Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έχουμε μελλουσες μανούλες Οκτωβρίου 2018


Recommended Posts

@mommy96 εκεί στα ξένα που είσαι πώς είναι η ζωή; έχεις βρει καμιά φίλη έτσι να περνάει η ώρα σου, να έχεις να μιλήσεις με κάποιον; 

Το ιδανικό για μένα είναι να κοιμάται μόνο του κ οι γονείς να έχουν το χώρο τους.. αλλά στην πράξη ποιος ξέρει! Πάντως συμφωνώ ότι όση αγάπη του δώσεις τόσο πιο ανεξάρτητο θα γίνει. 

@Mamounitsa ούτε γω καπνίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Χαχα εμείς δε μπορούμε χωρίς φως... οπότε σε αυτό έχει συνηθίσει....

Εγώ έκανα για πολλούς λόγους συγκοιμηση... 

Όταν ήταν 11 μηνών ο μικρός μ ο άντρας μ έφυγε αγγλια..  άφησα ένα γεμάτο σπίτι πράματα και γύρισα στουςωγονεις κ στα πεθερικά... 

Μια στον έναν μια στον άλλον..  κοιμοταν  μαζί μ ..

 

Πριν γεννήσω  τ γιο μ.. έλεγα..." τ παιδί μέχρι 40 ημερών μαζί μας μετά στ δωμάτιο του "

Έλα π δε μπορούσα ένιωθα φόβο στην.αρχγ μετά με είχε ανάγκη και τον είχα... Κ μπλα μπλα μπλα αχχα

ναι ενταξη ο φοβος υπαρχει ηδικα στο πρωτο παιδακι!αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες καλυτερα νορις οχι και στι 40 μερες αλλα στο 5μηνο 6 μηνο νομιζω πρεπει! τωρα μπορει να μη μου βγει και εμενα στην πορεια και να γινουμε αυτοκολητακια χαχαχχαχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

ναι ενταξη ο φοβος υπαρχει ηδικα στο πρωτο παιδακι!αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες καλυτερα νορις οχι και στι 40 μερες αλλα στο 5μηνο 6 μηνο νομιζω πρεπει! τωρα μπορει να μη μου βγει και εμενα στην πορεια και να γινουμε αυτοκολητακια χαχαχχαχ!

Χαχαχχα εοδικα τοτε στο  θα βγαουν δοντια κ άντε γειαα... Και θα έχει συνηθίσει ήδη αχχα.. 

Όπως τ δεις.. Ίσως φ μωράκι σου κοιμάται καλά... ακολουθείς φ μωρό...

 Εμένα είχε κ γοπ  ξύπναγε κάθε 30' ώρα τ πολύ .. μεχει ν απιει να γραφτεί  παει η ωρα... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Χαχα εμείς δε μπορούμε χωρίς φως... οπότε σε αυτό έχει συνηθίσει....

Εγώ έκανα για πολλούς λόγους συγκοιμηση... 

Όταν ήταν 11 μηνών ο μικρός μ ο άντρας μ έφυγε αγγλια..  άφησα ένα γεμάτο σπίτι πράματα και γύρισα στουςωγονεις κ στα πεθερικά... 

Μια στον έναν μια στον άλλον..  κοιμοταν  μαζί μ ..

 

Πριν γεννήσω  τ γιο μ.. έλεγα..." τ παιδί μέχρι 40 ημερών μαζί μας μετά στ δωμάτιο του "

Έλα π δε μπορούσα ένιωθα φόβο στην.αρχγ μετά με είχε ανάγκη και τον είχα... Κ μπλα μπλα μπλα αχχα

άχου μωρέ γλυκούλα! Με τον άντρα σου μακριά λογικό να θες το παιδάκι σου δίπλα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Soto είπε:

@mommy96 εκεί στα ξένα που είσαι πώς είναι η ζωή; έχεις βρει καμιά φίλη έτσι να περνάει η ώρα σου, να έχεις να μιλήσεις με κάποιον; 

Το ιδανικό για μένα είναι να κοιμάται μόνο του κ οι γονείς να έχουν το χώρο τους.. αλλά στην πράξη ποιος ξέρει! Πάντως συμφωνώ ότι όση αγάπη του δώσεις τόσο πιο ανεξάρτητο θα γίνει. 

