Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύο συνεχόμενες αποβολές, εξετάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσι μου. Λυπαμαι πολυ για τις αποβολές σου......... ευχομαι σύντομα ολα αυτα να ανηκουν στο παρελθόν κ την επόμενη φορα να οανε ολα κατευχην.. 

Λοιπόν, εγω ειχα μια βιοχημικη και μια παλινδρομη, η μια μετα την αλλη (κ σε διαστημα 3 μηνων). Εψαξα τα εξης: θρομβοφιλια, αυτοανοσα νοσηματα, καρυοτυοο ζευγους, σπερμοδιαγραμμα, κατακερματισμος σπερματος, ορμονολογικες εξετασεις. Πηγα σε αιματολογο και με ξετιναξε σε εξετασεις που ουτε ξέρω τι είναι...

Όμως θελω να σου πω οτι καποια απο αυτα ηταν υπερβολή να τα ψαξω (πχ κατακερματισμό σπερματος). Αλλα εγω σαν ατομο δε θα μπορουσα να ησυχασω αλλιως....θα σου πρότεινα να πας σε αιματολογο εξειδικευμένο σε αποβολές και στος κυησεις Γενικά.. εγω πηγα σε μια εξαιρετική γιατρο αν θες μπορώ να σου προτεινω (ειναι ομως στη Θεσσαλονίκη, δε κάνει πια ιατρείο στην Αθήνα)..

Καλη δυναμη γλυκιά μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου, είχα και εγώ δύο βιοχημικές εγκυμοσύνες και σε εμένα ήταν η μια μετά την άλλη. Τη πρώτη φορά τον Νοέμβριο  4 εβδομάδων χωρίς να δούμε σακο και η δεύτερη τον Ιανουάριο 5 εβδομάδων πάλι χωρίς να δούμε σακο με 9 μερες καθυστερηση. Επειδή και εγώ φοβήθηκα πολύ έκανα όλο το πακέτο των εξετάσεων που προτείνουν οι γιατροί. Ορμονολιγικες εξετάσεις, αιματολογικές, για θρομβοφιλία και τα γονιδιακά, Κυστική ινωση, καρυοτυπος ζεύγους, σπαρματοδιαγραμμα. Τις περισσότερες φορές όλες αυτές οι εξετάσεις είναι υπερβολικές γιατί δεν βρίσκεις κάτι, αλλά για να είσαι σίγουρη θα πρότεινα να τις κάνεις. Σου εύχομαι να είναι όλα καλά και σύντομα να γίνεις μανούλα...όλες μας βασικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου...καλή δύναμη θα ευχηθώ και σε σένα...και γω μια απτά ίδια...οι εξετάσεις είναι ορμονικές..θρομβοφιλια..NΚ κυττάρων...Κυστική ίνωση.. καρυότυπο ζεύγους..σπερμοδιαγραμμα.. σαλπιγγογραφια.. αυτοάνοσα..

Σίγουρα υπάρχει λόγος όταν έχουμε αποτυχία αλλά κάποιες φορές δυστυχώς δεν τον ξέρουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί...ας ευχηθούμε η επόμενη να είναι και η τυχερή μας...καλή δύναμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ηταν βιοχημικες μαλλον ηταν τυχαιο. Μην κανεις υπερβολες. Για μενα κολπικες, ορμινολογικες και θρομβοφιλιας ειναι αρκετες για αρχη. Συντομα θα εχεις παιδακι πιστευω μιας κ ειστε γονιμοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά κορίτσια μου θέλω να σας ευχαριστήσω όλες που μου απαντήσατε. Γράφτηκα αρχικά στο φόρουμ «μωράκια Ιανουαρίου 2019», αλλά βλέπετε και για εμένα είχε άλλα σχέδια ο θεός. Οπότε είναι πολύ σημαντικό για μένα που σας βρήκα. Δεδομένου πως για αυτήν την εγκυμοσύνη δεν είχα πει τίποτε σε κανέναν , δεν έχω να μοιραστώ και με κανέναν τον πόνο μου. 

