Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιζει ρολο η ηλικια;;;


ΓΙΩΤΑ?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Ειναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα site να κάνω συζήτηση, αλλα επειδή μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον ειπα να το τολμήσω..λοιπόν, σε λίγους μήνες θα κλείσω τα σαράντα κ φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος λόγω ηλικιας. Απο τον περασμένο μαρτιο έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου αλλα δεν εχει προκύψει εγκυμοσύνη..βεβαια δεν εχω προσπαθησει μετρωντας τις μερες κ κάνοντας τεστ ωορρηξίας κ αλλα σχετικά.. εχω πολυ αστατο κυκλο κ αυτο δυσκολευει αρκετα την κατασταση. Επισης εχω κάνει ορμονολογικες εξετάσεις κ υπερυχο κ είναι τέλεια. Τι άλλο πιστεύετε πρέπει να κάνω;; ειναι πολυ αργά πια για μένα;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Γιώτα κ καλωσήρθες! Η ηλικία παιζει τοσο ρόλο οσο κ οι υπόλοιπες εξετάσεις που γίνονται για την γονιμότητα όπως ορμονολογικές που ανέφερες. Μία κοπέλα 40 χρονων μπορει να εχει καλύτερες εξετάσεις απο μία κοπέλα 30 χρονων όποτε καταλαβαίνεις ποσο σχετικό είναι αυτο..

αλλά εφόσον εχετε μπει σε διαδικασία σύλληψης γιατί δεν το κοιτας λιγο πιο συγκεκριμένα; Στοχευμένα τις γόνιμες μερες δλδ που αν δεν μπορεις να τις παρακολουθείς μέσω του γιατρου σου μπορεις κ απο το σπιτι με τεστακια!

οι 10 μηνες που προσπαθείτε για σύλληψη ειναι οριακά φυσιολογικό διάστημα ποσο μαλλον οταν δεν γινεται κ τις σωστές μερες πιθανότατα αρκετούς απο τους 10 μηνες!

με λίγα λόγια μην αγχωνεσαι απλα αν οντως το εχετε βαλει σκοπο παρακολουθήστε το πιο εντατικά ώστε να φτάσετε συντομότερα στο επιθυμητό αποτελεσμα! Ο γιατρός σου μπορει να σε καθοδηγησει σιγουρα καλυτερα! Εύχομαι να εχουμε σύντομα ευχάριστα νέα σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη @NicolVall. H ηλικία ειναι ενας παράγοντας βιβλιογραφικά, αλλά από μονος του δεν λέει κάτι, αφού πολλές φορές μπορει το ορμονολογικό σου προφιλ να ειναι αριστο, οργανικα να είσαι αριστη και η βιολογική σου ηλικία καλύτερη από μιας κοπελας 5 χρονια πιο μικρης (πχ καλυτερη φυσικη κατασταση, ελλειψη καπνισματος κλπ). Ωστόσο δεδομένου και του άστατου κυκλου σου σε συνδυασμό ΄και με την ηλικία, θα σου πρότεινα και εγώ να το δεις πιο στοχευμένα για λιγους μηνες με τεστάκια ωορρηξίας και αν μεσα λίγους μηνες δεν επιτευχθει το πολυπόθητο τότε να επικοινωνήσεις με το γιατρό για να κάνετε κατι πιο εξειδικευμένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω λιγακι διαφορετικη αποψη.. Οκ, μια κοπελα που ειναι 22 χρονων κ μια που ειναι 32, μπορει να μην εχουν μεγαλες διαφορες στην γονιμοτητα τους.. Μια γυναικα 40 χρονων ομως, δεν εχει την ιδια πολυτελεια χρονου. Σε μια 25αρα ακομα κ 2 χρονια αν προσπαθουσε θα της ελεγα οκ, εχεις χρονο να περιμενεις, να κανεις κ λαθος κ να ψαχτεις κ να κανεις κ εξωσωματικη αν χρειαστει κ αν αποτυχει να ξανακανεις.

Την σαρανταρα φιλη μου ομως θα την συμβουλευα αμεσα να ξερει τουλαχιστον την ωορρηξια της (για να προσπαθει στοχευμενα) κ αν δε μεινει στους 6 μηνες να παει σε γιατρο για τα βασικα.

Επισης το οτι δεν εχεις σταθερο κυκλο δειχνει κατι.. Μπορει πχ να εχεις πολυκυστικες κ ετσι κι αλλιως ειναι κατι που ηδη θα επρεπε να ψαχτει...

