Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κολπίτιδα κι εγκυμοσύνη;;;


Recommended Posts

Κορίτσια χθες το βράδυ είχα πονάκια στην κοιλιά και το μωράκι μου κλωτσούσε συνέχεια με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ καθόλου και να πάω και άγρυπνη στη δουλειά όπου εκεί χειροτέρεψαν τα πράγματα γιατί ένιωθα ένα βάρος πολύ χαμηλά. Δεν ήταν κύστη, ήταν στον κόλπο ή στον τράχηλο (πάντως πολύ χαμηλά στο αιδοίο) και κάποιες φορές ένιωθα σαν να κοντεύει να βγει κάτι από τον κόλπο και τις κλωτσιες τις ένωθα πλεον εκεί. Τρόμαξα και πήγα σε νοσοκομείο όταν σχόλασα γιατι μεσημεριάτικα δεν θα ήταν ο γιατρος μου στο ιατρείο του. Εκεί με εξέτασε ειδικευόμενη και μου ειπε πως έχω κολπίτιδα. Να πω πως δεν έχω ξαναπάθει ποτέ και δεν έχω και άλλα συμπτώματα όπως φαγούρα ή τσούξιμο. Μόνο υγρά έχω, που τα έχω σε όλη την εγκυμοσύνη. Μου κάνει εντυπωση που ενώ δεν εχω παθει ποτε, το επαθα τωρα που δεν εχω και επαφες. Αλλά διαβασα πως ειναι συχνο φαινομενο στην εγκυμοσυνη λογω ορμονων. Μου εγραψε υποθετα και αλοιφη αλλα και μαγνησιο. Το μαγνησιο γιατι; Να ειδε αραγε συσπάσεις; Πήρα τον γιατρο μου τηλ αλλα συνηθως με παιρνει πισω οταν σχολαει και τώρα καθομαι σε αναμμενα καρβουνα.

