Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σκέψεις & γνώμες


Recommended Posts

Καλησπέρα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πω κάποιες σκέψεις μου και να μου πείτε γνώμες αλλά δεν θέλω να με κρίνετε...!!!!

Σκέφτομαι εδώ και ένα 1 χρόνο (Φυσικά με τον άντρα μου μαζί) να κοιτάξουμε για υιοθεσία να κάνουμε τα χαρτιά μας και να δούμε (Από την αρχή του γάμου μας είχαμε πει ότι εκτός από τα δικά μας παιδιά (που δεν έχουν έρθει ακομη) να κοιτάξουμε και για υιοθεσία (ιδιωτική δημόσια και στο εξωτερικό)) τώρα ένα μήνα που είπαμε τέρμα η προσπαθείς και όλα τα άλλα κατάλαβα ότι φοβαμε. Θα μου πείτε τη φοβασε; φοβαμε την ιδέα της γέννας αν το πάω φυσιολογικά. Αλλιός μετά φοβαμε την διαδικασία την εξωσωματικής (όλα από την Επιτροπή ως και τα φάρμακα όπως και την απογοήτευση). Έκατσα και το συζήτησα με τον άντρα μου και κατάλαβα ότι με τρομάζουν αυτά. Από τότε που ξεκινήσαμε προσπαθείες δεν έχω μείνει ούτε μια φορά έγκυος.

Διαβάζω κορίτσια που δυστυχώς δεν έμεινε το σπιτάκι τους και έχουν δύναμη να πάνε παρακάτω και μπράβο τους. Αλλά καμία φορά βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και βλέπω πως ένα τέτοιο να μου τύχει θα χάσω τα πάντα. Μπράβο σας πάντως κορίτσια θέλει δύναμη... 

Πριν 1 μήνα σχεδόν εμφάνισα  την 1η κρίση άγχους-πανικού (αν έχει περάσει καμία από αυτό θα ήθελα γνώμες και πως το αντιμετωπίσατε (εκτως ψυχολόγου)). Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι Αλλιός ότι μάλλον ήξερε γιατί δεν ήρθε ακόμη ένα παιδάκι γιατί ήξερε τι θα περάσω από τότε που παντρεύτηκαμε και για αυτό δεν μας το έστειλε ακόμη. Με τον γιατρό που είχα μιλήσει όταν έπαθα της της κρίσεις άγχους μου είπε να σταματήσουμε κάθε προσπάθεια πρώτα να καταφέρω να ελέγχω τον εαυτό μου σε αυτές της καταστάσεις και μετα να προχορισουμε ξανά για παιδάκι αλλά αποφασίσαμε με τον άντρα μου μετά από συζητήσεις πολλές να προβούμε προς υιοθεσία και φυσικά να συνεχίσουμε της προσπαθείς και τα 2 φυσικά θα είναι παιδιά μας.. Δεν υπάρχει να ξεχωρίσω ποτέ τα 2 παιδιά το φυσιολογικά και το άλλο γιατί έχω μεγάλοσει με της αρχές ότι γονείς δεν είναι αυτός που τα γεννάει είναι αυτός που τα μεγαλονει.

Σας κούρασα συγγνώμη θα ήθελα γνώμες να δω τι συ μου πείτε είναι καλή η σκεψει μου να κάνουμε σε Ελλάδα και άλλες χώρες τα χαρτιά μας για υιοθεσία ή να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να περάσουν καπια χρόνια ακόμη χωρίς παιδια; η να πάω για κάποια στιγμή για εξωσωματική; 

Ύ.Γ. Δεν το βλέπω να έρθει φυσιολογικά ένα παιδάκι από μόνο του λόγο ότι το θέμα το έχω εγώ οπότε είναι δύσκολο. (Αν ήταν θα είχε έρθει τόσα χρόνια) (Ναι έχουμε κάνει πολλές της εξετάσεις) 

Α! Για το θέμα εξωσωματική είπαμε με τον άντρα μου να το αφήσουμε να μην μπω ακόμη σε διαδικασία εξωσωματικής όπως είπε και ο γιατρός μου να το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσουν η κρίσεις και μετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πω κάποιες σκέψεις μου και να μου πείτε γνώμες αλλά δεν θέλω να με κρίνετε...!!!!

Σκέφτομαι εδώ και ένα 1 χρόνο (Φυσικά με τον άντρα μου μαζί) να κοιτάξουμε για υιοθεσία να κάνουμε τα χαρτιά μας και να δούμε (Από την αρχή του γάμου μας είχαμε πει ότι εκτός από τα δικά μας παιδιά (που δεν έχουν έρθει ακομη) να κοιτάξουμε και για υιοθεσία (ιδιωτική δημόσια και στο εξωτερικό)) τώρα ένα μήνα που είπαμε τέρμα η προσπαθείς και όλα τα άλλα κατάλαβα ότι φοβαμε. Θα μου πείτε τη φοβασε; φοβαμε την ιδέα της γέννας αν το πάω φυσιολογικά. Αλλιός μετά φοβαμε την διαδικασία την εξωσωματικής (όλα από την Επιτροπή ως και τα φάρμακα όπως και την απογοήτευση). Έκατσα και το συζήτησα με τον άντρα μου και κατάλαβα ότι με τρομάζουν αυτά. Από τότε που ξεκινήσαμε προσπαθείες δεν έχω μείνει ούτε μια φορά έγκυος.

