Μετάβαση σε περιεχόμενο

2η γνώμη-αναζήτηση γυναικολόγου


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να πάρω τη γνώμη ενός άλλου γυναικολόγου για το πώς να προχωρήσω μετά από πολυυυυ καιρό προσπάθειας και μεγάλης απελπισίας πλέον... χρειάζομαι τη γνώμη σας από παρόμοιες καταστάσεις και προτάσεις για γιατρούς...

Για να κάνω μια όσο γίνεται περιληπτική περιγραφή της κατάστασης.....

μπαινω στα 34, προσπαθούμε για μωράκι 2μιση χρόνια περίπου(πάμε για 3, κάπου έχασα το μέτρημα ???) μένω επαρχία και έχω γιατρό στην Αθήνα όμως με προβληματίζει που μετά από τόσο καιρό μου αρνείται το ενδεχόμενο μιας σπερματεγχυσης και δεν μου είπε ποτέ να κάνω ορμονικές εξετάσεις και έλεγχο ωορρηξίας. Έχω κάνει υστεροσαλπιγγογραφια, η οποία είχε δείξει υπερπλασία στο ενδομήτριο, σάλπιγγες ανοιχτές όλα τα άλλα καλά.. έκανα υστεροσκοπηση 1 χρόνο μετά σχεδόν παρεμβατική, αυτό που φαινόταν ήταν έναν μικρό πολυποδακι μου είπε ο γιατρός το οποίο και αφαιρεσαμε και υποτίθεται ότι με την υστεροσκοπηση αναζωογονειται και η μήτρα και είναι ευκολότερο μετά να μείνεις έγκυος..

Ο σύζυγός μου ειχε κάνει σπερμοδιαγραμμα το όποιο βγήκε ικανοποιητικό με βάση την απάντηση του γυναικολόγου μου. 34 κι αυτός.

Παρόλα αυτά κανένα αποτέλεσμα.... ☹☹☹ Έχουμε  προβληματιστεί πάρα πολύ... έχουμε πελαγωσει για την ακρίβεια... σκεφτόμαστε να πάμε τις εξετάσεις και σε κάποιον άλλο γυναικολόγο και να δούμε πως θα μας προτείνει να συνεχίσουμε.  Ο δικός μου χωρίς να μου έχει πει ποτέ για ορμονικές και έλεγχο ωορρηξίας, δεν μου προτείνει σπερματεγχυση και με πάει κατευθείαν για εξωσωματική.  Δεν νιώθω όμως πως έχω εξαντλήσει κάθε προσπάθεια και νιώθω πως έχω χάσει χρόνο άδικα  χωρίς να με έχει καθοδηγήσει αρκετά για να ψάξω κι άλλες παραμέτρους.... Επίσης αυτή η ηλικία με τρελαίνει... Ο χρόνος περνά σαν νεράκι...

Τέλος μου είχε δώσει βιταμίνες όταν τον πρώτο-επισκεφθηκα (το ίδιο διάστημα που ξεκινήσαμε προσπάθειες) και μου είπε να κοιτάξω θυρεοειδή και στίγμα.  Στίγμα ξέραμε και οι 2 πως δεν έχουμε, βρήκα ομως πως έχω υποθυρεοειδισμο όμως αμέσως τον ρύθμισα Και τις βιταμίνες δεν τις πήρα τις ξεχνούσα... τους τελευταίους μήνες αποφάσισα μόνη μου να πάρω βιταμίνες pregnacare  και μάλιστα πήραμε μαζί με τον σύζυγό μου αυτές για τα ζευγάρια. Το θέμα είναι πως παρατήρησα πως όσο τις παίρνω ο κύκλος μου είναι ρολόι στις 27 μερες και για 2 μήνες στο ενδιάμεσο και όχι συνεχόμενους που έτυχε και τις σταμάτησα μου χάλασε πολύ, πήγε στις 23 μερες και τους 2 μήνες που δεν τις πήρα.. γενικοτερα είχα κύκλο 24-26 μερες πάντα. Το θέμα είναι ότι προβληματίστηκα αρκετά με την ωορρηξία μου Μήπως δεν είναι καλή και συνειδητοποίησα ότι δεν την πετυχαιναμε συχνά όπως νόμιζα πριν πάρω τις βιταμίνες. Τις παίρνω ένα 5μηνο περίπου.. με τεστακια ωορρηξίας όσο καιρό παίρνω τις βιταμίνες επιβεβαίωνα την ωορρηξία, δεν έχω κάνει υπέρηχο ποτέ.  

