Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καθαρά Δευτέρα


Recommended Posts

Κορίτσια  μου τι θα φάτε την καθαρά Δευτέρα? Ρώτησα το γιατρό κ μου είπε εκτός από ταραμοσαλατα από τα υπόλοιπα να φάω λίγα εφόσον είναι καλά μαγειρεμένα.  Αλλά θα πάμε σε μαγαζί που δ ξέρω κ ποσο καλά τα μαγειρεύουν.  Τι είναι ασφαλέστερο  ξέρει καμία? Σκέφτομαι για τηγανητά καλαμαράκια κ ίσως λίγο χταπόδι. Εσείς έχετε ρωτήσει το γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά το χταπόδι νομίζω είναι απαγορευτικό.. Έτσι θυμάμαι από την αδερφή μου όταν ήταν έγκυος. Καλαμαράκια, παντζάρια, χόρτα, μανιτάρια, τέτοια πράγματα πιστεύω είναι καλά.Εγώ όμως δεν έχω ρωτήσει ακόμα το γυναικολόγο για διατροφή, ας πουν κ άλλα κορίτσια που ξέρουν σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η babybaby είπε:

Κορίτσια  μου τι θα φάτε την καθαρά Δευτέρα? Ρώτησα το γιατρό κ μου είπε εκτός από ταραμοσαλατα από τα υπόλοιπα να φάω λίγα εφόσον είναι καλά μαγειρεμένα.  Αλλά θα πάμε σε μαγαζί που δ ξέρω κ ποσο καλά τα μαγειρεύουν.  Τι είναι ασφαλέστερο  ξέρει καμία? Σκέφτομαι για τηγανητά καλαμαράκια κ ίσως λίγο χταπόδι. Εσείς έχετε ρωτήσει το γιατρό? 

Μου κάνεις πλάκα! Δεν κάνει να φάμε ταραμοσαλάτα;;; Δε θα αντέξω! Πέρσι εγχειρισμένη με χολή, φέτος εγκυμοσύνη, πάλι στην απέξω;;; Ω μοντιέ! 
Αύριο θα πάω γιατρό, να δούμε τι θα μου πει... Κλαίωωωω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Καλημέρα! Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά το χταπόδι νομίζω είναι απαγορευτικό.. Έτσι θυμάμαι από την αδερφή μου όταν ήταν έγκυος. Καλαμαράκια, παντζάρια, χόρτα, μανιτάρια, τέτοια πράγματα πιστεύω είναι καλά.Εγώ όμως δεν έχω ρωτήσει ακόμα το γυναικολόγο για διατροφή, ας πουν κ άλλα κορίτσια που ξέρουν σίγουρα!

Παντζάρια άσε καλύτερα! Έφαγα την Κυριακή το μεσημέρι και Κυριακή βράδυ βλέπω απαλό ροζ στο σκούπισμα! Τρελάθηκα! Πάω ξαπλώνω και περιμένω κανά μισάωρο. Ευτυχώς θυμήθηκα τι είχα φάει και μετά δεν ξαναείδα τπτ! Οπότε... μακρυά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ κοριτσάκια μου εμένα ο γιατρός δεν μου έχει πει τίποτα για θαλασσινά!! Πεθαίνω για καλαμαράκια και πριν λιγες μέρας έφαγα και χταπόδι, δεν ήξερα οτι δεν κάνει.. Ξέρετε τον λόγο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειχε παει καν το μυαλο μου οτι μπορει να απαγορευεται κατι. Εγω θα ετρωγα τα παντα θεωρω, πλην ωμων σαλατων! Αλλά δεν ειμαι η πλεον αρμοδια να απαντησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια από θαλασσινά τρώτε κανονικα εκτός από ψαρια τύπου σολωμού μ, ξιφια κτλ γτ έχουν μεγάλη συγκέντρωση σε μια ουσία. Χταπόδι, καλαμάρι ακόμη κ μύδια κανονικα. Είχα ρωτήσει τ γιατρο κ μ λέει γτ να μη φας; λέω δ ξέρω έτσι έχω ακούσει. Ξέρεις μ λέει ότι μπορεί να πάθεις κατι; λέω οχι μ απαντάει Ούτε κ γω. Τώρα για ταραμοσαλατα δ ξέρω γτ δ τρώω άλλα Αφού σ είπε Όχι άστο καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτο το θέμα μου φαίνεται πως κάθε γιατρός λέει διαφορετικά. Εμένα μου είπε μόνο οστρακοειδή να μην τρώω απο θαλασσινά. Αλλά αλλού διαβάζω ότι δεν κανει και μεγαλα ψαρια όπως ξιφίας κλπ. Καλαμαράκια τηγανητά έφαγα εγώ μια μέρα και ήταν η μόνη μέρα που έκανα εμετό. Είχα φάει όμως κι άλλα τηγανητά και μάλλον μου κάθησαν βαριά στο όσο να πεις ευαίσθητο στομάχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Γενικα σε ολη την κυηση τρωτε πολλα ψαρια κ ειδικα τα μικρα τυπου σαρδελα!! Αυτα που ανεφερε παραπανω η Diwni εχουν πολυ ψευδαργυρο αν δε κανω λαθος. Εμενα κ τα μαλακια που εχει πει να τα αποφευγω με την εννοια ομως να μην τα τρωω καθε βδομαδα.. κ χταποδι εχω φαει, κ γαριδες κ συκωτι (ασχετο) αλλα πού κ πού.... μια στο τοσο..! Βεβαια δεν τρωμε ωμα!! Τωρα για ταραμα, δεν εχω ρωτησει, αλλα θελω πολυ να φαω.. Εμενα που μου εχει κοψει κ το αλατι δεν ξερω αν θα με αφησει.. Αν κ την τσικνοπεμπτη μου ειπε να φαω κ μια πιτουλα μαζι με τα αναλατα σουβλακια μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Γενικα σε ολη την κυηση τρωτε πολλα ψαρια κ ειδικα τα μικρα τυπου σαρδελα!! Αυτα που ανεφερε παραπανω η Diwni εχουν πολυ ψευδαργυρο αν δε κανω λαθος. Εμενα κ τα μαλακια που εχει πει να τα αποφευγω με την εννοια ομως να μην τα τρωω καθε βδομαδα.. κ χταποδι εχω φαει, κ γαριδες κ συκωτι (ασχετο) αλλα πού κ πού.... μια στο τοσο..! Βεβαια δεν τρωμε ωμα!! Τωρα για ταραμα, δεν εχω ρωτησει, αλλα θελω πολυ να φαω.. Εμενα που μου εχει κοψει κ το αλατι δεν ξερω αν θα με αφησει.. Αν κ την τσικνοπεμπτη μου ειπε να φαω κ μια πιτουλα μαζι με τα αναλατα σουβλακια μου!!

