Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 39 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

οταν ανεβαινει η μητρα προκαλούνται πονοι περιοδου? ρωταω γιατι εχω και εγω πονους περιοδου που κ που

Ναι.. τύπου περιόδου, απλά δεν ξέρουμε πώς αλλιώς να τους πούμε..και ανεβαίνει και τεντώνεται..το είχα αναφέρει και στο γιατρό μου τότε και μου εξήγησε..μην ανησυχείτε.. μόνο να ξεκουράζεστε..εγώ τώρα που είμαι στο δεύτερο τρίμηνο νιώθω, πιο σπάνια, πονάκια δεξιά και αριστερά λίγο πιο ψηλά όμως.. ακριβώς πάνω απ' την περιοχή του μπικίνι.. είναι επειδή έχει ανέβει, αλλά ακόμα μεγαλώνει και τεντώνεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

Ναι.. τύπου περιόδου, απλά δεν ξέρουμε πώς αλλιώς να τους πούμε..και ανεβαίνει και τεντώνεται..το είχα αναφέρει και στο γιατρό μου τότε και μου εξήγησε..μην ανησυχείτε.. μόνο να ξεκουράζεστε..εγώ τώρα που είμαι στο δεύτερο τρίμηνο νιώθω, πιο σπάνια, πονάκια δεξιά και αριστερά λίγο πιο ψηλά όμως.. ακριβώς πάνω απ' την περιοχή του μπικίνι.. είναι επειδή έχει ανέβει, αλλά ακόμα μεγαλώνει και τεντώνεται.. 

ειδα το σημειο που εγραψες οτι τωρα εισαι στο δευτερο τριμηνο και συγκινηθηκα... ακουγεται χαζο αλλα μαλλον θα φταινε οι ορμονες... ποσο αγχος ειχα θεε μου οταν εκανα τις χοριακες να δω αν ανεβαινουν. μετρούσα τα λεπτα να περασει η ωρα να παρω τηλεφωνο το μικροβιολογικο να μαθω αν ανεβαινουν οι τιμες. θυμαμαι οταν μπηκαμε εδω ολες ειμασταν στις πρωτες εβδομαδες και τωρα να... σιγα σιγα ολες μπαινουμε στο δευτερο τριμηνο. ευχομαι να πανε τελεια οι εγκυμοσυνες μας σε ολες μας και να κανουμε μωρακια χαρουμενα και να εχουν υγεια και οσες γυναικες προσπαθουν να τα καταφερουν πολυ γρηγορα και να δουν τριψηφιες χοριακες ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η xara1 είπε:

ειδα το σημειο που εγραψες οτι τωρα εισαι στο δευτερο τριμηνο και συγκινηθηκα... ακουγεται χαζο αλλα μαλλον θα φταινε οι ορμονες... ποσο αγχος ειχα θεε μου οταν εκανα τις χοριακες να δω αν ανεβαινουν. μετρούσα τα λεπτα να περασει η ωρα να παρω τηλεφωνο το μικροβιολογικο να μαθω αν ανεβαινουν οι τιμες. θυμαμαι οταν μπηκαμε εδω ολες ειμασταν στις πρωτες εβδομαδες και τωρα να... σιγα σιγα ολες μπαινουμε στο δευτερο τριμηνο. ευχομαι να πανε τελεια οι εγκυμοσυνες μας σε ολες μας και να κανουμε μωρακια χαρουμενα και να εχουν υγεια και οσες γυναικες προσπαθουν να τα καταφερουν πολυ γρηγορα και να δουν τριψηφιες χοριακες ??

