Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θετικό τεστ μετά από δύο χρόνια προσπαθειών


Recommended Posts

@NikolVall ευχαριστω πολύ. Σίγουρα το ότι έγινε η σύλληψη είναι πολύ σημαντικό απλά τώρα δυσκολεύομαι να εστιάσω στα θετικά. Νιώθω ανήμπορη και μουδιασμενη. Λες και θα μπορούσα να κάνω κάτι για να το αποτρέψω και δεν το έκανα. 

@Kat-Cat Σ ευχαριστώ πολύ. Το έχεις πολύ πρόσφατο κι εσύ. Σε ποια βδομάδα το διαπιστώσατε και τι έκανες; Δεν ξέρω που ανήκει η περίπτωση μου. Ο γιατρός δε μου είπε ορολογίες. Στην έκτη εβδομαδα και 4 μέρες έκανα υπέρηχο. Είδαμε σάκο αλλά όχι έμβρυο. Ο γιατρός απογοητεύτηκε αλλά είπε να κάνω ξανά χοριακη κ μετά να βγάλουμε συμπεράσματα. Δυστυχώς χθες η χοριακη έδειξε 600 και λίγο μετά άρχισα να έχω αιμορραγία στην αρχή με καφέ και μετά κόκκινο αίμα. Μου είπε σε δύο μέρες να πάρω τα μιφεπρεξ και μετά από άλλες δύο μέρες τα σιτοτεκ. Έπειτα α πάω για υπέρηχο να δει άμα καθάρισα εντελώς. Λογικά μου είπε ότι δε θα χρειαστώ αποξεση. Οποία πληροφορία ή εμπειρία ακρως αποδεκτή. Εμπιστεύομαι τον γιατρό αλλά πέρασε από το μυαλό μου να πάρω κ β' γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Ioli7 είπε:

@NikolVall ευχαριστω πολύ. Σίγουρα το ότι έγινε η σύλληψη είναι πολύ σημαντικό απλά τώρα δυσκολεύομαι να εστιάσω στα θετικά. Νιώθω ανήμπορη και μουδιασμενη. Λες και θα μπορούσα να κάνω κάτι για να το αποτρέψω και δεν το έκανα. 

@Kat-Cat Σ ευχαριστώ πολύ. Το έχεις πολύ πρόσφατο κι εσύ. Σε ποια βδομάδα το διαπιστώσατε και τι έκανες; Δεν ξέρω που ανήκει η περίπτωση μου. Ο γιατρός δε μου είπε ορολογίες. Στην έκτη εβδομαδα και 4 μέρες έκανα υπέρηχο. Είδαμε σάκο αλλά όχι έμβρυο. Ο γιατρός απογοητεύτηκε αλλά είπε να κάνω ξανά χοριακη κ μετά να βγάλουμε συμπεράσματα. Δυστυχώς χθες η χοριακη έδειξε 600 και λίγο μετά άρχισα να έχω αιμορραγία στην αρχή με καφέ και μετά κόκκινο αίμα. Μου είπε σε δύο μέρες να πάρω τα μιφεπρεξ και μετά από άλλες δύο μέρες τα σιτοτεκ. Έπειτα α πάω για υπέρηχο να δει άμα καθάρισα εντελώς. Λογικά μου είπε ότι δε θα χρειαστώ αποξεση. Οποία πληροφορία ή εμπειρία ακρως αποδεκτή. Εμπιστεύομαι τον γιατρό αλλά πέρασε από το μυαλό μου να πάρω κ β' γνωμη