Δε σου τα γραφω ολα αυτα για να αγχωθεις, αλλα γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.. Εγω πχ 27 χρονων ειχα την πρωτη μου αποβολη.. Ακολουθησαν αλλες 2. Επειτα σχεδον για 1 χρονο δεν εμενα εγκυος.. Εξετασεις γενικα καλες.. Τωρα 31 χρονων ειμαι στον 9ο!! Αλλα το 40, ειναι μια ηλικια που καλο ειναι να μη ρικαρεις να αφηνεις να περναν τα χρονια.. Φαντασου να μου συνεβαιναν ολα αυτα στα 40.. Θα ηταν τοσο πιο δυσκολο να μεινω εγκυος στα 44.

Ευχομαι συντομα να μας πεις ευχαριστα νεα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλησπέρα σας!! Ειναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα site να κάνω συζήτηση, αλλα επειδή μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον ειπα να το τολμήσω..λοιπόν, σε λίγους μήνες θα κλείσω τα σαράντα κ φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος λόγω ηλικιας. Απο τον περασμένο μαρτιο έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου αλλα δεν εχει προκύψει εγκυμοσύνη..βεβαια δεν εχω προσπαθησει μετρωντας τις μερες κ κάνοντας τεστ ωορρηξίας κ αλλα σχετικά.. εχω πολυ αστατο κυκλο κ αυτο δυσκολευει αρκετα την κατασταση. Επισης εχω κάνει ορμονολογικες εξετάσεις κ υπερυχο κ είναι τέλεια. Τι άλλο πιστεύετε πρέπει να κάνω;; ειναι πολυ αργά πια για μένα;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αν και τα κοριτσια τα ειπαν ΟΛΑ και συμφωνω απλα να προσθεσω οτι εφοσον οι εξετασεις σου ειναι καλες φυσικα να παρεις τεστακια ωστε να εντοπισεις την ωορρηξια σου η οποια μπορει να ειναι πολυ μακρια απο την μερα που νομιζεις. Αλλα να μην ξεχναμε και τον συντροφο! Η γονιμοτητα δεν ειναι μονο θεμα της γυναικας και η ηλικια επηρεαζει και την ποιοτητα του σπερματος κατι που για καποιο λογο οι γυναικες ξεχναμε να σκεφτουμε μερικες φορες. Οπως και να χει πιστευω οτι μια χαρα μπορεις να τα καταφερεις απλα οντως θελει λιγο πιο εντονη προσπαθεια λογω ελλειψης χρονου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σαρακοστή..αργά δεν είναι σίγουρα χιλιάδες γυναίκες κάνουν παιδιά σε αυτή την ηλικία πλέον ωστόσο η ηλικία είναι παράγοντας υπογονιμότητας..κ ναι κι εγώ είχα 0,8 αμη στα 31μου ( που θεωρητικά σήμαινε προορη εμηνοπαυση) όμως κ στα φάρμακα της εξωσωματικής ανταποκρίθηκα πολύ καλά( πήγα ως ανεξήγητα υπογονιμη σε εξωσωματική) αλλά κ στις κυήσεις διότι δε φτάνει να μείνεις έγκυος αλλά να κρατηθεί το μωρό κ να μην έχει χρωμοσωμικων ανωμαλίες κάτι που ανεβαίνει κατακόρυφα με την ηλικία.Προσωπικα θα σου σύστημα να μην αφήνεις το χρόνο.σε γυναίκες πάνω από 35 συστήνεται ένα εξάμηνο επαφών κ μετά ψάξιμο.Εαν όντως είναι επιθυμητό ξεκινά τρέχοντας..σε γιατρό υπογονιμότητας.Επιπλεον όλες αυτές οι ιστορίες που ακούς απ' γνωστες γνωστών που έμειναν σε δίδυμα στα 45 έχε υπόψη σου ότι πολλές φορές είναι με δανεικά ωάρια..προσωπικά θα ξεκινούσαν διαδικασία σπετματεγχυσεις η εξωσωματικής..δε θα περίμενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ως αναφορά τα τεστ ωορρηξίας εγώ είμαι αντίθετη..στη δική σου περίπτωση θα το έβλεπα μόνο με υπέρηχο κ γιατρό..κ μετά με στοχευμένες επαφή ( εάν αυτό επιθυμείς) αλλά δεν ξέρω πόσους κύκλους θα σε αφήσουν έτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Rosemary ίσως να παίζει ρόλο η ηλικία από την άποψη ότι δεν έχεις την πολυτέλεια χρονου που έχεις στα 25-30 σου! Κατά υ αλλά θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά εύκολο με τα τεστακια ωορρηξιας να ξέρεις ποτε έχεις ώστε να προσπαθήσεις στοχευμένα και αν και τότε δεν τα καταφέρνεις το κοιτάς αλλιώς... εγώ είμαι 36 και είχα μια βιοχημική τον περασμένο Απρίλιο μετά σταματήσαμε τις προσπάθειες και όταν το καλοκαίρι πήγαμε διακοπές και έκανα χαζά τελείως τεστ ωορρηξιας (απλά για να ξέρω ποτε έχω-όπου με εντελώς σταθερό κύκλο έπεσα αρκετές φορές 1-2 μέρες έξω!) κ έμεινα έγκυος... τώρα ειμαι στον 7ο.... 

