Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιοχημικη αποβολη και νεα προσπαθεια!!!


Treloula

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,ειχα μια βιοχημικη αποβολη στις 19 Μαρτιου. Ευτυχως δεν χρειαστηκε απωξεση το μονο που μου χορηγησε ηταν μια αντιβιωση για 4 ημερες. Το προβλημα μου ειναι πως μου απαγορεψε να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου για 1 μηνα(σημερα δεν κρατηθηκα βεβαια) και να ξεκινησω εκ νεου προσπαθειες τον Αυγουστο. Δεν ξερω γιατι αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλο το διαστημα αποχης... εχει καποια σας παρομοια εμπειρια για να με βοηθησει;;; και περα απο αυτο μου ειπε οτι προς το παρον δεν χρειαζονται προγεννετικες εξετασεις αλλα οταν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος να μεινω 2 μηνες στο κρεβατι. Βεβαια οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε απλα για παν ενδεχομενο... εχω αγχωθει πολυ!!! Θελω πολυ ενα μωρακι και περα απο την ατυχια μας το να περιμενω τοσο πολυ μου φαινεται βουνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι στοιχειο μου να επεμβαινω πολυ σε πραγματα που εχουν πει γιατροι γιατι καθε οργανισμος και περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ειδικα για βιοχημικη μου φαινεται λιγο ακραιο ομως. Εγω πχ ειχα παλινδρομη και αποξεση και μου ειπε 2 κυκλους να αφησω μονο. Ωστοσο πηρα και δευτερη γνωμη που και εκεινη μου ειπε τα ιδια (συγκεκριμενα εκεινη μου ειπε ενα κυκλο μονο). Μήπως να παρεις και μια β΄ γνωμη? Οχι τοσο για την περιοδο αναμονης αλλα και για το 2μηνο στο κρεβατι χωρις να χεις καν μεινει εγκυος ξανα να δειτε πως παει. Εξαλλου οταν το γεγονος ειναι τυχαια χρωμοσωμικη οπως συνηθως συμβαινει μεινεις δε μεινεις στο κρεβατι, το εμβρυο θα αποβληθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηρα η αληθεια ειναι κι 2ος γιατρος ηταν αρκετα πιο "χυμα" να μου επιτραπει η εκφραση... μου ειπε να μπουμε σε διαδικασια εξετασεων και να ξεκινησω αμεσως... Δηλαδη τα 2 ακρα... Εκει ειναι που μπερδευτηκα εντελως!!!  Τον 1ο γιατρο τον εχουμε χρονια ειναι μεγακος σε ηλικια... Απλα φοβαμαι να παρω μονη μου την αποφαση για το πως να πραξω... Η αληθεια ειναι πως εγω το σωμα μου το νιωθω ετοιμο!!! Αλλα μπορει να ειναι απλα επειδη θελω να γινω μανουλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγω οταν ειχα βιοχημικη κύηση, ξεκινησα αμέσως προσπαθειες! Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι κατι πολυ συνηθισμένο κ πως πολλες κοπελες μπορεί να τους εχει τύχει κ να μη το καταλαβαίνουν καν. Θεωρώ υπερβολικό να σου λεει να ξεκινησεις τον Αύγουστο, αν και γιατρος Δεν ειμαι!

Στη παλλινδρομη που ειχα 3 μηνες μετα, περιμενα δυο κυκλους για να ξεκινήσω.. Οσο για τις εξετασεις που σου ειπε ο δεύτερος γιατρος για μενα δεν υπάρχει σωστό η λαθος.. ειναι και θέμα του πως αισθάνεσαι εσυ! Εγω για παράδειγμα κρατηθηκα με νύχια κ με δοντια για να μη κανω εξετάσεις μετα τη βιοχημικη. Στη παλινδρομη δεν άντεξα κ ζητησα απο το γιατρό να με ξετιναξει στις εξετασεις για να ειμαι εγω ηρεμη! Ο γιατρος μου ειχε πει δυο τρεις βασικες αλλα εγω πηρα σβαρνα μεχρι και αιματολογο για να προλάβω καταστασεις....

