Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θετικα τεστ αρνητική χοριακη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας !Μόλις εγινα μέλος !σας διαβάζω εδώ κ αρκετό καιρό κ σημερα αποφάσισα να ρωτήσω κ γω κάτι... προσπαθούμε σχεδόν ένα χρόνο για μωράκι με τεστ ωορρηξίας κ αυτή τη φορά έκανα τεστ εγκυμοσύνης στην 24 μερα(24 /5) κ βγήκε θετικο αχνο μεν αλλά θετικό μετά έκανα κ την επόμενη 25η πάλι θετικο όποτε δεν κρατήθηκα κ πήγα έκανα χοριακη η οποία βγήκε 1.2 αρνητικοτατη ... Σήμερα το πρωί έκανα πάλι τεστ κ βγήκε πάλι αχνό θετικο..... οπότε έχω 3 θετικά τεστ κ 1 αρνητική χοριακη .... Ο κύκλος μου διαρκεί 29 ημέρες όποτε περιμένω την Τρίτη να αδιαθετησω... παρόλα αυτά έχω ξανακάνει άπειρες φορές τα τεστ της hometest κ όταν ήταν αρνητικά ήταν ξεκάθαρα αρνητικα δεν εμφανιζοταν καθόλου δεύτερη γραμμή στο τεστ ενώ τώρα εμφανίζετε. ... δε βρίσκω την γυναικολόγο μου λόγω τριημέρου κ κοντεύω να σκάσω ... αν κάποια από σας γνωρίζει κάτι σας παρακαλώ ας μου πει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ πιστεύω πως είσαι εγκυουλα αλλιώς δεν θα εμφανιζόταν η γραμμουλα έστω και άχνη στο τεστ! Απλά είναι νωρίς ακόμα και για την χοριακη να δείξει! Περίμενε να έχεις έστω μια μέρα καθυστέρηση και κανε ξανά τεστ! Μη  κάνεις κάθε μέρα τεστ θα είναι ψυχοφθόρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τεστ ανιχνευει την χοριακη συνηθως οταν αυτη ειναι πανω απο 20-25. Οποτε ή καποιο λαθος στο μικροβιολογικο εχει γινει ή κατι παιζει με τα τεστ. Σιγουρα ειναι εγκυμοσυνης κ οχι ωορρηξιας? Γιατι της hometest ειναι σχεδον ιδια απλα της ωορρηξιας γραφουν πανω "LH" ενω της εγκυμοσυνης γραφουν κατι αλλο που δε θυμαμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα , θα σου πω πως τα τεστακια που χρησιμοποιείς είναι πολύ αξιόπιστα.. κι εγώ αυτά έκανα.. οταν ήταν αρνητικά δεν ήμουν εγκυος και όταν είδα άχνη γραμμή ήμουν! όποτε κάνε λίγο υπομονη γιατί προφανώς είναι χαμηλή ακόμα η χοριακη σου για να φανεί στην εξέταση αίματος.. από Τρίτη - Τετάρτη νομίζω είναι καλά να την επαναλάβεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον έχεις μπερδέψει τα τεστ εγκυμοσύνης με τα τεστ ωορρηξίας. Παραλίγο να την πατήσω και εγώ μία φορά. Τα τεστ ωορρηξίας είναι κόκκινα και γράφουν LH και τα εγκυμοσύνης είναι μπλε και γράφουν HCG.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Το τεστ ανιχνευει την χοριακη συνηθως οταν αυτη ειναι πανω απο 20-25. Οποτε ή καποιο λαθος στο μικροβιολογικο εχει γινει ή κατι παιζει με τα τεστ. Σιγουρα ειναι εγκυμοσυνης κ οχι ωορρηξιας? Γιατι της hometest ειναι σχεδον ιδια απλα της ωορρηξιας γραφουν πανω "LH" ενω της εγκυμοσυνης γραφουν κατι αλλο που δε θυμαμαι..

