Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πανικός για την επικειμενη γεννα μου


Recommended Posts

Γεια σας.Ειμαι νεα στο φορουμ.Εχω μπει 2 βδομασες στο μηνα μου στο α παιδι.Εδω κ 10 μερες ζω σε εναν πανικο τρομο.Φοβαμαι τοσο πολυ που κανενας δε μπορει να με ηρεμησει.Δε μπορω πια να κοιμηθω γιατι το σκεφτομαι κ πανικοβαλλομαι.Φοβαμαι οτι θα με πιασουν αφορητοι πονοι μεσα στον υπνο κ δε θα αντεξω.Δεν τον βασταω τον αριμο με τπτ.Ξυπναω μεσα σε μιση ωρα με ταχυπαλμια μουδιασμςνη κ πανικοβλητη.Θα προλαβω να παω στο μαιευτηειο?Κ αν παω ηδη με διαστολη μεγαληβκ δε προλαβω επισκληρησιο?Κ αν δε με πιασει?Ο γιατρος κ η μαια δε μπορουν να με κανουν καλα οπως κ οσοι προσπαθουν.τρεμω στους πονους κ πως θα ειναι η ολη διαδικασια.Δε μπορω να σκεφτω το αποτελεσμα μονο τον δοβο κ ρο αγχος που με εχει κυριευσει :-( :-'(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Σε ποια περιοχή μένεις; υπάρχει μια μκο που λέγεται φαιναρετη αν την ψάξεις στο Ίντερνετ θα την βρεις πολύ εύκολα που είναι για το άγχος των εγκύων και των νέων μαμάδων... έχει γραμμή υποστήριξης τηλεφωνική αν σου πέφτει μακριά για να πας... περιοχή είναι νέα Σμύρνη αλλά εξυπηρετούν τηλεφωνικά όλη τη Ελλάδα... και φυσικά ειναι δωρεάν... 

να σου πω ότι έχω βαρέσει κι εγώ άγχος μεγάλο και φοβάμαι παρά πολύ τον τοκετό αν και μόλις μπαίνω στον 8ο... 

τηλεφωνησε τους να σε βοηθήσουν όσο γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου κ με τ καλό τ μωράκι σου! Πίστεψε με αν σπάσουν τα νερά η αν σε πιάσουν οι πόνοι θα κανεις μερικές ώρες να γεννήσεις. Σκέψου πως στην αρχή είναι ήπιοι κ έρχονται ανά διαστήματα. Είναι υποφέρτοι πολύ. Θα δεις πως όταν έρθει η ώρα θα πεις αντέχω ακόμη για επισκληριδιο. Όταν νιώσεις πως δ αντέχεις θα κανεις την επισκληριδιο σου κ θα σε πιάσει αμέσως. Πόνοι δυνατοί δ θα σε οθασουβ αμέσως ώστε να μην προλάβεις να κάνεις επισκληριδιο. Ωστόσο αν γινόταν Αυτό,πράγμα απίθανο, πάει να πει πως θα σε έπιαναν οι πόνοι κ στην ώρα θα γεννούσες οπότε χάλαλι η επισκληριδιος.

Δικαιολογημένοι οι φόβοι σου άλλα πίστεψε με όταν έρθει η ώρα όλα θα είναι πολύ πιο υπιφερτα από ότι φαντάζεσαι τώρα. Κ γ μόλις είχα μπει στο μήνα μ είχα άγχος λ έλεγα άντε να γεννήσω να μ φύγει τ άγχος τ τοκετού. Τελικά ενώ πονούσα για πολλές ώρες δ ήταν τόσο επώδυνο όσο φανταζόμουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλησπέρα! Σε ποια περιοχή μένεις; υπάρχει μια μκο που λέγεται φαιναρετη αν την ψάξεις στο Ίντερνετ θα την βρεις πολύ εύκολα που είναι για το άγχος των εγκύων και των νέων μαμάδων... έχει γραμμή υποστήριξης τηλεφωνική αν σου πέφτει μακριά για να πας... περιοχή είναι νέα Σμύρνη αλλά εξυπηρετούν τηλεφωνικά όλη τη Ελλάδα... και φυσικά ειναι δωρεάν... 

να σου πω ότι έχω βαρέσει κι εγώ άγχος μεγάλο και φοβάμαι παρά πολύ τον τοκετό αν και μόλις μπαίνω στον 8ο... 

τηλεφωνησε τους να σε βοηθήσουν όσο γίνεται! 