6 και 4 ακριβως εκανα και εγω υπερηχο. Ειδαμε σακο 7 εβδομαδων αλλα οχι εμβρυο. συνδρομο κενου σακου μου το χαρακτηρισε. Χρωμοσωμικη ανωμαλια του εμβρυου που δεν εξελιχθηκε μονο του. εμενα δεν ειχε ξεκινησει αποβολη, ουτε ξανα εκενα χοριακη γιατι κλεισαμε την επομενη μερα ραντεβου για αποξεση (Πηγα και για δευτερη γνωμη να ξερεις αν και τον εμπιστευομαι πολυ ισα για να ηρεμησω). Οι ειδικες ιστολογικες εδειξαν τυχαιο γεγονος (οπως τυχαιο ειναι στο 85% των περιπτωσεων). Τωρα ειμαι σε αναμονη περιοδου. Μακάρι να εχεις τελεια αποβολή ωστε να μη χρειαστεις καν αποξεση, αλλα όπως και να χει, αν και τωρα αντιλαμβανομαι οτι ολα σου φαινονται ματαια, θα δεις οτι μολις περασουν οι μερες θα νιωθεις καλυτερα και θα ανυπομονεις για να ξεκινησεις και να σου ρθει η περιοδος βασικα. Εμενα ακομα δε μου χει ερθει σκεψου και καθομαι καθε 3 και λιγο να δω αν εχω τιποτα καφε στο χαρτι. Αμα ερθει η περιοδος μετα ηρεμεις πολυ πιστευω. Θα ηρεμησεις λιγο μολις ξεμπερδεψεις με το θεμα της υπαρχουσας κυησης. Μηδενιζεις και ξαναξεκινας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat με το καλό να σου έρθει η περίοδος κ όλα να κυλήσουν ομαλά. Σύντομα με ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σας. Δε σου είπε έστω κ σαν επιλογή, ο γιατρός σου την αποβολή με φαρμακευτική αγωγή; Σκέφτομαι ότι εμένα λογικά δε μου είπε για αποξεση επειδή άρχισε η αιμορραγία από μόνη της. Βέβαια με αυτόν τον τρόπο εγώ δε θα μπορώ να κάνω ιστολογικές όπως έκανες εσύ. Μακάρι να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός. Χθες αργά το βράδυ, είχα έντονες συσπάσεις στη μήτρα και ο πόνος ήταν οριακά ανεκτός. Το είπα στον γιατρό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό κ πήρα παυσίπονο. Η αιμορραγία όχι πολύ μεγάλη αλλά με αποβολή κάποιων μικρών κομματιών να το πω. Με την αποξεση είχες κάποια αιμορραγία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ loli7 μου εδωσε το χαπάκι για τη διαστολή τραχήλου, αλλα δεν περιμέναμε να γινει απο μονο του. Εγω σε ολη την εγκυμοσυνη μονο κατι μπεζ καφε ειχα ασχετα με το αποτελεσμα μου, οποτε δεν ειχε ξεκινησει καν αποβολη μονη της. Ισως με ειδε και φορτισμενη και δεν ηθελε να ταλαιπωρηθω με πονο, ή με αναμονη, και ειπαμε να το τελειωνουμε ετσι, αφου θα τελειωνε, ισως ηθελε να στειλει και δειγμα για ιστολογικη δεν ξερω. Αλλα αν αρχιζε η αιμορραγια σαν εσενα ισως καν να μη με εβαζε στη διαδικασια. Μετα την απόξεση, εχεις αιμα για περιπου 9 ημέρες, σαν ελαφριας περιοδου, αλλα δεν πονας (τουλαχιστον εγω). Αλλες εχουν εναν ελαφρυ πονο την πρωτη δευτερη μερα, που με ενα παυσιπονο εισαι οκ. Καλυτερα να γλυτωσεις και την επεμβαση παντως. Εσενα ίσως σου πει να ξεκινησεις και ακριβως τον επομενο μηνα προσπαθειες μετα την πρωτη περιοδο που θα σου ρθει δεν ξερω. Εμενα με την αποξεση, η μια γυναικολογος μου πε ξεκινα αμεσως ο αλλος μου πε, ασε 2 μηνες και ξεκινα το Μαιο, οποτε ειπα καλου κακου να κανω αυτο που μου ειπε ο πιο  "αυστηρος" να μαι πιο σιγουρη. αν και αυτος ακομα μου ειπε και να συμβει δε θα το ριξουμε εξ αυτου του λογου, αλλα για να ειναι πιο "ετοιμη" η μητρα. Κοριτσι θα μπορουσε να ειναι και βιοχημικη και να μην το παρεις χαμπαρι. Απλα στην περιπτωση μας, τρεφουμε ελπιδες και στον υπερηχο τρωμε τα μουτρα μας που ξαφινα δε βλεπουμε τιποτα......