Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θεραπεία serpafar


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα θέλω τα φώτα σας...εδώ και 4 χρονια είχα πολλά προβλήματα με την περίοδο μου λόγω άγχους το οποίο αντιμετωπιζεται...πριν 8 μηνες ξεκινησαμε προσπαθειες για το πρωτο μας παιδακι με τον άντρα μου ποτε εκανα ωορρηξία ποτε όχι οποτε πριν ενα μήνα ξεκίνησα να κάνω πολλές εξετασεις ορμονολογικες κλπ οι οποίες δόξα το θεο μου βγήκαν άψογες μου είπε ο γιατρός μου και μάλιστα δεν το περιμενε κιόλας... Αποφασισαμε να ξεκινήσουμε θεραπεία με serpafar πρωτο μήνα μπαμ 3 ωοθυλάκια στη δεξια μόνο ωοθήκη χωρίς να σημαινει οτι έχω κάποιο θέμα στην αριστερή για πρώτο μήνα του ζήτησα να μην κάνω pregnyl οποτε εκανα έντονη ωορρηξία απο την ημερα της ωορρηξίας μέχρι και την τριτη ημερα περιόδου πόνοι εξαψεις το στήθος στο θεο και γενικά είχα πολλά σύμπτωματα με σιγουριά πρωτη φορά οτι είμαι έγκυος... Εδώ να πω οτι ο κύκλος μου είναι συνήθως 32 ημερών εκανα χοριακη αρνητικη εκανα την τριτη μέρα περιόδου  και υπερηχο όλα είναι καλά και ξεκίνησα την θεραπεία για δεύτερο μήνα και τώρα μου είπε να κανεις ο αντρας μου ενα σπερματοδιαγραμμα και εγώ να κάνω την pregnyl...και εδώ αφού έγραψα το κατεβατο μου κ γω θέλω να ρωτησω να κάνω την ένεση ή να περιμένω πρωτα τα αποτελεσματα του άντρα μου; Και πόσες παραπανω είναι οι πιθανότητες με την ένεση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Goan καλησπέρα αυτό  τον μήνα ξεκίνησα και εγώ πρόκληση ωορρηξίας σαν εσένα με διαφορετικά φάρμακα. κι επειδή τα έχω συζητήσει αυτά με τον γιατρό μου σου γράφω μπας και σε βοηθήσω λίγο. τα serpafar τα παίρνεις για να κάνεις ωάρια και την ένεση την κάνεις για να σπάσει το ωοθυλακιο να γίνει η ωορρηξία δεν είναι ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες από το 25% που έχουμε σε κάθε κύκλο απλά με την ένεση είσαι σίγουρη ότι έσπασε και το πότε περίπου για να κάνεις τις επαφές... ελπίζω να σε βοήθησα λίγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την ένεση είναι ελεγχόμενη η ωορηξια σε 36 ωρες περιπου ,οποτε έρχεστε σε επαφη την καταλληλη στιγμη.Δημιουργει τις ιδανικές συνθηκες.

Γνωμη ,απο τη στιγμη που παιρνεις σεπραφαρ κανε την πρεγκνιλ για να μεγιστοποιησεις τις πιθανότητες ασχετως σπερματος.Δεν αλλάζει κατι τωρα οτι σπέρμα και να έχεις.

Μόλις βγουν τα αποτελεσματα επαναπροσδιορίζεσαι στο τι θα κάνετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Goan είπε:

Κορίτσια καλησπέρα θέλω τα φώτα σας...εδώ και 4 χρονια είχα πολλά προβλήματα με την περίοδο μου λόγω άγχους το οποίο αντιμετωπιζεται...πριν 8 μηνες ξεκινησαμε προσπαθειες για το πρωτο μας παιδακι με τον άντρα μου ποτε εκανα ωορρηξία ποτε όχι οποτε πριν ενα μήνα ξεκίνησα να κάνω πολλές εξετασεις ορμονολογικες κλπ οι οποίες δόξα το θεο μου βγήκαν άψογες μου είπε ο γιατρός μου και μάλιστα δεν το περιμενε κιόλας... Αποφασισαμε να ξεκινήσουμε θεραπεία με serpafar πρωτο μήνα μπαμ 3 ωοθυλάκια στη δεξια μόνο ωοθήκη χωρίς να σημαινει οτι έχω κάποιο θέμα στην αριστερή για πρώτο μήνα του ζήτησα να μην κάνω pregnyl οποτε εκανα έντονη ωορρηξία απο την ημερα της ωορρηξίας μέχρι και την τριτη ημερα περιόδου πόνοι εξαψεις το στήθος στο θεο και γενικά είχα πολλά σύμπτωματα με σιγουριά πρωτη φορά οτι είμαι έγκυος... Εδώ να πω οτι ο κύκλος μου είναι συνήθως 32 ημερών εκανα χοριακη αρνητικη εκανα την τριτη μέρα περιόδου  και υπερηχο όλα είναι καλά και ξεκίνησα την θεραπεία για δεύτερο μήνα και τώρα μου είπε να κανεις ο αντρας μου ενα σπερματοδιαγραμμα και εγώ να κάνω την pregnyl...και εδώ αφού έγραψα το κατεβατο μου κ γω θέλω να ρωτησω να κάνω την ένεση ή να περιμένω πρωτα τα αποτελεσματα του άντρα μου; Και πόσες παραπανω είναι οι πιθανότητες με την ένεση;

