Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπεραα!!?Γέννησα πρόσφατα με καισαρική λόγω ανώριμους τραχήλου (40+2) συγκεκριμένα!!!μεχρι την ημερα που πήγα να γεννήσω ο γιατρός μου δεν με είχε εξετάσει κολπικά.και μέχρι τελευταια στιγμή πίστευα ότι πάμε για φυσιολογικό τοκετο!αφού με εξετασε εκείνη την στιγμή μου είπε ότι ο τράχηλος μου είναι πολύ παχύς και μακρυς οπότε θα κανουμε.καισαρικη διότι δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω φυσιολογικά!! Το πρόβλημα.μου δεν είναι αυτό βέβαια απλά θα ήθελα να.μου πουν κοπελες που είχαν το.ιδιο θέμα αν και στη δεύτερη εγκυμοσύνη αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα διοτι μετά από αυτή την εμπειρια απογοητεύτηκα λίγο και φοβάμαι μήπως στην επόμενη κύηση έχω τα ίδια!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σοφία24 είπε:

Καλησπεραα!!?Γέννησα πρόσφατα με καισαρική λόγω ανώριμους τραχήλου (40+2) συγκεκριμένα!!!μεχρι την ημερα που πήγα να γεννήσω ο γιατρός μου δεν με είχε εξετάσει κολπικά.και μέχρι τελευταια στιγμή πίστευα ότι πάμε για φυσιολογικό τοκετο!αφού με εξετασε εκείνη την στιγμή μου είπε ότι ο τράχηλος μου είναι πολύ παχύς και μακρυς οπότε θα κανουμε.καισαρικη διότι δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω φυσιολογικά!! Το πρόβλημα.μου δεν είναι αυτό βέβαια απλά θα ήθελα να.μου πουν κοπελες που είχαν το.ιδιο θέμα αν και στη δεύτερη εγκυμοσύνη αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα διοτι μετά από αυτή την εμπειρια απογοητεύτηκα λίγο και φοβάμαι μήπως στην επόμενη κύηση έχω τα ίδια!!!???

Καταρχην να σου ζησει το μωρο σου!!

Δε γνωριζω ακριβως να σου απαντησω αλλα μου κανει εντυπωσει που ο γιατρος σου δε σε εξετασε νωριτερα.. Εμενα πχ που ο τραχηλος μου ηταν ποκυ σκληρος ο γιατρος με εβαλε 37η βδομαδα (αν δε κανω λαθος) να περπαταω 2 ωρες κ καθε βδομαδα περπατουσα ολο κ περισσοτερο!! Εφτασα 4:30 ωρες!! Επισης στην 39η που εκανε κατι με το χερι για να επισπευσει τον τοκερο (αποκολληση σακου ή κατ τετοιο). Τελικα μου καναν προκληση γιατι δεεεεεν...!!