Πιστευετε ότι έπρεπε να μου προτείνει να κοιτάξω κι άλλα ο γυναικολόγος μου; Οι ορμονικες ειναι απαραίτητες στην περίπτωσή μου και ο ελεγχος ωορρηξίας ή θα ηταν ανώφελο στην παρουσα φαση;;;Παρακαλώ βοηθήστε με οποιοδήποτε τρόπο να βγάλω μια άκρη... δεν νιωθω οτι εχω κοιταξει τα παντα πριν προχωρήσω σε εξωσωματική και δεν ειμαι και ετοιμη για αυτο το βημα ακομα.... είχα και τρομερό άγχος απο τους πρωτους μηνες που τελικά το τελευταίο εξάμηνο έχει μετατραπεί σε απελπισία, απογοήτευση και (συγχωρεστε μου τον χαρακτηρισμό) ξενέρωμα... Οποια εχει να πρότεινε  κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει διευκρίνηση σε κάτι... Είμαι όλη αυτιά.......... Όποια ειχε και παρόμοια κατάσταση περάσει παρακαλώ ας μου στείλει σε μήνυμα έναν γιατρό για μια 2η γνώμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpou_Lila σε παρακαλώ μη απογοητεύεσαι έχουμε ακριβως την ίδια ηλικία και πίστεψε με θεωρώ ότι ακόμα είμαστε μικρές!!!!οι ορμονολογικες εξετάσεις είναι οι πρώτες που πρέπει να κάνει μια γυναίκα αν θέλει να μείνει εγκυος!!!!μη ξεχνάς ότι σχεδόν όλα είναι θέμα ορμονών!!!εγώ άλλαξα 2 γυναικολόγους και τελικά κατέληξα σε Ενδοκρινολογο!!!δεν ξέρω αν είναι σωστό να σου προτείνουμε κάποιο γιατρό γιατί ό καθένας από εμάς έχει δικά του στάνταρ!!!πάντως να ξέρεις ότι οι ορμονολογικες εξετάσεις για μένα είναι το άλφα και το ωμέγα!!!από εκεί πρέπει να ξεκινάμε όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mpou_Lila είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να πάρω τη γνώμη ενός άλλου γυναικολόγου για το πώς να προχωρήσω μετά από πολυυυυ καιρό προσπάθειας και μεγάλης απελπισίας πλέον... χρειάζομαι τη γνώμη σας από παρόμοιες καταστάσεις και προτάσεις για γιατρούς...

Για να κάνω μια όσο γίνεται περιληπτική περιγραφή της κατάστασης.....

μπαινω στα 34, προσπαθούμε για μωράκι 2μιση χρόνια περίπου(πάμε για 3, κάπου έχασα το μέτρημα ???) μένω επαρχία και έχω γιατρό στην Αθήνα όμως με προβληματίζει που μετά από τόσο καιρό μου αρνείται το ενδεχόμενο μιας σπερματεγχυσης και δεν μου είπε ποτέ να κάνω ορμονικές εξετάσεις και έλεγχο ωορρηξίας. Έχω κάνει υστεροσαλπιγγογραφια, η οποία είχε δείξει υπερπλασία στο ενδομήτριο, σάλπιγγες ανοιχτές όλα τα άλλα καλά.. έκανα υστεροσκοπηση 1 χρόνο μετά σχεδόν παρεμβατική, αυτό που φαινόταν ήταν έναν μικρό πολυποδακι μου είπε ο γιατρός το οποίο και αφαιρεσαμε και υποτίθεται ότι με την υστεροσκοπηση αναζωογονειται και η μήτρα και είναι ευκολότερο μετά να μείνεις έγκυος..

Ο σύζυγός μου ειχε κάνει σπερμοδιαγραμμα το όποιο βγήκε ικανοποιητικό με βάση την απάντηση του γυναικολόγου μου. 34 κι αυτός.

Παρόλα αυτά κανένα αποτέλεσμα.... ☹☹☹ Έχουμε  προβληματιστεί πάρα πολύ... έχουμε πελαγωσει για την ακρίβεια... σκεφτόμαστε να πάμε τις εξετάσεις και σε κάποιον άλλο γυναικολόγο και να δούμε πως θα μας προτείνει να συνεχίσουμε.  Ο δικός μου χωρίς να μου έχει πει ποτέ για ορμονικές και έλεγχο ωορρηξίας, δεν μου προτείνει σπερματεγχυση και με πάει κατευθείαν για εξωσωματική.  Δεν νιώθω όμως πως έχω εξαντλήσει κάθε προσπάθεια και νιώθω πως έχω χάσει χρόνο άδικα  χωρίς να με έχει καθοδηγήσει αρκετά για να ψάξω κι άλλες παραμέτρους.... Επίσης αυτή η ηλικία με τρελαίνει... Ο χρόνος περνά σαν νεράκι...

