Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοπέλες από 40+ που προσπαθούν


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Σε λίγες μέρες κλείνω τα 40 και έχω κάνει 3 προσπάθειες εξωσωματικής( 2 φορές διέγερση και ετ και 1 φορα ετ κατεψυγμένων) Μάλιστα με μια παλινδρόμησε  την 7η εβδομάδα στη δεύτερη μου προσπάθεια. 
Τα έχω ξεσκονίσει όλα. Η ηλικία μου φταίει , όλοι αυτό λένε. Το έχω αποδεχτεί και πρότεινα η ίδια στο γιατρό να πάμε με δανεικά ωάρια λόγω περισσότερων ποσοστών επιτυχίας αλλά ήταν αρνητικός. 

Υπάρχουν κορίτσια που κατάφεραν τα αποκτήσουν παιδάκι στα 40 ή κυνηγάω ανεμόμυλους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι δεν ειμαι 40 και δεν εχω και παιδι βεβαια ακομα, αλλα παρα παρα πολλές γυναικες εχουν αποκτησει παιδι οχι μονο στα 40 αλλα και στα 44-45! (βλ από γνωστές ηθοποιους, παρουσιάστριες κλπ). Επίσης όλες μας εχουμε μια γνωστη ή μια συγγενη που απεκτησε σε τετοια ηλικια παιδια. Προσφατο παραδειγμα δυο συγγενεις μου και μια πολυ καλη φιλη που το απεκτησε στα 45 φυσικοτατα παρακαλω. (οπως και οι αλλες). Οκ, παντα θελει λιγο παραπανω κοπο οσο μεγαλωνουμε δεν το συζητω αλλα προσπαθησε το με τα δικα σου ωαρια και αλλο!! Συμφωνω με το γιατρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@loralora παντρευτηκα μαζι με μια συναδελφο.εγω 33 κ αυτη 40. εχω μενει εγκυος 2 φορες.ατυχης καταληξη κ τις 2.η μια πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη.εκεινης της πηρε ενα χρονο να μεινει κ γενναει απο μερα σε μερα. σιγουρα τα 30 ειναι καλυτερα απο τα 40. αλλα δεν λεει κατι. δεν εισαι 48.ψαξου γενικα κ προχωρα.δεν ειμαι πολυ σχετικη με τα ορμονολογικα, αλλα αυτα με ποιοτητα ωαριων κλπ τα εχεις δει?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83  από εξετάσεις έχω ξεσκονιστεί για τα καλά. Μόνο την  εξέταση του Νικά δεν έχω κάνει. Τα ωάρια μου φτάνουν βλαστοκύστες και έχω πολύ χαμηλή αμη και fsh . Κλείνω τα 40  σε λίγο και έχω κάνει 3 προσπάθειες μέχρι στιγμής χωρίς αποτέλεσμα.

Κορίτσια σας ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@loralora εγώ είμαι 38 και δεν έχω παιδί τώρα προσπαθώ και ο γιατρός μου μου είπε καλό είναι να το κάνεις τώρα! Τον ρώτησα δλδ γιατρέ μετά δεν θα μπορώ? Μου είπε:φυσικά και θα μπορείς όμως μετά τα 40 τα πράγματα δυσκολεύουν σε πολλές (όχι όλες) γυναίκες και ίσως ταλαιπωρηθείς από κει και πέρα πάρα πολλές γυναίκες γίνονται μανούλες μέχρι και τα 45-47 αλλά έχουν δύσκολη εγκυμοσύνη.

Οκ η ηλικία είναι ένας παράγοντας πολύ σοβαρός στις μέρες μας όμως τα πάντα γίνονται. Αυτό που με κρατάει και λέω ότι θα γίνει είναι ότι ξέρω πολλές γυναίκες που έγιναν μανούλες και μετά τα 40.