@Mamounitsa ούτε γω καπνίζω!

Τώρα π έρχεται το άλλο..  μετακομίζω και λέω να δοκιμάσω αν θέλει δικό του δωμάτιο... γτ θα έχω τ μωράκι μαζί μ.. θα δειξει...

Εγώ μια φίλη γνώρισα εδώ με.παιδακι... αλλα όσο ναναι είναι μόνη μ..

Το ιδανικό ναι.. αλλα  βλέπεις ότι αν σε έχει ανάγκη τ παιδί πας με τα νερά τ... 

Αλλά εμείς κ π κάνουμε συγκοιμηση είμαστε πολύ καλά σας ζευγάρι  ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Χαχαχχα εοδικα τοτε στο  θα βγαουν δοντια κ άντε γειαα... Και θα έχει συνηθίσει ήδη αχχα.. 

Όπως τ δεις.. Ίσως φ μωράκι σου κοιμάται καλά... ακολουθείς φ μωρό...

 Εμένα είχε κ γοπ  ξύπναγε κάθε 30' ώρα τ πολύ .. μεχει ν απιει να γραφτεί  παει η ωρα... 

 

Αχαχαχα!! Τι να.πω αν όντος οπως ειπα βγει ταρζανακι τη βάψαμε χαχα! Φυσικα και αστειεύομαι αλλα δεν θα ηθελα να μη ξεκολλάει σαν θεατής οπως το βλεπω τωρα δε μου αρέσει!!! Τις συνηφαδες μου που σ λεω ειναι 2 μισι χρόνων και ειναι ολο μαμα μαμα αγκαλιά αυτο δε παει σε αλλους χαχχαα τα εχει παίξει η καψερη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Soto είπε:

άχου μωρέ γλυκούλα! Με τον άντρα σου μακριά λογικό να θες το παιδάκι σου δίπλα ❤️ 

Ναι δε γινόταν να τ κάνω στ μικρο αυτό..  Δεν έβλεπε π δεν έβλεπε τον πατέρα υ να μην βλέπει κ εμένα..  μεγάλο σοκ... ήδη η αλλαγή πόλης κ σπιτιών ήταν μεγάλη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Αχαχαχα!! Τι να.πω αν όντος οπως ειπα βγει ταρζανακι τη βάψαμε χαχα! Φυσικα και αστειεύομαι αλλα δεν θα ηθελα να μη ξεκολλάει σαν θεατής οπως το βλεπω τωρα δε μου αρέσει!!! Τις συνηφαδες μου που σ λεω ειναι 2 μισι χρόνων και ειναι ολο μαμα μαμα αγκαλιά αυτο δε παει σε αλλους χαχχαα τα εχει παίξει η καψερη

Χαχαχχ . Έτσι κ μένα μαμα γα(γαλα) Αλλά πάει σε άλλους....

Να πω ότι θηλάζω η θα φανεί κάπως; 'χαχαχχαχα   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Χαχαχχ . Έτσι κ μένα μαμα γα(γαλα) Αλλά πάει σε άλλους....

Να πω ότι θηλάζω η θα φανεί κάπως; 'χαχαχχαχα   

Χαχαχα όντως?? Ακομα!? Νταξη φαντάζομαι οχι αποκλειστικά?? Μπραβο σου παντος! Εγω και με αυτο το θεμα εχω αγχωθεί! Δε θελω να θηλάζω πανω απο 2 μηνες ακουω διάφορα για πονο για.μαστιτιδες δεν.ξερω τι θα κανω δυσκολο.νομιζω κόμματι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Χαχαχχ . Έτσι κ μένα μαμα γα(γαλα) Αλλά πάει σε άλλους....

