Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορίες για σπερμοδιαγραμμα και εξετασεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός μου ή αν πάω απλά σε ένα μικροβιολογικο ή σε κάποιο αλλο γιατρό... Θα είμαι Αθήνα που είναι ο γιατρός μου για λίγες μέρες μόνο και θέλω να δω αν θα πρέπει να κλείσω τα ραντεβού από πριν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η toof είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να γράψει τις εξετάσεις ο γιατρός μου ή αν πάω απλά σε ένα μικροβιολογικο ή σε κάποιο αλλο γιατρό... Θα είμαι Αθήνα που είναι ο γιατρός μου για λίγες μέρες μόνο και θέλω να δω αν θα πρέπει να κλείσω τα ραντεβού από πριν... 

Για σπερμστοδοσγραμμα και καλεργια καλό είναι να στης γράψουν έχουν κάποιο κόστος αν θυμάμαι καλά η καλεργια είναι λίγο πιο ακριβή τώρα ανάλογος που θα την κάνει αν την κάνει σε μικροβιολογικο πάρε ένα τηλ να μάθεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η NikhNikh είπε:

Για σπερμστοδοσγραμμα και καλεργια καλό είναι να στης γράψουν έχουν κάποιο κόστος αν θυμάμαι καλά η καλεργια είναι λίγο πιο ακριβή τώρα ανάλογος που θα την κάνει αν την κάνει σε μικροβιολογικο πάρε ένα τηλ να μάθεις. 

Ο γυναικολόγος τα γράφει αυτά ή πρέπει να δει κάποιον άλλο γιατρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η toof είπε:

Ο γυναικολόγος τα γράφει αυτά ή πρέπει να δει κάποιον άλλο γιατρό; 

ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ-ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ-ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και βλέπω ότι καποια κέντρα θεωρούνται πιο αξιόπιστα για την εξέταση... Αν έχετε κάποια γνώση θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια για να έχω έναν μπουσουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εγω που μιλησα μεεναν γενετιστη μου ειπε οτι πιο αξιοπιστο σπερμοδιαγραμμα γινεται σε εμβρυολογο.

Εμεις οσες φορες καναμε σπερμοδιαγραμμα δεν γραφοταν απο κανεναν γιατρο. Μονο η καλλιεργεια γραφοταν. 

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η toof είπε:

Ο γυναικολόγος τα γράφει αυτά ή πρέπει να δει κάποιον άλλο γιατρό; 

Τα γράφει και ο γυναικολογος στον άντρα μου εκείνος μας τα εγραψε ο γυναικολογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλησπερα. Εγω που μιλησα μεεναν γενετιστη μου ειπε οτι πιο αξιοπιστο σπερμοδιαγραμμα γινεται σε εμβρυολογο.

Εμεις οσες φορες καναμε σπερμοδιαγραμμα δεν γραφοταν απο κανεναν γιατρο. Μονο η καλλιεργεια γραφοταν. 

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. 

 

Γράφετε και το σπερματοδιαγραμμα απλα επιδη είναι οικονομικό δεν το περνούν όλα τα κέντρα εμείς που το έκανε στο Ρέα δεν μας το δέχτηκαν γραμμένο αλλά το πληρώσαμε μόνο την καλλιέργεια δεκτικάν το χαρτί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις παντως 4 φορες εχουμε κανει σε μικροβιολογικο εργαστηριο κ οι γιατροι (ουρολογοι δύο διαφορετικοι) κ η γυναικολογος μου μας ειπαν οτι δεν γραφεται. 

Τωρα αν γραφεται κ δεν μας το εγραψαν τι να πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ψάχνω εδώ στο ίντερνετ βασισμένη σε αυτά που έχω μάθει και από σας και βλέπω αυτό το κέντρο "Ευγονία", έχει εμβρυολογους και τιμές γύρω στα 50€. Εχει καποια εμπειρία ή γνώσεις από εκεί? 

