Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έχουμε μελλουσες μανούλες Οκτωβρίου 2018


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrysma είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Είμαι καινούργια εδώ και καθώς διάβαζα το θέμα αυτό θέλησα να μοιραστώ, ιδιαίτερα με όσες πρώτη φορά θα γίνετε μανούλες, την εμπειρία μου!

Έχω 2 παιδάκια. Στον πρώτο μου γέννησα 3 μέρες μετά την πητ. 3 μέρες πονούσα, αλλά η διαστολή ήταν μόλις 1,5 και στο νοσοκομείο πάνω από 3,5 (αν θυμάμαι καλά) σου κάνουν εισαγωγή. Οπότε είχα φρικάρει λίγο.. Όταν είχα 4 και με κράτησαν είπα επιτέλους! Απ' την ώρα που μπήκα πέρασαν 12 ώρες μέχρι να γεννήσω..! Φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο... Στα νοσοκομεία μου είπαν ότι αν δεν το θεωρούν άκρως απαραίτητο δε σου κάνουν. Με βοήθησαν πάρα πολύ οι αναπνοές που είχα μάθει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. 

Στη δεύτερη τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά! 1,5 εβδομάδα πριν την πητ ξύπνησα τη νύχτα απ' τους πόνους. Μ' έπιασαν στη 1:30. Στις 4 έφτασα στο νοσοκομείο με διαστολή 8 και στις 5:30 γέννησα! Φυσιολογικά πάλι και χωρίς επισκληρίδιο..

Υποθέτω ότι λένε πώς οι πόνοι είναι σαν της περιόδου όχι γιατί μοιάζουν στην ένταση, αλλά στο σημείο που πονάς. Πονάει χαμηλά κάτω η κοιλιά (και ταυτόχρονα σκληραίνει) και η μέση, επίσης χαμηλά. Δεν είναι ότι δεν αντέχεται ο πόνος, αλλά ίσως περισσότερο ο φόβος του αγνώστου και η άγνοια του πόση ώρα θα διαρκέσει. Στον πρώτο είπαν στον άντρα μου να βγει γιατί σε λίγο γεννάω και γέννησα μετά από 2 ώρες! 

Εύχομαι με το καλό σε όλες σας! Κι επειδή εγώ δεν ήξερα μερικά πράγματα και ντρεπόμουν να ρωτήσω, προτείνω να ρωτάτε! Κι αν θέλετε και μπορώ θα ήθελα να απαντήσω! 

Καλος ήρθες! Και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Ενας λογος που προτιμώ το ιδιωτικό ειναι οτι με τοσα χρήματα που πληρώνεις θα εχεις καππια καλη αντιμετώπιση οπως να κανεις επισκλιριδειο!! Μπραβο σου που αντεχες να.πονας τοσες ώρες εγω αν δω ότι περνει πολλες ωρες θα θελα να του πω να με βαλει για.Καισαρική δεν βρίσκω νόημα καποιες να πονανε πολυ και τελικά να.μην κανουν διαστολή και να τις βαζουν για.Καισαρική! Καλύτερα με τη μια χαχαχα! Οσο για τους πονους περιοδου είπα και πριν οτι η καθε μια εχει άλλες αντοχές και αλλους τόνους περιοδου στον πονο αλλες δε καταλαβαίνουν τίποτα αλλες περνανε και με ενα ντεπον αλλες κανουν ενέσεις!! Η δεύτερη γεννα σου παρ όλα αυτα ακούγετε πιο καλη!!! Αλλα επισκληριδειο δεν εκανες γιατι δεν ηθελες??.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Χαχαχαχα εσυ ποσο εσυ ποσο εισαι???? Μια χαρα η γαμοβαφτηση!!! Και λιγοτερα έξοδα και ενα νταβαντουρι!!

Εγώ τώρα είμαι 23+3, με πητ 7 Οκτώβρη Αλλά επειδή είναι Αρχές Μπορεί να με πιάσει ο Σεπτέμβρης.. το χω διπορτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Εγώ τώρα είμαι 23+3, με πητ 7 Οκτώβρη Αλλά επειδή είναι Αρχές Μπορεί να με πιάσει ο Σεπτέμβρης.. το χω διπορτο!

