Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες ομορφιας για....μωρα..! ❤❤?


Recommended Posts

@Soto κοριτσάκι μου κατ αρχάς με το καλο να κρατησεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου! 

Θα σου μεταφερω τη δικη μου εμπειρια:

1. Εμας μας βόλεψαν απο αφρολουτρα κκαι κρεμες η σειρα της pharmasept και της helenvita. Δεν ειχα διαβασει πουθενα οτι της pharmasept δεν ειναι απο ηλικια 0. Ωστοσο, χαζευοντας τωρα στο ίντερνετ ειδα οτι εχει ενα ξεχωριστο αφρόλουτρο για χρηση απο την πρωτη μερα. Μαλλον ειναι ακομα πιο απαλο και ελαιωδες. 

Εγω θα σου πρότεινα να δεις και τη σειρα της Helenvita, δεν "ακουγεται" τοσο, αλλα ειναι πολυ καλη. Εμας μας την συστησε φιλη βρεφοκομος και οταν ηρθε πρωτη φορα η παιδιατρος στο σπιτι, μας ρωτησε πως και επιλέξαμε αυτη τη σειρα, γιατι δεν την γνωρίζουν πολλοι, κι οτι κ εκεινη την συστήνει. Εχει μια πολυ ωραία μυρωδια, δεν δημιουργησε ποτε κάποιον ερεθισμο κ ετσι την καθιερωσαμε. 

2. Απο απορρυπαντικο θα σου προτεινα το αρκαδι baby. Μας βολεψε η υγρή μορφή, αν κ τη σκόνη τη θεωρω πιο αγνή, μιας κ ειναι 100% πρασινο σαπουνι, έμεναν ομως καμια φορα κομματάκια πανω στααπο ρουχα. Μαλλακτικο θα ελεγα καλύτερα οχι, γιατί δεν ξεβγαζεται εντελως και γενικώς ειμαι της αποψης οσο λιγοτερα χημικά γινεται. Εγω τα επλενα και τα πλένω στους 40°, για να μην τα καταστρέψω και μετά σίδερο.

3. Απο πανες θα ελεγα pampers premium care (dry κλπ δεν υπαρχει στα πρωτα δυο, νουμερα, αν θυμάμαι καλα). Μην παρεις παρα πολλες προκαταβολικα νουμερο 1. Εμας ενα μην μας έβγαλε. Μετά πήγαμε στο 2.. να κοιτάς να εχεισου εκπτωση 50% ή 1+1 δωρο κ να προτιμας τις μεγαλες συσκευασίες, συμφερουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Soto θα σου πω με τί έκανα εγώ το μωρό μου μπάνιο όταν ήταν νεογέννητο. Το είχα διαβάσει και το θεώρησα εξαιρετική ιδέα αν και λίγο βαρετό στην προετοιμασία.

Αγόραζα βιολογικό ελαιοσάπουνο από ελαιόλαδο (βρίσκεις σε κάθε μαγαζί με βιολογικά), το έτριβα με το τρίφτη του τυριού (το βαρετό σημείο της συνταγής) και το ανακάτευα το τρίμμα με χλιαρό προς ζεστό βιολογικό χαμομηλάκι, όσο χρειαζόταν ώστε με απλό ανακάτεμα να γινόταν ένα αφρόλουτρο με την επιθυμητή υφή. Κάνει λίγο αφρούλη στο ανακάτεμα αλλά δεν μας επηρεάζει. Το δερματάκι του μωρού μου, παρόλο που τον έπλενα κάθε μέρα από την αρχή, ήταν πάντοτε απαλούλι και το λάδι τον βοήθησε στο να βγάλει ωραία πυκνά μαλλάκια. Τώρα που κοντεύει τα 2 τον κάνω μπάνιο απλά με το ελαιοσάπουνο. Όμως στον αδερφούλη του που έρχεται, θα ξαναεφαρμόσω το μίγμα με το χαμομηλάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσωότι φτιάχνεις μια κάποια ποσότητα (πχ για 5-6 μπανάκια ή και παραπάνω) και το αποθηκεύεις. Δεν τρίβεις κάθε φορά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. και @Dimaki83 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!!! Θα τα κοιτάξω όλα όσα λέτε! Να χαίρεστε τα μωράκια σας!! ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Soto με το καλο!!

Λοιπον εμενα μου αρεσει πολυ απι τηη σειρα της pharmasept. το αφρολουτρο-σαμπουαν κ η κρεμα. Οντως εχει ενα που γραφει extra sensitive νομιζω. Για μενα ειναι πολυ καλυτερα απο της frezy. Ομως η κρεμα συγκαματος της frezy ειναι η καλυτερη μαζι με μια που ανακαλυψα πριν 1-2 μηνες κ μου φαινεται ΤΕΛΕΙΑ ! Ειναι της macrovita. Την χρησιμοποιω εδω κ 1 μηνα κ δεν βλεπω ουτε μια απλη κοκκινιλα! Ιδια περιπου τιμη με frezyderm αλλα κραταει πολυ παραπανω επειδη βαζεις λιγοτερο μιας κ ειναι πιο πηχτη!

Μαλακτικο καλυτερα να μην βαλεις.