Ποσο ειναι το μωρακι σου τωρα?? Εμεις κοντα 50 ημερων ειμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα να σου ζήσει το μικρούλη σου!!!?Εμείς είμαστε 23 ημερων!μια βδομάδα πριν μπω στο μήνα μου μου είπε να αρχίσω να περπατάω!! Περπατούσα και εγώ σε καθημερινή βαση.τωρα δεν ξέρω γιατί δεν με είχε εξετάσει πιο νωρις.πηγα μια μέρα μετά την ΠΗΤ για εισαγωγή όπως μου είχε πει με ρώτησε αν είχα πονακια του είπα όχι και όντως δεν είχα τίποτα ούτε συσπάσεις προπαρασκευαστικές ούτε πονακια όπως ακούω από άλλες κοπέλες μου λέει τοτε μάλλον πάμε για καισαρική αλλά θα σε δω μου λέει και κολπικα πρωτα και βλεπουμε.με είδε μου ειπε.οτι ο τράχηλος μου είναι έτσι που είναι σαν να μην έχω μείνει έγκυος καθόλου ανοιχτός συζητήσαμε για πρόκληση αλλά μου είπε.οτι και 3 μέρες να με είχε ετσι θα περνούσα όλους τους πόνους και τελικά πάλι καισαρική θα κάναμε γιατί αυτό θέλει χρονο. Με άφησε να σκεφτώ τι θέλω (κλάματα εγώ όση ώρα το σκεφτόμουν)?τελικά το συζήτησα με τον άντρα μου και αποφάσισα να κάνω καισαρική αλλά σαν μικρομανα? το πήρα κατάκαρδα αν και σημασία έχει οτι είναι καλα η μπεμπα μου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως τα ιδια με τη @Rosemary κι εγω! Και ίδιες τακτικες γιατρου, πολυ περπατημα (ξεκίνησα με μια ωρα τη μερα κ εφτασα τις 4!!!), πιλατες και την 39η εβδομάδα εξαλειψη τραχηλου! Ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα να σπασουν τα νερα και να γεννησω 2 μερες πριν την Πητ! Και παρ οτι ακομα κ οταν μπηκα να γεννησω ειχα πολυ μικρη διαστολη, η γιατρος το παλεψε με 1002 τροπους προκειμένου να βοηθησει τη φυσιολογικη εξελιξη των πραγματων!(μπαλα πιλατες, επιπλέον οδύνες για να γινουν πιο σταθερες κλπ) Μετα απο 12μιση ωρες γεννηθηκε ο μικρουλης μας! Σιγουρα η καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα και ο καθε γιατρος επισης! Αλλοι το παλευουν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο! Σημασια εχει που μαμα και μωρακι ειστε καλα! Τωρα, αν αποφασισεις για vbac σε νεα εγκυμοσυνη (φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη) θα πρεπει να βρεις και γιατρο που να το υποστηρίζει. Οι περισσοτεροι μετα απο καισαρικη κανουν μονο καισαρική. 

Να σου ζησει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Ακριβως τα ιδια με τη @Rosemary κι εγω! Και ίδιες τακτικες γιατρου, πολυ περπατημα (ξεκίνησα με μια ωρα τη μερα κ εφτασα τις 4!!!), πιλατες και την 39η εβδομάδα εξαλειψη τραχηλου! Ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα να σπασουν τα νερα και να γεννησω 2 μερες πριν την Πητ! Και παρ οτι ακομα κ οταν μπηκα να γεννησω ειχα πολυ μικρη διαστολη, η γιατρος το παλεψε με 1002 τροπους προκειμένου να βοηθησει τη φυσιολογικη εξελιξη των πραγματων!(μπαλα πιλατες, επιπλέον οδύνες για να γινουν πιο σταθερες κλπ) Μετα απο 12μιση ωρες γεννηθηκε ο μικρουλης μας! Σιγουρα η καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα και ο καθε γιατρος επισης! Αλλοι το παλευουν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο! Σημασια εχει που μαμα και μωρακι ειστε καλα! Τωρα, αν αποφασισεις για vbac σε νεα εγκυμοσυνη (φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη) θα πρεπει να βρεις και γιατρο που να το υποστηρίζει. Οι περισσοτεροι μετα απο καισαρικη κανουν μονο καισαρική. 

Να σου ζησει!!!

Κ εκανα κ πιλατες!! Μηπως εχουμε τον ιδιο γιατρο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Κ εκανα κ πιλατες!! Μηπως εχουμε τον ιδιο γιατρο???