Καλημέρα ελπίζω να χουν φύγει τα προβλήματα άγχη και να χει σταθεροποιηθεί η περιοδο ς σου. Κάνε την ένεση και μην περιμένεις το σπερμοδιαγραμμα.Επαφές μετα. Πιθανότητες ;Δεν κάνουμε ένεση και μένουμε έγκυες. Προσπαθούμε αφού βρήκαμε ωορρηξία και την ελέγχουμε ε εντάξει εχουμε κάπως περισσότερες ελπίδες απο το να πάμε στο ξεκαρφωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ αυτό σκεφτόμουν να κάνω έχω ενοχλήσεις απο χθες και στις δυο ωοθήκες ελπίζω αυτή τη φορά να έχω αυγουλακια και στις δυο και να γίνω κ γω μανούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Θεωρώ τεράστιο φάουλ στο γιατρό ότι σε ξεκίνησε με φάρμακα( το σερπαφαρ είναι φάρμακο που παίρνεις αυστηρά 6 κύκλους στη ζωή σου όχι παραπάνω) χωρίς πριν να έχει δει σπερμοδιαγραμμα κ χωρίς να επιμένει στην πρεγνυλ.

Η πρεγνυλ σου λέει ποτέ να κάνεις ωορυξια..36 ώρες περίπου μετά..το σπέρμα πρέπει να ναι ηδη μέσα που σημαίνει ότι αν εσυ περιμένεις να νιώσεις τον πόνο ..μαλλον δεν είναι τόσο στοχευμένο..

Να κάνεις την ενεση λοιπόν κ να απαιτήσεις αν δεν πετύχεις( πράγμα που απευχομαι να δεις σπερμοδιαγραμμα( αναλυτικό όμως όχι απλό) κ δική σου σαλπιγγογραφια..

Βέβαια προσπαθείς πολύ λίγο διάστημα( εκτός αν έχεις ηλικιακό άγχος) μήπως να πήγαινες σε ενδοκρινολόγο να ρυθμίσεις την περίοδο κ να προσπαθήσεις χωρίς φάρμακα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η klio27 είπε:

@Goan καλησπέρα τι κάνεις πως τα πας με την πρόκληση ωορρηξίας? ΈΚΑΝΕΣ πολλά αυγουλακια?

Καλα είμαι εσύ; Την Τριτη θα πάω να με δει αν έχω κανει αν και νομιζω πως πήγα αρκετά καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Goan είπε:

Καλα είμαι εσύ; Την Τριτη θα πάω να με δει αν έχω κανει αν και νομιζω πως πήγα αρκετά καλα

πολύ χαίρομαι και σου εύχομαι να μην χρειαστεί άλλη θεραπεία....????σε ποια μέρα είσαι του κύκλου και πόσες παίρνεις το σερπαφαρ? σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω πώς πάει με αυτά τα χάπια... εγώ έκανα με τα φεμαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η klio27 είπε:

πολύ χαίρομαι και σου εύχομαι να μην χρειαστεί άλλη θεραπεία....????σε ποια μέρα είσαι του κύκλου και πόσες παίρνεις το σερπαφαρ? σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω πώς πάει με αυτά τα χάπια... εγώ έκανα με τα φεμαρα...

