Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗΣ: ΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Πρώτη φορά που θα φέρω παιδί στον κόσμο και φυσικά εργαζόμενη εδώ και 20 χρόνια. Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι παίρνουμε και από ποιον.

Στην δουλειά μου είπαν ότι θα με πληρώσουν μέχρι τη μέρα που θα σταματήσω (τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ). Μετά ό,τι μου δώσει το ΙΚΑ. Αλλά λέει το ΙΚΑ δεν σου δίνει αυτά που παίρνεις αλλά ένα μικρό ποσό!! Έχω πάρει την βεβαιωση από γιατρό του ΙΚΑ για την ΠΗΤ και μόλις βγω στην άδεια θα πάω και στο ΙΚΑ να τα καταθέσω. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Πάω μετά τον τοκετό και στον ΟΑΕΔ??? Δεν βρίσκω έναν άνθρωπο να μου τα εξηγήσει σωστά. 

Μου φαίνεται τόσο παράλογο να σε αφήνουν με τρεις και εξήντα λες και τιμωρούν που φέρνεις παιδί στον κόσμο ή λες και δεν χρειάζεσαι χρήματα!! Εάν δεν πάρω ό,τι χρήματα έπαιρνα από την εργασία μου, καήκαμε!!!!!!!!!! Τα έξοδα θα διπλασιαστούν και τα έσοδα θα υποδιπλασιαστούν!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η tatouska είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Πρώτη φορά που θα φέρω παιδί στον κόσμο και φυσικά εργαζόμενη εδώ και 20 χρόνια. Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι παίρνουμε και από ποιον.

Στην δουλειά μου είπαν ότι θα με πληρώσουν μέχρι τη μέρα που θα σταματήσω (τις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ). Μετά ό,τι μου δώσει το ΙΚΑ. Αλλά λέει το ΙΚΑ δεν σου δίνει αυτά που παίρνεις αλλά ένα μικρό ποσό!! Έχω πάρει την βεβαιωση από γιατρό του ΙΚΑ για την ΠΗΤ και μόλις βγω στην άδεια θα πάω και στο ΙΚΑ να τα καταθέσω. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Πάω μετά τον τοκετό και στον ΟΑΕΔ??? Δεν βρίσκω έναν άνθρωπο να μου τα εξηγήσει σωστά. 

Μου φαίνεται τόσο παράλογο να σε αφήνουν με τρεις και εξήντα λες και τιμωρούν που φέρνεις παιδί στον κόσμο ή λες και δεν χρειάζεσαι χρήματα!! Εάν δεν πάρω ό,τι χρήματα έπαιρνα από την εργασία μου, καήκαμε!!!!!!!!!! Τα έξοδα θα διπλασιαστούν και τα έσοδα θα υποδιπλασιαστούν!!!! 

Με το καλό το μωράκι σου!!Έτσι όπως σου τα παν είναι..Ο εργοδότης πληρώνει μέχρι να βγεις στην άδεια μετά σε πληρώνει το ΙΚΑ για τις 54 μέρες και για τις 63 όχι όσα παίρνεις από τη δουλειά αναλογικά πάει το ποσό..Και μετά αν πάρεις το 6μηνο του Οαεδ πληρώνεσαι μόνο απο εκεί πάλι αναλογικά βγαίνει το ποσό...ελπίζω να μην σε μπέρδεψα..τουλάχιστον σε εμενα έτσι έγινε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

δες εδώ που ρωτούσα κι εγώ! 

Εμενα ο γιατρός μου επειδή είναι και σε δημόσιο, μου έγραφε τις αναρρωτικές από δημόσιο όποτε και πήρα όλο το μισθό μου από το ΙΚΑ, τώρα τον προηγούμενο μήνα βγήκα σε άδεια τοκετού και ακόμα αν ζω πληρωθεί από το ΙΚΑ για να σου πω αν είναι τα ίδια ή λιγότερα.

Διαβασε το θέμα κι αν έχεις κι άλλες απορίες εδώ είμαστε :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, αφού γεννήσεις πας και στον ΟΑΕΔ (καλό είναι να κάνει μια επίσκεψη όσο είσαι ακόμα σε θέση, πριν γεννήσεις δλδ) και θα πάρεις από αυτούς ένα συμπληρωματικό επίδομα λοχείας το οποίο θα έρχεται και θα συμπληρώνει τους 4 μισθούς που θα έπρεπε να πάρεις κανονικά. Απλά θέλει κάποια χαρτιά να τους πας και φυσικά το χαρτί από το ΙΚΑ ότι πήρες το επίδομα τοκετού και λοχείας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...