Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παίρνω πολλά κιλά χωρίς να τρώω!!!


tatouska

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι στην 22η εβδομάδα (και 4 ημέρες) και έχω πάρει ήδη 14 κιλά!!!!!!

Και τα έχω πάρει χωρίς να τρώω! Τι εννοώ? Τους πρώτους 2 μήνες, ναι, το παραδέχομαι, έτρωγα. Αλλά εδώ και 3 μήνες προσέχω πολύ και κάνω μόνο 1 με 2 παρασπονδίες την εβδομάδα. Παρ'όλα αυτά ό,τι και να κάνω παίρνω περίπου 800γρ την εβδομάδα!! Κοντεύω να τρελαθώ!!! Θα περάσω τα 25 κιλά έτσι όπως πάω! Πως θα τα χάσω μετά??? Δεν τρώω γλυκά, δεν πίνω αναψυκτικά, δεν τρώω λιπαρά, έχω κόψει τα ψωμιά (ούτε τοστ πια!). Α! Και γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα!! Ήμουν όλη μου τη ζωή περίπου 60-62 κιλά (ύψος 1,73) και τώρα είμαι στα 76! Μα τι κάνω λάθος???

Ο γιατρός μου με βλέπει και μου λέει είσαι μια χαρά. Αλλά η ζυγαριά διαφωνεί!! Τι στο καλό????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμμ, παρολο που δεν εχω φτάσει ακόμα στο μήνα σου (ελπίζω να φτάσω), οπότε μπορεί να λέω και βλακείες, γιατί δεν πάς να σου βγάλουν μια διατροφή ειδική για εγκύους ώστε να μην παίρνεις κιλα? Ή αν μπορεις να θερμιδομετρείς τη μέρα σου. Να δείς ποσες ειναι οι θερμιδες που πρέπει να προσλαμβάνεις στην κατάστασή σου, και να προσπαθείς να τις καταγράφεις και να τις μετράς. Επίσης αν δεν εχεις κάποιο θέμα να περπατάς. Νομίζω έιναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στην εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! @tatouska εγώ είμαι στην 32 και έχω πάρει 15.... τα οποία είναι μπόλικα γιατί στις αρχές είχε ανοίξει η όρεξη τέρμα, είχα λυσσάξει για γλυκά, και όλο βγαίναμε έξω (να το γιορτάσουμε από δω να το γιορτάσουμε από κει ?) πραγματικά θεωρούσα ότι δεν έτρωγα ιδιαίτερα ΑΛΛΑ όταν μου έβαλε χέρι ο γιατρός, και το εραψα συνειδητοποίησα τι έτρωγα πριν (όχι ποσότητες καλά χαζά) τώρα θα φάω πρωινό (μόνο μαύρο ψωμί) με τυρί γαλοοπουλα και χυμο πορτοκαλι, μετά να φρούτο, μεσημέρι είτε ψητό με σαλάτα, είτε μακαρόνια με σάλτσα είτε όσπρια κτλ, απόγευμα ένα γιαουρτάκι ή να σμουθι και βραδυ σαλάτα που μπορεί να την κάνω σούπερ (ροκα σπανάκι τοματινια, παξιμαδακι, λίγο παρμεζάνα, γαλοπούλα) αν θέλω γλυκό Μετα πίνω γαλα με κακάο, σε πληροφορώ ότι με τέτοια διατροφή έχω πάρει 1 κιλό τον 6ο και 1.5 στον 7ο κι όπως καταλαβαίνεις τα μισα είναι του μωρου.,. Μήπως λοιπόν τρως χωρίς να το καταλαβαινεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε? Γιατί στην αρχή ακόμα και αν δεν έχεις εμετούς έχεις ένα ψιλοχαλασμένο στομάχι κάπως και δεν τρώς με το ίδιο κέφι που έτρωγες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα! @tatouska εγώ είμαι στην 32 και έχω πάρει 15.... τα οποία είναι μπόλικα γιατί στις αρχές είχε ανοίξει η όρεξη τέρμα, είχα λυσσάξει για γλυκά, και όλο βγαίναμε έξω (να το γιορτάσουμε από δω να το γιορτάσουμε από κει ?) πραγματικά θεωρούσα ότι δεν έτρωγα ιδιαίτερα ΑΛΛΑ όταν μου έβαλε χέρι ο γιατρός, και το εραψα συνειδητοποίησα τι έτρωγα πριν (όχι ποσότητες καλά χαζά) τώρα θα φάω πρωινό (μόνο μαύρο ψωμί) με τυρί γαλοοπουλα και χυμο πορτοκαλι, μετά να φρούτο, μεσημέρι είτε ψητό με σαλάτα, είτε μακαρόνια με σάλτσα είτε όσπρια κτλ, απόγευμα ένα γιαουρτάκι ή να σμουθι και βραδυ σαλάτα που μπορεί να την κάνω σούπερ (ροκα σπανάκι τοματινια, παξιμαδακι, λίγο παρμεζάνα, γαλοπούλα) αν θέλω γλυκό Μετα πίνω γαλα με κακάο, σε πληροφορώ ότι με τέτοια διατροφή έχω πάρει 1 κιλό τον 6ο και 1.5 στον 7ο κι όπως καταλαβαίνεις τα μισα είναι του μωρου.,. Μήπως λοιπόν τρως χωρίς να το καταλαβαινεις;

