Μετάβαση σε περιεχόμενο

27 ετων , χωρις ωάρια -με ενδομητριωση και αδενομυωση!


Recommended Posts

Γεια σας,ειμαι καινουργια εδώ ! Συγχωρείστε μου τα όποια λάθη...

Ειμαι 27 ετών και εχω διαγνωστει με ενδομητριωση , αδενομύωση και πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Μάλιστα πριν μάθω τα τελευταια δύο προβλήματα είχα κανει λαπαροσκοπικά καθαρισμό της ενδομητριωσης- δεν ειχαν σκεφτει να μου πουν να καταψυξω ωαρια πριν υποστω την διαθερμια . Προχώρησα σε εξωσωματική η οποία κατέληξε σε βιοχημική αποβολή...Εχω την συμπαρασταση του αρραβωνιαστικού μου σε ολα, την συμπαρασταση της οικογενειας μου  αλλά και την τύχη να εχω εναν απο τους καλυτερους ιατρους που εχει θεσει ως προσωπικο στοιχημα να πετυχω.

Αλλά

με τρώει το παράπονο βρε παιδιά! 27 ετών και να μην εχω εφεδρείες (αμη κατω απο 0.8)στις ωοθηκες; να ειναι λίγα και κακής ποιότητας; να πρέπει να φαω στη μαπα την εξωσωματικη και οτι αυτο συνεπάγεται απο τα 26 καλα -καλά!και με χάλια ορμόνες βεβαια...fsh χαλι.

Και πες οτι ειμαι τυχερη και βρισκω δικο μου ωάριο και μενω εγκυος...το ρισκο αποβολής τεραστιο. Και λόγω εξωσωματικης αλλά και λογω αδενομύωσης αλλά και λόγω κακής ποιότητας ωαρίων.  Ειναι λες και ολα συνομωτουν για να αποτύχω! ΚΟντευω να τρελαθω...

Το σεπτεμβριο θα κανω 2η προσπαθεια και μου ειπε να χασω και 8 κιλα. να σημειωθει οτι εχω χασει αλλα 40 κιλα (!), εκοψα αλκοολ, καφέ  και τσιγαρο -μαχαιρι!

Πιεζομαι πάρα πολυ από όλα αυτά καθώς ειχα περάσει τα ιδια και με αλλο μελος της οικογενειας μου που ευτυχως τελικα τα καταφερε αλλα μετα απο πολλα που εγω τα συναισθανομουν και υπεφερε για χατιρι της...

Στο παρελθον εχω περασει και 2 φορες καταθλιψη και φοβαμαι γιατι ενω παντα ημουν η χαρα της ζωης νιωθω οτι πλεον σβηνει μεσα μου η φλόγα της χαρας και εχω συνεχως νευρα, θελω να τσακωθω, τρωγομαι με ολα, ειμαι επιθετικη , απαιτητικη ...γενικα αισχος.  Και πικραινω και τους γυρω μου...Μάλιστα , ντρεπομαι να μιλησω για το προβλημα υπογονιμοτητας το κρυβω σαν καμια χωριατα και με πιανω να ζηλευω μανουλες που τα καταφεραν. Γινομαι οτι μισουσα...

Φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω παιδια και θα μεινω κουκος και δε θα δωσω και στον αντρα μου παιδι. Σκεφτηκα το δανεικο ωαριο αλλα για καποιο λογο δε μπορω να το δεχτω και παλι νιωθω σαν υπαναπτικη χωριατα. Αλλα κανω σκεψεις οτι θα μεγαλωνει και θα λενε οτι δε μου μοιαζει και εγω θα βλεπω ξενα χαρακτηριστικα και συμπεριφορες...ειμαι τελειως ανοητη το ξερω. Γενικα ειμαι φουλ υπερ του δανεικου! 

Στο μεταξυ σε 2 ατομα που ειπα για τη βιοχημικη -και δεν ξερουν ολα τα αλλα- με εχουν πρηξει οτι θα χαλαρωσω και ολα θα γινουν. Και θελω να τους ΒΑΡΕΣΩ!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Γεια σας,ειμαι καινουργια εδώ ! Συγχωρείστε μου τα όποια λάθη...

Ειμαι 27 ετών και εχω διαγνωστει με ενδομητριωση , αδενομύωση και πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Μάλιστα πριν μάθω τα τελευταια δύο προβλήματα είχα κανει λαπαροσκοπικά καθαρισμό της ενδομητριωσης- δεν ειχαν σκεφτει να μου πουν να καταψυξω ωαρια πριν υποστω την διαθερμια . Προχώρησα σε εξωσωματική η οποία κατέληξε σε βιοχημική αποβολή...Εχω την συμπαρασταση του αρραβωνιαστικού μου σε ολα, την συμπαρασταση της οικογενειας μου  αλλά και την τύχη να εχω εναν απο τους καλυτερους ιατρους που εχει θεσει ως προσωπικο στοιχημα να πετυχω.

Αλλά

με τρώει το παράπονο βρε παιδιά! 27 ετών και να μην εχω εφεδρείες (αμη κατω απο 0.8)στις ωοθηκες; να ειναι λίγα και κακής ποιότητας; να πρέπει να φαω στη μαπα την εξωσωματικη και οτι αυτο συνεπάγεται απο τα 26 καλα -καλά!και με χάλια ορμόνες βεβαια...fsh χαλι.

Και πες οτι ειμαι τυχερη και βρισκω δικο μου ωάριο και μενω εγκυος...το ρισκο αποβολής τεραστιο. Και λόγω εξωσωματικης αλλά και λογω αδενομύωσης αλλά και λόγω κακής ποιότητας ωαρίων.  Ειναι λες και ολα συνομωτουν για να αποτύχω! ΚΟντευω να τρελαθω...

