Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σημαδια τοκετού...


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια μου!! Φτανοντας στο τελος, μαλλον θα σας γεμισω με τις αποριες μου...

Λοιπον, αισιως φτασαμε 36+2, εχουμε κανει τις κορτιζονουλες μας, εχω μαθει πως ειναι οι συσπασεις κλπ κλπ..

Παρολα αυτα σημερα καθως εκανα μπανιο, παρατηρησα μια λευκη βλεννη να κατεβαινει...και οσο τραβουσα τοσο εβγαινε κι αλλη (χιλια συγγνωμη για την περιγραφη!!!???)... Επισης νιωθω πονακια στην γραμμη του εσωρουχου..σαν σουβλιες!

Μιλησα με το γιατρο και μου ειπε να με δει αυριο..(ετσι κ αλλιως ειχαμε ραντεβου)

Υπαρχει περιπτωση να μαλακωνει ο τραχηλος ή να κανω διαστολη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ..!!! με το καλό....

Απόσο θυμάμαι.. αν είναι μεγάλη η ποσότητα της βλεννης... μάλλον είναι τ τραχηλικο πωμα...!!! 

Τ είχα πάθει μια βδομ πριν.γεννησω .  

Μέχρι 3 διαστολή π είχα... (όπως ξ Εσύ είχα συσπάσεις από πολύ νωρίς ) και δεν ήξερα ότι κάνω διαστολή..  

Με το καλό ν πας κ να μάθω νέα σου...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ..!!! με το καλό....

Απόσο θυμάμαι.. αν είναι μεγάλη η ποσότητα της βλεννης... μάλλον είναι τ τραχηλικο πωμα...!!! 

Τ είχα πάθει μια βδομ πριν.γεννησω .  

Μέχρι 3 διαστολή π είχα... (όπως ξ Εσύ είχα συσπάσεις από πολύ νωρίς ) και δεν ήξερα ότι κάνω διαστολή..  

Με το καλό ν πας κ να μάθω νέα σου...! 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!! Εγω απο οσο γνωριζω...οταν ειχα νοσηλευτει μου ειχε αναφερει η μαια οτι ειχα ηδη διαστολη 1... 

Ναι ηταν αρκετη η ποσοτητα..αφου τρομαξα..περιμενα να δω και αιμα... Ειμαι σε επιφυλακη μεχρι το πρωι που θα με δει ο γιατρος... 

Προσπαθω να μεινω ξαπλωμενη, αλλα οποτε σηκώνομαι εστω και για τουαλετα νιωθω ενα βαρος χαμηλα..και πρεπει να κραταω την κοιλια για να περπατησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση!! Εγω απο οσο γνωριζω...οταν ειχα νοσηλευτει μου ειχε αναφερει η μαια οτι ειχα ηδη διαστολη 1... 

Ναι ηταν αρκετη η ποσοτητα..αφου τρομαξα..περιμενα να δω και αιμα... Ειμαι σε επιφυλακη μεχρι το πρωι που θα με δει ο γιατρος... 

Προσπαθω να μεινω ξαπλωμενη, αλλα οποτε σηκώνομαι εστω και για τουαλετα νιωθω ενα βαρος χαμηλα..και πρεπει να κραταω την κοιλια για να περπατησω...

Μάλλον έρχεται η ώρα σιγά σιγά .είχα ίδια συμπτώματα !!!!! 

Με το καλό εύχομαι !!!!! 

Όλα να πάνε τέλεια !!!!!!! 

Ξάπλωσε όσο μπορείς !!!! Και μην έχεις  άγχος..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mommy96 είπε:

Μάλλον έρχεται η ώρα σιγά σιγά .είχα ίδια συμπτώματα !!!!! 

Με το καλό εύχομαι !!!!! 

Όλα να πάνε τέλεια !!!!!!! 

Ξάπλωσε όσο μπορείς !!!! Και μην έχεις  άγχος..!!!

Σε ευχαριστω πολυ!! Φοβο για το αγνωστο εχω..αλλα το παλευω ακομα...

Ας ελπισουμε οτι η μπεμπα θα βγει χωρις πολλη ταλαιπωρια!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Η πίεση μπορεί να είναι τ κεφάλι τ μωρού.. έχει εμπεδωθεί ;

Δεν ξερω..δεν μου ανεφερε κατι ο γιατρος...την προηγουμενη βδομαδα στον υπερηχο μου ειπε απλα οτι εχει πολυ καλη θεση... Αυτο ξερω μονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερικές φορές τ άγνωστο είναι καλύτερο από το να ξέρεις τ σε περίμενει αχαχχα...

Νη σε τρομάζω κιόλας....