τωρα πεινασα να ξερεις που τα διαβασα... αχαχαχαχαχ. Θελω να κανω ντακο σημερα το βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε? Γιατί στην αρχή ακόμα και αν δεν έχεις εμετούς έχεις ένα ψιλοχαλασμένο στομάχι κάπως και δεν τρώς με το ίδιο κέφι που έτρωγες.

Από τον 2ο μήνα. Είχα μόνιμα μία αίσθηση αηδίας στο στομάχι που μόνο με το φαί παίρναγε, γιαυτό και στο πρώτο 3μηνο έτρωγα αρκετά και το παραδέχτηκα. Τώρα όμως δεν τρώω και παίρνω πολύ βάρος. Το πρωί πίνω μισό ποτήρι χυμό πορτοκάλι και ένα αυγό βραστό χωρίς αλάτι και γάλα. Το μεσημέρι προσπαθώ να μην έχω καθόλου ψωμί. Σαν ποσότητες είναι κανονικές βέβαια αλλιώς πεινάω μετά από 2 ώρες που ένα φρούτο δεν κάνει τίποτα! Το βράδυ προσπαθώ να πίνω ένα γάλα. Για γλυκό τρώω λίγο σοκολάτα υγείας (μερικά κομματάκια, όχι όλη την σοκολάτα!!!!). Ε αυτό δεν θεωρείται φαγητό που σε βάζει να παίρνεις 1 κιλό σχεδόν την εβδομάδα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα! @tatouska εγώ είμαι στην 32 και έχω πάρει 15.... τα οποία είναι μπόλικα γιατί στις αρχές είχε ανοίξει η όρεξη τέρμα, είχα λυσσάξει για γλυκά, και όλο βγαίναμε έξω (να το γιορτάσουμε από δω να το γιορτάσουμε από κει ?) πραγματικά θεωρούσα ότι δεν έτρωγα ιδιαίτερα ΑΛΛΑ όταν μου έβαλε χέρι ο γιατρός, και το εραψα συνειδητοποίησα τι έτρωγα πριν (όχι ποσότητες καλά χαζά) τώρα θα φάω πρωινό (μόνο μαύρο ψωμί) με τυρί γαλοοπουλα και χυμο πορτοκαλι, μετά να φρούτο, μεσημέρι είτε ψητό με σαλάτα, είτε μακαρόνια με σάλτσα είτε όσπρια κτλ, απόγευμα ένα γιαουρτάκι ή να σμουθι και βραδυ σαλάτα που μπορεί να την κάνω σούπερ (ροκα σπανάκι τοματινια, παξιμαδακι, λίγο παρμεζάνα, γαλοπούλα) αν θέλω γλυκό Μετα πίνω γαλα με κακάο, σε πληροφορώ ότι με τέτοια διατροφή έχω πάρει 1 κιλό τον 6ο και 1.5 στον 7ο κι όπως καταλαβαίνεις τα μισα είναι του μωρου.,. Μήπως λοιπόν τρως χωρίς να το καταλαβαινεις;