Για να σου λέει ο γιατρός να προσπαθήσεις με τα δικά σου δε μπορεί.....κάτι βλέπει! Υπομονή και όλα θα γίνουν!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.koΤωρα μπαίνεις στη διαδικασια των εξωσωματικων; Κι εγω 38,5 ημουν οταν ξεκινησα να προσπαθω με επαφες και στα 39 ακριβως πηγα σε κεντρο εξωσωματικης.Απο τοτε εχω κανει 3 προσπαθειες.Δυο ανρνητικα και μια παλλινδρομη.

Διαβαζω ποσοστα ανα προσπαθεια για την ηλικια μου γυρω στο 20% και αγχωνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η loralora είπε:

@zoi.koΤωρα μπαίνεις στη διαδικασια των εξωσωματικων; Κι εγω 38,5 ημουν οταν ξεκινησα να προσπαθω με επαφες και στα 39 ακριβως πηγα σε κεντρο εξωσωματικης.Απο τοτε εχω κανει 3 προσπαθειες.Δυο ανρνητικα και μια παλλινδρομη.

Διαβαζω ποσοστα ανα προσπαθεια για την ηλικια μου γυρω στο 20% και αγχωνομαι

Όχι τώρα ξεκινήσαμε τις προσπάθειες γενικώς.....ο γιατρός μου είπε μετά τους 6 μήνες αν δεν.....θα πάω να με δει και να κάνουμε σαλπιγγογραφια. Κι εγώ αγχώνομαι πολύ αλλά είμαι με τις ώρες μου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να ελαφρυνω το κλίμα ο τίτλος που θύμιζε τη διαφήμιση του Moller's  εκατό plus !εκατό plus! Πως το εχω φιλοσοφησει:Εμείς λοιπόν οι 40  plus  αν αρχισουμε να διαβαζουμε ποσοστα την βαψαμε. Προτιμω να μην τα κοιταω. Ξερω ειναι χαμηλα αλλα αφου σε αυτη τη φαση της ζωης μας μας πετυχαινει αυτη η προσπάθεια τότε θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Εγώ είμαι 40 και εδώ και  δυόμιση χρόνια το κυνηγάω. Τώρα θα κάνω υστεροσκοπηση και σκρατσιν και μετά εμβρυομεταφορα με 2 εμβρυακια κατεψυγμενα. Η πρώτη εμβρυομεταφορα κατέληξε σε βιοχημική.  Αν και  amh εχω μετρια σε σχέση με άλλες που διαβάζω εδώ καλά κρατεί. Περίμενω και αποτελέσματα καρυοτυπου να δω αν υπάρχει και εκει κατι ( γιατί ανοσολογικες και Nk βγήκαν καλα)Και θα πορευθω από εκεί. Τι να πω οτι είναι να γίνει θα γίνει. Μακάρι να ήμασταν νεότερες αλλά τι να κάνουμε που δεν ήμαστε? Με τη βοήθεια του θεού και (Όχι του moller s αλλά ) της Παναγίας κάτι θα γίνει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zoi.koΜια σπο τα ιδια.Μια ειμαι αισιοδοξη και συμφωνα με τη θεωρια πιθανοτητων οτι θα τα καταφερω εντος 5 προσπαθειων  απο την αλλη πεφτω κιολας καποιες φορες.

Καλή αρχη κοριτσαρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dora77Συναγωνιστρια και συμπάσχουσα οβερ.

Καρυοτυπο,θρομβοφιλια,ανοσολογικα ,υστεροσκοπηση εχω κανει κι εγω .Ενδοκρινολογικα εχω ξεσκονιστει.

Τα ωαρια της ηλικιας ειναι αλλα με βαση τη θεωρια πιθανοτητων εντος 5 προσπαθειεων  θα το εχουμε πετυχει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@loralora  είναι φυσιολογικό δεν έχεις περάσει λίγα και μπράβο για τη δύναμη και το κουράγια που έχεις.Ελπίζω αυτή να είναι η τυχερή σου!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ με τη βοήθεια πλέον της επιστήμης όλα γίνονται. Ξερω κοπέλες κάτω των 30 π διαγνωστηκαν με πρόωρη εμμηνόπαυση κ έκαναν παιδάκια. Έχω θεία παντρεύτηκε 41 χρόνων έμεινε έγκυος τ ίδιο μήνα παλλινδρομησε, έμεινε εγκυος στο καπάκι κ σήμερα έχω μια ξαδερφούλα 11 χρόνων. Επίσης συναδέρφος μ 43 χρόνων της έκανε ο σύντροφός της πρόταση τ Ιούνιο κ είπε λογο ηλικίας να ξεκινήσουν προσπάθειές την ίδια στιγμή. Αυγουστο ήταν έγκυος κ στο γαμο της 3 μηνων έγκυος.

