Μετάβαση σε περιεχόμενο

sugar free!!!!! sos


Mamounitsa

Recommended Posts

στις πριν 35 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Προσπάθησε να πειθαρχήσεις και να αντικαθιστάς πράγματα! 

Π.χ μπορείς να βάλεις μεσα σε ενα ποτηρι γάλα μισό κουταλάκι κακάο light αντι να φας γλυκο. Και θα σου φυγει η λιγουρα και θα πιεις και γαλα που θελουμε ασβεστιο στην εγκυμονουσα! 

ναι καταλαβα εεε και το αλατι το τρωω πολυυυ! να δω τι  θα κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mamounitsa είπε:

ναι καταλαβα εεε και το αλατι το τρωω πολυυυ! να δω τι  θα κανω!

Σε καταλαβαινω...Μπορει εγω να μην ειμαι ακομα εγκυος αλλα αμα δεις τι τρωω θα τρομαξεις! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καταρχήν, συνιστώ ψυχραιμία. Η δική μου καμπύλη ήταν 90-193-194 και πάλι με προσοχή στην διατροφή κατάφερα και δεν χρειάστηκα ινσουλίνη. Οι γιατροί φυσικά και θέλουν οι τιμές του ζαχάρου να κινούνται σε χαμηλά επίπεδα αλλά δεν χρειάζεται να σου προκαλεί αυτό τόσο μεγάλο άγχος. Συμφωνώ με την @melisanthi drakou, είναι εξίσου σημαντικό να μειώσεις στα πλαίσια του δυνατού και το αλάτι αλλά και πάλι χωρίς να τρελαίνεσαι. Το ερώτημά μου επίσης είναι γιατί σε έβαλε να κάνεις την μικρή καμπύλη ζαχάρου. Έχεις διαβήτη; Έχετε ιστορικό στην οικογένεια?

τι λες? θες να μου πεις πως στο 2ωρο δεν σου επεφτε? ναι αλλα με διατροφη λες εστρωσε ενταξη μπορω να μη φαω γλυκα καθολου για 3 μηνες ακομα αλλα δε μπορω να φαω 200 γραμμαρια μακαρονια πχ! η μιση πατατα! 

θες να μου πεις πχ περιπου πως ηταν μια ημερα σου τι γευματα ετρωγες??? διαβητη δεν εχω ζαχαρο που εκανα σκετο ηταν 87 88 εκει! αλλα επιδη εχει ο μπαμπαας μου ζαχαρο μαλλον γι αυτο! ο οποιος πατερας μου το επαθε σε μεγαλη ηλικια και αυτο απο αλκοολ! αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι επρεπε στην ωρα το πολυ να ειναι 130 καποιοι λεει λενε και 120! μα ειναι δυνατον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε καταλαβαινω...Μπορει εγω να μην ειμαι ακομα εγκυος αλλα αμα δεις τι τρωω θα τρομαξεις! :P

σου ευχομαι συντομα να γεμισει η κοιλιτσασου!!! αλλα δεν νομιζω να τρομαξω αχαχα και εγω τρωω πολυ!!!! και τωρα στην εγκυμοσυνη του εδωσα και καταλαβε! γιατι σκεψου πως φανταζομουνα πως οταν μηνω εγκυος θα τρωγα οτι ηθελα οσο ηθελα αλλα που!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

σου ευχομαι συντομα να γεμισει η κοιλιτσασου!!! αλλα δεν νομιζω να τρομαξω αχαχα και εγω τρωω πολυ!!!! και τωρα στην εγκυμοσυνη του εδωσα και καταλαβε! γιατι σκεψου πως φανταζομουνα πως οταν μηνω εγκυος θα τρωγα οτι ηθελα οσο ηθελα αλλα που!

ευχαριστω πολυ!!!!! οχι οχι δεν κανει! τωρα οι γιατροι εχουν αλλαξει...ειναι αυστηροι. Ο ανδρας μου ειναι γυναικολογος και τις γυναικες του τις αφηνει να παρουν το ΠΟΛΥ 10 κιλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

ευχαριστω πολυ!!!!! οχι οχι δεν κανει! τωρα οι γιατροι εχουν αλλαξει...ειναι αυστηροι. Ο ανδρας μου ειναι γυναικολογος και τις γυναικες του τις αφηνει να παρουν το ΠΟΛΥ 10 κιλα! 

