Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νέα εγκυουλα στην παρεα σας


Recommended Posts

☺️☺️Καλήμερα! Ειμαι νεο μελος, μαμα μιας ομορφης ζουζουνας 3 ετων και εγκυος στο δεύτερο παιδακι μας 5+4!

Η ιστορια μου: την πρωτη μερα καθυστέρησης και εχοντας το προαισθημα κανω το τεστ.. Θετικό! Την επομενη μερα χοριακη 788,2..λεω τι γίνεται στην κορη μου σε αυτη τη μερα ηταν 40,6..παω στη γυναικολόγο μου και βλεπουμε σακο. Ημουν 4+4 οποτε ειδαμε. Ομως φανηκε και μια μικρή αποκόλληση, χωρις να εχω αιμορραγία, και τα λογια της γιατρού ηταν "καλος ειναι για τη μερα που ειναι (ο σακος ηταν διπλασιος απο οσο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στην ίδια ηλικία κυησης), θα τον πω ενδομητριο, ισως ειναι ενας ψευτοσακος, παρε utrogestan, ξεκούραση και βλεπουμε.. Στενοχωρια εγω... Το αλλο πρωι παω για χοριακη τρέμοντας. Ήξερα ότι αν δεν διπλασιαστεί τέλος.. Με διαφορα 49 ώρες απο την αιμοληψία η χοριακη βγηκε 1.788,5. Η γιατρος ικανοποιηθηκε, κλαμα χαρας εγω.. Απίστευτο πώς δένεσαι εστω και με την ιδεα ενος παιδιού να μεγαλώνει μεσα σου, τοσο νωρίς.. Παμε χθες για τον υπέρηχο.. Η αποκόλληση επουλωθηκε πλήρως, ο σακος μας έχει μεγαλώσει ακόμα πιο πολυ και το καλύτερο; ενω η γιατρος ειπε οτι είναι νωρίς για να δούμε κάτι περα απο το σακο, ειδαμε και λεκιθικο και εμβριο!!! Ενα μικρο σουσαμακι, φαινόταν ξεκάθαρα.. Εκλαψα.. Πού να ακουσω και την καρδιά τι θα κανω.. Του αντρα μου του κοπηκανε τα πόδια, δεν περιμενε να δούμε το εμβρυο, αφου αλλα μας ειπε και η γιατρός.. 

Για να κλεισω, πέρασα μια αθλια εβδομάδα, ξαπλα και στενοχώρια, μην ξέροντας αν θα δω μωρό στον υπέρηχο, αλλα αξιζε! 

Το μονο που με πειραζει είναι οτι πρεπει να ειμαι καθιστή για να παίρνω το ζουζούνι μου αγκαλια, καθότι 14 κιλα τώρα η κυρια και την ειχα σηκωσει 200 φορές, μάλλον απο κει και η αποκόλληση. 

Αυταααα.. Καλως σας βρηκα, λοιπόν, με το καλο σε οσες περιμένουν και σε οσες προσπαθούν.. Τα καλύτερα, το αξίζουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη εγκυμοσυνη ευχομαι! παιδια το λεω και το ξαναλεω, αλλα τοσες ανακοινωσεις εγκυμοσυνης οσο το Μαιο δεν εχω ξαναματαδει τους μηνες που μπαινω εδω. ΠΡωτη φορα εχω χασει την μπαλα απο το ποιες ειναι εγκυες. Ευχομαι ολο το καλοκαιρι να ειναι ετσι Ιουνιος με Σεπτεμβριο να κανουν τον ιδιο χαμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ κοριτση μου ευχομαι ολη εγκυμοσυνη να παει τελεια και με ενα υγειεστατο μωρακι!!!!!

@Kat-Cat στα ελεγα ????? οχι πες τι σου ελεγα για το μαιο??? μακαρι να παει ετσι απο εδω και περα!!!!!! να μεινουμε ολες εγκυες εδω μεσα να μιλαμε μονο για αυτο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anni7 είπε:

ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ κοριτση μου ευχομαι ολη εγκυμοσυνη να παει τελεια και με ενα υγειεστατο μωρακι!!!!!

