοβτριμηνο μου είπε.. ? τέλεια που δεν σου έκανε πυρετο... τα κορίτσια ειναιβπιο ανθεκτικά στον πόνο..  το αγοράκι μου.. ελπίζω κ αυτο να μην κάνει..  Την Κυριακή που ήμουνα 45 ημερών που ζυγιστηκε ο μπέμπης ήταν 4450 και 57 ύψος..  Έχει μεγαλώσει τόσο πολύ..  Τώρα που μιλάμε τον έβαλα ριλαξ κ χαζεύει με τα παιχνίδια του... Έχει ένα παιχνιδάκι με καθρέφτη κ χαζεύει τον εαυτό του... χαχχαααα σαν να λέει είμαι κούκλος.. ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 23/4/2019 at 10:58 ΠΜ, ο/η banesaki16 είπε:

@ζουζουνα* λογικά θα κρατάς τονθαυματακι σου ήδη αγκαλιά..  με το καλό κορίτσι μου.. Όλα να πάμε τέλεια με ένα υγιες και καλοτυχο μωράκι.. περιμένουμε την εμπειρία σου.. οι υπόλοιπες κορίτσια τι κάνετε? Πως τα πάμε οι νέες μανούλες? Πως είναι οι μ ανουλες σε αναμονή? Εμείς είμαστε καλά..  Είναι πολύ ήσυχος κ έχουμε μπει σε σειρά..  το βλέπω κάθε μέρα να μεγαλώνει κ τρελαίνομαι ???????????? 

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!εχθές γέννησα 14.03 ακριβώς, γεννήθηκε η μπέμπα 3660 γρ. Και 51.5 σε ύψος!!!!?????είμαι πολύ χαρούμενη, ευτυχώς ο τοκετός πήγε πολύ καλά, μου είχαν βάλει τον όρο 5.40 αλλά δεν έκανα καλές συσπάσεις, να πω ότι πήγα με διαστολή 1 εκ στο νοσοκομείο κ είχα δει λίγο αίμα το προηγούμενο βράδυ, οποτε λεω αντε μια χαρά. τελικα στις 11 παρά το πρωί μου έσπασαν τα νερά κ μετά πήρα μπρος...Αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/4/2019 at 2:01 ΜΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!εχθές γέννησα 14.03 ακριβώς, γεννήθηκε η μπέμπα 3660 γρ. Και 51.5 σε ύψος!!!!?????είμαι πολύ χαρούμενη, ευτυχώς ο τοκετός πήγε πολύ καλά, μου είχαν βάλει τον όρο 5.40 αλλά δεν έκανα καλές συσπάσεις, να πω ότι πήγα με διαστολή 1 εκ στο νοσοκομείο κ είχα δει λίγο αίμα το προηγούμενο βράδυ, οποτε λεω αντε μια χαρά. τελικα στις 11 παρά το πρωί μου έσπασαν τα νερά κ μετά πήρα μπρος...Αυτά...

Να σου ζήσει κορίτσι μου το γλυκό μπεμπακι σου.. γερό υγιές δυνατό να είναι... να το χαίρεσαι..  μα πως μας λες.. Αυτά... Όλα ξεκινούν μόλις σπάνε τα νερά... Δεν ήταν υπέροχη εμπειρία? Τρελάθηκε όταν είδες το ζουζουνάκι σου φαντάζομαι..  να πάνε όλα τέλεια κορίτσι μου.... να το χαίρεσαι...???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η banesaki16 είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου το γλυκό μπεμπακι σου.. γερό υγιές δυνατό να είναι... να το χαίρεσαι..  μα πως μας λες.. Αυτά... Όλα ξεκινούν μόλις σπάνε τα νερά... Δεν ήταν υπέροχη εμπειρία? Τρελάθηκε όταν είδες το ζουζουνάκι σου φαντάζομαι..  να πάνε όλα τέλεια κορίτσι μου.... να το χαίρεσαι...???????????