Και γω τα ίδια τρώω και λιγότερα μη σου πω. Αλλά συνεχίζω και παίρνω 800γρ την εβδομάδα!!! Μακάρι να ήμουν στα 15κιλά στις 32 εβδομάδες! Έτσι όπως πάει θα περάσω τα 28!!!! Δηλαδή, κάνω μία παρασπονδία και μετά οι τύψεις τεράστιες! Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή η παρασπονδία μου κοστίζει για τα 800 γραμμάρια (και 1 κιλό καμιά φορά) Θα τρελαθώ...! Εγώ που ήμουν πάντα αδύνατη δεν θα μπορέσω ποτέ να τα χάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Χμμμμ, παρολο που δεν εχω φτάσει ακόμα στο μήνα σου (ελπίζω να φτάσω), οπότε μπορεί να λέω και βλακείες, γιατί δεν πάς να σου βγάλουν μια διατροφή ειδική για εγκύους ώστε να μην παίρνεις κιλα? Ή αν μπορεις να θερμιδομετρείς τη μέρα σου. Να δείς ποσες ειναι οι θερμιδες που πρέπει να προσλαμβάνεις στην κατάστασή σου, και να προσπαθείς να τις καταγράφεις και να τις μετράς. Επίσης αν δεν εχεις κάποιο θέμα να περπατάς. Νομίζω έιναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στην εγκυμοσύνη.

Και περπάτημα κάνω... και κολύμπι κάνω... και pilates κάνω...! Γυμνάζομαι πιο πολύ κι από πριν μείνω έγκυος!! Κανονικά πρέπει να πάω σε διατροφολόγο. Το ξέρω... Κάτι θα κάνω... Δεν πάει άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η tatouska είπε:

Και γω τα ίδια τρώω και λιγότερα μη σου πω. Αλλά συνεχίζω και παίρνω 800γρ την εβδομάδα!!! Μακάρι να ήμουν στα 15κιλά στις 32 εβδομάδες! Έτσι όπως πάει θα περάσω τα 28!!!! Δηλαδή, κάνω μία παρασπονδία και μετά οι τύψεις τεράστιες! Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή η παρασπονδία μου κοστίζει για τα 800 γραμμάρια (και 1 κιλό καμιά φορά) Θα τρελαθώ...! Εγώ που ήμουν πάντα αδύνατη δεν θα μπορέσω ποτέ να τα χάσω!

καλα θα τα χασεις. Η νυφη μου πηρε 30 και ηταν υπεραδυνατη και πλεον εχει επανλθει πληρως! Το σωμα επανερχεται στο σκαρι του! Απλα η βλακεια ειναι γιατι να μπεις στη διαδικασια να χασεις 30 κιλα. Οσο λιγοτερα εχεις να χασεις τοσο καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗπως κάτι άλλο συμβαίνει; θυρεοειδής ή κρυφές θερμίδες κρυφή ζάχαρη σε αυτά που επιλέγεις; μιλά με τον γιατρό σου και πήγαινε και σε διατροφολόγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα..στην πρώτη κύηση πήρα 6 κιλά κ στη δεύτερη 10..

Έχετε τσεκαρε θυροειδή ή καμπύλη σακχάρου; Συνήθως είναι μήνας κ κιλό( εγώ στην πρώτη έτσι πηγα κ ξεκίνησα από τον 3 να βάζω) κ στη δεύτερη την πάτησα λόγω θυροειδή

Στο δια ταύτα όμως :)

Μικρές ανυποψίαστες ...( Πόσο σας ζηλεύω που ρωτάτε πως θα τα χάσετε)!!! Με το ξενύχτι κ την κούραση στικάκια θα γίνεται..εγώ γέννησα Ιούνη κ πια είναι μείον 15..έχασα κ 5 από τα αρχικά...με δύο παιδιά μόνη μου χωρίς βοήθεια..

Επιπλέον ο θηλασμός να ξέρετε είναι υπέροχος σε αυτό..τρως σαν βόδι κ τα καις στον καναπέ..χαχα

Λοιπόν μη σκας για κιλά...μια ζ;τα θα επανέλθετε απλά δείτε μήπως είναι παθολογικό..

Τα φιλιά μου καλή λευτεριά κοριτσια

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

ΜΗπως κάτι άλλο συμβαίνει; θυρεοειδής ή κρυφές θερμίδες κρυφή ζάχαρη σε αυτά που επιλέγεις; μιλά με τον γιατρό σου και πήγαινε και σε διατροφολόγο! 

Δεν είχα ποτέ προβλήματα με θυρεοειδή... ούτε κανείς στην οικογένεια.. Ζάχαρη σίγουρα υπάρχει κρυμμένη (εκτός από την μία κοφτή που βάζω στον καφέ μου το πρωί) αλλά πάντα έτσι έτρωγα. Δεν έπαιρνα τόσα κιλά... Να πάω σε διατροφολόγο, αλλά που θα τον βρω τώρα? Ειδικά που είμαι και έγκυος? Και να τον εμπιστευτώ κιόλας?? Καμία φίλη μου ή γνωστή μου δεν πήγε σε διατροφολόγο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης για να έχω μία σύσταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Καλημέρα..στην πρώτη κύηση πήρα 6 κιλά κ στη δεύτερη 10..