Σου εύχομαι τα καλυτερα απο εδω και πέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαινω πως μπερδεύτηκες. Βλεπεις οτι 2 οι δικοι μου γιατροι και 1 της πεταλουδιτσας ειπαν για 2 κυκλους στην παλινδρομη (Η μια η δικια μου ειπε και αμεσως βασικα). Βεβαια εχω ακουσει οτι αλλοι λενε να περιμενεις παραπάνω και αλλοι λιγοτερο. Το παραπανω βεβαια ακομα και στην παλινδρομη δε φτανει 5 μηνες μετα! Αντε να πει καποιος περιμενε 3 μηνες αντι για 2. Στη βιοχημικη αμεσως. Ισως να πας συστημενη σε καποιο γιατρο να ξερεις. Δεν αμφισβητω τις γνώσεις του σε καμια περιπτωση και δεδομενου οτι ειναι και μεγάλος. Καμια φορά εχουν λιγο πεπερασμενες αντιληψεις και πρακτικές οι πιο ηλικιωμένοι γιατροί. Αλλά είδες και συ τα άκρα και οι δυο τους. Ασχετο με το ποσο να περιμενεις επισης εμενα μου φαινεται λιγο περιεργο το κρεβατι 2 μηνες a priori και πριν καν ξαναμεινεις. Ειδε κατι ιδιαιτερο σε σενα και στο ειπε? Γιατι καικαθε περιπτωση ειναι διαφορετικη βεβαια. Ισως παρεις και μια τριτη γνώμη αν δε θες να παρεις αποφαση μόνη σου, εφοσον μπερδευτηκες παραπανω. Ως εκει βεβαια. αχαχαχ 4η μην παρεις :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλημέρα! Εγω οταν ειχα βιοχημικη κύηση, ξεκινησα αμέσως προσπαθειες! Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι κατι πολυ συνηθισμένο κ πως πολλες κοπελες μπορεί να τους εχει τύχει κ να μη το καταλαβαίνουν καν. Θεωρώ υπερβολικό να σου λεει να ξεκινησεις τον Αύγουστο, αν και γιατρος Δεν ειμαι!

Στη παλλινδρομη που ειχα 3 μηνες μετα, περιμενα δυο κυκλους για να ξεκινήσω.. Οσο για τις εξετασεις που σου ειπε ο δεύτερος γιατρος για μενα δεν υπάρχει σωστό η λαθος.. ειναι και θέμα του πως αισθάνεσαι εσυ! Εγω για παράδειγμα κρατηθηκα με νύχια κ με δοντια για να μη κανω εξετάσεις μετα τη βιοχημικη. Στη παλινδρομη δεν άντεξα κ ζητησα απο το γιατρό να με ξετιναξει στις εξετασεις για να ειμαι εγω ηρεμη! Ο γιατρος μου ειχε πει δυο τρεις βασικες αλλα εγω πηρα σβαρνα μεχρι και αιματολογο για να προλάβω καταστασεις....

Σου εύχομαι τα καλυτερα απο εδω και πέρα!

Ασχετο, αλλα ετσι στατιστικα ρωτω, μετα την παλίνδρομη σε ποσο καιρό εμεινες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ασχετο, αλλα ετσι στατιστικα ρωτω, μετα την παλίνδρομη σε ποσο καιρό εμεινες?

Θα σου πω...ξεκινησα προσπαθειες τελη Απριλίου κ εμεινα εγκυος Σεπτέμβρη.... ΑΛΛΑ! Ημουν παρα πολυ αγχωμενη.....δε χαλαρωσα ουτε στιγμή...το πιεσα το θεμα, μεχρι και κλομιφαινη πηρα για να εχω περισσότερα ωαρια κ πιο σταθερη ωορρηξια...μεγα λαθος!  τον Σεπτέμβρη που για επαγγελματικούς λογους το αφησα το θέμα στην ακρη του Παιδιού έμεινα εγκυος..βεβαια ολα σχετικα ειναι γιατι εγω ηξερα κοπελα που σε 3 κυκλους μετα απο αποσεξη εμεινε εγκυος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Θα σου πω...ξεκινησα προσπαθειες τελη Απριλίου κ εμεινα εγκυος Σεπτέμβρη.... ΑΛΛΑ! Ημουν παρα πολυ αγχωμενη.....δε χαλαρωσα ουτε στιγμή...το πιεσα το θεμα, μεχρι και κλομιφαινη πηρα για να εχω περισσότερα ωαρια κ πιο σταθερη ωορρηξια...μεγα λαθος!  τον Σεπτέμβρη που για επαγγελματικούς λογους το αφησα το θέμα στην ακρη του Παιδιού έμεινα εγκυος..βεβαια ολα σχετικα ειναι γιατι εγω ηξερα κοπελα που σε 3 κυκλους μετα απο αποσεξη εμεινε εγκυος... 