Αχ λατρεύω τόσο πολύ τα παιδιά θέλω σαν όνειρο ζωής να κάνω κ εγώ με τον άντρα μου ενα παιδάκι που μακάρι να αξιοθουμε αυτό το μηνά να μάθουμε κ εμείς οτι θα γίνουμε γονεις...είμαι στην 9 μέρα και πήρα τα χάπια 4 ημερες...όμως απο την προηγούμενη φορά μου είπε ο γιατρός οτι τόσο καλά που τα πήγα απο τον πρωτο μήνα είναι θέμα χρονου το να μείνω τι να πω θα δειξει...εσύ εχεις παιδάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο γιατί γνωρίζω πόσο μεγάλη είναι η λαχτάρα σου και πόσο ψυχοφθόρα είναι αυτη η αναμονή μέχρι τελικά να τα καταφέρεις το ζω και γω.... Όχι δυστυχώς δεν έχω το προσπαθώ 3.5 χρόνια τώρα που μέχρι 3 μήνες πριν έμαθα με πόσο αθλιο γιατρό είχα μπλέξει. και τώρα που βρήκα σωστό γυναικολόγο ξεκίνησα την πρόκληση ωορρηξίας και τώρα είμαι στην αναμονή για να δούμε αν τα καταφέραμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Goan είπε:

Αχ λατρεύω τόσο πολύ τα παιδιά θέλω σαν όνειρο ζωής να κάνω κ εγώ με τον άντρα μου ενα παιδάκι που μακάρι να αξιοθουμε αυτό το μηνά να μάθουμε κ εμείς οτι θα γίνουμε γονεις...είμαι στην 9 μέρα και πήρα τα χάπια 4 ημερες...όμως απο την προηγούμενη φορά μου είπε ο γιατρός οτι τόσο καλά που τα πήγα απο τον πρωτο μήνα είναι θέμα χρονου το να μείνω τι να πω θα δειξει...εσύ εχεις παιδάκια;

συγνωμη να σε ρωτήσω κάτι? παρακολούθηση πορείας με υπέρηχο δεν κάνετε με τον γιατρό ΣΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο υπέρηχο άλλο τπτ συνέχεια και κάθε φορά θα περναω απο 15 λεπτα έως 1 ωρα είναι πολύ καλός στο ειδος του για την περιοχή που είμαι μου αναλύει τα παντα απλα την τριτη θα πάω να μου κάνει υπέρηχο κ αν όλα πήγαν καλά θα κάνω την ένεση την οποία δεν ξέρω γιατί την φοβάμαι παρα πολυ...μακαρι το 2018 να μας φέρει αυτό που επιθυμούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Goan είπε:

Απο υπέρηχο άλλο τπτ συνέχεια και κάθε φορά θα περναω απο 15 λεπτα έως 1 ωρα είναι πολύ καλός στο ειδος του για την περιοχή που είμαι μου αναλύει τα παντα απλα την τριτη θα πάω να μου κάνει υπέρηχο κ αν όλα πήγαν καλά θα κάνω την ένεση την οποία δεν ξέρω γιατί την φοβάμαι παρα πολυ...μακαρι το 2018 να μας φέρει αυτό που επιθυμούμε

δεν σου έχει πει μέχρι τώρα ποσά έχεις κάνει και ποσά? μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα στο 2 υπέρηχο μου είχε πει ποσά μου μεγαλώνουν.την ένεση μην την ΦΟΒΆΣΑΙ καθόλου δεν είναι κάτι και εγώ έκανα αλλά εγώ έκανα την ovitrelle είναι μόνο για να σπάσουν τα ωοθυλακια....απο ποια περιοχή είσαι? μακάρι να το πιάσουμε το νινακι μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η klio27 είπε:

δεν σου έχει πει μέχρι τώρα ποσά έχεις κάνει και ποσά? μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα στο 2 υπέρηχο μου είχε πει ποσά μου μεγαλώνουν.την ένεση μην την ΦΟΒΆΣΑΙ καθόλου δεν είναι κάτι και εγώ έκανα αλλά εγώ έκανα την ovitrelle είναι μόνο για να σπάσουν τα ωοθυλακια....απο ποια περιοχή είσαι? μακάρι να το πιάσουμε το νινακι μας...

Μου είπε το θα μου κανει πριν αγοράσω την ένεση.....Από Ηγουμενίτσα εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Goan είπε:

Μου είπε το θα μου κανει πριν αγοράσω την ένεση.....Από Ηγουμενίτσα εσύ;

εγώ είμαι από Αθήνα. ΣΟΥ εύχομαι να πετύχεις με την πρώτη να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Εγώ αυτό το μήνα δεν τα κατάφερα τελικά αδιαθετησα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η klio27 είπε:

εγώ είμαι από Αθήνα. ΣΟΥ εύχομαι να πετύχεις με την πρώτη να μην ταλαιπωρηθείς άλλο. Εγώ αυτό το μήνα δεν τα κατάφερα τελικά αδιαθετησα. ??