Τέλος μου είχε δώσει βιταμίνες όταν τον πρώτο-επισκεφθηκα (το ίδιο διάστημα που ξεκινήσαμε προσπάθειες) και μου είπε να κοιτάξω θυρεοειδή και στίγμα.  Στίγμα ξέραμε και οι 2 πως δεν έχουμε, βρήκα ομως πως έχω υποθυρεοειδισμο όμως αμέσως τον ρύθμισα Και τις βιταμίνες δεν τις πήρα τις ξεχνούσα... τους τελευταίους μήνες αποφάσισα μόνη μου να πάρω βιταμίνες pregnacare  και μάλιστα πήραμε μαζί με τον σύζυγό μου αυτές για τα ζευγάρια. Το θέμα είναι πως παρατήρησα πως όσο τις παίρνω ο κύκλος μου είναι ρολόι στις 27 μερες και για 2 μήνες στο ενδιάμεσο και όχι συνεχόμενους που έτυχε και τις σταμάτησα μου χάλασε πολύ, πήγε στις 23 μερες και τους 2 μήνες που δεν τις πήρα.. γενικοτερα είχα κύκλο 24-26 μερες πάντα. Το θέμα είναι ότι προβληματίστηκα αρκετά με την ωορρηξία μου Μήπως δεν είναι καλή και συνειδητοποίησα ότι δεν την πετυχαιναμε συχνά όπως νόμιζα πριν πάρω τις βιταμίνες. Τις παίρνω ένα 5μηνο περίπου.. με τεστακια ωορρηξίας όσο καιρό παίρνω τις βιταμίνες επιβεβαίωνα την ωορρηξία, δεν έχω κάνει υπέρηχο ποτέ.  

Πιστευετε ότι έπρεπε να μου προτείνει να κοιτάξω κι άλλα ο γυναικολόγος μου; Οι ορμονικες ειναι απαραίτητες στην περίπτωσή μου και ο ελεγχος ωορρηξίας ή θα ηταν ανώφελο στην παρουσα φαση;;;Παρακαλώ βοηθήστε με οποιοδήποτε τρόπο να βγάλω μια άκρη... δεν νιωθω οτι εχω κοιταξει τα παντα πριν προχωρήσω σε εξωσωματική και δεν ειμαι και ετοιμη για αυτο το βημα ακομα.... είχα και τρομερό άγχος απο τους πρωτους μηνες που τελικά το τελευταίο εξάμηνο έχει μετατραπεί σε απελπισία, απογοήτευση και (συγχωρεστε μου τον χαρακτηρισμό) ξενέρωμα... Οποια εχει να πρότεινε  κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει διευκρίνηση σε κάτι... Είμαι όλη αυτιά.......... Όποια ειχε και παρόμοια κατάσταση περάσει παρακαλώ ας μου στείλει σε μήνυμα έναν γιατρό για μια 2η γνώμη..

Kαλημέρα κορίτσι!!!Τις βιταμίνες καλά κάνετε κ τις πίνετε!!Σίγουρα έναν ορμονολογικό έλεγχο θα χρειαστεί να κάνεις!!!Εννοείτε θα το παλέψεις λίγο με άλλους τρόπους πριν προχωρήσεις σε εξωσωματική!!Να βρείς έναν γιατρό να σε ηρεμεί κ να νιώθεις ασφάλεια γτ κ αυτό παίζει ρόλο στην ψυχολογία!!Τώρα είτε σε ενδοκρινολόγο είτε σε καλό γυναικολόγο που ασχολείτε με υπογονιμότητα κάνε έναν καλό έλεγχο ορμονών!!Να τσεκάρουν καλά το σπέρμα του άντρα σου!!Και να παρακολουθήσεις την ωορρρηξία με υπέρηχο για 2 μήνες να δείς τι παίζει!!!Με καλό γιατρός θα πάνε όλα καλά!!Σου εύχομαι σύντομα με σποράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδήειμαι κι εγώ σε φάση που σκεφτόμαστε να πάρουμε 2 γνώμη με τον άντρα μου θα σου πω με αυτά που διάβασα καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη από την στιγμή που είναι όλα καλά και δεν έχει έρθει δεν είναι κακο να πάρεις.

Τώρα για της βιταμίνες Μήπως δεν είναι κατάλληλες αυτές η βιταμίνες για εσένα και σου έχει μικρύνει το κύκλο; 

Πάντα χρειάζονται η ορμονολογικες εξετάσεις στα 4 χρόνια που προσπαθούμε εμείς έχω γεμίσει ένα ντοσιέ με εξετάσεις ιδικά με ορμονολογικες και άλλες πολλές.