αναλατα σουβλακιααααα???? :shock::ympray:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

αναλατα σουβλακιααααα???? :shock::ympray:

Κοπελιαααααα??? Με τον πονο μου παιζεις???? Σας παρακαλω πολυ!!

Παντως το αναλατο κρεας ειναι το πιο ευγευστο σε σχεση με τα υπολοιπα αναλατα... Του βαζεις κ απειρο λεμονι κ ειναι οκ!! Που να φας φακες, γιουβερλακια κ κρεατοσουπα χωρις ιχνος αλατιου...

Ελπιζω τουλαχιστον κατι καλο να μηνει μετα την γεννα!! Μπορει να αρχισω να μαγειρευω με την μιση ποσοτητα αλατιου απ'ό,τι πριν..!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Κοπελιαααααα??? Με τον πονο μου παιζεις???? Σας παρακαλω πολυ!!

Παντως το αναλατο κρεας ειναι το πιο ευγευστο σε σχεση με τα υπολοιπα αναλατα... Του βαζεις κ απειρο λεμονι κ ειναι οκ!! Που να φας φακες, γιουβερλακια κ κρεατοσουπα χωρις ιχνος αλατιου...

Ελπιζω τουλαχιστον κατι καλο να μηνει μετα την γεννα!! Μπορει να αρχισω να μαγειρευω με την μιση ποσοτητα αλατιου απ'ό,τι πριν..!!

 

ειμαι ο ανθρωπος που τα μαγειρευω όλα λυσσα! Αφου μου λεει ο αντρας μου οτι θα δοκιμαζω, και αν σκεφτω ότι ίσως να θελει λιγο ακομα αλατι, τοτε ήδη θα ναι αλατισμενο το φαι και να μη βαλω αλλο. Βαζω αλατι παντου, συνεχως, παντα. Αχ Χριστε μου τι θα κανω, ποσες θυσιες θα χρειαστουν για να γινουμε μανες. αχαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ που τον ρώτησα μου λέει όλα επιτρέπονται αρκεί να μην είναι ωμά! 

Την λατρεύω την ταραμοσαλάτα... κάνει ή δεν κάνει τώρα; μπερδεύτηκα 

@Kat-Cat επίσης τα μαγειρεύω όλα λύσσα... ακόμα δεν μου έχει κόψει το αλάτι αλλά το μετριάζω μόνη μου... εκεί που θα έβαζα κι άλλο σταματάω τον εαυτό μου, σφίγγω τα δόντια, κοπαναω το κεφάλι μου, λέω 5προσευχες και δεν βάζω τελικά ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Κορίτσια κι εγώ που τον ρώτησα μου λέει όλα επιτρέπονται αρκεί να μην είναι ωμά! 

