Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χοριακη θρίλερ !


Recommended Posts

Κορίτσια λίγο την βοήθεια σας. ΤΕΡ 24/3. Κάνω την πρώτη χοριακή 23/4 τιμη 475, Μου λέει ο γιατρός θα την επαναλάβουμε και την ξανακάνω στις 27/4 και βγαίνει 1269. Εκανα τον υπέρηχο κ μου λέει ολα φαίνονται καλα είναι ενδομήτριο ευτυχώς και ο σάκος είναι 0,6 εκατοστά, Και μου ζητάει να κάνω και τριτη χοριακή και την έκανα 2/5 και η τιμή της ήτανε 2960. Μου είπε ότι δεν είναι καλό σημάδι αυτό και ότι δεν ανέβηκε αρκετά η χοριακή και μου ζήτησε να ξανακάνω άλλη μία αύριο δεν αντέχω άλλη χοριακη ! τα νεύρα μου έχουνε γίνει κρόσια ! Η ψυχολογία μου στα πατώματα ! όλα εξαρτώνται από έναν αριθμό αν θα ανέβει αν θα κατέβει και πόσο θα ανέβει ! πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό , θα σκάσω απο το άγχος μου . Φοβάμαι μήπως αποβάλλω .... Οποία γνώμη , εμπειρία συμβουλή ειναι πολύτιμη . Σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να πάνε όλα καλά! Και κανονικά να ανέβαινε η χοριακη σου δεν σου εγγυάται κάνεις ότι τελικά όλα θα πάνε καλά! Οπότε ηρεμία κ ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα εφόσον είδατε σακο δ έπρεπε καν να κάνεις 3η χοριακη. Έπρεπε να σ πει έλα να σε δω σε μια βδομάδα. Κ αν έβλεπε ότι πχ ο σάκος δ μεγαλωσε αρκετά τοτε να σε έστελνε για χοριακη. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ τπτ δεν είναι απόλυτο. Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας , σε λιγο θα την ξανακάνω την χοριακη κ το μεσημεράκι θα ξερω ....μεγάλη αγωνία ...εχτες διάβασα οτι οταν  η χοριακη περάσει τις 1200 μονάδες δεν διπλασιάζεται πλέον κάθε 48-72 ώρες αλλα καθε 72-96 , σ αυτή την περίπτωση δεν εχω κ μεγάλη απόκλιση ....αλλα ο γιατρός δεν μ ανέφερε τίποτα ...να μην το γνώριζε ..???;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna1212 Καλά αποτελέσματα αν κ πιστεύω τζάμπα μπήκες στο τριπακι των χοριακων. Τ καλύτερο είναι από όταν έκανες τ πρωί υπέρηχο σε μια βδομάδα πάνω κάτω να κάνεις κ δεύτερο να δείτε πως μεγαλωνει ο σάκος κ τ έμβρυο αν υπαρχει καρδιακή λειτουργία κτλ. Προσωπικά έκανα μόνο 2 χοριακες. Η πρώτη ηταβ μόνο 78 μονάδες. Ο γιατρός μ μ είπε πως δ είχε νοημα να κάνω κάθε δύο μέρες καθότι κ μετά από 2 μέρες πάλι χαμηλή θα ήταν. Οπότε ρκανα τη δεύτερη μετα απο μια βδομάδα. Ήταν 1370 μονάδες όποτε πήγα στο ιατρείο τ είδαμε σακο κ χοριακη δ ξανά έκανα. Πήγα πάλι μετά από 8 μέρες κ ακούσαμε καρδούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω να χει ανεβεί έστω να εχει παει 4500 , και μενα με εχει προβληματίσει τέσσερις χοριακες σε δέκα μέρες ! Ας πανε ολα καλα με την τιμη κ ίσως να ψάξω για άλλον γυνσικολογο. Σε ευχαριστω πολυ ! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ξερεις οτι αυτο με τις χοριακες μονο στην Ελλαδα γινεται.Μη τρελαινεσαι!!!Εγω χω στο εξωτερικο και οταν το συζητησα με το γιατρο το θεμα της χοριακης(ειχα κανει μονο μια στην αρχη) μου ειπε και τι θα μας προσφερει να σε στελνω καθε τοσο για χοριακη εφοσον εχουμε εικονα στον υπερηχο??Ειναι λιγο ψυχοφθορο νομιζω αυτο με τις απειρες χοριακες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αλλαξεις γιατρο μονο κ μονο γι αυτο.. Εμενα πχ ο γιατρος μου, που τον θεωρω φοβερο επιστημονα, τον ενδιαφερει πρωτα η προληψη κ με ειχε ξεψαχνισει στην κυηση με εβαζε να μετραω στην αρχη αρκετα συχνα κ την χοριακη κ την προγεστερονη. Κ αυτο οχι γιατι δεν φαινεται στον υπερηχο το εμβρυο αλλα γιατι δε θελει να επιβαρυνει το εμβρυο με τον υπερηχο. Φαντασου οτι σε ολη την κηυση εκανα εναν υπερηχο στην αρχη που ακουσα καρδια, αυχενικη, β επιπεδου κ ντοπλερ!! Α, κ εναν μου καναν την ημερα που με πηγαν με προκληση στο νοσοκομειο αλλα εκει ηταν αλλοι γιατροι..

