Μετάβαση σε περιεχόμενο

φάρμακα εξωσωματικής


Sofia35

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!!!Μετά από πολλούς μήνες αποχής από το φόρουμ σας ξαναβρίσκω και ελπίζω πολλές από σας να πέτυχαν πλέον την πολυπόθητη εγκυμοσύνη!!!!?Εγώ ξεκίνησα προ μηνών να ψάχνω πιο συστηματικά τι συμβαίνει με την υπογονιμότητά μας και δυστυχώς  τα έχουμε όλα!!!! Η εξωσωματική πλέον για μας είναι μονόδρομος και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να περάσω οπωσδήποτε επιτροπή για να πάρω την έκπτωση ( 75%)  για τα φάρμακα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χωρίς την επιτροπή πληρώνεις εξολοκλήρου τα  φάρμακα ή αν απλά πληρώνεις μεγαλύτερη συμμετοχή...Επίσης καμία κοπέλα μήπως πέρασε επιτροπή Πειραιά και γνωρίζει το χρόνο αναμονής;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!Μετά από πολλούς μήνες αποχής από το φόρουμ σας ξαναβρίσκω και ελπίζω πολλές από σας να πέτυχαν πλέον την πολυπόθητη εγκυμοσύνη!!!!?Εγώ ξεκίνησα προ μηνών να ψάχνω πιο συστηματικά τι συμβαίνει με την υπογονιμότητά μας και δυστυχώς  τα έχουμε όλα!!!! Η εξωσωματική πλέον για μας είναι μονόδρομος και θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να περάσω οπωσδήποτε επιτροπή για να πάρω την έκπτωση ( 75%)  για τα φάρμακα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χωρίς την επιτροπή πληρώνεις εξολοκλήρου τα  φάρμακα ή αν απλά πληρώνεις μεγαλύτερη συμμετοχή...Επίσης καμία κοπέλα μήπως πέρασε επιτροπή Πειραιά και γνωρίζει το χρόνο αναμονής;;;;;;

wellcome back κοριτσι!

δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα σκεφτηκα να σε καλωσορισω μεχρι να απαντησουν οι ειδημονες!

ελπιζω τα προβληματα που βρηκατε να ειναι απλα και επιλυσιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ καλησπέρα! Με τ καλό να ξεκινήσετε τος προσπάθειες σας εύχομαι κάθε επιτυχία. Από ότι ξέρω αμ δ περάσεις Επιτροπή τα πληρώνεις κανονικα κ τ κόστος είναι αρκετά υψηλό.  Γι αυτό άλλωστε περνάς λ Επιτροπή για να τα πάρεις. Γνώμη μ είναι να περάσεις Επιτροπή. Γτ να μην τα γλιτώσεις; τώρα όσον αφορά τη συγκεκριμένη αναμονή δ ξέρω να σ απαντήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα

Αν περασεις επιτροπη δεν πληρωνεις τιποτα για τις ενεσεις της διεγερσης. 

Αν δεν περασεις τις πληρωνεις εξολοκληρου

Τα υπολοιπα φαρμακα που θα χρειαστουν για την προσπαθεια γραφονται κανονικα κ τα πληρωνεις με την συμμετοχη του ταμειου σου

Δεν γνωριζω καθολου για τον Πειραια. Ειμαι απο β.Ελλαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Καλησπερα

Αν περασεις επιτροπη δεν πληρωνεις τιποτα για τις ενεσεις της διεγερσης. 

Αν δεν περασεις τις πληρωνεις εξολοκληρου

Τα υπολοιπα φαρμακα που θα χρειαστουν για την προσπαθεια γραφονται κανονικα κ τα πληρωνεις με την συμμετοχη του ταμειου σου

Δεν γνωριζω καθολου για τον Πειραια. Ειμαι απο β.Ελλαδα

Δηλαδή γλιτώνεις ουσιαστικά τις ενέσεις λόγω της επιτροπής γύρω στα 1000 ευρώ αν κατάλαβα καλά...συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά μου ήρθαν απότομα τα νέα και θέλω να την κάνω μέσα στο καλοκαίρι....για αυτό αγχώνομαι με την επιτροπή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ καλησπέρα! Με τ καλό να ξεκινήσετε τος προσπάθειες σας εύχομαι κάθε επιτυχία. Από ότι ξέρω αμ δ περάσεις Επιτροπή τα πληρώνεις κανονικα κ τ κόστος είναι αρκετά υψηλό.  Γι αυτό άλλωστε περνάς λ Επιτροπή για να τα πάρεις. Γνώμη μ είναι να περάσεις Επιτροπή. Γτ να μην τα γλιτώσεις; τώρα όσον αφορά τη συγκεκριμένη αναμονή δ ξέρω να σ απαντήσω.

Μόλις πριν λίγες μέρες πήρα τα τελευταία αποκαρδιωτικά αποτελέσματα και θέλω ότι είναι να γίνει ,να γίνει μέσα στο καλοκαίρι...να μη χάνω άλλο χρόνο αλλά ωκαι για ψυχολογικούς λόγους..για αυτό με αγχωνει η αναμονή της επιτροπής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 δεν με ζαλιζεις καθολου. Μην ζητας συγγνωμη. Εδω ειμαστε για οτιδηποτε θελησεις.