Χαχαχααχ καλα κανείς!!!! Μπορεί εμενα.ελπιζω να.μη.με.πιασει.Νοέμβριος!!!!χαχα αλλα δεν ξέρω γιατι πιστεύω θα γεννησω πριν τις 40 εβδομάδες ετσι ένστικτο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Εγώ τώρα είμαι 23+3, με πητ 7 Οκτώβρη Αλλά επειδή είναι Αρχές Μπορεί να με πιάσει ο Σεπτέμβρης.. το χω διπορτο!

Χαχαχχα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Soto είπε:

@Mamounitsa ρε συ κ γω Έτσι σαν ένστικτο νιώθω ότι δε θα φτάσω τις 40.. μένει να δούμε αν έχουμε δίκιο! 

Χαχαα ναι να δουμε εγω πιστεύω 37+38 εκει!! Εγω σημερα ειμαι 20+3 ειμαι και η τελευταία για β επιπέδου να την κάνω να δω γιατι το μωρουλι μου δε κουνιέται εύχομαι να.μη κουνιέται απλα γιαατι ειναι ενα.πολυ ήσυχο μωρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια σημερα εκανα β επιπεδου, ολα καλα!! Αλλα μου ειπε να μην σηκωνω βαρη γιατι ο πλακουντας ειναι χαμηλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ονουςμαςειναιαληταριο μπράβο κορίτσι μου! Να προσέχεις από δω κ περα! @Mamounitsa σου έχει πει Πότε θα κάνεις β? Μέχρι τότε έχεις άλλο υπέρηχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Εγω κοριτσια σημερα εκανα β επιπεδου, ολα καλα!! Αλλα μου ειπε να μην σηκωνω βαρη γιατι ο πλακουντας ειναι χαμηλα

Μπράβο κοριτσι μου!! Αντε ξεκούραση τοτε!!!!! Ας απολαύσουμε το καλοκαιρακι και εγώ προσπαθω να.μην.κανω δοειες βαριές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Soto είπε:

@Ονουςμαςειναιαληταριο μπράβο κορίτσι μου! Να προσέχεις από δω κ περα! @Mamounitsa σου έχει πει Πότε θα κάνεις β? Μέχρι τότε έχεις άλλο υπέρηχο?

Β επιπέδου εχω στις 25 του μηνα!! Δεν εχω μέχρι τότε αλλο υπέρηχο!!!! Για καμπύλη σακχάρου ειμαι χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Β επιπέδου εχω στις 25 του μηνα!! Δεν εχω μέχρι τότε αλλο υπέρηχο!!!! Για καμπύλη σακχάρου ειμαι χαχαχαχα

Καμπυλη γιατιι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Εγω κοριτσια σημερα εκανα β επιπεδου, ολα καλα!! Αλλα μου ειπε να μην σηκωνω βαρη γιατι ο πλακουντας ειναι χαμηλα

Μπράβο!!!! Να τον ακούς και όλα καλά!!!...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Β επιπέδου εχω στις 25 του μηνα!! Δεν εχω μέχρι τότε αλλο υπέρηχο!!!! Για καμπύλη σακχάρου ειμαι χαχαχαχα

Εγώ δεν έκανα σε αυτή τ κύηση... 

Να έχεις κάποιο  μαζί γτ συνήθως σε ζαλίζει... εμένα απλά εμετός μ.ερχοταν   καλά αποτελέσματα..   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Καμπυλη γιατιι;

Γιατί εκανα ζαχαρο νυστιας του φανικε κάπως! Και εκανα καμπύλη πριν καμία 20 μέρες και ηταν πανω απο το οριο και με εβαλε τωρα να κανω τη δυορη!! Δε.ξερω αλλα δε μπορώ να τυρισω ακριβώς ολα κατα γραμμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Εγώ δεν έκανα σε αυτή τ κύηση... 