Ειδη δεύτερο μηνα κ έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά μακάρι πραγματικα....άστα είναι μεγάλη απο γοητευση όταν προσπαθείς κ βλέπεις περίοδο...εγώ τον προηγούμενο μήνα είχα όλα τα συμπτώματα κ ήμουν σιγουρη οτι είμαι έγκυος μονο πανηγύρι που δεν εστεισα και τελικά οταν βγήκε αρνητικη η χοριακη κ δεν φάνηκε τπτ στον υπέρηχο δεν το πίστευα με τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Goan είπε:

Ειδη δεύτερο μηνα κ έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά μακάρι πραγματικα....άστα είναι μεγάλη απο γοητευση όταν προσπαθείς κ βλέπεις περίοδο...εγώ τον προηγούμενο μήνα είχα όλα τα συμπτώματα κ ήμουν σιγουρη οτι είμαι έγκυος μονο πανηγύρι που δεν εστεισα και τελικά οταν βγήκε αρνητικη η χοριακη κ δεν φάνηκε τπτ στον υπέρηχο δεν το πίστευα με τπτ

σε καταλαβαίνω απόλυτα το ζω και εγώ 3.5 χρόνια τώρα και και σε κάθε τεστ εγκυμοσύνης νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ αλλά πρέπει να βρούμε δύναμη να συνεχίσουμε και που θα πάει θα το πιάσουμε το σπορακι μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η klio27 είπε:

σε καταλαβαίνω απόλυτα το ζω και εγώ 3.5 χρόνια τώρα και και σε κάθε τεστ εγκυμοσύνης νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ αλλά πρέπει να βρούμε δύναμη να συνεχίσουμε και που θα πάει θα το πιάσουμε το σπορακι μας....

Μακαρι τι να πω ειλικρινά ας μας ερθει κ μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όμορφα τι κάνετε; πήγα στο γυναικολόγο την Τριτη εκανα υπέρηχο και έχω δυο πολύ καλά αυγουλακια ενα δεξια είναι αριστερά σε πολύ καλο σχημα και τα δυο το ενδομητριο τέλειο εκανα την pregnyl χθες και απο σημερα το βράδυ φουλ επαφές...... Μακάρι να έχουμε καλα αποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Goan είπε:

Κορίτσια μου όμορφα τι κάνετε; πήγα στο γυναικολόγο την Τριτη εκανα υπέρηχο και έχω δυο πολύ καλά αυγουλακια ενα δεξια είναι αριστερά σε πολύ καλο σχημα και τα δυο το ενδομητριο τέλειο εκανα την pregnyl χθες και απο σημερα το βράδυ φουλ επαφές...... Μακάρι να έχουμε καλα αποτελεσματα

άντε μπράβο μακάρι να τα καταφέρεις σου ειπε ο γιατρός μετά από πόσες μέρες να κάνεις τεστ? εγώ ξεκίνησα την δεύτερη θεραπεία και πάω Παρασκευή στο γιατρό για υπέρηχο να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η klio27 είπε:

άντε μπράβο μακάρι να τα καταφέρεις σου ειπε ο γιατρός μετά από πόσες μέρες να κάνεις τεστ? εγώ ξεκίνησα την δεύτερη θεραπεία και πάω Παρασκευή στο γιατρό για υπέρηχο να δούμε...

Επειδή έχω μεγαλο κυκλο μου είπε 22-23 Μαρτίου... Άντε μακάρι να τα εχεις παει καλά...α κ μου είπε οτι το ενδομητριο έχει πάχος 13mm και διαβασα πως αυτό είναι πολύ καλο ξέρει καμια να μου πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Goan είπε:

Επειδή έχω μεγαλο κυκλο μου είπε 22-23 Μαρτίου... Άντε μακάρι να τα εχεις παει καλά...α κ μου είπε οτι το ενδομητριο έχει πάχος 13mm και διαβασα πως αυτό είναι πολύ καλο ξέρει καμια να μου πει;

ναι είναι πάρα πολύ καλό εγώ την προηγούμενη φορά είχα 11 και μου είπε ότι είναι τέλειο φαντάσου εσύ με 13 super

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η klio27 είπε:

ναι είναι πάρα πολύ καλό εγώ την προηγούμενη φορά είχα 11 και μου είπε ότι είναι τέλειο φαντάσου εσύ με 13 super

Αχ λες αυτή τη φορά...στο μεταξύ έχω 3 μέρες φουλ στα υγρά και πολλές φορες πηχτα και πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 9/3/2018 at 10:38 ΠΜ, ο/η Goan είπε:

Αχ λες αυτή τη φορά...στο μεταξύ έχω 3 μέρες φουλ στα υγρά και πολλές φορες πηχτα και πολλα

@Goan καλησπέρα τι έγινε τελικά τα κατάφερες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...