Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΟΥΛΕΙΑ Ή ΣΠΙΤΙ??


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες!

Εχω μια κορακλα 8 μηνων. Τελευταια προβληματιζομαι με το θεμα της δουλειας. Ειμαι φιλολογος κι απο Σεπτεμβρη, που θα ειναι χρονιαρικη πια η μικρη μου, σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα. Δε θα λειπω πολλες ωρες-4 με 5 την ημερα. Λεμε με τον αντρα μου να την αφησουμε στην πεθερα μου, με την οποια τα πηγαινω πολυ καλα και μου εχει σταθει σα μανα μου. Εχω ομως μερικους προβληματισμους. 1. Η μικρη δεν την πλησιαζει καθολου τη γιαγια. Γενικα, δεν πηγαινει σε κανενος την αγκαλια-πλην του πατερα της- αλλα με τη γιαγια εχουμε μια...αποστροφη, χωρις λογο. 2. Η γιαγια μου δειχνει οτι παρα τα οσα της λεμε, θα κανει τα δικα της. Εχει μια νοοτροπια ωχ αδερφε οταν της λεμε οχι τηλεοραση, οχι αλατι κ ζαχαρη, οχι μονο του το παιδι... 3. Δεν ξερω αν μπορει καν να το αλλαξει το παιδι γιατι δεν μου δειχνει να το'χει. Θα αντεξει να τη σηκωσει; Αυτο βεβαια θα φανει... 4. Δεν την εχω ξαναφησει καθολου μονη της, παρα μονο με τον μπαμπα για να παω 1 ωρα κομμωτηριο κι αλλη μια φορα για να αγορασω 2 μπλουζες(!) κ παλι οταν γυρισα εβαλε κατι κλαματα...σα να μου εκανε παραπονα!

Θεωρητικα ξερω οτι πρεπει να την αφησω, αλλα στην πραξη... Τι λετε εσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φίλη μου. Δεν σε βλέπω έτοιμη να την αφήσεις. Έχει τεράστια διαφορά το πρέπει από το θέλω. Εγώ επειδή τον άφησα 2 μηνών συνήθισε με όλους και δεν είχα κάποιο θέμα ούτε με το τάισμα ούτε με το άλλαγμα ούτε με τον ύπνο. Πάντα μα πάντα θα σε προτιμάει το παιδί σου έναντι των υπολοίπων και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στα νέα δεσομένα, αρκεί εσύ να θες να πάρεις την απόφαση να την αφήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα KONSTANTIA! Χα χα! Ουτε κι εγω με βλεπω έτοιμη! Επειδη ομως θελω να ειναι ανεξαρτητη και κοινωνικη, πιστευω οτι ειναι για το καλο της... Ή οχι; Μηπως το καλο του παιδιου ειναι να απαγγιστρωθει εκεινο οποτε θελει; Ουφφφφφφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα μωρό θέλει την μαμά  του όσες περισσότερες ώρες γίνεται. Σημασία έχει πόσο εμείς έχουμε τον χρόνο να του αφιερώσουμε συμπεριλαμβανομένων όλων των άλλων υποχρεώσεων και τι μπορούμε να θυσιάσουμε για αυτό. Εμένα και η μητέρα μου εργαζόταν πάντα και δεν θα ήθελα να δουλέυει αλλά οι οικονομικές ανάγκες ήταν τέτοιες που δεν το επέτρεπαν. Αυτό θα πω και εγώ στο παιδί μου στο μέλλον, πόσο δε μάλλον στην κατάσταση που βιώνουμε τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω μαζι σου! Πανω απ'ολα ομως θα βαλω το παιδι. Εννοω οτι εχουμε ενα-μικρο βεβαια-περιθωριο να μην εργαστω αλλον ενα χρονο. Ομως, θα ειναι καλυτερα για τη μικρη;; Καποια στιγμη πρεπει να βιωσουμε τον "αποχωρισμο". Ασε που κι εμενα θα μου κανει καλο η δουλεια. Δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και θα σου κάνει καλό να εργαστείς, θα αλλάζεις λίγο παραστάσεις, θα ξελαμπικάρει το μυαλό σου και θα γυρνάς με μεγαλύτερη λαχτάρα στο παιδί σου. Γνώμη μου πάντα, δεν είναι καλό για το παιδί να μένει συνέχεια με έναν άνθρωπο γιατί και αυτός κάποια στιγμή κουράζεται αλλά και το παιδί δεν αποκτά άνεση με άλλα άτομα. Σου εύχομαι με το καλό να αποφασίσεις το καλύτερο για εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω, σαν να εισαι στο μυαλο μου!! Ακριβως τους ιδιους προβληματισμους εχω για το μελλον (εμενα η μικρη μου ειναι ακομα 2,5 μηνων).