@Kat-Cat στα ελεγα ????? οχι πες τι σου ελεγα για το μαιο??? μακαρι να παει ετσι απο εδω και περα!!!!!! να μεινουμε ολες εγκυες εδω μεσα να μιλαμε μονο για αυτο!!!!!!

Χαμος ο Μάιος indeed

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μελούλα σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εγώ έχω μια ζουζούνα 22 μηνων και όταν εμειν α έγκυος τώρα στο 2ο ήταν μόλις 14 μηνων αλλά μεγάλο παιδί (12 κιλα) τη σήκωνα ....6η εβδομαδα καφέ ...αποκολληση μικρή ..φαντάσου δεν εμειν α ούτε μια μέρα στο κρεβάτι γιατί δε γινόταν ...ηθελε ο Θεός προχωράει η εγκυμοσύνη ειμαι 33η προς 34η εβδομαδα πλέον σου εύχομαι τα καλύτερα και με ένα πόνο !!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια κι εγω νεα εγκυουλα στην παρεα σας!

ειμαι 3w +6 d με χοριακη 53.3!

αυριο κακονικα θα αδιαθετουσα!

σημερα ξεκινησαν καποια ποναλακια και η μεση μ λιγο με ποναει.και εβγαλα και λιγα μπεζ υγρα!

ειναι φυσιολογικα??αχ αγχωνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω για την ημέρα που βρίσκεσαι η τιμή είναι πολύ πολύ καλή !!!με το καλό σου εύχομαι σου είπε ο γιατρός αν χρειάζεται να επαναλάβεις χοριακη2 η οχ ι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου ειπε αν θελω να κανω..αλλιως οχι να παω την παρασκευη να με δει!

δεν θελει να κανω χοριακες για να μην αγχωνομαι!

τωρα λεει δεν βλεπουμε τιποτα!

μα ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι και τα μπεζ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

μου ειπε αν θελω να κανω..αλλιως οχι να παω την παρασκευη να με δει!

δεν θελει να κανω χοριακες για να μην αγχωνομαι!

τωρα λεει δεν βλεπουμε τιποτα!

μα ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι και τα μπεζ??

εγώ και στην 1η και στη 2η εγκυμοσύνη είχα κανονικοτατους πόνους περιόδου στην αρχή !!!και πολλά υγρά !!!θεωρώ ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό!!να πας τότε από κοντά για να μην αγχώνεσαι με μετρήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναιι περιμενω πως και πως να παω να δουμε αν ειναι ολα καλαα!!?

προσπαθουσαμε 7μηνες και τωρα αγχωνομαι νομιζω τωρα περισσοτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 9:31 ΠΜ, ο/η Μελούλα είπε:

☺️☺️Καλήμερα! Ειμαι νεο μελος, μαμα μιας ομορφης ζουζουνας 3 ετων και εγκυος στο δεύτερο παιδακι μας 5+4!

Η ιστορια μου: την πρωτη μερα καθυστέρησης και εχοντας το προαισθημα κανω το τεστ.. Θετικό! Την επομενη μερα χοριακη 788,2..λεω τι γίνεται στην κορη μου σε αυτη τη μερα ηταν 40,6..παω στη γυναικολόγο μου και βλεπουμε σακο. Ημουν 4+4 οποτε ειδαμε. Ομως φανηκε και μια μικρή αποκόλληση, χωρις να εχω αιμορραγία, και τα λογια της γιατρού ηταν "καλος ειναι για τη μερα που ειναι (ο σακος ηταν διπλασιος απο οσο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στην ίδια ηλικία κυησης), θα τον πω ενδομητριο, ισως ειναι ενας ψευτοσακος, παρε utrogestan, ξεκούραση και βλεπουμε.. Στενοχωρια εγω... Το αλλο πρωι παω για χοριακη τρέμοντας. Ήξερα ότι αν δεν διπλασιαστεί τέλος.. Με διαφορα 49 ώρες απο την αιμοληψία η χοριακη βγηκε 1.788,5. Η γιατρος ικανοποιηθηκε, κλαμα χαρας εγω.. Απίστευτο πώς δένεσαι εστω και με την ιδεα ενος παιδιού να μεγαλώνει μεσα σου, τοσο νωρίς.. Παμε χθες για τον υπέρηχο.. Η αποκόλληση επουλωθηκε πλήρως, ο σακος μας έχει μεγαλώσει ακόμα πιο πολυ και το καλύτερο; ενω η γιατρος ειπε οτι είναι νωρίς για να δούμε κάτι περα απο το σακο, ειδαμε και λεκιθικο και εμβριο!!! Ενα μικρο σουσαμακι, φαινόταν ξεκάθαρα.. Εκλαψα.. Πού να ακουσω και την καρδιά τι θα κανω.. Του αντρα μου του κοπηκανε τα πόδια, δεν περιμενε να δούμε το εμβρυο, αφου αλλα μας ειπε και η γιατρός.. 

