Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δίδυμα με διαφορά ανάπτυξης - διαφορά 7 ημερών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, τις ήδη, τις μέλλουσες και τις επίδοξες...

Είμαι στην 15η εβδομάδα και θα ήθελα την γνώμη σας. Στην τελευταία επίσκεψη μας στο γυναικολόγο βρήκε ότι τα διδυμάκια μου έχουν μια διαφορά ανάπτυξης, όχι σε σχέση με το βάρος τόσο, αλλά φαίνεται ότι το ένα είναι 7 ημερών πιο μικρό.

Αυτό είπε σημαίνει ότι μπορεί να έχει γίνει η σύλληψη του πρώτου και μετά από 7 ημέρες η σύλληψη του δεύτερου... Αυτό είναι το καλό σενάριο... Το κακό σενάριο είναι ότι έχουν ίσως ενωθεί κάπως οι δύο πλακούντες (καθώς βρίσκονται σε άλλο σάκο) και το ένα παίρνει αίμα από το άλλο.

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί, από το να είναι πρόωρα, μέχρι και να κινδυνεύει όλη η εγκυμοσύνη... Και σε αυτό προσθέτω ότι και το δεύτερο είναι και πολύ χαμηλά στον τράχηλο και ίσως πάμε σε περίδεση...

Έχει κάποια κοπέλα κάποια παρόμοια εμπειρία? Το να γίνει συλλήψη σε διαφορετικές μέρες είναι κάτι συνηθισμένο? Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας γιατί είμαι αρκετά αγχωμένη...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα δε ξέρω να σου απαντήσω, ξέρω όμως ζευγάρι που είχε διδυμακια με διαφορά καθώς όντως ήταν από άλλη σύλληψη. Το γεγονός ότι είναι σε δύο σάκους ενισχύει νομίζω αυτή την άποψη. Στην αρχή της κύησης δεν είχε φανεί κάποια διαφορά? Δε φαινόταν δλδ το ένα να είναι μεγαλύτερο από το άλλο? Νομίζω ότι αν από την αρχή είχαν περίπου μια εβδομάδα διαφορά λογικά ενισχύεται ακόμα παραπάνω η άποψη αυτή με τη σύλληψη. Ο γιατρός τι λέει? Πότε θα μπορέσετε να δείτε τι συμβαίνει? Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα και τα παιδάκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμερα... Babybaby σε ευχαριστώ για την απάντηση... Τα δύο εμβρύου δεν είχαν δείξει κάποια διαφορά ως τώρα... Η διαφορά τους ήταν πολύ μικρή... Και τώρα που μου είπε ο γιατρός αυτό, δεν είναι οτι έχουν κάποια σημαντική διαφορά στο μέγεθος... Το ένα είναι 125 και το άλλο 137 γραμμάρια νομίζω... Με την μέτρηση στο κεφαλάκι είδε ότι στο ένα η ανάπτυξή του φαίνεται μιας βδομάδας λιγότερο... Και όπως έγραψα και πριν, αν δεν είναι διαφορετική σύλληψη έχουμε πρόβλημα... Το ένα δλδ δεν αναπτύσσεται σωστά... Θα με δει σε 2 εβδομάδες... Μέχρι τότε όμως θα σκάσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η IoannaAn είπε:

Καλήμερα... Babybaby σε ευχαριστώ για την απάντηση... Τα δύο εμβρύου δεν είχαν δείξει κάποια διαφορά ως τώρα... Η διαφορά τους ήταν πολύ μικρή... Και τώρα που μου είπε ο γιατρός αυτό, δεν είναι οτι έχουν κάποια σημαντική διαφορά στο μέγεθος... Το ένα είναι 125 και το άλλο 137 γραμμάρια νομίζω... Με την μέτρηση στο κεφαλάκι είδε ότι στο ένα η ανάπτυξή του φαίνεται μιας βδομάδας λιγότερο... Και όπως έγραψα και πριν, αν δεν είναι διαφορετική σύλληψη έχουμε πρόβλημα... Το ένα δλδ δεν αναπτύσσεται σωστά... Θα με δει σε 2 εβδομάδες... Μέχρι τότε όμως θα σκάσω... 

καλησπέρα και ευχομαι με το καλο τα μωρακια σου.να σκεφτεσαι θετικα.

αν κ δεν εχω εμπειρια απο διδυμη κυηση - εχω κατα καποιο τροπο μαθει αρκετα για τους πλακουντες και το πως τρεφουν τα μωρα. 

μια φιλη της οποια τα διδυμακια ειναι τωρα ενος ετους, ειχε απο τη μεση της εγκυμοσυνης της το ιδιο θεμα.της ελεγαν το ενα ειναι λιγο μικροτερο απο το αλλο. 

