Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καινούργια μέλλουσα μαμά και δεν ξέρει τίποτα


Recommended Posts

Κορίτσια μου δεν έχω πάει ακόμη στον γιατρό και θέλω να μάθω ορισμένα πράγματα.. Αρχικά αναψυκτικά κάνει να πίνω... Δεύτερον θα ήθελα να φτιάξω τα νύχια μου κάνειγια την ακτινοβολία αναφέρομαι.. Και μια κερατινη θεραπεία κάνει?... Και στην συνέχεια θα κάνω μερικές ακόμη ερωτήσεις σε αυτήν την συζήτηση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria 59 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω πάει ακόμη στον γιατρό και θέλω να μάθω ορισμένα πράγματα.. Αρχικά αναψυκτικά κάνει να πίνω... Δεύτερον θα ήθελα να φτιάξω τα νύχια μου κάνειγια την ακτινοβολία αναφέρομαι.. Και μια κερατινη θεραπεία κάνει?... Και στην συνέχεια θα κάνω μερικές ακόμη ερωτήσεις σε αυτήν την συζήτηση.. 

γεια σου κοριτσι μου εγω θα σου πω τι μου εχει πει ο γιατρος μου και τι κανω εγω! αναψικτικο πηνω σπανια! μου ειπε οτι ανθρακικο δεν κανει να πινω αλλα να μη σκασω κι ολας αν θελω να πιω μια στο τοσο! βεβαια εγω το αποφευγω και ιως πιω ενα κουτακι τον 1 με ενα μισι μηνα! τωρα οσο για τα νυχια εκτινοβολια εννωεις το φουρνακι? εμενα μου ειπε νυχια βαφω κανωνικα βεβαια δεν το ρωτησα για τζελ και τετοια αλλα μου ειπε κανονικα τωρα  εχω ακουσει και απο αλλες κοπελες πως τα φτιαχνουν απλα προσεχουν να μη χτυπαει το φως προς την κοιλιτσα! ααα και μαλια μου ειπε μετα τους 3 μηνες με φυτικη! αυταααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamounitsa είπε:

γεια σου κοριτσι μου εγω θα σου πω τι μου εχει πει ο γιατρος μου και τι κανω εγω! αναψικτικο πηνω σπανια! μου ειπε οτι ανθρακικο δεν κανει να πινω αλλα να μη σκασω κι ολας αν θελω να πιω μια στο τοσο! βεβαια εγω το αποφευγω και ιως πιω ενα κουτακι τον 1 με ενα μισι μηνα! τωρα οσο για τα νυχια εκτινοβολια εννωεις το φουρνακι? εμενα μου ειπε νυχια βαφω κανωνικα βεβαια δεν το ρωτησα για τζελ και τετοια αλλα μου ειπε κανονικα τωρα  εχω ακουσει και απο αλλες κοπελες πως τα φτιαχνουν απλα προσεχουν να μη χτυπαει το φως προς την κοιλιτσα! ααα και μαλια μου ειπε μετα τους 3 μηνες με φυτικη! αυταααα

Σε υπέρ ευχαριστώ...πραγματικα με βοηθάς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maria 59 είπε:

Σε υπέρ ευχαριστώ...πραγματικα με βοηθάς.. 

Τίποτα καλε και εγω τωρα μαθαίνω οτι θες και.μπορω να.βοηθήσω πες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμενα κορίτσια! 7 μηνών έγκυος κ σχεδον τα εχω ρωτήσει όλα..

εμενα ουτε τζελ με αφήνει κ ουτε καν σελακ. Μονο απλό μανό μου επιτρέπει...

απο αναψυκτικά εγώ τον ρωτησα για καμια κόκα κόλα αν επιτρέπεται κ μου είχε πει μονο ζερο. Όποτε πουυυ κ πουυυυ πινω κανα ποτηράκι ζερο πιο πολυ για τις καούρες.

οτι αλλο θες με ρωτας αν γνωρίζω! Όπως κ να χει ομως ο καθε γιατρός ισως εχει διαφορετική γραμμή όποτε πρεπει να σου πει εκείνος τελεσίδικα.