τι καλααα που ειναι ο αντρας σου γυναικολογος δηλαδη γιατι τα 10 κιλα ειναι λιγα νομιζω! κανονικα οσο περνανε τ< χρονια θα επρεπε να ειναι πιο ελαστικοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eίναι άτιμο το σάκχαρο κύησης!!Μου είπε ο γιατρός ότι το παιδί μπορεί κ στα 5 έτη του να βγάλει σάκχαρο αν η μητέρα είχε θέμα στην κυήση!!Κ γω που δν είμαι έγκυος στην καμπύλη είχα 1,25 κ 1,10!!Κ φοβάμαι λίγο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, ο διαβήτης του πατέρα ευθύνεται για τον διαβήτη κύησης. Ήταν ένα πράγμα που μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος μου και είχα πάθει σοκ γιατί και εμένα ο πατέρας μου τον εμφάνισε σε μεγάλη ηλικία και μάλιστα λόγω κιλών. Η μητέρα μου πάλι έχει κληρονομικό διαβήτη και κάνει ινσουλίνη πλέον. 

Θα σου πω ότι θυμάμαι τώρα. Καταρχήν μετρούσα νηστικό, 1 ώρα μετά το δεκατιανό και 1 ώρα μετά το μεσημεριανό. Πρωινό έτρωγα 1 κουλούρι σκέτο. Δεκατιανό έπινα γάλα γιατί όταν το έπινα πρωινό μου ανέβαζε το ζάχαρο το δεκατιανό. Μεσημέρι έτρωγα μια μερίδα φαγητό χωρίς ψωμί και φυσικά με σαλάτα. Το μόνο φαγητό που μου ανέβασε το μεσημεριανό ζάχαρο ήταν ο πουρές, ούτε τα μακαρόνια, ούτε η πατάτες μαγειρεμένες αλλιώς. Τα όσπρια τα απέφευγα οπότε δεν ξέρω να σου πω αν ανεβάζουν το ζάχαρο, μόνο φακές έτρωγα που ήταν κομπλέ. Απογευματινό έτρωγα φρούτα ή γιαούρτι με 2 φρυγανιές και βραδυνό έτρωγα πριν τις 9 σαλάτες κυρίως με τυρί. Οι ποσότητες που έτρωγα ήταν γενναίες οπότε δεν πεινούσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λοιπόν, ο διαβήτης του πατέρα ευθύνεται για τον διαβήτη κύησης. Ήταν ένα πράγμα που μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος μου και είχα πάθει σοκ γιατί και εμένα ο πατέρας μου τον εμφάνισε σε μεγάλη ηλικία και μάλιστα λόγω κιλών. Η μητέρα μου πάλι έχει κληρονομικό διαβήτη και κάνει ινσουλίνη πλέον. 

Θα σου πω ότι θυμάμαι τώρα. Καταρχήν μετρούσα νηστικό, 1 ώρα μετά το δεκατιανό και 1 ώρα μετά το μεσημεριανό. Πρωινό έτρωγα 1 κουλούρι σκέτο. Δεκατιανό έπινα γάλα γιατί όταν το έπινα πρωινό μου ανέβαζε το ζάχαρο το δεκατιανό. Μεσημέρι έτρωγα μια μερίδα φαγητό χωρίς ψωμί και φυσικά με σαλάτα. Το μόνο φαγητό που μου ανέβασε το μεσημεριανό ζάχαρο ήταν ο πουρές, ούτε τα μακαρόνια, ούτε η πατάτες μαγειρεμένες αλλιώς. Τα όσπρια τα απέφευγα οπότε δεν ξέρω να σου πω αν ανεβάζουν το ζάχαρο, μόνο φακές έτρωγα που ήταν κομπλέ. Απογευματινό έτρωγα φρούτα ή γιαούρτι με 2 φρυγανιές και βραδυνό έτρωγα πριν τις 9 σαλάτες κυρίως με τυρί. Οι ποσότητες που έτρωγα ήταν γενναίες οπότε δεν πεινούσα. 

ελα ρε συ?! και εμενα ο πατερας μου κανει ινσουλινη τα τελευταια 4 χρονια! δηλαδη οταν ετρωγες μακαρονια δεν στο ανεβαζε αλλα αυτο ειναι και στον οργανισμο να φανταστω ε? μια χαρα ουτε εγω τρωω οσπρια γενικα! εγω σε ενα πρωινο χωρις πιεση πινω ενα ποτηρη γαλα μετα τρωω μεσημεριανο και μετα κανενα αγγουρι το βραδυ! αλλες φορες δεν τρωω τιποτα για πρωι και αλλες οπως σημερα τσακισα μια ζαμπονοκασεροπιτα και μια τυροπιτα!? αλλα ειχα να φαω απο χθες το μεσιμερι κανω τη βλακια και μενω πολλες ωρες νυστικη?

