Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS...!! utrogestan και ζαλαδες


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια μου!

εδω και 5 μερες παιρνω utrogestan 100mg 1 τη μερα κι ενω τις αλλες μερες δεν μου ειχαν δημιουργησει κανενα συμπτωμα..

σημερα εχω τρομερους πονοκεφαλους και γυριζει το ταβανι..!! και λιγη ανακατωσουρα..!! μηπως ειναι απο τα uttogestan ή να αρχισω να χαιρομαι??

σας παρακαλω ας με βοηθησει καποια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@γωγω γωγω με το καλό να έχεις ευχάριστα ν μας πεις...!!!εγώ την προγεστερόνη δηλ τα utrogestan τα πήρα στην 7η εβδ της 2ης εγκυμ οσυνης μου λόγω μικρής αποκόλλησης..και μ δημιούργησαν άσχημη διάθεση...ανακατωσουρα είχα έτσι κ αλλιώς ..αλλα ζάλη δεν μ προκάλεσαν..μονο νεύρα !!ποτέ περιμένεις να δεις αν είσαι με το καλο?☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα τα χάπια είναι.. Εγώ  τα έπαιρνα πριν κοιμηθώ γιατί μια μέρα που τα πήρα πρωί κ βγήκα μετά, κόντεψα να λιποθύμησω από τις ζαλάδες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

καλησπερα κοριτσια μου!

εδω και 5 μερες παιρνω utrogestan 100mg 1 τη μερα κι ενω τις αλλες μερες δεν μου ειχαν δημιουργησει κανενα συμπτωμα..

σημερα εχω τρομερους πονοκεφαλους και γυριζει το ταβανι..!! και λιγη ανακατωσουρα..!! μηπως ειναι απο τα uttogestan ή να αρχισω να χαιρομαι??

σας παρακαλω ας με βοηθησει καποια..

Δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν είναι σύμπτωμα ενδεχόμενης εγκυμοσύνης. Αλλά η συγκεκριμενη ουσία πολλές φορές δημιουργεί αυτές τις παρενέργειες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Rena28 είπε:

@γωγω γωγω με το καλό να έχεις ευχάριστα ν μας πεις...!!!εγώ την προγεστερόνη δηλ τα utrogestan τα πήρα στην 7η εβδ της 2ης εγκυμ οσυνης μου λόγω μικρής αποκόλλησης..και μ δημιούργησαν άσχημη διάθεση...ανακατωσουρα είχα έτσι κ αλλιώς ..αλλα ζάλη δεν μ προκάλεσαν..μονο νεύρα !!ποτέ περιμένεις να δεις αν είσαι με το καλο?☺

σε 1 εβδομαδα!!

εκανα πρωτη φορα ενεση pregnyl τη δευτερα και μου ειπε μετα απο 10 μερες να κανω τεστ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω πολλα τεστ στο σπιτι και απο περιεργεια εκανα σημερα ενα και νομιζω ειναι θετικο..!!

κανονικα ειναι να κανω χοριακη τη πεμπτη αλλα εγω απο περιεργεια εκανα ενα..!!

 

IMG-058a4dce5cfa55aada75d279c2fcf191-V.jpg

IMG-f1932494d835a9cf5b114e933968473d-V.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σχεδόν τρεις μηνες παίρνω ουτρογεσταν από 6 τον 200 η αλήθεια είναι ότι δημιουργούν μια περίεργηφάση ζαλάδας υπνηλία ανακατωσούρα σε σημείο που το βράδυ ούτε τα λόγια μου δεν μπορώ να ελέγξω τίποτα σαν μαστουρομενει και τώρα που τα έχω μειώσει πάλι βλέπω περίεργα πράγματα .Για λιγότερες πάρενεργιες ρώτα τον γιατρό σου να τα πάρεις κολπικα δεν έχουν καθόλου συμπτώματα. Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Εγώ σχεδόν τρεις μηνες παίρνω ουτρογεσταν από 6 τον 200 η αλήθεια είναι ότι δημιουργούν μια περίεργηφάση ζαλάδας υπνηλία ανακατωσούρα σε σημείο που το βράδυ ούτε τα λόγια μου δεν μπορώ να ελέγξω τίποτα σαν μαστουρομενει και τώρα που τα έχω μειώσει πάλι βλέπω περίεργα πράγματα .Για λιγότερες πάρενεργιες ρώτα τον γιατρό σου να τα πάρεις κολπικα δεν έχουν καθόλου συμπτώματα. Καλή επιτυχία!!!