Να σας πω με τη σειρά μου πως πραγματικά λυπάμαι για όλες εσάς και για όσες δεν γνωρίζω κάν για αυτά που περάσατε. Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ηρεμήσουμε και να είμαστε από την άλλη μεριά..

εγώ είχα 1 εγκυμοσύνη τον Οκτώβριο του 2018 , η οποία παλινδρόμησε τον Δεκέμβριο. Βέβαια εγώ πήγα για αυχενική και το ανακάλυψα στον υπέρηχο πως είχε παλινδρομήσει 1 μήνα πριν, ενώ εξακολουθούσα να έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης και δεν είχα καταλάβει τίποτα. Έκανα απόξεση τον Ιανουάριο, με το φόβο του γιατρού μου πως μπορεί να έχω πάθει συψαιμία. 

Με πολύ πόνο ξανά προσπαθήσαμε και είχα το θετικό τεστ τον Μάιο του 2019. Αυτή τη φορά είδαμε σάκο, εμβρυϊκά στοιχεία, αλλά δεν ακούσαμε καρδιά. Την 8η εβδομάδα (πριν 4 μέρες) ξεκίνησε αιμορραγία και απέβαλλα. Τώρα θα κάνω χοριακή την Πέμπτη για να βεβαιωθώ πως κατέβηκε και θα δούμε στον υπέρηχο αν έχω καθαρίσει τελείως ή αν θα ξανακάνω απόξεση. Όλα αυτά τα λέω για να ξέρετε την περίπτωση μου ( και λίγο γιατί δεν αντέχω άλλο να μην μιλάω..).

μετά την 1η αποβολή έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και βγήκα ετερόζυγη σε ένα γονίδιο που μου είπαν πως δεν σχετίζεται με αποβολές. Παρόλα αυτά στη 2η εγκυμοσύνη έκανα ενέσεις καθημερινά προληπτικά αλλά δεν βοήθησαν.. οι εξετάσεις με αγχώνουν πολύ, αλλά πρέπει να μάθω τί άλλο πρέπει να κάνω.. 

άρα μου προτείνεται να τις κάνω όλες αυτές; Ο γιατρός μου μου είπε για υστεροσκόπηση, αλλά δεν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον άλλον στην Θεσσαλονίκη. @Petalouditsa28 Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για την γιατρό σου. Απλά ψάχνω κάποιον άνθρωπο πάνω από όλα, γιατί πολλοί μας βάζουν να κάνουμε περιττές εξετάσεις για τα χρήματα. 

Εσείς με τις εξετάσεις βρήκατε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Andora είπε:

Βασικά κορίτσια μου θέλω να σας ευχαριστήσω όλες που μου απαντήσατε. Γράφτηκα αρχικά στο φόρουμ «μωράκια Ιανουαρίου 2019», αλλά βλέπετε και για εμένα είχε άλλα σχέδια ο θεός. Οπότε είναι πολύ σημαντικό για μένα που σας βρήκα. Δεδομένου πως για αυτήν την εγκυμοσύνη δεν είχα πει τίποτε σε κανέναν , δεν έχω να μοιραστώ και με κανέναν τον πόνο μου. 

Να σας πω με τη σειρά μου πως πραγματικά λυπάμαι για όλες εσάς και για όσες δεν γνωρίζω κάν για αυτά που περάσατε. Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ηρεμήσουμε και να είμαστε από την άλλη μεριά..

εγώ είχα 1 εγκυμοσύνη τον Οκτώβριο του 2018 , η οποία παλινδρόμησε τον Δεκέμβριο. Βέβαια εγώ πήγα για αυχενική και το ανακάλυψα στον υπέρηχο πως είχε παλινδρομήσει 1 μήνα πριν, ενώ εξακολουθούσα να έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης και δεν είχα καταλάβει τίποτα. Έκανα απόξεση τον Ιανουάριο, με το φόβο του γιατρού μου πως μπορεί να έχω πάθει συψαιμία. 