Την λατρεύω την ταραμοσαλάτα... κάνει ή δεν κάνει τώρα; μπερδεύτηκα 

@Kat-Cat επίσης τα μαγειρεύω όλα λύσσα... ακόμα δεν μου έχει κόψει το αλάτι αλλά το μετριάζω μόνη μου... εκεί που θα έβαζα κι άλλο σταματάω τον εαυτό μου, σφίγγω τα δόντια, κοπαναω το κεφάλι μου, λέω 5προσευχες και δεν βάζω τελικά ????

αχαχαχαχαχ, μονο ετσι! Πωπω ταραμοσαλατα με μπολικο λεμονακι και λαγανα.....Τι λετε τωρα......Θα την κατασπαραξω, δε θα τη φαω απλως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου εγω διπλα από το σπιτι μου έχω ψαροταβέρνα φοβερή πεντακάθαρη κ με φρέσκα πραγματα που έτρωγα συχνα πριν μείνω έγκυος κ κανει φοβερή ταραμοσαλάτα κ όταν τον ειχα ρωτήσει αν κανει να τρωω τωρα πια μου ειπε φυσικα κ κανει! Τα μεγάλα ψάρια απέφυγε καρχαρία ξιφία τόνο σολωμο όλα τα αλλα κανονικα απλα με μετρο τα τηγανητά !!!! Όποτε ας φαμε άνετα λεω εγω!!! Ειδικα ταραμοσαλάτα εχω φαει ηδη αρκετές φορες στην εγκυκοσυνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

Κοριτσάκια μου εγω διπλα από το σπιτι μου έχω ψαροταβέρνα φοβερή πεντακάθαρη κ με φρέσκα πραγματα που έτρωγα συχνα πριν μείνω έγκυος κ κανει φοβερή ταραμοσαλάτα κ όταν τον ειχα ρωτήσει αν κανει να τρωω τωρα πια μου ειπε φυσικα κ κανει! Τα μεγάλα ψάρια απέφυγε καρχαρία ξιφία τόνο σολωμο όλα τα αλλα κανονικα απλα με μετρο τα τηγανητά !!!! Όποτε ας φαμε άνετα λεω εγω!!! Ειδικα ταραμοσαλάτα εχω φαει ηδη αρκετές φορες στην εγκυκοσυνη 

έτρωγες καρχαρια πριν? αχαχαχαχαχαχα. Ρε κοριτσια σορρυ με εχει πιασει η βλακεια μου σημερα για να μην πω τιποτα αλλο. Δεν ξερω τι εχω παθει....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat ουτε καρχαρία ουτε ξιφία ειναι η αληθεια!!!! Αλλά με την εγκυμοσυνη δεν ξερεις τι γαστρονομικά βίτσια μπορει να σου ξυπνήσουν!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η NicolVall είπε:

@Kat-Cat ουτε καρχαρία ουτε ξιφία ειναι η αληθεια!!!! Αλλά με την εγκυμοσυνη δεν ξερεις τι γαστρονομικά βίτσια μπορει να σου ξυπνήσουν!!! ?

αχαχαχαχαχ, σωστο και αυτο. Φανταζεσαι να ξυπνησω τον αντρα μου μεσα στο βραδυ και να του πω αγαπη μου μυρισε καρχαριας....! [smilie=headbang.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουχουχου, και εμένα μου είπε να μην φάω ταραμοσαλάτα... Σκέφτομαι να φτιάξω κανένα ταραμοκεφτέ όμως,να μου φύγει η ιδέα! Καμιά συνταγή παίζει;;; [smilie=help.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω εφαγα ακυρο στην ταραμοσαλατα...Κ ειναι η αγαπημενη μου... Ηθελα να βουτηξω με τα μουτρα... Εφου δε με ενοιαζαν τα υπολοιπα στο τραπεζι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aλάτι ταραμά;

Ενα πρωτότυπο κοντιμέντο, με τη θαλασσινή αλμύρα του ταραμά, μας προτείνει ο Χρ. Πέσκιας. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 80° C στη λειτουργία του αέρα. Καλύπτουμε τη λαμαρίνα φούρνου με λαδόκολλα και απλώνουμε με μια σπάτουλα 100 γρ. ταραμά σε λεπτή και αραιή στρώση. Ψήνουμε για περίπου 2 - 4 ώρες, μέχρι ο ταραμάς να αποξηρανθεί. Τον βγάζουμε από τον φούρνο, τον αφήνουμε να κρυώσει και τον τρίβουμε με τα δάχτυλά μας. Φυλάμε το ιδιότυπο αυτό αλάτι σε βαζάκι και το χρησιμοποιούμε για να αρτύσουμε όσπρια, λαδομακαρονάδες, πιλάφια, ριζότο, πατάτες γιαχνί και άλλα λαδερά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...