Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ


ILIANA86

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω αποφασίσει αυτό το μήνα να κάνω προσπάθεια με στικάκια (home test) βρήκα δύο θετικά τεστ 23/4 και 24/4 και 25/4 που έκανα ξανά ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή,

πότε θεωρητικά πρέπει να σταματήσουμε τις επαφές? έχει καμία σας κάποια αντίστοιχη εμπειρία ή γνώμη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τα hometest εμένα με βοήθησαν πολύ και οι ίδιοι, όταν τους έστελνα μηνύματα στο fb. Αν και ακόμη δεν έχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη, έχω καταλάβει πως λειτουργούν. 

Όπως μου εξήγησαν, όταν βγαίνει θετικό τεστ, την επόμενη ημέρα γίνεται η ωορρηξια. Το πιο έντονο τεστ είναι και αυτό που λαμβάνουμε ως θετικό. Άρα, λαμβάνοντας υπ όψιν ότι το ωάριο '' ζει'' περίπου 12 ώρες, το καλύτερο είναι να έρθεις σε επαφή την ημέρα του θετικού τεστ, την επόμενη και την μεθεπόμενη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bou30 είπε:

Με τα hometest εμένα με βοήθησαν πολύ και οι ίδιοι, όταν τους έστελνα μηνύματα στο fb. Αν και ακόμη δεν έχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη, έχω καταλάβει πως λειτουργούν. 

Όπως μου εξήγησαν, όταν βγαίνει θετικό τεστ, την επόμενη ημέρα γίνεται η ωορρηξια. Το πιο έντονο τεστ είναι και αυτό που λαμβάνουμε ως θετικό. Άρα, λαμβάνοντας υπ όψιν ότι το ωάριο '' ζει'' περίπου 12 ώρες, το καλύτερο είναι να έρθεις σε επαφή την ημέρα του θετικού τεστ, την επόμενη και την μεθεπόμενη. 

 

Bou30 οπότε οτι εγινε εγινε και αυτό το μηνα εσυ πότε τα ξεκιμησες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω και την προηγούμενη του τεστ... δηλαδή ξέρεις με μετρήσεις ότι κανείς ωορρηξία περίπου 13η-14η μέρα, για μένα ξεκινά μέρα παρά μέρα μετά τη περίοδο, και μετά συνεχομενεσ Μέρες μέχρι να γίνει αρνητικό το τεστ... πχ 7η, 9η, 11η, 12η, 13η, 14η, 15η γενικώς κάνε σεεεεεεξ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η ILIANA86 είπε:

Bou30 οπότε οτι εγινε εγινε και αυτό το μηνα εσυ πότε τα ξεκιμησες? 

Τα ξεκίνησα τον Ιανουάριο. Τώρα δηλαδή είναι ο 4ος μήνας που τα χρησιμοποιώ. Βέβαια να σου πω ότι κανένα μήνα από αυτούς δεν έχουμε τηρήσει αυτό που σου ειπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ξεκίνησα τα Hometest τον Γενάρη. Μόλις είδα θετικό (άρα την επόμενη θα είχα ωορρηξία) είχαμε επαφή. Επαφή είχαμε και 4 μερες πριν το θετικό. Καμία άλλη ούτε πριν ούτε μετά. Σήμερα είμαι στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου :) Αυτό που σίγουρα μου έκανε εντύπωση με τα τεστ αυτά είναι ότι δεν είχα ωορρηξία την 14 μέρα όπως υπολόγιζα όσο καιρό προσπαθούσαμε αλλά την 17η. Και με μια μόνο φορά έπιασε!
Συνέχισε να προσπαθείς και φυσικά να έχεις επαφές και πριν το θετικό και κανα δυο μέρες μετά.
Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2018 at 9:39 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Εγώ ξεκίνησα τα Hometest τον Γενάρη. Μόλις είδα θετικό (άρα την επόμενη θα είχα ωορρηξία) είχαμε επαφή. Επαφή είχαμε και 4 μερες πριν το θετικό. Καμία άλλη ούτε πριν ούτε μετά. Σήμερα είμαι στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου :) Αυτό που σίγουρα μου έκανε εντύπωση με τα τεστ αυτά είναι ότι δεν είχα ωορρηξία την 14 μέρα όπως υπολόγιζα όσο καιρό προσπαθούσαμε αλλά την 17η. Και με μια μόνο φορά έπιασε!
Συνέχισε να προσπαθείς και φυσικά να έχεις επαφές και πριν το θετικό και κανα δυο μέρες μετά.
Με το καλό!