Αχαχαχα! Απιστευτο! Οχι...γιατι θυμαμαι, οτι γεννησες στο Ελενα, ενω εγω στο Ιασω! Αν δε συνεχιζα με τη γιατρο μου παντως, στο Ελενα ειχα σκοπο να παω και εγω, στον Παπαδη κατα πασα πιθανοτητα! Εχω ακουσει τα καλυτερα κι εχω κ γνωστη που δουλευει βρεφοκομος στο Ελενα! Εκανα παλιοτερα κ ενα χειρουργειο εκει κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη! Εννοείται πως ειχα παρακολουθησει και τα σεμιναρια τοκετού και μου αρεσαν παρα πολυ! Φοβερο χιουμορ η μαια που μας τα εκανε-σουπερ επικοινωνιακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Αχαχαχα! Απιστευτο! Οχι...γιατι θυμαμαι, οτι γεννησες στο Ελενα, ενω εγω στο Ιασω! Αν δε συνεχιζα με τη γιατρο μου παντως, στο Ελενα ειχα σκοπο να παω και εγω, στον Παπαδη κατα πασα πιθανοτητα! Εχω ακουσει τα καλυτερα κι εχω κ γνωστη που δουλευει βρεφοκομος στο Ελενα! Εκανα παλιοτερα κ ενα χειρουργειο εκει κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη! Εννοείται πως ειχα παρακολουθησει και τα σεμιναρια τοκετού και μου αρεσαν παρα πολυ! Φοβερο χιουμορ η μαια που μας τα εκανε-σουπερ επικοινωνιακη!

Στο Ιασω ειναι κ εμενα κ με στηριξε στην αποφαση μου να γεννησω σε δημοσιο. Ηταν μεχρι τελος διπλα μου κ μιλουσαμε στο τηλ ακομα κ οταν ημουν μεσα στο νοσοκομειο!! Κι εγω παρακολουθησα τα σεμηναρια με την Λενα!! Την φοβερη αυτη μαια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Στο Ιασω ειναι κ εμενα κ με στηριξε στην αποφαση μου να γεννησω σε δημοσιο. Ηταν μεχρι τελος διπλα μου κ μιλουσαμε στο τηλ ακομα κ οταν ημουν μεσα στο νοσοκομειο!! Κι εγω παρακολουθησα τα σεμηναρια με την Λενα!! Την φοβερη αυτη μαια!!

Αληθεια; Αυτο δεν το ηξερα!!! Αλλα εχω ακουσει αναλογη περιπτωση! Αντρας ή γυναίκα ο δικος σου; ? τι ομορφο συναισθημα παντως, να νιωθεις, οτι ο γιατρος σου πρωτα απ ολα ειναι ανθρωπος κα σωστος επιστημονας και δεν κοιταει την καλοπέραση του ή πως θα στ αρπαξει! Να του εχεις 100% εμπιστοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Ακριβως τα ιδια με τη @Rosemary κι εγω! Και ίδιες τακτικες γιατρου, πολυ περπατημα (ξεκίνησα με μια ωρα τη μερα κ εφτασα τις 4!!!), πιλατες και την 39η εβδομάδα εξαλειψη τραχηλου! Ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα να σπασουν τα νερα και να γεννησω 2 μερες πριν την Πητ! Και παρ οτι ακομα κ οταν μπηκα να γεννησω ειχα πολυ μικρη διαστολη, η γιατρος το παλεψε με 1002 τροπους προκειμένου να βοηθησει τη φυσιολογικη εξελιξη των πραγματων!(μπαλα πιλατες, επιπλέον οδύνες για να γινουν πιο σταθερες κλπ) Μετα απο 12μιση ωρες γεννηθηκε ο μικρουλης μας! Σιγουρα η καθε περίπτωση ειναι διαφορετικη, αλλα και ο καθε γιατρος επισης! Αλλοι το παλευουν περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο! Σημασια εχει που μαμα και μωρακι ειστε καλα! Τωρα, αν αποφασισεις για vbac σε νεα εγκυμοσυνη (φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη) θα πρεπει να βρεις και γιατρο που να το υποστηρίζει. Οι περισσοτεροι μετα απο καισαρικη κανουν μονο καισαρική. 

Να σου ζησει!!!