πάντα είναι υπέροχη εμπειρία κ μοναδική αν κ είναι το 3ο παιδάκι...τρελάθηκα εντελώς γιατί έχω 2 γιους κ τώρα που ήρθε η μπέμπα την περίμενα παρά πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/4/2019 at 2:01 ΜΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!εχθές γέννησα 14.03 ακριβώς, γεννήθηκε η μπέμπα 3660 γρ. Και 51.5 σε ύψος!!!!?????είμαι πολύ χαρούμενη, ευτυχώς ο τοκετός πήγε πολύ καλά, μου είχαν βάλει τον όρο 5.40 αλλά δεν έκανα καλές συσπάσεις, να πω ότι πήγα με διαστολή 1 εκ στο νοσοκομείο κ είχα δει λίγο αίμα το προηγούμενο βράδυ, οποτε λεω αντε μια χαρά. τελικα στις 11 παρά το πρωί μου έσπασαν τα νερά κ μετά πήρα μπρος...Αυτά...

Να ζήσει η μπεμπουλα ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; Άργησα λίγο αλλά τώρα βρήκα ευκαιρία να σας γράψω...Γεννησα 08/04 Και σχετικά γρήγορα...3925 ο μπέμπης και 53 εκ.!!! Με παιδεψε αρκετά στην έξοδο μπορώ να πω αφού το χεράκι τελικά το άφησε στο μάγουλο!!! Είχα λίγο άγχος στην αρχη επειδή έχασε αρκετό βάρος αλλά τελικά τα πηγαίνουμε μια χαρά με τον θηλασμό και παίρνει βάρος σταθερά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!!! Γέννησα και εγώ τη Μ. Πέμπτη, ακριβώς στη ΠΗΤ μου!! Με έπιασαν οι πόνοι Τετάρτη προς Πέμπτη 23:30 ,γύρω στη δύο πήγαμε νοσοκομείο, 7:30 έσπασαν τα μέρα και 9:40 είδα τη μπουμπού μου!!! 3 κιλά και 51εκ. Ύψος. Κυριακή βγήκαμε και προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας!!! Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό και ελπίζω να τα καταφέρω. Να χαιρόμαστε τα μωρά μας αυτές που γεννησαμε και με το καλό αυτές που τα περιμένετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2019 at 10:54 ΜΜ, ο/η lina1987 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Άργησα λίγο αλλά τώρα βρήκα ευκαιρία να σας γράψω...Γεννησα 08/04 Και σχετικά γρήγορα...3925 ο μπέμπης και 53 εκ.!!! Με παιδεψε αρκετά στην έξοδο μπορώ να πω αφού το χεράκι τελικά το άφησε στο μάγουλο!!! Είχα λίγο άγχος στην αρχη επειδή έχασε αρκετό βάρος αλλά τελικά τα πηγαίνουμε μια χαρά με τον θηλασμό και παίρνει βάρος σταθερά!!

Γέννησες φυσιολογικά 3925; ?? και πρωτο μωρό; μωρε μπραβο! Να ζησει ο μπεμπακος, ολόκληρος άντρας! ?? εκανες επισκληριδιο; 

ετσι, τα μεγαλα μωρακια χανουν πιο πολυ γτ το 10% του βαρους τους είναι πιο πολυ, πως να το κάνουμε; ? κι εμενα ετσι! ? Δωσατε καθολου φορμουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Καλημέρα και από εμένα!!! Γέννησα και εγώ τη Μ. Πέμπτη, ακριβώς στη ΠΗΤ μου!! Με έπιασαν οι πόνοι Τετάρτη προς Πέμπτη 23:30 ,γύρω στη δύο πήγαμε νοσοκομείο, 7:30 έσπασαν τα μέρα και 9:40 είδα τη μπουμπού μου!!! 3 κιλά και 51εκ. Ύψος. Κυριακή βγήκαμε και προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας!!! Προσπαθώ για αποκλειστικό θηλασμό και ελπίζω να τα καταφέρω. Να χαιρόμαστε τα μωρά μας αυτές που γεννησαμε και με το καλό αυτές που τα περιμένετε!!!