Εσύ απλά να έχει όλα τα πργαμτα έτοιμα... βαλίτσα μαιευτηρίου .  Κ ένα χαμόγελο για τ μεγάλη συνάντηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mommy96 είπε:

Μερικές φορές τ άγνωστο είναι καλύτερο από το να ξέρεις τ σε περίμενει αχαχχα...

Νη σε τρομάζω κιόλας....

Εσύ απλά να έχει όλα τα πργαμτα έτοιμα... βαλίτσα μαιευτηρίου .  Κ ένα χαμόγελο για τ μεγάλη συνάντηση...

Ολα ετοιμα ειναι απο τις 30 εβδοαμαδες που εκανα τις πρωτες συσπασεις...

Το χαμογελο ειναι σιγουρο πλεον..3,5 χρονια περιμενα αυτη τη συναντηση... Και αυτος ηταν ο λογος που επελεξα να προσπαθησω φυσιολογικα..να το ζησω μεχρι τελους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Ολα ετοιμα ειναι απο τις 30 εβδοαμαδες που εκανα τις πρωτες συσπασεις...

Το χαμογελο ειναι σιγουρο πλεον..3,5 χρονια περιμενα αυτη τη συναντηση... Και αυτος ηταν ο λογος που επελεξα να προσπαθησω φυσιολογικα..να το ζησω μεχρι τελους!!

Στο εύχομαι να τ ζήσεις όπως τ ονειρεύεσαι !!!!!!! 

 

Εγώ ακόμα έχω συσπάσεις.. Κ εδώ οι προχωρημένοι άγγλοι δε σ δίνουν κάτι... ούτε μετράνε τράχηλο... 

Άστα να πάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Στο εύχομαι να τ ζήσεις όπως τ ονειρεύεσαι !!!!!!! 

 

Εγώ ακόμα έχω συσπάσεις.. Κ εδώ οι προχωρημένοι άγγλοι δε σ δίνουν κάτι... ούτε μετράνε τράχηλο... 

Άστα να πάνε..

Αληθεια?? Δλδ υπαρχει περιπτωση να γεννησεις προωρα?? Δεν μπορουν να το καθυστερησουν?? Εστω να σου δωσουν προγεστερονη για να σκληρυνει ο τραχηλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Αληθεια?? Δλδ υπαρχει περιπτωση να γεννησεις προωρα?? Δεν μπορουν να το καθυστερησουν?? Εστω να σου δωσουν προγεστερονη για να σκληρυνει ο τραχηλος...

Δεν κάνουν τπτ εδώ... εδώ δ μ δίνουν καν βιταμίνες...

Έπρεπε δηλ να τ σκεφτώ εγώ για να πάρω .. 

Μ.εστειλαν από Ελλάδα Μαγνησία να μη. Κάνω τόσες συσπάσεις..

Και ο Θεός βοηθός...

Κ εδώ δε κάνουν κολπικό υπέρηχο .. βασικά γενικά δε κάνουν... 2 υπέρηχους κάνουν... έκανα προχθές το 2ο υπέρηχο και δεν.εχω άλλον...

Είμαι 20+5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mommy96 είπε:

Δεν κάνουν τπτ εδώ... εδώ δ μ δίνουν καν βιταμίνες...

Έπρεπε δηλ να τ σκεφτώ εγώ για να πάρω .. 

Μ.εστειλαν από Ελλάδα Μαγνησία να μη. Κάνω τόσες συσπάσεις..

Και ο Θεός βοηθός...

Κ εδώ δε κάνουν κολπικό υπέρηχο .. βασικά γενικά δε κάνουν υπέρηχους.. 2 υπέρηχους κάνουν... έκανα προχθές το 2ο υπέρηχο και δεν.εχω άλλον...

Είμαι 20+5

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Δεν κάνουν τπτ εδώ... εδώ δ μ δίνουν καν βιταμίνες...

Έπρεπε δηλ να τ σκεφτώ εγώ για να πάρω .. 

Μ.εστειλαν από Ελλάδα Μαγνησία να μη. Κάνω τόσες συσπάσεις..

Και ο Θεός βοηθός...

Κ εδώ δε κάνουν κολπικό υπέρηχο .. βασικά γενικά δε κάνουν... 2 υπέρηχους κάνουν... έκανα προχθές το 2ο υπέρηχο και δεν.εχω άλλον...

Είμαι 20+5

Πω πω τι να πω!! Χαρα στην υπομονη σου!! Αν χρειαστεις utrogestan εχω 3 κουτια..μου περισσευουν...