Αλλα ειναι πολυ συνηθες. Παρα πολυ.....Ειδικα ο κενος σακος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες @Kat-Cat ευχαριστω που τα μοιράζεσαι. Λοιπόν, πριν λίγο έφαγα νέα φρικη... Μέχρι τώρα είχα αρκετούς πόνους αλλά με ντεπον τους άντεχα. Πριν με πιάνουν έντονοι πόνοι σαν συσπάσεις, αλλά σε σημείο να μην μπορώ να τους διαχειριστώ. Δακρυσα χωρίς να το καταλάβω, ο σύζυγος τρόμαξε, λέει να πάρουμε τηλέφωνο τον γιατρό. Μετά από μισή ώρα βασανιστηριου ηρεμώ λίγο... Τρέχω τουαλέτα κ αποβάλλω πολύ πράμα... Πηγματα, κόκκινο πολύ αίμα.. κομματια του σάκου προφανως. Έπαθα σοκ! Άνοιξε το μάτι μου όμως. Ο γιατρός τώρα λέει να μην πάρω καν τα χάπια κ σε δύο τρεις μέρες να πάω για υπέρηχο. Μακάρι να τα καταφέρω φυσικά, αν κ ο πόνος ήταν πολύ ζορικος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλαχιστον να τελειωνει ο,τι ειναι. Καλυτερα εστω και ετσι. Γλυτωνεις και αποξεσεις. εμενα ουτε ξερω ποτε θα ξεκινουσε. ειχε εγκατασταθει ο σακος για τα καλα. Οταν τελειωσει θα ξεκινησει νεα μερα, θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμήν! Χρειάζεται η ελπίδα κι η αισιοδοξία σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί σε πνίγει η απελπισία κι η μαυρίλα. Ο σάκος μας καλά είχε εγκατασταθεί, την επόμενη φορά ας εγκατασταθεί κι ένα γερό εμβρυακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς πολλές το έχουμε περάσει όλο αυτό. Κι εγώ είχα βιοχημικες κυησεις οι οποίες θεωρούνται τυχαία γεγονότα! Η επόμενη φορά ας είναι η τυχερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενε παντως οτι σε γενικες γραμμές μολις μεινεις μια φορα εγκυος, μετα εχεις σχετικα ευκολη συλληψη. Λεω σε γενικες γραμμες γιατι προφανως δε συμβαινει σε ολες (εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις), αλλα στατιστικα ισχυει. Γιαυτο και λενε επισης οτι παντα το δευτερο παιδι πχ συλλαμβανεται πιο ευκολα. Ειναι σα να χει "ξυπνησει" ο οργανισμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς κι εγώ είχα  καποιες αποτυχημένες κυήσεως, η τελευταία πριν ένα χρόνο και τωρα αποφάσισα να ξαναπροσπαθησω! !!εγώ έχω θρομβοφιλια και η αιματολογος μου μου είπε πως αυτό έφταιξε.ελπίζω αυτή την φορά να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ είχα  καποιες αποτυχημένες κυήσεως, η τελευταία πριν ένα χρόνο και τωρα αποφάσισα να ξαναπροσπαθησω! !!εγώ έχω θρομβοφιλια και η αιματολογος μου μου είπε πως αυτό έφταιξε.ελπίζω αυτή την φορά να πάνε όλα καλά! 