Να ζησει το λουλουδακι σου! ? πως τα πας με το θηλασμό; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate  μου, να σου ζήσει κούκλα μου η μπέμπα σου! Γερή και τυχερή όλη της την ζωή να είναι!!!! Καλέ εσύ δεν γέννησες απλά, το ξεπέταξες το ζουζούνι! Μπράβο, πολύ χαίρομαι που δεν ταλαιπωρήθηκες! Όταν μπεις στους ρυθμούς σου να μας πεις την εμπειρία σου και από το νοσοκομείο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η PanB είπε:

Γέννησες φυσιολογικά 3925; ?? και πρωτο μωρό; μωρε μπραβο! Να ζησει ο μπεμπακος, ολόκληρος άντρας! ?? εκανες επισκληριδιο; 

ετσι, τα μεγαλα μωρακια χανουν πιο πολυ γτ το 10% του βαρους τους είναι πιο πολυ, πως να το κάνουμε; ? κι εμενα ετσι! ? Δωσατε καθολου φορμουλα;

Φυσιολογικά και με το χέρι κολλημένο στο κεφάλι...Άσε τα είδα όλα!!! Έκανα ναι όταν πια είχα φτάσει 6 διαστολή και μέσα σε μια ώρα που έσπασαν τα νερά μου μετά την επισκληριδιο γέννησα...Όχι δεν έδωσα καθόλου...Και ο παιδίατρος της κλινικής και η δικιά μας μου είπαν αφού έχει πάνες να μην ανησυχώ και πράγματι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2019 at 11:56 ΠΜ, ο/η PanB είπε:

Να ζησει το λουλουδακι σου! ? πως τα πας με το θηλασμό; ??

Είναι ένας αγώνας... Ενώ τελικά δεν χρειαζόταν να δώσω συμπληρωμα ,μου είπαν ότι πρέπει και εγώ έδωσα και είναι πολύ δύσκολα.... Η μπέμπα βαριέται να θηλάσει. Πάλι καλά οχι συνέχεια αλλά πολλές φορές... Στήθος δεν θέλει να πιάσει πάντα και πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος... Σήμερα έκανε 5 ώρες να φάει... Χωρίς ξένο εννοώ!! Δεν μπορούσα να τη ξυπνήσω με τίποτα. Ελπίζω να τα καταφέρω για αποκλειστικό θηλασμό γιατί πραγματικά το θέλω....

@KONSTANTIA μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Όλα καλά δόξα τι θεό... Χωρίς επισκληριδιο. Όταν βγήκε η μπέμπα δεν με ένοιαζε τίποτα άλλο πια. Αφού ήταν αυτή καλά. Μου την έδωσαν και επάνω μου Τώρα προσπαθώ με τον θηλασμό... Ελπίζω να τα καταφέρω. Είναι δύσκολα :(

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate μου, θα τα καταφέρεις, μην ανησυχείς. Εκμεταλλέυσου την παρουσία των μαιών που μπορούν να σε κατευθύνουν και όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@AlKate μου, θα τα καταφέρεις, μην ανησυχείς. Εκμεταλλέυσου την παρουσία των μαιών που μπορούν να σε κατευθύνουν και όλα θα πάνε καλά! 

@AlKate μπες και στο fb στην εθελοντικη ομαδα θηλασμού Αττικής, να διαβάσεις τα αρχεια, μπορεί να σε βοηθησουν κι αυτα ? 

Ποιος σου είπε να δώσεις ξενο στην αρχη; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου ευχαριστώ. Έχω από προχθές να της δώσω ξένο. Περάσαμε και το βράδυ και όλα καλά... Τώρα πιστεύω πλέον θηλάζει και πιο καλά. έτσι μου φαίνεται...

@PanBστο νοσοκομείο γιατι πήγε να ανεβάσει ίκτερο αλλά με τη τιμή που είχε δεν χρειαζόταν τελικά. Αλλά το ξέρω αυτό εκ των υστέρων... 