Με πολύ πόνο ξανά προσπαθήσαμε και είχα το θετικό τεστ τον Μάιο του 2019. Αυτή τη φορά είδαμε σάκο, εμβρυϊκά στοιχεία, αλλά δεν ακούσαμε καρδιά. Την 8η εβδομάδα (πριν 4 μέρες) ξεκίνησε αιμορραγία και απέβαλλα. Τώρα θα κάνω χοριακή την Πέμπτη για να βεβαιωθώ πως κατέβηκε και θα δούμε στον υπέρηχο αν έχω καθαρίσει τελείως ή αν θα ξανακάνω απόξεση. Όλα αυτά τα λέω για να ξέρετε την περίπτωση μου ( και λίγο γιατί δεν αντέχω άλλο να μην μιλάω..).

μετά την 1η αποβολή έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και βγήκα ετερόζυγη σε ένα γονίδιο που μου είπαν πως δεν σχετίζεται με αποβολές. Παρόλα αυτά στη 2η εγκυμοσύνη έκανα ενέσεις καθημερινά προληπτικά αλλά δεν βοήθησαν.. οι εξετάσεις με αγχώνουν πολύ, αλλά πρέπει να μάθω τί άλλο πρέπει να κάνω.. 

άρα μου προτείνεται να τις κάνω όλες αυτές; Ο γιατρός μου μου είπε για υστεροσκόπηση, αλλά δεν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον άλλον στην Θεσσαλονίκη. @Petalouditsa28 Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για την γιατρό σου. Απλά ψάχνω κάποιον άνθρωπο πάνω από όλα, γιατί πολλοί μας βάζουν να κάνουμε περιττές εξετάσεις για τα χρήματα. 

Εσείς με τις εξετάσεις βρήκατε κάτι;

Εγώ κάτι βρήκα με τις ορμονολιγικες. Λίγο ανεβασμένο βρέθηκε το TSH και ότι έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω πάρει χάπια και το ρυθμισα, τώρα και εγώ δεν είμαι σίγουρη αν πραγματικά ήταν αυτός ο λόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Andora είπε:

Βασικά κορίτσια μου θέλω να σας ευχαριστήσω όλες που μου απαντήσατε. Γράφτηκα αρχικά στο φόρουμ «μωράκια Ιανουαρίου 2019», αλλά βλέπετε και για εμένα είχε άλλα σχέδια ο θεός. Οπότε είναι πολύ σημαντικό για μένα που σας βρήκα. Δεδομένου πως για αυτήν την εγκυμοσύνη δεν είχα πει τίποτε σε κανέναν , δεν έχω να μοιραστώ και με κανέναν τον πόνο μου. 

Να σας πω με τη σειρά μου πως πραγματικά λυπάμαι για όλες εσάς και για όσες δεν γνωρίζω κάν για αυτά που περάσατε. Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ηρεμήσουμε και να είμαστε από την άλλη μεριά..

εγώ είχα 1 εγκυμοσύνη τον Οκτώβριο του 2018 , η οποία παλινδρόμησε τον Δεκέμβριο. Βέβαια εγώ πήγα για αυχενική και το ανακάλυψα στον υπέρηχο πως είχε παλινδρομήσει 1 μήνα πριν, ενώ εξακολουθούσα να έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης και δεν είχα καταλάβει τίποτα. Έκανα απόξεση τον Ιανουάριο, με το φόβο του γιατρού μου πως μπορεί να έχω πάθει συψαιμία. 

Με πολύ πόνο ξανά προσπαθήσαμε και είχα το θετικό τεστ τον Μάιο του 2019. Αυτή τη φορά είδαμε σάκο, εμβρυϊκά στοιχεία, αλλά δεν ακούσαμε καρδιά. Την 8η εβδομάδα (πριν 4 μέρες) ξεκίνησε αιμορραγία και απέβαλλα. Τώρα θα κάνω χοριακή την Πέμπτη για να βεβαιωθώ πως κατέβηκε και θα δούμε στον υπέρηχο αν έχω καθαρίσει τελείως ή αν θα ξανακάνω απόξεση. Όλα αυτά τα λέω για να ξέρετε την περίπτωση μου ( και λίγο γιατί δεν αντέχω άλλο να μην μιλάω..).