ε και παλι στους 5 μηνες εμεινες, μια χαρα ηταν!!. Αν ησουν και πιο χαλαρη θα μενες στο 3μηνο πιστευω, αν και οπως ειπαμε καλυτερα 5μηνο και που ηρθε για να μεινει παρα 3μηνο και αποτυχια. Οι περισσοτερες που ρωταω εμειναν γρηγορα παντως. Αλλα βεβαιως και ειναι σχετικό στην κάθε γυναικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat Η αληθεια ειναι πως με εχει μπερδεψει πολυ... Μου ειπε να μεινω 2 μηνες στο κρεβατι μολις αντιληφθω οτι εχει γινει η συλληψη. Συμφωνα με τα λεγομενα του δεν ειδε κατι οργανικο ισα ισα τα καλυτερα μου ελεγε και μαλιστα πως το ιστορικο μου ειναι πολυ καλο! Δεν ξερω καποιον αλλο γιατρο που να ξερω και να μπορω να εμπιστευτω γιατι καλως ή κακως ειναι πολυ λεπτα ζητηματα... Αλλα και παλι οσα μου ειπε δεν μου φανηκαν και τοσο λογικα για την ολη κατασταση. Πφφφ εχω χαθει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 Η αληθεια ειναι πως δεν νομιζω να κρατηθω να μην κανω εξετασεις... Θελω οσο ειναι δυνατο να αποκλεισω ολα τα ενδεχομενα... μαλλον πρεπει να βρω καποιον αλλο γιατρο... Δεν ξερω! Παντως ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για την στηριξη!!!! Αισθανομαι καλυτερα οταν ξερω οτι μιλαω με ανθρωπους που με καταλαβαινουν!!! Μου δινει δυναμη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Treloula είπε:

@Kat-Cat Η αληθεια ειναι πως με εχει μπερδεψει πολυ... Μου ειπε να μεινω 2 μηνες στο κρεβατι μολις αντιληφθω οτι εχει γινει η συλληψη. Συμφωνα με τα λεγομενα του δεν ειδε κατι οργανικο ισα ισα τα καλυτερα μου ελεγε και μαλιστα πως το ιστορικο μου ειναι πολυ καλο! Δεν ξερω καποιον αλλο γιατρο που να ξερω και να μπορω να εμπιστευτω γιατι καλως ή κακως ειναι πολυ λεπτα ζητηματα... Αλλα και παλι οσα μου ειπε δεν μου φανηκαν και τοσο λογικα για την ολη κατασταση. Πφφφ εχω χαθει... 

Τι να πω ρε κοριτσι μου, πολυ ακραιο μου φαινεται. Ακομα και το 1 μηνα αποχη μου φαινεται κουλο σε μια βιοχημικη....Κανε μια ερευνα για μια τριτη γνωμη. Σε επαρχια μενεις? Ολο και καποιος θα σου συστησει καποιον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ναι... Λιβαδεια για την ακριβεια!! Αλλα ο γιατρος μου ειναι απο Αθηνα και συγκεκριμενα στο ΙΑΣΩ. Τι να πω... Θα παω κι εδω λογικα σε καποιον γιατρο να παρω και μια 3η γνωμη!!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Μακαρι να εχουμε ολες μας τα αποτελεσματα που επιθυμουμε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλημέρα! Εγω οταν ειχα βιοχημικη κύηση, ξεκινησα αμέσως προσπαθειες! Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι κατι πολυ συνηθισμένο κ πως πολλες κοπελες μπορεί να τους εχει τύχει κ να μη το καταλαβαίνουν καν. Θεωρώ υπερβολικό να σου λεει να ξεκινησεις τον Αύγουστο, αν και γιατρος Δεν ειμαι!

Στη παλλινδρομη που ειχα 3 μηνες μετα, περιμενα δυο κυκλους για να ξεκινήσω.. Οσο για τις εξετασεις που σου ειπε ο δεύτερος γιατρος για μενα δεν υπάρχει σωστό η λαθος.. ειναι και θέμα του πως αισθάνεσαι εσυ! Εγω για παράδειγμα κρατηθηκα με νύχια κ με δοντια για να μη κανω εξετάσεις μετα τη βιοχημικη. Στη παλινδρομη δεν άντεξα κ ζητησα απο το γιατρό να με ξετιναξει στις εξετασεις για να ειμαι εγω ηρεμη! Ο γιατρος μου ειχε πει δυο τρεις βασικες αλλα εγω πηρα σβαρνα μεχρι και αιματολογο για να προλάβω καταστασεις....

Σου εύχομαι τα καλυτερα απο εδω και πέρα!