Ενω εχω αψογες σχεσεις με γιαγιαδες-παπουδες, φυσικα οι αποψεις μας διειστανται. (Μηπως να αφησεις λιγο το παιδι να κλαιει, το αλατι κανει καλο κλπ). Το καλο ειναι οτι δεν εχουν προσπαθησει ποτε να μου τις επιβαλουν κ επειδη ειναι πολυ προοδευτικοι τυποι, τους μιλαω κι εγω πολυ ανετα, αρα αποφευγονται παρεξηγησεις.

Ακου πως το εχω εγω στο μυαλο μου... Καταρχην καθοριστικο ρολο θα παιξει ο αντρας σου ο οποιος δε θα θεσει απλα ορους κ κανονες (αυτο δικαιωματικα το κανεις κι εσυ σαν μανα). Εγω πχ εχω πει στα πεθερικα μου καποια πραγματα που θελω να κανουν ή να μην κανουν, ο αντρας μου ομως ειναι αυτος που με πιο αυστηρο υφος ΑΠΑΙΤΗΣΕ να τηρουνται αυτοι οι κανονες τονιζοντας πως αν δεν τηρουνται δε θα τους εχουμε εμπιστοσυνη κ αρα δε θα αφηνουμε μονο το παιδι σε αυτους. Κ φυσικα δεν αναφερομαι σε κατι που μπορει καταλαθος να ξεχασει καποιος (πχ να βγαλει την φουφουλα απο τα πλαινα του παμπερς). Μιλαω για παραβιασεις σε ξεκαθαρες οδηγιες οπως το να μη φαει το παιδι ζαχαρη, το να μην καπνιζουν μεσα στο σπιτι.. Ομοια μιλησα κ εγω στους δικους μου γονεις.

Εγω αυτο που εχω σκοπο να κανω ειναι για 10 ημερες πριν τη δουλεια, να πηγαινω την μικρη στη γιαγια της κ να την αφηνω οσες ωρες θα την αφηνω για τη δουλεια.. Θα τα κανει ολα η γιαγια κ εγω θα ειμαι στον χωρο μονο για να επιβλεπω, να επισημαινω τυχον διορθωσεις κ να λυνωαπορριες που μπορει να παρουσιαστουν..

Παντως ηδη εχω αγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μου μικρή και αθώα, ειλικρινά πιστέυεις ότι ακόμα και να το κάνεις αυτό κάποια στιγμή δεν θα κάνουν και την μπαγαποντιά τους οι παππούδες? Πλανάσθε πλάνην οικτράν! Σημασία λοιπόν δεν έχει το αν θα παρακούσουν έναν από τους γραμμένους σε πέτρα κανόνες αλλά σε ποιον βαθμό θα τον παραβιάσουν δλδ είναι άλλο να πεις έδωσε λίγο τυράκι στο μωρό γιατί το κοίταζε και άλλο να πεις του έδωσα σαρδέλες παστές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Rosemary μου μικρή και αθώα, ειλικρινά πιστέυεις ότι ακόμα και να το κάνεις αυτό κάποια στιγμή δεν θα κάνουν και την μπαγαποντιά τους οι παππούδες? Πλανάσθε πλάνην οικτράν! Σημασία λοιπόν δεν έχει το αν θα παρακούσουν έναν από τους γραμμένους σε πέτρα κανόνες αλλά σε ποιον βαθμό θα τον παραβιάσουν δλδ είναι άλλο να πεις έδωσε λίγο τυράκι στο μωρό γιατί το κοίταζε και άλλο να πεις του έδωσα σαρδέλες παστές!

Ααααααααχαχαχαχαχαχα!! Αχαχαχαχα!!! Λες να προσγειωθω αποτομα???