μετά την 1η αποβολή έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και βγήκα ετερόζυγη σε ένα γονίδιο που μου είπαν πως δεν σχετίζεται με αποβολές. Παρόλα αυτά στη 2η εγκυμοσύνη έκανα ενέσεις καθημερινά προληπτικά αλλά δεν βοήθησαν.. οι εξετάσεις με αγχώνουν πολύ, αλλά πρέπει να μάθω τί άλλο πρέπει να κάνω.. 

άρα μου προτείνεται να τις κάνω όλες αυτές; Ο γιατρός μου μου είπε για υστεροσκόπηση, αλλά δεν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον άλλον στην Θεσσαλονίκη. @Petalouditsa28 Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για την γιατρό σου. Απλά ψάχνω κάποιον άνθρωπο πάνω από όλα, γιατί πολλοί μας βάζουν να κάνουμε περιττές εξετάσεις για τα χρήματα. 

Εσείς με τις εξετάσεις βρήκατε κάτι;

Andora μου καλημερα...Λοιπόν, αρχικα να σου πω οτι το πιο πιθανο ειναι ολα αυτά να ηταν τυχαια οπως ηταν απο οτι φανηκε και σε μένα.. ειχα βρεθει κ εγω ετεροζυγη σε ενα γονίδιο θρομβοφιλιας αλλα ηταν ανευ σημασιας..Όλα τα αλλα ήταν εντος φυσιολογικών ορίων. 

Παρολα αυτα Ούτε εγω μπορουσα να τα αφήσω ολα στη τυχη τους.. το αν θα αποφασίσει ενα ζευγάρι να ψαξει οσα πέροσσοτερα μπορει ουτε υπερβολη θεωρειται ουτε τραβηγμενο εφόσον αυτο μπορει να ανακουφισει το ζευγαρι. Εγω οταν αποφασίσαμε να παμε σε αιματολογο ενιωσα μεγαλη ανακουφιση κ πηρα δύναμη για να συνεχίσω (δε ξέρω αν ειναι τυχαιο αλλα εκείνον τον μηνα εμεινα ξανα εγκυος κ τωρα εχω το κοριτσάκι μου αγκαλιά μου..)

Η αιματολογος πιυ επισκέφθηκα ηταν η Κυρία Λευκού που εχει ιατρείο στη Θεσσαλονίκη. Πολλά κορίτσια απο εδω έχουν ζητήσει τη βοήθεια της.

Οσο για την υστερισκοπηση, εγω ηταβ το μονο που δεν εκανα.. εχω την εντύπωση, χωρις να μαι 100% σίγουρη, οτι δε την καναμε γιατι ο γιατρος μου με ειχε ελέγξει κατα τη διάρκεια της αποσεξης οποτε θα ηταβ το τελευταίο που θα κάναμε..

Ο,τι χρειαστείς μου λες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenaki1890 είπε:

Εγώ κάτι βρήκα με τις ορμονολιγικες. Λίγο ανεβασμένο βρέθηκε το TSH και ότι έχω υποθυρεοειδισμό. Έχω πάρει χάπια και το ρυθμισα, τώρα και εγώ δεν είμαι σίγουρη αν πραγματικά ήταν αυτός ο λόγος.

@Lenaki1890 μου καλημέρα. Εγώ να σου πω την αλήθεια μια μέρα πριν κάνω απόξεση είχα ανεβασμένο TSH. Την ημέρα όμως που έκανα την επέμβαση ήταν φυσιολογικό. Μου είπαν πως μάλλον ήταν λάθος εργαστηρίου ή πως ήταν επηρεασμένο από την εγκυμοσύνη. 