Διαβάζω κορίτσια που δυστυχώς δεν έμεινε το σπιτάκι τους και έχουν δύναμη να πάνε παρακάτω και μπράβο τους. Αλλά καμία φορά βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και βλέπω πως ένα τέτοιο να μου τύχει θα χάσω τα πάντα. Μπράβο σας πάντως κορίτσια θέλει δύναμη... 

Πριν 1 μήνα σχεδόν εμφάνισα  την 1η κρίση άγχους-πανικού (αν έχει περάσει καμία από αυτό θα ήθελα γνώμες και πως το αντιμετωπίσατε (εκτως ψυχολόγου)). Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι Αλλιός ότι μάλλον ήξερε γιατί δεν ήρθε ακόμη ένα παιδάκι γιατί ήξερε τι θα περάσω από τότε που παντρεύτηκαμε και για αυτό δεν μας το έστειλε ακόμη. Με τον γιατρό που είχα μιλήσει όταν έπαθα της της κρίσεις άγχους μου είπε να σταματήσουμε κάθε προσπάθεια πρώτα να καταφέρω να ελέγχω τον εαυτό μου σε αυτές της καταστάσεις και μετα να προχορισουμε ξανά για παιδάκι αλλά αποφασίσαμε με τον άντρα μου μετά από συζητήσεις πολλές να προβούμε προς υιοθεσία και φυσικά να συνεχίσουμε της προσπαθείς και τα 2 φυσικά θα είναι παιδιά μας.. Δεν υπάρχει να ξεχωρίσω ποτέ τα 2 παιδιά το φυσιολογικά και το άλλο γιατί έχω μεγάλοσει με της αρχές ότι γονείς δεν είναι αυτός που τα γεννάει είναι αυτός που τα μεγαλονει.

Σας κούρασα συγγνώμη θα ήθελα γνώμες να δω τι συ μου πείτε είναι καλή η σκεψει μου να κάνουμε σε Ελλάδα και άλλες χώρες τα χαρτιά μας για υιοθεσία ή να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να περάσουν καπια χρόνια ακόμη χωρίς παιδια; η να πάω για κάποια στιγμή για εξωσωματική; 

Ύ.Γ. Δεν το βλέπω να έρθει φυσιολογικά ένα παιδάκι από μόνο του λόγο ότι το θέμα το έχω εγώ οπότε είναι δύσκολο. (Αν ήταν θα είχε έρθει τόσα χρόνια) (Ναι έχουμε κάνει πολλές της εξετάσεις) 

Α! Για το θέμα εξωσωματική είπαμε με τον άντρα μου να το αφήσουμε να μην μπω ακόμη σε διαδικασία εξωσωματικής όπως είπε και ο γιατρός μου να το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσουν η κρίσεις και μετα. 

Κορίτσι μου γλυκό, κανείς δεν εχει το δικαίωμα να σε κρίνει για τις επιλογές που αφορούν τη ζωή σου. Ο καθένας ξέρει τον εαυτό του και τις αντοχές του. Για μένα τα σκέστεσαι πολύ σωστά και ώριμα τα πράγματα. Το αν κάποιες κοπέλες έχουν τις αντοχές μετά απο καθε αποτυχια να ξανασηκώνονται και να ξαναπροσπαθούν άμεσα ή αργότερα,εύκολα ή δύσκολα είναι υποκειμενικό θέμα και θέμα προσωπικής δύναμης και αντιμετώπισης των καταστάσεων. Κανείς δε θα σε υποχρεώσει να υποβληθείς σε εξωσωματική χωρίς να είσαι έτοιμη. Κι αν δε θελήσεις ποτέ πάλι κατανοητό είναι. 

Θεωρώ ότι η υιοθεσία είναι πολύ καλή επιλογή,θα το έκανα κι εγώ αν έφτανα στα όριά μου(το έχω συζητήσει και με τον άντρα μου). Για μένα μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί όπως είπες. Ειλικρινά ένας καλός γονιός είναι για μενα ισάξιος με το θετό καλό γονιό. Σε τίποτα δε διαφέρει,για κανέναν λόγο δεν πρέπει να θεωρείται συναισθηματικά κατώτερος.

Επίσης η υιοθεσία είναι για μένα κάτι μονάδικο. Είναι μια πράξη ηθικού μεγαλείου και κοινωνικού έργου.

Προχωρήστε προς τα εκεί που σας δείχνει η καρδιά σας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@OLY10 τι ωραία που τα είπες.. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να με κρίνουν για αυτό το έγραψα για να μην παρεξηγηθώ.. θα ακούσω την καρδιά μου να προχωρήσουμε προς αυτό που μας πάει.. 

Παιδί σου είναι το ένα παιδί σου είναι και το άλλο δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι που τα ξεχωρίζουν αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@OLY10 τι ωραία που τα είπες.. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να με κρίνουν για αυτό το έγραψα για να μην παρεξηγηθώ.. θα ακούσω την καρδιά μου να προχωρήσουμε προς αυτό που μας πάει.. 