Εγω δεν αντεχα χωρις υπερηχο...πολλες φορες ελεγα οτι ποναω ισα ισα για να μου κανει υπερηχο να δω το φασολακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Πω πω τι να πω!! Χαρα στην υπομονη σου!! Αν χρειαστεις utrogestan εχω 3 κουτια..μου περισσευουν...

Εγω δεν αντεχα χωρις υπερηχο...πολλες φορες ελεγα οτι ποναω ισα ισα για να μου κανει υπερηχο να δω το φασολακι...

Ναι είναι πολύ διαφορετικό τ σύστημα τους...

Τ 1ο μ παιδί τ γέννησα Ελλάδα και τ έβλεπα κάθε μηνα... και στις συπασιςς 2 φορές τ μήνα... χαμός δηλ... Αλλά ένιωθα ασφάλεια....

Τώρα απλά νιώθω ότι κλωτσάει κ είναι καλα......

Σε ευχαριστώ πολύ κ μόνο που το είπες ?? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mommy96 είπε:

Ναι είναι πολύ διαφορετικό τ σύστημα τους...

Τ 1ο μ παιδί τ γέννησα Ελλάδα και τ έβλεπα κάθε μηνα... και στις συπασιςς 2 φορές τ μήνα... χαμός δηλ... Αλλά ένιωθα ασφάλεια....

Τώρα απλά νιώθω ότι κλωτσάει κ είναι καλα......

Σε ευχαριστώ πολύ κ μόνο που το είπες ?? 

 

Καταλαβα! Βεβαια αν χρειαστει δεν θα σου κανουν?? 

Πως θα καταλαβουν αν εχει παρει θέση κλπ?

Ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο να το κρατησεις στην αγκαλια σου!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Καταλαβα! Βεβαια αν χρειαστει δεν θα σου κανουν?? 

Πως θα καταλαβουν αν εχει παρει θέση κλπ?

Ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο να το κρατησεις στην αγκαλια σου!!❤

Με τα χέρια αχαχαχα

Εδώ λυποθημαω... Δεν μ έδινα σίδηρο ... και όταν με πήραν με τ ασθενοφόρο απλά με ένα σαν κασετόφωνο ακούνε φ καρδιά... ούτε καν υπέρηχο. . Π έπεσα δηλ... 

Άστα να πάνε.. πολύ προχωρημένοι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου ειναι ετσι το συστημα..κανε οτι θεωρεις εσυ καλυτερο για τον εαυτο σου και το μπεμπακι σου...και ασε τους να λενε!! Μου φαινεται καλυτερα ειναι η ελλαδα που σε μπουκωνουν βιταμινες...και ας τους βριζουμε!!

Θα φτασεις!! Ολα θα γινουν!! 

Εγω τρομοκρατηθηκα οταν νοσηλευτηκα στις 34 εβδομαδες γιατι σκεφτομουν οτι δεν ηξερα το βαρος του μωρου και στο νοσοκομειο εδω δεν υπαρχουν θερμοκοιτιδες..οποτε αν χρειαζοταν θα εμενα εγω εδω και θα εστελναν το μωρο σε αλλη πολη... Την προηγουμενη τριτη που μου ειπε οτι ειναι ηδη 2700 ηρεμησα!! Λεω και σε μια ωρα να γεννησω δεν με νοιαζει πλεον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Αφου ειναι ετσι το συστημα..κανε οτι θεωρεις εσυ καλυτερο για τον εαυτο σου και το μπεμπακι σου...και ασε τους να λενε!! Μου φαινεται καλυτερα ειναι η ελλαδα που σε μπουκωνουν βιταμινες...και ας τους βριζουμε!!

Θα φτασεις!! Ολα θα γινουν!! 

Εγω τρομοκρατηθηκα οταν νοσηλευτηκα στις 34 εβδομαδες γιατι σκεφτομουν οτι δεν ηξερα το βαρος του μωρου και στο νοσοκομειο εδω δεν υπαρχουν θερμοκοιτιδες..οποτε αν χρειαζοταν θα εμενα εγω εδω και θα εστελναν το μωρο σε αλλη πολη... Την προηγουμενη τριτη που μου ειπε οτι ειναι ηδη 2700 ηρεμησα!! Λεω και σε μια ωρα να γεννησω δεν με νοιαζει πλεον...

Πολυυυυυ καλό βάρος !!!!! 

Χίλιες φορές Ελλάδα !!! 

Είσαι ηρεμεί από πολλές πλευρές...