Για να κλεισω, πέρασα μια αθλια εβδομάδα, ξαπλα και στενοχώρια, μην ξέροντας αν θα δω μωρό στον υπέρηχο, αλλα αξιζε! 

Το μονο που με πειραζει είναι οτι πρεπει να ειμαι καθιστή για να παίρνω το ζουζούνι μου αγκαλια, καθότι 14 κιλα τώρα η κυρια και την ειχα σηκωσει 200 φορές, μάλλον απο κει και η αποκόλληση. 

Αυταααα.. Καλως σας βρηκα, λοιπόν, με το καλο σε οσες περιμένουν και σε οσες προσπαθούν.. Τα καλύτερα, το αξίζουν! 

Καλώς ήρθες :) με το Καλό και το μωράκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

ναιι περιμενω πως και πως να παω να δουμε αν ειναι ολα καλαα!!?

προσπαθουσαμε 7μηνες και τωρα αγχωνομαι νομιζω τωρα περισσοτερο!

Να μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελούλα όλα καλά να πάνε σου εύχομαι, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει και το 2ο :) γωγω γωγω υπομονή κορίτσι.. θα σου χρειαστεί.. με το καλό να δείτε σποράκι και καρδούλα!! βέβαια σε 2-3 εβδομάδες θα συμβεί αυτό.. στα λέω απο προσωπική πείρα καθώς είμαι σήμερα  4w +6d και πήγα στο γιατρό την Τετάρτη και είδαμε μόνο σάκο και κάτι λίγα , πολύ λίγα μέσα.. ίσα ίσα μη φανταστείς..κλείσαμε ραντεβού ξανά όταν θα είμαι 6w. Οπότε υπομονή και ηρεμία έως τότε σε όλες μας εύχομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστωω κοριτσια μου.

νιωθω οτι κατι τρεχει λες και θα αφιαθετησω.

κ που κ που μπεζ υγρα..

ουφφ θα σκασω

κανω υπομονη.

απλα η μεση μ ποναει ειναι φυσιολογικο απο τον πρωτο μηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις ευχες σας! 

Οντως ο Μάιος ειναι φοβερος μήνας, απο μια ματια που εριξα στο φορουμ ολο ευχάριστα ειδα.. Και εχω και γενεθλια σήμερα.. Τι καλύτερο δώρο;; 

@γωγω γωγω με το καλο.. Μην αγχώνεσαι, αυτα τα πονακια ειναι επειδή δη μεγαλωνει η μητρα και ανεβαίνει, απλα να προσεχεις, μην κουραζεσαι και μην σηκώνεις βάρη. Με το καλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

Ευχαριστώ για τις ευχες σας! 

Οντως ο Μάιος ειναι φοβερος μήνας, απο μια ματια που εριξα στο φορουμ ολο ευχάριστα ειδα.. Και εχω και γενεθλια σήμερα.. Τι καλύτερο δώρο;; 

@γωγω γωγω με το καλο.. Μην αγχώνεσαι, αυτα τα πονακια ειναι επειδή δη μεγαλωνει η μητρα και ανεβαίνει, απλα να προσεχεις, μην κουραζεσαι και μην σηκώνεις βάρη. Με το καλο! 

χρονια σου πολλαα!!

και με το καλο να ερθει το μωρακι σου γλυκια μ!!