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, έχετε παιδάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Andora είπε:

@Lenaki1890 μου καλημέρα. Εγώ να σου πω την αλήθεια μια μέρα πριν κάνω απόξεση είχα ανεβασμένο TSH. Την ημέρα όμως που έκανα την επέμβαση ήταν φυσιολογικό. Μου είπαν πως μάλλον ήταν λάθος εργαστηρίου ή πως ήταν επηρεασμένο από την εγκυμοσύνη. 

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, έχετε παιδάκια;

Είμαι 28 χρονών και φρεσκοπαντρεμενη. Για παιδάκι προσπαθούμε σχεδόν ένα χρόνο αλλά με διάλειμμα έξι μηνών λόγω των αποβολών που είχα και λόγω του ότι έπρεπε να ρυθμίσω τον θυρεοειδή μου. Εσύ πόσο χρονών είσαι? Προσπαθείτε καιρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Είμαι 28 χρονών και φρεσκοπαντρεμενη. Για παιδάκι προσπαθούμε σχεδόν ένα χρόνο αλλά με διάλειμμα έξι μηνών λόγω των αποβολών που είχα και λόγω του ότι έπρεπε να ρυθμίσω τον θυρεοειδή μου. Εσύ πόσο χρονών είσαι? Προσπαθείτε καιρό?

Εγώ είμαι 26 και φρέσκοπαντρεμένη επίσης! Και εμείς προσπαθούμε ένα χρόνο περίπου.

Την 1η φορά έμεινα έγκυος μετά από 3 μήνες προσπαθειών και τη 2η μετά από 4 μήνες. Στην αρχή βέβαια δεν προσπαθούσαμε συστηματικά μετρώντας τις γόνιμες μέρες. Την 1η φορά ήμουν τυχερή γιατί είχαμε μόνο 4 επαφές μέσα στο μήνα. Τη 2η φορά, άρχισα να μετράω τις μέρες και να έχουμε επαφές σχεδόν κάθε 2 μέρες. Τότε ξανά έμεινα έγκυος. Κι εσύ πρέπει να έμεινες εύκολα έγκυος, σχεδόν τους ίδιους χρόνους έχουμε, και στις εγκυμοσύνες και στις αποβολές δυστυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Andora μου καλημερα...Λοιπόν, αρχικα να σου πω οτι το πιο πιθανο ειναι ολα αυτά να ηταν τυχαια οπως ηταν απο οτι φανηκε και σε μένα.. ειχα βρεθει κ εγω ετεροζυγη σε ενα γονίδιο θρομβοφιλιας αλλα ηταν ανευ σημασιας..Όλα τα αλλα ήταν εντος φυσιολογικών ορίων. 

Παρολα αυτα Ούτε εγω μπορουσα να τα αφήσω ολα στη τυχη τους.. το αν θα αποφασίσει ενα ζευγάρι να ψαξει οσα πέροσσοτερα μπορει ουτε υπερβολη θεωρειται ουτε τραβηγμενο εφόσον αυτο μπορει να ανακουφισει το ζευγαρι. Εγω οταν αποφασίσαμε να παμε σε αιματολογο ενιωσα μεγαλη ανακουφιση κ πηρα δύναμη για να συνεχίσω (δε ξέρω αν ειναι τυχαιο αλλα εκείνον τον μηνα εμεινα ξανα εγκυος κ τωρα εχω το κοριτσάκι μου αγκαλιά μου..)

Η αιματολογος πιυ επισκέφθηκα ηταν η Κυρία Λευκού που εχει ιατρείο στη Θεσσαλονίκη. Πολλά κορίτσια απο εδω έχουν ζητήσει τη βοήθεια της.

Οσο για την υστερισκοπηση, εγω ηταβ το μονο που δεν εκανα.. εχω την εντύπωση, χωρις να μαι 100% σίγουρη, οτι δε την καναμε γιατι ο γιατρος μου με ειχε ελέγξει κατα τη διάρκεια της αποσεξης οποτε θα ηταβ το τελευταίο που θα κάναμε..