λες να με βαλει και εμενα να το μετραω? η να με βαλει ακομα χειροτερα να κανω ινσουλινη?!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Eίναι άτιμο το σάκχαρο κύησης!!Μου είπε ο γιατρός ότι το παιδί μπορεί κ στα 5 έτη του να βγάλει σάκχαρο αν η μητέρα είχε θέμα στην κυήση!!Κ γω που δν είμαι έγκυος στην καμπύλη είχα 1,25 κ 1,10!!Κ φοβάμαι λίγο!!

ναι οντος ειναι ατυμο εγω γενικα ποτε δεν ειχα ζαχαρο απλα για εγκυμοσηνη το θεωρουν πολυ! να μη φοβασαι μια χαρα ειναι μεχρι 120 ειναι πολυ καλα!!! παντα ετρωγα τα γλυκακια μου παγωτακια κοκα κολα με ανεση τα παντα τωρα την πατησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά θα σε βάλει να μετράς. Εμένα τις πρώτες 2 εβδομάδες μου είπε να μην τρώω γλυκά και να μην πίνω αναψυκτικά και να μετράω. Με αυτά τα 2 το ζάχαρο μου ήταν ρυθμισμένο. Όταν έτρωγα κάποιο φαγητό που μου το ανέβαζε το σημείωμα στο σημειωματάριο που μου έδωσε και όταν πήγαινα είχα ήδη κάνει εξετάσεις και κοίταζε το σημειωματάριο και με ζύγιζε κιόλας. Από τότε που ξεκίνησα τον ενδοκρινολόγο δεν πήρα καθόλου κιλά, αφού κάποια στιγμή με "μάλωσε" γιατί έστω και ελάχιστα θα έπρεπε να παίρνω γιατί το μωρό μεγάλωνε. Η ινσουλίνη είναι η ακραία λύση, όταν ο οργανισμός δεν ανταποκρίνεται στην διατροφή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης η αφαγια ανεβάζει το ζάχαρο. Μην νομίζεις ότι αν μείνεις νηστική θα πέσει το ζάχαρο σου. Αντίθετα ο οργανισμός αντιδρά σε αυτό και μπορεί να σου ανεβάσει το ζάχαρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Επίσης η αφαγια ανεβάζει το ζάχαρο. Μην νομίζεις ότι αν μείνεις νηστική θα πέσει το ζάχαρο σου. Αντίθετα ο οργανισμός αντιδρά σε αυτό και μπορεί να σου ανεβάσει το ζάχαρο

Το να μενω νυστικη δε το κανω για το ζαχαρο απλα τυχενει! Ππφφ εχω αγχωθει πολυ ασπουμε τωρα λυπω εκτος πολης για δουλεια που σημενενει θα πρεπει να φαω εξω οποτε δε μπορω να γλυτωσω τους ιδατανθρακες γλυκα αναψικτικα χυμους και φρουτα δεν τρωω καθολοθ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2018 at 11:30 ΠΜ, ο/η Mamounitsa είπε:

καλημερα κοριτσια αν ξερει καποια ας με βοηθησει!!!

τα πρωιοντα sugar free οπως λεγετε δεν εχουν ζαχαρη αλλα εχουν καποια αλλα συστατικα! κανουν για διαβητικους??? ανεωαζουν το ζαχαρο? ευχαριστω!

καλησπερα! κανουν για διαβητικούς αλλα δεν κανει και καλο η συχνη καταναλωση στην εγκυμοσυνη. παντως αν θες παγωτακι με στεβια να σου φυγει η λιγουρα εχει η εβγα!πηρα ενα ξυλακι.γρανιτα φραουλα απ εξω κ κρεμα μεσα. ειναι σαν να τρως σαπουνι με φραουλα αλλα απ το τιποτα κατι ειναι κ αυτο ? δεν πτοουμαι εχει και αλλες γευσεις, θα τις δοκιμασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η xara1 είπε:

καλησπερα! κανουν για διαβητικούς αλλα δεν κανει και καλο η συχνη καταναλωση στην εγκυμοσυνη. παντως αν θες παγωτακι με στεβια να σου φυγει η λιγουρα εχει η εβγα!πηρα ενα ξυλακι.γρανιτα φραουλα απ εξω κ κρεμα μεσα. ειναι σαν να τρως σαπουνι με φραουλα αλλα απ το τιποτα κατι ειναι κ αυτο ? δεν πτοουμαι εχει και αλλες γευσεις, θα τις δοκιμασω

xaxaxa ωραια θα το δοκιμασω!!! αν ειναι ωραιο σαπουνι γιατι οχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

xaxaxa ωραια θα το δοκιμασω!!! αν ειναι ωραιο σαπουνι γιατι οχι?

