Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορρυπαντικο


Recommended Posts

καλήμερα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλα. Θέλω την βοήθειά σας να μου πειτε ποιο απορρυπαντικο ειναι καλο για να πλυνω τα ρουχαλάκια του μωρού μου για να ετοιμάσω την βαλίτσα του για το μαιευτήριο. πειτε μου μάρκες ονοματα και που να τα πλυνω στο χέρι η στο πλυντήριο? Γιατί στα σούπερ μάρκετ εχω δει μονο απορρυπαντικα για το πλυντήριο ??. θα χαρώ πολύ να απαντήσετε και να με βοηθήσετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Κ εμεις ετοιμασαμε τη βαλιτσα μας πριν λιγες μερες! Πλυναμε τα ρουχαλακια της μικρής και τα δικα μου με το κλασσικο υγρο αρκαδι baby στο πλυντήριο σύμφωνα με τις οδηγιες που ειχαν τα ταμπελακια απο τα ρουχα! Εχουβ μια απίστευτα διακριτικη μυρωδιά κ εγιναν πολυ μαλακά....

Σεντονια, πετσετες, πάντα κουνιας παλι στο πλυντήριο με το συγκεκριμένο απορρυπαντικο!

Τα υφασματα του καροτσιού και τη κουνουπιερα τη πλυναμε στο χερι βαζοντας αρκαδι μεσα...

Με το καλο το μωρακι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγώ πήρα τα προδερμ για το πλυντήριο και μου άρεσε πολύ και η μυρωδιά και η αίσθηση :) τα έβαλα πλυντήριο σύμφωνα με τις οδηγίες στα ταμπελάκια κυρίως στους 30βαθμους, και σιδέρωσα ανάποδα τα φορμάκια και τς ρούχα της, από τη μεριά δηλαδή που ακουμπάει στο δέρμα της. 

Επίσης πριν βάλω πλυντήριο τα δικά της έκανα πλύση με σόδα και στις θήκες του απορρυπαντικού και στο πλυντήριο στους 90 για να καθαρίσει από δικές μας βρωμιες και υπολείμματα απορρυπαντικών. Έπλυνα και τα δικά μου νυχτικα που αγόρασα για το μαιευτήριο με τα απορρυπαντικό της ώστε να μην μπλεχτούν πολλές μυρωδιές και ερεθιστει και το δερματακι της τις πρώτες μέρες. 

Με το καλό :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@M@mmy και εγώ με αρκάδι baby ξεκίνησα τις πλύσεις των μωρουδιακών, δοκίμασα και την σκόνη και το υγρό και έμεινα αρκετά ικανοποιημένη. Της chicco έχω ακούσει ότι είναι καλό και της planet baby που είναι και οικολογικό. Πάντως ένα δειγματάκι της frezyderm που μου δώσανε και δοκίμασα δεν με ενθουσίασε περισσότερο από το αρκάδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA Ξίδι και μαγειρική σόδα Λίγα είναι τα πράγματα μέσα στο σπίτι που δεν μπορούν να καθαριστούν με σόδα και ξίδι. Ανακατέψτε 1/4 φλ. μαγειρική σόδα με 1/4 φλ. νερό και ρίξτε το μείγμα στο συρταράκι που τοποθετείτε πάντα το απορρυπαντικό όταν βάζετε μια πλύση στο πλυντήριο ρούχων. Βάλτε μέσα στο πλυντήριο (εκεί που μπαίνουν τα ρούχα) 2 φλ. ξίδι και ξεκινήστε κανονικά την πλύση με την υψηλότερη θερμοκρασία νερού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Με τ καλό τ μωράκια σας!