Με ενα πονο @misofeggaro εγω πηγα και στο γιατρο να με δει και μου επιβεβαιωσε την ωορηξια άντε να δουμε παλι και αυτο το μηνα τι εγινε λογικα σε 10 μερες θα ξερω!!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/4/2018 at 6:46 ΜΜ, ο/η ILIANA86 είπε:

Με ενα πονο @misofeggaro εγω πηγα και στο γιατρο να με δει και μου επιβεβαιωσε την ωορηξια άντε να δουμε παλι και αυτο το μηνα τι εγινε λογικα σε 10 μερες θα ξερω!!!!  

 

στις On 28/4/2018 at 9:39 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Εγώ ξεκίνησα τα Hometest τον Γενάρη. Μόλις είδα θετικό (άρα την επόμενη θα είχα ωορρηξία) είχαμε επαφή. Επαφή είχαμε και 4 μερες πριν το θετικό. Καμία άλλη ούτε πριν ούτε μετά. Σήμερα είμαι στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου :) Αυτό που σίγουρα μου έκανε εντύπωση με τα τεστ αυτά είναι ότι δεν είχα ωορρηξία την 14 μέρα όπως υπολόγιζα όσο καιρό προσπαθούσαμε αλλά την 17η. Και με μια μόνο φορά έπιασε!
Συνέχισε να προσπαθείς και φυσικά να έχεις επαφές και πριν το θετικό και κανα δυο μέρες μετά.
Με το καλό!

Εγώ εκανα το τεστ ωορρηξίας 3 συνεχόμενες μέρες είδα ροζ γραμμή Αλλά όχι έντονη και την τέταρτη μετά που έκανα δεν υπήρχε γραμμή. Αυτό σημαίνει ότι έγινε κ δεν τη πρόλαβα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@banesaki16 Καλημέρα... Δεν ήταν κάποιο τεστ πιο εντονο από τα προηγούμενα; Εμένα ποτέ δεν έφτασε η γραμμή να γίνει τόσο έντονη όσο η γραμμη ελεγχου. Όπως και να έχει την επόμενη φορά ξεκίνα πιο νωρίς τα τεστ, για να δεις σταδιακά πως εξελίσσεται. Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2018 at 6:01 ΜΜ, ο/η marillia είπε:

Καλησπέρα κορίτσι!!Ο άντρας μου τις πίνει εδώ και 2 μήνες και γω θα τις πιώ τώρα!!Εχω ακούσει ότι βοηθούν στη γονιμότητα!!Θα μπορούσες να κάνεις και μια βιταμινή d να δείς αν έχεις έλλειψη!!Και το φυλικό οξύ βοηθά!!Αλλά αν πίνεις τις pregnacare δν χρειάζεται επιπλέον!!Μια επιφύλαξη με τις βιταμίνες!!Δν θυμάμαι αν έχουν ιώδιο!!Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορεί να επηρεάσει τον θυροειδή!!Εχώ την εντύπωση το ιώδιο απαγορεύεται!!Αλλά δν ξέρω μπορεί να είναι λίγο να μην πειράζει!!Εύχομαι σύντομα με σποράκι!!!

@misofeggaroκαλή μέρα... Για 2 συνεχόμενες μέρες ήταν ροζ Αλλά όχι όλο..  Κ λέω κάτσε να δω κ αύριο κ τελικά την επόμενη δεν είχα τίποτα. Αλλά να πω ότι την πρώτη που το έκανα πριν δω πιο έντονο ροζ ήταν αχνό το πρώτο και μετά 2 ροζ Αλλά όχι τέρμα.εσενα μέχρι τι σημείο έφτασε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ILIANA86 είπε:

Εμενα ηταν έντονη ηρθαμε σε επαφες αλλα εχθες αδιαθετησα! 

@ILIANA86Κ εγώ έχω κάτι πονακια κ ξέρω θα αδιαθετησω.. Δεν πειράζει..  Πάμε για τον επόμενο μήνα..  ούτως ή άλλως είναι ευχάριστη προσπαθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...