Με το καλό τα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η NicolVall είπε:

Καλησπέρα κ απο εμενα κορίτσια! 7 μηνών έγκυος κ σχεδον τα εχω ρωτήσει όλα..

εμενα ουτε τζελ με αφήνει κ ουτε καν σελακ. Μονο απλό μανό μου επιτρέπει...

απο αναψυκτικά εγώ τον ρωτησα για καμια κόκα κόλα αν επιτρέπεται κ μου είχε πει μονο ζερο. Όποτε πουυυ κ πουυυυ πινω κανα ποτηράκι ζερο πιο πολυ για τις καούρες.

οτι αλλο θες με ρωτας αν γνωρίζω! Όπως κ να χει ομως ο καθε γιατρός ισως εχει διαφορετική γραμμή όποτε πρεπει να σου πει εκείνος τελεσίδικα.

Με το καλό τα μωράκια σας!

καλησπερα και με το καλο και εσενα το μωρο σου! ενταξη οι γιατροι μπορει να διαφερουν λιγο οι αποψεις τους αλλα  καποια ειναι στανταρ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Εγώ είμαι στον 9ο τώρα. Ο δικός μου γιατρός τα επιτρέπει όλα. Μόνο με το τσιγάρο είναι κάθετος. Και όχι σεξ το πρώτο τρίμηνο. Κατά τα άλλα μου είπε να πίνω αναψυκτικά, να βάψω μαλλί, να κάνω νύχια ημιμονιμο, να κάνω μπάνιο σε πισίνα, να γυμνάζομαι, να πίνω και το κρασάκι μου που και που (από τον 3ο μήνα και μετά), να πίνω και δυο καφέδες την ημέρα!! Γενικά είναι χαλαρός και δεν πιστεύει σε υπερβολές. Είναι γαλουχημένος στο εξωτερικό οπότε έχει άλλες απόψεις... Αποτέλεσμα είναι να είχα μία πολύ χαλαρή εγκυμοσύνη χωρίς να αισθάνομαι ότι στερούμαι κιόλας και να έχω και μία μπέμπα στην κοιλιά έτοιμη για όλα!! Σαφώς ο κάθε γιατρός διαφέρει, αλλά για μένα το σημαντικότερο είναι να μην ζοριζόμαστε υπερβολικά στην εγκυμοσύνη. Ήδη από μόνη της μία εγκυμοσύνη είναι ζόρικη για διαφορους λόγους (αλλαγές στο σώμα, ορμόνες κτλ), ε, ας μην το κάνουμε χειρότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο ανδρας μου ειναι γυναικολόγος και μου εχει πει πως στην εγκυμοσυνη ειναι καλυτερο να αποφευγονται τα αναψυκτικά αλλά και το αλάτι. Θέλει ισορροπημενη διατροφη..

Την πισίνα επισης δεν την θελει για τα μικροβια, καλυτερα να προσεχεις για να εχεις. Με τη θαλασσα ειναι λιγοτερο σκληρος.

Για τα νύχια απλό μανώ και πολυ ειναι γιατι δε θελει να μυριζουν οι εγκυες ασετον, σκονες , χημικα κ.α 

Για τη κερατινη δε ξερει τι ειναι ( ? ) αλλα ειπε θα το ψαξει!!!

Η γνωμη μου ειναι πως εφοσον διαρκει λιγο ολο αυτο καλυτερα να αποφευχθουν τα χημικά και οτιδηποτε βλαπτει,ποτε δε ξερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός δεν με άφηνε να μπω το πρώτο τρίμηνο στη θάλασσα γιατί αν κολουσα κάτι πχ δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιησω κολπικά υποθετα κλπ για να γίνω καλά!

Αναψυκτικά και τσιγάρο κομμένα..Επίσης στην αρχή απέφευγε να τρως από έξω γενικότερα γιατί δεν ξέρεις ποσο καλά καθαρισμένα είναι αυτά που τρως (ντομάτα, μαρούλι κλπ).για να αποφύγεις το τοξοπλασμα..