Παιδί σου είναι το ένα παιδί σου είναι και το άλλο δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι που τα ξεχωρίζουν αυτά 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@OLY10 τι ωραία που τα είπες.. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να με κρίνουν για αυτό το έγραψα για να μην παρεξηγηθώ.. θα ακούσω την καρδιά μου να προχωρήσουμε προς αυτό που μας πάει.. 

Παιδί σου είναι το ένα παιδί σου είναι και το άλλο δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι που τα ξεχωρίζουν αυτά 

Αν υπαρξει ανθρωπος που θα κρινει καποιον που θελει να κανει μια τοσο μεγαλειωδη πραξη, τοτε ειναι τελειως σκατανθρωπος για μενα. Να ξερεις οτι εγω θαυμάζω ανθρώπους που μπαίνουν στη διαδικασια της υιοθεσιας. Κάνε ο,τι σου πει η καρδιά σου. Ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα τι αντεχεις εσυ, τι αντεχω εγώ, και τι ο τρίτος. Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να προσπαθουν για 10 χρονια, ανθρωποι που θελουν να κανουν μια δυο τρεις προσπαθειες και μετα να επιστρεψουν στην καθημερινοτητα τους, ανθρωποι που δε θελουν καν να μπουν στη διαδικασια. Ειναι ολα κατανοητα και ολα δεκτα. Ανθρωπος που εχει να δωσει αγαπη, μπορει και πρεπει να τη δώσει οπου αυτος νομιζει. Σε βιολογικο παιδι? Σε υιοθετημενο παιδι? σε φιλους? στον αντρα του? Οπου μπορεις να ξοδευεις την αγαπη σου και θα σου γυρισει πισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh μου.διαβαζοντας το μηνυμα σου προσωπικα χαρηκα. ειδα εναν ανθρωπο που αναγνωριζει τα θελω του,τις αναγκες του και τις αντοχες του. ειναι σημαντικο να ξερουμε τι θελουμε και μεχρι που μπορουμε. θα σου πω επιγραμματικα τα εξης:

1) προφανως και προεχει να κοιταξεις τη νικη.την ψυχικη υγεια σου και τη σχεση σου με τον αντρουλη σου.αυτο θα πρεπει να το κανουμε ολες αλλωστε γιατινκαμια φορα "μας αφηνουμε πισω".

2) δεν γνωριζω τι θεμα ακριβως υπαρχει (αν υπαρχει), αν παντως εχετε εξαντλησει ιατρικα ολες τις πιθανοτητες και η μονη λυση ειναι η εξωσωματικη-ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη σου το αν θα προχωρησεις σε κατι τετοιο.σιγουρα η εξωσωματικη απαιτει ψυχικα αποθεματα και οχι μονο και πρεπει να εισαι ετοιμος να το κανεις. προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τα κοριτσια που προχωρανε κ επιμενουν.

3) η υιοθεσια ειναι για μενα τουλαχιστον μεγαλειωδης πραξη. μακαρι να ειχαμε περισσοτεροι το κουραγιο για κατι τετοιο. ΓΟΝΙΟΣ ειναι κ αυτος που υιοθετει.

Τελος, κανεις δεν θα σε κρινει. Και αν το κανει.....απλα κριμα για τη μικροψυχια του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

Αν υπαρξει ανθρωπος που θα κρινει καποιον που θελει να κανει μια τοσο μεγαλειωδη πραξη, τοτε ειναι τελειως σκατανθρωπος για μενα. Να ξερεις οτι εγω θαυμάζω ανθρώπους που μπαίνουν στη διαδικασια της υιοθεσιας. Κάνε ο,τι σου πει η καρδιά σου. Ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα τι αντεχεις εσυ, τι αντεχω εγώ, και τι ο τρίτος. Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να προσπαθουν για 10 χρονια, ανθρωποι που θελουν να κανουν μια δυο τρεις προσπαθειες και μετα να επιστρεψουν στην καθημερινοτητα τους, ανθρωποι που δε θελουν καν να μπουν στη διαδικασια. Ειναι ολα κατανοητα και ολα δεκτα. Ανθρωπος που εχει να δωσει αγαπη, μπορει και πρεπει να τη δώσει οπου αυτος νομιζει. Σε βιολογικο παιδι? Σε υιοθετημενο παιδι? σε φιλους? στον αντρα του? Οπου μπορεις να ξοδευεις την αγαπη σου και θα σου γυρισει πισω.

Κι εγώ τους θαυβαζω πολύ αυτούς τους ανθρώπους τι ωραία που τα είπες.. έχεις απόλυτο δίκιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 θα σου απαντήσω ανά τμήματα 

1. Πρέπει να κοιτάξω εμένα και τον άντρα μου αυτή την στιγμή 

2. Σαν Νίκη και σε συζητήσεις που έχω κάνει με τον εαυτό μου και με δικούς μου ανθρώπους νομίζω ότι δεν θα το αντέξω να μπω σε διαδικασία ακόμη για εξωσωματική ως σπερματεγχυση έχω φτάσει και δεν έγινε ποτέ. Το πρόβλημα το έχω εγώ και το ξέρω χρόνια ότι θα δισκολευτω να κάνω παιδιά μου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός μου.