απο συμπτωματα πως τα πας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 9:31 ΠΜ, ο/η Μελούλα είπε:

☺️☺️Καλήμερα! Ειμαι νεο μελος, μαμα μιας ομορφης ζουζουνας 3 ετων και εγκυος στο δεύτερο παιδακι μας 5+4!

Η ιστορια μου: την πρωτη μερα καθυστέρησης και εχοντας το προαισθημα κανω το τεστ.. Θετικό! Την επομενη μερα χοριακη 788,2..λεω τι γίνεται στην κορη μου σε αυτη τη μερα ηταν 40,6..παω στη γυναικολόγο μου και βλεπουμε σακο. Ημουν 4+4 οποτε ειδαμε. Ομως φανηκε και μια μικρή αποκόλληση, χωρις να εχω αιμορραγία, και τα λογια της γιατρού ηταν "καλος ειναι για τη μερα που ειναι (ο σακος ηταν διπλασιος απο οσο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στην ίδια ηλικία κυησης), θα τον πω ενδομητριο, ισως ειναι ενας ψευτοσακος, παρε utrogestan, ξεκούραση και βλεπουμε.. Στενοχωρια εγω... Το αλλο πρωι παω για χοριακη τρέμοντας. Ήξερα ότι αν δεν διπλασιαστεί τέλος.. Με διαφορα 49 ώρες απο την αιμοληψία η χοριακη βγηκε 1.788,5. Η γιατρος ικανοποιηθηκε, κλαμα χαρας εγω.. Απίστευτο πώς δένεσαι εστω και με την ιδεα ενος παιδιού να μεγαλώνει μεσα σου, τοσο νωρίς.. Παμε χθες για τον υπέρηχο.. Η αποκόλληση επουλωθηκε πλήρως, ο σακος μας έχει μεγαλώσει ακόμα πιο πολυ και το καλύτερο; ενω η γιατρος ειπε οτι είναι νωρίς για να δούμε κάτι περα απο το σακο, ειδαμε και λεκιθικο και εμβριο!!! Ενα μικρο σουσαμακι, φαινόταν ξεκάθαρα.. Εκλαψα.. Πού να ακουσω και την καρδιά τι θα κανω.. Του αντρα μου του κοπηκανε τα πόδια, δεν περιμενε να δούμε το εμβρυο, αφου αλλα μας ειπε και η γιατρός.. 

Για να κλεισω, πέρασα μια αθλια εβδομάδα, ξαπλα και στενοχώρια, μην ξέροντας αν θα δω μωρό στον υπέρηχο, αλλα αξιζε! 

Το μονο που με πειραζει είναι οτι πρεπει να ειμαι καθιστή για να παίρνω το ζουζούνι μου αγκαλια, καθότι 14 κιλα τώρα η κυρια και την ειχα σηκωσει 200 φορές, μάλλον απο κει και η αποκόλληση. 

Αυταααα.. Καλως σας βρηκα, λοιπόν, με το καλο σε οσες περιμένουν και σε οσες προσπαθούν.. Τα καλύτερα, το αξίζουν! 

Με το καλο κοριτσι μου.. εχω και εγω μια κόρη 3 ετών και τωρα ειμαι στην 26 εβδομάδα στην δεύτερη!! Και εγω στην αρχή την σήκωνα και να σου πω την αλήθεια και τωρα την σηκώνω συνέχεια!! Αλλα εσυ εφόσον είχες αποκόλληση θέλει προσοχή.. η δικιά μου τωρα ειναι 12 κιλα αλλαααα οταν απλώνει τα χέρια και λεει μαμά γκαλια(αγκαλια) δεν μπορω να μην την πάρω.. απλά αν κουράζομαι της λέω οτι κατέβα λιγο γιατι πονάμε το νινι και θα κάνει ουφ, και λεει ναι και δεν την πειράζει!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

χρονια σου πολλαα!!

και με το καλο να ερθει το μωρακι σου γλυκια μ!!

απο συμπτωματα πως τα πας?

