Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογια και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Πρωτη φορα γραφω σε φορουμ..Συγχωρεστε με για τυχον παραλειψεις...

Διανύω τη 35η βδομαδα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλυτερα της..Ειμαι δυο μερες που ολο κλαιω...Αλλα να τα παρω απο την αρχη...Καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης σε δουλευω...πηρα αναρρωτικη απο το  2ο  μηνα λογω αιμορραγιας..εκατσα στο κρεβατι 2-3βδομαδες και μετα δεν ηθελα να γυρισω γιατι φοβομουν...απο κει και περα ολα πηγαιναν καλα,σαν να μην ημουν εγκυος..μεχρι πριν περιπου εναμιση μηνα που νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο γιατι λογω μαγλαου στρες και στεναχωριας εκανα προωρες συσπασεις τοκετου καθε 5-10λεπτα..μου εκαναν τις ενεσεις κορτιζονης και τοκολυση...και ευτυχως καταφεραμε και σταματησαμε το τοκετο...απο τοτε ειμαι ξαπλα...Τωρα πλεον μπορω να σηκωνομαι και να κανω καποιες σουλειες αλλα εχω βαρυνει και εχω και δυσφορια,οποτε παλι δε μπορω...Το προβλημα μου ειναι οτι ερχεται μια η μανα μου και μια η πεθερα μου να βοηθησουν στο σπιτι και καθε φορα η καθεμια για τους δικους της λογους με κανουν μπουρλωτο...μου την βαραει που ολοι εχουν αποψη για μενα και το παιδι...λες και εγω δε ξερω τι πρεπει να κανω λες και ειναι 5 χρονων(28 ειμαι by the way).Εχω μαθει γενικα να ειμαι ανεξαρτητη,δουλευω ςδω και 11χρονια..και εμαθα να μη δινω λογαριασμο...και αυτο που με ριχνει περισσοτερο ειναι οτι αν γεννησω μπορει αυτο να γινει χειροτερο...ειμαι ανθρωπος που δε μιλαω ...αλλα αν μιλησω θα μιλησω ασχημα...δε ξερω πως να το διαχειριστω,,,το εχει περασει καμια απο σας και πως το αντιμετωπισατε??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό.το.μωράκι σου λίγο έμεινε!!! 

οι ορμόνες βαράνε τώρα ακόμα πιο πολύ...! 

Οι μαμάδες πεθερές πάντα ια λένε κάτι..  ειδικά  π σε βοηθάνε κιόλας.  

εγώ τις έχω μακρια πλέον κ ακόμα μιλάνε αχχαχα.. 

χαλάρωσε και ετοιμάσου για το μεγάλο ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mommy96 είπε:

Με το καλό.το.μωράκι σου λίγο έμεινε!!! 

οι ορμόνες βαράνε τώρα ακόμα πιο πολύ...! 

Οι μαμάδες πεθερές πάντα ια λένε κάτι..  ειδικά  π σε βοηθάνε κιόλας.  

εγώ τις έχω μακρια πλέον κ ακόμα μιλάνε αχχαχα.. 

χαλάρωσε και ετοιμάσου για το μεγάλο ραντεβού 

 Σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις και για τις ευχες σου !!!

Να σαι καλα!!!Ευχομαι να ηρεμησω με το καιρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Φαιη90 είπε:

 Σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις και για τις ευχες σου !!!

Να σαι καλα!!!Ευχομαι να ηρεμησω με το καιρο!!!

Να είσαι καλά .. απλά Αφού μιλάνε πριν γεννηθεί.. Πρέπει να τους μιλήσεις.  Για τι μετά όταν θα γεννηθεί θα λένε ακοοοομα πιο πολλά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Φαιη90 είπε:

Καλησπέρα σας,

Πρωτη φορα γραφω σε φορουμ..Συγχωρεστε με για τυχον παραλειψεις...