3. Εμένα με μεγάλοσε η μαμα μου με την φράση γονιός δεν είναι αυτός που γυρνάει γονιός είναι αυτός που τα μεγαλονε (και σαν Ελλάδα το βλέπουμε καθημερινά εγκυμοσύνες που της σταματάνε η τα παρατάνε ακόμη τα πετάνε το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια δυστηχος) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

@Dim83 θα σου απαντήσω ανά τμήματα 

1. Πρέπει να κοιτάξω εμένα και τον άντρα μου αυτή την στιγμή 

2. Σαν Νίκη και σε συζητήσεις που έχω κάνει με τον εαυτό μου και με δικούς μου ανθρώπους νομίζω ότι δεν θα το αντέξω να μπω σε διαδικασία ακόμη για εξωσωματική ως σπερματεγχυση έχω φτάσει και δεν έγινε ποτέ. Το πρόβλημα το έχω εγώ και το ξέρω χρόνια ότι θα δισκολευτω να κάνω παιδιά μου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός μου.

3. Εμένα με μεγάλοσε η μαμα μου με την φράση γονιός δεν είναι αυτός που γυρνάει γονιός είναι αυτός που τα μεγαλονε (και σαν Ελλάδα το βλέπουμε καθημερινά εγκυμοσύνες που της σταματάνε η τα παρατάνε ακόμη τα πετάνε το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια δυστηχος) 

Κανε κοπέλα μου ότι λαχταρά η καρδιά σου κ ολα τα αλλα ειναι περιττά.Εσυ να εισαι πανω απο ολα καλα κ να δωσεις την αγαπη σου οπου ονειρευεσαι.Καλη δυναμη στις προσπάθειες σου.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η NikhNikh είπε:

@Dim83 θα σου απαντήσω ανά τμήματα 

1. Πρέπει να κοιτάξω εμένα και τον άντρα μου αυτή την στιγμή 

2. Σαν Νίκη και σε συζητήσεις που έχω κάνει με τον εαυτό μου και με δικούς μου ανθρώπους νομίζω ότι δεν θα το αντέξω να μπω σε διαδικασία ακόμη για εξωσωματική ως σπερματεγχυση έχω φτάσει και δεν έγινε ποτέ. Το πρόβλημα το έχω εγώ και το ξέρω χρόνια ότι θα δισκολευτω να κάνω παιδιά μου το επιβεβαίωσε και ο γιατρός μου.

3. Εμένα με μεγάλοσε η μαμα μου με την φράση γονιός δεν είναι αυτός που γυρνάει γονιός είναι αυτός που τα μεγαλονε (και σαν Ελλάδα το βλέπουμε καθημερινά εγκυμοσύνες που της σταματάνε η τα παρατάνε ακόμη τα πετάνε το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια δυστηχος) 

 σε ολα δικιο εχεις και να μην ξανασκεφτεις αν θα σε κρινουν κ τι θα πουν οι αλλοι. ας κοιταει ο καθενας τη ζωη του γιατι εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στη ζωη ασχολουνται με τους αλλους αυτοι που δεν εχουν ζωη! και νιωθουν σπουδαιοι κριτικαροντας. αυτα τα ατομα δεν σε νοιαζουν νικη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Κανε κοπέλα μου ότι λαχταρά η καρδιά σου κ ολα τα αλλα ειναι περιττά.Εσυ να εισαι πανω απο ολα καλα κ να δωσεις την αγαπη σου οπου ονειρευεσαι.Καλη δυναμη στις προσπάθειες σου.?

Σε ευχαριστώ.. κι σε εσένα τα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

 σε ολα δικιο εχεις και να μην ξανασκεφτεις αν θα σε κρινουν κ τι θα πουν οι αλλοι. ας κοιταει ο καθενας τη ζωη του γιατι εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στη ζωη ασχολουνται με τους αλλους αυτοι που δεν εχουν ζωη! και νιωθουν σπουδαιοι κριτικαροντας. αυτα τα ατομα δεν σε νοιαζουν νικη μου.

Ακριβώς... δυστηχος δεν έχουν με το να ασχοληθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και βλέπεις πολύ συχνά την κακία γύρω σου όπως λέτε, δε νομίζω σε ένα τέτοιο να υπάρξει αρνητική κριτική ίσα-ίσα το αντίθετο. Τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν έχω ακούσει να σχολιάζεται αρνητικά μια υιοθεσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια απλά το για για να μην κρίνω για το λόγο ξέρω από γνωστούς πως αντιμετωπίζουν ένα τέτοιο πράγμα έχω ακούσει από συγγενείς το έξεις τι θα πάρεις ξένο μωρό τι να το κάνεις το ξένο δεν είναι δικό σου. Η το άλλο ά αν δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά δεν θα έχετε ποτέ παιδιά και αυτά που παρατάνε δεν είναι για εσένα  Ναι ναι κορίτσια τ! έχω ακούσει όχι μια φορά παράπονο..!!! Για αυτό το έγραψα. Και έχω ακούσει και άλλα πάρα πολλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh να μην ακους τιποτα και κανεναν! Ολοι εχουν μια γνωμη για τα παντα πια! 

