Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πλησιάζει ο Τοκετός και έχω αααγχος


Recommended Posts

ΚΟΡΙτσια καλημέρα!  Πήγαμε γιατρό σήμερα, και με εξέτασε όλα καλά, η μικρή είναι 3200... παρατήρησε μειωμένο αμνιακό και μου είπε αν δεν έχω γεννήσει μέχρι την Τρίτη να πάμε με πρόκληση(το ξέρω ότι πολλοί το ξεκινανε με προκληση και το καταλήγουν καισαρική, αλλά αυτοσ Δεν είναι τέτοιος, και οι δυο φίλες μου που γέννησαν μαζί του από δυο παιδιά με πρόκληση τις πήγε και γέννησαν φυσιολογικα) να το προσπαθήσουμε και αν τα καταφέρουμε έτσι, έχει καλώς, αλλιώς θα κάνουμε καισαρική...δεν θέλει να ταλαιπωρηθώ πολύ λόγω των ινομυωματων και το ίδιο δεν θέλω κι εγώ....  γενικά δεν έχω κάποιο κόλλημα, καισαρική ή φυσιολογικό, ότι είναι να γίνει, για καλό, να είμαστε γερές και οι δυο... 

μουνεκανε και δακτυλική εξέταση τραχήλου, ένα τσικ πιο ενοχλητικό από την άλλη φορά όχι με πόνο όμως... 

θα ήθελα η αλήθεια είναι να σπάσουν τα νερά και να πάω στο μαιευτήριο μήπως γλιτώσω και τα της πρόκλησης.... έχετε κάποιο τιπ να το βοηθήσω; έχω ακούσει περπάτημα, καυτερα... περπατάω από το Σάββατο 1-1.5 ώρα την ημέρα, κανένα άλλο;;;; 

αγχωθηκα αρκετούτσικα σήμερα που τα είπαμε αυτά.... 

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου! Έχω ακούσει ότι βοηθάει να σπάσουν τα νερά και η σεξουαλική επαφή, της νύφης μου μάλιστα έτσι σπάσανε τα νερά και μάλιστα στην πρώτη εγκυμοσύνη, πράγμα σπάνιο. Δεν στο συνιστώ βέβαι, καλύτερα να περπατάς και να πας όπως είπε ο γιατρός σου γιατί αυτό που μένει στο τέλος είναι να είσαι καλά εσύ και το μωρό σου και δεν μετράει πως θα γεννήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά αν προσπαθήσω να το προκαλέσω ε; σε σχέση με τον ελεγχόμενο περιβάλλον του μαιευτηρίου; περπάτημα κάνω κάθε μέρα αλλά δεν έχει κατέβει καθόλου, χθες που με εξέτασε δηλαδή... μόνο μια φουσκάλα στο δάχτυλο έχω σαν αποτέλεσμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδικά αφού έχεις θέμα με το αμνιακό καλό είναι να τηρήσεις πιστά τις συμβουλές του γιατρού σου! Όσον αφορά την φουσκάλα, σε λίγο καιρό που θα βγάλεις κιρσούς από την ορθοστασία, δισκοκήλη και θα καμπουριάζεις αυτό θα σου φαίνεται παράδεισος! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την κούραση στην αρχή θα είσαι κάπως, κουασιμόδος όχι αλλά ένα ελαφρύ χάλι όλες το έχουμε μόλις επιστρέψουμε σπίτι και αρχίσει η φροντίδα του μωρού! Εύχομαι εσύ να είσαι η πεντάμορφη και όχι το τέρας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πάντως όλες τις μανουλες τις βλεπω πανέμορφες!!! ?

Ευχομαι από καρδιάς όλα να πανε καλα και να εχεις εναν ευκολο τοκετο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρα μου!! Σε λιγο θα κρατας το μωρ στην αγκαλια σου κ αυτα τα αγχη ουτε που θα τα θυμασαι!!

Δε νομιζω οτι η προκληση συσχετιζεται με καισαρικη... Απλα μπορει να κανεις λιγη παραπανω ωρα... Κ αν χρειαστεις καισαρικη για καποιον σοβαρο λογο, δε χαλασε κ ο κοσμος..!