και η κολλητη μου εχει και μια χαρα της πηγε. Σου δινουν σαλοσπιρ και σενα σε εγκυμοσυνη? Ολα καλα θα πανε...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Κάτι δεν κάνω καλά μάλλον, στέλνω μήνυμα και μου το βγάζει κρυφο....δεν ξέρω τι εννοει

εισαι νεο μελος. Μολις κανεις 20 δημοσιευσεις θα στα βγαζει κατευθειαν. Τωρα περνανε απο εγκριση και αργουν να εμφανιστουν σε μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ε.Γ.Α. η βιοχημική κύηση έχει διαφορά από το σύνδρομο κενού σάκου; 

@ΦΑΙΗ2 μια συνάδελφος δεν ήξερε ότι έχει θρομβοφιλια κ είχε δύο αποβολές. Όμως με το που πήρε την κατάλληλη αγωγή απέκτησε δύο υγιέστατα παιδιά. 

Μακάρι να μην το ξαναζήσει καμία κοπέλα. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι το πιο δύσκολο. Μ'αρεσει που λέω στον σύζυγο να είμαστε αισιόδοξοι, να κοιτάμε μπροστά κ σε ανύποπτο χρόνο γεμίζουν τα μάτια μου ή βρίσκομαι να κοιτάω το πόμολο σαν ζόμπι. Θέλει τον χρόνο του προφανώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ioli7 είπε:

@Ε.Γ.Α. η βιοχημική κύηση έχει διαφορά από το σύνδρομο κενού σάκου; 

@ΦΑΙΗ2 μια συνάδελφος δεν ήξερε ότι έχει θρομβοφιλια κ είχε δύο αποβολές. Όμως με το που πήρε την κατάλληλη αγωγή απέκτησε δύο υγιέστατα παιδιά. 

Μακάρι να μην το ξαναζήσει καμία κοπέλα. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι το πιο δύσκολο. Μ'αρεσει που λέω στον σύζυγο να είμαστε αισιόδοξοι, να κοιτάμε μπροστά κ σε ανύποπτο χρόνο γεμίζουν τα μάτια μου ή βρίσκομαι να κοιτάω το πόμολο σαν ζόμπι. Θέλει τον χρόνο του προφανώς

Εννοειται θελει το χρονο του. Εμενα ακομα πχ δε μου εχει ερθει η περιοδος. Ενω γενικα ειμαι οκ και το χω ξεπερασει ως γεγονος, με εχει πιασει τρελη ανυπομονησια για να ρθει η περιοδος να νιωσω πως επανηλθα. Ευτυχως δεν κλαιω, αλλα ειναι φορες που χω τρελα σκαμπανεβασματα ασυζητητι. Η βιοχημικη κυηση ειναι διαφορετικη απο το συνδρομο κενου σακου που θεωρειται παλινδρομη. Ανεβαινει η χοριακη ή βλεπεις πχ θετικο τεστ κυησεως και λιγες μερες μετα κατεβαινει η χοριακη ή ερχεται περιοδος. πολλες γυναικες δεν την αντιλαμβανονται καν γιατι θεωρουν πχ πως απλα ειχαν μια καθυστερηση στον κυκλο τους. Στο συνδρομο κενου σακου, υπαρχουν ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης, πχ σακος, ανοδος χοριακης κλπ, αλλα το εμβρυο που ειχε εμφυτευτει δεν εξελιχθηκε λογω καποια χρωμοσωμικης ανωμαλιας στο 85% των περιπτωσεων ή λογω ανολογικων καταστασεων ή θρομβοφιλιας αν υπαρχει κατι παθολογικο απο πισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Εννοειται θελει το χρονο του. Εμενα ακομα πχ δε μου εχει ερθει η περιοδος. Ενω γενικα ειμαι οκ και το χω ξεπερασει ως γεγονος, με εχει πιασει τρελη ανυπομονησια για να ρθει η περιοδος να νιωσω πως επανηλθα. Ευτυχως δεν κλαιω, αλλα ειναι φορες που χω τρελα σκαμπανεβασματα ασυζητητι. Η βιοχημικη κυηση ειναι διαφορετικη απο το συνδρομο κενου σακου που θεωρειται παλινδρομη. Ανεβαινει η χοριακη ή βλεπεις πχ θετικο τεστ κυησεως και λιγες μερες μετα κατεβαινει η χοριακη ή ερχεται περιοδος. πολλες γυναικες δεν την αντιλαμβανονται καν γιατι θεωρουν πχ πως απλα ειχαν μια καθυστερηση στον κυκλο τους. Στο συνδρομο κενου σακου, υπαρχουν ολα τα συμπτωματα εγκυμοσυνης, πχ σακος, ανοδος χοριακης κλπ, αλλα το εμβρυο που ειχε εμφυτευτει δεν εξελιχθηκε λογω καποια χρωμοσωμικης ανωμαλιας στο 85% των περιπτωσεων ή λογω ανολογικων καταστασεων ή θρομβοφιλιας αν υπαρχει κατι παθολογικο απο πισω.