Εσυ το σπιτακι σου, τον αντρουλη σου και το παιδακι σας, γιατι ειτε βιολογικο ειτε υιοθετημενο θα ειναι το παιδακι ΣΑΣ. 

Κλεινεις την πορτα του σπιτιου σου και εισαι ευτυχισμενη μεσα σε αυτο και ολοκληρωμενη? και ασε τους αλλους με την κακια και τη μιζερια τους. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eriv είπε:

@NikhNikh να μην ακους τιποτα και κανεναν! Ολοι εχουν μια γνωμη για τα παντα πια! 

Εσυ το σπιτακι σου, τον αντρουλη σου και το παιδακι σας, γιατι ειτε βιολογικο ειτε υιοθετημενο θα ειναι το παιδακι ΣΑΣ. 

Κλεινεις την πορτα του σπιτιου σου και εισαι ευτυχισμενη μεσα σε αυτο και ολοκληρωμενη? και ασε τους αλλους με την κακια και τη μιζερια τους. 

 

 

Ακριβώς...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh από αυτά που γράφεις σε αυτό το θέμα αλλά και σε άλλα που σε έχω "διαβάσει "μ δίνεις την εντύπωση ενός υπέροχου ανθρώπου ...που όχι να κρίνω μακάρι να μπορώ να μιμηθω....λοιπον άκου να δεις εισα ι μικρή όσο θεμα κ να έχεις μην αποκλείεις Φυσική συλληψη!!ποτέ!!αλλά για το θέμα της υιοθεσίας ...γονιος είναι αυτός π ξενυχτάει αυτός π φροντίζει που αγωνια π είναι περήφανος η λυπημένος ανάλογα με το πώς είναι το παιδί του ..ΣΕ ΑΥΤΌ ΕΙΜΑΙ ΚΆΘΕΤΗ ...Αυτος π έχει το βιολογικό υλικό κ του μοιάζει ίσως εξωτερικά αλλά δε δίνει δεκάρα δεν είναι γονιός είναι αναπαραγωγή απλη...κ τίποτα παραπάνω ..εδω στην Ελλάδα οι μικροαστοί η οι χωριάτες αξεστοι ίσως έχουν τη γνώμη θα πάρεις ξένο ....ναι θα πάρω ένα "ξενο" βιολογικα...και θα γίνει δικό μου από τη πρώτη στιγμη...κ πίστεψέ με αν προχωρήσεις σε υιοθεσία κ μετά έρθει δικό σου όχι απλά δε θα τα ξεχωρίζεις αλλά μπορεί να έχεις κ πιο πολύ αδυναμία στο θετο παιδί .!!ότι κ αν αποφασίσεις να είναι για καλό δικό σας !!!πρόσεξε τον εαυτό σου για αρχή κ να πέρνας όμορφα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...!! Πότε μου δεν θα σταματήσω να προσπαθώ για φυσιολογικά ότι έρθει πρώτο και τα 2 φυσικά θα είναι καλοδεχούμενα σου εύχομαι τα καλύτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά θα σου ένα μεγάλο μπράβο...που μπορείς κ αναγνωρίζεις κ εν συνεχεία ονοματιζεις τις φοβίες σου...είναι πολύ υγιής κατάσταση ...όσο για τις κρίσεις πανικού.. Θα καταφέρεις να τις διαχειρίζεσαι κ να τις σταματάς πριν εξελιχθούν με τον καιρό ..γιατί φαίνεται πως είναι δυνατή κοπέλα κ συνειδητοποιημένος άνθρωπος... Αφού έχεις κ τη στήριξη του συζύγου σου αυτό είναι πολύ σημαντικό...κ εύχομαι γρήγορα να κρατήσετε στην αγκαλιά σας ένα παιδάκι η κ περισσότερα αν το επιθυμείτε. . κ σας τιμά ιδιαίτερα η επιθυμία για υιοθεσία κούκλα μου..θέλει πολλά αποθέματα ψυχής κ αγάπης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πω κάποιες σκέψεις μου και να μου πείτε γνώμες αλλά δεν θέλω να με κρίνετε...!!!!

Σκέφτομαι εδώ και ένα 1 χρόνο (Φυσικά με τον άντρα μου μαζί) να κοιτάξουμε για υιοθεσία να κάνουμε τα χαρτιά μας και να δούμε (Από την αρχή του γάμου μας είχαμε πει ότι εκτός από τα δικά μας παιδιά (που δεν έχουν έρθει ακομη) να κοιτάξουμε και για υιοθεσία (ιδιωτική δημόσια και στο εξωτερικό)) τώρα ένα μήνα που είπαμε τέρμα η προσπαθείς και όλα τα άλλα κατάλαβα ότι φοβαμε. Θα μου πείτε τη φοβασε; φοβαμε την ιδέα της γέννας αν το πάω φυσιολογικά. Αλλιός μετά φοβαμε την διαδικασία την εξωσωματικής (όλα από την Επιτροπή ως και τα φάρμακα όπως και την απογοήτευση). Έκατσα και το συζήτησα με τον άντρα μου και κατάλαβα ότι με τρομάζουν αυτά. Από τότε που ξεκινήσαμε προσπαθείες δεν έχω μείνει ούτε μια φορά έγκυος.