Ευχαριστώ πολύ!! ? Επειδή και εγώ έτσι ξέρω ότι αν κάνεις μια καισαρική μετά σου κάνουν πάλι αποφάσισα να βρω γιατρό που να ήταν υπέρ του φυσιολογικού και όντως ήταν άσχετα με το αποτέλεσμα που ήταν απόφαση τελική δική μου. Βέβαια επειδή είμαι σχετικά μικρή (22χρονων)? ήθελα πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά και γι'αυτό αναρωτιέμαι αν θα έχω το ίδιο πρόβλημα και στην 2η και φυσικά θα κοιτάξω να βρω γιατρό που να υποστηρίζει το vbac ή τουλάχιστον την 2η φορά να το προσπαθήσω και όπως πάει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ καλησπέρα. Θεωρώ πως ο γιατρός σου τ χειρίστηκε λάθος τ όλο θέμα από την αρχη. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι έπρεπε να ελενξει τ τράχηλο σου πιο νωρίς κ να σε προτρέψει να κάνεις περπάτημα, σκάλες, ελεύθερες επαφές κ όσο βοηθήσουν. Επίσης δ μας αναφέρεις αν έσπασαν τα νερά η αν σε έβαλε με πρόκληση. Θα μπορούσε πάντως να περιμένει κάποιες ώρες ώστε να δείτε αν υπάρξει εξέλιξη. Γέννησα με καισαρική μετά από 22 ώρες κ διαστολή κολλημένη στο 7 για ώρες. Έχω ήδη κάνει την έρευνα μου για γιατρό για vbac για όταν με τ καλο έρθει το δεύτερο. Είναι δικαίωμα σου να τ προσπαθησεις την επόμενη φορά. Να σ ζήσει και τ μωράκι σου! Γερό κ καλοτυχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Αληθεια; Αυτο δεν το ηξερα!!! Αλλα εχω ακουσει αναλογη περιπτωση! Αντρας ή γυναίκα ο δικος σου; ? τι ομορφο συναισθημα παντως, να νιωθεις, οτι ο γιατρος σου πρωτα απ ολα ειναι ανθρωπος κα σωστος επιστημονας και δεν κοιταει την καλοπέραση του ή πως θα στ αρπαξει! Να του εχεις 100% εμπιστοσύνη!

Θα σου στειλω το ονομα του σε πμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ καλησπέρα. Θεωρώ πως ο γιατρός σου τ χειρίστηκε λάθος τ όλο θέμα από την αρχη. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι έπρεπε να ελενξει τ τράχηλο σου πιο νωρίς κ να σε προτρέψει να κάνεις περπάτημα, σκάλες, ελεύθερες επαφές κ όσο βοηθήσουν. Επίσης δ μας αναφέρεις αν έσπασαν τα νερά η αν σε έβαλε με πρόκληση. Θα μπορούσε πάντως να περιμένει κάποιες ώρες ώστε να δείτε αν υπάρξει εξέλιξη. Γέννησα με καισαρική μετά από 22 ώρες κ διαστολή κολλημένη στο 7 για ώρες. Έχω ήδη κάνει την έρευνα μου για γιατρό για vbac για όταν με τ καλο έρθει το δεύτερο. Είναι δικαίωμα σου να τ προσπαθησεις την επόμενη φορά. Να σ ζήσει και τ μωράκι σου! Γερό κ καλοτυχο!

Σε ευχαριστώ πολύ και εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Ούτε νερά έσπασαν ούτε πρόκληση κάναμε και περπάτημα και επαφές ειχα αλλά δεν είχα καμία ένδειξη!! Πλέον τέλος καλό όλα καλά απλά θα ήθελα και εγώ να το προσπαθήσω όσο γινόταν βέβαια λόγω πίεσης εκείνη την στιγμή και φόβου ίσως λάθος δικό μου που δεν επεμεινα να προσπαθήσω πρώτα με πρόκληση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...