Γενικα στις περισσοτερες, δεν σπαν τα νερα.. Απλα ξεκιναν οι πονοι κ σπαν τα νερα στο νοσοκομειο! Οποτε εχεις κ τον χρονο σου!!

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να περπαταω 4-5 ωρες την ημερα κ να κανω σεξ (ο αντρας να τελειωνει μεσα). Επισης βοηθαει το απαλο πανω-κατω στην μπαλα του πιλατες. Ρωτα ομως για ολα τον γιατρο σου.

Βεβαια εγω, ενω τα εκανα ολα αυτα κ μου εκανε ακομα κ δακτυλικη αποκολληση ο γιατρος, παλι με τεχνητους πηγα καθως η μικρη μου δεν ηθελε να βγει!!!

Ανυπομονω να διαβασω τα επομενα νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσαρα μου!! Σε λιγο θα κρατας το μωρ στην αγκαλια σου κ αυτα τα αγχη ουτε που θα τα θυμασαι!!

Δε νομιζω οτι η προκληση συσχετιζεται με καισαρικη... Απλα μπορει να κανεις λιγη παραπανω ωρα... Κ αν χρειαστεις καισαρικη για καποιον σοβαρο λογο, δε χαλασε κ ο κοσμος..!

Γενικα στις περισσοτερες, δεν σπαν τα νερα.. Απλα ξεκιναν οι πονοι κ σπαν τα νερα στο νοσοκομειο! Οποτε εχεις κ τον χρονο σου!!

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να περπαταω 4-5 ωρες την ημερα κ να κανω σεξ (ο αντρας να τελειωνει μεσα). Επισης βοηθαει το απαλο πανω-κατω στην μπαλα του πιλατες. Ρωτα ομως για ολα τον γιατρο σου.

Βεβαια εγω, ενω τα εκανα ολα αυτα κ μου εκανε ακομα κ δακτυλικη αποκολληση ο γιατρος, παλι με τεχνητους πηγα καθως η μικρη μου δεν ηθελε να βγει!!!

Ανυπομονω να διαβασω τα επομενα νεα σου!!!

Πόνεσες πολύ με την δακτυλική αποκόλληση; (αυτό είναι αυτό που σου σπάνε τα νερά;) οι τεχνητοί πονάνε πιο πολύ όπως ακούγεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λευτέρης είπε:

Πόνεσες πολύ με την δακτυλική αποκόλληση; (αυτό είναι αυτό που σου σπάνε τα νερά;) οι τεχνητοί πονάνε πιο πολύ όπως ακούγεται; 

Οχι, ειναι αλλο πραγμα. Με την αποκολληση σου ανοιγει ο τραχηλος, γινεται δηλαδη διαστολη.. Ποναει αρκετα κ συνηθως εχεις κ λιγο αιμα. Τα νερα σου τα σπανε κατα τον τοκετο αν δε σπασουν μονα τους.

Ναι, οι τεχνητοι πονανε πιο πολυ, αλλα αφου εχεις κανει τα μαθηματα θα διαχειριστεις μια χαρα τους πονους κ μολις γεννησεις, θα τους ξεχασεις!! Σκεψου οτι εγω καποια στιγμη ζητησα επισκληριδιο αλλα τελικα κ ευτυχως το ξανασκεφτηκα κ δεν εκανα οπως εξαρχης ειχα αποφασισει. Ημουν κ σε εφημερεια οποτε φοβομουν μην καθυστερησει ο τοκετος κ με παν για καισαρικη (για τους πιο πολλους, αυτο κ μονο αρκει για να σε χωσουν για καισαρικη).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλησπέρα και από μένα. .Είμαινέα εδώ και ως πρώτο παιδάκι έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες όσο πλησιάζει ο τοκετος. Ψάχνω και για παιδίατρο μήπως γνωρίζετε κάποιον Καλό? Μένω Κερατσίνι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ntiaki είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα και από μένα. .Είμαινέα εδώ και ως πρώτο παιδάκι έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες όσο πλησιάζει ο τοκετος. Ψάχνω και για παιδίατρο μήπως γνωρίζετε κάποιον Καλό? Μένω Κερατσίνι

Με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου!! Οσο για παιδιατρο, σε ενδιαδερει μονο στην περιοχη σου? Εγω πχ μενω νοτια αλλα η παιδιατρος μας ειναι κεντρο... Ειναι κ πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου!! Οσο για παιδιατρο, σε ενδιαδερει μονο στην περιοχη σου? Εγω πχ μενω νοτια αλλα η παιδιατρος μας ειναι κεντρο... Ειναι κ πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου.