την καλημερα μου καταρχην. ρε συ παιζει ο κενος σακος λογω θρομβοφιλιας? δλδ δεν προχωραει λογω προβληματος? καπου το χανω αυτο. κ η αληθεια ειναι οτι δε ρωτησα το γιατρο ποτε. στο δικο μου μυαλο και λογικη πιο πολυ μου ταιριαζει οτι δεν προχωραει λογο κακου γενετικου υλικου παρα αλλου παθολογικου προβληματος. βεβαια ως γνωστο....δεν ειμαι doc. εσενα στο ειπε ο γιατρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dim83 είπε:

την καλημερα μου καταρχην. ρε συ παιζει ο κενος σακος λογω θρομβοφιλιας? δλδ δεν προχωραει λογω προβληματος? καπου το χανω αυτο. κ η αληθεια ειναι οτι δε ρωτησα το γιατρο ποτε. στο δικο μου μυαλο και λογικη πιο πολυ μου ταιριαζει οτι δεν προχωραει λογο κακου γενετικου υλικου παρα αλλου παθολογικου προβληματος. βεβαια ως γνωστο....δεν ειμαι doc. εσενα στο ειπε ο γιατρος?

Bonjour!! Ναι, ο γιατρός μου το είπε, στις ειδικες ιστολογικες μαλιστα εγραφε ο παθολογοανατομος πχ οτι δε βρεθηκαν στοιχεία ανολογικού something. (Τα έστειλα και στην κολλητή μου που ειναι ενδοκρινολόγος να τα δει). Αμφότεροι και ο γυναικολόγος και αυτή μου εξήγησαν ότι ήταν τυχαίο γεγονός τελικά στην περίπτωσή μου (οπως και στο 85% των περιπτώσεων) και ότι δεν υπάρχει κάτι αλλο από πίσω οπως ανοσολογικο ή θρομβοφιλία (έτσι μου τα είπαν επι λεξει). Οπότε φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο σε κάποιες περιπτώσεις γιατί κενο σάκο είχα και εγώ, δεν ειδα εμβρυο ποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Bonjour!! Ναι, ο γιατρός μου το είπε, στις ειδικες ιστολογικες μαλιστα εγραφε ο παθολογοανατομος πχ οτι δε βρεθηκαν στοιχεία ανολογικού something. (Τα έστειλα και στην κολλητή μου που ειναι ενδοκρινολόγος να τα δει). Αμφότεροι και ο γυναικολόγος και αυτή μου εξήγησαν ότι ήταν τυχαίο γεγονός τελικά στην περίπτωσή μου (οπως και στο 85% των περιπτώσεων) και ότι δεν υπάρχει κάτι αλλο από πίσω οπως ανοσολογικο ή θρομβοφιλία (έτσι μου τα είπαν επι λεξει). Οπότε φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο σε κάποιες περιπτώσεις γιατί κενο σάκο είχα εγώ, δεν ειδα εμβρυο ποτε!