Κοιτα, οι δικοι μου πιστευω οτι θα το κανουν (τουλαχιστον οσο ειναι πολυ μικρο το παιδι) γιατι ξερουν ποσο πολυ "γαυγιζω" κ φυσικα με εχουν δει πολλες φορες απο την αναποδη.. Επισης πραγματικα θα νευριασω αν παραβιαστουν βασικοι-σημαντικοι κανονες κ ειμαι ικανη να μην αφησω για ολοκληρο μηνα το παιδι.. Φανταζομαι τοτε θα το ξανασκεφτουν να του ξαναδωσουν λιγη μερεντα ρε αδερφακι. (σημ. Εννοειται οτι το παιδι μου θα φαει κ σοκολατα. Αλλα θα διαλεξω εγω το ποτε θα ξεκινησει. Ας με ρωτησουν κ μια στο τοσο μπορει κι εγω να επιτρεπω που κ που καμια ατασθαλεια)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή και εγώ ήμουν απόλυτη σε πολλά αλλά στην πορεία χαλάρωσα και έδωσα την ευκαιρία σε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν και λίγο το δικό τους, όχι γιατί δεν με νοιάζει η υγεία και η ανάπτυξη του παιδιού μου αλλά γιατί αφενός συνειδητοποίησα ότι σε πολλά πράγματα οι παιδίατροι είναι αρκετά υπερβολικοί και αφετέρου γιατί πιστέυω οτι οι γονείς μας μια χαρά μας μεγάλωσαν και κάτι ξέρουν και μάλιστα βιωματικά και όχι από μελέτες και βιβλία. Φυσικά και κάπου συγκρούστηκα και εγώ αλλά κατάλαβα ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα παλιά μυαλά και είδα ότι και αυτοί σεβάστηκαν κάποια πράγματα και το αφήσαμε εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maria1405 σε καταλαβαίνω απόλυτα, μιας κι εγω βρισκομαι ηδη στη θεση σου! Ξεκινησα με πολύ λίγες ωρες τη φετινη χρονια, μιας και το Σεπτέμβρη ο μικρός μου ηταν μολις 3 μηνών και τα κάνω όλα απ το σπίτι (μιλάω για ένα μάθημα μόνο τη μερα με εξαίρεση τα Σάββατα που κάνω 3...) Για μένα αυτη ηταν η καλύτερη λύση, προκειμένου και να μείνω παραπάνω με το παιδάκι μου και να μη χάσω τελείως κύκλο και επαφή. Πιστεύω μπορείς να κάνεις κι εσυ κατι αναλογο απο την επόμενη σχολική χρονιά. Βέβαια εμενα ο μικρος μου εκεινες τις ωρες μενει με τον αντρα μου, μιας και δεν εχουμε γιαγιαδες παππουδες κοντα μας. Γι αυτο δεν εχω και περιθωριο για παραπανω μαθηματα. Υπάρχει αυτη η δυνατοτητα στην περιπτωση σας; Αν οχι, σκεψου τι προτιμας να θυσιασεις... γιατι ετσι οπως μας τα λες, οντως η γιαγια δεν ειναι πολυ τ'της εμπιστοσυνης' και σιγουρα δε θα υπακουει σ αυτα που της λες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. άσχετο, έκανα pancakes και ο μικρός μου έφαγε μισό...(ας μην ξεφτυλίσουμε και αυτό το topic όπως της @Rosemary με τα παιχνίδια και λέμε για συνταγές....???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εκει που καταλήγω εγώ σε σχέση me to babysitting από τους παππούδες, είναι ότι ή που θα εισαι τυχερος, γιατί και στους παπουδες πάρχουν οι πιο "προοδευτικοί" και συνεννοήσιμοι (για τους γονεις μου δηλαδη εγω θα ημουν 100% σιγουρη γιατι εχουμε κοινη φιλοσοφια, παρα τη διαφορα ηλικιας) ή που θα πρέπει να αποδεχτείς ότι δε θα υπακούουν και θα κάνουν τα δικά τους και να συμβιβαστεις με αυτό. (εφοσον δεν κανουν κατι πολυ χοντρο φυσικα!) Δηλαδή δε μπορείς να έχεις την απαίτηση να τους επιβάλλεις τα πάντα εφόσον προσέχουν το παιδί σου εθελοντικά και με την καλή τους την καρδιά. Διαφορετικά αποφασίζεις αν εχεις την πολυτελεια να το μεγαλωσεις εσυ όπως ακριβως θελεις/να πληρωσεις babysitter παιδαγωγο ή να το στειλεις σε βρεφονηπιακο σταθμο. Οπως και να χει ειναι δυσκολη αποφαση και πολυπαραγοντικη. Κι εμεις δυσκολευομαστε πολυ να αποφασισουμε τι θα κανουμε απο δω και περα. Μακαρι καποια πραγματα να μας τα ελυνε το κρατος και να ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Εγώ είμαι από τις τυχερές π θα κάθομαι μέχρι η μικρή μ να χρονισει άλλα θα πω ψέμματα ότι δ μ λείπει η δουλειά. Όχι όταν ηταβ πιο μικρό τ μωρο άλλα τώρα π είναι 9.5 μηνων άνετα γυρνούσα από τωρα.

