Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες ομορφιας για....μωρα..! ❤❤?


Recommended Posts

Καλημέρα!

Στο χρόνο και γω σταμάτησα το βρεφικό απορρυπαντικό αλλά τα πλένω χώρια τα ρούχα της. Μαλακτικό δεν βάζω γιατί στην περιοχή μας δεν είναι σκληρό το νερό.

Τα νύχια με το ψαλιδάκι τα κόβω και γω. Έως 18 μηνών της τα έκοβα στον ύπνο της. Δεν κουνιόταν και ήταν πιο εύκολο.

Για τα δόντια τώρα....από το πρώτο δοντάκι θα πλένεται κυρίως για να συνηθίζουν αλλά και για να καθαρίζουν. Στην αρχή με μία γαζούλα και πιο μετά που θα έχει περισσότερα δοντάκια με βρεφική οδοντόβουρτσα και νερό. Μετά τα 2-3 οδοντόκρεμα και αν θέλει κιόλας. Να τα αφήνεται και μόνα τους να κάνουν να μαθαίνουν αλλά θα τους τα βουρτσίζεται και μόνες σας για να καθαρίζουν καλά γιατί μπορεί να εμφανιστεί παιδική τερηδόνα μετά τα δύο έτη. Εγώ της τα πλένω κάθε 2-3 μέρα αλλά κάθε μέρα της δίνω την οδοντόβουρτσα να κάνει μόνη της πως τα πλένει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ τον ξεκίνησα πλύσιμο δοντιών και γίνεται ο κακός χαμός! Δαγκώνει την οδοντόβουρτσα στην προσπάθειά μου να του πλύνω λίγο τα δόντια, φράζει το στόμα, του λέω "κάνε αααα" ή του δείχνω τα δικά μου δόντια μπας και κάνει το ίδιο....Μάχη! Ο κύριος θέλει να πάρει την οδοντόβουρτσα και ένας Θεός ξέρει που θα την πετάξει, κάτω από κανέναν καναπέ κλπ και θα ψάχνω η δόλια! Όταν πετυχαίνω όμως να του βουρτσίσω τα δόντια τον βλέπω ότι ανακουφίζεται κάπως γιατί βουρτσίζω και λίγο ούλο και του απαλύνω λίγο το ζόρι του! 3 μέρες τώρα δίνω algofren το απόγευμα, δεν σταματάει να κλαίει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντια κ Ντιτακι, θυμιστε μου ποσο ειναι τα μικρουλια σας..!!

Κοριτσια, η γιατρος μου ειπε μια στο τοσο να της καθαριζω με μια γαζουλα την γλωσσιτσα της.. (γινεται ασπρη μερικες φορες). Ε πως να το κανω αυτο παλι?? Λες κ στο παιδι θα του πω βγαλε την γλωσα κ θα την βγαλει..! Προς το παρον εβαλα την γαζα στο δαχτυλο μου κ της το εδωσα να το πιπιλισει.. Αλλα καθαριζεται μονο στην κορυφη της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες ρώτησα την παιδίατρο και για αντηλιακό! Μου είπε μετά τα μέσα-τέλη Μάη και σύστησε αυτό της mustela, το μονο από ηλικία μηδέν!

Παρ'ολα αυτά πέρσι που ήταν πολύ μικρούλης δε χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Αποφεύγαμε απλώς την έκθεση στον ήλιο τις επικίνδυνες ώρες, κάτι τοοποίο φυσικά συνεχίζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβως. Εννοείται πως δ θα βγάλουμε ρ παιδί στον ήλιο αυγουσρο μήνα στις 12 τ μεσημέρι στους 40 βαθμούς. Αλλά ο ήλιος τώρα αυτή την περίοδο μόνο καλό κάνει. Αχ χθες της έβαλα κοντομάνικο, μέχρι τ βράδυ κ δ χορταίνω να βλέπω κ να φιλάω Τα στρουμπουλα της χεράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, είναι λίγο νωρίς για μένα να μπω στο κομμάτι της περιποίησης είμαι 2.5 μηνών έγκυος :) 

Όμως με απασχολεί καθώς φαίνεται να έχω κάποια αλλεργία σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει κατά καιρού από frezyderm και ο φαρμακοποιός πρότεινε να μη τη χρησιμοποιήσω στο μωρό είτε για εκείνο είτε για μένα. 

Θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια αργότερα, αλλά είστε μια πηγή γνώσης πολύ αξιόπιστη (σα την εμπειρία δεν έχει) 

Θα ήθελα λοιπόν όταν έρθει η ώρα το μωράκι μου να είναι καθαρό, να μυρίζει όμορφα, να είναι καλά ενυδατωμένη η επιδερμίδα του, να κάνουμε μασαζάκι, να βάζουμε αντιηλιακό, κι όλα αυτά τα υπέροχα...όλες οι γνωστές μου χρησιμοποιούν frezyderm (ok όχι και τόσες πολλές με παιδιά δηλαδή)

Πιο πάνω πρόσεξα μια κλίση προς τη pharmasept μετά τη frezyderm. Εσείς ποια ολοκληρωμένη σειρά θα μου προτείνατε, για να μη μπερδεύουμε και τις μυρωδιές; (Να δοκιμάσω έστω κάποια αφρόλουτρα στα χέρια ή στα πόδια...μη κάνω πειράματα στο μωρό)

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2018 at 7:40 ΠΜ, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Γεια σας κορίτσια, είναι λίγο νωρίς για μένα να μπω στο κομμάτι της περιποίησης είμαι 2.5 μηνών έγκυος :) 

Όμως με απασχολεί καθώς φαίνεται να έχω κάποια αλλεργία σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει κατά καιρού από frezyderm και ο φαρμακοποιός πρότεινε να μη τη χρησιμοποιήσω στο μωρό είτε για εκείνο είτε για μένα. 

Θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια αργότερα, αλλά είστε μια πηγή γνώσης πολύ αξιόπιστη (σα την εμπειρία δεν έχει) 

Θα ήθελα λοιπόν όταν έρθει η ώρα το μωράκι μου να είναι καθαρό, να μυρίζει όμορφα, να είναι καλά ενυδατωμένη η επιδερμίδα του, να κάνουμε μασαζάκι, να βάζουμε αντιηλιακό, κι όλα αυτά τα υπέροχα...όλες οι γνωστές μου χρησιμοποιούν frezyderm (ok όχι και τόσες πολλές με παιδιά δηλαδή)

Πιο πάνω πρόσεξα μια κλίση προς τη pharmasept μετά τη frezyderm. Εσείς ποια ολοκληρωμένη σειρά θα μου προτείνατε, για να μη μπερδεύουμε και τις μυρωδιές; (Να δοκιμάσω έστω κάποια αφρόλουτρα στα χέρια ή στα πόδια...μη κάνω πειράματα στο μωρό)

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Καλημέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Η pharmacept έχει την σειρά Baby Care η οποία έχει πολύ ωραίο άρωμα, την γνωστή μωρουδίλα, και περιλαμβάνει αφρόλουτρο-σαμπουάν (δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 2 ξεχωριστά προιόντα), ενυδατική κρέμα για το σώμα, κρέμα για την αλλαγή της πάνας, αντιλιακό και λαδάκι σώματος. Επίσης αυτή η σειρά είναι πολύ οικονομική και μπορείς να τα προμηθευτείς και από ηλεκτρονικό φαρμακείο σε ακόμα χαμηλότερες τιμές. Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πω και εγω με την σειρά μου στην πρώτη μου είχα σαμπουάν-αφρόλουτρο της Chicco υποαλεργικο με βρώμη, κρέμα σώματος και λάδι μασάζ της chicco, σετ περιποίησης με ψαλιδάκια νυχοκόπτης κλπ της avent, σφουγγάρι φυσικό 100% chicco, κρεμα συγκαματος μόνο της penatten έκανε δουλειά είχα αλλάξει πολλές για να καταλήξω σε αυτήν, απορρυπαντικό και μαλακτική έβαζα απο την αρχή την σειρά της Chicco παλι τα υποαλλεργικα μεχρι τον πρώτο χρόνο που τα άλλαξα με την σειρά proderm και περίπου οταν ηταν 2 ετών αρχισα να τα πλένω με τα δικά μας.. α επίσης αντιλαϊκό επειδή η δικιά μου γεννήθηκε 9 Μαρτίου, απο τον Μάιο η Παιδιατρος μου έδωσε την La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Lait SPF50+ 50ml Αντιηλιακό Για Μωρά, και θα το ξαναπάρω και για την μπεμπα μου εχθές αυτά κοιτούσα την βρήκα 9€ σε ενα ηλ. Φαρμακείο...