οταν γεννηθηκαν ειχαν τελικα αρκετη διαφορα, απλα γιατι το ενα δεν τρεφοταν καλα. τα μωρα ειναι σημερα μια χαρουλα κ υγιεστατα κ τα 2.

να ρωτησεις το γιατρο σου τι μπορει να σημαινει αυτο με τον πλακουντα,κυριως επειδη ειναι νωρις ακομη στην εγκυμοσυνη αλλα να εισαι αισιοδοξη.

εισαι απο εξωσωματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dim83 μου είπε ότι αν ενώνονται οι πλακουντες το ένα τραβάει αίμα και το αλλο υποσιτιζεται. Αγχώνομαι γιατί ακριβώς είναι πολύ νωρίς και επειδή μου είχε πει για περιδεση και τώρα μου το τρεναρε... λέω λες να χρειαστεί να επέμβει και δεν μου κάνει περιδεση?

Δεν είμαστε από εξωσωματική... 

Ελπίζω στο καλύτερο αλλά όπως και να το κάνουμε είμαι με το άγχος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου οι γιατροί ποτέ δεν μπορούν να υπολογίσουν ακριβή ημερομηνία κ σε μονήρη κύηση κ εμένα 2 φορές έβγαινε μεγαλύτερο κατά μία βδομάδα( πράγμα αδύνατο λόγω εξωσωματικής κ τα δυο μου παιδιά) γέννησα κανονικά..οπότε μην αγχώνεσαι αυτό που σε νοιάζει είναι το βάρος κ ο τράχηλος καλή εγκυμοσύνη να ζεις! Όλα κατά ευχην

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@IoannaAn είμαι και εγώ έγκυος σε διδυμάκια με διαφορετικούς σάκους, τώρα μπήκα στην 17η εβδομάδα!! Ο γιατρός απο την αρχή μου είχε πει οτι είναι πολύ καλό το οτι είναι σε διαφορετικούς σάκους γτ ποτέ δεν θα έχουμε το πρόβλημα οτι το ένα θα τρέφεται εις βάρος του άλλου.. Όταν έχουμε κάνει μετρήσεις δεν μου έχει αναφέρει ποτέ πόσο εβδομάδων είμαι βάση υπερήχου, βλέπουμε την καρδούλα και πόσο περίπου ζυγίζουν, το ένα είναι ένα τσακ μεγαλύτερο απο το άλλο σε μέγεθος και βάρος!! Μην αγχώνεσαι, οι υπέρηχοι δεν μας βγάζουν πάντα σωστές μετρήσεις είναι στο περίπου ίσως η θέση του εμβρυου να μην δίνει τη δυνατότητα να γίνονται σωστές μετρήσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/03/2018 at 7:20 ΜΜ, ο/η IoannaAn είπε:

Dim83 μου είπε ότι αν ενώνονται οι πλακουντες το ένα τραβάει αίμα και το αλλο υποσιτιζεται. Αγχώνομαι γιατί ακριβώς είναι πολύ νωρίς και επειδή μου είχε πει για περιδεση και τώρα μου το τρεναρε... λέω λες να χρειαστεί να επέμβει και δεν μου κάνει περιδεση?

Δεν είμαστε από εξωσωματική... 

Ελπίζω στο καλύτερο αλλά όπως και να το κάνουμε είμαι με το άγχος... 

ακομη και αν οντως το ενα ειναι λιγο μεγαλυτερο (με τον υπερηχο οι μετρησεις ειναι στο περιπου) δεν σημαινει κατι απαραιτητα κακο.να εισαι ψυχραιμη κοριτσι μου και ολα να πανε καλα. τα διδυμα σχεδον ποτε δεν εχουν το ιδιο βαρος.θα το δειτε κ παρακατω στην εγκυμοσυνη. εσυ να ξεκουραζεσαι κ ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!! Αλήθεια δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Η διαφορά τους δεν είναι μεγάλη (να φανταστείτε το ένα είναι 125 και το αλλο 137 γραμμάρια). Την διαφορά την είδε στη μέτρηση του κεφαλιού... Και το πρόβλημα δεν ήταν ότι το ένα εμβρύου είναι πιο μικροσωμο αλλά μικρότερης εβδομάδας... Μπέρδεμα δλδ... Να φανταστείτε με έστειλε σε άλλο, ειδικό γιατρό την επόμενη φορά... Ελπίζω να μην είναι τπτ και ο γιατρός μου απλά να είναι πολύ προσεκτικός στη λεπτομέρεια... 

@Finally σε ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι τα μικρούλια σου

@Mariloux σου εύχομαι τα καλύτερα και για τα δικά σου διδυμάκια... Μαζί πάμε... Στην 16η είμαι... 