Στο να παρακολουθείς την ωορρηξία μπορείς να πάρεις τεστ και να κάνεις για να την βλέπεις η μπορείς να κάνεις παρακολουθήσει ωορρηξίας στο γιατρό με υπέρηχο. 

Καλά έκανες και έχεις ρυθμίσει τον θυροειδη σου. 

Τώρα για την απογοήτευση και αυτά μην ανησυχείς τα ίδια έχω νιώσει κι εγώ πάρα πολλές φορές και έχω πέσει και έχω κλάψει και λέω τι γίνετε τόσες εξετάσεις και ράσα και δεν έρχεται σε καταλαβαίνω απόλυτα απλά καλό είναι για αρχή να αποβαλεις κάθε άγχος γιατί δυστηχος εμποδίζει στο να συλλάβεις ναι ξέρω είναι δύσκολο αλλά πρέπει κάτσε να απολαύσεις όλο το ταξίδι και άσε το άγχος πίσω...

Παντός πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε πιστεύω καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη γιατί όπως είπες κι εσύ ο χρόνος φεύγει σαν νεράκι σου εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις. Μπορώ να σου πω σε μνμ προσωπικό για γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας κορίτσια και για την υποστήριξη! Θα κοιτάξω να κάνω ορμονολογικες το συντομότερο και ελπίζω να έχει νόημα κι ας νιώθω χάλια που δεν πήγα νωρίτερα.. Δεν ήξερα ότι αναλαμβάνει και ο ενδοκρινολόγος πάντως... Δηλαδή μπορώ να πάω στον ενδοκρινολόγο μου και να ζητήσω να μου γραψει;;; Η υπάρχει "ειδικός";; 

Το θέμα του γυναικολόγου το φοβάμαι Γιατί πολλές γυναίκες και ίσως κάποια από εσάς γίνονται "πειραματόζωα" στα χέρια τους.. συγγνώμη για τη φράση αλλα έχει τύχει να ακούσω πολλά κουφά! Με τον γυναικολόγο μου εξαρχής ενιωθα πολλά καλά, είναι άνθρωπος πρωτα και μετά γιατρός, υποστηρικτικός, δεν μου έδινε περιττά φάρμακα ή εξετάσεις... όμως με τις ορμονολογιες προβληματίστηκα.. Δεν θεωρώ ότι είναι περιττός ένας έλεγχος όπως λέτε όλες σας είναι το παν! Μάλιστα του είχα ζητήσει κάποτε τον είχα ρωτήσει μάλλον και μου είχε πει όταν πρέπει θα σου πω εγώ. Όμως σχεδόν 3 χρόνια αργότερα δεν πρέπει;;; 

Τέλος πάντων θα το κοιτάξω άμεσα με τον ενδοκρινολόγο εφόσον γίνεται τον οποίο εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

Γυναικολόγο αν έχετε να προτείνετε κάποιον σας παρακαλώ με μήνυμα δώστε μου ονόματα και σίγουρα επειδή είναι πολύ λεπτό το ζήτημα της επιλογής θα δω τι θα κάνω. Εξάλλου κάπως έτσι γίνεται πάντα, μια επίσκεψη και μια κουβέντα δεν μας πείθει εξαρχής ανάλογα με αυτό που μας κάνουν να αισθανόμαστε και που βλέπουμε;;  

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εύχομαι όσες από εσάς είστε στον ίδιο δρόμο να έχετε σύντομα μωράκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Επειδήειμαι κι εγώ σε φάση που σκεφτόμαστε να πάρουμε 2 γνώμη με τον άντρα μου θα σου πω με αυτά που διάβασα καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη από την στιγμή που είναι όλα καλά και δεν έχει έρθει δεν είναι κακο να πάρεις.

Τώρα για της βιταμίνες Μήπως δεν είναι κατάλληλες αυτές η βιταμίνες για εσένα και σου έχει μικρύνει το κύκλο; 

Πάντα χρειάζονται η ορμονολογικες εξετάσεις στα 4 χρόνια που προσπαθούμε εμείς έχω γεμίσει ένα ντοσιέ με εξετάσεις ιδικά με ορμονολογικες και άλλες πολλές.

Στο να παρακολουθείς την ωορρηξία μπορείς να πάρεις τεστ και να κάνεις για να την βλέπεις η μπορείς να κάνεις παρακολουθήσει ωορρηξίας στο γιατρό με υπέρηχο. 