Να έχεις κάποιο  μαζί γτ συνήθως σε ζαλίζει... εμένα απλά εμετός μ.ερχοταν   καλά αποτελέσματα..   

Σε ευχαριστώ!! Εχω κανει τη.μικρη ένταξη καλα ήμουν! Χαχαχα!! Αλλα ρε κοριτσια θελω να φαω ενα.κιλο παγωτο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Σε ευχαριστώ!! Εχω κανει τη.μικρη ένταξη καλα ήμουν! Χαχαχα!! Αλλα ρε κοριτσια θελω να φαω ενα.κιλο παγωτο χαχαχα

Ειναι διαφορετικες;; κ γω μαλλον δεν τη γλιτωνω γιατι εμπλεξα με ενδοκρινολογο λογω θυροειδη κ μ ειπε οτι θα κανω κ καμπυλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Ειναι διαφορετικες;; κ γω μαλλον δεν τη γλιτωνω γιατι εμπλεξα με ενδοκρινολογο λογω θυροειδη κ μ ειπε οτι θα κανω κ καμπυλη

Ναι κανουν κανονικά στην 24 περιπου βδομαδα.εγω εκανα τη 19η λογο ιστορικου του μπαμπά!! Στο ενα.πας  νηστικη σου περνει αιμα σου δινει να.πιεις κατι πολυ γλυκο και μετα απο.μια ωρα σου ξανα περνει αιμα! Τωρα το ιδιο θα κάνω απλα μετα θα.ξανα πιω και θα ξανα κανω στο δυορο! Το κακο ειναι οτι σε μπορω να καθομαι εκει τοσες ωρες γιατι με πιανει κατούρημα εχουμε και.μια συχνοουρια τι.να κανουμε?? Χαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mamounitsa είπε:

Ναι κανουν κανονικά στην 24 περιπου βδομαδα.εγω εκανα τη 19η λογο ιστορικου του μπαμπά!! Στο ενα.πας  νηστικη σου περνει αιμα σου δινει να.πιεις κατι πολυ γλυκο και μετα απο.μια ωρα σου ξανα περνει αιμα! Τωρα το ιδιο θα κάνω απλα μετα θα.ξανα πιω και θα ξανα κανω στο δυορο! Το κακο ειναι οτι σε μπορω να καθομαι εκει τοσες ωρες γιατι με πιανει κατούρημα εχουμε και.μια συχνοουρια τι.να κανουμε?? Χαχχαχα

Πωπωω ναι σωστο κ αυτο.. Εμενα εχουν κ οι δυο γονεις μουυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Σε ευχαριστώ!! Εχω κανει τη.μικρη ένταξη καλα ήμουν! Χαχαχα!! Αλλα ρε κοριτσια θελω να φαω ενα.κιλο παγωτο χαχαχα

Πόσο είναι η καμπύλη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Ναι κανουν κανονικά στην 24 περιπου βδομαδα.εγω εκανα τη 19η λογο ιστορικου του μπαμπά!! Στο ενα.πας  νηστικη σου περνει αιμα σου δινει να.πιεις κατι πολυ γλυκο και μετα απο.μια ωρα σου ξανα περνει αιμα! Τωρα το ιδιο θα κάνω απλα μετα θα.ξανα πιω και θα ξανα κανω στο δυορο! Το κακο ειναι οτι σε μπορω να καθομαι εκει τοσες ωρες γιατι με πιανει κατούρημα εχουμε και.μια συχνοουρια τι.να κανουμε?? Χαχχαχα

Εγώ το 2ωρο είχα κάνει τότε θυμάμαι..   Και η γλυκόζη που μάπα χαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Τι βαρος έχουν τα μωρακια σας ;;; 

Εγώ δε ξέρω.. απλά να έχω μια ιδέα...!

Εμενα ειναι 600γρ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα.Τελευταία το.μπεμπακι ήταν 350γρ!!! @Ονουςμαςειναιαληταριο περίεργο πως και δε σε εχει βαλει ακομα να κάνεις ουτε ζαχαρο νηστείας??? @mommy96 νηστείας 88 καμπύλη 150

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...