Ναι σίγουρα είναι εγκυμοσυνης γιατί από την hometest παίρνω κ τα ωορρηξίας. . Τα συγκεκριμένα (εγκυμοσυνης)ανιχνεύουν από 10 hCG κ πάνω . Κ από τα ίδια τεστ δοκίμασε η κουμπάρα μου κ της βγήκε εντελώς αρνητικο (προσπαθούσαμε να καταλάβουμε αν υπήρχε θέμα με τα τεστ) Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Το τεστ ανιχνευει την χοριακη συνηθως οταν αυτη ειναι πανω απο 20-25. Οποτε ή καποιο λαθος στο μικροβιολογικο εχει γινει ή κατι παιζει με τα τεστ. Σιγουρα ειναι εγκυμοσυνης κ οχι ωορρηξιας? Γιατι της hometest ειναι σχεδον ιδια απλα της ωορρηξιας γραφουν πανω "LH" ενω της εγκυμοσυνης γραφουν κατι αλλο που δε θυμαμαι..

 

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα , θα σου πω πως τα τεστακια που χρησιμοποιείς είναι πολύ αξιόπιστα.. κι εγώ αυτά έκανα.. οταν ήταν αρνητικά δεν ήμουν εγκυος και όταν είδα άχνη γραμμή ήμουν! όποτε κάνε λίγο υπομονη γιατί προφανώς είναι χαμηλή ακόμα η χοριακη σου για να φανεί στην εξέταση αίματος.. από Τρίτη - Τετάρτη νομίζω είναι καλά να την επαναλάβεις..

Μακάρι!!! Μακάρι να έχεις δίκιο!! Τρίτη θα πάω κ στη γυναικολόγο μου να της τα πω κ να κάνουμε έναν κολπικό υπέρηχο Μήπως δει κ αυτή κάτι κ θα παω πάλι για χοριακη.. Γιατί πήρα επιτέλους θετικό τεστ εγκυμοσυνης κ έχω μισή χαρά μέχρι να το δω γραμμένο σε ένα χαρτί ... κ ανυπομονώ να το πω στον άντρα μου γιατί δε θέλω να τον ξεσηκωσω κ να του παρω την χαρά πίσω..σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως εμενα της hometest μου ειχε βγει πααααρα πολυ αχνο ενω ειχα χοριακη 1400. Δεν ειναι κ τοσο ευαισθητα δηλαδη. Εκτος αυτου η εξεταση αιματος ανιχνευει ακομα κ ιχνη χοριακης-πραγμα που δεν μπορει να κανει το τεστ. Αυτο που περιγραφεις ειναι περιεργο (κ συνηθως συμβαινει το αντιθετο)

Δε κανεις αλλη μια εξεταση σε αλλο μικροβιολογικο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ! Δεν έχω μπερδέψει τα τεστ αυτό είναι το μονο σίγουρο γιατί όπως είπα τα χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες και της ωορρηξίας κ της εγκυμοσύνης ! Θα μάθω στα σίγουρα την τριτη που θα πάω στη γιατρό μου. Κ αναλόγως τι θα μου πει κ αυτή θα πάω σε άλλο μικροβιολογικο εργαστήριο αυτή τη φορά. .. Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

Γιατι ειναι οντως περιεργο να ειναι αρνητικη η χοριακη κ το τεστ θετικο. Οπως ειπε η @Rosemary το τεστ ανιχνευει την χοριακη. Αν ειναι οντως 1,2 δεν μπορει να την ανιχνευσει. 

Ισως εγινε καποιο λαθος στο μικροβιολογικο. 

Καλη επιτυχια!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό σκέφτηκα κ γω ότι είναι περίεργο να έχω θετικά τεστ έστω κ αχνά κ να μην το έπιασε η αιματολογικη. .. δε ξέρω αν γίνεται εδώ να ανεβάσω φωτο από τα τεστ .. Ευχαριστώ πάντως κ γω το ίδιο εύχομαι να πάνε όλα καλά. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα κάποιο από τα δύο είναι λάθος . Η χοριακή πρώτα ανιχνεύεται στο αίμα και μετά περνάει στα ούρα. Να έχεις θετική χοριακή με αρνητικό τεστ είναι δυνατό. Το αντίθετο όχι. Υπάρχει πιθανότητα να είναι λάθος η χοριακή.  Γι αυτό πήγαινε σε άλλο μικροβιολογικο. Σου εύχομαι να έχεις τελικά το πολυπόθητο αποτέλεσμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα κορίτσια... έχω 2 μέρες καθυστέρηση με 26 μέρες κύκλο έκανα το τέστ clear blue early  και βγήκε θετικό την επόμενη μέρα έκανα Β χωριακη και βγήκε 0,10 αρνητική μπορεί να είμαι έγκυος; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...