Διανύω τη 35η βδομαδα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλυτερα της..Ειμαι δυο μερες που ολο κλαιω...Αλλα να τα παρω απο την αρχη...Καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης σε δουλευω...πηρα αναρρωτικη απο το  2ο  μηνα λογω αιμορραγιας..εκατσα στο κρεβατι 2-3βδομαδες και μετα δεν ηθελα να γυρισω γιατι φοβομουν...απο κει και περα ολα πηγαιναν καλα,σαν να μην ημουν εγκυος..μεχρι πριν περιπου εναμιση μηνα που νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο γιατι λογω μαγλαου στρες και στεναχωριας εκανα προωρες συσπασεις τοκετου καθε 5-10λεπτα..μου εκαναν τις ενεσεις κορτιζονης και τοκολυση...και ευτυχως καταφεραμε και σταματησαμε το τοκετο...απο τοτε ειμαι ξαπλα...Τωρα πλεον μπορω να σηκωνομαι και να κανω καποιες σουλειες αλλα εχω βαρυνει και εχω και δυσφορια,οποτε παλι δε μπορω...Το προβλημα μου ειναι οτι ερχεται μια η μανα μου και μια η πεθερα μου να βοηθησουν στο σπιτι και καθε φορα η καθεμια για τους δικους της λογους με κανουν μπουρλωτο...μου την βαραει που ολοι εχουν αποψη για μενα και το παιδι...λες και εγω δε ξερω τι πρεπει να κανω λες και ειναι 5 χρονων(28 ειμαι by the way).Εχω μαθει γενικα να ειμαι ανεξαρτητη,δουλευω ςδω και 11χρονια..και εμαθα να μη δινω λογαριασμο...και αυτο που με ριχνει περισσοτερο ειναι οτι αν γεννησω μπορει αυτο να γινει χειροτερο...ειμαι ανθρωπος που δε μιλαω ...αλλα αν μιλησω θα μιλησω ασχημα...δε ξερω πως να το διαχειριστω,,,το εχει περασει καμια απο σας και πως το αντιμετωπισατε??? 

φαιη καλημερα.

θα σου πω το εξης.εισαι τυχερη και ευλογημενη που εισαι εγκυος και ολα πανε καλα.για παρα πολλες κοπελες αυτο που ζεις ειναι δρομος δυσκολος.

η εγκυμοσυνη ειναι μια ομορφη περιοδος που θα φυγει κ δεν θα γυρισει πισω.μην αφηνεις κανεναν να σου χαλαει τη διαθεση κοριτσακι μου.ουτε καν τη μαμα σου.

ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τους μιλησεις-ευγενικα φυσικα.αν δεν καταλαβουν μπορεις να γινεις λιγο πιο εντονη.να θυμασαι οι ανθρωποι μας φαιρονται οπως εμεις τους επιτρεπουμε.οσο αφηνεις χωρο θα μιλανε.εσυ μονο γνωριζεις τι σε ενοχλει κ ποσο κ που θα βαλεις οριο.

καλη συνεχεια εγκυμοσυνης να εχεις!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

 

 

να θυμασαι οι ανθρωποι μας φαιρονται οπως εμεις τους επιτρεπουμε

 

Μα ποσο σωστη κουβεντα ειπες..! Ολα, σε μια προταση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

φαιη καλημερα.

θα σου πω το εξης.εισαι τυχερη και ευλογημενη που εισαι εγκυος και ολα πανε καλα.για παρα πολλες κοπελες αυτο που ζεις ειναι δρομος δυσκολος.

η εγκυμοσυνη ειναι μια ομορφη περιοδος που θα φυγει κ δεν θα γυρισει πισω.μην αφηνεις κανεναν να σου χαλαει τη διαθεση κοριτσακι μου.ουτε καν τη μαμα σου.

ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τους μιλησεις-ευγενικα φυσικα.αν δεν καταλαβουν μπορεις να γινεις λιγο πιο εντονη.να θυμασαι οι ανθρωποι μας φαιρονται οπως εμεις τους επιτρεπουμε.οσο αφηνεις χωρο θα μιλανε.εσυ μονο γνωριζεις τι σε ενοχλει κ ποσο κ που θα βαλεις οριο.

καλη συνεχεια εγκυμοσυνης να εχεις!!

 

Καταρχάς να σ ευχαριστησω που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις!!

Εχεις απόλυτο δίκιο στο γεγονός ότι είμαι ευλογημένη που περιμένω ένα  μωράκι και όλα πάνε καλα...

Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο με τη φράση οσο αφήνεις χώρο θα μιλάνε.Ο ενδοιασμός μου ειναι ο εξής...Στη μανα μου τα λεω μια ομορφα μια πιο αποτομα και γενικα καταλαβαινει...Με τη πεθερά ομως τι γίνεται??ΓΙα μένα θα πρεπει να μιλησει ο αντρας μου ..αλλα το θεμα ειναι οτι μπροστα του δε λεει τιποτα..Οταν ειμαστε οι δυο μας και τις λεω πηραμε το ταδε για τη μπεμπα η το θεωρει ανουσιο η θεωρει οτι τα κανω νωρις..δλδ πρεπει να γεννησω και να πανε οι αλλοι να τα κανουν για μενα??η το αλλο που μου ειπε να παρω κι αλλα μπιμπερο(εχω παρει μονο ενα γιατι θελω να θηλασω και κατα τη γνωμη μου μπορει και να μη τα χρειαστω αμεσα)και μου λεει γεννας καλοκαιρι θα θες να δωσεις νερο στο παιδι πρεπει να εχεις...και της εξηγω οτι εχω μιλησει με παιδιατρο και δε κανει νερο μεχρι 6 μηνων ..και γυρισε με κοιταξε με υφος και μου λεει θα αφηνεις το παιδι να διψαει??δλδ ποσο πιο ομορφα και λογικα να μιλησω...πρεπει δλδ να γινω αγενης??θεωρειτε οτι ειμαι παραλογη????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Φαιη90 είπε:

Καταρχάς να σ ευχαριστησω που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις!!

Εχεις απόλυτο δίκιο στο γεγονός ότι είμαι ευλογημένη που περιμένω ένα  μωράκι και όλα πάνε καλα...

Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο με τη φράση οσο αφήνεις χώρο θα μιλάνε.Ο ενδοιασμός μου ειναι ο εξής...Στη μανα μου τα λεω μια ομορφα μια πιο αποτομα και γενικα καταλαβαινει...Με τη πεθερά ομως τι γίνεται??ΓΙα μένα θα πρεπει να μιλησει ο αντρας μου ..αλλα το θεμα ειναι οτι μπροστα του δε λεει τιποτα..Οταν ειμαστε οι δυο μας και τις λεω πηραμε το ταδε για τη μπεμπα η το θεωρει ανουσιο η θεωρει οτι τα κανω νωρις..δλδ πρεπει να γεννησω και να πανε οι αλλοι να τα κανουν για μενα??η το αλλο που μου ειπε να παρω κι αλλα μπιμπερο(εχω παρει μονο ενα γιατι θελω να θηλασω και κατα τη γνωμη μου μπορει και να μη τα χρειαστω αμεσα)και μου λεει γεννας καλοκαιρι θα θες να δωσεις νερο στο παιδι πρεπει να εχεις...και της εξηγω οτι εχω μιλησει με παιδιατρο και δε κανει νερο μεχρι 6 μηνων ..και γυρισε με κοιταξε με υφος και μου λεει θα αφηνεις το παιδι να διψαει??δλδ ποσο πιο ομορφα και λογικα να μιλησω...πρεπει δλδ να γινω αγενης??θεωρειτε οτι ειμαι παραλογη????