ναι το ξερω τι επαθες.απλα μου ακουγεται πιο λογικο το χρωμοσωμικες ανωμαλιες γι τον κενο σακο.γι αυτο το ειπα.αλλα οι γιατροι ξερουν καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

ναι το ξερω τι επαθες.απλα μου ακουγεται πιο λογικο το χρωμοσωμικες ανωμαλιες γι τον κενο σακο.γι αυτο το ειπα.αλλα οι γιατροι ξερουν καλυτερα.

κοιτα οπως ειπε ο γιατρος στο 85% των περιπτωσεων αυτο ειναι, αλλα υπαρχει και ενα ποσοστο που δεν ειναι εξ αυτου του λόγου και ειναι κατι απο τα παραπάνω. Μαλιστα μου ειπαν οτι αν εβγαινε θετικο αυτο το ανοσοκατι που σου ειπα (δε θυμαμαι πως λεγεται ηταν περιεργο ιατρικο), θα επρεπε να κανω μια ειδικη εξεταση μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat για την περίοδο μήπως ο γιατρός από τον υπέρηχο μπορεί να καταλάβει ποτέ είναι περίπου να σου έρθει; Όταν ξεμπερδεψω με τα της αποβολής είπε ο γιατρός να συζητήσουμε σε νέα βάση για το τι θα κάνουμε σε θέμα εξετάσεων κ τον ρώτησα τι εννοεί κ μου είπε να αποκλείσουμε κάποιους παράγοντες για την αποβολή. Τώρα λογικά μάλλον θα εννοεί κ εξετάσεις για θρομβοφιλια κ δεν ξέρω τι άλλο. Σήμερα πάντως οι κράμπες υποχώρησαν κ το αίμα σταθεροποιήθηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

κοιτα οπως ειπε ο γιατρος στο 85% των περιπτωσεων αυτο ειναι, αλλα υπαρχει και ενα ποσοστο που δεν ειναι εξ αυτου του λόγου και ειναι κατι απο τα παραπάνω. Μαλιστα μου ειπαν οτι αν εβγαινε θετικο αυτο το ανοσοκατι που σου ειπα (δε θυμαμαι πως λεγεται ηταν περιεργο ιατρικο), θα επρεπε να κανω μια ειδικη εξεταση μετα.

ανοσολογικο ελεγχο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83 ανοσολογικο ναι, αλλα εκαναν μια ειδικη εξεταση που μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι μετα αν αυτη εβγαινε θετικη θα ειχαμε αρκετο ψαξιμο (λυνεται και αυτο μου ειπε αλλα εχει αρκετο τρεξιμο). Συγκεκριμενα στις ανοσολογικες επειδη τη βρηκα τη συγκεκριμενη που την εψαξαν επι τουτου γιατι ευθυνεται για παλινδρομες (και για συνδρομο κενου σακου) εγραφε "Ο ανοσοφαινοτυπος CD16 και CD56 για την κατάδειξη ΝΚ λεμφοκυττάρων απέβη αρνητικός" (Αυτο το εγραφε μεταξυ αλλων δηλαδη). Στο μεταξυ φοβαμαι γενικα και τα πολλα ψαξιματα εγω γιατι οσο ψαχνεις βρισκεις που λενε. Παντως οντως για το σακο που ειχε και η Loli στη συντριπτικη πλειοψηφια ειναι τυχαια χρωμοσωμικη. Οποτε ευχεσαι απλα να μην ξαναεισαι γκαντεμω, δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Εγω τους ρωτησα πχ αν βοηθαει να παρω καποια βιταμινη εγω ή ο αντρας μου μηπως βγουν πιο υγιη τα γενετικα μας υλικα και βεβαια γελαγαν και οι δυο γυναικολογοι.....