Διαβάζω κορίτσια που δυστυχώς δεν έμεινε το σπιτάκι τους και έχουν δύναμη να πάνε παρακάτω και μπράβο τους. Αλλά καμία φορά βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και βλέπω πως ένα τέτοιο να μου τύχει θα χάσω τα πάντα. Μπράβο σας πάντως κορίτσια θέλει δύναμη... 

Πριν 1 μήνα σχεδόν εμφάνισα  την 1η κρίση άγχους-πανικού (αν έχει περάσει καμία από αυτό θα ήθελα γνώμες και πως το αντιμετωπίσατε (εκτως ψυχολόγου)). Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι Αλλιός ότι μάλλον ήξερε γιατί δεν ήρθε ακόμη ένα παιδάκι γιατί ήξερε τι θα περάσω από τότε που παντρεύτηκαμε και για αυτό δεν μας το έστειλε ακόμη. Με τον γιατρό που είχα μιλήσει όταν έπαθα της της κρίσεις άγχους μου είπε να σταματήσουμε κάθε προσπάθεια πρώτα να καταφέρω να ελέγχω τον εαυτό μου σε αυτές της καταστάσεις και μετα να προχορισουμε ξανά για παιδάκι αλλά αποφασίσαμε με τον άντρα μου μετά από συζητήσεις πολλές να προβούμε προς υιοθεσία και φυσικά να συνεχίσουμε της προσπαθείς και τα 2 φυσικά θα είναι παιδιά μας.. Δεν υπάρχει να ξεχωρίσω ποτέ τα 2 παιδιά το φυσιολογικά και το άλλο γιατί έχω μεγάλοσει με της αρχές ότι γονείς δεν είναι αυτός που τα γεννάει είναι αυτός που τα μεγαλονει.

Σας κούρασα συγγνώμη θα ήθελα γνώμες να δω τι συ μου πείτε είναι καλή η σκεψει μου να κάνουμε σε Ελλάδα και άλλες χώρες τα χαρτιά μας για υιοθεσία ή να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να περάσουν καπια χρόνια ακόμη χωρίς παιδια; η να πάω για κάποια στιγμή για εξωσωματική; 

Ύ.Γ. Δεν το βλέπω να έρθει φυσιολογικά ένα παιδάκι από μόνο του λόγο ότι το θέμα το έχω εγώ οπότε είναι δύσκολο. (Αν ήταν θα είχε έρθει τόσα χρόνια) (Ναι έχουμε κάνει πολλές της εξετάσεις) 

Α! Για το θέμα εξωσωματική είπαμε με τον άντρα μου να το αφήσουμε να μην μπω ακόμη σε διαδικασία εξωσωματικής όπως είπε και ο γιατρός μου να το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσουν η κρίσεις και μετα. 

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπανω,κανένας δεν είναι άξιος να σε κρίνει..Ουτε εσένα ούτε τις επιλογές σου..Οι σκέψεις σου για την υιοθεσία είναι αξιοθαύμαστες..

Μακαρι όλοι οι άνθρωποι να είχαν λίγη από τη δύναμη της ψυχής των γονέων που υιοθετούν παιδάκια..Εγω προσωπικά τους θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους..Οχι γιατί κάνουν κάτι διαφορετικό από τους βιολογικούς γονείς..Για μένα αλλωστε γονείς είναι αυτοί που σε μεγαλώνουν και σε κάνουν σωστό άνθρωπο.. Αλλά γιατί δεν απογοητεύτηκαν με τη τεράστια γραφειοκρατία που επικρατεί γύρω από τις υιοθεσίες και ακόμα πιο σημαντικό δεν έδωσαν σημασία στο τι θα πουν οι άλλοι..Οι "άλλοι" πάντα θα έχουν να πουν..Αλλα αυτοί που είναι σωστοί θα επικρατήσουν μια τέτοια πράξη..Ξερεις ποιοι θα σε σχολιάσουν;?Αυτοί που δεν είναι σωστοί στο σπίτι τους..Αυτοι που δεν κοιτάνε τα δικά τους προβλήματα και δεν ψάχνουν το τρόπο που θα τα λύσουν αλλά αντιθέτως προβάλουν τα προβλήματα και κριτικαρουν τη ζωή των υπολοίπων για να κρυφτούν πίσω από αυτά και να πουν ότι αυτοί είναι καλύτεροι..Ειμαι σιγουρη ότι η γνώμη αυτών των ατόμων σε αφήνει παντελώς αδιάφορη..

Οπότε,κορίτσι μου,κοίτα να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις,μετά να συζητήσεις με τον άντρα σου τι πραγματικά θέλετε και να πράξετε αναλόγως..