Ο γιατρος μου ομως μου εκανε απο τον 4ο μηνα nst καθε φορα που με εβλεπε!!

Πεειμενουμε νεα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna1212 εύχομαι να ανέβηκε κανονικά η χοριακή και να δείτε σύντομα σποράκι και καρδούλα..
Ηρέμησε κι όλα καλά θα πάνε.. Σε καταλαβαίνω τόσο πολυ γιατί το έχω ζήσει..
Ελπίζω να έχεις καλά νέα σε λιγάκι και να ησυχάσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Irene_D είπε:

Anna1212 εύχομαι να ανέβηκε κανονικά η χοριακή και να δείτε σύντομα σποράκι και καρδούλα..
Ηρέμησε κι όλα καλά θα πάνε.. Σε καταλαβαίνω τόσο πολυ γιατί το έχω ζήσει..
Ελπίζω να έχεις καλά νέα σε λιγάκι και να ησυχάσεις..

Σας ευχαριστω όλες για τα ενθαρρυντικά σας λόγια ! Σε μια ωρα θα ξερω ....μια ωρα κ μου φαίνεται αιώνας ! Χρόνια πολλά Ειρήνη για την γιορτή σου ! Πολύχρονη κ να εχεις στην ζωη σου οτι σου φέρνει χαρά κ χαμόγελα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια δεν εχω καλα νεα. Ναι μεν ανέβηκε αλλα λιγο πάλι απο 2940 πήγε 3518. Π γιατρός μ ειπε οτι μπορει να εχει τους δικούς του ρυθμούς αλλα μπορει κ να εχει κάποια ανωμαλία κ να αποβάλλω , θα παω την Τετάρτη για υπέρηχο . Τι να πω ....... η Παναγία να βάλει το χέρι της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anna1212 είπε:

Σας ευχαριστω όλες για τα ενθαρρυντικά σας λόγια ! Σε μια ωρα θα ξερω ....μια ωρα κ μου φαίνεται αιώνας ! Χρόνια πολλά Ειρήνη για την γιορτή σου ! Πολύχρονη κ να εχεις στην ζωη σου οτι σου φέρνει χαρά κ χαμόγελα ! 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Εύχομαι απλά να σε παιδεύει το σπόρι και την Τετάρτη να δείτε ότι πάει καλά!! Να είσαι όσο μπορείς ήρεμη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως γνωρίζετε αν την Τετάρτη που θα κάνω υπέρηχο θα ακούσω κ καρδούλα ; θα ειμαι 6 εβδ.κ 5 ημερών απο την ΤΕΡ, κ αν τα υπολογίζω  σωστά  η τιμη της χοριακης(χελώνας)θα ειναι 4300, αν γίνει το θαύμα κ ακούςουμε καρδούλα , μας ειναι αδιάφορη η τιμη της Χοριακης ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Αρχικα συνχαρητηρια κ ευχομαι να πανε ολα καλα! Σαν συμβουλη θα σου ελεγα να μην ασχολεισαι με χοριακες . Η πρωτη δικη μου ηταν 1200 κ η δευτερη 2 μερες μετα 2000 κ τωρα τον εχω αγκαλια! Χαλαρωσε κ ο χρονος θα δειξει, δεν βοηθαει κανενα να εχεις αγχος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι ευχομαι ό,τι καλύτερο. Εισαι σε καλή εβδομάδα και κανονικά αν όλα ειναι καλά που στο ευχομαι θα πρέπει να δειτε εμβρυο και να ακούσετε καρδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κορίτσια για την υποστηριξη κ τα καλα σας λόγια . Θελω να πιστεύω οτι ολα θα πανε καλα . Θα σας πω την Τετάρτη τα νεα απο τον υπέρηχο ..ποσό μακρινή μου φαίνεται η Τετάρτη ,....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna1212 μην το παίρνεις τόσο στραβά από άποψη τιμής. Αν η σύλληψη έγινε καθυστερημένα μπορεί η χοριακή να μην ανέβηκε τόσο. Πάνε στον γιατρό την Τετάρτη να κάνεις τον υπέρηχό σου και θα σου πει. Μέχρι τότε προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη. Καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε σε μένα σε δύο κυήσεις δεν διπλασιάστηκαν ποτέ οι χοριακες...δύο παιδιά έχω..κ στις δύο που διπλασιάζουν απέβαλα..δεν είναι όλα μαθηματικά κοριτσάκι μου...