Ναι ψάχνω στην περιοχή ή κάπου κοντά γιατί κέντρο γνωρίζω κάποιους. Εσένα που είναι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ntiaki είπε:

Ναι ψάχνω στην περιοχή ή κάπου κοντά γιατί κέντρο γνωρίζω κάποιους. Εσένα που είναι? 

Ειναι κεντρο... Καπου πισω απο το χιλτον (νομιζω θεωρειται καισαριανη η περιοχη). Το θεμα του παιδιατρου , οπως κ του γυναικολογου ειναι καπως λεπτο.. Δηλ, αν βρεις καλο, αξιζει να πας κ λιγο πιο μακρια! Αν θελεις στοιχεια μπορω να σου τα στειλω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης γεια σου κι από μένα και με το καλό να υποδεχτείς το θαύμα της ζωής σου!

Πραγματικά σου μιλάω, ό,τι και να σου λέμε όλες οι υπόλοιπες που έχουμε ζήσει την εμπειρία του τοκετού, όταν έρχεται εκείνη η στιγμή, τα λόγια είναι περιττά... Αφήνεις απλώς το σώμα σου να κάνει τη δουλειά του και να σε παρασύρει σ'αυτή τη συγκλονιστική εμπειρία! Να σκέφτεσαι ότι για το κομμάτι της παθολογίας είναι εκεί ο γιατρός σου και όλο το επιστημονικό προσωπικό και τα μηχανήματα, αλλά αυτό που μου είχε πει η γυναικολόγος μου ισχύει: "όλη τη δουλειά στην πραγματικότητα την κάνει η γυναίκα! Εμείς είμαστε εκεί μόνο για την παθολογία". Θυμάμαι τον άντρα μου μόλις γέννησα που με μάτια βουρκωμένα με ρωτούσε που έκρυβα τόση δύναμη...Όλες οι γυναίκες την έχουμε, όσο φοβητσιάρες ή θαρραλέες και να είμαστε! Να σκέφτεσαι ότι κάθε ωδίνα θα σε φέρνει ένα βημα πιο κοντα στο μωράκι σου και να παίρνεις δύναμη! Μία μέρα είναι, περνάει και έρχεται η επόμενη και όοοολες οι επόμενες από δω και πέρα που θα σε βρισκουν αγκαλιά με το μωράκι σου! Τί πιο μαγικό;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2018 at 12:54 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Εγω πάντως όλες τις μανουλες τις βλεπω πανέμορφες!!! ?

Ευχομαι από καρδιάς όλα να πανε καλα και να εχεις εναν ευκολο τοκετο!

 

Να σου δείξω φωτογραφία μου ένα 24ωρο μετά την γέννα να κάνεις να κομηθείς 1 βδομάδα!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. πολύ όμορφα τα λόγια σου, και αλήθεια με ηρέμησαν... έστω για λίγο γιατί και θαύματα δε γίνονται ? Πλησιάζει η μέρα και το "καλό" με την πρόκληση είναι ότι έχω κάνει αποτρίχωση, έχω φτιάξει βαλίτσα, έχω κουρευτεί, έχω φτιάξει νύχι στο πόδι... χαχαχ και ξεχνιέμαι και ετοιμάζομαι.... δεν έχω καμία ένδειξη ότι θα γίνει κάτι μόνο του πριν την Τρίτη και η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να το προσπαθώ... είπα αύριο να ίσιωσω και το μαλλί να πάω την Τρίτη κιουρια ? Και ο θεός βοηθός..... να είμαι ψύχραιμη, να μην βαρέσω καμία κρίση πανικού, και να πάνε οοοοολα καλά να είμαστε αγκαλιά με την οικογένεια μου :) με τα γατάκια μας στο σπίτι μας την μέρα της επιστροφής..,, ουφ ουφ ουφ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου περιμένουμε τα νέα σου πώς και πώς! Εύχομαι να έχεις έναν όμορφο τοκετό, να ολοκληρωθεί η εγκυμοσύνη σου με τον πιο ευχάριστο τρόπο με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά! Σε λίγες ώρες θα αρχίσεις μας γράφεις για τα νέα άγχη που θα προκύπτουν απ'τη ζωή σου ως μανούλα πια! [smilie=binkybaby.g:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2018 at 9:13 ΜΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες.....