Εμείς ξεκινησαμε με αρκαδι.  Ποκυ ωραίο κ διακριτικό άρωμα. Δοκιμάσαμε προδερμ κ μας άρεσε επίσης πολύ. Της frezy δ μ άρεσε καθόλου κ της chicco θεωρώ πως έχει αρκετά έντονη μυρωδιά ειδικά για νεογέννητο. Καταλήξαμε σε αρκαδι κ προδερμ κ περισσότερο προδερμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα που η μικρη μου ειχε γεμισει τα παντα με σκατουλες της chicco δε μας τα καθαριζε καθολου (δυστηχως γιατι ηταν το πιο οικονομικο). Της προδερμ που εχω τωρα, με τον καιροτα καθαρησαν. Στο μελλον θα δοκιμασω σιγουρα το αρκαδι κ αργοτερα το Αριελ Baby (το εχει δοκιμασει καμια)?

Επισης εχει δοκιμασει καμια τα eco που τα ειδα τις προαλλες στην Tv??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις αρκαδι baby χρησιμοποιουμε. Η σκονη μας αφηνε καμια φορα κομματακια πανω στα ρουχα, οποτε μας βολεψε περισσοτερο το υγρο. 

@RosemaryΑπο τα ecos εχω χρησιμοποιησει καθαριστικο γενικης χρησης και υγρο πιατων για το πλυντηριο. Η αληθεια ειναι οτι ειναι αοσμα και φαινονται οντβς βιολογικα. Βεβαια δε μπορουν να καθαρισουν δυσκολους λεκεδες. Για τα ρουχα του μωρου δεν εχουμε δοκιμασει κατι αλλο, μας βολεψε το αρκαδι. Που και που βαζουν και προσφορες τα σουπερμαρκετ. Νομιζω οτι τρεχει τωρα μια στο Σκαλβενιτη (για αρκαδι, νομιζω και για planet baby)

Αυτο με τη σοδα/το ξιδι το κανω κι εγω μια στο τοσο σαν απολυμανση του καδου. Πιστευω οτι οντως αυτα τα δυο συστατικα κανουν θαυματα παντου!

Στην αρχη επλενα κι εγω μαζι με τα ρουχαλακια του μωρου τα φανελακια θηλασμου και τα σουτιεν. Τωρα πλεον οχι... Και στην αρχη τα σιδερωνα κι εγω και απ τις δυο πλευρες....Αν και μαλλον ειναι υπερβολη, γιατι  με το ατμοσιδερο, ο ατμος παει ουτως η αλλως παντου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.e-fresh.gr/el/vrefika-eidi/nai_?from=offers

Για οσες μενετε Αθήνα, εδω θα βρειτε προσφορες σε βρεφικά είδη... τη προηγούμενη εβδομάδα εμεις βρηκαμε προσφορά στο αρκαδι κ πηραμε αρκετά..Τα φερνουν κ την ιδια μερα στο σπιτι σας! Δειτε αν σας ενδιαφερει κατι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από την αρχή χρησιμοποιώ της proderm..Και είμαι πολύ ευχαριστημενη γι αυτό και δεν χω δοκιμάσει κάτι άλλο..καθαριζει και τα κακακια τις μικρής..Εγώ επειδή πολλά από τα ρούχα έχουν διαφορετικές οδηγίες πλύσης..Και δεν γεμίζω το πληντυριο τα βάζω όλα στους 40 βαθμούς στα παιδικά βαμβακερά και βάζω και  έξτρα ξέπλυμα..Αν δεν χω κάτι πολύχρωμο τα βαζω και στους 60.. 

Tip:Όταν ετοιμάσεις τη βαλίτσα βαλε τα ρουχαλάκια του μωρού  μέσα σε μια μαξιλαροθηκη για να μην έρθουν σε επαφή με τη βαλίτσα που μπορεί να είναι σκονισμένη από ταξίδια κλπ..

                                       Με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω στο πρώτο παιδί το Αρκάδι στο δεύτερο το ecobaby( που λάτρεψα)...εννοείται χωρίς μαλακτικό..