τα ίδια συζητούσαμε και με μια φίλη μου που είναι 40 το χειμώνα και τώρα είναι στον 6ο... γενικά θεωρώ οτι βοηθανε

πολυ τα τεστακια και είναι και απλά στη χρήση τους, δεν έχεις κάτι να χάσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σαρακοστή!!! Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολυ όλες!! Πραγματικά νιώθω συγκινημένη που μου αφιερωσατε απο τον χρόνο σας για να μου απαντήσατε !! Διάβασα με μεγάλη προσοχή τις απαντήσεις σας. Δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα λιγο..Οπότε θα πρέπει να κοιτάξω να βρω τις μέρες ωορρηξίας μου κ το θέμα του σπέρματος..κ κάτι τελευταίο χωρίς να θέλω να σας κουρασω..μηπως να έκανα κ σαλπιγγογραφία;; ειναι πιστευετε απαραιτητη σε αυτη τη φαση;;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλα ειμαι εντελώς άσχετη με το θέμα..σας ευχαριστώ κ πάλι θερμά κ εύχομαι ότι καλύτερο για τις μελλουσες μανούλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλή σαρακοστή!!! Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολυ όλες!! Πραγματικά νιώθω συγκινημένη που μου αφιερωσατε απο τον χρόνο σας για να μου απαντήσατε !! Διάβασα με μεγάλη προσοχή τις απαντήσεις σας. Δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα λιγο..Οπότε θα πρέπει να κοιτάξω να βρω τις μέρες ωορρηξίας μου κ το θέμα του σπέρματος..κ κάτι τελευταίο χωρίς να θέλω να σας κουρασω..μηπως να έκανα κ σαλπιγγογραφία;; ειναι πιστευετε απαραιτητη σε αυτη τη φαση;;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλα ειμαι εντελώς άσχετη με το θέμα..σας ευχαριστώ κ πάλι θερμά κ εύχομαι ότι καλύτερο για τις μελλουσες μανούλες!!!!

Αυτο θα στο πει ο γιατρος σου. Και εγω εχω μπει στο τριπακι να την κανω μονη μου, αλλα αποφασισα (επειδη ποναει κιολας, απο οσο εχω ακουσει, και γενικα δεν ειναι εντελως απλη εξεταση), να περιμενω κανα δυο κυκλους και να παω στο γιατρο ο οποιος φανταζομαι και θα μου γραψει να την κανω μαζι με ορμονολογικες κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2018 at 12:35 ΠΜ, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλησπέρα σας!! Ειναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα site να κάνω συζήτηση, αλλα επειδή μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον ειπα να το τολμήσω..λοιπόν, σε λίγους μήνες θα κλείσω τα σαράντα κ φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος λόγω ηλικιας. Απο τον περασμένο μαρτιο έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου αλλα δεν εχει προκύψει εγκυμοσύνη..βεβαια δεν εχω προσπαθησει μετρωντας τις μερες κ κάνοντας τεστ ωορρηξίας κ αλλα σχετικά.. εχω πολυ αστατο κυκλο κ αυτο δυσκολευει αρκετα την κατασταση. Επισης εχω κάνει ορμονολογικες εξετάσεις κ υπερυχο κ είναι τέλεια. Τι άλλο πιστεύετε πρέπει να κάνω;; ειναι πολυ αργά πια για μένα;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλημέρα, κοίταξε προσωπική εμπειρία δεν εχω αλλα η θεία μου πέρσι έχοντας κλείσει τα 40 και με προσπάθεια 3-4 μηνών, με πολύποδες στην μήτρα, θυρεοειδή και πολλά παραπανίσια κιλα(101κιλα) κατάφερε σε 3-4 μήνες να μείνει έγκυος, δεν είχε κανένα απρόοπτο στην εγκυμοσύνη, γέννησε με καισαρική και η μπουμπουκα μας ειναι 8 μηνών κοριτσάρα τωρα!!! Οποτε τα συμπεράσματα δικά σου...!!!!! Καθόλου αργά δεν ειναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΓΙΩΤΑ? Θα κανεις κ σαλπιγγογραφια αν κρινει ο γιατρός σου πως υπάρχει υπογονιμότητα, από μονη σου δεν υπάρχει λόγος να την κανεις! Για αρχη οπως προείπα κ γω κ ολες Οι κοπέλες πρεπει να δεις τις ημέρες ωορρηξίας ώστε να κανεις προσπάθεια στοχευμένα!