Ανυπομονούμε να μας πεις πως όλα πήγαν καλά!!!! Γέννησες την Τρίτη? (Τετάρτη 9/5 είχα γεννέθλια... τα καλύτερα παιδιά είναι τα Ταυράκια!!). Όταν βρεις λίγο χρόνο θέλουμε όλες να μάθουμε πως πήγε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα γράφω και εδώ! μπήκα με πρόκληση γιατί βρήκαν μειωμένο αμνιακό υγρό, ήμουν 39+2, θα πήγαινε φυσιολογικά αλλά είχε μικρό μήκος λώρο και ενώ πίεζε με το κεφαλάκι της την τράχηλο δεν έφτανε τόσο όσο να τον εξαλείψει, όποτε έκανα διαστολή αλλά ο τράχηλος δεν κονταινε... δεν πειράζει, η καισαρική ήταν για μένα κάπως μόνο τα πρώτα 10' επειδή είσαι Σε χειρουργικό κρεβάτι κι όχι χαλαρά όπως όταν προσπάθεις φυσιολογικά (επειδή πέρασα και από τα δυο) κατά τ αλλά δεν πόνεσα, την τομή δεν την έχω δει ακόμα, ο άντρας μου είπε ότι είναι μικρή και διακριτική που την είδε χθες.

σημερα μου τα έβγαλαν όλα όλα όρους κτλ και περπατάω σχεδόν κανονικά και τρώω κανονικά(πολύ πείνα κοριτσιαααααααα) 

θα σας ξαναγράψω αργότερα! 

 Με το καλό κορίτσια και στα δικά σας :) μη φοβάστε τίποτα!!!!! 

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λευτέρης είπε:

Τα γράφω και εδώ! μπήκα με πρόκληση γιατί βρήκαν μειωμένο αμνιακό υγρό, ήμουν 39+2, θα πήγαινε φυσιολογικά αλλά είχε μικρό μήκος λώρο και ενώ πίεζε με το κεφαλάκι της την τράχηλο δεν έφτανε τόσο όσο να τον εξαλείψει, όποτε έκανα διαστολή αλλά ο τράχηλος δεν κονταινε... δεν πειράζει, η καισαρική ήταν για μένα κάπως μόνο τα πρώτα 10' επειδή είσαι Σε χειρουργικό κρεβάτι κι όχι χαλαρά όπως όταν προσπάθεις φυσιολογικά (επειδή πέρασα και από τα δυο) κατά τ αλλά δεν πόνεσα, την τομή δεν την έχω δει ακόμα, ο άντρας μου είπε ότι είναι μικρή και διακριτική που την είδε χθες.

σημερα μου τα έβγαλαν όλα όλα όρους κτλ και περπατάω σχεδόν κανονικά και τρώω κανονικά(πολύ πείνα κοριτσιαααααααα) 

θα σας ξαναγράψω αργότερα! 

 Με το καλό κορίτσια και στα δικά σας :) μη φοβάστε τίποτα!!!!! 

 

Αχ μπράβο!!!! Πολύ χαίρομαι κοπέλα μου!!!! Συγχαρητήρια να σας ζήσει!!! Μπράβο μπραβο μπραβο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Αχ μπράβο!!!! Πολύ χαίρομαι κοπέλα μου!!!! Συγχαρητήρια να σας ζήσει!!! Μπράβο μπραβο μπραβο!

Ευχαριστωωωωω κ στα δικά σου :) με το καλό!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Ευχαριστωωωωω κ στα δικά σου :) με το καλό!!!! 

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Έχω χεστεί απάνω μου από το φόβο!!!! Πως ήταν η στιγμή που είδες το μπεμπάκι σου??? Τώρα τι σου λέω... εσύ έχεις τα δικά σου και γω σου λέω να μας πεις την ιστορία της ζωής σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...