Το σεπτεμβριο θα κανω 2η προσπαθεια και μου ειπε να χασω και 8 κιλα. να σημειωθει οτι εχω χασει αλλα 40 κιλα (!), εκοψα αλκοολ, καφέ  και τσιγαρο -μαχαιρι!

Πιεζομαι πάρα πολυ από όλα αυτά καθώς ειχα περάσει τα ιδια και με αλλο μελος της οικογενειας μου που ευτυχως τελικα τα καταφερε αλλα μετα απο πολλα που εγω τα συναισθανομουν και υπεφερε για χατιρι της...

Στο παρελθον εχω περασει και 2 φορες καταθλιψη και φοβαμαι γιατι ενω παντα ημουν η χαρα της ζωης νιωθω οτι πλεον σβηνει μεσα μου η φλόγα της χαρας και εχω συνεχως νευρα, θελω να τσακωθω, τρωγομαι με ολα, ειμαι επιθετικη , απαιτητικη ...γενικα αισχος.  Και πικραινω και τους γυρω μου...Μάλιστα , ντρεπομαι να μιλησω για το προβλημα υπογονιμοτητας το κρυβω σαν καμια χωριατα και με πιανω να ζηλευω μανουλες που τα καταφεραν. Γινομαι οτι μισουσα...

Φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω παιδια και θα μεινω κουκος και δε θα δωσω και στον αντρα μου παιδι. Σκεφτηκα το δανεικο ωαριο αλλα για καποιο λογο δε μπορω να το δεχτω και παλι νιωθω σαν υπαναπτικη χωριατα. Αλλα κανω σκεψεις οτι θα μεγαλωνει και θα λενε οτι δε μου μοιαζει και εγω θα βλεπω ξενα χαρακτηριστικα και συμπεριφορες...ειμαι τελειως ανοητη το ξερω. Γενικα ειμαι φουλ υπερ του δανεικου! 

Στο μεταξυ σε 2 ατομα που ειπα για τη βιοχημικη -και δεν ξερουν ολα τα αλλα- με εχουν πρηξει οτι θα χαλαρωσω και ολα θα γινουν. Και θελω να τους ΒΑΡΕΣΩ!

 

 

Ξεχασα να προσθεσω - για να καταλαβετε την πιεση που νιωθω- οτι παραλληλα τελειωνω και το σπιτι μας και υπαρχει κι εκει αγχος , πιεση, λεφτα , συνενοησεις και αμα δεν νιωθω εγω καλα αυτα με κανουν χειροτερα. 

Εχω κανει ΟΛΕΣ τις εξετασεις για την υπογονιμοτητα και απλα τωρα ελπιζω...

Θα ηθελα να αναφερω -και δεν ξερω για πιο λογο το κανω γιατι και παλι νιωθω σαν χωριατα- πως σεξ εκανα στα 23 και ειχα ελαχιστους συντροφους.. δηλαδή ουτε το γλεντησα ποτε μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει κάτι να πουμε σε όλες τις κοπελες που προσπαθουν με τον εναν ή τον αλλο τρόπο και περνανε τέτοια ζόρια πέραν του να έχουν εμπιστοσυνη στο γιατρό τους, και να οπλιστουν με υπομονη και επιμονη. τιποτα αλλο. Τα νευρα, η θλιψη, ο θυμος όλα ειναι απολυτα κατανοητα και εγω θα ελεγα και απολυτα φυσιολογικα. Το να μην ειχες ολα αυτα θα ηταν το μη φυσιολογικο γιατι εισαι και παρα πολυ μικρή κοπελα ηλικιακα. Την προωρη ανεπαρκεια πως την ανακαλυψες? απο ορμονικες να φανταστω και υψηλη FSH χαμηλη LH?  Το δανεικο ωάριο είναι μια απόφαση που θα πρέπει εάν ποτέ την πάρεις να την πάρεις με τεράστια σιγουριά. Επειδή φαντάζομαι πως ακριβως επειδη εισαι μικρή ηλικιακά αυτό θα μπορουσες να το σκεφτεις και σε 3-5 χρονια απο τώρα, εάν σου επιτρέπεται οικονομικά και ψυχολογικά κάνε ακόμα τις προσπάθειές σου με το γιατρό και με την εξωσωματική σου και το βλέπεις το επομενο βημα. Μην μπουκωνεις το μυαλο σου με όλα. Το ξέρω πως ειναι απιστευτα δυσκολο και ορισμενες φορες νιωθεις οτι δεν τα ζεις όλα αυτα, αλλα να σκέφτεσαι ότι εχεις την υγεια σου εσυ και ο αντρας σου, ειστε παρεα σε ολο αυτο και ό,τι ειναι να γίνει θα γίνει. Εχε εμπιστοσυνη στο γιατρό σου και στο τέλος θα δεις που θα πανε ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ καλως ηρθες! Ευχομαι νσ ναι η τυχερη σας εξωσωματικη τον Σεπτεμβρη. 

Καταλαβαινουμε πώς νιώθεις.