Kαλησπέρα κορίτσι!!!Με το καλό η μπάμπα σας!!Εννοείτε κάτι τέτοια κ μενα μου την δίνουν!!Και δν μπορείς να αλλάξεις κουβέντες με την πεθερά ούτε να μιλήσεις απότομα!!Η μάνα συγχωρεί η πεθερά δύσκολα!!Βασικά αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να μην αναφέρεις τίποτα τι αγοράζεις,τι έχεις σκοπό να κάνεις!!Ας τα λες με τον άντρα σου,τη μαμά σου κάποια φίλη!!Αν θέλει η ίδια να σου κάνει δώρο πχ μπιμπερό πες καλοδεχούμενα ευχαριστώ κ τέλος!!Οσο αναλύεις και συζητάς πράγματα τόσο θα λέει!!Τώρα αν κάποια τα δεί ή τα καταλάβει μόνη της πες ο παιδίατρος είπε έτσι πλέον είμαστε στο 2018 κ τέλος!!Δν είμαι υπερ να πει ο άντρας σου κάτι γτ όλες μα όλες οι πεθερές θα πουν η γυναίκα του τον έβαλε!!Κ έτσι καλύτερα απάντα εσύ!!Εκτός αν κάτι κα αυτόν τον ενοχλήσει κ τα πει στην μητέρα!!!Αυτά θα τα έχεις απο πολλούς!!Κάνε αυτό που θες εσύ κ ο άντρας σου κ πάρτα όλα αυτά σαν μια συμβουλή ή γνώμη των μαμάδων!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Φαιη90 είπε:

Καταρχάς να σ ευχαριστησω που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις!!

Εχεις απόλυτο δίκιο στο γεγονός ότι είμαι ευλογημένη που περιμένω ένα  μωράκι και όλα πάνε καλα...

Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο με τη φράση οσο αφήνεις χώρο θα μιλάνε.Ο ενδοιασμός μου ειναι ο εξής...Στη μανα μου τα λεω μια ομορφα μια πιο αποτομα και γενικα καταλαβαινει...Με τη πεθερά ομως τι γίνεται??ΓΙα μένα θα πρεπει να μιλησει ο αντρας μου ..αλλα το θεμα ειναι οτι μπροστα του δε λεει τιποτα..Οταν ειμαστε οι δυο μας και τις λεω πηραμε το ταδε για τη μπεμπα η το θεωρει ανουσιο η θεωρει οτι τα κανω νωρις..δλδ πρεπει να γεννησω και να πανε οι αλλοι να τα κανουν για μενα??η το αλλο που μου ειπε να παρω κι αλλα μπιμπερο(εχω παρει μονο ενα γιατι θελω να θηλασω και κατα τη γνωμη μου μπορει και να μη τα χρειαστω αμεσα)και μου λεει γεννας καλοκαιρι θα θες να δωσεις νερο στο παιδι πρεπει να εχεις...και της εξηγω οτι εχω μιλησει με παιδιατρο και δε κανει νερο μεχρι 6 μηνων ..και γυρισε με κοιταξε με υφος και μου λεει θα αφηνεις το παιδι να διψαει??δλδ ποσο πιο ομορφα και λογικα να μιλησω...πρεπει δλδ να γινω αγενης??θεωρειτε οτι ειμαι παραλογη????

δεν εισαι παραλογη.

επειδη με την πεθερα καλο ειναι να μην τσακωνομαστε ωστοσο, απλα δεν θα πιανεις συζητηση οπως σου ειπαν τα κοριτσια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2018 at 3:54 ΜΜ, ο/η Φαιη90 είπε:

Καλησπέρα σας,

Πρωτη φορα γραφω σε φορουμ..Συγχωρεστε με για τυχον παραλειψεις...