Τιιιι να μου κανουν οι ερμοι????Θα τρεχουν σε ψυχιατρους μετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου κ με τ καλό τ μωράκι σου! Πίστεψε με αν σπάσουν τα νερά η αν σε πιάσουν οι πόνοι θα κανεις μερικές ώρες να γεννήσεις. Σκέψου πως στην αρχή είναι ήπιοι κ έρχονται ανά διαστήματα. Είναι υποφέρτοι πολύ. Θα δεις πως όταν έρθει η ώρα θα πεις αντέχω ακόμη για επισκληριδιο. Όταν νιώσεις πως δ αντέχεις θα κανεις την επισκληριδιο σου κ θα σε πιάσει αμέσως. Πόνοι δυνατοί δ θα σε οθασουβ αμέσως ώστε να μην προλάβεις να κάνεις επισκληριδιο. Ωστόσο αν γινόταν Αυτό,πράγμα απίθανο, πάει να πει πως θα σε έπιαναν οι πόνοι κ στην ώρα θα γεννούσες οπότε χάλαλι η επισκληριδιος.

Δικαιολογημένοι οι φόβοι σου άλλα πίστεψε με όταν έρθει η ώρα όλα θα είναι πολύ πιο υπιφερτα από ότι φαντάζεσαι τώρα. Κ γ μόλις είχα μπει στο μήνα μ είχα άγχος λ έλεγα άντε να γεννήσω να μ φύγει τ άγχος τ τοκετού. Τελικά ενώ πονούσα για πολλές ώρες δ ήταν τόσο επώδυνο όσο φανταζόμουν. 

Να σαι καλα.Σκιαζομαι στη σκεψη κ μονο οτι μαλλον θα ειναι βραδυ κ φοβαμαι πως θα ειναι δυνατοι.Επισκληρηδιο θα κανω ο κοσμος να γυρισει τουμπα.Κ αν κανουν στο μητερα απο διαστολη 2 ακοόμα καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη στεναχωριέσαι κ αν θες εσύ θα σ κάνουν κ από διαστολή 1. Δε θα φθάσεις να είναι τόσο δυνατοί. Θα ξεκινήσουν σιγά σιγά. Μόλις δεις πως δ αντέχεις τσουπ η ενεσουλα κ έτοιμη. Ολα Καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

Μη στεναχωριέσαι κ αν θες εσύ θα σ κάνουν κ από διαστολή 1. Δε θα φθάσεις να είναι τόσο δυνατοί. Θα ξεκινήσουν σιγά σιγά. Μόλις δεις πως δ αντέχεις τσουπ η ενεσουλα κ έτοιμη. Ολα Καλά θα πάνε!

Μακαρι ? Με τι θα τους συγκρινατε τους πονους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Μη στεναχωριέσαι κ αν θες εσύ θα σ κάνουν κ από διαστολή 1. Δε θα φθάσεις να είναι τόσο δυνατοί. Θα ξεκινήσουν σιγά σιγά. Μόλις δεις πως δ αντέχεις τσουπ η ενεσουλα κ έτοιμη. Ολα Καλά θα πάνε!

