Μετάβαση σε περιεχόμενο

βαζελινη


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλησπερα! Είναι λίγο απαρχαιωμένη η βαζελίνη για τις ραγΔες.... η μαμα μου έβαζε πριν 36 χρόνια δηλαδή και γέμισε και η κοιλιτσα της από τον 3ο μήνα.... 

τοσες κρέμες υπάρχουν και λαδακια ειδικά πλέον, γιατί να πάρεις βαζελίνη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα. θα ηθελα να ρωτήσω την γνωμη σας ο γιατρός μ πε να βαζω στην κοιλιά βαζελινη αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να βαζω κανονική η βρεφική.Διαβασα στο διαδίκτυο οτι η κανονική περιέχει πετρέλαιο και κάνει κακο στην εγκυμοσύνη και ανχωθηκα. ξέρετε κατι? 

Εγω ξερω οτι ολες οι βαζελινες ειναι απο πετρελαιο.. Αλλα οπως λεει κ η φιλη παραπανω, υπαρχουν τοσες κρεμες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. ρώτησα τον γυνακαικολογο μπορω να βαλω κάποιο λαδάκι το ειπα για το bio oil και μου είπε καλύτερα τα βάζεις βαζελινη καθε βράδυ. διάβασα διάφορα οτι δεν ειναι και τόσο καλη και δεν ξερω τώρα τι να κανω και ήθελα κι άλλες γνώμες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βάζω της frezyderm την prevenstria το πρωί και της weleda το λάδι για τις ραγάδες το βράδυ, τώρα μου τελείωσε και πήρα της mustella το λάδι για τις ραγάδες. Όλα αυτά ο Άι ειδικά από άποψη συστατικών για την εγκυμοσύνη, πήγαινε μύρισε και ότι σ αρέσει. Ακόμα και απλό αμυγδαλέλαιο αν βάζεις πάλι μια χαρά θα ναι. Το θέμα είναι η ενυδάτωση της περιοχής. Όχι όμως με βαζελίνη.... και Ακομα και για το bio oil δεν λένε από καλύτερα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έβαζα της frezyderm για τις ραγάδες πρωι βραδυ και δεν έκανα ούτε μια..Αν και ακριβή προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χρησιμοποιώ βιολογικό λάδι καρύδας. Εδώ το βρήκα στο σούπερ μάρκετ μαζί με τα υπόλοιπα λάδια μαγειρικής. Είναι αγνό, οικονομικό και μέχρι στιγμής (34 εβδ.) δεν εχω κάνει ραγάδες. Στο στήθος που το αμέλησα εχω γεμίσει. Δεν ξέρω αν όλα αυτά όντως βοηθανε στο να μην κανεις ραγάδες αλλα τουλάχιστον εμένα με ανακουφίζει απο την φαγούρα κ το τράβηγμα. Βαζελίνη νομιζω δεν θα έβαζα και γι το bio oil όπως είπε και η @Λευτέρης δεν διάβασα τα καλυτερα (απο άποψη συστατικών κ ασφαλή χρήση στην εγκυμοσύνη). Αν ήμουν Ελλάδα σιγουρα θα δοκίμαζα την frezyderm όλες οι κοπέλες λένε τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...