Τώρα περιμένω να κάνει κακά της(είμαι περιγραφική) γιατί δεν έχει κάνει 3 μέρες τώρα... Να δούμε και το βαρος της και να ησυχάσω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

@KONSTANTIA μου ευχαριστώ. Έχω από προχθές να της δώσω ξένο. Περάσαμε και το βράδυ και όλα καλά... Τώρα πιστεύω πλέον θηλάζει και πιο καλά. έτσι μου φαίνεται...

@PanBστο νοσοκομείο γιατι πήγε να ανεβάσει ίκτερο αλλά με τη τιμή που είχε δεν χρειαζόταν τελικά. Αλλά το ξέρω αυτό εκ των υστέρων... 

Τώρα περιμένω να κάνει κακά της(είμαι περιγραφική) γιατί δεν έχει κάνει 3 μέρες τώρα... Να δούμε και το βαρος της και να ησυχάσω ....

Μην σε αγχωνουν τα κακα, στον θηλασμό μπορεί να περασουν και 10 ημερες χωρίς! Πιπι κάνει κανονικα; ποσες πανες εχει την ημερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μην σε αγχωνουν τα κακα, στον θηλασμό μπορεί να περασουν και 10 ημερες χωρίς! Πιπι κάνει κανονικα; ποσες πανες εχει την ημερα;

Κάνει κανονικά ναι. Το ξέρω ότι μπορεί να περάσουν μέρες αλλά περιμένουμε... Έχουμε πολύ πλάκα..  πάω να την αλλάξω και όλοι περιμένουμε να δούμε αν ... λερωσαμε!!! Χαχαχα. Πώς αλλάζουν όμως τα δεδομένα μας και η καθημερινότητα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2018 at 3:47 ΜΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

ΠΗΤ & φύλο ??????

 

@Mammytobe  16/2/19 ?

@Niki co            17/2/19 ?

@PanB              γέννησε ?

@Vasilikii           4/3/19  ?

@VivianT            γέννησε!!! ?

@Hope2018       11/3/19 ??

@Ceres               13/3/19 ?

@banesaki16      γέννησε!!!! ?

@Viktwria            29/3/19 ?

@Evi'sBaby          13/4/19 ?

@ζουζουνα*       24/4/19 ?

@AlKate               25/4/19 ?

@Angelmammy   4/5/19 ?

@Valfrag             14/5/19 ?

@Vivi35                31/5/19 ?

@Katya81           14/5/19 ?

@vayaki              28/5/19 ?

@Mariasoyr        17/6/19 ? 

19/03/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα και γω κορίτσια 25 απριλιου :) Ένα υγιές κοριτσάκι 3.200 ακριβώς στη ΠΗΤ μου! :) είχα μπει απο τη προηγούμενη μέρα για πρόκληση τοκετου, με βάλανε στον ορό με τεχνητούς πονους, υπέφερα πάρα πολύ γιατί δεν είχα κανένα σημάδι πρωτου μπω, και διαστολή δεν ανεβαινε ,την επόμενη μέρα λοιπόν με ξαναβαλανε στον ορό και τίποτα η διαστολή πάλι δεν ανεβαινε αλλά οι πονοι δυναμωναν, τελικά σπάσαν τα νερά και η μικρή άλλαξε θέση και πήγε προς τα πλάγια,με αποτελεσμα να με πάνε για καισαρικη,μπορεί να υπέφερα πάρα πολύβκαι και για πολλές ώρες  και να ένιωσα φρικτούς πόνους αλλά όταν είδα το κοριτσάκι μου τελείωσαν όλα!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλες να σας ζησουν τα παιδακια σας κ με το καλο σε οσες περιμενουν. Εμεις γεννησαμε εδω και καιρο αλλα δεν καταφερα να σας γραψω. Δεν ειχα την ψυχικη δυναμη. Περασαμε λιγο δυσκολα αλλα δοξα τον Θεο ολα καλα. Τα διδυμακια μας γεννηθηκαν 30/12/2018 στις 29+6 μετα απο πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη. 1400 ο μπεμπης κ 1330 η μπεμπα. Ευτυχως μεγαλα μωρακια για την ηλικια τους κ πολυ δυνατα. Μεινανε 48 μερες στην εντατικη κ 15/2 κοιμηθηκαμε πρωτη φορα ολοι μαζι. Δοξα τον Θεο ειναι υγιεστατα. Ευχομαι συντομα να ξεχασουμε την μοναδα κ καμια μανουλα να μη περασει αυτο το σταδιο προωροτητας. Να μας ζησουν τα μωρακια μας κ με το καλο οι εγκυουλες να τα παρετε αγκαλιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sugar768 @Hope2018  να σας ζήσουν τα μωρά σας!!!