Νύχια σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ένα 2 φορές...και μαλλιά ότι μυρίζει απαγορεύεται..

Αυτά είπε ο δικός μου γυναικολόγος..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν ήξερα και έκανα τζελ σε ψεύτικο όμως δεν μύριζε... Λέτε να δημιούργησα κάποιο πρόβλημα?.... Όσο για τα λαχανικά το γνωρίζω και τρώω και στο σπίτι ξεφλούδισμενες ντομάτες και τα λαχανικά τα βάζω πιο πριν στο ξύδι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Γεια σας κορίτσια. Εγώ είμαι στον 9ο τώρα. Ο δικός μου γιατρός τα επιτρέπει όλα. Μόνο με το τσιγάρο είναι κάθετος. Και όχι σεξ το πρώτο τρίμηνο. Κατά τα άλλα μου είπε να πίνω αναψυκτικά, να βάψω μαλλί, να κάνω νύχια ημιμονιμο, να κάνω μπάνιο σε πισίνα, να γυμνάζομαι, να πίνω και το κρασάκι μου που και που (από τον 3ο μήνα και μετά), να πίνω και δυο καφέδες την ημέρα!! Γενικά είναι χαλαρός και δεν πιστεύει σε υπερβολές. Είναι γαλουχημένος στο εξωτερικό οπότε έχει άλλες απόψεις... Αποτέλεσμα είναι να είχα μία πολύ χαλαρή εγκυμοσύνη χωρίς να αισθάνομαι ότι στερούμαι κιόλας και να έχω και μία μπέμπα στην κοιλιά έτοιμη για όλα!! Σαφώς ο κάθε γιατρός διαφέρει, αλλά για μένα το σημαντικότερο είναι να μην ζοριζόμαστε υπερβολικά στην εγκυμοσύνη. Ήδη από μόνη της μία εγκυμοσύνη είναι ζόρικη για διαφορους λόγους (αλλαγές στο σώμα, ορμόνες κτλ), ε, ας μην το κάνουμε χειρότερα!!!

Επιτέλους κ μια φωνή λογικής..2 παιδιά έκαναν μάλιστα από εξωσωματική που τρέμει το φύλλο καρδιά μας κ δεν είχα καμία απαγόρευση πλην των λαχανικών των μη βρασμένων για τοξόπλασμα..Οι νυχουδες κ οι κομμώτριες ως των 9 μήνα δουλεύουν κ είναι εκτεθειμένες σε όλα..ας μην είμαστε υπερβολικές..η διατροφή έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετική αφού στόχος είναι να μην πάρεις κιλά από ζάχαρη( πχ αναψυκτικό) κ ο,τι τρως να χει οφελως το μωρό..ο δικός μου γιατρός σαν τον δικό σου..κ γλυκό θα φας κ αναψυκτικό κ ποτό..όλα με μέτρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Finally είπε:

Επιτέλους κ μια φωνή λογικής..2 παιδιά έκαναν μάλιστα από εξωσωματική που τρέμει το φύλλο καρδιά μας κ δεν είχα καμία απαγόρευση πλην των λαχανικών των μη βρασμένων για τοξόπλασμα..Οι νυχουδες κ οι κομμώτριες ως των 9 μήνα δουλεύουν κ είναι εκτεθειμένες σε όλα..ας μην είμαστε υπερβολικές..η διατροφή έτσι κι αλλιώς είναι διαφορετική αφού στόχος είναι να μην πάρεις κιλά από ζάχαρη( πχ αναψυκτικό) κ ο,τι τρως να χει οφελως το μωρό..ο δικός μου γιατρός σαν τον δικό σου..κ γλυκό θα φας κ αναψυκτικό κ ποτό..όλα με μέτρο..

Ναι έτσι ακριβώς! Και μένα μου είπε όχι ωμά κρέατα και να προσέχω με τα ωμά λαχανικά, αλλά μην τρελαίνομαι κιόλας. Σκέψου εγώ έχω και γατούλη. Μου είπε εφόσον είναι εμβολιασμένος και ζει μεσα στο σπίτι no problem!! Κάθε μέρα αγκαλιά τον έχω τον γλυκούλη μου. Απλά είναι 8,5 κιλά και δεν μπορώ πια να τον σηκώνω!!! Έχω κάνει καλή προπόνηση για το παιδί! χαχαχαχ!