Καλά έκανες και έχεις ρυθμίσει τον θυροειδη σου. 

Τώρα για την απογοήτευση και αυτά μην ανησυχείς τα ίδια έχω νιώσει κι εγώ πάρα πολλές φορές και έχω πέσει και έχω κλάψει και λέω τι γίνετε τόσες εξετάσεις και ράσα και δεν έρχεται σε καταλαβαίνω απόλυτα απλά καλό είναι για αρχή να αποβαλεις κάθε άγχος γιατί δυστηχος εμποδίζει στο να συλλάβεις ναι ξέρω είναι δύσκολο αλλά πρέπει κάτσε να απολαύσεις όλο το ταξίδι και άσε το άγχος πίσω...

Παντός πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε πιστεύω καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη γιατί όπως είπες κι εσύ ο χρόνος φεύγει σαν νεράκι σου εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις. Μπορώ να σου πω σε μνμ προσωπικό για γιατρό. 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Τελικά είμαστε πολλές που περνάμε τον ίδιο Γολγοθά!

Να διευκρινίσω ότι ο κύκλος μου με τις βιταμίνες σταθεροποιήθηκε στις 27 μερες ακριβώς. Μάλλον όπως το έχω γράψει μπερδεύει. Και 2 μήνες Όχι συνεχόμενους, που έτυχε να μην τις πάρω, μικρυνε στις 23. Δηλαδή οι βιταμίνες για κάποιο λόγο μου σταθεροποιησαν τον κύκλο με ακρίβεια ώρας που λέει ο λόγος! 

Αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα για γιατρό. Σε έχει βοηθήσει φαντάζομαι να βγάλεις κάποια άκρη.. 

Ευχαριστώ και πάλι! Εύχομαι και σε σένα το πολυπόθητο μωράκι να το πάρει απόφαση πια να έρθει! ☺

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Mpou_Lila είπε:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Τελικά είμαστε πολλές που περνάμε τον ίδιο Γολγοθά!

Να διευκρινίσω ότι ο κύκλος μου με τις βιταμίνες σταθεροποιήθηκε στις 27 μερες ακριβώς. Μάλλον όπως το έχω γράψει μπερδεύει. Και 2 μήνες Όχι συνεχόμενους, που έτυχε να μην τις πάρω, μικρυνε στις 23. Δηλαδή οι βιταμίνες για κάποιο λόγο μου σταθεροποιησαν τον κύκλο με ακρίβεια ώρας που λέει ο λόγος! 

Αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα για γιατρό. Σε έχει βοηθήσει φαντάζομαι να βγάλεις κάποια άκρη.. 

Ευχαριστώ και πάλι! Εύχομαι και σε σένα το πολυπόθητο μωράκι να το πάρει απόφαση πια να έρθει! ☺

 

Α τώρα το κατάλαβα οπότε μια χαρά με της βιταμίνες σε βοηθάνε. Σου στέλνω τώρα μνμ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpou_Lila είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας κορίτσια και για την υποστήριξη! Θα κοιτάξω να κάνω ορμονολογικες το συντομότερο και ελπίζω να έχει νόημα κι ας νιώθω χάλια που δεν πήγα νωρίτερα.. Δεν ήξερα ότι αναλαμβάνει και ο ενδοκρινολόγος πάντως... Δηλαδή μπορώ να πάω στον ενδοκρινολόγο μου και να ζητήσω να μου γραψει;;; Η υπάρχει "ειδικός";; 

Το θέμα του γυναικολόγου το φοβάμαι Γιατί πολλές γυναίκες και ίσως κάποια από εσάς γίνονται "πειραματόζωα" στα χέρια τους.. συγγνώμη για τη φράση αλλα έχει τύχει να ακούσω πολλά κουφά! Με τον γυναικολόγο μου εξαρχής ενιωθα πολλά καλά, είναι άνθρωπος πρωτα και μετά γιατρός, υποστηρικτικός, δεν μου έδινε περιττά φάρμακα ή εξετάσεις... όμως με τις ορμονολογιες προβληματίστηκα.. Δεν θεωρώ ότι είναι περιττός ένας έλεγχος όπως λέτε όλες σας είναι το παν! Μάλιστα του είχα ζητήσει κάποτε τον είχα ρωτήσει μάλλον και μου είχε πει όταν πρέπει θα σου πω εγώ. Όμως σχεδόν 3 χρόνια αργότερα δεν πρέπει;;; 

Τέλος πάντων θα το κοιτάξω άμεσα με τον ενδοκρινολόγο εφόσον γίνεται τον οποίο εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

Γυναικολόγο αν έχετε να προτείνετε κάποιον σας παρακαλώ με μήνυμα δώστε μου ονόματα και σίγουρα επειδή είναι πολύ λεπτό το ζήτημα της επιλογής θα δω τι θα κάνω. Εξάλλου κάπως έτσι γίνεται πάντα, μια επίσκεψη και μια κουβέντα δεν μας πείθει εξαρχής ανάλογα με αυτό που μας κάνουν να αισθανόμαστε και που βλέπουμε;;  

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εύχομαι όσες από εσάς είστε στον ίδιο δρόμο να έχετε σύντομα μωράκι. 