Καλημερα κοριτσακι μου!Αν τελικα ,ηταν βιοχημικη ,που αυτο δειχνουν τα νουμερα,πρεπει να κανω καποιες εξετασεις;;;Απο οτι διαβασα συμβαινει σε γυναικες μεγαλης ηλικιας και οταν εχεις ενδομητριωση.Τα εχω και τα δυο.Ωστοσο πρεπει να ψαξω κατι αλλο;;;Δεν εχω κανει καρυοτυπο ζευγους.Λες να χρειαζεται;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Κι εγώ είχα δύο βιοχημικες και τίποτα δε χρειάστηκα! Όλα φυσιολογικά κανονικά! 

Οποτε δεν χρειάζεται να κάνεις περεταίρω εξετασεις κ συνεχίζει ς επαφές κανονικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/4/2018 at 9:17 ΜΜ, ο/η Treloula είπε:

Καλησπέρα σας,ειχα μια βιοχημικη αποβολη στις 19 Μαρτιου. Ευτυχως δεν χρειαστηκε απωξεση το μονο που μου χορηγησε ηταν μια αντιβιωση για 4 ημερες. Το προβλημα μου ειναι πως μου απαγορεψε να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου για 1 μηνα(σημερα δεν κρατηθηκα βεβαια) και να ξεκινησω εκ νεου προσπαθειες τον Αυγουστο. Δεν ξερω γιατι αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλο το διαστημα αποχης... εχει καποια σας παρομοια εμπειρια για να με βοηθησει;;; και περα απο αυτο μου ειπε οτι προς το παρον δεν χρειαζονται προγεννετικες εξετασεις αλλα οταν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος να μεινω 2 μηνες στο κρεβατι. Βεβαια οταν τον ρωτησα γιατι μου ειπε απλα για παν ενδεχομενο... εχω αγχωθει πολυ!!! Θελω πολυ ενα μωρακι και περα απο την ατυχια μας το να περιμενω τοσο πολυ μου φαινεται βουνο!!!

Καλησπέρα, εγώ είχα 2 αποβολες στις προηγούμενες προσπάθειες μου.Δεν είναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που σου είπε να περιμένεις μην ανησυχείς. Εμένα θυμάμαι μετά από αποξεση μου ειχε πει ο γιατρός 2 μηνες και την επόμενη που δεν έκανα αποξεση 1 μήνα. Και να μην αγχώνεσαι δε σημαίνει κάτι επειδή είχες μια αποβολη. (Ποια μιλάει τώρα για αγχος....)ως συνήθως είναι τυχαίο γεγονός!Να μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωπ σορυ κορίτσι νόμιζα σου είπε σε ένα μήνα να προσπαθήσεις ξανά, τώρα το ξαναειδα. .κι εμένα λίγο υπερβολικο μου φαίνεται να περιμένεις τόσο! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2018 at 8:01 ΜΜ, ο/η Athena D. είπε:

Οποτε δεν χρειάζεται να κάνεις περεταίρω εξετασεις κ συνεχίζει ς επαφές κανονικα;

Ναι όλα κανονικά! Σαν να μην είχε συμβεί τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρεται κι απο εμενα!! Πιστευω οτι ο γιατρος σου παραειναι της "παλιας σχολης". Χωρις να εχεις κανει καν αποξεση σου ειπε να περιμενεις τοσους μηνες?? Εδω συνηθως μετα απο βιοχημικη οι πιο πολυ γιατροι λεν να κανεις αμεσως προσπαθειες μιας κ εχει "ξυπνησει ο οργανισμος". Επισης δε νοειται γιατρος να σου λεει να μεινεις 2 μηνες κλινιρης, χωρις να στο αιτιολογει. Μηπως ειδε κατι (πολυ κοντο τραχηλο, θεματα με την μητρα κλπ)? Κ αυτο με το να κανεις ενα σωρο εξετασεις για μια βιοχημικη ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΥΠΕΡΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ κ 99% τυχαιο γεγονος, δεν το καταλαβαινω. Οκ, αμα θες να κανεις καποιες απλες εξετασεις, καμια ορμονολογικη πχ αλλα παραπανω ειναι υπερβολη με κριτηριο μια κ μονο αποβολη... Εδω εμενα ο δικος μου γιατρος που ειχα τρεις επεμενε οτι ειμαι μια χαρα (φυσικα εκανα καποιες εξετασεις) κ τελικα ειχε δικιο (σου γραφω εχοντας αγκαλια την μπεμπα μου)!!

Δες το θετικα!! Ειστε γονιμοι κ το μωρο οπου να'ναι θα ξαναρθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...