Εγω θελω να ρωτησω τα εξης: 

Τι μορφης ενδομητριωση ειχες οταν εκανες την λαπαροσκοπηση;

Μετα την λαπαροσκοπηση επεσε η αμη σου; 

Πως κατεληξε ο γιατρος οτι η ποιοτητα των ωαριων σου δεν ειναι καλη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν υπάρχει κάτι να πουμε σε όλες τις κοπελες που προσπαθουν με τον εναν ή τον αλλο τρόπο και περνανε τέτοια ζόρια πέραν του να έχουν εμπιστοσυνη στο γιατρό τους, και να οπλιστουν με υπομονη και επιμονη. τιποτα αλλο. Τα νευρα, η θλιψη, ο θυμος όλα ειναι απολυτα κατανοητα και εγω θα ελεγα και απολυτα φυσιολογικα. Το να μην ειχες ολα αυτα θα ηταν το μη φυσιολογικο γιατι εισαι και παρα πολυ μικρή κοπελα ηλικιακα. Την προωρη ανεπαρκεια πως την ανακαλυψες? απο ορμονικες να φανταστω και υψηλη FSH χαμηλη LH?  Το δανεικο ωάριο είναι μια απόφαση που θα πρέπει εάν ποτέ την πάρεις να την πάρεις με τεράστια σιγουριά. Επειδή φαντάζομαι πως ακριβως επειδη εισαι μικρή ηλικιακά αυτό θα μπορουσες να το σκεφτεις και σε 3-5 χρονια απο τώρα, εάν σου επιτρέπεται οικονομικά και ψυχολογικά κάνε ακόμα τις προσπάθειές σου με το γιατρό και με την εξωσωματική σου και το βλέπεις το επομενο βημα. Μην μπουκωνεις το μυαλο σου με όλα. Το ξέρω πως ειναι απιστευτα δυσκολο και ορισμενες φορες νιωθεις οτι δεν τα ζεις όλα αυτα, αλλα να σκέφτεσαι ότι εχεις την υγεια σου εσυ και ο αντρας σου, ειστε παρεα σε ολο αυτο και ό,τι ειναι να γίνει θα γίνει. Εχε εμπιστοσυνη στο γιατρό σου και στο τέλος θα δεις που θα πανε ολα καλα.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Οντως για δανεικο ευτυχως εχω χρονο να το σκεφτω αν και δε σου κρυβω οτι φοβαμαι να μπουκωθω με τοσα φαρμαξα αν ξεκινησω αβερτα εξωσωματικες και δεν πιανουν. Οπως τα λες με τις εξετασεις ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Καλησπερα κ καλως ηρθες! Ευχομαι νσ ναι η τυχερη σας εξωσωματικη τον Σεπτεμβρη. 

Καταλαβαινουμε πώς νιώθεις.

Εγω θελω να ρωτησω τα εξης: 

Τι μορφης ενδομητριωση ειχες οταν εκανες την λαπαροσκοπηση;

Μετα την λαπαροσκοπηση επεσε η αμη σου; 

Πως κατεληξε ο γιατρος οτι η ποιοτητα των ωαριων σου δεν ειναι καλη;

Καλως σας βρηκα! Σε ευχαριστω πολυ! Ειχα κυστες στις ωοθηκες που λογω μεγεθους επρεπε να αφαιρεθουν ακομη ειχα εστιες στους ιερομητρικους συνδεσμους.

Μετα τη λαπαροσκοπηση ναι επεσε κι αλλο η ΑΜΗ αρκετα..αλλα δε θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν.αλλα μιλαμε για πανω απο ο.7 διαφορα σιγουρα.

Ο γιατρος μου ζητησε να κανω fsh και lh και το καταλαβε απο τις τιμες. Ηξερε και το ιστορικο ενδομητριωσης και ειδε και την πτωση της αμη για τις εφεδρειες. και μετα που εκανα την ωοληψια πραγματι επιβεβαιωθηκε. 

Εβγαλα με τη διεγερση 12 ωαρια -ευτυχως εχουν ξεμεινει αρχεγονα. Αλλα μονο 4 δεν ηταν τζουφια. Απο αυτα τα 4 , τα 3 ηταν μετριας ποιοτητας και το 4ο ηταν πολυ κακο.  

Εβαλα τα τρια και καποιο επιασε αλλα κατεληξε σε βιοχημικη...

Γενικα βεβαια εκανα παρα πολλες εξετασεις μιας και ηξερα απο το συγγενικο μου προσωπο τη διαδικασια...

Εχεις παρομοια εμπειρια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Οντως για δανεικο ευτυχως εχω χρονο να το σκεφτω αν και δε σου κρυβω οτι φοβαμαι να μπουκωθω με τοσα φαρμαξα αν ξεκινησω αβερτα εξωσωματικες και δεν πιανουν. Οπως τα λες με τις εξετασεις ναι...

Δε θα ξεκινησεις αβέρτα. Κανε την επομενη προγραμματισμενη και θα το βλεπεις βημα βημα. Μονο ετσι βγαινει, αλλιως τρελαινεσαι αν σκεφτεσαι ολα μαζι. Για το δανεικο το σκεφτεσαι σε δευτερο χρονο. Ακομα βλεπω οτι με την καταλληλη διεγερση παραγεις ωαρια, το θεμα ειναι η ποιοτητα ομως ακομα και ετσι καταφερε και γονιμοποιηθηκε εστω και ενα. Δωσε αλλη μια ευκαιρια και γενικα συζητα το με το γιατρο διατηρησε το σε ενα ασφαλες πλαισιο για την υγεια σου και προσπαθησε το οσο στο επιτρεπει ο γιατρος, η ψυχολογια και τα οικονομικα σου φυσικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ανακαλυψα την ενδομητριωση σε τακτικο ετησιο υπερηχο. Μια κυστη στην δεξια ωοθηκη. Κανενα συμπτωμα,καμια ενοχληση.

Ενα μηνα πριν το χειρουργειο εκανα αμη κ ηταν 4 κομμα κατι. 

Κανω λαπαροσκοπηση μου αφαιρει την κυστη. Δεν αφαιρεσαι οπως γραφει το πρακτικο καθολου ωοθηκικο ιστο. 5/5 της ωοθηκης υγιη. 6 μηνες μετα κανω αμη κ βγηκε 1,36.

