Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δευτερη εγκυμοσυνη και επιδοματα Ικα και Οαεδ


Recommended Posts

Γεια σας, καινουρια στο forum και καινουρια μανουλα. Με εχετε βοηθησει ηδη πολυ καθως ως νεα μαμα εχω χιλιαδες αποριες.Ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος και σταματησα την δουλεια μου την πρωτη Δεκεμβριου 2017. Γεννησα την κορη μου στις 7 Φεβρουαριου 2018 και οταν τελειωσε η αδεια λοχειας πηρα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ. Υπολογιζω να γυρισω στην δουλεια αρχες Νοεμβριου του 2018, ομως ειμαι ξανα εγκυος με πιθανη ημερομηνια τοκετου 2 Μαρτιου του 2019. Η ερωτηση μου ειναι αν δικαιουμαι επιδομα τοκετου και λοχειας απο το Ικα καθως και επιδομα και αδεια μητροτητας απο τον Οαεδ ξανα,δεδομενου οτι δεν θα εχω δουλεψει σχεδον καθολου το 2018. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Συγγνώμη που ξεθαβω αυτό το θέμα αλλα με απασχολεί ακριβως το ιδιο ερώτημα.

Το 6μηνο του ΟΑΕΔ από την προηγούμενη εγκυμοσύνη μετράει για τις 200 μέρες εργασίας που χρειάζεται για να πάρεις τα επιδόμετα του ΙΚΑ;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Θα ήθελα να μάθω αν Γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση  που έχεις πάρει αναρρωτική άδεια σε όλη την εγκυμοσύνη και το εξάμηνο Μετά και μείνεις έγκυος δικαιούσαι πάλι τα ίδια η πρέπει να εργαστείς κάποιο διάστημα και μετά να τα ξανά πάρεις ; Καθώς και αν στην αναρρωτική υπάρχουν ένσημα η μόνο στην άδεια τοκετού ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ευα90 είπε:

Θα ήθελα να μάθω αν Γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση  που έχεις πάρει αναρρωτική άδεια σε όλη την εγκυμοσύνη και το εξάμηνο Μετά και μείνεις έγκυος δικαιούσαι πάλι τα ίδια η πρέπει να εργαστείς κάποιο διάστημα και μετά να τα ξανά πάρεις ; 

Θέλεις κλασικα 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την ΠΗΤ. Εννοεις οτι ειχες αναρρωτικη σε ολη την πρωτη εγκυμωσυνη, μετα ειχες το εξαμηνο του οαεδ και μετα δεν επεστρεψες καθολου στην εργασια μεχρι να ξαναμεινεις εγκυος; Το διαστημα μετα το εξαμηνο του οαεδ και μεχρι να ξαναμεινεισ εγγυος δεν εργαζοσουνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nicol123 είπε:

Θέλεις κλασικα 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την ΠΗΤ. Εννοεις οτι ειχες αναρρωτικη σε ολη την πρωτη εγκυμωσυνη, μετα ειχες το εξαμηνο του οαεδ και μετα δεν επεστρεψες καθολου στην εργασια μεχρι να ξαναμεινεις εγκυος; Το διαστημα μετα το εξαμηνο του οαεδ και μεχρι να ξαναμεινεισ εγγυος δεν εργαζοσουνα;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Βγήκα  σε άδεια τον οκτωμβρη του 2018 λόγω προηγούμενης αποβολής έμεινα σε όλη την εγκυμοσύνη εκτός με άδεια αναρρωτική και μετά πήρα πάλι το 6 μηνο τώρα ήταν να πάω για δουλειά λόγω της κατάστασης δεν μπορώ να πάω . Σε περίπτωση που υπάρξει εγκυμοσύνη δικαιούμαι κάτι από τα προηγούμενα ; ΙΚΑ ( άδεια αναρρωτική ΟΑΕΔ εξάμηνο ; Κάποιος μου είπε ότι πρέπει να περάσουν 8 μήνες για να ξανά πάρω όλα αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αναρρωτική άδεια νομίζω οτι μετράει στα ενσημα, οπότε μετράνε κανονικά στα 200. Το ίδιο και το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Τώρα για πιο σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθεις στο τμημα παροχων ασθενειας του ΙΚΑ/ΕΦΚΑ/κλπ που ανηκεις. (πράγμα δυσκολο βεβαια αυτο τον καιρο γιατι δεν δεχονται πολιτες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol123 είπε:

Η αναρρωτική άδεια νομίζω οτι μετράει στα ενσημα, οπότε μετράνε κανονικά στα 200. Το ίδιο και το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Τώρα για πιο σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθεις στο τμημα παροχων ασθενειας του ΙΚΑ/ΕΦΚΑ/κλπ που ανηκεις. (πράγμα δυσκολο βεβαια αυτο τον καιρο γιατι δεν δεχονται πολιτες)

Σε ευχαριστώ πολύ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...