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας... Η μπέμπα πλέον τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό. Έχουμε θέμα όμως με τα κακά της... Κυριακή βγήκαμε από το νοσοκομείο. Ξημερώματα προς Δευτέρα έκανε τρεις λερωμένες πάνες... Από εκεί και μετά όμως τίποτα. Παρασκευή πήγαμε παιδίατρο να μας δεί γενικά.. όλα καλά. Την βοήθησε λίγο και έβγαλε κάτι.. μου είπε αν κάνει μεχρι και 4 μέρες να κάνει δεν πειράζει. Αν όμως πάει να τις ξεπεράσει να δώσω ένα γεύμα από ξένο που μου έδωσε που βοηθάει λέει. Παίρνουμε και τις σταγόνες για κολικούς γιατί το χρειαζόταν το μωρο και διάβασα πως βοηθάει και στη δυσκοιλιότητα. Αυτά από το ραντεβού της Παρασκευής. Σήμερα Κυριακή δεν έχει κάνει ακόμη κάτι... Βρεγμένες πάνες έχει(και περιμένω το επόμενο ραντεβού να δω ότι παίρνει βάρος να μου φύγει και αυτό το άγχος...) Και θηλάζει όσο και όποτε θέλει. Καμιά φορά βέβαια τη ξυπναω εγώ γιατί δεν ξυπνάει στο 2-3ωρο. Τι λέτε ως προς τις κενώσεις της;;; Μπορώ να κάνω κάτι για να τη βοηθήσω και να μη δώσω συμπληρωμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η AlKate είπε:

@Sugar768 @Hope2018  να σας ζήσουν τα μωρά σας!!!

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας... Η μπέμπα πλέον τρέφεται αποκλειστικά με θηλασμό. Έχουμε θέμα όμως με τα κακά της... Κυριακή βγήκαμε από το νοσοκομείο. Ξημερώματα προς Δευτέρα έκανε τρεις λερωμένες πάνες... Από εκεί και μετά όμως τίποτα. Παρασκευή πήγαμε παιδίατρο να μας δεί γενικά.. όλα καλά. Την βοήθησε λίγο και έβγαλε κάτι.. μου είπε αν κάνει μεχρι και 4 μέρες να κάνει δεν πειράζει. Αν όμως πάει να τις ξεπεράσει να δώσω ένα γεύμα από ξένο που μου έδωσε που βοηθάει λέει. Παίρνουμε και τις σταγόνες για κολικούς γιατί το χρειαζόταν το μωρο και διάβασα πως βοηθάει και στη δυσκοιλιότητα. Αυτά από το ραντεβού της Παρασκευής. Σήμερα Κυριακή δεν έχει κάνει ακόμη κάτι... Βρεγμένες πάνες έχει(και περιμένω το επόμενο ραντεβού να δω ότι παίρνει βάρος να μου φύγει και αυτό το άγχος...) Και θηλάζει όσο και όποτε θέλει. Καμιά φορά βέβαια τη ξυπναω εγώ γιατί δεν ξυπνάει στο 2-3ωρο. Τι λέτε ως προς τις κενώσεις της;;; Μπορώ να κάνω κάτι για να τη βοηθήσω και να μη δώσω συμπληρωμα;;