Εχω κανει μια εξωσωματικη με δυο εμβρυομεταφορες. Καμια επιτυχια. 

Η ενδομητριωση επανηλθε 5 μηνες μετα το χειρουργειο με δυο κυστες στην ιδια ωοθηκη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, διάβασα την ιστορία σου και χωρίς να γνωρίζω τπτ από όσα βιώνεις και να τα έχω ζήσει σε δικό μου άτομο πόνεσα. Εύχομαι η επόμενη εξωσωματική να πάει καλά και να τα καταφέρεις να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου! Το αν θα πάρεις δανεικό ωάριο που είναι κάτι που θα σε απασχολήσει στο μέλλον να ξέρεις ότι δεν θα σε κάνει λιγότερο μάνα από το γεννήσεις ένα παιδί με το δικό σου ωάριο. Παιδί σου θα είναι επειδή θα μεγαλώνει μέσα σου, θα παίρνει το αίμα σου και θα το γεννήσεις. Όσο για τα χαρακτηριστικά του αν θα σου μοιάζει ή όχι, καθόλου δεν πρέπει να σε απασχολεί ο κόσμος και οι χαζομάρες του. Εσύ θα λες "μοιάζει του άντρα μου".

Μια απορία έχω, αν μπορείτε να μου την λύσετε. Αν εγώ θέλω να δωρήσω ένα ωάριο, πρέπει να πάρω φάρμακα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η nikona είπε:

Εγω ανακαλυψα την ενδομητριωση σε τακτικο ετησιο υπερηχο. Μια κυστη στην δεξια ωοθηκη. Κανενα συμπτωμα,καμια ενοχληση.

Ενα μηνα πριν το χειρουργειο εκανα αμη κ ηταν 4 κομμα κατι. 

Κανω λαπαροσκοπηση μου αφαιρει την κυστη. Δεν αφαιρεσαι οπως γραφει το πρακτικο καθολου ωοθηκικο ιστο. 5/5 της ωοθηκης υγιη. 6 μηνες μετα κανω αμη κ βγηκε 1,36.

Εχω κανει μια εξωσωματικη με δυο εμβρυομεταφορες. Καμια επιτυχια. 

Η ενδομητριωση επανηλθε 5 μηνες μετα το χειρουργειο με δυο κυστες στην ιδια ωοθηκη. 

 

αν επιτρέπεται, τι ηλικία έχεις? 

Δεν ξέρω εσυ πως το διαχειριζεσαι αλλα εγω ειμαι έξαλλη γιατι επρεπε πριν μας ακουμπησουν να μας ειχαν πει να καταψύξουμε!  

Γραφει οτι δεν σου πειραξε ιστο αλλα ειναι η αληθεια? εχεις μηπως βιντεο απο τη διαδικασια? γιατι εμενα μια χαρα ιστο μου πειραξε. δε γινεται να κανεις τετοια διαδικασια χωρις να σου πειραξει ιστο(!)

Ευτυχως σου πειραξε μονο τη μια πλευρα...

Ειναι πολυ υπουλη η ενδομητριωση...πως σκεφτεσαι να κινηθεις τωρα??? κι εγω φοβαμαι οτι θα επανελθει , αν δεν εχει επανελθει ηδη...

Σκοπευεις να συνεχισεις εξωσωματικες μεχρι να πιάσεις? εχεις σκεφτει τη λυση του δανεικου αν δεν προκυψει με δικο σου ωάριο?

 

Αν καποιος σε νιωθει ειμαι εγω!!! κουραγιο και θα τη βρουμε τη λυση. εγω εβαλα τρια εμβρυα και ενω βγηκε θετικη χοριακη μετα απο 2 μερες κατεληξε βιοχημικη αποβολη..

 

p.s θα απαντουσα σε ολα τα κοριτσια νωριτερα αλλα επειδη ειμαι νεο μελος μπορω να γραψω μονο 6 φορες τη μερα και δε μπορω να στειλω προσωπικο μηνυμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσι μου, διάβασα την ιστορία σου και χωρίς να γνωρίζω τπτ από όσα βιώνεις και να τα έχω ζήσει σε δικό μου άτομο πόνεσα. Εύχομαι η επόμενη εξωσωματική να πάει καλά και να τα καταφέρεις να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου! Το αν θα πάρεις δανεικό ωάριο που είναι κάτι που θα σε απασχολήσει στο μέλλον να ξέρεις ότι δεν θα σε κάνει λιγότερο μάνα από το γεννήσεις ένα παιδί με το δικό σου ωάριο. Παιδί σου θα είναι επειδή θα μεγαλώνει μέσα σου, θα παίρνει το αίμα σου και θα το γεννήσεις. Όσο για τα χαρακτηριστικά του αν θα σου μοιάζει ή όχι, καθόλου δεν πρέπει να σε απασχολεί ο κόσμος και οι χαζομάρες του. Εσύ θα λες "μοιάζει του άντρα μου".

Μια απορία έχω, αν μπορείτε να μου την λύσετε. Αν εγώ θέλω να δωρήσω ένα ωάριο, πρέπει να πάρω φάρμακα?

konstantia εισαι παρα πολυ γλυκια! σε ευχαριστω παρα πολυ , γενικα δεν ειμαι τυπος που κλαιγεται αλλα ειναι μια κακη περιοδος πραγματικα. Εκτος αυτα που ανεφερα εχω και την γιαγια μου που με εχει μεγαλωσει κατακοιτη με εγκεφαλικα και την περιμενουμε. καθε μερα λεμε τωρα θα παθουμε το σοκ που θα "φυγει". Και ο πατερας μου δε μπορει καθολου να το διαχειριστει η θα φωναζει σε εμας ή θα κανει παρατηρησεις ή θα κλαιει...