Γενικα θελω πολυ να κραξω και την γιατρο για να ηρεμησω καπως. Δεν ειπε τιποτα αλλο περαν του οτι εχω κολπιτιδα. Με πόνεσε υπερβολικά με τον κολποδιαστολεα και με εκραξε που σφιχτηκα για αυτο, μην πιστευοντας οτι ποναω πραγματικα. Είχε την οθονη του υπερηχου μπροστα της και εγω δεν ειδα τιποτα και ουτε ειπε τίποτα. Μου εκανε και κολπικο υπερηχο λογικα για να δει τον τραχηλο και παλι δεν ειπε τιποτα αλλα ανησυχησα μηπως ειδε κατι λογω του μαγνησιου που έγραψε και με ρωτησε και αν παιρνω utrogestan που δεν παιρνω. Μου εκανε κηρυγμα για την υγειινη που εννοειται πλυθηκα πριν παω και για τις τριχες. Ενω διαβάζω οτι η κολπιτιδα δε σχετιζεται απαραιτητα με κακη υγειινη και ισα-ισα το συχνο πλυσιμο μπορει να την προκαλεσει λογω της διαταραχης του ph. Που αυτο μπορει να συνεβη γιατι λογω των υγρων αναγκαζομαι να πλενομαι πολυ συχνα στην εγκυμοσυνη.  Τις τριχες εντωμεταξυ παντα τις εκανα κερι αλλα πλεον στην εγκυμοσυνη δεν θελω να μου προκαλω πονους, για να βαλω ξυραφι ουτε λογος και ειχα ακουσει που λενε οτι οι τριχες προστατευουν απο την εισοδο μικροβιων και θεωρησα καλυτερο να τις αφησω στην εγκυμοσυνη. Εξάλλου δεν εχουμε επαφες για να ενοχλουν. Με εκανε να νιωσω πολυ ασχημα και δεν ξερω και τι εχω τελικά. Να πω πως η συγκεκριμενη αλλη φορα μου ελεγε πως μαλλον εχω και ινομυωμα και ευτυχως δεν επαληθευτηκε ουτε στη β επιπεδου, ουτε στον γιατρο μου. Μου λέει ξεκούραση! Της λέω να μου γραψει αν γινεται αναρρωτικη και λεει μονο στα προγραμματισμενα ραντεβου αυτο και οχι στα επειγοντα. Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να εχω κολπιτιδα αλλα μηπως ειχατε ποτε κι εσεις τετοια συπτωματα και ηταν κατι αλλο; Και αν είναι τι γίνεται; Λέτε να μην περασει ετσι απλα;  Μεχρι να με παρει ο γιατρος που και να με παρει λογικα το νωριτερο αυριο να με δει, θα σκασω. Συγνώμη για το σεντόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να πω και το άλλο ένιωσα τετοιο πονο σε εναν απλο κολποδιαστολέα και λέω θεε μου πως θα παω να γεννησω εγω; Αφήστε έκλαιγα στην επιστροφή με αυτα και με αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ αρχάς ηρεμησε. Θέλω να κάνω κπ διευκρινιστικές ερωτήσεις. Κολπιτιδα πως κατάλαβε ότι εχεις; σου έκανε καλλιέργεια υγρων; όσο για τ μαγνήσιο μετά τ 4ο μηνα δίνουν προληπτικά σχεδόν όλοι οι γιατροί. Μην αγχώνεσαι άδικα. Δ είναι απαραίτητο ότι είδε συσπάσεις. Όσο για την αναρρωτική αν κ δ ξέρω από δημόσια νοσοκομεία είναι λίγο αντιφατικό να σ τη γράφουν με ραντεβού κ Όχι από τα επείγοντα. Υποτίθεται πως για κπ λογο Πηγές στα επείγοντα πχ πόνο, αίμα κτλ κ κρίνουν απαραίτητη ξεκούραση. Η γιατρός πάντως π σε εξέτασε είναι τ λιγότερο απαράδεκτη. Όσο για τ πόνο μην τ σκέφτεσαι έτσι. Εκείνη την ώρα όλα είναι διαφορετικά. Κ μη ξεχνάς ότι ο τράχηλος για να γεννήσεις πρέπει να φθάσει διαστολή 10. Δ θα γεννήσεις όπως τώρα π είσαι στο μηδέν. Ούτε καν στο 9 γέννας. Ηρεμησε κ μιλά με τ γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι και κολπίτιδα να είναι ο γυναικολόγος σου θα σου δώσει θεραπεία και όλα θα πάνε καλά και εγώ πέρασα κάτι αντίστοιχο στην εγκυμοσύνη μου με μικρόβιο κιόλας μου έδωσε αλοιφή και όλα διορθώθηκαν..Κάνε και μία καλλιέργεια αν δεν έκανες για καλό και για κακό να είσαι σίγουρη..Εγώ αν μου φερόταν γιατρός έτσι δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα και τι θα την έκανα πραγματικά είναι τουλάχιστον τραγική.Όσο αφορά τον τοκετό μην σε φοβίζει τίποτα μόλις κρατήσεις το παιδάκι σου θα ειναι όλα μια γλυκιά ανάμνηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Κατ αρχάς ηρεμησε. Θέλω να κάνω κπ διευκρινιστικές ερωτήσεις. Κολπιτιδα πως κατάλαβε ότι εχεις; σου έκανε καλλιέργεια υγρων; όσο για τ μαγνήσιο μετά τ 4ο μηνα δίνουν προληπτικά σχεδόν όλοι οι γιατροί. Μην αγχώνεσαι άδικα. Δ είναι απαραίτητο ότι είδε συσπάσεις. Όσο για την αναρρωτική αν κ δ ξέρω από δημόσια νοσοκομεία είναι λίγο αντιφατικό να σ τη γράφουν με ραντεβού κ Όχι από τα επείγοντα. Υποτίθεται πως για κπ λογο Πηγές στα επείγοντα πχ πόνο, αίμα κτλ κ κρίνουν απαραίτητη ξεκούραση. Η γιατρός πάντως π σε εξέτασε είναι τ λιγότερο απαράδεκτη. Όσο για τ πόνο μην τ σκέφτεσαι έτσι. Εκείνη την ώρα όλα είναι διαφορετικά. Κ μη ξεχνάς ότι ο τράχηλος για να γεννήσεις πρέπει να φθάσει διαστολή 10. Δ θα γεννήσεις όπως τώρα π είσαι στο μηδέν. Ούτε καν στο 9 γέννας. Ηρεμησε κ μιλά με τ γιατρό σου.

Δεν έκανε καλλιέργεια υγρών. Δεν ξερω και αν κανουν στα νοσοκομεια. Από την κολπική εξεταση το κατάλαβε. Πιθανολογώ απο τα υγρά και μου είπε πως είναι ερεθισμένη η περιοχή και εξωτερικά. Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε να μη μπορει να γραψει αναρρωτική. Με ηρέμησες, να ξέρεις.
Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως κατι θα ειδαν για να συμπεραναν κολπίτιδα, οπότε να πάρω την αγωγή που μου έγραψαν και πως ακόμη και να μην είναι, δεν πειράζει να την πάρω. Ωστόσο του είπα πως θα ήθελα να με εξετάσει κι εκείνος και μου είπε να παω αύριο αλλά και πάλι να ξεκινήσω τη θεραπεία σήμερα. Οπότε θα του πω να γράψει και την αναρρωτική. 2 μερούλες ήθελα η Χριστιανή!

@Ath33 Σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ! Έχετε δίκιο. Αγχώθηκα άδικα αλλά αν πήγαινα από την αρχή στον γιατρό μου δεν θα τα πάθαινα όλα αυτα. Με άγχωσε η γιατρός του νοσοκομείου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικα σου κοριτσακι..!