Εγώ ξεκίνησα εντατικές προσπάθειες στα 26 μου κ εκεί να έγκυος 2 χρόνια μετά. 

Είναι κ λίγο θέμα τύχης Εγώ αυτό ξέρω. Ακόμη κ στην εξωσωματική θα δείτε εδώ μέσα αποτυχημένες προσπάθειες από κορίτσια πολύ μικρότερα. Για κάθε μία από μας είναι θέμα πιθανοτήτων. 

Εύχομαι σε όλες σας σύντομα μωράκια στην κοιλίτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dim83Ναι Αθήνα είμαι.Εχω ξεκινησει προσπαθεια και ελπιζω να πανε καλα .

Σας ευχαριστώ κοριτσια μου.Ειναι καμια που ετοιμαζεται για εμβρυομεταφορα να πρηζουμε η μια την αλλη την περιοδο της αναμονης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 14/2/2018 at 3:35 ΜΜ, ο/η loralora είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Σε λίγες μέρες κλείνω τα 40 και έχω κάνει 3 προσπάθειες εξωσωματικής( 2 φορές διέγερση και ετ και 1 φορα ετ κατεψυγμένων) Μάλιστα με μια παλινδρόμησε  την 7η εβδομάδα στη δεύτερη μου προσπάθεια. 
Τα έχω ξεσκονίσει όλα. Η ηλικία μου φταίει , όλοι αυτό λένε. Το έχω αποδεχτεί και πρότεινα η ίδια στο γιατρό να πάμε με δανεικά ωάρια λόγω περισσότερων ποσοστών επιτυχίας αλλά ήταν αρνητικός. 

Υπάρχουν κορίτσια που κατάφεραν τα αποκτήσουν παιδάκι στα 40 ή κυνηγάω ανεμόμυλους?

Καλησπέρα τι έχετε πάθει με τι ηλικίες σκέτα νούμερα ειναι βιολογικά σε τι κατάσταση βρίσκεστε. Εγω είμαι στα 30 παλευω απο τα 26 και αποτέλεσμα ακομη κανένα και οργανισμός αντιδρά σαν γυναικα 50.Εγω φιλη 44 με δίδυμα μετα απο τρεις προσπάθειες και πολλές ακόμη γυναίκες μην σε αγχωνει αλλά μην το καθυστερειτε. Πόσα ωαρια πηρατε και τι περπάτησαν ;Δανεικά για πιο λογο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karenΑνταποκρίνομαι στα φάρμακα αλλα όλο αρνητικα παιρνω και μια παλλινδρομη.Ο γιατρος το αποδίδει στην ηλικια .Γι αυτο σκέφτομαι ποιο το πρόβλημα και ποια η λυση.Τα δανεικά που θα είναι καλύτερο γενετικο υλικό.Δεν εχω ούτε χρήματα πύτε ψυχικά αποθέματα να προσπαθω επ απειρον με το δικο μου γενετικο υλικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η loralora είπε:

@karenΑνταποκρίνομαι στα φάρμακα αλλα όλο αρνητικα παιρνω και μια παλλινδρομη.Ο γιατρος το αποδίδει στην ηλικια .Γι αυτο σκέφτομαι ποιο το πρόβλημα και ποια η λυση.Τα δανεικά που θα είναι καλύτερο γενετικο υλικό.Δεν εχω ούτε χρήματα πύτε ψυχικά αποθέματα να προσπαθω επ απειρον με το δικο μου γενετικο υλικό