Ο,τι χρειαστείς μου λες..

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, να είναι γερό! Είναι πολύ ενθαρρυντικό που είχες επιτυχή εγκυμοσύνη μετά τις αποβολές!

 Στην εγκυμοσύνη σου έκανες ενέσεις (inohepp) προληπτικά λόγω του γονιδίου που ήσουν ετερόζυγη; Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν μετά από κάτι τέτοιο απευθύνεσαι αποκλειστικά σε αιματολόγο ή γίνεται σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου.

Εγώ μαζί με τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας έκανα και εξέταση για Λύκο, η οποία ήταν φυσικά αρνητική. Κάποιοι μου είπαν πως τις περαιτέρω εξετάσεις τις κάνεις συνήθως μετά από 3 αποβολές και ότι στις 2 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι τυχαίο. Εγώ σκέφτομαι να κάνω καρυότυπο ζεύγους για αρχή, αλλά είμαι λίγο προβληματισμένη..πάντως σκέφτομαι να πάω στη γιατρό που μου είπες και να επισκεφτώ και έναν γυναικολόγο που ειδικεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2018 at 12:31 ΠΜ, ο/η Andora είπε:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε 2 συνεχόμενες αποβολές, σε τί εξετάσεις υποβλήθηκε;

επειδη εχω 3 παλινδρομες, η υστεροσκοπηση χρειαζεται.....μπορει απο τις αποξεσεις να εχουν δημιουργηθει συμφυσεις κτλ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Andora είπε:

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, να είναι γερό! Είναι πολύ ενθαρρυντικό που είχες επιτυχή εγκυμοσύνη μετά τις αποβολές!

 Στην εγκυμοσύνη σου έκανες ενέσεις (inohepp) προληπτικά λόγω του γονιδίου που ήσουν ετερόζυγη; Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν μετά από κάτι τέτοιο απευθύνεσαι αποκλειστικά σε αιματολόγο ή γίνεται σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου.

Εγώ μαζί με τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας έκανα και εξέταση για Λύκο, η οποία ήταν φυσικά αρνητική. Κάποιοι μου είπαν πως τις περαιτέρω εξετάσεις τις κάνεις συνήθως μετά από 3 αποβολές και ότι στις 2 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι τυχαίο. Εγώ σκέφτομαι να κάνω καρυότυπο ζεύγους για αρχή, αλλά είμαι λίγο προβληματισμένη..πάντως σκέφτομαι να πάω στη γιατρό που μου είπες και να επισκεφτώ και έναν γυναικολόγο που ειδικεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Τον λύκο τον εκανα κ εγω γιατι υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένια μου.. ομως ημουν αρνητική. 

Κοίτα κάποιες εξετασεις τις έκανα κατόπιν συνεννοησης με τον γυναικολόγο μου.. το να παω στην Κυρία Λευκού ηταν καθαρά δικη μου πρωτοβουλία γιατι ειχα διαβασει απο εδω οτι σε "ξετιναζει στις εξετασεις" κ γενικα ειναι εξειδικευμένη στις αποβολές... (φυσικα ο γυναικολόγος μου το θεωρησε περιττό αλλα σεβαστηκε την επιθυμία μου να το ψάξω παραπάνω και με κάποια αλλη ειδικοτητα).

Πάντως ο καρυοτυπος ζεύγους ήταν απο τις πρώτες εξετάσεις που με εβαλε ο γυναικολόγος να κάνω (αφού ειδε οτι εγω επεμενα να ψαχτουμε) κ μαλιστα στο πρωτο ραντεβού με τη κυρια Λευκού ρωτήθηκα αν την εχω κανει αυτη την εξεταση γιατι ειναι σημαντική.. 

Κ μενα πάντως ο γυναικολόγος εξ αρχης πίστευε οτι απλά ημουν άτυχη αλλα σεβαστηκε την επιθυμία μου να "φυλαξουμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα"!