Έχετε τσεκαρε θυροειδή ή καμπύλη σακχάρου; Συνήθως είναι μήνας κ κιλό( εγώ στην πρώτη έτσι πηγα κ ξεκίνησα από τον 3 να βάζω) κ στη δεύτερη την πάτησα λόγω θυροειδή

Στο δια ταύτα όμως :)

Μικρές ανυποψίαστες ...( Πόσο σας ζηλεύω που ρωτάτε πως θα τα χάσετε)!!! Με το ξενύχτι κ την κούραση στικάκια θα γίνεται..εγώ γέννησα Ιούνη κ πια είναι μείον 15..έχασα κ 5 από τα αρχικά...με δύο παιδιά μόνη μου χωρίς βοήθεια..

Επιπλέον ο θηλασμός να ξέρετε είναι υπέροχος σε αυτό..τρως σαν βόδι κ τα καις στον καναπέ..χαχα

Λοιπόν μη σκας για κιλά...μια ζ;τα θα επανέλθετε απλά δείτε μήπως είναι παθολογικό..

Τα φιλιά μου καλή λευτεριά κοριτσια

 

Μα τώρα βγήκε το παθολόγικο? Στα 38 μου χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα βάρους... πάντα μεταξύ 58 και 62 κιλά (τα τελευταία χρόνια 60-62 κιλά) και ύψος 1,73! Τι να πω.... θέλω να πέσω για ύπνο και να ξυπνήσω όταν γεννήσω όπου θα αρχίσω να χάνω τα κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να βγήκε τώρα το παθολογικό γιατί με την εγκυμοσύνη αλλάζουν πολλά. Κι εμείς που είχαμε από πριν πρόβλημα με θυρεοειδή, μας αυξήσαν τη δόση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όπως και ο διαβήτης μπορεί να εμφανιστεί μόνο στην κύηση και λέγεται διαβήτης κύησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμένα το πιο σωστό είναι να μιλήσεις πρώτα με τον γυναικολόγο σου να του πεις σοβαρά τους προβληματισμούς σου και αυτά που έχεις παρατηρήσει... καμπύλη σακχάρου δεν έχεις κάνει ακόμα; ίσως να του πεις να την κανεις πιο νωρίς την εξέταση και να την επαναλάβεις αν χρειάζεται αργότερα. Που μένεις; έχω δυο πολύ καλές Διαιτολογους και για εγκυμοσύνη αν θέλεις να πας μια επίσκεψη να τις δεις και το συζητήσεις και μαζί τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η κολλητή μου πήρε 30 κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη της αλλά είχε απορρυθμιστεί ο θυρεοειδής της και έτρωγε και αρκετά, βέβαια αν την ρωτούσες την ίδια θα σου έλεγε εντάξει δεν τρώω και μόλις την έβαλε σε δίαιτα κατάλαβε τι χαζομάρες έτρωγε. Πολλές γυναίκες παίρνουν αρκετό βάρος την εγκυμοσύνη γιατί χαλαρώνουν και τρωνε, δεν ειναι παθολογικό για όλες, αν είναι δυνατόν! Εντωμεταξύ κακά τα ψέματα  πεινας κιόλας! Αν όμως λες τρώω πολύ λίγο και παίρνω πολλά κιλά είναι θέμα, ΕΚΤΟΣ ΑΝ το σκεφτεις πιο προσεχτικά και δεις ότι όντως τρως... για μένα ξεκινά να σημειώνεις κάθε μέρα και κάθε ώρα τι τρως, και εσυ θα καταλάβεις και σε μια μελλοντική συναντηση με μια διαιτολόγο θα ναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για να ξεκινησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ εφόσον ο γιατρός σ είπε πως είσαι καλά τότε μην αγχώνεσαι. Κάθε σώμα έχει περιθώριο να πάρει κ άλλα κιλά. Επειδή εσύ είσαι αδύνατη πολύ για τ ύψος σου έχεις περιθώριο να πάρει κιλα κ να τα χάσεις εύκολα. Εγώ να σου πω μέχρι τ 7ο μηνα είχα πάρει 11 κ λέω πάει μέχρι να γεννήσω θα πάρω άλλα τόσα. Κ τσουπ ενώ έτρωγα παραπανω μέχρι τη μέρα π γέννησα πήρα μόνο 2 σύνολο 13. Στην τελική κοίτα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου κ τα κιλά θα φύγουν. Συμφωνώ με τη γλυκιά και αγαπημένη @finally μόλις γεννήσεις λίγο η κούραση λίγο τα ξενύχτια λίγο θα προσέξεις θα φύγουν. Θα βαζσεις κ τ μωρο στο καροτσι κ θα περπατάς ουτε θα τ καταλαβεις πβς θα φυγουν. Εγώ τα έχασα όλα τις πρώτες 40 μέρες κ 7 μήνες μετά είμαι κ μείον 2 από ότι ξεκίνησα. 