Ναι μπορεί και ο ενδοκρινολογος να σου γράψει.. Καλό ειναι πριν πας σε άλλον μα έχεις κάνει 1 ορμονολογικο προφίλ εμένα πρώτη φορά που πήγα ήταν η πρώτη εξέταση που μου έδωσε να κάνω και συνεχίζει κάθε φορά να κάνω. Αυτό μου έκανε εντόπιση πως και δεν σου έδωσε να κάνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Ναι μπορεί και ο ενδοκρινολογος να σου γράψει.. Καλό ειναι πριν πας σε άλλον μα έχεις κάνει 1 ορμονολογικο προφίλ εμένα πρώτη φορά που πήγα ήταν η πρώτη εξέταση που μου έδωσε να κάνω και συνεχίζει κάθε φορά να κάνω. Αυτό μου έκανε εντόπιση πως και δεν σου έδωσε να κάνεις 

Αυτό ακριβώς προβλημάτισε κι εμένα... να μου πεις μετά από τόσο καιρό;;; είχα μείνει ησυχη πως δεν χρειάζεται ακόμα..  Και όταν μπήκα και διάβασα πάνω στο θέμα είδα πως είναι από τις πρώτες που ζητούν γι αυτό θορυβηθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mpou_Lila είπε:

Αυτό ακριβώς προβλημάτισε κι εμένα... να μου πεις μετά από τόσο καιρό;;; είχα μείνει ησυχη πως δεν χρειάζεται ακόμα..  Και όταν μπήκα και διάβασα πάνω στο θέμα είδα πως είναι από τις πρώτες που ζητούν γι αυτό θορυβηθηκα!

Δεν ξέρω τι να πω με όσες έχω μιλήσει αυτά τα 4 χρόνια εδώ στο φόρουμ το 1ο πράγμα που κάνουν σχεδόν όλες η κοπέλες ήταν η 1η εξετάσει που έκαναν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpou_Lila είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας κορίτσια και για την υποστήριξη! Θα κοιτάξω να κάνω ορμονολογικες το συντομότερο και ελπίζω να έχει νόημα κι ας νιώθω χάλια που δεν πήγα νωρίτερα.. Δεν ήξερα ότι αναλαμβάνει και ο ενδοκρινολόγος πάντως... Δηλαδή μπορώ να πάω στον ενδοκρινολόγο μου και να ζητήσω να μου γραψει;;; Η υπάρχει "ειδικός";; 

Το θέμα του γυναικολόγου το φοβάμαι Γιατί πολλές γυναίκες και ίσως κάποια από εσάς γίνονται "πειραματόζωα" στα χέρια τους.. συγγνώμη για τη φράση αλλα έχει τύχει να ακούσω πολλά κουφά! Με τον γυναικολόγο μου εξαρχής ενιωθα πολλά καλά, είναι άνθρωπος πρωτα και μετά γιατρός, υποστηρικτικός, δεν μου έδινε περιττά φάρμακα ή εξετάσεις... όμως με τις ορμονολογιες προβληματίστηκα.. Δεν θεωρώ ότι είναι περιττός ένας έλεγχος όπως λέτε όλες σας είναι το παν! Μάλιστα του είχα ζητήσει κάποτε τον είχα ρωτήσει μάλλον και μου είχε πει όταν πρέπει θα σου πω εγώ. Όμως σχεδόν 3 χρόνια αργότερα δεν πρέπει;;; 

Τέλος πάντων θα το κοιτάξω άμεσα με τον ενδοκρινολόγο εφόσον γίνεται τον οποίο εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

Γυναικολόγο αν έχετε να προτείνετε κάποιον σας παρακαλώ με μήνυμα δώστε μου ονόματα και σίγουρα επειδή είναι πολύ λεπτό το ζήτημα της επιλογής θα δω τι θα κάνω. Εξάλλου κάπως έτσι γίνεται πάντα, μια επίσκεψη και μια κουβέντα δεν μας πείθει εξαρχής ανάλογα με αυτό που μας κάνουν να αισθανόμαστε και που βλέπουμε;;  

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εύχομαι όσες από εσάς είστε στον ίδιο δρόμο να έχετε σύντομα μωράκι. 

