Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες ομορφιας για....μωρα..! ❤❤?


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Τι ειναι αυτο ου συζητατε ρε κοριτσια?? Για να μην ερχονται τα κουνουπια????

Ναιιι,αντικουνουπικα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Έλεγα να πάρω της frezyderm την άλλη βδομάδα... σαμπουάν-αφρόλουτρο, κρέμα για συγκαμα και; τι ξεχνάω....; 

Γαλάκτωμα ή baby oil 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki αυτά τα αυτοκόλλητα κάνουν δουλεια; λέω να πάρω για την κούνια της. Στην Αθήνα π είμασταν αυτές τις μερες πάντως είχε κουνούπια.

@Λευτέρης με τ καλο τα ψώνια σου! Ψάξε τα ιντερνετικά πολλές φορές τα βρίσκεις μέχρι κ μίση τιμή. Δ ξέρω αν εννοείς γενικά η από καλλυντικά κτλ. Θα χρειαστείς φυσιολογικό όρο για ρη μυτούλα, γάζες κ καθαρό οινόπνευμα για τ αφαλό, ψαλιδάκι για τα νύχια, χτένόυλα κ σίγουρα κάνα 2 ακόμη πράγματακια π τα ξεχνάω τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι από μένα! Να σας πω κι εγω με τη σειρα μου, οτι μεχρι τωρα εχω δοκιμασει:

  • frezyderm κρεμα συγκαματος 
  • Helenvita σαμπουαν-αφρουλουτρο και κρεμα συγκαματος (Το σαπουνακι μυριζει φανταστικα-δοκιμαστε το!)
  • pharmasept σαμπουαν-αφρολουτρο (επίσης πολυ καλο) και αντιστοιχη κρεμουλα συγκαματος.
  • crilen after nip για μετα το τσιμπημα απ τα παλιοκουνουπα
  • παιδικα τσιροτα για προστασια στο καροτσι ή διπλα στο κρεβατι κλπ
  • ενυδατικη δε χρησιμοποιω συχνα, αλλα μια παρα πολυ καλη, που την βαζω που και που στα μαγουλακια του, οταν τον ερεθιζουν οι τροφες (πχ ντοματα, γιατι τρωει μονος του!) ειναι της la roche posay lipikar baume AP)(τη χρησιμοποιουσα κι εγω στην αγκυμοσυνη, την περιοδο, που ειχα εντονη φαγουρα, ειναι χωρις αρωμα κλπ και πολυ αποτελεσματικη)
  • αντιηλιακο ουτε εμεις χρησιμοποιουμε ακομα! Περυσι που ηταν πολυ μικρουλης μας ειπε καλυτερα οχι η παιδιατρος. Συμφωνω για τη βιταμινη d χρειαζονται τουλαχιστον 20 λεπτα στον ηλιο με ακαλυπτα χερακια μπουτακια! Φυσικα καπελο και ωρες καταλληλες!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@ditaki αυτά τα αυτοκόλλητα κάνουν δουλεια; λέω να πάρω για την κούνια της. Στην Αθήνα π είμασταν αυτές τις μερες πάντως είχε κουνούπια.

 

Ναι κάνουν δουλειά. Δύο καλοκαίρια τα έχω χρησιμοποιήσει και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Και φέτος θα τα χρησιμοποιήσω και για τον μπέμπη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. αυτή την lipikar μόνο στο ψωμί μας δεν την αλείψαμε και εμείς! 2 συσκευασίες έχω αγοράσει και είναι και πανάκριβη και δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει. Την χρησιμοποιώ για την ενυδάτωση του εκζέματος στον μικρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει χρησιμοποιησει καμια σας το ariel Baby για τα ρουχαλακια του μωρου της?? Επισης, μαλακτικο ποτε αρχισατε να βαζετε (αν βαζετε)??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακακτικό ξεκίνησα στον χρόνο αλλά εξακολουθώ να τα πλένω χώρια τα ρουχαλάκια του χωρίς να χρησιμοποιώ βρεφικά απορρυπαντικά. Δοντάκια πότε αρχίσατε να βουρτσίζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μακακτικό ξεκίνησα στον χρόνο αλλά εξακολουθώ να τα πλένω χώρια τα ρουχαλάκια του χωρίς να χρησιμοποιώ βρεφικά απορρυπαντικά. Δοντάκια πότε αρχίσατε να βουρτσίζετε?

K ποτε αρχισατε το κανονικο απορρυπαντικο?? Βεβαια εγω εχω καιρο ακομα.... Αλλα πληροφοριακα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον χρόνο κοντά. Μου τελείωσε αυτό που είχα και απλά δεν ξαναπήρα αλλά χρησιμοποιώ μόνο επώνυμα απορρυπαντικά ρούχων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εβαζα προιοντα της mustella στην αρχη κ μετα της pharmasept. Ειμαι κ απο τα δυο ευχαριατημενη. Πηρα μια φορα κ το λαδι της chicco αλλα το καλοκαιρι δε με βολεψε. Στα σπυρακια εβαζα χαμομηλι. Κ στα ματακια αν ειχε τσιμλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Vivi.Nik. αυτή την lipikar μόνο στο ψωμί μας δεν την αλείψαμε και εμείς! 2 συσκευασίες έχω αγοράσει και είναι και πανάκριβη και δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει. Την χρησιμοποιώ για την ενυδάτωση του εκζέματος στον μικρό

χαχαχα! ετσι κι εμεις! ισχυει, ειναι ακριβη, αλλα κραταει πολυυυυ καιρο! απο μυρωδια συμφωνω, ουτε κι εμενα με ενθουσιαζει, αλλα απο αποτελεσματικοτητα τη συστηνω ανεπιφυλακτα! ειναι πολυ αγνη, εμενα μου την ειχε συστησει δερματολογος ειδικευμενη στα δερματολογικα προβληματα της κυησης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εχει χρησιμοποιησει καμια σας το ariel Baby για τα ρουχαλακια του μωρου της?? Επισης, μαλακτικο ποτε αρχισατε να βαζετε (αν βαζετε)??