Ευχαριστώ! Τιποτα ιδιαίτερο.. Τα γνωστα πονακια της μήτρας.. Καλα την αποκολληση ουτε που την κατάλαβα ειμαι εντάξει ευτυχώς.. Το μονο που έχω δει σαν συμπτωμα, που λεει ο λόγος, ειναι οτι εχω γίνει φοβερό λαγωνικο, και ειδικα αν πρόκειται για κρέας το μυριζω απο μακριά, ασε που θελω ολο κρεας να τρωω. Ενω στην κορη μου καμια σχεση, ουτε λαγωνικο ημουν, ασε που το κρεας μου βρωμουσε, και ειχα ρημαξει τα μπρόκολα, τα μαρουλια και τα κουνουπιδια, που τωρα ουτε να τα σκέφτομαι δε θελω οχι να τα φαω! ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mama2015 είπε:

Με το καλο κοριτσι μου.. εχω και εγω μια κόρη 3 ετών και τωρα ειμαι στην 26 εβδομάδα στην δεύτερη!! Και εγω στην αρχή την σήκωνα και να σου πω την αλήθεια και τωρα την σηκώνω συνέχεια!! Αλλα εσυ εφόσον είχες αποκόλληση θέλει προσοχή.. η δικιά μου τωρα ειναι 12 κιλα αλλαααα οταν απλώνει τα χέρια και λεει μαμά γκαλια(αγκαλια) δεν μπορω να μην την πάρω.. απλά αν κουράζομαι της λέω οτι κατέβα λιγο γιατι πονάμε το νινι και θα κάνει ουφ, και λεει ναι και δεν την πειράζει!!! ???

Κι εγω, ενταξει δε θελω να της αρχισω τις απαγορεύσεις με προσχημα το μωρο, γιατί φοβαμαι μη σκεφτεί "ωπ η μαμα δεν μπορει να κανει το ενα και το αλλο και φταίει το μωρο", αλλα αναγκαστικά της εχω πει οτι "δεν μπορω τωρα να σε σηκωσω αγκαλιτσα αγαπη μου, γιατι κοιμάται το μωρο στην κοιλιτσα να μην το ξυπνησουμε" , και το καταλαβαίνει, το χαϊδεύει, δινει φιλακια και το προσέχει. Αλλα ενταξει φοβηθηκα πολυ με την αποκολληση, δεν το ρισκάρω..

Με το καλο κι εσυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μελούλα είπε:

Κι εγω, ενταξει δε θελω να της αρχισω τις απαγορεύσεις με προσχημα το μωρο, γιατί φοβαμαι μη σκεφτεί "ωπ η μαμα δεν μπορει να κανει το ενα και το αλλο και φταίει το μωρο", αλλα αναγκαστικά της εχω πει οτι "δεν μπορω τωρα να σε σηκωσω αγκαλιτσα αγαπη μου, γιατι κοιμάται το μωρο στην κοιλιτσα να μην το ξυπνησουμε" , και το καταλαβαίνει, το χαϊδεύει, δινει φιλακια και το προσέχει. Αλλα ενταξει φοβηθηκα πολυ με την αποκολληση, δεν το ρισκάρω..

Με το καλο κι εσυ! 

Ναι ναι φυσικά.. παλι καλα που καταλαβαίνουν!! Και εγω είχα φοβηθεί να μην πάρει άσχημα το μωρο επειδή δεν ειμαι ευκίνητη αλλα εντάξει ευτυχώς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας κοριτσια!

εκανα αλλη και 2η χοριακη σημερα !

λοιπον 

17/5 1η χοριακη 53.3

σημερα 21/5  2η χοριακη 400.( 2η μερα καθυστερησης)

ειναι καλη?

δεν επρεπε να ειναι παραπανω?

και εκανα και προγεστερονη κ η τιμη της ειναι 35.7!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

καλησπερα σας κοριτσια!

εκανα αλλη και 2η χοριακη σημερα !

λοιπον 

17/5 1η χοριακη 53.3

σημερα 21/5  2η χοριακη 400.( 2η μερα καθυστερησης)

ειναι καλη?

δεν επρεπε να ειναι παραπανω?

και εκανα και προγεστερονη κ η τιμη της ειναι 35.7!

Τέλεια εισαι συγχαρητήρια και μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη να έχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...