Μακαρι ? Με τι θα τους συγκρινατε τους πονους?Γιατι εχω παρακολουθησει εδω μεσα συζητησεις του τυπου οι συσπασεις ηταν σαν δυνατοι κλωτσια αφορητοι πονοι σαν να σου στριβουν τα εντερα σαν να σε σφαζουν ουρλιαζα κ τετοια.Κ που με εστειλε ο γιατρος μου για μαθηματα εστω κ τωρα....ειλικρινα δε πιστευω οτι θα μου κανουν κ κατι ετσι οπως ειμαι τρελαμενη ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό το μπαμπάκι σου.  Εγώ ακόμα είμαι στην 16η εβδομάδα αλλά και τι δε θα δινα να ήμουν στην θέση σου και να είχα μπει στο μήνα μου. Θέλω τόσο πολύ να το δω, να το πιάσω στα χέρια μου! Το άγχος είναι απολύτως φυσιολογικό. Και όλες μας κάπως έτσι είμαστε μπροστά στο άγνωστο και στον επικείμενο πόνο. Αλλά προσπάθησε να μη σκέφτεσαι αρνητικά. Σκέψου μόνο το μωράκι σου κι ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να το πάρεις στην αγκαλιά σου! Όλα θα πάνε τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω εγώ πως τους ένιωθα. Δεν ξέρω αν κάθε γυναίκα τους βιώνει διαφορετικά. Σίγουρα έχουμε η κάθε μια μας άλλη αντοχή στον πονο άλλα με την επισκληριδιο δ θα καταλάβεις τπτ. Εγώ που έφθασα σε πόνους λεπτού για να κάνω επισκληριδιο θα σ πω ότι ήταν σαν να σφίγγοταν παρά πολύ η κοιλιά μου. Οι πόνοι έρχονται κ φεύγουν κ σιγά σιγά ανεβαίνουν σε συχνότητα κ ένταση. Σίγουρα έχεις κ τώρα κάποιες συσπάσεις μιας π είσαι στο μήνα σου. Ε σκέψου στην αρχή κάπως έτσι θα είναι. Μόλις δεις πως δ αντέχεις θα κανεις την επισκληριδιο σου κ θα είσαι μια χαρα. Εγώ πονούσα πολλές ώρες άλλα άντεχα. Η κοπέλα π είμασταν στο ίδιο δωμάτιο δ είχε καθόλου πόνους. Μόνο σαν 9ονους περιόδου μ είπε. Έκανε επισκληριδιο μόνο κ μόνο για την ωρα π θα έβγαινε τ μωρο. Άκουσε με είχα διαβάσει κάθε ιστορία γέννας, εύκολες, δύσκολες κτλ. Μόνο άγχος πρόσθετα στον εαυτό μου. Κανένας δ μπορεί να σ πει πως θα είναι η δική σ γέννα. Αλλά πίστεψε με εφόσον θα κανεις επισκληριδιο δ θα καταλάβεις τπτ στο υπόσχομαι αυτό. Στην τελική δες το έτσι. Ο τοκετός θα διαρκέσει μερικές ώρες. Δ θα κρατήσει για μήνες! Πόσο θα σ πάρει; 8; 10; 15 ωρες; αυτό είναι κ τέλος. Θα χεις τ μωράκι σ στην αγκαλιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Φοβού είπε:

Γεια σας.Ειμαι νεα στο φορουμ.Εχω μπει 2 βδομασες στο μηνα μου στο α παιδι.Εδω κ 10 μερες ζω σε εναν πανικο τρομο.Φοβαμαι τοσο πολυ που κανενας δε μπορει να με ηρεμησει.Δε μπορω πια να κοιμηθω γιατι το σκεφτομαι κ πανικοβαλλομαι.Φοβαμαι οτι θα με πιασουν αφορητοι πονοι μεσα στον υπνο κ δε θα αντεξω.Δεν τον βασταω τον αριμο με τπτ.Ξυπναω μεσα σε μιση ωρα με ταχυπαλμια μουδιασμςνη κ πανικοβλητη.Θα προλαβω να παω στο μαιευτηειο?Κ αν παω ηδη με διαστολη μεγαληβκ δε προλαβω επισκληρησιο?Κ αν δε με πιασει?Ο γιατρος κ η μαια δε μπορουν να με κανουν καλα οπως κ οσοι προσπαθουν.τρεμω στους πονους κ πως θα ειναι η ολη διαδικασια.Δε μπορω να σκεφτω το αποτελεσμα μονο τον δοβο κ ρο αγχος που με εχει κυριευσει :-( :-'(