Να πω ότι θηλάζω η θα φανεί κάπως; 'χαχαχχαχα   

Όπως κ με τον ύπνο έτσι κ με το θηλασμό είναι μοναδική η σχέση που έχει κάθε μαμά με το παιδάκι της! Οπότε γιατί να φανεί κάπως; εσείς κάνετε αυτό που νιώθετε κ αυτό έχει σημασία! Αφού έχεις κ ακόμα γάλα μπράβο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Χαχαχα όντως?? Ακομα!? Νταξη φαντάζομαι οχι αποκλειστικά?? Μπραβο σου παντος! Εγω και με αυτο το θεμα εχω αγχωθεί! Δε θελω να θηλάζω πανω απο 2 μηνες ακουω διάφορα για πονο για.μαστιτιδες δεν.ξερω τι θα κανω δυσκολο.νομιζω κόμματι!!

Φυσικά και αποκλειστικά   ...!!!!! 

Έπαθα μαστιτιδα τ 1ο μήνα..αλλα όλα καλά...!!!! Είναι δύσκολο κομμάτι η αλήθεια είναι!

Θέλει επιμονή..Κ υπομονή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Όπως κ με τον ύπνο έτσι κ με το θηλασμό είναι μοναδική η σχέση που έχει κάθε μαμά με το παιδάκι της! Οπότε γιατί να φανεί κάπως; εσείς κάνετε αυτό που νιώθετε κ αυτό έχει σημασία! Αφού έχεις κ ακόμα γάλα μπράβο σου! 

Τ γάλα τώρα μειώθηκε.. αλλα σε λίγο έρχεται τ πρωτόγαλα ξανά και θα έχω κ.γιαβυα 2ο... 

Εγώ νιώθω όμορφα... ήμουν μια κοπέλα π έλεγε σιγά μην έχω γάλα..  Κ να π.έφτασα αχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Soto είπε:

αποκλειστικα;;;; ουαου! χαχαχα το χεις πάει μακριά το θέμα εσύ!

Δεν περίμενα να αντέξω τόσο κ να κρατήσει τόσο..  αλλα πάω με τ συναίσθημα κάλως η κακως:/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Φυσικά και αποκλειστικά   ...!!!!! 

Έπαθα μαστιτιδα τ 1ο μήνα..αλλα όλα καλά...!!!! Είναι δύσκολο κομμάτι η αλήθεια είναι!

Θέλει επιμονή..Κ υπομονή.. 

Θελει δηλαδή οτι δεν εχω χαχαχα! Με.πιον πρέπει να μιλήσω μετα για το πως να κόψω το θηλασμό με το γυναικολογο η παιδίατρο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mamounitsa είπε:

Θελει δηλαδή οτι δεν εχω χαχαχα! Με.πιον πρέπει να μιλήσω μετα για το πως να κόψω το θηλασμό με το γυναικολογο η παιδίατρο??

Επίσης στους 2 μηνες π θες είναι δύσκολο..... θα έχει πολύ γάλα... Κ μόνο με χαπι ... 

Αλλά θα δεις είναι δύσκολο..  αλλα θα σ αρέσει με όλο αυτό π δίνει Εσύ στ παιδί σου... 

Κ Αφού δε θα ένα θηλάσεις.. να ξεκινήσεις από τ γεννήσει μικτή διατροφή.....

Τ χαπι τ δίνει ο γυναικολόγος..  τ διατροφή νομίζω ο παιδίατρος..  δε έχω ρωτήσει γτ δε χρειάστηκε..  δε μπορώ να βοηθήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mamounitsa είπε:

Καλος ήρθες! Και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Ενας λογος που προτιμώ το ιδιωτικό ειναι οτι με τοσα χρήματα που πληρώνεις θα εχεις καππια καλη αντιμετώπιση οπως να κανεις επισκλιριδειο!! Μπραβο σου που αντεχες να.πονας τοσες ώρες εγω αν δω ότι περνει πολλες ωρες θα θελα να του πω να με βαλει για.Καισαρική δεν βρίσκω νόημα καποιες να πονανε πολυ και τελικά να.μην κανουν διαστολή και να τις βαζουν για.Καισαρική! Καλύτερα με τη μια χαχαχα! Οσο για τους πονους περιοδου είπα και πριν οτι η καθε μια εχει άλλες αντοχές και αλλους τόνους περιοδου στον πονο αλλες δε καταλαβαίνουν τίποτα αλλες περνανε και με ενα ντεπον αλλες κανουν ενέσεις!! Η δεύτερη γεννα σου παρ όλα αυτα ακούγετε πιο καλη!!! Αλλα επισκληριδειο δεν εκανες γιατι δεν ηθελες??.