Στην τριτη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη μου πηρα σαλοσπιρ, ουτρατζεσταν και ενα αλλο που δε το θυμαμαι τωρα την ονομασια του-κολλησα (ηταν για να χαλαρωσει λιγο το ανοσοποιητικό μου σύστημα κ να μην θεωρησει το εμβρυο ως ξενο). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Τον λύκο τον εκανα κ εγω γιατι υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένια μου.. ομως ημουν αρνητική. 

Κοίτα κάποιες εξετασεις τις έκανα κατόπιν συνεννοησης με τον γυναικολόγο μου.. το να παω στην Κυρία Λευκού ηταν καθαρά δικη μου πρωτοβουλία γιατι ειχα διαβασει απο εδω οτι σε "ξετιναζει στις εξετασεις" κ γενικα ειναι εξειδικευμένη στις αποβολές... (φυσικα ο γυναικολόγος μου το θεωρησε περιττό αλλα σεβαστηκε την επιθυμία μου να το ψάξω παραπάνω και με κάποια αλλη ειδικοτητα).

Πάντως ο καρυοτυπος ζεύγους ήταν απο τις πρώτες εξετάσεις που με εβαλε ο γυναικολόγος να κάνω (αφού ειδε οτι εγω επεμενα να ψαχτουμε) κ μαλιστα στο πρωτο ραντεβού με τη κυρια Λευκού ρωτήθηκα αν την εχω κανει αυτη την εξεταση γιατι ειναι σημαντική.. 

Κ μενα πάντως ο γυναικολόγος εξ αρχης πίστευε οτι απλά ημουν άτυχη αλλα σεβαστηκε την επιθυμία μου να "φυλαξουμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα"!

Στην τριτη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη μου πηρα σαλοσπιρ, ουτρατζεσταν και ενα αλλο που δε το θυμαμαι τωρα την ονομασια του-κολλησα (ηταν για να χαλαρωσει λιγο το ανοσοποιητικό μου σύστημα κ να μην θεωρησει το εμβρυο ως ξενο). 

Εμένα ο δικός μου γιατρός δεν λέει πως είναι τυχαίο, κάθε άλλο. Επιμένει πως πρέπει να κάνουμε εξετάσεις. Κι εγώ θέλω να το ψάξω αλλά εντός Ορίων. Και το λέω αυτό όχι γιατί είμαι ανεύθυνη αλλά γιατί αγχώνομαι με όλες αυτές τις εξετάσεις. Και την 1η φορά με άγχωσαν, και φοβόμουν πως το άγχος θα με επηρεάσει και δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος..

 Θα ρωτήσω την αιματολόγο και θα δω πώς θα με κατευθύνει. Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα από αυτά ο γυναικολόγος. Και όταν είχα αιμορραγία τα ουτρατζεστάν του τα ζήτησα εγώ. Επέμενε πως δεν ήταν ανάγκη, πως ότι είναι να γίνει θα γίνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

επειδη εχω 3 παλινδρομες, η υστεροσκοπηση χρειαζεται.....μπορει απο τις αποξεσεις να εχουν δημιουργηθει συμφυσεις κτλ.....

@antzy9 λυπάμαι πολύ για τις ατυχίες που είχες....εύχομαι ολόψυχα εάν δεν έχεις ήδη, να αποκτήσεις σύντομα ένα υγιές παιδάκι που θα φέρει το χαμόγελο στη ζωή σας. Τί είναι οι συμφύσεις; γιατί δεν γνωρίζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Andora είπε:

@antzy9 λυπάμαι πολύ για τις ατυχίες που είχες....εύχομαι ολόψυχα εάν δεν έχεις ήδη, να αποκτήσεις σύντομα ένα υγιές παιδάκι που θα φέρει το χαμόγελο στη ζωή σας. Τί είναι οι συμφύσεις; γιατί δεν γνωρίζω..