@Dim83 σε ευχαριστώ πολύ... προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και ξεκουράζομαι... Φοβάμαι και προσέχω όσο με παίρνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@IoannaAn  Εχω κι εγω διδυμακια και στην 21 εβδομαδα εκανα εκτακτη περιδεση τραχηλου αν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορια μην διστασεις να με ρωτησεις. Κι εμας εχουν διαφορα 4-5 ημερων και φαινονται μια εβδομαδα μεγαλυτερα οποτε μαλλον δεν ειναι και τοσο ακριβεις οι μετρησεις, ειναι προσεγγιστικες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elinagk σ ευχαριστώ πολύ!!! μου δίνεις πολύ κουράγιο... Μακάρι και τα δικά μου να είναι έτσι και να μην έχει το ένα πρόβλημα ανάπτυξης... 

Θα χρειαστώ και γω λογικά περιδεση... Ο τραχηλος μου είναι μακρύς αλλά το ένα είναι πολύ χαμηλά... 

Με το καλό τα μικρουλια σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elinagk καλημέρα!!! Κορίτσι μου αν είσαι μέσα σε παρακαλώ πες μου πως πήγες για επείγουσα περιδεση? Με τι συμπτώματα? Είχες αιμορραγία? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IoannaAn είπε:

@elinagk καλημέρα!!! Κορίτσι μου αν είσαι μέσα σε παρακαλώ πες μου πως πήγες για επείγουσα περιδεση? Με τι συμπτώματα? Είχες αιμορραγία? 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων... 

Καλημέρα!! Πήγα για  β επιπέδου και είχα μήκος τραχήλου 9 mm. Και για αυτό έκανα επείγουσα περιδεση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elinagk καλημέρα κορίτσι μου!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! 

Είδα λίγο αίμα και φοβήθηκα... Τελικά δεν ηταν τίποτα... Κουράστηκα λίγο παραπάνω... 

Ο τράχηλός μου είναι πάνω από 5cm. Απλά ο ένας πλακούντας είναι πολύ χαμηλά και δημιουργεί πρόβλημα... Εσένα ξαφνικά φάνηκε τόσο μικρός ή είχε δείξει δείγματα ότι στενεύει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήταν 3.7 σε 2 εβδομάδες πήγε  2.4 και σε  άλλες  2 εβδομάδες 0.9 cm.  Εγώ είχα θέμα με ανεπάρκεια τραχήλου και στην πρώτη εγκυμοσύνη...  Να ξεκούραζεσαι και όλα καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Kοριτσακι μου τι 

στις On 13/3/2018 at 12:06 ΠΜ, ο/η IoannaAn είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!! Αλήθεια δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Η διαφορά τους δεν είναι μεγάλη (να φανταστείτε το ένα είναι 125 και το αλλο 137 γραμμάρια). Την διαφορά την είδε στη μέτρηση του κεφαλιού... Και το πρόβλημα δεν ήταν ότι το ένα εμβρύου είναι πιο μικροσωμο αλλά μικρότερης εβδομάδας... Μπέρδεμα δλδ... Να φανταστείτε με έστειλε σε άλλο, ειδικό γιατρό την επόμενη φορά... Ελπίζω να μην είναι τπτ και ο γιατρός μου απλά να είναι πολύ προσεκτικός στη λεπτομέρεια... 

@Finally σε ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι τα μικρούλια σου

@Mariloux σου εύχομαι τα καλύτερα και για τα δικά σου διδυμάκια... Μαζί πάμε... Στην 16η είμαι... 

@Dim83 σε ευχαριστώ πολύ... προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη και ξεκουράζομαι... Φοβάμαι και προσέχω όσο με παίρνει... 

Κοριτσάκι μου τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...
στις On 11/3/2018 at 9:59 ΜΜ, ο/η Finally είπε:

Κορίτσι μου οι γιατροί ποτέ δεν μπορούν να υπολογίσουν ακριβή ημερομηνία κ σε μονήρη κύηση κ εμένα 2 φορές έβγαινε μεγαλύτερο κατά μία βδομάδα( πράγμα αδύνατο λόγω εξωσωματικής κ τα δυο μου παιδιά) γέννησα κανονικά..οπότε μην αγχώνεσαι αυτό που σε νοιάζει είναι το βάρος κ ο τράχηλος καλή εγκυμοσύνη να ζεις! Όλα κατά ευχην

Kαλησπερα!επειδή έχω παρόμοια εμπειρία μπορούμε να επικοινωνησουμε με κάποιο άλλο τρόπο για να με βοηθησετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...