Πρωτον, εχω να σχολιασω το εξης γιατι αυτο πρωτα μου εκανε εντυπωση.. ΜΑ ΤΙ ΠΑΠΑΡΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ??? Δηλ αν εσπαγες το ποδι σου κ πηγαινες στην εφημερια θα σου ελεγε οτι δεν μπορει να σου γραψει αναρρωτικη?? Κι αν πηγαινες με εμφραγμα θα σου ελεγε: "κλειστε παρακαλω ραντεβου"? Τετοιες τακτικες, θελουν κατευθειαν επιθετικη αντιμετωπιση!! Την αλλη φορα πες της "ωραια, υπογραψτε μου οτι με διωχνετε για να'χετε την απολυτη ευθυνη αν μου συμβει κατι-να ξερω κι εγω ποιον θα καταγγειλω"!!

Παμε ατα υπολοιπα τωρα... Η κολπιτιδα δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο για να σε αγχωνει... Οντως μπορει να το καταλαβει καποιος γιατρος μονο με κλινικη εξεταση γιατι ειναι ερεθισμενοι οι βλενογονοι της περιοχης αλλα κ μια καλλιεργεια (η οποια φυσικα κ γινεται στο νοσοκομειο) δε θα εβλαπτε (για να δειτε κ το μικροβιο που ευθυνεται)..

Περαστικα λοιπον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που μπορω να σκεφτω ως λογο για την αναρρωτικη ειναι οτι σκεφτονται μήπως το παρουν μετα σκοινι-κορδονι και οποια εγκυος θελει αναρρωτικη, χωρις να εχει τιποτα παει στα επειγοντα, αντι για τον τυπικο ελεγχο στο ραντεβου και οτι αν ειχα κατι σοβαρο που να επρεπε πχ να μεινω ξαπλωμενη, να μου έδινε. Δεν ξέρω κιόλας. 

Πάντως ρε κοριτσια εσεις τι κανετε με τις τριχες στην εγκυμοσύνη; Εκτός των άλλων που ανεφερα δεν με βολεύει κιολας πλεον να κανω κατι εκει. Ελεγα οταν θα μπω στο μηνα μου να πηγαινα σε αισθητικο για κερι. Αλλα μαλλον πρεπει να παω νωριτερα τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η beauty bunny είπε:

Το μόνο που μπορω να σκεφτω ως λογο για την αναρρωτικη ειναι οτι σκεφτονται μήπως το παρουν μετα σκοινι-κορδονι και οποια εγκυος θελει αναρρωτικη, χωρις να εχει τιποτα παει στα επειγοντα, αντι για τον τυπικο ελεγχο στο ραντεβου και οτι αν ειχα κατι σοβαρο που να επρεπε πχ να μεινω ξαπλωμενη, να μου έδινε. Δεν ξέρω κιόλας. 

Πάντως ρε κοριτσια εσεις τι κανετε με τις τριχες στην εγκυμοσύνη; Εκτός των άλλων που ανεφερα δεν με βολεύει κιολας πλεον να κανω κατι εκει. Ελεγα οταν θα μπω στο μηνα μου να πηγαινα σε αισθητικο για κερι. Αλλα μαλλον πρεπει να παω νωριτερα τελικα.

Η αλήθεια είναι ότι με τη ζέστη που έχει οι τρίχες δεν εξυπηρετούν καθόλου..Εμένα με βοήθησε ο άντρας μου στο ξύρισμα γιατί είχα κοιλιά μεγάλη δεν μπορούσα να το κάνω μόνη μου..Ίδρωνα και δεν τη πάλευα καθόλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια!!! Μπραβο στους αντρες σας... Εγω θα κολλαγα πολυ να του το ζητησω αυτο... Βασικα, δε με εχει δει ποτε με θαμνο... Κ οταν για καποιολογο εχω καιρο να ξυριστω (οπως πχ μετα την γεννα που μου ειχε γινει θαμνος) αν μπει μεσα ενω ειμαι γυμνη, ρεχω κ γινομαι λουης να μη με δει!!

Αφου θυμαμαι στην γεννα (ειχα παει ηδη ξυρισμενη), την ωρα που εσπρωχνα του φωναζα "μη κοιτας εκειειειειε" με μια αγριοφωναρα!! Φοβηθηκα μηπως δει τιποτα περιεργο κ δεν του σηκωνεται μετα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Ρε κοριτσια!!! Μπραβο στους αντρες σας... Εγω θα κολλαγα πολυ να του το ζητησω αυτο... Βασικα, δε με εχει δει ποτε με θαμνο... Κ οταν για καποιολογο εχω καιρο να ξυριστω (οπως πχ μετα την γεννα που μου ειχε γινει θαμνος) αν μπει μεσα ενω ειμαι γυμνη, ρεχω κ γινομαι λουης να μη με δει!!