Έπλενα κ πλένω μόνα τους τα παιδικά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης τα πλενω στους 40 κ τα σιδερωνω απο τη μια πλευρα.. Μονο τις 2 πρωτες βδομαδες τα επλενα στους 50 κ τα σιδερωνα μπρος πισω (τσαμπα κοπος-δε θα το ξανακανα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή το πλυντήριο το βάζουμε στους 90 βαθμούς και στον κάδο έχουμε ρίξει μόνο το ξύδι; Χωρίς ρούχα;; (η χαζή χχαχααχ απλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποια πλυντήρια εχουν προγραμμα που λεει αποστείρωση κάδου και κραταει περίπου 3 ώρες στους 95 ειναι εμενα, και αν βάλετε το ξύδι ή μια κουτάλια απο το βρεφικό απορρυπαντικό ειναι οκ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το κανω μια φορα το 6μηνο στους 90 ή 95 βαθμους, στο φουλ προγραμμα! Αλλα βαζω μονο σοδα! Τη μιση στον καδο κ τη μιση στη θηκη του πληντυριου..! Θα το δοκομασω κ με ξυδι αλλααασα που το βαζω το ξυδι??? Μαζι με την σοδα?? Δε θα αφρισει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το πληντυριο μου κάνει έναν ήχο κάθε φορά που χρειάζεται ο καθαρισμος και μπαινει αυτόματα στο πρόγραμμα του οικονομικου καθαρισμού που κρατάει κανα 3ωρο..συνήθως  στο τρίμηνο μια φορά (βάζω 3 με 5 πληντυρια τη βδομάδα.)..Είχα ρίξει μέσα στο πληντυριο ξύδι σόδα και λεμόνι..αφρισε αλλά στο τέλος δεν είχε υπολοιματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εγω το κανω μια φορα το 6μηνο στους 90 ή 95 βαθμους, στο φουλ προγραμμα! Αλλα βαζω μονο σοδα! Τη μιση στον καδο κ τη μιση στη θηκη του πληντυριου..! Θα το δοκομασω κ με ξυδι αλλααασα που το βαζω το ξυδι??? Μαζι με την σοδα?? Δε θα αφρισει??

η κοπέλα που ειπε το tip παραπανω ειπε οτι βάζουμε στο συρταρακι του απορρυπαντικου 1/4 φλ. τσαγιού μαγειρική σόδα μαζι με 1/4 φλ τσαγιού νερο και στο καδο που μπαίνουν τα ρούχα ρίχνουμε 2 φλ τσαγιού ξυδι και πλένουμε στην πιο υψηλή θερμοκρασία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2018 at 11:54 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Εμενα που η μικρη μου ειχε γεμισει τα παντα με σκατουλες της chicco δε μας τα καθαριζε καθολου (δυστηχως γιατι ηταν το πιο οικονομικο). Της προδερμ που εχω τωρα, με τον καιροτα καθαρησαν. Στο μελλον θα δοκιμασω σιγουρα το αρκαδι κ αργοτερα το Αριελ Baby (το εχει δοκιμασει καμια)?

Επισης εχει δοκιμασει καμια τα eco που τα ειδα τις προαλλες στην Tv??

Εγώ μόνο ecos πια..υπερευχαριστενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2018 at 6:55 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Επισης τα πλενω στους 40 κ τα σιδερωνω απο τη μια πλευρα.. Μονο τις 2 πρωτες βδομαδες τα επλενα στους 50 κ τα σιδερωνα μπρος πισω (τσαμπα κοπος-δε θα το ξανακανα).

Βασικά αν τα σιδερώνεις για αποστηρωση δεν ισχύει ούτε το μια πλευρά...το σίδερο είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους διότι η υγρασία του ατμού έτσι κι αλλιώς δεν αποστηρωμενο κ η έκθεση στο περιβάλλον ( συρτάρι κτλ) κι εγώ τα ίδια έκανα στο πρώτο παιδί μέχρι που φίλος μας γιατρός εξωτερικού σε ΜΕΝΝ όταν το άκουσε έβαλε τα γέλια..έξω δεν αποστηρωμενο τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...