Στην τελική όσα είναι να μπουν αε μπουν. Γερά μωράκια να είναι όλα κ όλα τα άλλα γίνονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Μα τώρα βγήκε το παθολόγικο? Στα 38 μου χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα βάρους... πάντα μεταξύ 58 και 62 κιλά (τα τελευταία χρόνια 60-62 κιλά) και ύψος 1,73! Τι να πω.... θέλω να πέσω για ύπνο και να ξυπνήσω όταν γεννήσω όπου θα αρχίσω να χάνω τα κιλά!

Όταν λέω παθολογικό εννοώ στην κύηση πχ ο θυροειδης συχνά απορυθμιζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι στην 22η εβδομάδα (και 4 ημέρες) και έχω πάρει ήδη 14 κιλά!!!!!!

Και τα έχω πάρει χωρίς να τρώω! Τι εννοώ? Τους πρώτους 2 μήνες, ναι, το παραδέχομαι, έτρωγα. Αλλά εδώ και 3 μήνες προσέχω πολύ και κάνω μόνο 1 με 2 παρασπονδίες την εβδομάδα. Παρ'όλα αυτά ό,τι και να κάνω παίρνω περίπου 800γρ την εβδομάδα!! Κοντεύω να τρελαθώ!!! Θα περάσω τα 25 κιλά έτσι όπως πάω! Πως θα τα χάσω μετά??? Δεν τρώω γλυκά, δεν πίνω αναψυκτικά, δεν τρώω λιπαρά, έχω κόψει τα ψωμιά (ούτε τοστ πια!). Α! Και γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα!! Ήμουν όλη μου τη ζωή περίπου 60-62 κιλά (ύψος 1,73) και τώρα είμαι στα 76! Μα τι κάνω λάθος???

Ο γιατρός μου με βλέπει και μου λέει είσαι μια χαρά. Αλλά η ζυγαριά διαφωνεί!! Τι στο καλό????

Καλημέρα και με το καλό η εγκυμοσύνη σου.. Σε καταλαβαίνω.. Ήμουνα και εγώ 38 όταν γέννησα πριν 2 χρόνια.. ΄Ήμουνα πάντα αδύνατη, 68 κιλά με ύψος 1.80..  Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 2 πάνω στα 70 και εβαλα 25 κιλά χωρίς να το καταλάβω!!!.. Νόμιζα πως πρόσεχα αλλά έμπαιναν τα άτιμα.. Επειδή είμαι ψηλή ο γιατρός μου δεν το καταλάβαινε γιατί δεν μου φαινόταν και δεν με ζύγιζε..  Είχα και εγω μόνιμα μια αηδία στο στόμα που περνούσε μόνο με φαγητό.. Έφτασα 95 όταν γέννησα (είδα τη ζυγαριά και έπαθα σοκ..) αλλά ήταν  42η βδομάδα και το μωρό 4 κιλά..
Δυσκολεύτηκα ειναι η αλήθεια μετά.. Έχασα τα πρώτα 15 για την πλάκα λόγω θηλασμού, αλλά για τα υπόλοιπα χρειάστηκα διαιτολόγο και κανονική διατροφή και έφυγαν με κόπο.. Στην ηλικία μας είναι πιο δύσκολο, αλλιώς τα χάνεις στα 30 αλλιώς αργότερα.
Αλλά θα φύγουν μην ανησυχείς.. Εγώ ακόμα παιδεύομαι με 2-3 πάνω κάτω αλλά είμαι και λιχούδα!  τι να κάνουμε! Μετανιώνω που δεν πήγα σε διατροφολόγο όσο ήμουνα έγκυος, αν ξαναμείνω οπωσδήποτε θα πάω από την αρχή και σε όλη τη διάρκεια...