Είμαι σίγουρη ότι με όποιο τρόπο και να γίνεις μητέρα,θα είσαι μια καταπληκτική μανούλα και θα μεγαλώσεις πολυ αξιόλογα παιδιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπανω,κανένας δεν είναι άξιος να σε κρίνει..Ουτε εσένα ούτε τις επιλογές σου..Οι σκέψεις σου για την υιοθεσία είναι αξιοθαύμαστες..

Μακαρι όλοι οι άνθρωποι να είχαν λίγη από τη δύναμη της ψυχής των γονέων που υιοθετούν παιδάκια..Εγω προσωπικά τους θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους..Οχι γιατί κάνουν κάτι διαφορετικό από τους βιολογικούς γονείς..Για μένα αλλωστε γονείς είναι αυτοί που σε μεγαλώνουν και σε κάνουν σωστό άνθρωπο.. Αλλά γιατί δεν απογοητεύτηκαν με τη τεράστια γραφειοκρατία που επικρατεί γύρω από τις υιοθεσίες και ακόμα πιο σημαντικό δεν έδωσαν σημασία στο τι θα πουν οι άλλοι..Οι "άλλοι" πάντα θα έχουν να πουν..Αλλα αυτοί που είναι σωστοί θα επικρατήσουν μια τέτοια πράξη..Ξερεις ποιοι θα σε σχολιάσουν;?Αυτοί που δεν είναι σωστοί στο σπίτι τους..Αυτοι που δεν κοιτάνε τα δικά τους προβλήματα και δεν ψάχνουν το τρόπο που θα τα λύσουν αλλά αντιθέτως προβάλουν τα προβλήματα και κριτικαρουν τη ζωή των υπολοίπων για να κρυφτούν πίσω από αυτά και να πουν ότι αυτοί είναι καλύτεροι..Ειμαι σιγουρη ότι η γνώμη αυτών των ατόμων σε αφήνει παντελώς αδιάφορη..

Οπότε,κορίτσι μου,κοίτα να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις,μετά να συζητήσεις με τον άντρα σου τι πραγματικά θέλετε και να πράξετε αναλόγως..

Είμαι σίγουρη ότι με όποιο τρόπο και να γίνεις μητέρα,θα είσαι μια καταπληκτική μανούλα και θα μεγαλώσεις πολυ αξιόλογα παιδιά..

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... συμφωνώ σε όλα..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διάβασα τα μνμ σας όλα σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια που μου είπατε μπορεί να μην γνωριζόμαστε να είναι απρόσωπο και μου λέτε τόσο καλά λόγια αλήθεια σας ευχαριστώ.. σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σε όλες να έρθει αυτό που θέλετε τόσο πολύ και σε όσες έχει έρθει να έρθει σύντομα στην αγκαλίτσα σας. 

@Rena88 δυστηχος είναι πολύ γραφειοκρατικά εδώ στην Ελλάδα αλλά το καλό είναι ότι σε κάτι θέματα έχει αλλάξει 

Κορίτσια σήμερα πήραμε την τελική απόφαση με τον άντρα μου και θα το ανακοινώσουμε και στους γονείς του θα αρχίσουμε να δούμε μαζί με φίλους δικηγόρους να κάνουμε τα χαρτιά μας για Ελλάδα Για αρχή και είπαμε ότι δεν θα μπω σε μια διαδικασία που δεν θα μπορέσουμε και η δύο να αντέξουμε ψυχολογικά δλδ την εξωσωματική θα το κοινιγισουμε πλέων μόνο φυσιολογικά. 

Ύ.Γ.1. το συζητάγαμε 1 χρόνο και το έχουμε ψάξει με την γραφειοκρατία όπως και στο εξωτερικό είμαστε πλήρης ενημερωμένη δεν το συζητήσαμε σήμερα το συζητάμε 1 χρόνο. ότι τα από όλους η μόνοι που το ξέρουν είναι η μαμα μου. Ως τώρα. 

Ύ.Γ.2. Αυτό που φωβατε ο άντρας μου είναι πως θα το αντιμετωπίσουν σιγκενης του ο κόσμος εδώ που μένουμε (δυστηχος είναι μικρός και καλός εδώ) αλλά πιστεύω με την αγάπη ια τα καλύπτει όλα. Και αυτό που λέω είναι ότι αν ακούσω ποτέ κάτι για τα παιδιά μου θα γίνω Τούρκος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

Καλησπέρα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πω κάποιες σκέψεις μου και να μου πείτε γνώμες αλλά δεν θέλω να με κρίνετε...!!!!

Σκέφτομαι εδώ και ένα 1 χρόνο (Φυσικά με τον άντρα μου μαζί) να κοιτάξουμε για υιοθεσία να κάνουμε τα χαρτιά μας και να δούμε (Από την αρχή του γάμου μας είχαμε πει ότι εκτός από τα δικά μας παιδιά (που δεν έχουν έρθει ακομη) να κοιτάξουμε και για υιοθεσία (ιδιωτική δημόσια και στο εξωτερικό)) τώρα ένα μήνα που είπαμε τέρμα η προσπαθείς και όλα τα άλλα κατάλαβα ότι φοβαμε. Θα μου πείτε τη φοβασε; φοβαμε την ιδέα της γέννας αν το πάω φυσιολογικά. Αλλιός μετά φοβαμε την διαδικασία την εξωσωματικής (όλα από την Επιτροπή ως και τα φάρμακα όπως και την απογοήτευση). Έκατσα και το συζήτησα με τον άντρα μου και κατάλαβα ότι με τρομάζουν αυτά. Από τότε που ξεκινήσαμε προσπαθείες δεν έχω μείνει ούτε μια φορά έγκυος.