Οσο για την σαλπιγγογραφια πονάει αν υπάρχει κάποιο θεμα...εμενα που ηταν διαβάτες οι σάλπιγγες μου κ δεν υπήρχε κάποιο προβλημα ένιωσα απλα ενα τσίμπημα περιόδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Kat-cat κ Nicolvall σας ευχαριστώ, θα ξεκινήσω να βρω την ωορρηξία μου για αρχη κ βλέπω για τη σαλπιγγογραφία μετα. Mama2015 σ ευχαριστώ για το παρήγορο μνμ σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Αχ κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Kat-cat κ Nicolvall σας ευχαριστώ, θα ξεκινήσω να βρω την ωορρηξία μου για αρχη κ βλέπω για τη σαλπιγγογραφία μετα. Mama2015 σ ευχαριστώ για το παρήγορο μνμ σου!!

ξεκινα τεστακια. Πραγματικα μπορει να δεις οτι υπολογιζες εντελως λαθος πχ! Απλα μην το αφησεις για 1 χρονο με αυτα. Κανε 2-3 κυκλους και μετα μιλα και με γυναικολογο. (ή παραλληλα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2018 at 12:35 ΠΜ, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλησπέρα σας!! Ειναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα site να κάνω συζήτηση, αλλα επειδή μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον ειπα να το τολμήσω..λοιπόν, σε λίγους μήνες θα κλείσω τα σαράντα κ φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος λόγω ηλικιας. Απο τον περασμένο μαρτιο έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου αλλα δεν εχει προκύψει εγκυμοσύνη..βεβαια δεν εχω προσπαθησει μετρωντας τις μερες κ κάνοντας τεστ ωορρηξίας κ αλλα σχετικά.. εχω πολυ αστατο κυκλο κ αυτο δυσκολευει αρκετα την κατασταση. Επισης εχω κάνει ορμονολογικες εξετάσεις κ υπερυχο κ είναι τέλεια. Τι άλλο πιστεύετε πρέπει να κάνω;; ειναι πολυ αργά πια για μένα;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλημέρα καλώς μας ηλθες και θα χαιρόμαστε να μας γραφείς συχνα. Θα τα καταφέρεις και εσυ αλλά μην το καθυστερειτε, βρες γιατρό και ξεκίνα τα απαραίτητα ένας ορμονολογικος δεν ειναι αρκετός και ποσο μάλλον οτι οι προσπαθειες σας δεν σας έχουν ανταμείψει σχεδόν ενα χρονο τωρα. Ο  χρονος ειναι πολύτιμος μην τον αφήνετε να χάνετε.  Σπερμοδιαγραμμα, σαλπιγγογραφια μη γράψω καλυτερα κατευθείαν υστεροσκοπηση την οποία δεν θα αποφύγεις απλα όλες οι εξετάσεις έχουν μια σειρα. Γιατροί δεν είμαστε το κάθε ζευγάρι χρειαζεται και διαφορετικές εξετάσεις. Μην κάθεσαι με συζητήσεις και γνώμες κλείσε ραντεβού και σύντομα για επίσκεψη γυναικολόγου συζήτηση και πως θα κινηθεί τε

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2018 at 11:11 ΜΜ, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου Kat-cat. Θα ξεκινήσω την προσπάθεια κ οτι γίνει...:)