Αυτο που ειπες οτι θα μοιαζει του αντρα μου , το εχω σκεφτει κι εγω ως λύση και μου αρεσει ως σκεψη πολυ! και δικο μου ωαριο να ηταν θα ηθελα να μοιαζει σε αυτον και ειναι πολυ παρηγορο. Και εκεινος μου λεει με το αιμα σου θα του δωσεις ζωη , αν χρειαστει, δικο μας θα ναι. Ενα κυτταρο μονο θα ναι απο αλλη γυναικα αλλα θα ναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ. 

Καπου εδω θελω να σου δωσω θερμα συγχαρητηρια και μονο που σκεφτηκες την δωρεα ωαριου απο την καρδια σου!!! εισαι υπεροχος ανθρωπος που θελει να προσφερει και να ξερεις εχεις κερδισει μια θεση στον παραδεισο.

Ξερω πως γενικα δινουν φαρμακα για να κανουν διεγερση ωστε να βγαλει πολλα ωαρια η δοτρια ωστοσο αν καποιος θελει απο την καρδια του να δωσει ενα σε φυσικο κυκλο δωρεαν πιστευω οτι γινεται μια χαρα, με καλυμενα τα εξοδα της διαδικασιας φυσικα!

(επειδη συνδεομαι με τον χωρο με πολλους τροπους ξερω πως συνηθως κλινικες ή ιατροι πληρωνουν παρανομα αλλοδαπες που χρειαζονται χρηματα ωστε να δωσουν ωάρια (1.000 ευρω το ενα) και φυσικα τους κανουν διεγερση για να βγαλουν πολλα. Πολλές μαλιστα απο την αλογιστη χρηση φαρμακων απο κομπογιανιτες καταλήγουν με συνδρομο υπερδιεγερσης ωοθηκών στο νοσοκομειο, μια πολυ σοβαρη κατασταση ακομα και για τη ζωη.)

Θα ήθελα να σε ρωτησω αν αντιμετωπιζεις κι εσυ καποιο προβλημα και εισαι σε αυτο το forum και αν αυτο συμβαινει να σου ευχηθω απο τα βαθη της καρδιας μου να πανε ολα καλα! 

 

p.sθα απαντουσα σε ολα τα κοριτσια νωριτερα αλλα επειδη ειμαι νεο μελος μπορω να γραψω μονο 6 φορες τη μερα και δε μπορω να στειλω προσωπικο μηνυμα! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια , υπάρχει και κάτι άλλο που με απασχολεί και θα ηθελα να παρω τις γνωμες σας.

Οπως σας ειπα ειμαι αρραβωνιασμενη και την προσπάθεια της εξωσωματικης την εκανα με τον φιλο μου πριν καν αρραβωνιαστω . Η δικη μου οικογενεια ειναι ενημερωμενη εκεινος με δικη του αποφαση δεν ειπε τιποτα στην δικη του οικογενεια.

Εγω του ειπα οτι ειναι ελευθερος να κανει οτι πιστευει και απαντησε πως δεν τους αφορα να το ξερουν και εμεις θα κανουμε τα δικα μας, οπως θελουμε. Απο τοτε του το ξαναειπα αμα θελει να το πει. 

Μαλιστα του ειπα πως αν θελει να χωρισουμε γιατι φοβαται οτι δε θα του κανω παιδια ειναι ελευθερος να το κανει και δε θα κρατησω κακια και εκεινος ειπε οχι σε καμια περιπτωση γιατι θελει εμενα και ειναι αντρας με παντελονια. Μαλιστα ειπε αν δεν κανω εγω να παρουμε δανεικο ή και να υιοθετησουμε ακομα! 

Την ημερα που απεβαλα και του ειπα κιολας μηπως το ξανασκεφτηκε και θελει να με χωρισει τωρα παλι το αρνηθηκε. Μαλιστα μου εφερε τοτε το μονοπετρο (που ειχα αγορασει πολυ νωριτερα) και μου εκανε προταση γαμου!

Εγω τον θεωρω εξαιρετικο...

Σκεφτομαι ομως γιατι να μη το λεει στους δικους του? δε θελει λόγια ή κλαουρα ή μηπως του πουνε να με αφησει? αν και δε πιστευω οτι θα ηταν τετοιοι ανθρωποι.Αλλα κι εγω νιωθω καλυτερα που δε το ξερουν γιατι δε νιωθω οτι θα με θεωρουν μια κακη επιλογη επειδη ισως να μη μπορεσω...

Αισθανομαι ομως σαν να τους παιρνω το παιδι τους και να τους εξαπαταω. Οτι και καλα τον διπλωσαμε το γιο τους με μενα που ειμαι ανικανη να κανω παιδια ,στα κρυφα! Αν και οπως ειπα ΠΟΤΕ δε ζητησα να το κρυψει ,ηταν δικη του αποφαση.

Απλα ειναι ενα τοσο μεγαλο θεμα και δε ξερουν τπτ, λενε για παιδια , λενε ευχες κτλ και νιωθω και κομπλεξικα αλλα και λιγο οτι ειμαι κακος ανθρωπος.

Εσεις τι πιστευετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι είπε ο γιατρός μετά τη βιοχημική αποβολή 

Χθες πήγα στο γιατρό να κάνουμε απολογισμό για την αποτυχία μου και το μέλλον. 

Ειπε οτι θελει να ηρεμήσω το καλοκαίρι και να αρχίσουμε ξανα τέλη αυγουστου τη νεα προσπάθεια με μακρυ πρωτόκολλο και καποιες αλλαγες σε φαρμακα και χρονο εμβρυομεταφορας.