Ελπίζω να μην σας πρήζω, αλλά δεν έχω κάποιον κοντινο μου ή γνωστό για αυτά τα θέματα κ θα είμαι Αθήνα μόνο για 5 μέρες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πάτε σε 2ναν ουρολογο κ θα σας τα γράψει κ τα 2. Γράφονται κ γίνονται σε συμβεβλημένα μικροβιολογικο. Συνήθως σε πιο εξειδικευμένα κέντρα έχουν καλύτερη προσέγγιση άλλα σε παραπεμπουν μόνο αν υπάρχει κάποιο θέμα. Από τη δική μ εμπειρία θα σ πω ότι ο άντρας μ έκανε σπςρμοδιαγραμμα σε 2 απλά μικροβιολογικα κ σε ένα κέντρο εξωσωματικής μεγάλο όνομα κτλ εξειδικευμένο κ όλα πάνω κάτω έδειξαν τα ίδια. Που είχαμε κ θέμα με τ σπέρμα. Απλά στα μικροβιολογικα πήγαμε με τη συμβουλή τ ουρολογου ότι είναι τα πιο αξιόπιστα σε μηχανήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δεν τις γραψαμε, αν και νομίζω κι εγώ ότι γράφονται... καλύτερα να πας σε εξειδικευμένο κέντρο και όχι σε ένα οποιοδήποτε μικροβιολογικό αν είναι η πρώτη φορά που θα την κάνετε γιατί είναι πολύ ευαίσθητη εξεταση!! Να ξέρεις σίγουρα τι γίνεται..Εμείς την πρώτη έτσι την κάναμε τώρα τις επόμενες σε συμβεβλημένο μικροβιολογικό γιατί τις θέλω για επιτροπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και @Sofia35 σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα πάρω τηλ να κλείσω στο "Ευγονία" τώρα που είναι η πρώτη φορά αν μπορούν να εξυπηρετήσουν  και από εκεί και πέρα βλέπουμε! Ελπιζω να μην χρειαστεί κάτι άλλο απλά  πιστεύω ότι καλύτερα να δώσουμε κάποια λεφτά παραπάνω γιατί πολλά έχω διαβασει για ανακριβη αποτελέσματα και δεν θέλω να χάνω ούτε χρόνο ούτε κουράγιο! Ευχαριστώ πολύ όλες και εύχομαι να λαβουν όλα τα κορίτσια αυτό που επιθυμούν χωρίς άλλο κόπο και πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μια τελευταία ερώτηση :) τις ορμονολογικες εξετάσεις για εμένα θα μου τις γράψει ο γυναικολόγος ή να πάω σε ενδοκρινολόγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η toof είπε:

Και μια τελευταία ερώτηση :) τις ορμονολογικες εξετάσεις για εμένα θα μου τις γράψει ο γυναικολόγος ή να πάω σε ενδοκρινολόγο?

Σε πρώτη φάση ο γυναικολόγος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η toof είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ψάχνω εδώ στο ίντερνετ βασισμένη σε αυτά που έχω μάθει και από σας και βλέπω αυτό το κέντρο "Ευγονία", έχει εμβρυολογους και τιμές γύρω στα 50€. Εχει καποια εμπειρία ή γνώσεις από εκεί? 

Ελπίζω να μην σας πρήζω, αλλά δεν έχω κάποιον κοντινο μου ή γνωστό για αυτά τα θέματα κ θα είμαι Αθήνα μόνο για 5 μέρες... 

Το καλύτερο κέντρο είναι του κου Λυμπεροπουλου! Μην ψάχνεστε άδικα δεξιά αριστερά... Γύρω στα 130€ η εξέταση! Μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά οι άντρες γιατί μόνο αυτό κανετε κ τέλος, σε αντίθεση με μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Το καλύτερο κέντρο είναι του κου Λυμπεροπουλου! Μην ψάχνεστε άδικα δεξιά αριστερά... Γύρω στα 130€ η εξέταση! Μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά οι άντρες γιατί μόνο αυτό κανετε κ τέλος, σε αντίθεση με μας!! 

Έκλεισα τώρα το πρωί στον Λυμπερόπουλο, ευχαριστώ που με κατευθυνες, διάβασα και πολλά καλά σχόλια. 160€ μου είπαν σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια και τα αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. 

Αυτό το φόρουμ με έχει βοηθήσει πάρα πολύ κορίτσια, είστε φοβερές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δε νομιζω πως γράφεται...εμεις το ειχαμε πληρωσει 160 ευρω.

Να ξερετε πως ειναι πολυ περιεργη εξεταση και ευαισθητη και πως μονο ενας πολυ μαγκας θα την κανει σωστα.

Επίσης εκεινος που την κανει καλά εχει τα αποτελέσματα πολυ άμεσα. Οσοι καθυστερουν μέρες ειναι μουφα.

Αν δε το θελετε για επιτροπη και το θελετε για να διαπιστωσετε ΑΚΡΙΒΩΣ τη γονιμότητα να ψαχτειτε καλα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ! ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΤΑ ΕΦΕΡΕ ΕΤΣΙ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ! ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ

ΤΙΝΑ ΠΩ ΑΝ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΩ ΠΑΣΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@OLY10 καλημερα! Μα κι εγω αυτο αναρωτιεμαι. Τι γινεται; Εμας κ η γυναικολογος κ δυο ουρολογοι μας ειπαν οτι δεν γραφεται κ το πληρωναμε κανονικα. Μονο την καλλιεργεια μας εγραφαν. 

