Μετάβαση σε περιεχόμενο

glucophage


Recommended Posts

το φαρμακο glucophage σε ποια περιπτωση το παιρνουμε? μου ειπε ο γυναικολογος να το παρω.....αν το ξεκινησουμε τωρα πριν την εγκυμοσυνη, μετα εφοσον πανε ολα καλα μεχρι το τελος ,  θα το παιρνουμε εφ ορου ζωης?? γιατι ενω δεν εχω θεμα σακχαρου μου ειπε να το παρω.....κ να κανω κ καμπυλη λεω..πρωτη φορα μου το ειπαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

το φαρμακο glucophage σε ποια περιπτωση το παιρνουμε? μου ειπε ο γυναικολογος να το παρω.....αν το ξεκινησουμε τωρα πριν την εγκυμοσυνη, μετα εφοσον πανε ολα καλα μεχρι το τελος ,  θα το παιρνουμε εφ ορου ζωης?? γιατι ενω δεν εχω θεμα σακχαρου μου ειπε να το παρω.....κ να κανω κ καμπυλη..πρωτη φορα μου το ειπαν

Μήπως έχεις πολυκυστικες ωοθήκες; γιατί εμένα για αυτό μου το έδωσε όπως και βοηθάει όπως και καμπύλη σακχάρου με έβαλε να κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Μήπως έχεις πολυκυστικες ωοθήκες; γιατί εμένα για αυτό μου το έδωσε όπως και βοηθάει όπως και καμπύλη σακχάρου με έβαλε να κάνω. 

δεν εχω πολυκυστικες στους υπερηχους..απλα το καταλαβε απο την αναλογια lh - fsh....πες μου σε παρακαλω θα το παιρνουμε για παντα η τωρα που προσπαθουμε για εγκυμοσυνη??? ηταν τοσο σιγουρος που ειπε να μην κανω καμπυλη απαραιτητα αλλα εγω θελω να την κανω.....κ ρωταω και κατι επιπλεον...για να κανω απο μονη την καμπυλη πρεπει να διακοψω το φαρμακο??? σημερα το ξεκινησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η antzy9 είπε:

δεν εχω πολυκυστικες στους υπερηχους..απλα το καταλαβε απο την αναλογια lh - fsh....πες μου σε παρακαλω θα το παιρνουμε για παντα η τωρα που προσπαθουμε για εγκυμοσυνη??? ηταν τοσο σιγουρος που ειπε να μην κανω καμπυλη απαραιτητα αλλα εγω θελω να την κανω.....κ ρωταω και κατι επιπλεον...για να κανω απο μονη την καμπυλη πρεπει να διακοψω το φαρμακο??? σημερα το ξεκινησα

Καλησπέρα κορίτσι μου δε χρειάζεται να ανυσηχεις ο γιατρος σου είπε για καμπύλη για να αποκλείσει τυχόν σάκχαρο ..ακομη κ έγκυος θα την επαναλάβεις την εξέταση . Αυτό το φάρμακο στο έδωσε για υπογλυκαιμία και δε θα το πίνεις για μια ζωη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

δεν εχω πολυκυστικες στους υπερηχους..απλα το καταλαβε απο την αναλογια lh - fsh....πες μου σε παρακαλω θα το παιρνουμε για παντα η τωρα που προσπαθουμε για εγκυμοσυνη??? ηταν τοσο σιγουρος που ειπε να μην κανω καμπυλη απαραιτητα αλλα εγω θελω να την κανω.....κ ρωταω και κατι επιπλεον...για να κανω απο μονη την καμπυλη πρεπει να διακοψω το φαρμακο??? σημερα το ξεκινησα