Μου ειπε να χασω και κανα κιλακι, αμα μπορω, αλλα χωρις πιεση (τωρα ειμαι 76. παλια ειχα φτασει 68 ενω ειχα ξεκινησει απο 107!) 

Μου ειπα να κανω και μερικες εξετασεις ορμονων οταν θα εχω περιοδο τον Ιουλιο. 

Τωρα ειμαι σε φαση να κανονισω και τις αδειες ωστε να λειψω λιγο καλοκαιρι για διακοπες και να μου μεινει χρονος για την ωοληψια και εμβρυομεταφορα , γιατι θα πρεπει να παω σε γειτονικη πολη να τα κανω αυτα.

Μου ειπε οτι ηταν καλο που εμφυτευτηκε το ζυγωτο αλλά πως το μιξ κακων ωαριων και αδενομυωσης δε του εδωσαν τη δυναμικη να συνεχίσει....

Μου υποσχεθηκε πως το 2018 θα γινω μαμα ομως, μου το εταξε αυτο!!!!

Πιστευω πως αυτο που πρεπει να κανω τωρα ειναι να ηρεμησω. Αλλα νιωθω μια κουραση και κατι νευρα, μιγα δε σηκωνω στο σπαθι μου και τυραναω αθελα μου και τον ανθρωπο μου που με ανεχεται και κοντευει να παθει εμφραγμα! Τις προαλες μου ειπε οτι η συμπεριφορα μου τον απογοητευει και πως αλλη γυναικα γνωρισε και εχει δικιο... Αποτομη, κακια γλωσσα, σκληρη και απαιτητική απο ανασφαλεια.

Πειτε μου πως να χαλαρωσω , με τι να ασχοληθω να γαληνεψω λιγο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειμαι 34.

Οσο για τον ιστο της ωοθηκης φυσικα κ γινεται να αφαιρεθει η κυστη χωρις να αφαιρεθει ιστος. Αλλααυτο εξαρταται απο την κυστη κ τους χειρισμους του γιατρου. Η διαθερμια που γινεται μετα ειναι αυτη που καιει τον ωοθηκικο ιστο. 

Για μενα ειναι νωριςακομη να σκεφτω για δανεικα. Στην πρωτη διεγερση ειχα 5 ωριμα ωαρια τα οποια εδωσαν 4 βλαστοκυστες.

Βιντεο εχω απο την διαδικασια.

Οσο για το αν σκεφτομαι να συνεχισω ναι,φυσικα. Θα το παλεψω οσο μπορω. 

Τον αλλο μηνα πρωτα ο Θεος αν δεν προκυψει κατι θα ξεκινησουμε την δευτερη διεγερση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melisanthi drakou λυπαμαι πολυ που τα περνας ολα αυτα... 

Κι εμεις κρυβουνε απο τους γονεις μας τι μας συμβαινει...τις ιδιες σκεψεις εκανα κι εγω..μηπως αν το μαθουν τα πεθερικα μου θα λυπουνται το γιο τους που εμπλεξε με μενα..την ανικανη να κανει παιδια.. 

Αυτα σκεφτομαι οταν δεν ειμαι καλα... Ομως ξερω οτι ειναι μη βοηθητικες σκεψεις ποθ δεν οδηγουν πουθενα! 

Ειμαστε αυτες που ειμαστε και οι αντρες μας μας θελουν οπως ειμαστε! Αυτο να σκεφτεσαι... 

Σου ευχομαι ολοψυχα συντομα ευχαριστα νεα! 

Μη το βαζεις κατω... ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Το πρώτο που θα πω είναι ότι διαμαρτύρομαι που δεν έχει ένα emoticon που να ρίχνει χαστούκια σε τρελά κοριτσάκια όπως την @peacock αλλά και εσένα @melisanthi drakou γιατί αν τα λέγατε αυτά μπροστά μου θα σας τραβούσα το μαλλί....Είναι δυνατόν να λέτε ότι οι άντρες σας δεν θα σας θέλουν επειδή δυσκολέυεστε να κάνετε παιδάκι????? Και νομίζετε ότι δεν θα κάνετε ποτέ???? Ρε κορίτσια, hello, 2018 έχουμε, ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ!!! Εσείς μπορεί να χρειαστείτε περισσότερο χρόνο, φάρμακα, άγχος αλλά ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙ!!! Με συγχίσατε πρωι πρωι....

Εγώ @melisanthi drakou ανήκω στις τυχερές που έμεινα έγκυος εύκολα, έχω έναν γιο 18 μηνών. Μου αρέσει το φόρουμ, μαθαίνω πολλά πράγματα και συνειδητοποιώ κάθε μέρα πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα παιδί, πόσα πολλά πρέπει να συμβούν ταυτόχρονα και με επιτυχία για να γίνει η σύλληψη και φυσικά να φτάσεις μέχρι το τέλος με ένα υγιές μωρό. Την σκέφτομαι την δωρεά γιατί όπως δίνεις αίμα για να σώσεις έναν άνθρωπο - έχω καιρό να δώσω τώρα που το σκέφτομαι - έτσι μπορείς να δώσεις και ένα ωάριο σε μια γυναίκα που δεν μπορεί και να της χαρίσεις ένα μωρό που τόσο επιθυμεί. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να δώσω ωάριο χωρίς να χρειάζεται να πάρω φάρμακα, αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει λίγο.

Εγώ σκέφτομαι και την υιοθεσία, αν δεν καταφέρω να κάνω δεύτερο μωρό. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα αλλά θα ήθελα να το ψάξω κάποια στιγμή γιατί είναι κρίμα να μεγαλώνουν στα ιδρύματα και όχι σε ένα σπίτι.