κ εγω με αυτο ιστορικο εκανα τα παντα απο εξετασεις....ομως τιποτα ενοχοποιητικο μεχρι σημερα ....κ εχω παει σε πολλους γιατρους δημοσιο και ιδιωτες  γυναικολογους,εξωσωματικους,γενετιστες,αιματολογο....το μονο που πριν μια εβδομαδα καινουργιο εμαθα οτι ισως με επιβαρυνει η καμπυλη σακχαρου αν κ ως ανθρωπος δεν εχω καθολου σακχαρο ουτε θυροειδη......αρα σου συστηνω να πας σε ενδοκρινολογο χωρις να εχεις δειγματα για κατι...εγω περιμενω το ραντεβου μου

οι συμφυσεις ειναι κατι σαν ουλωδης ιστος-βλενες που σχηματιζονται στη μητρα λογω τραυματισμων απο αποξεσεις συνηθως....εμενα ολοι μου προτειναν υστεροσκοπηση οπου βρεθηκαν τυχαια συμφυσεις κ τωρα τελειωσαμε κ με αυτες.....το μονο προβλημα που δημιουργουν ειναι στην εμφυτευση απο οτι ξερω.αλλα στην υστεροσκοπηση εχει πληρη αποψη ο γιατρος της μητρας...μπορει να μην εχεις κ τιποτα κ να ειναι απλα διαγνωστικη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σου...ελπίζω σύντομα να έρθει εύκολα και απλά χωρίς εξετάσεις και άγχος... Λες και εγώ με μία απόξεση και μια αυτόματη αποβολή να χρειάζεται να κάνω υστεροσκόπηση; Απλά εγώ δεν είχα πρόβλημα στην εμφύτευση αλλά στην ανάπτυξη.. σίγουρα πάντως θα είναι χρήσιμο για να έχουμε μια εικόνα της μήτρας όπως λες..

Για να καταλάβω, χωρίς να έχεις σάκχαρο μπορεί να επηρεάζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο και να κανεις υστεροσκοπηση να εισαι οκ οτι δεν υπαρχει τιποτα! Και εγω εκανα υστεροσκοπηση μετα απο τρεις εξωσωματικες αρνιτικες και μια παλυνδρομη αλλα και η 5η παλυνδρομη ηταν !!! Οι συμφησεις πολες φορες μπορει να δμιουργηθουν και κατα τη διαρκεια καποιας επεμβασης λαπαροσκοπηκης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο φαρμακο επερνες για να μη δει ο οργανισμος σου σαν ξενο σωμα το εμβρυο ?ευχαριστω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η love30 είπε:

@Petalouditsa28μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο φαρμακο επερνες για να μη δει ο οργανισμος σου σαν ξενο σωμα το εμβρυο ?ευχαριστω 

Με ενδιαφέρει και εμένα, ναι θα σου ήταν εύκολο να μας πεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η love30 είπε:

@Petalouditsa28μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο φαρμακο επερνες για να μη δει ο οργανισμος σου σαν ξενο σωμα το εμβρυο ?ευχαριστω 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lenaki1890 είπε:

Με ενδιαφέρει και εμένα, ναι θα σου ήταν εύκολο να μας πεις???

κορίτσια μου επαιρνα το prezolon...  αν θυμάμαι καλά και ειχα καταλάβει σωστα, για αυτο το σκοπό ηταν.. (με τοσο αγχος που ειχα τοτε μπορεί να κατάλαβα λαθος..)

συζητήστε  το με το γιατρο σας για επιβεβαίωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2018 at 1:20 ΠΜ, ο/η Andora είπε:

Γλυκιά μου είχες βρει κάτι ή στο έδωσε προληπτικά ο γιατρός σου;

Δεν ειχε βρεθει κατι... αλλα το πήραμε προληπτικά για να ειμαι κ εγω ηρεμη... Ετσι κ αλλιως η δοση ήταν πολυ μικρη κ το πηρα για λιγο διαστημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...