Οντως, κι εγω το σκεφτομαι πολλες φορες..ποτε μιλουσαμε απλα για πητ και καρδουλες, ποτε φτασαμε στην αυχενικη, στο φυλο..κι εγω ετσι ειδικα στη δευτερη χοριακη μετρουσα και τα λεπτα και θυμαμαι εκλαιγα που ειχε διπλασιαστει! (γιατι δεν ξερω αν θυμασαι αυτα που εγραφα για την πρωην γιατρο μου., που 4+2 τολμησε να μιλησει για κενο σακο!!)..τι χαρα Θεε μου...και ναι ειμαι πλεον 15 εβδομαδων γιουχου, που λεει και η μικρη μου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Οχι..ούτε και το έχω ξανακουσει αυτό.. πού το διάβασες; Έχεις συσπάσεις;

μου το πρωτοειπε μια γνωστη μ και με αγχωσε και μετα το εψαξα στο ιντερνετ..και οντως αυτο λεει.. αλλα ο γιατρος μ μου λεει να μην με αγχωνει αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μελούλα είπε:

Οντως, κι εγω το σκεφτομαι πολλες φορες..ποτε μιλουσαμε απλα για πητ και καρδουλες, ποτε φτασαμε στην αυχενικη, στο φυλο..κι εγω ετσι ειδικα στη δευτερη χοριακη μετρουσα και τα λεπτα και θυμαμαι εκλαιγα που ειχε διπλασιαστει! (γιατι δεν ξερω αν θυμασαι αυτα που εγραφα για την πρωην γιατρο μου., που 4+2 τολμησε να μιλησει για κενο σακο!!)..τι χαρα Θεε μου...και ναι ειμαι πλεον 15 εβδομαδων γιουχου, που λεει και η μικρη μου!?

εχουν και διπλώματα. σα δε ντρέπονται. επιστημονες κατα τα αλλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω... έχετε ακούσει ποτέ ότι αν χαϊδεύεις την κοιλιά σπυ προκαλείς συσπάσεις; Σας εχει πει ποτέ κανένας γιατρός να μην το κάνετε;;

ημουν στην δουλειά και έρθετε μια συναδερφος καο με βλέπει να χαϊδεύω την κοιλιά μου και έντρομη γυρίζει και μου λέει « μη χαϊδεύεις την κοιλιά σου συνέχεια! Προκαλούνται συσπάσεις και θα έχεις πρόβλημα....» ...

την κοίταζα έντρομη κ εγω γιατί δε το έχω ξανά ακούσει! Ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η xara1 είπε:

εχουν και διπλώματα. σα δε ντρέπονται. επιστημονες κατα τα αλλα 

αστα...γι'αυτο πηρε ποδι..τι να πεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω... έχετε ακούσει ποτέ ότι αν χαϊδεύεις την κοιλιά σπυ προκαλείς συσπάσεις; Σας εχει πει ποτέ κανένας γιατρός να μην το κάνετε;;

ημουν στην δουλειά και έρθετε μια συναδερφος καο με βλέπει να χαϊδεύω την κοιλιά μου και έντρομη γυρίζει και μου λέει « μη χαϊδεύεις την κοιλιά σου συνέχεια! Προκαλούνται συσπάσεις και θα έχεις πρόβλημα....» ...

την κοίταζα έντρομη κ εγω γιατί δε το έχω ξανά ακούσει! Ισχύει;

τι βλακειες θα ακουσω ακομα..οχι, κοπελα μου, ουτε καν..μην αγχωνεσαι..ισα ισα, που κανει και καλο στο εμβρυο..ειδικα αργοτερα που θα νιωθει το χαδι να το ακουμπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

μου το πρωτοειπε μια γνωστη μ και με αγχωσε και μετα το εψαξα στο ιντερνετ..και οντως αυτο λεει.. αλλα ο γιατρος μ μου λεει να μην με αγχωνει αυτο..

οχι, μη σε αγχωνει..ολες παιρνουμε ασβεστιο και ειμαστε μια χαρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

τι βλακειες θα ακουσω ακομα..οχι, κοπελα μου, ουτε καν..μην αγχωνεσαι..ισα ισα, που κανει και καλο στο εμβρυο..ειδικα αργοτερα που θα νιωθει το χαδι να το ακουμπα..

Μα κ εγω δεν το ειχα ξανακουσει και το θεωρησα υπερβολικο...αλλα λεω κατσε να ρωτησω γιατι ποτε δε ξερεις!!!!