Συνοψίζοντας κυρίες μου, ηρεμήστε, χαλαρώστε, φορέστε τα ωραία σας μαγιό φέτος το καλοκαίρι, πιειτε τα mojito σας, κάντε αγαπούλες με τους άντρες σας και από Σεπτέμβρη βλέπουμε! Αν του χρόνου είσαστε έγκυες, αυτά θα τα θυμάστε και θα λέτε "πέρσι χωρούσα σε μαγιό και φέτος χρειάζομαι τέντα και έπινα και τα ποτάκια μου..."?

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η nikona είπε:

Εγω ειμαι 34.

Οσο για τον ιστο της ωοθηκης φυσικα κ γινεται να αφαιρεθει η κυστη χωρις να αφαιρεθει ιστος. Αλλααυτο εξαρταται απο την κυστη κ τους χειρισμους του γιατρου. Η διαθερμια που γινεται μετα ειναι αυτη που καιει τον ωοθηκικο ιστο. 

Για μενα ειναι νωριςακομη να σκεφτω για δανεικα. Στην πρωτη διεγερση ειχα 5 ωριμα ωαρια τα οποια εδωσαν 4 βλαστοκυστες.

Βιντεο εχω απο την διαδικασια.

Οσο για το αν σκεφτομαι να συνεχισω ναι,φυσικα. Θα το παλεψω οσο μπορω. 

Τον αλλο μηνα πρωτα ο Θεος αν δεν προκυψει κατι θα ξεκινησουμε την δευτερη διεγερση.

 

 

@nikonaΚι μενα απο τον άλλο μηνα μου ειπε πως μπορω αλλα καταληξαμε να ξεκινησω αυγουστο γιατι ειπε να ηρεμησω ,να κανω διακοπες για τη ψυχολογια και συμφωνω κι εγω! Γιατι εχω θεματακια με την ψυχολογια μου

Εγω παντως για εναν ανεξηγητο λογο απο τη στιγμη που μου εγραψες εχω ενα πολυ καλο προαισθημα για σενα...ανεξηγητο! Επισης ειναι πολυ θετικο που βγαζεις και γινονται βλαστοκυστες! 

Σου στελνω θετικη ενεργεια και μου αρεσει πολυ που λες θα το παλεψω , με κανεις και μενα να θελω να λεω το ιδιο!!!

Πάντως η ΑΜΗ σου ειναι ενα θετικο δειγμα . εμενα πρεπει να ναι τωρα κατω απο 0,8 σιγουρα...

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα σας! Το πρώτο που θα πω είναι ότι διαμαρτύρομαι που δεν έχει ένα emoticon που να ρίχνει χαστούκια σε τρελά κοριτσάκια όπως την @peacock αλλά και εσένα @melisanthi drakou γιατί αν τα λέγατε αυτά μπροστά μου θα σας τραβούσα το μαλλί....Είναι δυνατόν να λέτε ότι οι άντρες σας δεν θα σας θέλουν επειδή δυσκολέυεστε να κάνετε παιδάκι????? Και νομίζετε ότι δεν θα κάνετε ποτέ???? Ρε κορίτσια, hello, 2018 έχουμε, ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ!!! Εσείς μπορεί να χρειαστείτε περισσότερο χρόνο, φάρμακα, άγχος αλλά ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙ!!! Με συγχίσατε πρωι πρωι....

Εγώ @melisanthi drakou ανήκω στις τυχερές που έμεινα έγκυος εύκολα, έχω έναν γιο 18 μηνών. Μου αρέσει το φόρουμ, μαθαίνω πολλά πράγματα και συνειδητοποιώ κάθε μέρα πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα παιδί, πόσα πολλά πρέπει να συμβούν ταυτόχρονα και με επιτυχία για να γίνει η σύλληψη και φυσικά να φτάσεις μέχρι το τέλος με ένα υγιές μωρό. Την σκέφτομαι την δωρεά γιατί όπως δίνεις αίμα για να σώσεις έναν άνθρωπο - έχω καιρό να δώσω τώρα που το σκέφτομαι - έτσι μπορείς να δώσεις και ένα ωάριο σε μια γυναίκα που δεν μπορεί και να της χαρίσεις ένα μωρό που τόσο επιθυμεί. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να δώσω ωάριο χωρίς να χρειάζεται να πάρω φάρμακα, αυτό είναι το μόνο που με προβληματίζει λίγο.

Εγώ σκέφτομαι και την υιοθεσία, αν δεν καταφέρω να κάνω δεύτερο μωρό. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα αλλά θα ήθελα να το ψάξω κάποια στιγμή γιατί είναι κρίμα να μεγαλώνουν στα ιδρύματα και όχι σε ένα σπίτι.

Συνοψίζοντας κυρίες μου, ηρεμήστε, χαλαρώστε, φορέστε τα ωραία σας μαγιό φέτος το καλοκαίρι, πιειτε τα mojito σας, κάντε αγαπούλες με τους άντρες σας και από Σεπτέμβρη βλέπουμε! Αν του χρόνου είσαστε έγκυες, αυτά θα τα θυμάστε και θα λέτε "πέρσι χωρούσα σε μαγιό και φέτος χρειάζομαι τέντα και έπινα και τα ποτάκια μου..."?

Σας φιλώ!

@peacock  η λογικη σου "ειμαστε αυτες και μας θελουν" , πολυ μου αρεσει! Πράγματι αν εξαιρεσεις τα κακορίζικα αυγουλάκια μου ,κατα τα αλλα ειμαι κελεπουρι! αμε! Πιστευω καλα κανουμε και δε το λεμε γιατι οσο και καλος να ειναι γονεας/πεθερος θα την πει την παπαρια του και θα μας ξενερωσει και δεν ειμαστε να τρωμε εξτρα ξενερες τωρα! :P

@KONSTANTIA  Τραβα μας χαστουκακια να στρωσουμε!!!! Καλα τα λες εσυ...! Πρεπει να παιχτει ανασυγκροτηση! Εγω ειπα με τον δικο μου να παμε σε κανα νησακι αμα μας μεινει κανα φραγκο και σκοπευω να αραξω με μπιρονι μεχρι να ξεχασω το καημο μου και απο αυγουστο να επανελθω δριμύτερη και με λιγοτερο γκρινια!