Εχετε καταληξει με ποιον θα κανετε την εξωσωματικη; Γιατι χρειαζονται κ καποια εγγραφα απο τον γιατρο.

Μην σε αγχωνει η επιτροπη.εχεις συγκεντρωςει κανενααπο τα δικαιολογητικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Sofia35 δεν με ζαλιζεις καθολου. Μην ζητας συγγνωμη. Εδω ειμαστε για οτιδηποτε θελησεις.

Εχετε καταληξει με ποιον θα κανετε την εξωσωματικη; Γιατι χρειαζονται κ καποια εγγραφα απο τον γιατρο.

Μην σε αγχωνει η επιτροπη.εχεις συγκεντρωςει κανενααπο τα δικαιολογητικα;

Έχω τη Σαλπιγγογραφία από το Λητώ, 4D υπέρηχο από Ιασώ και το πρώτο σπερμοδιαγραμμα από Λυμπερόπουλο το δεύτερο θα γίνει αρχές Ιουλίου για να συμπληρωθούν οι 75 ημέρες.... ορμόνες έχω κάνει εδώ και καιρό αλλά μάλλον βθα τις επαναλάβω...άσε έχω πελαγωσει αν είναι συμβεβλημένα τα κέντρα που πήγα αν έχουν όλες τις υπογραφές...έχουμε τον πόνο μας έχουμε και τη χαρτούρα....θέλει και άλλα δικαιολογητικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα χαρτια ολα που εχεις συγκεντωσει εχουν βαλει επανω σφραγιδα που αναφερει οτι ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ κ υπογραφη του γιατρου;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα δω κιολας την λιστα μου αργοτερα κ αν υπαρχει κατι αλλο θα σου πω.

Αααα επισης θελει να εχεις μαζι σου κ τα παλια σου βιβλιαρια(αν εχεις δηλαδη αλλαξει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Στα χαρτια ολα που εχεις συγκεντωσει εχουν βαλει επανω σφραγιδα που αναφερει οτι ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ κ υπογραφη του γιατρου;;; 

Όχι θα πάω να μου τα σφραγίσουν... γιατί δεν τα ήξερα αυτά όταν τις έκανα..απλή σφραγίδα γιατρού έχουν μόνο....ωχ... τρέξιμο πολύ έχω... αξίζει τον κόπο όμως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Θελει κ κατι αιματολογικες για λοιμωδη νοσηματα απο σενα κ τον συζυγο.

Ληξιαρχικη πραξη γαμου εμενα μου παν επικυρωμενη

 

Τα έχω κάνει αυτά και θρομβοφιλια έχω κάνει...από όλα τα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 δες τις ήδη σφραγίδες τι γράφουν. Συνήθως γράφουν τ όνομα τ γιατρού κ από κάτω τ αμκα του νομίζω κ αν είναι στον εοππυ τ αναφέρουν. Πάντως να περάσεις Επιτροπή. Ξερω ότι θέλεις άμεσα αποτελέσματα άλλα είναι πολλά τα χρήματα. Καλύτερα να τ ξοδέψεις για τ μωράκι σ με τ Καλό. Ο γιατρός σ δ σ έδωσε λίστα να σε καθοδηγήσει με τα δικαιολογητικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Sofia35 δες τις ήδη σφραγίδες τι γράφουν. Συνήθως γράφουν τ όνομα τ γιατρού κ από κάτω τ αμκα του νομίζω κ αν είναι στον εοππυ τ αναφέρουν. Πάντως να περάσεις Επιτροπή. Ξερω ότι θέλεις άμεσα αποτελέσματα άλλα είναι πολλά τα χρήματα. Καλύτερα να τ ξοδέψεις για τ μωράκι σ με τ Καλό. Ο γιατρός σ δ σ έδωσε λίστα να σε καθοδηγήσει με τα δικαιολογητικα;