Nαι σε έναν καλό  ενδοκρινολόγο μπορεί να σου τις γράψει κ να τις κάνεις 2-3 μέρα του κύκλου!!Μη στεναχωριέσαι για πριν!!Ποτέ δν είναι αργά κ όλα καμιά φορά γίνονται την σωστή ώρα!!Κ γω είχα καλό γιατρό που με στήριξε στην παλίνδρομη όμως τώρα άρχισε κ ψυχολογικά να μην με γεμίζει!!Βρήκα γυναικολόγο με ειδικότητα στην υπογονιμότητα που κάνει κ εξωσωματικές κ μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένη!!!Ολά θα γίνουν!!Λίγο οργάνωση στην αρχή θέλει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mpou_Lila είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να πάρω τη γνώμη ενός άλλου γυναικολόγου για το πώς να προχωρήσω μετά από πολυυυυ καιρό προσπάθειας και μεγάλης απελπισίας πλέον... χρειάζομαι τη γνώμη σας από παρόμοιες καταστάσεις και προτάσεις για γιατρούς...

Για να κάνω μια όσο γίνεται περιληπτική περιγραφή της κατάστασης.....

μπαινω στα 34, προσπαθούμε για μωράκι 2μιση χρόνια περίπου(πάμε για 3, κάπου έχασα το μέτρημα ???) μένω επαρχία και έχω γιατρό στην Αθήνα όμως με προβληματίζει που μετά από τόσο καιρό μου αρνείται το ενδεχόμενο μιας σπερματεγχυσης και δεν μου είπε ποτέ να κάνω ορμονικές εξετάσεις και έλεγχο ωορρηξίας. Έχω κάνει υστεροσαλπιγγογραφια, η οποία είχε δείξει υπερπλασία στο ενδομήτριο, σάλπιγγες ανοιχτές όλα τα άλλα καλά.. έκανα υστεροσκοπηση 1 χρόνο μετά σχεδόν παρεμβατική, αυτό που φαινόταν ήταν έναν μικρό πολυποδακι μου είπε ο γιατρός το οποίο και αφαιρεσαμε και υποτίθεται ότι με την υστεροσκοπηση αναζωογονειται και η μήτρα και είναι ευκολότερο μετά να μείνεις έγκυος..

Ο σύζυγός μου ειχε κάνει σπερμοδιαγραμμα το όποιο βγήκε ικανοποιητικό με βάση την απάντηση του γυναικολόγου μου. 34 κι αυτός.

Παρόλα αυτά κανένα αποτέλεσμα.... ☹☹☹ Έχουμε  προβληματιστεί πάρα πολύ... έχουμε πελαγωσει για την ακρίβεια... σκεφτόμαστε να πάμε τις εξετάσεις και σε κάποιον άλλο γυναικολόγο και να δούμε πως θα μας προτείνει να συνεχίσουμε.  Ο δικός μου χωρίς να μου έχει πει ποτέ για ορμονικές και έλεγχο ωορρηξίας, δεν μου προτείνει σπερματεγχυση και με πάει κατευθείαν για εξωσωματική.  Δεν νιώθω όμως πως έχω εξαντλήσει κάθε προσπάθεια και νιώθω πως έχω χάσει χρόνο άδικα  χωρίς να με έχει καθοδηγήσει αρκετά για να ψάξω κι άλλες παραμέτρους.... Επίσης αυτή η ηλικία με τρελαίνει... Ο χρόνος περνά σαν νεράκι...

Τέλος μου είχε δώσει βιταμίνες όταν τον πρώτο-επισκεφθηκα (το ίδιο διάστημα που ξεκινήσαμε προσπάθειες) και μου είπε να κοιτάξω θυρεοειδή και στίγμα.  Στίγμα ξέραμε και οι 2 πως δεν έχουμε, βρήκα ομως πως έχω υποθυρεοειδισμο όμως αμέσως τον ρύθμισα Και τις βιταμίνες δεν τις πήρα τις ξεχνούσα... τους τελευταίους μήνες αποφάσισα μόνη μου να πάρω βιταμίνες pregnacare  και μάλιστα πήραμε μαζί με τον σύζυγό μου αυτές για τα ζευγάρια. Το θέμα είναι πως παρατήρησα πως όσο τις παίρνω ο κύκλος μου είναι ρολόι στις 27 μερες και για 2 μήνες στο ενδιάμεσο και όχι συνεχόμενους που έτυχε και τις σταμάτησα μου χάλασε πολύ, πήγε στις 23 μερες και τους 2 μήνες που δεν τις πήρα.. γενικοτερα είχα κύκλο 24-26 μερες πάντα. Το θέμα είναι ότι προβληματίστηκα αρκετά με την ωορρηξία μου Μήπως δεν είναι καλή και συνειδητοποίησα ότι δεν την πετυχαιναμε συχνά όπως νόμιζα πριν πάρω τις βιταμίνες. Τις παίρνω ένα 5μηνο περίπου.. με τεστακια ωορρηξίας όσο καιρό παίρνω τις βιταμίνες επιβεβαίωνα την ωορρηξία, δεν έχω κάνει υπέρηχο ποτέ.  