Ασε που αν το πω στον αντρα μου θα με βρισει.... ολη τη μερα χαιδευει την κοιλια μου και του μιλα! αντε να του απαγορεψεις μετα να το κανει... θα γινει ο γ παγκοσμιος πολεμος!!! αχαχαχαχαχαχα

εγω δε μπορω να το σταματησω με τιποτα..ειδικα τωρα που μεγαλωνει σιγα σιγα η κοιλιτσα! και που να νιωσω και το μωρακι μου... εκει θα το τρελανω στα χαιδεματα !! αχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

Μα κ εγω δεν το ειχα ξανακουσει και το θεωρησα υπερβολικο...αλλα λεω κατσε να ρωτησω γιατι ποτε δε ξερεις!!!!

Ασε που αν το πω στον αντρα μου θα με βρισει.... ολη τη μερα χαιδευει την κοιλια μου και του μιλα! αντε να του απαγορεψεις μετα να το κανει... θα γινει ο γ παγκοσμιος πολεμος!!! αχαχαχαχαχαχα

εγω δε μπορω να το σταματησω με τιποτα..ειδικα τωρα που μεγαλωνει σιγα σιγα η κοιλιτσα! και που να νιωσω και το μωρακι μου... εκει θα το τρελανω στα χαιδεματα !! αχαχαχαχα

καλα θα ακουσεις ενα σωρο βλακεις..και τις τεκμηριωνουν και "επιστημονικα" εκει ειναι που σε τρελαινει χαχαχα

τιποτα μη σε αγχωνει..καλα κανετε, να το χαιδευετε και να του μιλατε :) 

(το χαχα δεν το πατησα για σενα το καταλαβες ετσι; για αυτην το πατησα :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου έκανα την εξεταση αίματος σημερα για την NIPT και περιμενω αποτελεσματα σε 7-10 μερες μακάρι να πάνε όλα καλά και να είναι καλά το μωράκι μου.. Λοιπόν άσχετο αλλα θα επαναφέρω το θέμα του αντηλιακου για όσες ενδιαφέρονται ρώτησα τον γιατρό μου και μου πρότεινε της korres γιατί είναι λέει φυτικά . Το συγκεκριμένο που πήρα εγώ είναι με γιαούρτι για πρόσωπο και σώμα με 50 δείκτη προστασίας...εσεις τι βάζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2018 at 2:17 ΜΜ, ο/η Irene_D είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!!! Καλή  και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι! Εμένα από νωρίς μου έχει δώσει salospir των 160mg και στην αρχή είχα τις δικές σου ανησυχίες.. όμως δεν έχω καμία παρενέργεια όπως πχ αιμορραγία.. σε όλη μου την εγκυμοσύνη, να χτυπήσω ξύλο , δεν έχω δει ούτε σταγόνα αίμα.. αποδείχτηκε λοιπόν μετά την αυχενική πως καλά έκανε και μου το έδωσε γιατί στην πορεία θα είχαμε θέμα με την ανάπτυξη του μωρού.. νομίζω ότι η ασπιρίνη και το salospir και η ασπιρίνη είναι το ίδιο.. καλά δεν τα λεω;

Σήμερα που μιλάμε , βάσει υπερήχου , έχω φτάσει αισίως στις 15 εβδομάδες και ανυπομονώ να το νοιωσω..

Γεια σου και ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση..! Ευχομαι και για σενα τα καλυτερα και συντομα να κρατησουμε στην αγκαλια μας τα αγγελουδια μας!! Μου εχει δωσει τις nu seals 75! Εκανα την αυχενικη στις 12 εβδομαδες και κατι...εκει ειχε φανει κατι και μου ειπε να αρχισω την ασπιρινη! Μακαρι να μην ειναι τιποτα σοβαρο...θα παω σημερα ευτυχως και ελπιζω να παρω τις απαντησεις που χρειαζομαι και να νιωσω καλυτερα γιατι εχω τρελλαθει απο το αγχος! Λενε πως το νιωθεις καλα καλα μετα τις 16 με 17 εβδομαδες, ομως αν ειναι η πρωτη σου εγκυμοσινη ισως να παρει και λιγο περισσοτερο περιπου στις 20 εβδομαδες!! Και εγω θελω οσο τιποτα να νιωσω για τα καλα τον πριγκιπα μου..χχχχ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2018 at 9:00 ΜΜ, ο/η Μελούλα είπε:

Δεν γνωρίζω να σου πω κοπέλα μου..αλλά δεν μου ακούγεται και ο,τι καλύτερο η ασπιρίνη.. γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη; έναν απλό υπέρηχο σε έναν καλό γυναικολόγο και ρωτησε τον, δεν κάνει κακο..

