Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως χάνουμε τα κιλά της εγκυμοσύνης? Ο κορσές κάνει τίποτα??


tatouska

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Θα με βοηθούσατε πολύ αν άκουγα εμπειρίες κοριτσιών που πήραν αρκετά κιλά στην εγκυμοσύνη και πως τα έχασαν μετά.

Διαβάζω επίσης διάφορα για αυτόν τον κορσέ που μπορείς να βάλεις μετά. Αλλού λέει ότι βοηθάει πολύ και αλλού ότι δεν βοηθάει καθόλου.

Έχω πάρει αρκετά κιλά ήδη (στην 23η εβδ κύησής μου) και έχω πέσει πλέον σε διατροφή και παλεύω να μην πάρω παραπάνω. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν ποτέ θα επανέλθω σε αυτό που ήμουν πριν (είμαι ετών 38) και τι θα μπορούσε να βοηθήσει. Σίγουρα γυμναστική και διατροφή, αλλά καμιά φορά αυτά δεν είναι αρκετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, γιατί τέτοιος πανικός με τα κιλά; Αντί να απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου στεναχωριέσαι για τα κιλά που θα πάρεις και πως θα τα χάσεις; Εγώ πήρα 13 και είχα και διαβήτη κύησης και το έραψα άσχημα όταν διαγνώστηκε και σε πληροφορώ ότι επανήλθα στα κιλά μου στις 50 μέρες σχεδόν. Γιατί; Γιατί θήλαζα και δεν προλάβαινα να αποσώσω μπουκιά τον πρώτο καιρό, γιατί προτιμούσα να κοιμηθώ μισή ώρα παρά να φάω, γιατί το μωρό παρουσίασε αιματηρά κόπρανα και έκοψα μαχαίρι όλα τα γαλακτοκομικά με αποτέλεσμα να τρώω...τίποτα, και πολύ γρήγορα επανήλθα στα κιλά μου.

Κοίτα να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου, πρόσεχε όσο γίνεται τι τρως γιατί αυτό επηρεάζει την υγεία του μωρού σου και τα κιλά θα χαθούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/16/2018 at 4:10 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου, γιατί τέτοιος πανικός με τα κιλά; Αντί να απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου στεναχωριέσαι για τα κιλά που θα πάρεις και πως θα τα χάσεις; Εγώ πήρα 13 και είχα και διαβήτη κύησης και το έραψα άσχημα όταν διαγνώστηκε και σε πληροφορώ ότι επανήλθα στα κιλά μου στις 50 μέρες σχεδόν. Γιατί; Γιατί θήλαζα και δεν προλάβαινα να αποσώσω μπουκιά τον πρώτο καιρό, γιατί προτιμούσα να κοιμηθώ μισή ώρα παρά να φάω, γιατί το μωρό παρουσίασε αιματηρά κόπρανα και έκοψα μαχαίρι όλα τα γαλακτοκομικά με αποτέλεσμα να τρώω...τίποτα, και πολύ γρήγορα επανήλθα στα κιλά μου.

Κοίτα να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου, πρόσεχε όσο γίνεται τι τρως γιατί αυτό επηρεάζει την υγεία του μωρού σου και τα κιλά θα χαθούν!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! 

Ανησυχώ γιατί είμαι στον 6ο και έχω πάρει ήδη 14. Μπήκα βέβαια σε διατροφή τώρα. Δεν μπορώ να το απολαύσω και να τρώω σα γουρούνα. Να πάω δηλαδή 28 κιλά συν! Δεν θεωρώ την εγκυμοσύνη δικαιολογία για να πάρουμε κιλά. Επίσης, το σώμα της κάθε γυναίκας (ειδικά μίας 38 ετών) λειτουργεί διαφορετικά. Και είναι άλλο να έχεις να χάσεις 15 κιλά και άλλο 30! Επίσης, δεν θα θηλάσω για δικούς μου λόγους, οπότε θα χρειαστώ μεγαλύτερη προσπάθεια. Εννοείται προσέχω τι τρώω αλλά κι αυτά που πήρα από 'καλές τροφές' τα πήρα. Απλά τις έτρωγα παραπάνω (πχ 2 αυγά αντί 1, περισσότερα δημητριακά, περισσότερες μπανάνες κ.ο.κ.). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και δεν είναι προτροπή για καμία μας να πάρει 30 κιλά σε μια εγκυμοσύνη ούτε ισχύει η δικαιολογία "είμαι έγκυος - τρώω για 2". Και να μην θηλάσεις όπως λες το ξενύχτι δεν θα το γλιτώσεις γιατί θα σηκώνεσαι να κάνεις γάλα στο μωρό, να το αλλάζεις και έτσι θα ταλαιπωρήσε. Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά πιστεύω πως το σώμα έχει μνήμη και θα επιστρέψει στα φυσιολογικά του κιλά με τον καιρό, ίσως όπως λες καταβάλοντας λίγο περισσότερο κόπο. Έχεις κατακράτηση? Εγώ είχα πριστεί σαν μπαλόνι από τον 6ο μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 3/20/2018 at 9:59 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φυσικά και δεν είναι προτροπή για καμία μας να πάρει 30 κιλά σε μια εγκυμοσύνη ούτε ισχύει η δικαιολογία "είμαι έγκυος - τρώω για 2". Και να μην θηλάσεις όπως λες το ξενύχτι δεν θα το γλιτώσεις γιατί θα σηκώνεσαι να κάνεις γάλα στο μωρό, να το αλλάζεις και έτσι θα ταλαιπωρήσε. Η ηλικία είναι όντως ένα θέμα αλλά πιστεύω πως το σώμα έχει μνήμη και θα επιστρέψει στα φυσιολογικά του κιλά με τον καιρό, ίσως όπως λες καταβάλοντας λίγο περισσότερο κόπο. Έχεις κατακράτηση? Εγώ είχα πριστεί σαν μπαλόνι από τον 6ο μήνα