Καλημέρα Γιώτα και σε όλα τα κοριτσια εδώ!Συγχαρητηρια για την εμψύχωση και τις συμβουλες που δίνεται σε οποια το χρειάζεται..Γιώτα μου θα συμφωνήσω κ εγω με όλες τις απαντήσεις που σου έδωσαν τα κοριτσια και απλά θα προσθέσω ως πρόταση μια πολύ απλή εξέταση,μια κολπικη καλλιέργεια αν δεν έχεις κάνει την οποία συνιστούν οι γιατροί όταν ξεκινουμε την προσπάθεια..Οπως λέει η Karen το κάθε ζευγαρι αντιμετωπίζεται διαφορετικά και επειδή δεν είμαστε γιατροί μιλούμε είτε βάση εμπειριας είτε υποθετικά..Οποτε φυσικά θα μιλησεις με τον γιατρό σου και εκεινος θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα..Εύχομαι σύντομα να εκπληρωσεις την επιθυμία σου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2018 at 12:35 ΠΜ, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλησπέρα σας!! Ειναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα site να κάνω συζήτηση, αλλα επειδή μου φαινεται πολυ ενδιαφέρον ειπα να το τολμήσω..λοιπόν, σε λίγους μήνες θα κλείσω τα σαράντα κ φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να μείνω έγκυος λόγω ηλικιας. Απο τον περασμένο μαρτιο έχουμε ελεύθερες επαφές με τον άντρα μου αλλα δεν εχει προκύψει εγκυμοσύνη..βεβαια δεν εχω προσπαθησει μετρωντας τις μερες κ κάνοντας τεστ ωορρηξίας κ αλλα σχετικά.. εχω πολυ αστατο κυκλο κ αυτο δυσκολευει αρκετα την κατασταση. Επισης εχω κάνει ορμονολογικες εξετάσεις κ υπερυχο κ είναι τέλεια. Τι άλλο πιστεύετε πρέπει να κάνω;; ειναι πολυ αργά πια για μένα;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Όταν ξεκίνησα ήμουν 38,5 και μετά από 4 μήνες πήγα στον γυναικολόγο μου να με κατευθύνει. Μου είπε οτι συνήθως το ψάχνουν μετά το 6μηνο. Μου έδωσε ορμονολογικές και έκανε και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Βγήκαν καλές σχετικά για την ηλικία μας είπε αλλά να μην χάνουμε χρόνο και να απευθυνθουμε σε κεντρο εξωσωματικής λόγω ηλικίας μου. Πήγα στα 39 και μέσα σε 1 χρόνο έχω κάνει 4 εξωσωματικές  με 1 παλλινδρομη το καλοκαιρι και άπειρες εξετάσεις. 

Γνώμη μου είναι οτι μπορεί να πιάσεις εύκολα αλλά τουλάχιστον κάνε ορμονολογικές. Δε θα βλάψει. Μην είσαι στο σκοτάδι και στην τυχη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην ηλικία των 40 αφήνουν ένα περιθώριο 6 μηνών..
Ξεκινήστε με ένα σπερμοδιάγραμμα και μία σαλπιγγογραφία που ειναι και τα βασικά.. Οι γιατροί λένε πως δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα λειτουργιών....

 Αν κάνεις ωορρηξία, το σπέρμα είναι καλό και οι σάλπιγγες ανοιχτές, λογικά παιδιά θα γίνουν.. Δεν είσαι και 45.. 
Το οτι ορμονικά είσαι καλά είναι πολύ βασικό.. Συζήτησε με τον γιατρό σου για παρακολούθηση της ωορρηξίας ή για εκλυτικά ωοθυλακιορρηξίας τα οποία "κλειδώνουν" την ωορρηξία σε συγκεκριμένες μέρες. Με άστατο κύκλο το πιο βασικό είναι πως ίσως χάνεις την ωορρηξία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!!! Σίγουρα πρέπει να κάνω κάποιες περεταίρω εξετάσεις κ να παρακολουθήσω την ωορρηξία μου, αλλα ένας ακόμα παράγοντας που το θεωρώ εξίσου σημαντικό ειναι το άγχος το οποίο δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. Κ εγώ αυτή τη στιγμή εχω πολυ απο δαυτο για διάφορα θέματα ....γι αυτό εχω καθυστερήσει την πιο λεπτομερή παρακολούθηση του θέματος μου...σας ευχαριστώ κ πάλι όλες!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 2/20/2018 at 10:40 ΜΜ, ο/η ΓΙΩΤΑ? είπε:

Καλή σαρακοστή!!! Σας ευχαριστώ κορίτσια παρα πολυ όλες!! Πραγματικά νιώθω συγκινημένη που μου αφιερωσατε απο τον χρόνο σας για να μου απαντήσατε !! Διάβασα με μεγάλη προσοχή τις απαντήσεις σας. Δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα λιγο..Οπότε θα πρέπει να κοιτάξω να βρω τις μέρες ωορρηξίας μου κ το θέμα του σπέρματος..κ κάτι τελευταίο χωρίς να θέλω να σας κουρασω..μηπως να έκανα κ σαλπιγγογραφία;; ειναι πιστευετε απαραιτητη σε αυτη τη φαση;;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου, αλλα ειμαι εντελώς άσχετη με το θέμα..σας ευχαριστώ κ πάλι θερμά κ εύχομαι ότι καλύτερο για τις μελλουσες μανούλες!!!!