Πολυ περιεργο εως υποπτο μου φαινεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melisanthi drakou εσεις που το κάνατε και πότε είχατε τα αποτέλεσματα? Μόνο για σπερμοδιαγραμμα εμένα μου είπε 1-2 εργάσιμες και οι 3-4 είναι για να βγει και η καλλιέργεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η toof είπε:

@melisanthi drakou εσεις που το κάνατε και πότε είχατε τα αποτέλεσματα? Μόνο για σπερμοδιαγραμμα εμένα μου είπε 1-2 εργάσιμες και οι 3-4 είναι για να βγει και η καλλιέργεια

εγω μένω σε νησί! μας εδωσαν αποτελεσματα σε 2 μερες αλλα εγω τα ηθελα για επιτροπη δεν ειχαμε προβλημα με σπερμα για να ψαξω ενα ακριβες αποτελεσμα

. Εχω φίλη μικροβιολογο όμως που μου ειπε οτι την επομενη μερα ειναι οκ να το εχουν ετοιμο.

Μπορεις ενδεχομενως να πιεσεις με καποια προφαση....

Οι καλλιέργιες τοσο κάνουν και ειναι και ευκολες , δε θελουν καποια σπεσιαλ γνωση, μη σε ανησυχουν! 

 

Φαντασου οτι πολλα κεντρα δεν κανουν σπερμοδιαγραμματα ακριβως επειδη δεν εχουν την καταλληλη γνωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

εγω μένω σε νησί! μας εδωσαν αποτελεσματα σε 2 μερες αλλα εγω τα ηθελα για επιτροπη δεν ειχαμε προβλημα με σπερμα για να ψαξω ενα ακριβες αποτελεσμα

. Εχω φίλη μικροβιολογο όμως που μου ειπε οτι την επομενη μερα ειναι οκ να το εχουν ετοιμο.

Μπορεις ενδεχομενως να πιεσεις με καποια προφαση....

Οι καλλιέργιες τοσο κάνουν και ειναι και ευκολες , δε θελουν καποια σπεσιαλ γνωση, μη σε ανησυχουν! 

 

Φαντασου οτι πολλα κεντρα δεν κανουν σπερμοδιαγραμματα ακριβως επειδη δεν εχουν την καταλληλη γνωση 

Κι εγώ από νησί είμαι οπότε μπορεί να πατήσω εκεί και να έχω τα αποτελέσματα νωρίτερα... Ακόμα δεν έχει διαπιστωθεί πρόβλημα, απλά πέρασαν 11 μήνες που προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα και ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε μια έρευνα! Όσο πιο αξιόπιστα τα αποτελέσματα τόσο το καλύτερο για να μην χάνουμε χρόνο και ταλαιπωρουμαστε με ταξίδια στην Αθήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η toof είπε:

Κι εγώ από νησί είμαι οπότε μπορεί να πατήσω εκεί και να έχω τα αποτελέσματα νωρίτερα... Ακόμα δεν έχει διαπιστωθεί πρόβλημα, απλά πέρασαν 11 μήνες που προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα και ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε μια έρευνα! Όσο πιο αξιόπιστα τα αποτελέσματα τόσο το καλύτερο για να μην χάνουμε χρόνο και ταλαιπωρουμαστε με ταξίδια στην Αθήνα...

Αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις? Πολυ σωστά ξεκινάς τον έλεγχο σας με σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια , είναι το ευκολότερο να ελεγχθεί πρώτα ο άνδρας.

Εγώ θα σε συμβούλευα την 3η ημέρα περιόδου να κάνεις έναν έλεγχο ορμονών (fsh, LH, PRO, E2) καθώς και ΑΜΗ για τις ωοθηκικές εφεδρείες και TSH.

Ακόμη τσέκαρε και CA125 για υποψία ενδομητρίωσης. Μια γενική αίματος (+ σακχαρο), μέτρηση d3 ( ΒΙΤΑΜΙΝΗ D ξεκίνα αμέσως ολες εχουμε ανεπάρκεια σε αυτην), εννοείται διακολπικο υπέρηχο από γιατρό εξειδεικευμενο στον υπέρηχο (για να μην ειναι κανας στραβος και δε παρει χαμπαρι).

Με την ευκαιρια να πάρει και μία καλλιεργεια κολπικού υγρου για ελεγχο σε αεροβια,αναεροβια, μυκητες , χλαμυδια , ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα κτλ ΟΛΑ.

Αυτα για αρχή , αν το προβλημα δε λύνεται θα προχωρησεις σε άλλες λυσεις αναλογως την περιπτωση βεβαια.

π.χ σαλπιγγογραφία , ανοσολογικό έλεγχο κ.α 

 

(ο,τι αναφέρω το λεω εκ πειρας και οχι ως γιατρος ετσι)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nikona είπε:

@OLY10 καλημερα! Μα κι εγω αυτο αναρωτιεμαι. Τι γινεται; Εμας κ η γυναικολογος κ δυο ουρολογοι μας ειπαν οτι δεν γραφεται κ το πληρωναμε κανονικα. Μονο την καλλιεργεια μας εγραφαν. 

Πολυ περιεργο εως υποπτο μου φαινεται. 

Τι να πω κι εγώ κοπέλα μου!? Μακάρι νάξερα να σου πω! Ότι είναι περίεργο και ύποπτο είναι δε θα διαφωνήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...