Δυστυχώς όταν τις έκανα δεν είχα στο μυαλό μου την εξωσωματική και δεν τα προσεχα αυτά...τώρα που βλέπω τα χαρτιά μου δεν είναι τίποτα σφραγισμένο...θα τους πάρω τηλ να πάω να μου τα σφραγίσουν εκ των υστέρων αν γίνεται....ελπίζω να μπορούν γιατί δεν αντέχω να τις ξανακάνω ειδικά την υστεροσαλπιγγογραφια με ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!Ο γιατρός μου είπε κέντρα αλλά δε μου είπε να προσέχω τις υπογραφές.... βλακεία έκανα.....οποίος δεν έχει μυαλό έχει πόδια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 κοίτα εννοείται δ θα ξανά κάνεις σαλπιγγογραφια. Και γω οταβ την έκανα ή θελα απλά να δω αν όλα είναι καλά. Στον επόμενο χρόνο π πέρασα την Επιτροπή πήγα στο γιατρό π την έκανα ο οποίος ήταν τ εοππυ κ συνεργαζόταν με τη βιοκλινικη όπου κ την έκανα κ μ έδωσε μια βεβαίωση με τη σφραγίδα του. Οπότε υποθέτω πως αν ο γιατρός π σ την έκανε δ είναι στον εοππυ όλο κ κπ γυναικολόγος θα είναι ο οποίος μπορεί να σ δώσει αντίστοιχη βεβαίωση. Μιλά με τ γιατρό σ κ αυτοί τις έχουν τις άκρες τους. Πχ τον υπέρηχο π ζητάνε μ τ εκανε ο γιατρός μ κ μόνος τους τ πήγε σε ένα φίλο τ Ακτινολογο κ τ σφραγίσε. Για τέτοια θέματα συνεργάζονται αυτοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Sofia35 κοίτα εννοείται δ θα ξανά κάνεις σαλπιγγογραφια. Και γω οταβ την έκανα ή θελα απλά να δω αν όλα είναι καλά. Στον επόμενο χρόνο π πέρασα την Επιτροπή πήγα στο γιατρό π την έκανα ο οποίος ήταν τ εοππυ κ συνεργαζόταν με τη βιοκλινικη όπου κ την έκανα κ μ έδωσε μια βεβαίωση με τη σφραγίδα του. Οπότε υποθέτω πως αν ο γιατρός π σ την έκανε δ είναι στον εοππυ όλο κ κπ γυναικολόγος θα είναι ο οποίος μπορεί να σ δώσει αντίστοιχη βεβαίωση. Μιλά με τ γιατρό σ κ αυτοί τις έχουν τις άκρες τους. Πχ τον υπέρηχο π ζητάνε μ τ εκανε ο γιατρός μ κ μόνος τους τ πήγε σε ένα φίλο τ Ακτινολογο κ τ σφραγίσε. Για τέτοια θέματα συνεργάζονται αυτοί.

Ευχαριστώ πολύ!!!! ελπίζω να πάνε καλά τουλάχιστον τα γραφειοκρατικά γιατί οι εξετάσεις.... μαύρο χάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 τι θέμα έχετε αν επιτρεπεται; τώρα έχεις πελαγωαει άλλα μόλις φα βάλεις αε σειρά θ ηρεμήσεις λίγο. Να θυμάσαι βημα βημα τη φορά. Και ευτυχώς η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο κ βοηθάει ένα σωρό ζευγάρια να κάνουν τ όνειρο τους πραγματικότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 είχα περίπου τα ίδια θέματα με τα δικαιολογητικά και ολη την γραφειοκρατία .... είναι το μοναδικό δύσκολο πράγμα που έχεις να κάνεις: να οργανώσεις το φάκελο για την επιτροπή....μόλις περάσεις την επιτροπή και πάρεις τα φάρμακα η μονάδα εξωσωματικής αναλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα....μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά ότι πρόβλημα και αν έχετε... και στο λέω εγώ που είχαμε σοβαρότατο πρόβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τι δεν έχουμε....διαβατότητα σε μία μόνο σάλπιγγα, θρομβοφιλία και σοβαρή ολιγοσπερμία με κατάτμηση σπέρματος 45% και ακόμη δεν έχω κάνει το δείκτη CA125 γιατί τώρα βρήκα να έχω και καθυστέρηση....ΕΛΕΟΣ!!!το έχουμε πάρει στην πλάκα πλέον....ο άντρας μου μου λέει ότι είμαστε large ακόμα και στα προβλήματά μας. στο ένα πρόβλημα εμείς δίνουμε και ένα δώρο.... χιουμορ θέλει η κατάσταση αλλιώς θα τρελαθούμε....τα διαδικαστικά είναι αυτά που με τρομάζουν περισσότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα προβλήματα που έχετε αντιμετωπίζονται με εξωσωματική (οωληψια-μικρογονιμοποιηση-εμβρυομεταφορα) οποτε το θεμα της ολιγοσπερμιας και της μιας αποφραγμενης σαλπιγγας λυνονται. Οσον αφορα το θεμα της θρομβοφιλίας θα χρειαστει να λαβεις αντιπηκτικη αγωγη στην εγκυμοσυνη για την αποφυγη αυτοματης εκτρωσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  @Sofia35 συμφωνώ με τη @mommie to be. Εφόσον θα πάτε για εξωσωματική θα τ αναλάβουν όλα οι γιατροί. Τις σάλπιγγες ούτως ή άλλως τις παραβλέπουμε στην εξωσωματική, η θρομβοφιλια ρυθμίζεται πολύ εύκολα όσο για υ σπέρμα πάτε στοχευμένα για τ πιο δυνατό υλικό. Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

  @Sofia35 συμφωνώ με τη @mommie to be. Εφόσον θα πάτε για εξωσωματική θα τ αναλάβουν όλα οι γιατροί. Τις σάλπιγγες ούτως ή άλλως τις παραβλέπουμε στην εξωσωματική, η θρομβοφιλια ρυθμίζεται πολύ εύκολα όσο για υ σπέρμα πάτε στοχευμένα για τ πιο δυνατό υλικό. Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...