Εγώ απλά πλέον πάω με τ σύστημα τους... :(

ζω μόνη μ με τον άντρα μ κ τ μικρο εδώ και δεν μπορω ούτε να ξεκουράζομαι... και γενικά Ε

αγχώνομαι.. Έχω κ 2ο ροφο σπίτι.. Κ τ ένα επιδινωνει τ άλλο  :(

εγώ δεν ξέρω καν τ βάρος έχει αχχα.. ούτε ύψος ούτε τπτ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

Πολυυυυυ καλό βάρος !!!!! 

Χίλιες φορές Ελλάδα !!! 

Είσαι ηρεμεί από πολλές πλευρές...

Εγώ απλά πλέον πάω με τ σύστημα τους... :(

ζω μόνη μ με τον άντρα μ κ τ μικρο εδώ και δεν μπορω ούτε να ξεκουράζομαι... και γενικά Ε

αγχώνομαι.. Έχω κ 2ο ροφο σπίτι.. Κ τ ένα επιδινωνει τ άλλο  :(

εγώ δεν ξέρω καν τ βάρος έχει αχχα.. ούτε ύψος ούτε τπτ...

Κι εγω μονη ειμαι με τον αντρα μου...γονεις και πεθερικα μακρια... Στον τριτο μηνα αν και ειχα αιμορραγια και επρεπε να ειμαι ξαπλα..επαιρνα την προγεστερονη μου και εκανα μετακομιση!! Τιποτα δεν με κρατησε πισω... Ευτυχως ολα πηγαν καλα...

Θα κανεις κανονικα τις δουλειες σου..και ανα διαστηματα θα καθεσαι...απλα οχι βαρος!

Εγω πχ...οταν τελειωνε το πλυντήριο εβαζα τα ρουχα στη λεκανη...καθομουν ενα 10λεπτο... Εβγαζα τα ρουχα εξω... Καθομουν παλι...και μετα απλωνα!! Ναι μου ετρωγε περισσοτερο χρονο αλλα ημουν ηρεμη και δεν κουραζομουν τοσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Κι εγω μονη ειμαι με τον αντρα μου...γονεις και πεθερικα μακρια... Στον τριτο μηνα αν και ειχα αιμορραγια και επρεπε να ειμαι ξαπλα..επαιρνα την προγεστερονη μου και εκανα μετακομιση!! Τιποτα δεν με κρατησε πισω... Ευτυχως ολα πηγαν καλα...

Θα κανεις κανονικα τις δουλειες σου..και ανα διαστηματα θα καθεσαι...απλα οχι βαρος!

Εγω πχ...οταν τελειωνε το πλυντήριο εβαζα τα ρουχα στη λεκανη...καθομουν ενα 10λεπτο... Εβγαζα τα ρουχα εξω... Καθομουν παλι...και μετα απλωνα!! Ναι μου ετρωγε περισσοτερο χρονο αλλα ημουν ηρεμη και δεν κουραζομουν τοσο...

Δε μπορώ να κάνω κ αλλιώς !! 

Άλλο ένα κοινό .. Κ εγώ μετακομίζω.. λογο συσπασεψβ και σκάλες εσωτερικές.... πάμε σε άλλο ο δεν έχει...

Πολύ μαλάκια να τους έχεις μακρι α :( για ώρα ανάγκης δεν έχουμε κανέναν... ούτε εσύ ούτε γω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Δε μπορώ να κάνω κ αλλιώς !! 

Άλλο ένα κοινό .. Κ εγώ μετακομίζω.. λογο συσπασεψβ και σκάλες εσωτερικές.... πάμε σε άλλο ο δεν έχει...

Πολύ μαλάκια να τους έχεις μακρι α :( για ώρα ανάγκης δεν έχουμε κανέναν... ούτε εσύ ούτε γω

Εγω να σου πω λυπαμαι πιο πολυ για την μανα μου..που ειναι μακρια... Θα παρει αδεια απο τη δουλεια της μολις με πιασουν πονοι..ισα ισα για μια εβδομαδα...

Με την πεθερα ετσι κι αλλιως μαζι δεν κανουμε...οποτε θα απεφευγα να την φωναξω ακομα και αν ηταν διπλα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Εγω να σου πω λυπαμαι πιο πολυ για την μανα μου..που ειναι μακρια... Θα παρει αδεια απο τη δουλεια της μολις με πιασουν πονοι..ισα ισα για μια εβδομαδα...

Με την πεθερα ετσι κι αλλιως μαζι δεν κανουμε...οποτε θα απεφευγα να την φωναξω ακομα και αν ηταν διπλα...

 

Ε ναι.αφιυ δε τα πάτε καλά.. Δε έχει νόημα να έρθει σε αυτή τ φάση θα σε τσιτωσει κ άλλο.  

Εμένα δε μπορούν γενικότερα να έρθουν αχχαχαχ... οπότε πάω σ αλλο λεβελ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...