τωρα όμως σκέφτομαι να δοκιμάσω οοολη την σειρά agnotis. Σαμπουάν, κρεμα, σπαθολαδο, απορρυπαντικά, λάδι, σφουγγάρι, pampers και οτι εχει.. απο την chicco ειμαι πολυ ευχαριστημένη δεν ειδα ποτέ σπυράκι ή κοκκινίλα πουθενά απλά έτσι για αλλαγή και επειδή ειναι ελληνική εταιρεία!!! Μόνο την penatten δεν αλλάζω!! Ειναι καμία μανούλα που εχει χρησιμοποιήσει προϊόντα agnotis να μου πει αν ειναι καλα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλες! Να ρωτήσω τις μαμάδες με λίγο μεγαλύτερα μωρά, έχετε κουρευτεί ή όχι ακόμα?

Εμείς έχουμε ένα μαλλί λεπτό και εδώ και λίγο καιρό έχει σγουρίνει, είναι ατάκτως ειρημένο στο κεφαλάκι και είναι σαν τρελός επιστήμονας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα κοπέλες! Να ρωτήσω τις μαμάδες με λίγο μεγαλύτερα μωρά, έχετε κουρευτεί ή όχι ακόμα?

Εμείς έχουμε ένα μαλλί λεπτό και εδώ και λίγο καιρό έχει σγουρίνει, είναι ατάκτως ειρημένο στο κεφαλάκι και είναι σαν τρελός επιστήμονας!

Καλημέρα κοριτσι μου κοιτα αν τον ενοχλούν μπορεις να τον πας σε κομμωτήριο. Εγω την δικιά μου (ειναι κοριτσι όμως) την είχα κουρέψει στον 1 χρόνο μια φρατζούλα μονή μου και περίπου στα 2,5 την πήγα σε κομμωτήριο για τις άκρες αλλα εμεις έχουμε πολυυυυυυ πλούσιο μαλλί και Μπούκλα και εκείνη την ημέρα είχε και ενα πολυ μικρό αγοράκι που χρειάστηκε 2 κοπέλες + την μαμά για να κουρευτεί!!!! Δεν καθόταν καθόλου αλλα τον κατάφεραν οι κομμώτριες και τον κούρεψαν. Οπότε πιστεύω οτι αν τον ενοχλούν μπορεις να τον πας και εκει ξέρουν να τα κουρεύουν και στον αέρα ?χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 δεν ξέρω αν τον ενοχλούν, δεν δυσανασχετεί γιατί δεν είναι μακρυά αλλά βλέπω ότι αλλού είναι πιο μακρυά και αλλού πιο κοντά, αλλού πιο πυκνά και αλλού πιο αραιά και αναρωτιέμαι αν το κούρεμα του έστρωνε λίγο το μαλλί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎2‎/‎5‎/‎2018 at 12:12 ΠΜ, ο/η Mama2015 είπε:

Κορίτσια να σας πω και εγω με την σειρά μου στην πρώτη μου είχα σαμπουάν-αφρόλουτρο της Chicco υποαλεργικο με βρώμη, κρέμα σώματος και λάδι μασάζ της chicco, σετ περιποίησης με ψαλιδάκια νυχοκόπτης κλπ της avent, σφουγγάρι φυσικό 100% chicco, κρεμα συγκαματος μόνο της penatten έκανε δουλειά είχα αλλάξει πολλές για να καταλήξω σε αυτήν, απορρυπαντικό και μαλακτική έβαζα απο την αρχή την σειρά της Chicco παλι τα υποαλλεργικα μεχρι τον πρώτο χρόνο που τα άλλαξα με την σειρά proderm και περίπου οταν ηταν 2 ετών αρχισα να τα πλένω με τα δικά μας.. α επίσης αντιλαϊκό επειδή η δικιά μου γεννήθηκε 9 Μαρτίου, απο τον Μάιο η Παιδιατρος μου έδωσε την La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Lait SPF50+ 50ml Αντιηλιακό Για Μωρά, και θα το ξαναπάρω και για την μπεμπα μου εχθές αυτά κοιτούσα την βρήκα 9€ σε ενα ηλ. Φαρμακείο...

τωρα όμως σκέφτομαι να δοκιμάσω οοολη την σειρά agnotis. Σαμπουάν, κρεμα, σπαθολαδο, απορρυπαντικά, λάδι, σφουγγάρι, pampers και οτι εχει.. απο την chicco ειμαι πολυ ευχαριστημένη δεν ειδα ποτέ σπυράκι ή κοκκινίλα πουθενά απλά έτσι για αλλαγή και επειδή ειναι ελληνική εταιρεία!!! Μόνο την penatten δεν αλλάζω!! Ειναι καμία μανούλα που εχει χρησιμοποιήσει προϊόντα agnotis να μου πει αν ειναι καλα????

Mama2015, διαβασε εγραψα κ στην συζητηση ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΛΟΚ... Εγω δεν εμεινα πολυ ικανοποιημενη απο τις πανες αγνοτις.. Πολυ πλαστικουρα.. Πριν λιγες μερες μου στειλε μαιλ η εταιρια τους οτι βελτιωθηκε η ποιοτητα τους. Καλυτερα να παρεις πρωτα την μονη συσκευασια-δειγμα για να τα δοκιμασεις. Το σφουγγαρι τους ειναι πολυ καλο, το σαμπουαν δε μου αρεσε καθολου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια, ισχυει οτι τα pharmacept ειναι για ανω των 3 μηνων?? Εμεις 2 μηνων κ χρησιμοποιουμε το σαμπουν τους...

Επισης, τωρα το καλοκαιρι βαζετε στα μπεμπακια σας ενυδατικη?? Εγω δεν της βαζω αυτες τις μερες.. Αφιστε που δεν ξερω κ πως να την ντυσω μεσα στο σπιτι... Μπορω να φορεσω φορμακι χωρις ζιπουνακι?? Ποτε να αρχισω τα καλοκαιρινα. Προς το παρον μονο εξω της φοραω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Ρε κοριτσια, ισχυει οτι τα pharmacept ειναι για ανω των 3 μηνων?? Εμεις 2 μηνων κ χρησιμοποιουμε το σαμπουν τους...

Επισης, τωρα το καλοκαιρι βαζετε στα μπεμπακια σας ενυδατικη?? Εγω δεν της βαζω αυτες τις μερες.. Αφιστε που δεν ξερω κ πως να την ντυσω μεσα στο σπιτι... Μπορω να φορεσω φορμακι χωρις ζιπουνακι?? Ποτε να αρχισω τα καλοκαιρινα. Προς το παρον μονο εξω της φοραω..

αυτο για τα pharmasept πρωτη φορα το ακουω...κι εγω τα ειχα χρησιμοποιησει απο νωρις!

Ενυδατικη εγω σπανια χρησιμοποιω. Δε θεωρω οτι χρειαζεται. Για μενα οσο λιγοτερα καλλυντικα κλπ τοσο το καλυτερο!