Κοριτσάκι μου καταρχήν με το καλο σου εύχομαι. Διανύεις την ποιο υπέροχη στιγμή της ζωής σου, εχεις ενα μικρό πλασματάκι που το μεγάλωσες μεσα σου και κάποια στιγμή θα έρθει στην αγκαλίτσα σου. Η γέννα ειναι απο την φύση της μια επίπονη διαδικασία, πλέον όμως υπάρχουν τρόποι όπως η επισκληριδιος που ανέφερες. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην προλάβουν να σου κάνουν. Ή που θα γεννήσεις αμέσως και δεν θα χρειαστεί ή που θα κανείς ώρες και σίγουρα θα σου την κάνουν. Ειναι μια φυσιολογική εξέλιξη. Εγω οταν καμία φορα αγχωνόμουν έλεγα όλες οι γυναίκες πως γεννάνε? Έπαθαν κατι? Άρα εγω γιατι να φοβηθώ? Και έτσι τα κατάφερα..μιλά με τον σύζυγο σου και με τον γιατρό σου και ζήτησε τους να σε βοηθήσουν. Εγω επειδή φοβόμουν λιγο ήμουν προετοιμασμένη. Γενικά στην ζωή μου θελω να ξερω ακριβώς που βρίσκομαι και τι θα κάνω και έτσι έκανα και στην εγκυμοσύνη. Ζήτησα απο τον γιατρό να μου πει ακριβώς τα βήματα και μάλιστα έβλεπα και βιντεάκια στο YouTube με φυσιολογικές γέννες γιατι ήθελα να ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ πως βγαίνει το μωρο και εμενα αυτο με ξεαγχωσε. Βρες και εσυ τον τροπο σου και θα δεις οτι δεν ειναι τίποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Θα σου πω εγώ πως τους ένιωθα. Δεν ξέρω αν κάθε γυναίκα τους βιώνει διαφορετικά. Σίγουρα έχουμε η κάθε μια μας άλλη αντοχή στον πονο άλλα με την επισκληριδιο δ θα καταλάβεις τπτ. Εγώ που έφθασα σε πόνους λεπτού για να κάνω επισκληριδιο θα σ πω ότι ήταν σαν να σφίγγοταν παρά πολύ η κοιλιά μου. Οι πόνοι έρχονται κ φεύγουν κ σιγά σιγά ανεβαίνουν σε συχνότητα κ ένταση. Σίγουρα έχεις κ τώρα κάποιες συσπάσεις μιας π είσαι στο μήνα σου. Ε σκέψου στην αρχή κάπως έτσι θα είναι. Μόλις δεις πως δ αντέχεις θα κανεις την επισκληριδιο σου κ θα είσαι μια χαρα. Εγώ πονούσα πολλές ώρες άλλα άντεχα. Η κοπέλα π είμασταν στο ίδιο δωμάτιο δ είχε καθόλου πόνους. Μόνο σαν 9ονους περιόδου μ είπε. Έκανε επισκληριδιο μόνο κ μόνο για την ωρα π θα έβγαινε τ μωρο. Άκουσε με είχα διαβάσει κάθε ιστορία γέννας, εύκολες, δύσκολες κτλ. Μόνο άγχος πρόσθετα στον εαυτό μου. Κανένας δ μπορεί να σ πει πως θα είναι η δική σ γέννα. Αλλά πίστεψε με εφόσον θα κανεις επισκληριδιο δ θα καταλάβεις τπτ στο υπόσχομαι αυτό. Στην τελική δες το έτσι. Ο τοκετός θα διαρκέσει μερικές ώρες. Δ θα κρατήσει για μήνες! Πόσο θα σ πάρει; 8; 10; 15 ωρες; αυτό είναι κ τέλος. Θα χεις τ μωράκι σ στην αγκαλιά σου.

Καλημερουδια.Αχ θα ηταν απο τις τυχερες που ουτε στη περιοδο δε πονανε .Εγω καθε μηνα μεχρι λιποθυμιας οι πονοι κκ φαντασου την προηγουμενη κ την α μερα.Μεχρι ενεση αραλιγο να εκανα.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ @Φοβού να κάνω μια σαχλή ερώτηση...απο εκεί που θα βαρέσεις κρισάρες γιατί δεν πας με ραντεβού με καισαρική;;;

Απο την άλλη αν φοβάσαι αλλά θες να κάνεις φυσιολογικό τοκετό , σκέψου το εξής : Λες να είναι τόσο άσχημη εμπειρία που κάποιες αποφασίζουν να κάνουν 4 παιδιά;;;;;;;;;;;Τι είναι τρελές;;;;  Να έχεις το νου σου στο παιδάκι σου, και τα άλλα άφησε τα στους γιατρούς!! Αν πονάς πολύ θα σου κάνουν επισκληρίδιο..κάτσε τώρα ευχαριστήσου λίγο ύπνο που θα κάνεις καιρό να δεις μετά, και στο κάτω κάτω αγχώνεσαι οταν έρθει η ώρα. Μπορεί και να μην καταλάβεις και τίποτα...καμία δεν μπορεί να προβλέψει τον τοκετό που θα έχει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Fainareti είπε:

καλέ @Φοβού να κάνω μια σαχλή ερώτηση...απο εκεί που θα βαρέσεις κρισάρες γιατί δεν πας με ραντεβού με καισαρική;;;