τον πηρα και μου ειπε οτι το θεωρει απιθανο να ειναι απο τα χαπια.

γιατι παιρνω 1 των 100mg, μια γορα την ημερα.

και οτι παρενεργειες εχουν οταν κανεις χρηση 200mg για 2-3 φορες τη μερα..

τι να πωω...

μακαρι να ειναι συμπτωμα και οχι παρενεργεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω και εμένα μου είχαν δημιουργήσει πρόβλημα μετά απο κάποιο καιρό χρήσης. Ζαλάδα, υπνηλία αρχικά, και μετα τρομερούς πονοκεφάλους.  Εγω στην αρχή έπαιρνα δύο, μετά ένα, και μετά με βαρέθηκε η γιατρός να γκρινιάζω και να την ρωτάω σε ΚΑΘΕ ραντεβού πότε τα σταματάμε και μου τα έκοψε :P Φιλικούς χαιρετισμούς απο τον 9ο μήνα, απολαύστε την αρχή της εγκυμοσύνης σας κορίτσια γιατί 8ος-9ος είναι ένα σκέτο γλέντι!!!!!! Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω εμένα αυτό το τεστ μου φαίνεται θετικοτατο..δε παίρνεις τ γιατρό σου ..μη8ως κ σου πει για χοριακη νωρίτερα?  @Fainareti  γλέντι δε λες τίποτα ..αλλα αυτό με τα ουτροτζεσταν από τ στόμα φαντάσου τον έπαιρνα κ τηλ..να του πω δε μπορώ κ μετά τ έπαιρνα κολπικα...δυσκολα χαπια...με το καλο να γεννήσεις !!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θετικο μου φαινεται και μενα!!!!!!! Ειδικα τοσο νωριτερα που το εκανες!!! Κανε μια χοριακη αυριο, ή επειδη δεν ξερω ποσες μερες νωριτερα εισαι, επαναλαβε το με τα πρωινα και παλι αφου εχεις στοκ απο τεστακια, παρτον τηλ και θα σου πει ποτε να κανεις την πρωτη χοριακη!!! Αχ μπραβοοοοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακια μου τι κουραγιο μου δινεται θα ξανα κανω και αυριο και αν ειναι παλι θετικο θα παω τεταρτη για χοριακη!!

εγω βεβαια δεν ειμαι κ τοσο αισιοδοξη γιατι το στηθος δεν λεει να πονεσει ή να πρηστει καθολου.. ενω στις περισσοτερες κοπελες απο εδω το στηθος ειναι απο τα πρωτα συμπτωματα..εμενα τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι όμορφη εικόνα! Ο λόγος όμως που σου είπε ο γιατρός σου να κάνεις τεστ 10 μέρες μετά το pregnyl είναι γιατί η ουσία του φαρμάκου αυτού είναι η χοριακή γοναδοτροπίνη. Δηλαδή, για όσο υπάρχει στον οργανισμό σου θα ανιχνεύεται και στα ούρα σου και θα δίνει ψευδώς θετικά αποτελέσματα στα τεστάκια. Αν ξανακάνεις αύριο πάλι μπορεί να βγει πιο αχνή που σημαίνει ότι αποβάλλεται σιγά-σιγά. Καλύτερα να περιμένεις μέχρι την Πέμπτη για να είσαι σίγουρη ότι η γραμμούλα που θα βγει θα είναι από το σποράκι σου! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αntelope είπε:

Τι όμορφη εικόνα! Ο λόγος όμως που σου είπε ο γιατρός σου να κάνεις τεστ 10 μέρες μετά το pregnyl είναι γιατί η ουσία του φαρμάκου αυτού είναι η χοριακή γοναδοτροπίνη. Δηλαδή, για όσο υπάρχει στον οργανισμό σου θα ανιχνεύεται και στα ούρα σου και θα δίνει ψευδώς θετικά αποτελέσματα στα τεστάκια. Αν ξανακάνεις αύριο πάλι μπορεί να βγει πιο αχνή που σημαίνει ότι αποβάλλεται σιγά-σιγά. Καλύτερα να περιμένεις μέχρι την Πέμπτη για να είσαι σίγουρη ότι η γραμμούλα που θα βγει θα είναι από το σποράκι σου! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

αχ μακαρι να μην ειναι ψευδως θετικο!!.