Ευχαριστώ! 

Είχα πολύ καλή αντιμετώπιση και στα 2 νοσοκομεία. Είμαι ευχαριστημένη. Μόνο που δεν έκαναν επισκληρίδιο. Στην πρώτη γέννα ήταν κάπου 12 ακόμα που γέννησαν φυσιολογικά και μόνο στη μία έκαναν επισκληρίδιο γιατί της έκαναν 2 φορές πρόκληση (επειδή ήταν τελευταία μέρα της παράτασης και δεν είχε πόνους ή διαστολή) κ ήταν πάρα πολλές ώρες εκεί εντελώς εξαντλημένη... Υποθέτω ότι αν ο γιατρός σου συνεργάζεται με το νοσοκομείο θα σου κάνει επισκληρίδιο. Εγώ πήγα στην εφημερία χωρίς τη γιατρό μου. 

Και για τους πόνους γι' αυτό έγραψα ότι μάλλον το λένε για το σημείο που πονάς κι όχι για την ένταση. Σε καμιά περίπτωση δεν πονούσα έτσι στην περίοδο. Δεν μπορούσα να περπατήσω ούτε να σταθώ όρθια ούτε να καθίσω.. Στη δεύτερη γέννα νόμιζα κατά διαστήματα ότι θα μου κοπεί η μέση.

Πιο πολύ με δυσκόλεψε το τέλος να σου πω. Γιατί βγήκε το μωρό και φυσικά αμέσως χαλάρωσα και μου λένε "πρέπει να σπρωξεις κι άλλο για να βγει ο πλακούντας..!". Εγώ ήθελα απλά το μωρό! :D

Το καλό είναι ότι όλοι αυτοί οι πόνοι περνάνε αμέσως και το μόνο που ενοχλεί (όχι όλες) είναι τα ράμματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Επίσης στους 2 μηνες π θες είναι δύσκολο..... θα έχει πολύ γάλα... Κ μόνο με χαπι ... 

Αλλά θα δεις είναι δύσκολο..  αλλα θα σ αρέσει με όλο αυτό π δίνει Εσύ στ παιδί σου... 

Κ Αφού δε θα ένα θηλάσεις.. να ξεκινήσεις από τ γεννήσει μικτή διατροφή.....

Τ χαπι τ δίνει ο γυναικολόγος..  τ διατροφή νομίζω ο παιδίατρος..  δε έχω ρωτήσει γτ δε χρειάστηκε..  δε μπορώ να βοηθήσω.. 

Ναι μονο.με χαπι αλλα πως θα γίνει με μικτή διατροφή αν πχ τα βράδια του δίνω το δικό μου και τα πρωινα και μες τη μερα ξένο! Αφιυ εχω ακουσει πως αν δεν θηλασεις για 3 ωρες πετρωνει το στήθος και πονας!! Άρα πως μπορει.να.γινει.μικτός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τον θηλασμό θα κάνεις όπως νιώθεις χωρίς τύψεις. Και το λέω αυτό γιατί είναι πιθανό να σε βομβαρδίσουν με το τι "πρέπει" να κάνεις. 

Πριν γεννήσω τον πρώτο έλεγα ότι θα θηλάζει ένα χρόνο τουλάχιστον. Με το ζόρι τα κατάφερα 3 μήνες κι αυτό γιατί το παιδί μου είχε κοντό χαλινό και δεν μπορούσε να τραβήξει να φάει. Φυσικά μέχρι να καταλάβουμε τι γίνεται (γιατί και οι γιατροί δεν βλέπανε το πρόβλημα) είχα πάθει 5 φορές μαστίτιδα και μετά γάλα γιοκ...! Μου πήρε καιρό να το ξεπεράσω, να καταλάβω ότι δεν φταίω και ότι μπορεί το παιδί να νιώθει την αγάπη μου κι όταν πίνει γάλα σε σκόνη. 