Έχεις διαπιστώσει ότι θέλει να κάνει κακά και δυσκολέυεται; Γιατί γενικά με τον θηλασμό που είναι τόσο εύπεπτο το γάλα οι κενώσεις μπορούν να είναι και στην βδομάδα χωρίς ανησυχία - έτσι θυμάμαι ότι μου είχε πει η παιδίατρος μου όταν θήλαζα. Επίσης σου είπε ο παιδίατρος να ξυπνάς το παιδί για να φάει στις 2-3 ώρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Έχεις διαπιστώσει ότι θέλει να κάνει κακά και δυσκολέυεται; Γιατί γενικά με τον θηλασμό που είναι τόσο εύπεπτο το γάλα οι κενώσεις μπορούν να είναι και στην βδομάδα χωρίς ανησυχία - έτσι θυμάμαι ότι μου είχε πει η παιδίατρος μου όταν θήλαζα. Επίσης σου είπε ο παιδίατρος να ξυπνάς το παιδί για να φάει στις 2-3 ώρες;

Εμένα η δικιά μου μου ειπε μεχρι 10 μερες ειναι οκ! @AlKate όντως, εχεις παρατηρήσει γκρίνια κλπ και αν δυσκολευεται; εγω ξερω πάντως ότι με το ξένο είναι πιο πιθανο να ειναι δυσκοιλια τα μωράκια.. πόσο γεννήθηκε και ποσο εχει φτασει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν και από το νοσοκομείο και η παιδίατρος μας να τη ξυπναω μέχρι να φτάσει το βάρος της γέννησης συννοατι ακόμη(δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς) και αυτό προληπτικά να μην ανέβει κάποια τιμή. Γεννήθηκε 3 κιλά αλλά όταν βγήκαμε δεν την ζυγισαν (μην πω τίποτα) στην εβδομάδα που μας είδε η παιδίατρος ήταν 2850 ενώ μιάμιση μέρα πριν ήταν 2790. Για κακά δεν έχω παρατηρήσει. Η κοιλίτσα της κανει θορύβους και αερίζεται αρκετά αλλά μέχρι εκεί... Θέλω πάνω από όλα να είναι καλά και να μεγαλώνει με υγεία αλλά ιδανικά θα ήθελα να μη χρειαστεί να δώσω ξένο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η AlKate είπε:

Μου είπαν και από το νοσοκομείο και η παιδίατρος μας να τη ξυπναω μέχρι να φτάσει το βάρος της γέννησης συννοατι ακόμη(δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς) και αυτό προληπτικά να μην ανέβει κάποια τιμή. Γεννήθηκε 3 κιλά αλλά όταν βγήκαμε δεν την ζυγισαν (μην πω τίποτα) στην εβδομάδα που μας είδε η παιδίατρος ήταν 2850 ενώ μιάμιση μέρα πριν ήταν 2790. Για κακά δεν έχω παρατηρήσει. Η κοιλίτσα της κανει θορύβους και αερίζεται αρκετά αλλά μέχρι εκεί... Θέλω πάνω από όλα να είναι καλά και να μεγαλώνει με υγεία αλλά ιδανικά θα ήθελα να μη χρειαστεί να δώσω ξένο...

Κυριαρχεί όπως βλέπω ο μύθος ότι όποιο παιδί τρέφεται με ξένο γάλα παίρνει πιο εύκολα βάρος. Από την δική μου εμπειρία δεν το επιβεβαιώνω, αντιθέτως μας συνέβει το ακριβώς αντίθετο και αναφέρομαι αναλυτικά: βάρος γέννησης 2830, έξοδος από το νοσοκομείο 2790, σε 1 μήνα αποκλειστικού θηλασμού 4000 και με το που επέστρεψα στην δουλειά και έδωσα ξένο (στους 2 μήνες και κάτι) χάναμε βάρος στην αρχή και μετά η ανάκτηση του βάρους δεν ήταν ποτέ η αναμενόμενη για την ηλικία του βρέφους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...