Όχι δεν θα το πέρνεις συνέχεια θα στο κόψει όταν με το καλό θα μείνεις.. Εγώ την έκανα πριν ξεκινήσω το φάρμακο την καμπύληπαντός πολλά κορίτσια το περνούν βοηθάει σε διάφορα ακόμη και την επιτάχυνση εγκυμοσύνης μου είπε ο γιατρός μου (να σε ενημερώσω εμένα με πείραξε οπότε το σταματήσαμε αλλά με βοήθησε μαζί με κάτι βιταμίνες να επαναφέρω την περίοδο μου που είχα χάσει για 1.5 χρόνο περίπου) έγκυος δεν έμεινα αλλά με βοήθησε ακόμη και να χάσω βάρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Όχι δεν θα το πέρνεις συνέχεια θα στο κόψει όταν με το καλό θα μείνεις.. Εγώ την έκανα πριν ξεκινήσω το φάρμακο την καμπύληπαντός πολλά κορίτσια το περνούν βοηθάει σε διάφορα ακόμη και την επιτάχυνση εγκυμοσύνης μου είπε ο γιατρός μου (να σε ενημερώσω εμένα με πείραξε οπότε το σταματήσαμε αλλά με βοήθησε μαζί με κάτι βιταμίνες να επαναφέρω την περίοδο μου που είχα χάσει για 1.5 χρόνο περίπου) έγκυος δεν έμεινα αλλά με βοήθησε ακόμη και να χάσω βάρος. 

και εμένα με πείραξε μου έκανε στο στομάχι ανακατωσούρα και τάση για εμετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

και εμένα με πείραξε μου έκανε στο στομάχι ανακατωσούρα και τάση για εμετο

Λένε ότι μετά από κάποιους μήνες το συνηθίζεις αλλά σε εμένα με τίποτα.. Εσύ το συνηθίσες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι το αγαπημένο μου χάπι χαχα παρενέργειες είχα και εγώ πολλές αλλά τώρα το περνω μόνο βράδυ και έτσι όλα οκ.....και μόνο που μου είπανε πως αποτρέπει αποβολές το λατρεύω..χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

Είναι το αγαπημένο μου χάπι χαχα παρενέργειες είχα και εγώ πολλές αλλά τώρα το περνω μόνο βράδυ και έτσι όλα οκ.....και μόνο που μου είπανε πως αποτρέπει αποβολές το λατρεύω..χαχαχ

Κ μένα μου φέρνε αναγούλες κ ένα βράδυ έκανα 3 διάρροιές!!Αλλά το μείωσα κ είμαι οκ τώρα!Να ρωτήσω όταν λες αποτρέπει αποβόλες λόγω καλύτερης ποιότητας ωάρια ή επειδή ρίχνει τα επίπεδα σακχάρου-ινσουλίνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θυμάμαι ο γιατρός μου το είχε πει αλλά δεν το συγκράτησα πού να θυμάμαι το περνω 1,5χρονο  και παραπάνω τώρα βέβαια περνω μόνο ένα κάθε βράδυ αλλά θα προσπαθήσω να το πάρω και μισό πρωί όπως το επερνα το μεσημεριανό ούτε καν όλο το απόγευμα ήμουν χάλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η antzy9 είπε:

ΠΑΙΡΝΕΙ καμια σας τις inofert?  κανουν καλο?  σε χαπι η σε φακελακια? μπορουμε να τις παρουμε ολες μας??

Εγώ πίνω απ τον Φεβρουάριο!!Εχώ πολυκυστικές!!Πίνω φακελάκι το πρωί κ χάπι το βράδυ!!Εγκυος δν έμεινα όμως έστρωσε ο κύκλος μου!!Ρώτα για σιγουριά το γιατρό αλλά νομίζω δν υπάρχει θέμα να το πίνουν κοπέλες χωρίς πολυκυστικές γτ φτιάχνουν υποτίθεται την ποιότητα των ωαρίων!!Αλλά πχ εγώ με τόσο ινοφερτ δν πίνω εξτρά filicine!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