Με τη δεύτερη καμία σχέση πάλι. Ήμουν υποψιασμενη για τον χαλινό (γιατί έμαθα ότι είναι κληρονομικό). Στις 5 μέρες της κάναμε επέμβαση, γιατί το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο απ' του πρώτου, κι όλα πήγαν καλά. Δεν έπαθα μαστίτιδα κι όταν ένιωθα σα να σκληραίνει κάπου το στήθος μου έπαιρνα αλγκοφρεν για να φύγει η φλεγμονή.

Εκτός απ' τα χάπια μπορείς κόψεις το γάλα πίνοντας φασκόμηλο. Απλά να ξέρεις ότι σκέτο είναι πολύ πικρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mamounitsa είπε:

Ναι μονο.με χαπι αλλα πως θα γίνει με μικτή διατροφή αν πχ τα βράδια του δίνω το δικό μου και τα πρωινα και μες τη μερα ξένο! Αφιυ εχω ακουσει πως αν δεν θηλασεις για 3 ωρες πετρωνει το στήθος και πονας!! Άρα πως μπορει.να.γινει.μικτός?

Η παραγωγή του γάλακτος αυξάνεται ανάλογα με τη ζήτηση. Θα κάνεις σταδιακά την αλλαγή και δε θα έχεις πρόβλημα. Δεν πετρωνει τόσο γρήγορα το στήθος. Αν νιώθεις ότι βαραίνει πολύ βγάλε λίγο γάλα με το χέρι σου όσο για να ανακουφιστεις. Μ' αυτή τη διαδικασία θα ρυθμιστεί η παραγωγή σου όπως την θες. 

Μην αγχώνεσαι! Προς το παρόν μπορείς να απολαύσεις αυτήν την περίοδο και μετά θα απολαύσεις κι εκείνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Ναι μονο.με χαπι αλλα πως θα γίνει με μικτή διατροφή αν πχ τα βράδια του δίνω το δικό μου και τα πρωινα και μες τη μερα ξένο! Αφιυ εχω ακουσει πως αν δεν θηλασεις για 3 ωρες πετρωνει το στήθος και πονας!! Άρα πως μπορει.να.γινει.μικτός?

Για αυτό σ είπα είναι δύσκολο στου 2 μήνες..  έχει πολύ γάλα τότε  . 

Μιλά με μια σύμβουλο  θηλασμού... Δεν ξέρω πώς μα σε βοηθήσω    γιατί δεν το έχω κάνει... εμένα πςτρωνει στη μια ώρα χαχαχα οπότε πότε δε ξέρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Για αυτό σ είπα είναι δύσκολο στου 2 μήνες..  έχει πολύ γάλα τότε  . 

Μιλά με μια σύμβουλο  θηλασμού... Δεν ξέρω πώς μα σε βοηθήσω    γιατί δεν το έχω κάνει... εμένα πςτρωνει στη μια ώρα χαχαχα οπότε πότε δε ξέρεις. 

πφφφ αυτα σκευτομαι απο τωρα και δε ξερω τι να κανω χαχαχχα! ας φτασουμε με το καλο σστη γεννα και το ξανα σκεφτομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

πφφφ αυτα σκευτομαι απο τωρα και δε ξερω τι να κανω χαχαχχα! ας φτασουμε με το καλο σστη γεννα και το ξανα σκεφτομαι!!

Χαχαχ έτσι... σ λέω ίσως σ αρέσει... ! Κ τοτε θα μ πεις θηλάζω ακόμα χιχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κάθε μανούλα κάνει τ καλύτερο..  είτε ξένο είτε  μητρικό..  το ταιζεις με τον έναν τρόπο κ με τον άλλον..   Αγάπη θα πάρει έτσι κ αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Χαχαχ έτσι... σ λέω ίσως σ αρέσει... ! Κ τοτε θα μ πεις θηλάζω ακόμα χιχι 

χααχα! λες? μπα δε νομιζωωωω ειμαι μαλλον και η μοναδικη καπνηστρια τις παρεας και ο θηλασμος εχει περιορισμους! αλλα ποτε δε ξερεις μπορει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...