Αφου θυμαμαι στην γεννα (ειχα παει ηδη ξυρισμενη), την ωρα που εσπρωχνα του φωναζα "μη κοιτας εκειειειειε" με μια αγριοφωναρα!! Φοβηθηκα μηπως δει τιποτα περιεργο κ δεν του σηκωνεται μετα!!!!

Εντάξει θα τύχει να μας δουν και θάμνους...με έχει δει πόσες φορές κάνουμε και πλάκα αλλά το σεξ είναι σεξ δεν αντιμετωπίσαμε θέματα πουθενά άσε που μετά την γέννα γίναμε ακόμα πιο θερμοί???!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ath33 είπε:

Εντάξει θα τύχει να μας δουν και θάμνους...με έχει δει πόσες φορές κάνουμε και πλάκα αλλά το σεξ είναι σεξ δεν αντιμετωπίσαμε θέματα πουθενά άσε που μετά την γέννα γίναμε ακόμα πιο θερμοί???!!

Ποιο θερμοι μετα την γεννα ε??? Εγω εδω κ δυο μηνες που γεννησα, ορμες μηδεν!! Μιλαμε για καμια ορεξη.. Το θεμα ειναι οτι τοσα χρονια ημουν μια λυσσαρα κ τωρα ξαφνικα.... Δε σπαρταραει το ψαρακι!! Κατι πρεπει να κανω να ανεβει λιγο η λιμπιντος μου!!!

Δε γινεται, πρεπει να υπαρχει κ μια συζητηση για σεξ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary όντως χαχχα. Εμείς τις πρώτες 40 μέρες είχαμε τρελές ορέξεις. Βέβαια δ είχαμε επαφές άλλα κάναμε άλλες αγαπούλες. Δ κρατιόμασταν. Μετά τ οκ τ γιατρού τις πρώτες φορές ψιλό πόνεσα κ υπήρχε κ μια ξηρασία οπότε λίγο τ απέφευγα αν κ λυσσαρα κ γω χαχαχ. Από όταν αδιαθετησα όμως κ επανήλθε ο οργανισμός ορέξεις υπάρχουν χρόνος δ υπάρχει αν κ προσπαθούμε 2 φορές τη βδομάδα να βρίσκουμε χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μην τα πάρω τώρα @beauty bunny, πρώτον ενημέρωσε την εν λόγω κυρία ότι κανονικά δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις υποκλισμό (ξύρισμα) ούτε καν πριν τον τοκετό σύμφωνα με τον ΠΟΥ (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας) πόσο μάλλον όταν σε επείγουσα κατάσταση βρεθείς σε ένα νοσοκομείο για μια απλή εξέταση, δεύτερον δε φταις εσύ που σε πόνεσε αλλά η αχρηστία της και τρίτον εγώ συμφωνώ με κάποιο κορίτσι παραπάνω που είπε πως χωρίς να κάνει εξέταση κολπικού υγρού δεν καταλαβαίνω πως σου έδωσε θεραπεία. Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως είναι τόσο έμπειρη που είδε κολπίτιδα με το μάτι (που δεν το νομίζω για τη συγκεκριμένη σύμφωνα με όσα λες) πως ξέρει ποιο μικρόβιο συγκεκριμένα υπάρχει ώστε να δώσει θεραπεία στην τύχη; Αν δεν κάνει αντιβιόγραμμα; Αυτές οι συνταγές τυφλοσούρτη κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει με εξοργίζουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που πήγα με αποκόλληση στο νοσοκομείο μου δώσανε αναρρωτική για 3 μέρες και μου είπαν σε 3 μέρες να πάω στο εφημερέυον να με ξαναδούν για να μου ξαναδώσουν αν χρειαστεί. Και μιλαω πάντα για ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η beauty bunny είπε:

Ε αν δεν σου έδιναν και για αποκόλληση θα ήταν απαράδεκτοι!

Για να κάτσω 9 μέρες πήγα 3 φορές στο νοσοκομείο. Τι να λέμε τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/5/2018 at 3:31 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Ποιο θερμοι μετα την γεννα ε??? Εγω εδω κ δυο μηνες που γεννησα, ορμες μηδεν!! Μιλαμε για καμια ορεξη.. Το θεμα ειναι οτι τοσα χρονια ημουν μια λυσσαρα κ τωρα ξαφνικα.... Δε σπαρταραει το ψαρακι!! Κατι πρεπει να κανω να ανεβει λιγο η λιμπιντος μου!!!

Δε γινεται, πρεπει να υπαρχει κ μια συζητηση για σεξ!!

Λίγο η κούραση λίγο τα ξενύχτια όλα παίζουν το ρόλο τους..το θέμα είναι όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες να κάνουμε πράγματα να μην ρουτινιάζουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...