Ναι παιδιά... ολα με μετρο. Η υπερβολή είναι λάθος σε όλες τις μορφές της! Εγώ ας πούμε στο 1ο τρίμηνο είχα μια γεύση αηδίας συνέχεια και με έφτιαχνε μια παγωμένη coca cola zero. Εννοείται ότι την έπινα και εννοείται ο γιατρός μου είπε ότι δεν πειράζει καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2018 at 11:15 ΠΜ, ο/η tatouska είπε:

Ναι έτσι ακριβώς! Και μένα μου είπε όχι ωμά κρέατα και να προσέχω με τα ωμά λαχανικά, αλλά μην τρελαίνομαι κιόλας. Σκέψου εγώ έχω και γατούλη. Μου είπε εφόσον είναι εμβολιασμένος και ζει μεσα στο σπίτι no problem!! Κάθε μέρα αγκαλιά τον έχω τον γλυκούλη μου. Απλά είναι 8,5 κιλά και δεν μπορώ πια να τον σηκώνω!!! Έχω κάνει καλή προπόνηση για το παιδί! χαχαχαχ!

Ναι παιδιά... ολα με μετρο. Η υπερβολή είναι λάθος σε όλες τις μορφές της! Εγώ ας πούμε στο 1ο τρίμηνο είχα μια γεύση αηδίας συνέχεια και με έφτιαχνε μια παγωμένη coca cola zero. Εννοείται ότι την έπινα και εννοείται ο γιατρός μου είπε ότι δεν πειράζει καθόλου!!

Kαλα αυτό που έχει γιατρούς που ακόμα ενοχοποιούν τις γάτες τι σου λέει; Έχω φίλη που την έκανε να δώσει τη γάτα...έλεος δηλαδή..

Όλα με μέτρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ με έχετε βοηθήσει απίστευτα σε αυτή την σημαντική στιγμή της ζωή μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2018 at 5:26 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

Kαλα αυτό που έχει γιατρούς που ακόμα ενοχοποιούν τις γάτες τι σου λέει; Έχω φίλη που την έκανε να δώσει τη γάτα...έλεος δηλαδή..

Όλα με μέτρο 

Πραγματικά αν μου έλεγε τίποτα για τον γάτο μου τον οποίο τον έχω σαν παιδί μου και τον έχω πάνω από 8 χρόνια απλά.. θα άλλαζα γυναικολόγο!!! Πρέπει να είσαι πολύ χαζός για να κολλήσεις τοξόπλασμα από γάτο!! Λίγο να διαβάσεις θα δεις ότι το τοξόπλασμα πιο εύκολα το πιάνεις από άπλυτα φαγητά παρά από ζώα!!

Αλλά όπως είπα... ο γιατρός μου είναι εκ Λονδίνου και γενικώς έχει πιο χαλαρές απόψεις. 

Εντός των επόμενων 10 ημερών γεννάω με το καλό και δεν θα άλλαζα τον γιατρό μου με τίποτα! Είχα μία τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς να στερηθώ τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να προσπαθώ να κάνω μια ισορροπημένη διατροφή... χωρίς πολύ αλάτι και ζάχαρη!η αλήθεια είναι ότι για καφέ και αναψυκτικά δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο αλλα δεν ασχολήθηκα κ εγω πολύ γιατί μόνο που τα σκέφτομαι σε αυτη τη φάση ανακατεύομαι! αχαχαχα

Για τα νύχια και τα μαλλιά πάντως μου είπε να μην τα βάφω το πρώτο τρίμηνο... ειδικά σε ότι χρειάζειται λάμπα είπε να μένω μακριά... για τα μαλλία μετα το 1ο τρίμηνο αν θέλω να τα βάψω αλλά με φυτικές βαφές που είναι πιο ασφαλής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...