Εμεις χρησιμοποιουμε το αρκαδι baby σε υγρη μορφη! Νομιζω θα αργησουμε λιγο να χρησιμοποιησουμε κανονικο απορυπαντικο...θεωρω το πρασινο σαπουνι και ολα αυτα τα βρεφικα προιοντα πολυ καλυτερα για ολους μας. Αν δεν ηταν τοσο ακριβα θα τα χρησιμοποιουσα και για τα δικα μας ρουχα... Μαλακτικο δεν εχουμε χρησιμοποιησει καθολου...δε βγαινει τελειως απ' τα ρουχα, οποτε μπορει να δημιουργησει αλλεργιες...και οπως και να χει θεωρω, οτι δε χρειαζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μακακτικό ξεκίνησα στον χρόνο αλλά εξακολουθώ να τα πλένω χώρια τα ρουχαλάκια του χωρίς να χρησιμοποιώ βρεφικά απορρυπαντικά. Δοντάκια πότε αρχίσατε να βουρτσίζετε?

Αυτη την απορια για τα δοντια την εχω κι εγω! Οταν ρωτησα την παιδιατρο πριν απο 2 μηνες που ειμαι δε χρειαζεται ακομα... Τωρα θα την ξαναδουμε στο χρονο! Ο μικρος εχει ηδη 8 δοντακια (σχεδον 11 μηνων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να σας πω, οτι εχουμε χρησιμοποιησει και τη βιολογικη σειρα της apivita για βρεφη κ μωρα. Σαμπουαν αφρολουτρο κ κρεμα συγκαματος αντιστοιχα. Πολυ καλη επισης, αλλα πιο ακριβη, σε πιο μικρη συσκευασια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης της κανω καθε μερα κ πλυσεις στη μυτουλα με φυσιολογικο ορο κ οπως ειπε κ η Λιλα, βαζω λιγο χαμομηλακι στο ενα ματακι της που εχει λιγες τσιμπλες..

Μου εχει βγαλει πολυ λιγα σπυρακια στο λαιμο.. Καπου διαβασα οτι μπορω να βαλω λιγη κρεμα συγκαματος.. Γνωριζει καμια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ιδια εκανα κ εγω με το φυσιολογικο ορο στην αρχη! Μετα το πρωτο διμηνο- τρίμηνο, δεν ξαναχρειαστηκε!

Αυτο που ρωτας δεν το ξερω...μπορει να ειναι ερεθισμος απ το γαλα ή απ τη ζεστη ή απο κανενα ρουχαλακι... συνηθως φεύγουν ευκολα απο μονα τους ολα αυτα τα δερματικα στα μωρακια. Αλλα αν επιμενουν, ρωτα τον παιδίατρο καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εννοειται πως μπορείς. Εμένα όταν ήταν βρεφακι επειδή είχε μαγουλάκια ερεθίζοταν στο λαιμό κ της έβαζα. Επίσης πριν κάνα μήνα π ξεκίνησε τις προσπάθειες για μπούσουλημα κ σερνόταν στο πάτωμα έβγαλε από την τριβή από τα ρούχα σπιθουρακια στο σώμα της, ιδρωτηρια τα λέμε εμείς. Πήγαμε στο γιατρό τα είδα κ μ λέει ποια κρέμα χρησιμοποειται για την αλλαγή πανας; λέω της φρεζυ μ λέει βάλε αυτήν. Όντως σε λίγες μέρες έφυγαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, τοσο καιρο δεν εχει χρειαστει να κοψουμε νυχακια γιατι σπαγαν μονα τους... Τωρα ομως που εχουν σκληρυνει αρκετα νομιζω πως ηρθε η ωρα!! Εγω εχω παρει ψαλιδακι αλλα η γιατρος μου μου ειπε πως εινακ καλυτερα να τα κανω με λιμα.. Ξερετε που την βρισκω αυτην τη λιμα?? Ειναι μια κοινη λιμα ή καποια αποστειρωμενη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ιδέα για αυτό που ρωτάς @Rosemary, εγώ χρησιμοποιώ της NUK το ψαλιδάκι. Σαν ιδέα μου φαίνεται δύσχρηστο να χρησιμοποιώ λίμα στο μωρό, βέβαια όπως σε βολέυει θα πράξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι κι εγω ψαλιδακι εχω σπιτι μου αλλα αγχωνομαι καπως να της κοψω τα νυχακια... Κουνιεται κ πολυ κ φοβαμαι μη φυγει κανενας ποντος απ'τα δαχτυλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες ρώτησα την γιατρό για το κόψιμο των νυχιών..μου είπε να δοκιμάσω να μου πιάσει ένα δάχτυλο και να της τα κόψω έτσι για να μην κουνιέται πολύ..αλλιώς στον ύπνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον υπνο ειναι οντως ευκολο! Αλλα οπως και να'χει ειναι οντως πολυ μαλακα τα πρωτα νυχακια, ακομα και με το χει κοβονται πολλες φορες! Και με αυτα τα μπεμπε ψαλιδακια ειναι επισης σχεδον αδυνατο να τους κανεις ζημια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...