Απο την άλλη αν φοβάσαι αλλά θες να κάνεις φυσιολογικό τοκετό , σκέψου το εξής : Λες να είναι τόσο άσχημη εμπειρία που κάποιες αποφασίζουν να κάνουν 4 παιδιά;;;;;;;;;;;Τι είναι τρελές;;;;  Να έχεις το νου σου στο παιδάκι σου, και τα άλλα άφησε τα στους γιατρούς!! Αν πονάς πολύ θα σου κάνουν επισκληρίδιο..κάτσε τώρα ευχαριστήσου λίγο ύπνο που θα κάνεις καιρό να δεις μετά, και στο κάτω κάτω αγχώνεσαι οταν έρθει η ώρα. Μπορεί και να μην καταλάβεις και τίποτα...καμία δεν μπορεί να προβλέψει τον τοκετό που θα έχει! 

Του το ζητησα αλλα επειδη εδω κ 1.5 βδομαδα εχω διαστολη 1 δε γινεται.Μεχρι την ωρα της επισκληρηδιου φοβαμαι.Γιατι στην περιοδο υποφερω κ δε ξερω πως θα αντεξω μεχρι την ωρα να παω στη κλινικη.Το ξερω σας κουρασα αλλα...ευχαριστω παντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2018 at 7:14 ΜΜ, ο/η babybaby είπε:

Κοριτσάκι μου καλώς ήρθες στην παρέα και με το καλό το μπαμπάκι σου.  Εγώ ακόμα είμαι στην 16η εβδομάδα αλλά και τι δε θα δινα να ήμουν στην θέση σου και να είχα μπει στο μήνα μου. Θέλω τόσο πολύ να το δω, να το πιάσω στα χέρια μου! Το άγχος είναι απολύτως φυσιολογικό. Και όλες μας κάπως έτσι είμαστε μπροστά στο άγνωστο και στον επικείμενο πόνο. Αλλά προσπάθησε να μη σκέφτεσαι αρνητικά. Σκέψου μόνο το μωράκι σου κι ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να το πάρεις στην αγκαλιά σου! Όλα θα πάνε τέλεια! 

Ποσο συμφωνώ μαζι σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 16/3/2018 at 2:30 ΜΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

@Φοβούτι έγινε; πως είσαι; 

Καλο μηνα!!Ηρθε ο μπεμπης μας στος 14/03!!!!Ολα καλα αν κ το τζιζ δε μας επιασε πολυ γιατι ανακαλυψαμε οτι εχω οσφυαλγια λογω δουλειας :-(. Μεσα σε 4 ωρες ηταν στην αγκαλια μας!!Τελικα η μαια μου ειναι στην φαιναρετη κ δε το ηξερα!!!Ειχα παει λιγο πριν το τοκετο γιατι με ειχαν φοβηθει κ μου ειπε ο γιατρος μου να παω στην μαια μου να μου μιλησει.Συμπτωση ε??Ολσ καλα!!!Τωρα τραγουδαμε...δεν κοιμαμαι τωρα πια τα βραδιαααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Φοβού είπε:

Καλο μηνα!!Ηρθε ο μπεμπης μας στος 14/03!!!!Ολα καλα αν κ το τζιζ δε μας επιασε πολυ γιατι ανακαλυψαμε οτι εχω οσφυαλγια λογω δουλειας :-(. Μεσα σε 4 ωρες ηταν στην αγκαλια μας!!Τελικα η μαια μου ειναι στην φαιναρετη κ δε το ηξερα!!!Ειχα παει λιγο πριν το τοκετο γιατι με ειχαν φοβηθει κ μου ειπε ο γιατρος μου να παω στην μαια μου να μου μιλησει.Συμπτωση ε??Ολσ καλα!!!Τωρα τραγουδαμε...δεν κοιμαμαι τωρα πια τα βραδιαααααα!!!!

Κοριτσι μου Νάσου ζήσει, να ειναι γέρος και δυνατός. Εσυ πως είσαι? Τελικά είδες που δεν χρειαζόταν ο φόβος?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Φοβού είπε:

Καλο μηνα!!Ηρθε ο μπεμπης μας στος 14/03!!!!Ολα καλα αν κ το τζιζ δε μας επιασε πολυ γιατι ανακαλυψαμε οτι εχω οσφυαλγια λογω δουλειας :-(. Μεσα σε 4 ωρες ηταν στην αγκαλια μας!!Τελικα η μαια μου ειναι στην φαιναρετη κ δε το ηξερα!!!Ειχα παει λιγο πριν το τοκετο γιατι με ειχαν φοβηθει κ μου ειπε ο γιατρος μου να παω στην μαια μου να μου μιλησει.Συμπτωση ε??Ολσ καλα!!!Τωρα τραγουδαμε...δεν κοιμαμαι τωρα πια τα βραδιαααααα!!!!