Επίσης, όντως είναι πολύ νωρίς για να το νιώσεις, μπορεί να ήταν το έντερο κατά πάσα πιθανότητα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Με το καλό!

Γεια σου Μελουλα μου..Ευχαριστω για την ανταποκριση! Εχω σημερα ραντεβου ευτυχως με τον γυναικολογο μου..του εχω πληρη εμπιστοσυνη ομως αν δεν παρω τις απαντησεις που θελω σιγουρα θα παρω και μια δευτερη γνωμη! Μαλλον ηταν εντερακι..απο ανυπομονησια ισως φανταζεσαι διαφορα! :) :) :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hope25 είπε:

Κοριτσια μου έκανα την εξεταση αίματος σημερα για την NIPT και περιμενω αποτελεσματα σε 7-10 μερες μακάρι να πάνε όλα καλά και να είναι καλά το μωράκι μου.. Λοιπόν άσχετο αλλα θα επαναφέρω το θέμα του αντηλιακου για όσες ενδιαφέρονται ρώτησα τον γιατρό μου και μου πρότεινε της korres γιατί είναι λέει φυτικά . Το συγκεκριμένο που πήρα εγώ είναι με γιαούρτι για πρόσωπο και σώμα με 50 δείκτη προστασίας...εσεις τι βάζετε;

Και γω σήμερα θα πάω να την κάνω σε Ένα εργαστήριο που μπυ πρότεινε ένας φίλος καθηγητής γενετικής που συνεργάζεται  με το science lab στην Αθήνα και θα πάω τα αποτέλεσματα λογικά την Παρασκευή . Δεν θα πάνα Αμερική είναι το ίδιο τεστ. Αντιηλιακό εδώ κι χρόνια και δεν το αλλάξω της frezyderm 5αρι με χρωμα . Αφήνει βελούδινο το δέρμα είναι και κρέμα μαζί και δεν φορώ μέικ απ. Καλά αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2018 at 1:59 ΜΜ, ο/η xara1 είπε:

και εγω με το που ειχα μπει στις 8 εβδομαδες λες και μου πατησες κουμπακι. δεν αντεχα κανενα φαγητο και εκανα εμετους απογευμα και βραδυ σιγουρα. σε καποια φαγητα δε... δεν αντεχα ουτε στο ακουσμα τους, μου φερνανε αναγουλα. Δυστυχώς το εχω ακομα και τωρα που ειμαι 13w 4d. δεν θελω ούτε να βλεπω κρεας και μπορω να φαω μονο τοστ και μακαρονια...

Ουαου....λογικά θα σου περάσει σύντομα.εγω για κάποιο λόγο αισθάνομαι καλύτερα σημερα.εφαγα λίγο κοτόπουλο με σούπα για μένα προτακουστο δεν είχα ξαναβάλει κρέας στο στόμα μου.και δεν νιώθω δυσπεψία...τι να πω μη με ματιασω.θα σου περάσουν σύντομα στα τελειώματα είσαι...πολύ ταλαιπωρία περνάω και εγώ.τουλαχιστον συμπάσχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Souko @Hope25 καλα αποτελεσματα!! 