Επίσης έχω τους γονείς μ από πάνω. Άφησα τη μικρή πρώτη φορά 7.5 μηνων π ξεκίνησα γυμναστήριο. Την έχω αφήσει μόνο 2 φορές για να πάω για καφέ. Όχι 2πειδη δ μ την κρατάνε ίσα ίσα. Η μαμά μ γυρνάει στις 3.30 τ μεσημερι. Μέχρι να φάει να ξεκουραστεί μια ώρα πάει πέρασε. Βασικά εγώ δ ήθελα να την αφήνω. Τώρα όμως π άνοιξε ο καιρος αν έχω δουλειές στο σπίτι να κάνω την παίρνουν εξω βόλτα τ απογευμα. Κ γω στην αρχή είχα άπειρους καβγάδες με τη μαμά μ γτ όντως κάνουν τ κεφαλιού τους. Από την άλλη θα συμφωνήσω απόλυτα με την @konstatia κ θεωρώ ότι έως ένα βαθμό είμαστε υπερβολικές. Στην τελική ρμςε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην τελική έμας ποιος μας μεγάλωσε; κ αυτοί σίγουρα δ θέλουν τ κακο τ μωρου μας ίσα ίσα. Οπότε τ είδα κ γω πιο χαλαρά κ ηρέμησα. Πάντως καλό είναι να μπορούν να μείνουν κ με κάποιον άλλον. Έστω κ για λίγο. Η δικιά μ ευτυχώς κάθεται. Βέβαια οταβ γυρνάω από ρ γυμναστήριο πχ κανει σαν τρελή όταν με βλέπει από τη χαρά της άλλα κ με τους παππούδες Καλά περνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το babysitting από τους παπούδες είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου με τη έννοια ότι τα παιδιά μαθαίνουν να αγαπούν τα ηλικιωμένα άτομα και μαθαίνουν την σημασία να φροντίζουν και αυτά με την σειρά τους τους παππούδες-γιαγιάδες και φυσικά οι πιο μεγάλοι άνθρωποι έχουν αναπτύξει μεγαλύτερη υπομονή που εμάς καμιά φορά μας λείπει επειδή τρέχουμε όλη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vivi συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. Δινουν μια 6μηνη αδεια κ μετα τι?? Το παιδι ειναι ετοιμο να αραξει στο σπιτι?? Ημαρτον!!

Οσο γι'αυτο που λες Konstantia, ναι μια χαρα μεγαλωσαν οι γονεις μας, αλλα οι γονεις μας δε μεγαλωσαν σε μια εποχη με σοκολατενια δημητριακα, ντονατς κ μπεργκερ (ο πατερας μου παιζει να μην εχει φαει ποτε κ δεν ειναι κ κανενας μαθουσαλας)!! Επειδη λοιπον το παιδι μου, ετσι κι αλλιως κ οσο κ αν εγω προσεχω θα ερθει σε επαφη κ με ανθυγειινα προιοντα κ θα εκτειθεται γενικως σε πολυ πιο επιβαρυνμενο περιβαλλον (βλ ρυπανση, κινητα, μεταλλαγμενα τροφιμα κ.α.) οσο μπορω τουλαχιστον εγω κ οσο περναει απο το χερι μου, ας καθυστερησω αυτην την εκθεση..