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου! Μπράβο! Σε βοήθησαν στη φαιναρετη;;; ποια είναι; γιατί πάω κι εγώ! Πως γέννησες; φυσιολογικά; τι καλά! Άντε και στα δικά μας :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ν σ ζησει..!!! εγω με ολο αυτο τ αγχος θελω ν μ περιγραψεις πως ηταν τελικα η γεννα σ...πως γεννησες ολα τ παντα...  κ μετα ν μ πεις αν τλκ αξιζε ολο αυτο τ αγχος ή αδικα εχασες τς τελευταιες "ξεγνοιαστες μερες μ τν κοιλιτσα σ¨.... 

κ οκ θ σ πω πως οι περισσοτερες πανω κατω τ ιδοημασταν..απλα τωρα μιλαμε εκ τ ασφαλους γτ εχουμε ηδη γεννησει...39 ημερων η μπεμπα μ σμρ...    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

ν σ ζησει..!!! εγω με ολο αυτο τ αγχος θελω ν μ περιγραψεις πως ηταν τελικα η γεννα σ...πως γεννησες ολα τ παντα...  κ μετα ν μ πεις αν τλκ αξιζε ολο αυτο τ αγχος ή αδικα εχασες τς τελευταιες "ξεγνοιαστες μερες μ τν κοιλιτσα σ¨.... 

κ οκ θ σ πω πως οι περισσοτερες πανω κατω τ ιδοημασταν..απλα τωρα μιλαμε εκ τ ασφαλους γτ εχουμε ηδη γεννησει...39 ημερων η μπεμπα μ σμρ...    

Αχ κοριτσι μου εσυ πως είσαι? Πως ειναι οι πρώτες μερες? Σχεδόν σαραντησατε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2018 at 9:20 ΜΜ, ο/η Mama2015 είπε:

Αχ κοριτσι μου εσυ πως είσαι? Πως ειναι οι πρώτες μερες? Σχεδόν σαραντησατε!!

σαραντησαμε επισημα σμρ..αλλα ευχουλα πηγαμε χθες στην εκκλησια κ πηραμε....κ ξεκινησαμε τς βολτες μας.... 

ειμαστε μια χαρα...φανταζομαι επειδη τ παιδακι μ ειναι ησυχο...κυριολεκτικα μαμ κακα κ νανι..  πριν δυο μερες μ εκανε κολικους...αλλαξαμε γαλα κ πηραμε κ σταγονες κ συνεχιζουμε οπως ημασταν πριν...  

γνκ μ αυτα π ακουω κ διαβαζω απο αλλες μαμαδες νμζω πως εχω τελειο παιδακι..!! ελπιζω ν συνεχισουμε ετσι κ ν γνκ ολα τ παιδακια ν ειναι ετσι ησυχα....   τεταρτη φευγω απο τν μαμα μ π μενω πανω απο 5 μηνες κ παω στον αντρα μ(λογω τς δουλειας τ κ τς καταστασης μ απο τν μεση τς εγκυμοσυνης δν μπορουσε ν μ βοηθαει κ εγω εφοσον ημουν στο κρεβατι 24 ωρες τ 24ωρο επρεπε ν εχω καποιον απο πανω μ...)  κ μ κακοφαινεται π αφηνω τν μανουλα μ....εκει μενει κ η πεθερα μ μαζι μας ε κ δν τ παμε κ τελεια... κ τ σκεφτομαι ολα... κ τν μαμα μ π θ τρελαθει π θ φυγουμε κ θ αδειασει τ σπιτι...  κοριτσια μν κανετε ποτε αυτο τ λαθος..γτ καλυτερα ειναι ν ζοριστεις στο σπιτι σ κ καποια στιγμη ν μαθεις παρα ν τ περασεις δυο φορες...  εγω τωρα θ βγω παλι απο τν σειρα μ κ μεχρι ν μπουμε παλι στην σειρα μας στο αλλο σπιτι θ ειναι πολυ ζορικο(κ χωρις τν μαμα μ,καλη κη βοηθεια τ αντρα μ αλλα ειναι αλλιως,μεχρι ν τ μαθει κ αυτος..)....  :(:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...