Παμπερς 100% premium care! Τα active dry δε μου αρεσαν καθολου. Εχω ακουσει κ για babylino καλα λογια αλλα δεν τα εχω δοκιμασει!

Καλες προετοιμασιες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ήδη παρήγγειλα το αφρόλουτρο της pharmasept και την κρέμα της frezyderm για την αρχή! Τώρα θα ψάξω για πάμπερς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα πάντως κορίτσια οι καλύτερες πάνες και με διαφορά είναι οι babylino. Έχω δοκιμάσει pampers baby dry, agnotis, diapers instacore και lupilu (μάρκα lind) εως τώρα (20 μηνών) και σαν τα babylino δεν βρήκα πουθενά. Τα μόνα που μοιάζανε πολύ είναι τα diapers instacore τα οποία είναι της ίδια εταιρείας. Έχει δοκιμάσει καμία puffies?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2018 at 7:58 ΜΜ, ο/η Soto είπε:

Μανουλίτσες γεια σας!! Είχα διαβάσει το θέμα, αλλά τώρα επιτέλους ήρθε η στιγμή να ρωτήσω! Σε ένα μήνα κ κάτι έρχεται το αγόρι μου κ ετοιμάζομαι πυρετωδώς!
Βρήκα το σαμπουαν αφρολουτρο της pharmasept σε καλή τιμή, αλλά διαβάζοντας εδώ δε κατάλαβα αν είναι τελικά απο νεογέννητο ή όχι. Μήπως να πάρω frezyderm για αρχη όλη τη σειρά αν κ πιο ακριβά; 
Ερώτηση no 2! Από απορρυπαντικά να προτιμήσω σκόνη ή υγρό; μάρκα; κ σε ποια θερμοκρασία τα πλένουμε;; μαλακτικο να μη βάλω καθόλου, ούτε αυτό που είναι για μωρά, πχ proderm?
no 3! Τι πάνες να πάρω για αρχή;; πχ λετε από πάνω για active dry, σκετο dry, κινεζικα μου φαινονται ολα! 

Ας μιλήσει η εμπειρία.....! [smilie=bootyshake.:

Γεια σου κοριτσι μου με το καλο το μωράκι σου.. απο σαμπουάν αφρόλουτρο εγω χρησιμοποιώ weleda, κρεμα συγκαματος επίσης weleda αλλα αυτη με την μολοχα και ενώ είχα πει δεν θα έπαιρνα ενυδατική τελικά η μπεμπα εχει λίγη ξηροδερμία στα πατουσακια της και αγόρασα της Anne Geddes, ειναι αρκετά ακριβή αν δεν την πάρεις απο το Ίντερνετ αλλα πολυ καλή και χωρίς μυρωδιές!! Για μένα το υγρό πλυντηρίου ειναι καλύτερο, στην πρώτη μου κόρη είχα πάρει σκόνη και τωρα πήρα και τα δυο και ειμαι ποιο ευχαριστημένη απο το υγρό.. πλύσιμο στους 60 βαθμούς και πριν το πρώτο πλύσιμο κανείς αποστείρωση κάδου, κοινώς βάζεις λιγο απορρυπαντικό βρεφικό στον κάδο και τρέχεις το προγραμμα των 95 βαθμών.. αυτά!!! 

Α σχετικα με μάρκα εγω πήρα της αγνοτης και μου άρεσαν παρα πολυ, μαλακτικο ίσα που λες οτι έβαλες!!!

πανες πάρε καλυτερα παμπερς εγω πήρα αγνοτης αλλα είχαμε διαρροές!! Το νο 2 premium ειναι καλο και το αντίστοιχο newborn.. και κανε εγγραφή στην παμπερς να παίρνεις κουπόνια να τα αγοράζεις ποιο φθηνά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, να μας ζήσουν τα μωράκια μας! Η μικρή μου (2 μηνών) έχει ξηροδερμια στα φρυδακια, να της βάλω κρεμα ή θα φύγει κάποια στιγμή μόνο του; ξέρει καμία σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2018 at 5:43 ΜΜ, ο/η Marina84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να μας ζήσουν τα μωράκια μας! Η μικρή μου (2 μηνών) έχει ξηροδερμια στα φρυδακια, να της βάλω κρεμα ή θα φύγει κάποια στιγμή μόνο του; ξέρει καμία σας; 

Εγω χρησιμοποιώ αυτη Anne Geddes Soothing Facial and Body Cream 100ml. Ειναι και για πρόσωπο, εγω την βάζω στα πατουσακια της που έκανε ξηροδερμία.. ειμαι παααρα πολυ ευχαριστημένη.. μπορεις να την βρεις σε προσφορές στο Ίντερνετ μην την πάρεις απο κανονικό φαρμακείο.. 

ρωτα όμως πρωτα τον παιδίατρο σας τι θα σας πει.. εγω την πήρα της ειπα εχει ξηροδερμία τι να της βάλω και μου είπε να πάρω ενυδατική που να ειναι για τάση ατοπιας.. και βρήκα αυτήν και έκανε δουλειά μετα απο 2 μερες περίπου δεν εχει καθόλου.. 

σορρυ για την γραμματοσειρά αλλα έκανα επικόλληση το όνομα της κρέμας και άλλαξε όλο το κείμενο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...