Πιστευετε ότι έπρεπε να μου προτείνει να κοιτάξω κι άλλα ο γυναικολόγος μου; Οι ορμονικες ειναι απαραίτητες στην περίπτωσή μου και ο ελεγχος ωορρηξίας ή θα ηταν ανώφελο στην παρουσα φαση;;;Παρακαλώ βοηθήστε με οποιοδήποτε τρόπο να βγάλω μια άκρη... δεν νιωθω οτι εχω κοιταξει τα παντα πριν προχωρήσω σε εξωσωματική και δεν ειμαι και ετοιμη για αυτο το βημα ακομα.... είχα και τρομερό άγχος απο τους πρωτους μηνες που τελικά το τελευταίο εξάμηνο έχει μετατραπεί σε απελπισία, απογοήτευση και (συγχωρεστε μου τον χαρακτηρισμό) ξενέρωμα... Οποια εχει να πρότεινε  κάτι ή εχει παρόμοια εμπειρία ή θέλει διευκρίνηση σε κάτι... Είμαι όλη αυτιά.......... Όποια ειχε και παρόμοια κατάσταση περάσει παρακαλώ ας μου στείλει σε μήνυμα έναν γιατρό για μια 2η γνώμη..

κοριτσι μου καλως ηρθες και μην απελπιζεσαι.

για τα περισσοτερα θεματα στη ζωη υπαρχουν λυσεις.

δεν ειναι γιατρος για να σου δωσω συμβουλη,πιστεθω ωστοσο οτι πρεπει να πας σε αλλο γιατρο γιατι αυτος που εχεις δεν ασχολειται πολυ.

οταν ξεκινησα να προσπαθω ημουν 33 μισο και ο γιατρος μου ειπε να προσπαθησω 6 μηνες και αν δεν μεινω να παω να δουμε πως προχωραμε με εξετασεις κλπ. τα 3 χρονια μου φαινεται ακραιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααα γλυκια μ!! Σ ευχομαι ολοψυχα συντομα ν μαθεις ευχαριστα νεα!!

ωστοσο μπορω ν σ προτεινω γιατρο π δν ξερω πως τ κανει αυτο αλλα γυναικα μ οτι προβλημα κ αν ειχε μ άποβολες μ μεγαλη ηλικα(40+) και και καια πολλα αλλα κ ολες μα ολες εφυγαν απο αυτον μ παιδι στα χερια!! Κ καμια μ εξωσωματικη!! Θ σ πω ομως πως ειναι λιγακι ακριβουτσικος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τελικά επικοινώνησα με τον ενδοκρινολόγο μου και μου είπε φυσικά και μπορώ να κάνω εφόσον δεν έχω κάνει πάλι ποτέ ορμονολογικες εξετάσεις όμως το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα στις ορμόνες και αυτές τις εξετάσεις τις κάνουν όταν δεν υπάρχει τακτικός κύκλος ή οταν υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα και γι αυτό ο γυναικολόγος μου δεν τις πρότεινε εξαρχής. Επειδή είχα πάντα σταθερό κύκλο και έχω ρυθμίσει το θυρεοειδή μου αρκετά χρόνια. Πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιο θέμα με την ωορρηξία που θα την ελέγξω και αυτή πάρα με τις ορμόνες μου είπε. Θα τις κάνω βέβαια τις εξετάσεις να μου φύγει από το μυαλό και να δω αν όντως επαληθευτούν οι γιατροί και θα δούμε...

Σας ευχαριστώ όλες για τα μηνύματά σας και τα προσωπικά.  Όταν έχω αποτελέσματα θα επικοινωνήσω να σας πω αν όντως είναι έτσι και ο γυναικολόγος μου τότε θα είχε απόλυτο δίκιο... Και θα δω και την ωορρηξία να δούμε τι θα δείξει κι αυτό... Διαφορετικά το βλέπω για ανεξήγητη υπογονιμότητα και μονόδρομο την εξωσωματική.... ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...