 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ioli7 είπε:

@Kat-Cat για την περίοδο μήπως ο γιατρός από τον υπέρηχο μπορεί να καταλάβει ποτέ είναι περίπου να σου έρθει; Όταν ξεμπερδεψω με τα της αποβολής είπε ο γιατρός να συζητήσουμε σε νέα βάση για το τι θα κάνουμε σε θέμα εξετάσεων κ τον ρώτησα τι εννοεί κ μου είπε να αποκλείσουμε κάποιους παράγοντες για την αποβολή. Τώρα λογικά μάλλον θα εννοεί κ εξετάσεις για θρομβοφιλια κ δεν ξέρω τι άλλο. Σήμερα πάντως οι κράμπες υποχώρησαν κ το αίμα σταθεροποιήθηκε. 

Eκανα υπέρηχο την προηγουμενη Τριτη μου ειπε οτι εχει παχυνει αρκετα το ενδομητριο. Λιγο που το κουβεντιασαμε καταλαβα πως σε καμια δεκαρια μερες το υπολογιζε αλλα δεν τον ρωτησα και ακριβως να σου πω. Γιατι του λεω σε καμια βδομαδα λετε και μου κανει..μμμμμ στο περιπου δηλαδη λιγο περισσοτερο. Κοιτουσα εκεινη την ωρα μη μου πει τιποτα κακο να σου πω και δεν εστιασα πολυ στην περιοδο. Για τις εξετασεις μετα απο παλινδρομη εξαρταται απο το γιατρο. Ο δικος μου ειναι την αποψης οτι αν δε δειξουν τιποτα οι ειδικες ιστολογικες μην κανεις τιποτα παραπανω γιατι μονο αγχος και κοστος προσθετεις. Αλλοι γιατροι προχωρανε σε πολλες πολλες εξετασεις. Τωρα εσευ δεν ειχες αποξεση για να χεις υλικο και ισως γιαυτο θελει να κανει εναν γενικο ελεγχο. Ο,τι πει ο γιατρος ειμαι σε αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat-Cat είπε:

Eκανα υπέρηχο την προηγουμενη Τριτη μου ειπε οτι εχει παχυνει αρκετα το ενδομητριο. Λιγο που το κουβεντιασαμε καταλαβα πως σε καμια δεκαρια μερες το υπολογιζε αλλα δεν τον ρωτησα και ακριβως να σου πω. Γιατι του λεω σε καμια βδομαδα λετε και μου κανει..μμμμμ στο περιπου δηλαδη λιγο περισσοτερο. Κοιτουσα εκεινη την ωρα μη μου πει τιποτα κακο να σου πω και δεν εστιασα πολυ στην περιοδο. Για τις εξετασεις μετα απο παλινδρομη εξαρταται απο το γιατρο. Ο δικος μου ειναι την αποψης οτι αν δε δειξουν τιποτα οι ειδικες ιστολογικες μην κανεις τιποτα παραπανω γιατι μονο αγχος και κοστος προσθετεις. Αλλοι γιατροι προχωρανε σε πολλες πολλες εξετασεις. Τωρα εσευ δεν ειχες αποξεση για να χεις υλικο και ισως γιαυτο θελει να κανει εναν γενικο ελεγχο. Ο,τι πει ο γιατρος ειμαι σε αυτα.

Ναι θα συμφωνήσω, ο,τι πει ο γιατρός για να είμαστε σίγουροι. Κ αν υπάρχει αμφιβολία παίρνουμε κ δεύτερη γνώμη! Ένα άλλο θέμα που με προβληματίζει είναι τα δέκατα. Έχω σταθερά εδώ κ δύο εβδομάδες 37,2 κάθε μεσημέρι κ το βράδυ 37,4. Ο γιατρός είπε να περιμένω λίγο, μπορεί να είναι από το ζόρι της αποβολής. Παλιότερα είχα 36,5 ακόμα κ τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης είχα 36,8. Λίγο με αγχωσε η θερμοκρασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...