Ο γιατρος μου αλλωστε μου το εταξε οτι θα κανω και δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω , ειναι τοπ και ειναι και φιλος του αντρα μου! 

konstantia, εσυ που εισαι πολυ positive εχεις κανενα tip για να ειμαι πιο ανεκτικη και ηρεμη? 

p.s εχω στο σπιτι εναν εργατη που με κοιταει σα λουκουμακι συριανο. Μου φτιαξε το κεφι , ζωη να χει ! :P 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melisanthi drakou είπε:

 

@nikonaΚι μενα απο τον άλλο μηνα μου ειπε πως μπορω αλλα καταληξαμε να ξεκινησω αυγουστο γιατι ειπε να ηρεμησω ,να κανω διακοπες για τη ψυχολογια και συμφωνω κι εγω! Γιατι εχω θεματακια με την ψυχολογια μου

Εγω παντως για εναν ανεξηγητο λογο απο τη στιγμη που μου εγραψες εχω ενα πολυ καλο προαισθημα για σενα...ανεξηγητο! Επισης ειναι πολυ θετικο που βγαζεις και γινονται βλαστοκυστες! 

Σου στελνω θετικη ενεργεια και μου αρεσει πολυ που λες θα το παλεψω , με κανεις και μενα να θελω να λεω το ιδιο!!!

Πάντως η ΑΜΗ σου ειναι ενα θετικο δειγμα . εμενα πρεπει να ναι τωρα κατω απο 0,8 σιγουρα...

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ολοψυχα!

Σε ευχαριστω πολυ. Ολα τα ζευγαρια να εχουν καλη επιτυχια!!

Καλα κανεις που το ξεκινας αργοτερα. Όποτε νιώθεις εσύ ετοιμη. 

Οσο για τις βλαστοκυστες ναι. Ηταν θετικο ωστοσο δεν πετυχαμε εμφυτευση. Θα δουμε τωρα με το νεο πρωτοκολλο τι θα κανουμε. 

Η αμη μας δεν διαφερει κ τοσο πολυ. 

Ολα να σας πανε καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melisanthi drakou tips δεν διαθέτει το κατάστημα, μας τελείωσαν και η παραγγελία θα αργήσει γιατί περνάει τελωνείο....Κορίτσι μου, είσαι μια χαρά κοπέλα, δουλέυει το μυαλό σου και φαίνεται από το πως γράφεις και απαντάς, αν το αφήσεις για λίγο στην άκρη όλο αυτό θα δεις ότι θα χαλαρώσεις σε όλα τα επίπεδα, θα ξεκουραστείς και θα είσαι με τον άντρα σου καλύτερη σύντροφος και όταν με το καλό ξεκινήσεις πάλι τις διαδικασίες ακόμα και το σώμα σου θα αντιδράσει διαφορετικά στην αγωγή γιατί θα έχεις ηρεμήσει λίγο.

Και όσον αφορά τα πεθερικά, ένα σας λέω: και εμείς που το κάναμε εύκολα το μωρό τις ακούσαμε τις παπαρίτσες μας! Οπότε chill out, babies!!!

p.s.1 βλέπεις η @peacock δεν απαντάει γιατί της έχω τραβήξει το αυτί διαδικτυακά πολλές φορές για αυτό το θέμα....

p.s.2 αυτό με τον εργάτη, ενδιαφέρον...μας ανεβάζουν κάτι τέτοια τυπου φλερτ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@melisanthi drakou tips δεν διαθέτει το κατάστημα, μας τελείωσαν και η παραγγελία θα αργήσει γιατί περνάει τελωνείο....Κορίτσι μου, είσαι μια χαρά κοπέλα, δουλέυει το μυαλό σου και φαίνεται από το πως γράφεις και απαντάς, αν το αφήσεις για λίγο στην άκρη όλο αυτό θα δεις ότι θα χαλαρώσεις σε όλα τα επίπεδα, θα ξεκουραστείς και θα είσαι με τον άντρα σου καλύτερη σύντροφος και όταν με το καλό ξεκινήσεις πάλι τις διαδικασίες ακόμα και το σώμα σου θα αντιδράσει διαφορετικά στην αγωγή γιατί θα έχεις ηρεμήσει λίγο.

Και όσον αφορά τα πεθερικά, ένα σας λέω: και εμείς που το κάναμε εύκολα το μωρό τις ακούσαμε τις παπαρίτσες μας! Οπότε chill out, babies!!!

p.s.1 βλέπεις η @peacock δεν απαντάει γιατί της έχω τραβήξει το αυτί διαδικτυακά πολλές φορές για αυτό το θέμα....

p.s.2 αυτό με τον εργάτη, ενδιαφέρον...μας ανεβάζουν κάτι τέτοια τυπου φλερτ!!!

αχ τι ωραια που τα λες!!! θα κανω οτι καλυτερο μπορω , το χω ριξει στη ψυχολογια, στις ζωγραφικες σε καθε τι να μη σκεφτομαι χαζα! 

ναι ναι με ανεβασε το μαστορι απο τη μιζερια μου. Μου ειπε οτι ειμαι ομορφη και αν ειμαι η ιδια με χθες γιατι απο την τοση ομορφια σημερα εχει μπερδευτει :P 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...