Αν υπάρχει θέμα ποιότητας ωαρίων συνέχισε με δανεικά και μη σπαταλάς χρόνο ψυχολογία και χρήμα. Εγω εκανα τρεις μηνες να τελειώσω με θέμα δοτριας. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι ο γιατρός σου είναι αρνητικός να σε συνεχίσει με κάνα δυο προσπάθειες ακόμη και μετα να σε παει εφόσον ρίχνει ευθύνες στην ηλικία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ηλικία είναι παράγοντας..ας μη χρυσών ούτε το χαπι..ακόμα κ ορμόνες να Σάι οκ έχεις περισσότερες πιθανότητες για παλλινδρομες κτλ

Η λογική η θεία η ξαδέρφη η κουμπάρα δε με καλύπτει προσωπικά..Όντως πολλές μένουν μόνες τους( η τουλάχιστον λένε ότι μένουν μόνες τους έγκυες) όντως πολλές τα καταφέρνουν με εξωσωματική με την πρώτη( η όπως λέει ο γιατρός μου πάνε με τη μία με δανεικά κ ξεμπερδευουν).

Εγώ διαβάζοντας σε συμφωνώ με Κάρεν ? .Εάν σου λέει φταίει η ηλικία σημαίνει τα ωράρια..Στις προσπάθειες τι εμβρια έβαζες; Καρυωτυπο στην αποβολή στο εμβριομεταφορα έκανες;

Εγώ το πολύ άλλη μια προσπάθεια να κάνα έτσι κ μετά θα πήγαινα με δανεικά( κ δεν το λεω έξω από το χώρο είχα 2 παλλινδρομες η μία δίδυμη κ είπα άλλη μια κ μετά δανεικά διότι πίστευα πως έχω άλλο θέμα στα εμβρια κ έμεινα στην 3 αλλά στα 32 μου κ 34 το δεύτερο μετά από 6 χρόνια).Θα σου πρότεινα να πάρεις κι άλλες γνώμες κ να προχωρήσεις ανάλογα..ναι μεγάλη δεν είσαι για μανούλα αλλά στα θέματα της κύησης μετά τα 40 είναι δύσκολα.. κ ξαναλέω δεν είναι μόνο το θετικό..μεγαλύτερο θέμα είναι οι παλλινδρομες..

Δύο τρεις γνώμες ακόμα κ προχώρησε σύντομα να γίνεις μανουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό υποστηρίζω κι εγω. Πρότεινα στον γιατρό προσπάθεια με δανεικά αλλά ηταν αρνητικός . Παρά τη χαμηλή μου αμη βγάζω ωάρια και γίνονται βλαστοκύστες. 

Η παλλινδρομη έπεσε μόνο του μετά από 1 εβδομάδα οπότε δεν έκανα καρυότυπο εμβρύου. Ο γιατρός το απέδωσε σε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες εφόσον θρομβοφιλία, μητρα, αυτοάνοσα, θυροειδής και ζάχαρο όλα καλά. Τα ωάρια της γυναίκας ετών 40. Και δε με πειράζουν τα δανεικά γιατί  το έχω αποδεχτεί μέσα μου παρά να καταχαρακώνομαι ψυχικά μετά από 3-4 προσπάθειες.Δε μετράει μόνο οτι βγάζω αλλά σημασία έχει και το τι βγάζω. Ας έχουν δυναμική τα έμβρυα, ας δίνουν βλαστοκύστες αν δεν είναι καλά πως θα εμφυτευτούν? και αν εμφυτεύονται και αποβάλλονται?

Σας ευχαριστώ κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια λογω 40+ και ιστορικο 3 παλίνδρομων ο γιατρος μου με θελει μονο με προεμφυτευτικο!!! εκανα την πρωτη μου προσπαθεια αλλα απετυχε παταγωδως......δεν ηταν καλα τα ωαρια...εχω ΑΜΗ 1,67......απο οσα ξερετε ποια ειναι η ταπεινη σας γνωμη????? ποσο να προσπαθησω ? ποσες φορες? μετα απο ποσες προσπαθειες να καταφυγω σε δανεικα???? οσες μπορειτε πειτε τη γνωμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...