αλλα και παλι χωρις συμπτωματα δεν βλεπω φως!!

ουφ θα σκασω μεχρι να περασουν οι μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η γωγω γωγω είπε:

αχ μακαρι να μην ειναι ψευδως θετικο!!.

αλλα και παλι χωρις συμπτωματα δεν βλεπω φως!!

ουφ θα σκασω μεχρι να περασουν οι μερες!

ελπιζω να ειναι, αλλα αν δεν ειναι θα ρθω να σου παρω τα τεστ!!! αχαχαχα. Εχεις σπασει τα ρεκορ στα προωρα τεστακια.Ακου το γιατρο σου και κανε ο,τι σου λεει οποτε στο λεει. Εξαλλου θεμα χρονου ειναι το δικο σου όπως έχουμε ξαναπει. Βρηκατε τη λυση σου, μην αγχωνεσαι. (Δεν ηξερα για τη συσταση της pregnyl βρε.....Αν το ξερες κακως το εκανες κυριως για να μην αγχωθεις εσυ, γιατι το συγκεκριμενο τεστ ειναι θετικο, εχει ανιχνευσει ορμονη). Αναφορικα με τα συμπτωματα, απλα μην ψαχνεις γιατι η καθε μια εχει και αλλα. Οποτε ουτε αυτο ειναι δειγμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ σ εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος αλλά συμφωνώ με την @antelope. Έτσι όπως τ λέει είναι. Ειναι πολύ νωρις για να δείξει τ τεστ. Όσο για τ στήθος μη σε απασχολεί κ μην ψάχνεις συμπτώματα. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

ελπιζω να ειναι, αλλα αν δεν ειναι θα ρθω να σου παρω τα τεστ!!! αχαχαχα. Εχεις σπασει τα ρεκορ στα προωρα τεστακια.Ακου το γιατρο σου και κανε ο,τι σου λεει οποτε στο λεει. Εξαλλου θεμα χρονου ειναι το δικο σου όπως έχουμε ξαναπει. Βρηκατε τη λυση σου, μην αγχωνεσαι. (Δεν ηξερα για τη συσταση της pregnyl βρε.....Αν το ξερες κακως το εκανες κυριως για να μην αγχωθεις εσυ, γιατι το συγκεκριμενο τεστ ειναι θετικο, εχει ανιχνευσει ορμονη). Αναφορικα με τα συμπτωματα, απλα μην ψαχνεις γιατι η καθε μια εχει και αλλα. Οποτε ουτε αυτο ειναι δειγμα!

αχαχα ναι ναι κρατιεμαι με νυχια και δοντια να μην κανω..τωρα δεν ξερω ο αλλος εαυτος μου τα κανει εγω οχι!!χιχιχι

αμα θες να ρθεις να μου φυσυξεις λιγη μπεμπεδοσκονη μηπως φυτρωσει για τα καλα το σπορακι μου κι εμενα...????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κοριτσάκι μου! Σου το λέω για να μην απογοητευτείς αν το δεις αύριο αρνητικό. Θα ξαναπάρει μπρος τις επόμενες μέρες! Όσο για τα συμπτώματα (ή την απουσία τους), μη δίνεις σημασία, δεν υπάρχει τίποτα στάνταρντ όπως λένε και οι @Kat-Cat & @Diwni. Ξέρουν από πείρα! Υπομονή και αισιοδοξία! Θα έρθει, θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ σ εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος αλλά συμφωνώ με την @antelope. Έτσι όπως τ λέει είναι. Ειναι πολύ νωρις για να δείξει τ τεστ. Όσο για τ στήθος μη σε απασχολεί κ μην ψάχνεις συμπτώματα. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

ναι ναι το ξερω οτι ειναι νωρις..αλλα εσεις με καταλαβαινετε!!

τρωγωμεε..

θα περιμενω νεχρι τεταρτη-πεμπτη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Αntelope είπε:

Μακάρι κοριτσάκι μου! Σου το λέω για να μην απογοητευτείς αν το δεις αύριο αρνητικό. Θα ξαναπάρει μπρος τις επόμενες μέρες! Όσο για τα συμπτώματα (ή την απουσία τους), μη δίνεις σημασία, δεν υπάρχει τίποτα στάνταρντ όπως λένε και οι @Kat-Cat & @Diwni. Ξέρουν από πείρα! Υπομονή και αισιοδοξία! Θα έρθει, θα δεις!

