Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυξημένη Αυχενική Διαφάνεια (4,6mm)


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Είμαι έγκυος 12 εβδομάδων και στην εξέταση Α επιπέδου παρατηρήθηκε  αυξημένη αυχενική διαφάνεια 4,6mm και οι υπόλοιπες μετρήσεις του υπερηχογραφήματος αυτού ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια. Ο Γιατρός που μου έκανε την εξέταση με παρέπεμψε για επεμβατική διαγνωστική μέθοδο τροφοβλάστη και είπε ότι θα ενημερώσει και τον γυναικολόγο μου.θα 'θελα να ρωτήσω η εξέταση τροφοβλάστη γνωρίζω ότι δείχνει τις  χρωμοσωμικές ανωμαλίες, όμως όσον αφορά τις καρδιακές και νοητικές παθήσεις? γιατί μια αυξημένη αυχενική διαφάνεια σημαίνει κι αυτό το ενδεχόμενο.Υπάρχει κάποια με παρόμοιες ενδείξεις και πως εξελίχθηκε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω τι ακριβώς δείχνει η τροφοβλάστη αλλα φαντάζομαι οι γιατροί γνωρίζουν σε ποια ακριβως εξέταση πρέπει να υποβληθείς προκειμένου να βεβαιώσουν ότι όλα πανε καλα. Δε σου μιλησε καθολου για αμνιοπαρακεντηση? (Ή ειναι το ιδιο?) Η αμνιο απο οσο ξερω δειχνει σχεδον τα πάντα και ειναι πολυ ασφαλής. Ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ο,τι και να κανεις και μετα να ηρεμησεις στο υπολοιπο της εγκτμοσυνης σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ZOE DIM. είπε:

Καλημέρα σας,

Είμαι έγκυος 12 εβδομάδων και στην εξέταση Α επιπέδου παρατηρήθηκε  αυξημένη αυχενική διαφάνεια 4,6mm και οι υπόλοιπες μετρήσεις του υπερηχογραφήματος αυτού ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια. Ο Γιατρός που μου έκανε την εξέταση με παρέπεμψε για επεμβατική διαγνωστική μέθοδο τροφοβλάστη και είπε ότι θα ενημερώσει και τον γυναικολόγο μου.θα 'θελα να ρωτήσω η εξέταση τροφοβλάστη γνωρίζω ότι δείχνει τις  χρωμοσωμικές ανωμαλίες, όμως όσον αφορά τις καρδιακές και νοητικές παθήσεις? γιατί μια αυξημένη αυχενική διαφάνεια σημαίνει κι αυτό το ενδεχόμενο.Υπάρχει κάποια με παρόμοιες ενδείξεις και πως εξελίχθηκε?

καταρχην η τροφοβλαστη κ η αμνιοπαρακεντηση εξεταζουν τα ιδια πραγματα.

η τροφοβλαστη απλα γινεται νωριτερα στις βδομαδες κ παιρνουν δειγμα απο τον πλακουντα,ενω η αμνιο γινεται πιο μετα κ παιρνουν αμνιακο υγρο απο το σακο.

στην πραγματικοτητα κ στις 2 περιπτωσεις παιρνουν κυτταρα απο το μωρακι,τα οποια εξεταζουν. εξ οσων γνωριζω (εχω κανει αμνιο) εξεταζεις γονιδιακες μεταλλαξεις,δλδ συνδρομα ή λοιπες ασθενενεις που προκαλουνται απο αλλαγες στο γονιδιωμα.

δεν εξεταζουν ωστοσο προβληματα καρδιας.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

καταρχην η τροφοβλαστη κ η αμνιοπαρακεντηση εξεταζουν τα ιδια πραγματα.

η τροφοβλαστη απλα γινεται νωριτερα στις βδομαδες κ παιρνουν δειγμα απο τον πλακουντα,ενω η αμνιο γινεται πιο μετα κ παιρνουν αμνιακο υγρο απο το σακο.

στην πραγματικοτητα κ στις 2 περιπτωσεις παιρνουν κυτταρα απο το μωρακι,τα οποια εξεταζουν. εξ οσων γνωριζω (εχω κανει αμνιο) εξεταζεις γονιδιακες μεταλλαξεις,δλδ συνδρομα ή λοιπες ασθενενεις που προκαλουνται απο αλλαγες στο γονιδιωμα.

δεν εξεταζουν ωστοσο προβληματα καρδιας.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Κάποια από τις μεταλλάξεις/ σύνδρομα συνοδευονται και από καρδιολογικά προβλήματα. Αν υπάρχει ένδειξη θα σε στείλουν και για εμβρυικό υπερηχογράφημα καρδιάς που γίνεται όμως λίγο αργότερα, αν θυμαμαι καλά στη 18-19η εβδομάδα.

Ψυχραιμία, αισιοδοξία και καλούς γιατρούς να βρεις

Όλα καλά να πάνε και θα τα ξεχάσεις έπειτα όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η semarbosi είπε:

Κάποια από τις μεταλλάξεις/ σύνδρομα συνοδευονται και από καρδιολογικά προβλήματα. Αν υπάρχει ένδειξη θα σε στείλουν και για εμβρυικό υπερηχογράφημα καρδιάς που γίνεται όμως λίγο αργότερα, αν θυμαμαι καλά στη 18-19η εβδομάδα.

Ψυχραιμία, αισιοδοξία και καλούς γιατρούς να βρεις

Όλα καλά να πάνε και θα τα ξεχάσεις έπειτα όλα!

ναι ακριβως αυτο. τα καρδιολογικα τα ψαχνεις επιπλεον.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς από την καρδιαου μέσα καλά αποτελέσματα! Κατά δεύτερον το τι εξετάζεται θα μπορέσει να στο απαντήσει κάποιος γενετιστής που αναλύει αποτελέσματα..Ίσως εάν τηλέφωνο στο χωραιμειο θα σου δώσει απαντήσεις..στη θέση σου κ μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα θα έκανα άλλη μια αυχαινικη..υποθέτω είναι πιστοποιημένος ο γιατρός που την έκανες ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ένα όνομα γιατρού στο Αττικό που εξειδικεύεται σε τέτοια..αν θες πάρε ένα τηλ στο Αττικό κ πες τους ότι θες κάποιον για υπέρηχο για αυτόν κ για αυτόν το λόγο..εάν το θυμηθώ θα επανελθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...