σημερα πηρα ένα κυπελακι στεβια γευση cookies. θα σε ενημερωσω ? λογικα θα ειναι σαν σαπούνι με μπισκότο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η xara1 είπε:

σημερα πηρα ένα κυπελακι στεβια γευση cookies. θα σε ενημερωσω ? λογικα θα ειναι σαν σαπούνι με μπισκότο χαχαχα

χαχαχαα στην αναβροχια καλο ειναι και το χαλαζι χαχχαα θα ψαξω να βρω ψειγεια εβγα λοιπων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mamounitsa είπε:

χαχαχαα στην αναβροχια καλο ειναι και το χαλαζι χαχχαα θα ψαξω να βρω ψειγεια εβγα λοιπων!

να παρεις το cookies!!! το δοκιμασα εχθες και ηταν τελειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

να παρεις το cookies!!! το δοκιμασα εχθες και ηταν τελειο

ελα ρε συ θα παρω αρκει να βρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ η στεβια ανεβαζει το σακχαρο κ το μελι κ γενικως τα γλυκαντικα κ οχι μονο.μεγαλη προσοχη στα δημητριακα. Ναι σε οσπρια κ ψαρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπων κοριτσια ακουστε!!! εχθες εφαγα το πρωι 2 κουλουρια απο το φουρνο και το μεσημερι μια ζαμπονοκασεροπιτα! μετριεμαι μετα απο 5 ωρες  και το ζαχαρο ηταν 88 τρωω κοκκινηστο κοτοπουλο με λιγο ρυζι σαλατα με 2 φτετες ψωμι και μετριεμαι στη μια ωρα και εχω 117!! δεν ειναι καλα???? εγω  χαρικα !!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamounitsa είπε:

λοιπων κοριτσια ακουστε!!! εχθες εφαγα το πρωι 2 κουλουρια απο το φουρνο και το μεσημερι μια ζαμπονοκασεροπιτα! μετριεμαι μετα απο 5 ωρες  και το ζαχαρο ηταν 88 τρωω κοκκινηστο κοτοπουλο με λιγο ρυζι σαλατα με 2 φτετες ψωμι και μετριεμαι στη μια ωρα και εχω 117!! δεν ειναι καλα???? εγω  χαρικα !!!?

Δεν εχει νοημα να μετρηθεις μετα απο 5 ωρες.  Πιστευω οτι 1 ωρα μετα την ζανπονοτυροπιτα θα ειχες ανεβασμενο (οι σφολιατες ειναι οτι χειροτερο). Προτιμησε μαυρο ψωμι με τυρι, αυγο κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε @Mamounitsa μου, καλό το ζάχαρο, δεν λέω, αλλά αφενός δεν μετριόμαστε μετά από 5 ώρες αλλά σε 1 ώρα από το γεύμα και αφετέρου δεν κάνει γενικά καλό στην εγκυμοσύνη να τρώμε πολλά αμυλούχα και ειδικά ζαμπονοκασερόπιτες κλπ. Δεν ξέρεις την προέλευση τους και περιέχουν σίγουρα συντηρητικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμενα κυριος αυτο που με νοιαζει ειανι το ζαχαρο νομιζω πως ο γιατρος με φοβηε χωρις λογο! μου εδωσε γλυκοζη και με μετρησε και ηταν σα να ειχα φαει μια τουρτα μονη μου ενω στην ουσια το φαι δε μουα νεβαζει το ζαχαρο! 5 ωρες μετα μετριθικα οχι επιδη επρεπε απλα εκεινη την ωρα μπορεσα και ηθελα να δω ποσο θα ηταν πριν το γευμα και μετα και αποτι φανικε τωρα ηταν καλο! οσο για τη ζαμπονοπιτα μπορει να παχενει αν και δε με νοιαζει αλλα επιδη ημουν στο δρομο αυτο βρηκα αυτο εφαγα! εχω κοψει παρα πολλα πραγματα και νομιζω και φοβαμαι χωρις λογο πραγματικα δε θελω να το πιστεψω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...