Γεια σου Γιώτα! Εγώ είμαι 38 ετών και αυτή τη στιγμή στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης. Προσπαθούσαμε 15 μήνες με τον σύζυγό μου. Αρχικά τον έστειλα και έκανε σπερμοδιάγραμμα και μετά έκανα και γω μία αιματολογική που δείχνει ποσότητα και ποιότητα ωαρίων. Όλα έδειξαν πολύ καλά. Τότε ο γιατρός συνέστησε να κάνω και σαλπιγγογραφία. Η αλήθεια είναι ότι πόνεσε πάρα πολύ και εύχομαι να μην χρειαστεί να την ξανακάνω. Αλλά... την έκανα 17 Οκτωβρίου και 22 Οκτωβρίου έμεινα έγκυος (φυσιολογικά). Πέντε μέρες μετά δηλαδή. Και 15 μήνες προσπαθούσα χωρίς αποτέλεσμα πριν!! Εγώ θα πρότεινα σίγουρα να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Αν και εγώ κοιτάχτηκα (ωάρια και σπερματοζωάρια) χωρίς να μου το πει κανείς και μετά του πήγα απλώς τις εξετάσεις. Ήθελα να δω στα 37 μου χρόνια τι μου έχει απομείνει!! Έτσι ήξερα τι μου γίνεται και μου είχε φύγει ένα επιπλέον άγχος. Πάντως μην το αφήνεις με τίποτα. Οπωσδήποτε ψάξου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολυ tatouska για την απαντηση σου!! Η αλήθεια ειναι οτι τα αποφεύγω ολα γιατί εχω ήδη αρκετό άγχος κ πιστεύω οτι αν ασχοληθώ παραπάνω θα αγχωθω περισσότερο...αλλα όπως λες κ εσύ, ίσως ειναι καλύτερα να κάνω, πέρα απο τις αιματολογικές που έχω ήδη κάνει, και μια σαλπιγγογραφία που τη φοβάμαι κ εγώ παρα πολυ, αλλα έτσι μπορεί να μειωθεί λιγο το άγχος μου. Προς το παρών κοιτάζω τις μέρες ωορρηξίας μου, όπως μου έχουν πει κ τα προηγούμενα κορίτσια..σ ευχαριστώ κ πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαδιζόντας τα 41 θα ήθελα να σου δώσω την εξής συμβουλή: ξεκινα τα τεστ ωορρηξίας αλλά επειδή δεν υπάρχει το περιθώριο χρόνου (ξεκίνησα από τα 37,5 ) κανε παράλληλα και τις υπόλοιπες εξετάσεις που χρειάζονται που θα σου πει ο γιατρός σου (καλό θα είναι να ξέρει από υπογονιμότητα) τον οποίο θα πρέπει να δεις άμεσα. Έτσι θα κερδίσεις χρόνο αν χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο. Πίστεψε με ο χρόνος περνάει και δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει, και η εγκυμοσυνη να ερθει φυσιολογικα θα έχεις κερδίσει σε γνώση οπότε δεν θα πάνε τζάμπα οι εξετασεις . Δυστυχώς ο χρόνος πετάει και σου το λεω από προσωπική πειρα. Φυσικά και προκύπτουν περιπτώσεις αλλά επειδή οι πιθανότητες λιγοστεύουν καλύτερα να είσαι προετοιμασμένη.  Και εγώ  ίσως να καθυστέρησα να πάρω κάποιες αποφάσεις γιατί πάντα ήλπιζα για κάτι  αλλά better safe than sorry  που λέει και το ρητό. Καλή σου επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολυ dora77!! Θα σφίξω τα δόντια κ θα προχωρήσω άμεσα στα περαιτέρω, όσο αγχωτικό κ αν ειναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγώ δε βγάζω άκρη αυτό το μήνα με τα τεστ… Όλα αρνητικά με χαμηλή την ορμόνη. 16η μέρα του κύκλου σήμερα με πονάκια ωορρηξίας στη δεξιά πλευρά… Τι γίνεται;;; Έχει τύχει σε καμμία;;
    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...