για αντιηλιακο βαζω frez κι εγω ενα παιδικο που εχω για τη μικρη μου, αφου φετος γλυτωσα τα πολλα πολλα στον ηλιο..αλλα ξερω οτι καλο ειναι μεχρι 25, αντε 30 δεικτη προστασιας, γιατι παραπανω δεν εχουν φυσικα φιλτρα και ειναι σκετη χημεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Souko μου εμένα θα πάνε Κύπρο από Αθήνα μου είπαν πως τα εξετάζουν μόνο Κύπρο Αγγλία και Αμερική οπότε μόλις φθάσουν Αθήνα θα φύγουν για Κύπρο..καλά αποτελέσματα να έχουμε εύχομαι.. ευχαριστούμε πολύ κορίτσια.. @γωγω γωγω @Μελούλα @xara1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια :)

να κάνω μια ερωτησουλα?? Είδαμε το μικρούλι μας στις 19 του μήνα, που είμασταν στην 14η εβδομάδα, και ήταν 104 γραμμάρια. Μήπως είναι λίγο χοντρουλι? Ρωτάω επειδή έχω δει πως την 14η είναι γύρω στα 45 γραμμάρια τα μωράκια. Είναι πολύ νωρίς βέβαια αλλά μου κάνε εντύπωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η zwoulini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :)

να κάνω μια ερωτησουλα?? Είδαμε το μικρούλι μας στις 19 του μήνα, που είμασταν στην 14η εβδομάδα, και ήταν 104 γραμμάρια. Μήπως είναι λίγο χοντρουλι? Ρωτάω επειδή έχω δει πως την 14η είναι γύρω στα 45 γραμμάρια τα μωράκια. Είναι πολύ νωρίς βέβαια αλλά μου κάνε εντύπωση.

Καλά αν εμπιστεύομαι τις διαφορές μετρήσεις σε ιστοσελίδες και μπλογκ το παιδί μου είναι ένας γίγαντας.. αυτά νομίζω πάντα δίνουν μικρότερη τιμή, για να μην αγχώνεται καμία..άσε που η μέτρηση του υπερήχου είναι κατά προσέγγιση..μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα..χοντρό το εμβρυακι σου; ?

Λοιπόν μην αγχώνεσαι.. κοίταξα σε μια εφαρμογή στο κινητό μου από περιέργεια, στη 14η έλεγε 80-100 γρ. Αλλά και στο ύψος πάλι έξω πέφτει, όλο μικρότερο βγάζει.. τίποτα μωρέ είναι μέσος όρος μάλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε έχετε υπέρηχο; Εγώ έχω να κάνω από την αυχενική στις 6/7 κι έχω μεθαύριο στις 27.. δεν αντέχω άλλο..θέλω να δω το μπεμπακι μου!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Annie26 είπε:

Γεια σου Μελουλα μου..Ευχαριστω για την ανταποκριση! Εχω σημερα ραντεβου ευτυχως με τον γυναικολογο μου..του εχω πληρη εμπιστοσυνη ομως αν δεν παρω τις απαντησεις που θελω σιγουρα θα παρω και μια δευτερη γνωμη! Μαλλον ηταν εντερακι..απο ανυπομονησια ισως φανταζεσαι διαφορα! :) :) :P 

Χεχε αυτά τα εντερακια.. ξέρεις τι; Στο είπα γιατί για σαλοσπιρ έχω ακούσει όχι για σκέτη ασπιρίνη, αλλά αν κάνουν την ίδια δουλειά σε αυτό που θέλετε, τότε εντάξει.. άντε με το καλό να το νιώσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η zwoulini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :)

να κάνω μια ερωτησουλα?? Είδαμε το μικρούλι μας στις 19 του μήνα, που είμασταν στην 14η εβδομάδα, και ήταν 104 γραμμάρια. Μήπως είναι λίγο χοντρουλι? Ρωτάω επειδή έχω δει πως την 14η είναι γύρω στα 45 γραμμάρια τα μωράκια. Είναι πολύ νωρίς βέβαια αλλά μου κάνε εντύπωση.

Εμένα στ 13w6d ηταν 98 γραμμαρια!!! Σε σχέση με όλα τα site ειναι μεγάλο αλλα δεν ειναι ακριβής οι μετρήσεις τωρα όποτε μην αγχωνεσαι...καλύτερα μεγάλο παρά να μην αναπτύσσεται σωστα!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...