Μετάβαση σε περιεχόμενο

ημερα ωορηξιας


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια! Προσπαθω εδω και 6 μηνες για μωρακι τον τελευταιο μηνα με τεστ ωορηξιας.

Ο κυκλος μου ειναι 30 ημερες και σημερα ειμαι στη 18 και τιποτα ακομη σημερα αρχισαν τα υγρα που παρατηρουνται πριν την ωορηξια.

Εχει τυχει σε καποια κοπελα να εχει τοσο αργα στη διαρκεια του κυκλου της ωορηξια? Δηλαδη 19 με 20η ημερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η λιζυ είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Προσπαθω εδω και 6 μηνες για μωρακι τον τελευταιο μηνα με τεστ ωορηξιας.

Ο κυκλος μου ειναι 30 ημερες και σημερα ειμαι στη 18 και τιποτα ακομη σημερα αρχισαν τα υγρα που παρατηρουνται πριν την ωορηξια.

Εχει τυχει σε καποια κοπελα να εχει τοσο αργα στη διαρκεια του κυκλου της ωορηξια? Δηλαδη 19 με 20η ημερα?

19-20 ημερα δεν ειναι αργα.σημαινει περιοδο στις 33-34 ημερες. τις 30 ημερες που λες κυκλο τις μετρας μερα μερα ή πχ. 1 μαιου και μετα 1 ιουνιου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τον προηγουμενο μηνα η πρωτη ημερα της περιοδου μου ηταν 8/4 και μου ηρθε ξανα περιοδος 8/5

Αυτον το μηνα ξεκινησα απο νωρις τα τεστ και διαπιστωσα τελικα ωορηξια σημερα που ειναι 20 ημερα.

Λες να τα εχω σαλατα και να μετραω αλλα ντι αλλων η να εχω καποιο προβλημα λολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Ναι τον προηγουμενο μηνα η πρωτη ημερα της περιοδου μου ηταν 8/4 και μου ηρθε ξανα περιοδος 8/5

Αυτον το μηνα ξεκινησα απο νωρις τα τεστ και διαπιστωσα τελικα ωορηξια σημερα που ειναι 20 ημερα.

Λες να τα εχω σαλατα και να μετραω αλλα ντι αλλων η να εχω καποιο προβλημα λολ

καλημερα.οχι μια χαρα τα μετρησες.μια χαρα ωορηξια ειναι την 20η μερα.

μην ανησυχεις.δεν ειναι ολοι οι κυκλοι το ιδιο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Ναι τον προηγουμενο μηνα η πρωτη ημερα της περιοδου μου ηταν 8/4 και μου ηρθε ξανα περιοδος 8/5

Αυτον το μηνα ξεκινησα απο νωρις τα τεστ και διαπιστωσα τελικα ωορηξια σημερα που ειναι 20 ημερα.

Λες να τα εχω σαλατα και να μετραω αλλα ντι αλλων η να εχω καποιο προβλημα λολ

30 μερες κύκλο ειχες. απλά ενα τιπ να σου πω, μη μετράς μηνα-μηνα (γιατι καποιοι μηνες εχουν 31 ενας μηνας εχει 28 οποτε μπορει ο κυκλος σου πχ να εχει μια διακυμανση απο 29-31 μερες (ελαχιστη φυσικα και αμελητεα). Ο πιο ασφαλης τροπος να μετρας ειναι να λαμβανεις ως πρωτη μερα του κυκλου σου την πρωτη μερα με καθαρο αιμα περιοδου (οχι καφε/ροζ αυτο δε θεωρειται πρωτη μερα) και να τελειωνεις μια μερα πριν σου ερθει η επομενη περιοδος. Επισης χοντρικα τελειως την ωορρηξια την υπολογιζεις 14 μερες πριν την εναρξη της επομενης περιοδου και οχι μετα την εναρξη της τρεχουσας. (Φυσιολογικο φυσικα ειναι και 12 ή 16 μερες πριν, το 14 ειναι το ενδεικτικο συνηθες.) Ξανακανε τεστάκι σημερα και αυριο. Απλα ακομα και να μην κανεις ωορρηξια για καποιο λογο το μηνα αυτο μην ανησυχησεις. γυναικα που εχει σταθερο κυκλο γενικα ειναι γυναικα που κανει ωορρηξιες. Απλα οπως ολες μας καποιους μηνες ισως και να μην κανουμε λογω αλλων παραγοντων (πχ αγχος, μια κυστη, μια ορμονικη διαταραχη τυχαια κοκ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...