(Πωπω θα γινω μια τρελη)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω ένα παράδειγμα. Η πεθερά μου έπιασε πρώτη φορά στα χέρια της το μωρό μου όταν πήγα και της τον άφησα 6 μηνών - οι δικοί μου λείπανε εκτός πόλης - της εξήγησα τι γεύμα δίνουμε κάθε ώρα, πόσο κοιμάται, πως αλλάζουμε πάνα κλπ και μέχρι τώρα τον κρατάει βδομάδα παρά βδομάδα από τις 7 έως τις 3. Ξέρω ότι σε κάποια πράγματα θα τον κακομάθει γιατί δεν ξέρει το όχι αλλά βλέπω και ο μικρός ότι κάνει τις παραξενιές του μόνο σε εκείνη, ξέρει ότι στην μάνα του δεν περνάνε. Δλδ μου λέει η πεθερά μου όταν πάω να τον πάρω "πάρτον αγκαλιά και ξαπλώστε στο κρεβάτι να κοιμηθεί και αυτός και εσύ" και της εξηγώ ότι στο σπίτι ο μικρός κοιμάται μόνος του στο κρεβάτι του με τραγουδάκια και δεν μπορεί να το χωνέψει και λέει "εγώ αν δεν ξαπλώσω δίπλα του δεν κοιμάται". Της εξηγώ ότι έτσι τον έμαθε και έτσι της κάνει και δεν νοεί να το καταλάβει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ επισης εχω να πω ενα τεραστιο ευχαριστω στους γονεις μου γιατι με εκαναν πολυ περιφανο για τον εαυτο μου ατομο, αγαπω αυτο που ειμαι κ σε τεραστιο βαθμο τους τπ χρωσταω αλλα ελπιζω να συμφωνησουν οτι το παιδι μου θα θελω να το κανω ακομα καλυτερο!! Αλλωστε κι αυτοι ηταν πιο εξελιγμενοι απο τους δικους τους γονεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αι, μαρηηηη!! Ηθελα να απαντησω στο "μια χαρα μεγαλωσαμε κι εμεις".

Ε οκ μια χαρα... Αλλα μπορουμε κ καλυτερα..

Καλα κι εσυ 6 μηνων πρωτη φορα?? Το παρακανες. Καταλαβες?? Εγω ειμαι η σκυλα κι εχωκ το ονομα αλλα αλλες δεν τα δινουν τελικα!!!!! Οχι για να βλεπουν κ οι υπολοιπες!!! Αχαχαχα. Εγω παντως σημερα θα αφησω για 2 ωρες την μικρη (2η φορα)

Γαβ!! Γαβ γαβ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Αι, μαρηηηη!! Ηθελα να απαντησω στο "μια χαρα μεγαλωσαμε κι εμεις".

Ε οκ μια χαρα... Αλλα μπορουμε κ καλυτερα..

Καλα κι εσυ 6 μηνων πρωτη φορα?? Το παρακανες. Καταλαβες?? Εγω ειμαι η σκυλα κι εχωκ το ονομα αλλα αλλες δεν τα δινουν τελικα!!!!! Οχι για να βλεπουν κ οι υπολοιπες!!! Αχαχαχα. Εγω παντως σημερα θα αφησω για 2 ωρες την μικρη (2η φορα)

Γαβ!! Γαβ γαβ!!

1η φορά γιατί φοβόταν για να καταλάβεις και έπρεπε κάπου να τον αφήσω για να πάω στην δουλειά, έσφιξα τα δόντια και της τον πήγα και όλα κύλησαν ομαλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως προσαρμόζονται όλοι. Κ ο μπαμπάς π θα τ κρατήσει κ η γιαγιά κ ο παππούς. Εμένα καλύτερα από όλους την κάνει κ την έκανε κουμάντο από βρέφος ο μπαμπάς μου. Εμένα πχ ο άντρας μ πάνω από ώρα δ την έχει κρατήσει γτ δ χρειάστηκε κιόλας. Αλλά έχω συναδέρφους π οι γυναίκες τους δουλεύουν κ κρατάνε 8ωρο μωρά 2 μηνών. Όσο περνάει πάντως ο καιρος πιστεύω ότι χαλαρώνουμε κ μεις με τις απαιτήσεις μας. Γτ δ πιστεύω πχ μια γιαγιά να δώσει αε ένα μωρο μωρο μερέντα για να τ ξεγελάσει. Κ θα δείτε πως θα είμαστε στο 2ο πως θα είμαστε. Πιστεύω καμία σχέση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τώρα ακόμα που είναι ολόκληρο παιδάκι δεν μπορεί να μου το κρατήσει αν είναι άρρωστο, φοβάται να δώσει αντιπυρετικό με την σύριγγα, φοβάται αν ανεβάσει πυρετό τι θα κάνει κλπ οπότε εκεί η μανούλα μου βάζει πλάτη και το κρατάει και την δική της βάρδια. Ξέρω τις δυνατότητές της και δεν την πιέζω να κάνει πράγματα που δεν μπορεί γιατί δεν θα μπορώ και εγώ να πάω με ηρεμία στην δουλειά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...