μακαριιι...

και σε ευχαριστω παρα πολυυυ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η γωγω γωγω είπε:

αχαχα ναι ναι κρατιεμαι με νυχια και δοντια να μην κανω..τωρα δεν ξερω ο αλλος εαυτος μου τα κανει εγω οχι!!χιχιχι

αμα θες να ρθεις να μου φυσυξεις λιγη μπεμπεδοσκονη μηπως φυτρωσει για τα καλα το σπορακι μου κι εμενα...????

Βρε ειμαι σιγουρη πως θα ρθει!!! Σιγουρη!!! Δε χρειαζεσαι καν μπεμπεδοσκονη. Εχετε ξεκινησει πολυ στοχευμενη προσπαθεια και κοντοζυγωνει. Απλα μη βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια πρωιμων τεστ γιατι να ειδες τωρα το μονο που πετυχαινεις ειναι το θετικο τεστ που σε αλλες περιπτωσεις θα πανηγυριζαμε, να θεωρουμε πως ισως ειναι λογω της ενεσης (που εγω πχ επειδη ειμαι ασχετη δεν ηξερα καν οτι π[εριεχει τη συγκεκριμενη ορμονη). Κανε το τεστακι την πεμπτη που σου ειπε ο γιατρος σου και εκει θα ναι ξεκαθαρο το αποτελεσμα!!! Ηρθε η Δευτερα σχεδον, λιγο εμεινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

Βρε ειμαι σιγουρη πως θα ρθει!!! Σιγουρη!!! Δε χρειαζεσαι καν μπεμπεδοσκονη. Εχετε ξεκινησει πολυ στοχευμενη προσπαθεια και κοντοζυγωνει. Απλα μη βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια πρωιμων τεστ γιατι να ειδες τωρα το μονο που πετυχαινεις ειναι το θετικο τεστ που σε αλλες περιπτωσεις θα πανηγυριζαμε, να θεωρουμε πως ισως ειναι λογω της ενεσης (που εγω πχ επειδη ειμαι ασχετη δεν ηξερα καν οτι π[εριεχει τη συγκεκριμενη ορμονη). Κανε το τεστακι την πεμπτη που σου ειπε ο γιατρος σου και εκει θα ναι ξεκαθαρο το αποτελεσμα!!! Ηρθε η Δευτερα σχεδον, λιγο εμεινε.

σε ευχαριστω και παλι...θα κανω υπομονη..απο αυριο δουλεια παλι και θα περασουν οι μερες..!!

ουφ...??

θελωω ενα μωρακιιιιιιι!!!

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ??☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η γωγω γωγω είπε:

σε ευχαριστω και παλι...θα κανω υπομονη..απο αυριο δουλεια παλι και θα περασουν οι μερες..!!

ουφ...??

θελωω ενα μωρακιιιιιιι!!!

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ??☹

εισαι σε καλο δρομο λεμε. Ηρεμησε και ολα καλα θα πανε! Ασε αυριο ξεκιναει τοσο φορτωμενη εβδομαδα....που παναγια μου βοηθα θα ναι.....Τελοσπαντων. Ευχομαι με καλα νεα τουλαχιστον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

εισαι σε καλο δρομο λεμε. Ηρεμησε και ολα καλα θα πανε! Ασε αυριο ξεκιναει τοσο φορτωμενη εβδομαδα....που παναγια μου βοηθα θα ναι.....Τελοσπαντων. Ευχομαι με καλα νεα τουλαχιστον!

εσενα πως κυλαει η εγκυμοσυνη σου??καλααααα??

γιατι φορτωμενη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εσενα πως κυλαει η εγκυμοσυνη σου??καλααααα??

γιατι φορτωμενη?

Εχω πολλη δουλειά και δυσκολη δουλεια η οποια δε θα τελειωσει καν αυτην την εβδομαδα. Η εγκυμοσυνη αγνωστο καθως ουτε το πρωτο ραντεβου δεν εχω κανει ακομα. Ελπιζω την παρασκευή να έχω μια πρώτη εικονα. Ακομα δεν το ξερει κανεις ουτε οι γονεις γιατι εχω μεγαλο φοβο... (Γιαυτο σου λεω, μετα ερχονται αλλα αγχη....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...