Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος μωρού αποκλειστικός θηλασμος


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Σήμερα είμαστε 49 ημερών! Πω πω πως περνάει ο καιρός.... είχαμε θέμα με το χαλινο, τελικά κόψαμε και τον άνω χείλους και της γλώσσας.... περιμένω υπομονετικά να μάθει να πιάνει σωστά η μικρούλα μου και να μην με πληγώνει γιατί ώρες ώρες με πιάνει απελπισία, ειδικά το ένα το στήθος είναι χαλια :( 

τελοσπαντων, θηλάζω τη μικρή μου εξαρχής αποκλειστικά... είναι τώρα σχεδόν 50 ημερών και είναι 4κιλα στις 8.05 από το μαιευτήριο βγήκαμε 3130... πως σας φαίνεται από βάρος; ποσό ήταν τα δικασας; από ύψος γεννήθηκε 50 και τώρα είναι 55... τώρα έχει αρχίσει και μας χαμογελάει και αναγνωρίζει εμένα και το μπαμπά της, αλλά ακόμα πονάει από κολικούς κι ενώ έχουν μειωθεί δεν λέω δεν έχουν περάσει εντελώς κι ακόμα έχουμε κρίσεις κλαματοσ/ γκρίνιας.... δυστυχώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, να σου ζήσει το μωράκι σου! Λυπάμαι που αναγκαστήκατε να κάνετε τελικά τον χαλινό, φαντάζομαι πόσο πόνεσε η ψυχούλα μου και πόσο στεναχωρηθήκατε και εσείς!

Εμείς γεννηθήκαμε 2830, βγήκαμε από το νοσοκομείο 2790 και σε 1 μήνα είχαμε γίνει 4 κιλά αλλά αφενός δεν αντιμετωπίζαμε τέτοιες δυσκολίες όπως ο χαλινός αλλά είχαμε και εμείς κολικούς κλπ και αφετέρου το κάθε μωρό έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης και δεν πρέπει να σε προβληματίζουν τα κιλά εφόσον δεν αρνείσαι τον θηλασμό στο παιδί σου. Μην μπαίνεις στην σύγκριση με άλλα μωρά, πόσο βάρος πήρανε σε πόσο καιρό γιατί θα τρελαθείς! Εγώ αυτό το λάθος έκανα και κάποιες φορές το κάνω ακόμα και το μόνο που καταφέρνω είναι να στεναχωριέμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι ήταν φρίκη σαν εμπειρία....οι γιατροί έλεγαν ότι η μικρή δεν θα πονούσε γιατί ακόμα δεν έχουν αναπτυχθεί τα νεύρα εκεί στην περιοχή αλλά εγώ με το που ξεκίνησε η διαδικασία πάτησα τα κλάματα και έκανα αμάν να συνέλθω.... ειδικά μόλις της έβαλαν μια γαζουλα στο στόμα και εκείνη άρχισε να την πιπιλαει ένιωσα να κοβομαι στη μέση.... αστα.... 

δεν μ αρέσει που παίρνει τόσο αργά βάρος.... ενώ θηλάζει πολύ συχνά ρε γαμωτο.... δηλαδή μέσα στη μέρα θηλάζει ανα 2ωρο και κάποιες φορές και πιο συχνά και το βράδυ ξυπνάει στις 4 και μετά ξανά στις 6-7... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ να πίνεις μπόλικο νερό για να έχεις γάλα και να προσφέρεις το στήθος σου όσες φορές το παιδί το χρειάζεται και θα πάρει βάρος, μην σε ανησυχεί αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ θα συμφωνήσω με την @KONSTANTIA. Το κάθε μωρο έχει ρ δικό ρ ρυθμό ανάπτυξης. Εφόσον βρέχει κανονικα τις πάνες του κ ο παιδίατρος πιστεύει πως είναι οκ γιατί σε απασχολει; είναι καθαρά στο ρυθμό ανάπτυξης. Εγώ κ συ έχουμε τον ίδιο σωματοτυπο; ακόμη κ τ ίδιο ύψος να έχουμε σίγουρα έχουμε διαφορετικά κιλά. Γιατί λοιπόν τα μωρά μας να είναι τ ιδιο; Η δικιά μ γεννηθηκε 9/8 2590 βγήκαμε 13/9 2430 κ 13/9 σε ένα μήνα δηλαδή την 4200. Πήρε 1800 σε ένα μηνα. Ακόμη κ τώρα παίρνει πολύ καλό βάρος. 9ο προς 10ο μήνα πήρε 1350 βάρος π στο μήνα π ήταν έπρεπε να πάρει σε 4 5 μήνες. Κ μιλάμε για ένα μωρο π τρέφοταν με φρούτα, γιαούρτι, κ φαγητό μαγειρεμένο στον ατμο. Ούτε ζυμαρικά, ούτε κρέμες τύπου φάριν λακτε Ούτε ψώμια κτλ. Λέω γιατρέ τρώει μόνο τα βασικα γεύματα. Μ λέει είναι στο παιδι. Επίσης σκέψου ότι τ μωρο σ με τα πονακια, το κλάμα κτλ καταναλώνει ποκυ περισσότερη ενέργεια από ένα μωρο π κοιμάται περισσότερο η είναι ήσυχο κ απλά κάθεται σε ένα ριλαξ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γεια σου κι από μένα! Θα συφωνήσω κι εγώ με την @KONSTANTIA και @Diwni. Το κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης, αυτό που έχει σημασία είναι να μένει σχετικά σταθερό στην καμπύλη του και να αναπτύσσεται φυσιολογικά. Εμείς δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα και ο θηλασμός ξεκίνησε χωρίς δυσκολίες και με μεγάλη άνοδο βάρους και ύψους. Θήλαζε κι ο δικός μου πολύ συχνά, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εν μέρει αυτό έχει να κάνει με το γάλα και εν μέρει με το dna, αυτό ακριβώς που σου είπαν και τα κορίτσια από πάνω. Αφού διορθώσατε και το θέμα με το χαλινό που εντοπίσατε ότι δημιουργεί πρόβλημα, μη σε ανησυχεί τίποτα. Όσο μεγαλώνει η μικρούλα τόσο πιο αποτελεσματική και γρήγορη θα είναι στο θηλασμό. Θέλει πολλή υπομονή ο αποκλειστικός θηλασμός, αλλά αξίζει τον κόπο, κάνεις ό,τι καλύτερο για το μωράκι σου. Και σταδιακά θα σταματήσεις να πονάς κι εσύ και να υποφέρετε και οι δύο. Όλα θα γίνουν πολύ πολύ  πιο εύκολα, να με θυμηθείς! Όσο για το συναίσθημα όταν κάνατε την επεμβασούλα σε νιώθω 100%, γιατί κι εμείς είχαμε ένα θεματάκι με τον αφαλό του και είχα πάθει ακριβώς το ίδιο, με έπιασαν τα κλάματα για 2 λεπτών υπόθεση, γιατί τον άκουσα να κλαίει και ένιωθα ότι ήταν τόσο μικρούλης και απροστάτευτος, περνούσε και το προσωπικό από δίπλα μου και όλοι αναρρωτιούνταν τι τόσο τραγικό είχε συμβεί! Είναι και οι ορμόνες της λεχώνας, είναι και η μητρική αγάπη και όλα μαζί μας κάνουν ευσυγκίνητες. Καλή δύναμη μανούλα, για ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και να απολαμβάνεις αυτούς τους υπέροχους ύπνους στην αγκαλίτσα της μαμάς! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...