Διαβάζω κορίτσια που δυστυχώς δεν έμεινε το σπιτάκι τους και έχουν δύναμη να πάνε παρακάτω και μπράβο τους. Αλλά καμία φορά βάζω τον εαυτό μου στην θέση τους και βλέπω πως ένα τέτοιο να μου τύχει θα χάσω τα πάντα. Μπράβο σας πάντως κορίτσια θέλει δύναμη... 

Πριν 1 μήνα σχεδόν εμφάνισα  την 1η κρίση άγχους-πανικού (αν έχει περάσει καμία από αυτό θα ήθελα γνώμες και πως το αντιμετωπίσατε (εκτως ψυχολόγου)). Και από τότε άρχισα να σκέφτομαι Αλλιός ότι μάλλον ήξερε γιατί δεν ήρθε ακόμη ένα παιδάκι γιατί ήξερε τι θα περάσω από τότε που παντρεύτηκαμε και για αυτό δεν μας το έστειλε ακόμη. Με τον γιατρό που είχα μιλήσει όταν έπαθα της της κρίσεις άγχους μου είπε να σταματήσουμε κάθε προσπάθεια πρώτα να καταφέρω να ελέγχω τον εαυτό μου σε αυτές της καταστάσεις και μετα να προχορισουμε ξανά για παιδάκι αλλά αποφασίσαμε με τον άντρα μου μετά από συζητήσεις πολλές να προβούμε προς υιοθεσία και φυσικά να συνεχίσουμε της προσπαθείς και τα 2 φυσικά θα είναι παιδιά μας.. Δεν υπάρχει να ξεχωρίσω ποτέ τα 2 παιδιά το φυσιολογικά και το άλλο γιατί έχω μεγάλοσει με της αρχές ότι γονείς δεν είναι αυτός που τα γεννάει είναι αυτός που τα μεγαλονει.

Σας κούρασα συγγνώμη θα ήθελα γνώμες να δω τι συ μου πείτε είναι καλή η σκεψει μου να κάνουμε σε Ελλάδα και άλλες χώρες τα χαρτιά μας για υιοθεσία ή να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να περάσουν καπια χρόνια ακόμη χωρίς παιδια; η να πάω για κάποια στιγμή για εξωσωματική; 

Ύ.Γ. Δεν το βλέπω να έρθει φυσιολογικά ένα παιδάκι από μόνο του λόγο ότι το θέμα το έχω εγώ οπότε είναι δύσκολο. (Αν ήταν θα είχε έρθει τόσα χρόνια) (Ναι έχουμε κάνει πολλές της εξετάσεις) 

Α! Για το θέμα εξωσωματική είπαμε με τον άντρα μου να το αφήσουμε να μην μπω ακόμη σε διαδικασία εξωσωματικής όπως είπε και ο γιατρός μου να το αφήσουμε λίγο να ηρεμήσουν η κρίσεις και μετα. 

Καλησπερα κοριτσι μου!!

Σπάνια σχολιάζω κατι πλέον αλλα οταν διάβασα αυτα που έγραψες δεν γινόταν να μην απαντήσω...πραγματικά το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι σε θαυμάζω! !!!!

απο οτι θυμαμαι εισαι πολυ μικρή σε ηλικία κι ομως έχεις την δύναμη να κανεις κατι τοσο μεγάλο κατι τοσο ξεχωριστό !

Σου εύχομαι μεσα απο την καρδιά μου να αποκτήσεις γρήγορα μωράκια και να ηρεμήσεις απο ολα ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh μα ποιος ειναι αυτος που εχει δικαιωμα να πει τι θα κανεις στη ζωη σου ή να σε κρινει, αν αγαπας ενα παιδι και εισαι διατεθειμενη να κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να το μεγαλωσεις οσο πιο ομορφα ξερεις και μπορεις τοτε γεμισε την αγκαλια σου και γευσου τη χαρα της μητροτητας με οποιο τροπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τις προλαλησασσες, δεν μπορεί κανένας να σε κρίνει για καμία επιλογή σου και θα στο θέσω και διαφορετικά: καλή μάνα είναι η ήρεμη μάνα. Τι εννοώ. Αν είναι να μπεις σε διαδικασία εξωσωματικής και να μην πάει καλά - όπως είπες έχεις θέμα σοβαρό- είναι προτιμότερο να κινηθείς προς την υιοθεσία κατευθείαν και να διασώσεις την ψυχική σου υγεία για το παιδί που θα αναλάβεις να μεγαλώσεις. Μακάρι οι υιοθεσία να ήταν πιο απλή υπόθεση στην χώρα μας και να μην χρειαζόταν ούτε τόση αναμονή ούτε τόσα χρήματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...