Προς το παρόν ακολούθησε ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και κατέγραφε ακριβώς ότι τρως, γράφοντας τα μπορεί να συνειδητοποιήσεις πως είναι περισσότερα από αυτά που νομίζεις!!

Και πάνω από όλα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και θα τα χάσεις μην ανησυχείς από τώρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα και με το καλό η εγκυμοσύνη σου.. Σε καταλαβαίνω.. Ήμουνα και εγώ 38 όταν γέννησα πριν 2 χρόνια.. ΄Ήμουνα πάντα αδύνατη, 68 κιλά με ύψος 1.80..  Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 2 πάνω στα 70 και εβαλα 25 κιλά χωρίς να το καταλάβω!!!.. Νόμιζα πως πρόσεχα αλλά έμπαιναν τα άτιμα.. Επειδή είμαι ψηλή ο γιατρός μου δεν το καταλάβαινε γιατί δεν μου φαινόταν και δεν με ζύγιζε..  Είχα και εγω μόνιμα μια αηδία στο στόμα που περνούσε μόνο με φαγητό.. Έφτασα 95 όταν γέννησα (είδα τη ζυγαριά και έπαθα σοκ..) αλλά ήταν  42η βδομάδα και το μωρό 4 κιλά..
Δυσκολεύτηκα ειναι η αλήθεια μετά.. Έχασα τα πρώτα 15 για την πλάκα λόγω θηλασμού, αλλά για τα υπόλοιπα χρειάστηκα διαιτολόγο και κανονική διατροφή και έφυγαν με κόπο.. Στην ηλικία μας είναι πιο δύσκολο, αλλιώς τα χάνεις στα 30 αλλιώς αργότερα.
Αλλά θα φύγουν μην ανησυχείς.. Εγώ ακόμα παιδεύομαι με 2-3 πάνω κάτω αλλά είμαι και λιχούδα!  τι να κάνουμε! Μετανιώνω που δεν πήγα σε διατροφολόγο όσο ήμουνα έγκυος, αν ξαναμείνω οπωσδήποτε θα πάω από την αρχή και σε όλη τη διάρκεια...

Προς το παρόν ακολούθησε ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής και κατέγραφε ακριβώς ότι τρως, γράφοντας τα μπορεί να συνειδητοποιήσεις πως είναι περισσότερα από αυτά που νομίζεις!!

Και πάνω από όλα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και θα τα χάσεις μην ανησυχείς από τώρα.. 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!!

Γενικά δεν 'σαβούριασα' καθόλου μέχρι τώρα. Να έχω φάει τους 5 μήνες 2 φορές πίτσα και 3 φορές σουβλάκια. Απλά προφανώς δεν υπολόγισα σωστά τις θερμίδες. Ξεκίνησα ήδη να μετράω θερμίδες και ελπίζω την άλλη εβδομάδα να μην δω πάλι άλλα 800γραμμάρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Για εμένα το πιο σωστό είναι να μιλήσεις πρώτα με τον γυναικολόγο σου να του πεις σοβαρά τους προβληματισμούς σου και αυτά που έχεις παρατηρήσει... καμπύλη σακχάρου δεν έχεις κάνει ακόμα; ίσως να του πεις να την κανεις πιο νωρίς την εξέταση και να την επαναλάβεις αν χρειάζεται αργότερα. Που μένεις; έχω δυο πολύ καλές Διαιτολογους και για εγκυμοσύνη αν θέλεις να πας μια επίσκεψη να τις δεις και το συζητήσεις και μαζί τους

Θα μου δώσει 2 Απριλίου να κάνω όλες αυτές τις εξετάσεις. Οπότε σε λίγο θα ξέρουμε. Ξεκίνησα τώρα να μετράω θερμίδες σε ό,τι τρώω και θα δω μήπως έκανα εγώ βλακείες και δεν το είχα πάρει χαμπάρι (γιατί και τα υγιεινά έχουν θερμίδες...). Μένω Αθήνα, Βόρεια προάστεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα σε βολέψουν, η μια είναι νέα Σμύρνη και η άλλη Πειραιά...ενώ κι εγώ βόρεια προάστια αλλά πήγαινα πριν μείνω έγκυος τώρα ούτε να το σκεφτώ... δες τι θα δείξουν οι εξετάσεις σου και το ξαναβλέπεις! 

Θερμιδες νομίζω είναι υπερβολικό να μετράς τώρα, είναι μια όμορφη περίοδος ευχαριστησου την! Γράφε αυτά που τρως και δες αν είναι πολλά, λίγα, ή αυτά που νομίζεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...