Και επίσης γνωμη μου βαλτε καλοκαιρινα!!!! Εχει πολλη ζεστη πλεον! Θα σκασουν τα νινακια με μακρυμανικα φορμακια κλπ!

Εγω τον εχω με φανελακι κοντομανικο εδω και αρκετο καιρο κι ας ειναι ολη την ωρα στο πλακακι!

Και εξω κοντομανικο-σορτσακι! (πλεον στο σπιτι εχει περισσοτερη ζεστη!)

Μετα τον πρωτο μηνα τα μωρακια εχουν ακριβως την ιδια θερμοκρασια με εμας!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary συμφωνώ με την @Vivi.Nik.. Μπορεις να της φορας ένα κοντομάνικο εσώρουχο ζιπουνακι πως να τ εξηγήσω δ ξέρω. Αυτά π της φορούσες μέχρι τώρα από μέσα κ από κάτω ένα κολανακι κ αν δεις ότι ζεσταίνεται κοντό λ από κάτω. Ο παιδίατρος μ είπε ότι τ κρυο δ φα ενοχλεί άλλα η ζέστη μπορεί πραγματικά να τα τρελάνει. Προσωπικά την ντυνω όπως ντύνομαι κ γω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς επειδή είμαστε πρωινοι τύποι και βγαίνουμε στους δρόμους στις 6:30 φοράμε κοντομανικα μπλουζάκια με μια ζακέτα και μακρύ λινό παντελόνι και μετά φοράμε τα σορτσάκια μας τα καυτά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμείς επειδή είμαστε πρωινοι τύποι και βγαίνουμε στους δρόμους στις 6:30 φοράμε κοντομανικα μπλουζάκια με μια ζακέτα και μακρύ λινό παντελόνι και μετά φοράμε τα σορτσάκια μας τα καυτά!!!!

Πωπω κατι γκομενακια!!!!

Ευχαριστω κοριτσαρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@KONSTANTIA συγνωμη π γίνομαι αδιάκριτη άλλα που πάτε καλε αγριο χάραμα;;;

Δεν γίνεσαι αδιάκριτη, καλή μου. Τον πηγαίνω στην πεθερά μου, παρκάρω εκεί και μετά πηγαίνω με το λεωφορείο στην δουλειά. Σκέτο οδοιπορικό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2018 at 3:14 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Ρε κοριτσια, ισχυει οτι τα pharmacept ειναι για ανω των 3 μηνων?? Εμεις 2 μηνων κ χρησιμοποιουμε το σαμπουν τους...

Επισης, τωρα το καλοκαιρι βαζετε στα μπεμπακια σας ενυδατικη?? Εγω δεν της βαζω αυτες τις μερες.. Αφιστε που δεν ξερω κ πως να την ντυσω μεσα στο σπιτι... Μπορω να φορεσω φορμακι χωρις ζιπουνακι?? Ποτε να αρχισω τα καλοκαιρινα. Προς το παρον μονο εξω της φοραω..

Όταν εψαχνα για να δω με ποια προϊόντα θα ξεκινησω κατάλαβα ότι ή pharmasept έχει ένα που λέγεται extra sensitive bath που αυτό είναι από την πρώτη μέρα της γέννησης, ενώ υπάρχει και ένα άλλο που απ ότι κατάλαβα είναι για λίγο αργότερα, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα δοκιμασα κατι δειγματακια της κρεμας προστασια της apivita!! Μα ποσο ενθουσιαστικα!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΑΛΟ!!!! Υπεροχη αισθηση κ μυρωδια..! Βεβαια οταν μιλαμε για κρεμα συγκαματος το αποτέλεσμα πρεπει να το δεις κ μακροπροθεσμα αποτε αν την εχει δοκιμασει κ καποια αλλη κοπελα ας μου πει..! Θα σας πω κ εμπειρια απο το σαμπουανακι τις επομενες ημερες..!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...