Σίγουρα έχω πολύ κατάκρατηση. Από την αρχή είχα. Καταρχήν δεν είχα ποτέ κυταρίτιδα, και ξαφνικά απέκτησα. Προσπαθώ τώρα με νύχια και με δόντια να παίρνω μόνο αυτά που πρέπει σε βάρος. Κουραστική η προσπάθεια, αλλά νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2018 at 12:00 ΜΜ, ο/η tatouska είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Θα με βοηθούσατε πολύ αν άκουγα εμπειρίες κοριτσιών που πήραν αρκετά κιλά στην εγκυμοσύνη και πως τα έχασαν μετά.

Διαβάζω επίσης διάφορα για αυτόν τον κορσέ που μπορείς να βάλεις μετά. Αλλού λέει ότι βοηθάει πολύ και αλλού ότι δεν βοηθάει καθόλου.

Έχω πάρει αρκετά κιλά ήδη (στην 23η εβδ κύησής μου) και έχω πέσει πλέον σε διατροφή και παλεύω να μην πάρω παραπάνω. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν ποτέ θα επανέλθω σε αυτό που ήμουν πριν (είμαι ετών 38) και τι θα μπορούσε να βοηθήσει. Σίγουρα γυμναστική και διατροφή, αλλά καμιά φορά αυτά δεν είναι αρκετά!

Χμ σε κανέναν δεν αρέσει οταν το απαντάω αυτο αλλα εγω έβαλα 17 κιλα και τα έχασα μετα το σαραντισμο. Είχα ξεκινήσει 55, έφτασα 72 και οταν πήγα στο γιατρό που σαραντησα ήμουν 58.. αυτά τωρα έγιναν το 2015 που ήμουν 19 ετών και δεν μου άφησε ούτε γραμουλα στην κοιλιά ή αλλού.. σιγά σιγά άρχισα να πέφτω μεχρι που πάτησα τα 54 και ξεκηνησα -διατροφή για να πάχυνω- τωρα που ειμαι παλι έγκυος στα 23 ξεκίνησα με 59 κιλα και τωρα ειμαι 61,5 στην 20η εβδομάδα..αλλα εγω είχα θέμα με το βάρος μου.. έβαζα κιλα πολυυ δύσκολα γιατι ήμουν δραστήρια και τα έχανα χωρίς να το καταλάβω.. τωρα μετα την δεύτερη εγκυμοσύνη δεν ξερω αν αλλάξει!!! Το βάρος μου μπορεί να φαίνεται γενικά οκ αλλα αν υποθέσεις οτι εχω ύψος 1,78 δεν ειναι καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή ερώτηση...Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 56 κιλά και πήρα σε όλη την εγκυμοσύνη 32 κιλά κοινώς 80φεύγα...Όταν γέννησα ήμουν 70κιλα και τώρα μετά από 7 μήνες 61 στα φυσιολογικά μου χωρίς να κάνω απολυτως τίποτα...Λόγω του θηλασμού ετρωγα συγκεκριμένα πράγματά επειδή μου έκανε κολικούς ο μικρός.Άρα νομίζω η διατροφή και ο μεταβολισμός παίζουν μεγάλο ρόλο..Ξεχασα να πω η ηλικία μου 35 χρονών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...