Το ζητούμενο είναι η εικόνα του υπερήχου να συμβαδίζει με τη βδομάδα που εισαι

στις πριν 20 ώρες, ο/η Anna1212 είπε:

Αχ κορίτσια δεν εχω καλα νεα. Ναι μεν ανέβηκε αλλα λιγο πάλι απο 2940 πήγε 3518. Π γιατρός μ ειπε οτι μπορει να εχει τους δικούς του ρυθμούς αλλα μπορει κ να εχει κάποια ανωμαλία κ να αποβάλλω , θα παω την Τετάρτη για υπέρηχο . Τι να πω ....... η Παναγία να βάλει το χέρι της 

Σε μένα δε διπλασιάστηκε ποτέ κι έχω 2 παιδιά..εάν σου λέει κάτι αυτο

στις πριν 20 ώρες, ο/η Anna1212 είπε:

Αχ κορίτσια δεν εχω καλα νεα. Ναι μεν ανέβηκε αλλα λιγο πάλι απο 2940 πήγε 3518. Π γιατρός μ ειπε οτι μπορει να εχει τους δικούς του ρυθμούς αλλα μπορει κ να εχει κάποια ανωμαλία κ να αποβάλλω , θα παω την Τετάρτη για υπέρηχο . Τι να πω ....... η Παναγία να βάλει το χέρι της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Finally είπε:

Καλε σε μένα σε δύο κυήσεις δεν διπλασιάστηκαν ποτέ οι χοριακες...δύο παιδιά έχω..κ στις δύο που διπλασιάζουν απέβαλα..δεν είναι όλα μαθηματικά κοριτσάκι μου...

Το ζητούμενο είναι η εικόνα του υπερήχου να συμβαδίζει με τη βδομάδα που εισαι

Σε μένα δε διπλασιάστηκε ποτέ κι έχω 2 παιδιά..εάν σου λέει κάτι αυτο

Finally  σ ευχαριστω για την απάντηση σου , Μακαρι να βγεις αληθινή κ να ειμαι ίδια περίπτωση με την δίκη σου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna1212 είπε:

Finally  σ ευχαριστω για την απάντηση σου , Μακαρι να βγεις αληθινή κ να ειμαι ίδια περίπτωση με την δίκη σου ?

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ο γιατρός αστειευόμενος μου έλεγε" παρακαλά να μη διπλασιαστεί" τόσο ανάποδο οργανισμό είχα...ωστόσο πάντα οι χοριακες ήταν στα όρια της βδομάδας που είμαι κ ο υπέρηχος μια χαρά..εγώ έκανα 3-4 λόγω εξωσωματικής..εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς...όλα κατά ευχην ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Finally είπε:

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ο γιατρός αστειευόμενος μου έλεγε" παρακαλά να μη διπλασιαστεί" τόσο ανάποδο οργανισμό είχα...ωστόσο πάντα οι χοριακες ήταν στα όρια της βδομάδας που είμαι κ ο υπέρηχος μια χαρά..εγώ έκανα 3-4 λόγω εξωσωματικής..εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς...όλα κατά ευχην ευχομαι

Εχω κανει τέσσερις μεςα σε δώδεκα μέρες , μου την ζητάει για να δει αν αναπτύσσεται σωστά το έμβρυο ....τι να πω ... Τετάρτη θα παω για τον δεύτερο υπέρηχο και εκει θα δούμε ελπίζω το σποράκι μας , κ  αν πανε ολα καλα μπορει ακούσουμε κ καρδούλα ! Θα τρελαθώ απο την χαρά μου ! Γιατί με την χοριακη που δεν ανεβαίνει όπως θα ήθελε ο γιατρός , ειμαι πολυ εγκρατείς , δεν Τολμαω να αφεθω στην Χαρα της μητροτητας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που υπάρχει υπερηχογραφική εικόνα δεν χρειάζεται χοριακή.. Αφού μπορεί να δει στον υπέρηχο.. όλα καλα θα πάνε.. και εγώ στο γιο μου 2 χοριακές είχα κανει η πρώτη με 1 μέρα καθυστέρησης 50 και η δεύτερη μετά από 4 μέρες 500 περίπου.. μετά δεν ξανα έκανα..  Πήγα μετά από καμιά βδομάδα είδαμε σάκο και τέλος οι χοριακές.. 

όλα θα πάνε καλά καλή επιτυχία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...