 Καλημέρα κορίτσια . είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα  επιδιώκουμε εγκυμοσύνη  γύρω στους 9 μήνες  και τα Glucophage  τα παίρνω εδώ και 5 μήνες. αρχίζουν να κάνουν δουλειά μετά τους τρεις μήνες σου στρώνουν τον κύκλο αλλά στην αρχή είναι δύσκολο να τα συνηθίσει ο οργανισμός και χρειάζεται προσοχή στη δόση. Εμένα προσωπικά μου έκανε  διάρροια και ακόμα καμιά φορά αν δεν προσέξω τη διατροφή μου.  είναι αλήθεια ότι ο οργανισμός τα συνηθίζει μετά από λίγο καιρό αρκεί να προσέχεις τη διατροφή σου. Πολυ σημαντικο.  τις Ινοφερτ τις πίνω κι αυτες 5'μήνες.   βοηθάνε πολυ σε περιπτωση που επιδιωκεις εγκυμοσυνη.  Βέβαια εμένα ο γιατρός μου είπε να παίρνω μόνο τους φακέλισκους  και όχι το χάπι είναι λέει καλύτεροι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παίρνω το glucophage εδώ και 8 μήνες. Από την αρχή το πήρα βράδυ οπότε συμπτώματα δεν πολυκατάλαβα, αν και ορισμένες φορές αναλόγως το τι τρώω έχω κι εγώ διάρροια. Πέρα από το οτι έστρωσε η περίοδός μου και έχω σχεδόν διπλάσια ροή, δεν έχω όρεξη για γλυκό (τα τάραζα) αλλά γενικότερα βοηθάει πολύ για καλύτερης ποιότητας ωάρια. Εγώ πέρα από τα θέματα με την περίοδο είχα και σάκχαρο στα ανώτερα επιτρεπτά και για να αποφύγουμε μελλοντικά διαβήτη κύησης μου συνέστησε ο ενδοκρινολόγος να τα παρω. Όπως μου είπε, εαν ο γυναικολόγος είναι open minded μέχρι και τη 12η εβδομάδα  θα πρέπει να μου επιτρέψει να τα συνεχίσω, γιατί αποτρέπει πιθανές αποβολές. Κάποιοι γυναικολόγοι ωστόσο μόλις πάρεις θετικό αποτέλεσμα σου ζητάνε να το κόψεις αμέσως.  Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αγωγή που παίρνεις εφ όρου ζωης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ηδη παιρνω ενα glucophage την ημερα και ξεκινησα κ ινοφερτ,,,,,την κυριακη εχω το πρωτο ραντεβου με ενδοκρινολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η antzy9 είπε:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ηδη παιρνω ενα glucophage την ημερα και ξεκινησα κ ινοφερτ,,,,,την κυριακη εχω το πρωτο ραντεβου με ενδοκρινολογο

Η δική μου δόση ήταν μισό το πρωί και μισό το βράδυ για 15 μέρες Έπειτα για ένα μήνα μισό το πρωί και ένα το βράδυ και τον επόμενο μήνα το  κάναμε ενα  και ένα.  σήμερα τον ρώτησα αν χρειάζεται να αυξήσουμε τη δόση αλλά μου είπε όχι γιατί θα με ενοχλήσει παραπάνω.  Εγώ παίρνω των 850mg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

Κοριτσια εφτιαξε γρηγορα η περιοδος με μετφορμινη(Glykophage)? Υπαρχει καποια με πολυκυστικες ομως αδύνατη που να τη βοηθησε; Αν ναι ποσο γρηγορα; Και με στόχο εγκυμοσύνη………

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, εγώ το παίρνω αρκετο καιρό το glucophage για πολυκυστικες. Σε εμένα δεν βοηθησε σε επίτευξη εγκυμοσύνης (υπάρχουν αλλά θέματα εκεί), αλλά ρυθμίζει την περίοδο να έρχεται τακτικά περίπου κάθε μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 20/6/2018 at 1:52 ΠΜ, ο/η kaposetsi είπε:

Όχι δεν θα το πέρνεις συνέχεια θα στο κόψει όταν με το καλό θα μείνεις.. Εγώ την έκανα πριν ξεκινήσω το φάρμακο την καμπύληπαντός πολλά κορίτσια το περνούν βοηθάει σε διάφορα ακόμη και την επιτάχυνση εγκυμοσύνης μου είπε ο γιατρός μου (να σε ενημερώσω εμένα με πείραξε οπότε το σταματήσαμε αλλά με βοήθησε μαζί με κάτι βιταμίνες να επαναφέρω την περίοδο μου που είχα χάσει για 1.5 χρόνο περίπου) έγκυος δεν έμεινα αλλά με βοήθησε ακόμη και να χάσω βάρος. 

Καλησπερα! Θα μπορουσα να ρωτησω τι βιταμινες επαιρνες? Προσπαθω κ εγω να μεινω εγκυος κ πρεπει να χασω βαρος. 

Σ ευχαριστω εκ των προτερων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης κ εγω δν εχω κανονικους κυκλους, δν ειναι μονο το βαρος. Προσπαθω καθε μηνα να καταλαβω ποτε κ αν ειχα ωορρηξια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...