Διανύω τη 35η βδομαδα και η ψυχολογια μου δεν ειναι στα καλυτερα της..Ειμαι δυο μερες που ολο κλαιω...Αλλα να τα παρω απο την αρχη...Καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης σε δουλευω...πηρα αναρρωτικη απο το  2ο  μηνα λογω αιμορραγιας..εκατσα στο κρεβατι 2-3βδομαδες και μετα δεν ηθελα να γυρισω γιατι φοβομουν...απο κει και περα ολα πηγαιναν καλα,σαν να μην ημουν εγκυος..μεχρι πριν περιπου εναμιση μηνα που νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο γιατι λογω μαγλαου στρες και στεναχωριας εκανα προωρες συσπασεις τοκετου καθε 5-10λεπτα..μου εκαναν τις ενεσεις κορτιζονης και τοκολυση...και ευτυχως καταφεραμε και σταματησαμε το τοκετο...απο τοτε ειμαι ξαπλα...Τωρα πλεον μπορω να σηκωνομαι και να κανω καποιες σουλειες αλλα εχω βαρυνει και εχω και δυσφορια,οποτε παλι δε μπορω...Το προβλημα μου ειναι οτι ερχεται μια η μανα μου και μια η πεθερα μου να βοηθησουν στο σπιτι και καθε φορα η καθεμια για τους δικους της λογους με κανουν μπουρλωτο...μου την βαραει που ολοι εχουν αποψη για μενα και το παιδι...λες και εγω δε ξερω τι πρεπει να κανω λες και ειναι 5 χρονων(28 ειμαι by the way).Εχω μαθει γενικα να ειμαι ανεξαρτητη,δουλευω ςδω και 11χρονια..και εμαθα να μη δινω λογαριασμο...και αυτο που με ριχνει περισσοτερο ειναι οτι αν γεννησω μπορει αυτο να γινει χειροτερο...ειμαι ανθρωπος που δε μιλαω ...αλλα αν μιλησω θα μιλησω ασχημα...δε ξερω πως να το διαχειριστω,,,το εχει περασει καμια απο σας και πως το αντιμετωπισατε??? 

Καλησπέρα :) με το Καλό το μωράκι σου :) εμένα η άποψη μου είναι να τους μιλήσεις από τώρα γιατί αυτά πρέπει να τα κόβεις απο την αρχή!!! Πρέπει να καταλάβουν ότι αυτοι την δική τους εγκυμοσύνη την πέρασαν, τα παιδιά τους τα μεγάλωσαν...τώρα είναι η σειρά σου ακόμα και αν κάνεις λάθη είναι δικαίωμα σου να τα κάνεις και να μάθεις από αυτά..Επίσης πρέπει να καταλάβουν πως οπως και να το κάνεις έχεις μια δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν πρέπει να σε αναστατώνουν!!! Με το να σε στεναχωρουν και να σε πιέζουν (δεν φταίνε μόνο οι ορμόνες) κάνουν κακό και σε σένα και στο μωράκι σου!!! Καλή επιτυχία από μένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα..Στην εγκυμοσύνη όλα έχουν να κάνουν με εσένα..οταν γεννήσεις με το καλό όλοι θα ασχολούνται με το μωρό και το πως "μεγαλώνει "..Τι τρώει κάθε πότε τρώει, γιατί το παίρνεις αγκαλιά όταν κλαει κλπ..Και πίστεψε με τα νεύρα σου θα είναι πάνω από κεφάλι..Οπότε καλό θα είναι να αρχίσεις σιγά σιγά να βάζεις τα όρια σου..

Αν δεν σκύψεις δε θα ανέβουν στην πλάτη σου λένε στο χωριό μου.

Επίσης όταν θα ειναι ο άντρας σου μια μέρα μαζί με την πεθερά σου..Πες του μπροστά της..Μου είπε η μαμά σου για τα μπιμπερο αλλά της είπα ότι δεν χρειάζεται κλπ..Δε μπορείι..Θα  ξαναπει τη γνώμη της..

Εφοδιασου με υπομονή και πεισμα..Και όλα θα πάνε καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...