Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επικοινωνία με παιδίατρο στον 9ο!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σε 5 εβδομάδες πρώτα ο Θεός θα έρθει η μπέμπα μου στη ζωή και θέλω να μιλήσω με κάποιο παιδίατρο..εσείς έχετε βρει τον δικό σας;έχετε μιλήσει μαζί του και αν ναι σε ποια φάση της εγκυμοσύνης; (δηλαδή να περιμένω να μπει ο Μάρτιος;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @Minime!

Λοιπόν όταν ήμουν έγκυος στην πρώτη μου κόρη, όταν έκλεινα τον 8ο επισκέφτηκα πρώτη φορά την παιδίατρο, που είχα κατα νου, μετά από συστάσεις γνωστών. Ήθελα να μιλήσω μαζί της, να μου λύσει κάποιες απορίες, να με συμβουλέψει για τα προϊόντα περιποίησης του μωρού και να δω και κατά πόσο ¨ταιριάζαμε¨.

Έφυγα αρκετά ανακουφισμένη, γιατί εκτός του ότι μου έδωσε κάποιες συμβουλές, με καθησύχασε, και έφυγε το άγχος για την επόμενη μέρα της γέννας. 

Να ξέρεις είναι πολύ σημαντικό ο παιδίατρος να είναι διαθέσιμος όποτε τον χρειαστείς, να σηκώνει τηλέφωνα που λέμε. Και για μένα ήταν αδιαπραγμάτευτο ο παιδίατρος κατά τους πρώτους 2 μήνες να έρχεται αποκλειστικά στο σπίτι και μέχρι να κλείσει ενός έτους, την περίοδο των ιώσεων, πάλι να έρχεται σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία..Ξέρεις, με κανα 2 άτομα που το συζήτησα μου ελέγαν ότι τους φαίνεται υπερβολικό από τόσο νωρίς να θέλω να επικοινωνήσω με παιδίατρο..

Σ ευχαριστώ πολύ!θα το βάλω στο πρόγραμμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με το @ditaki. Και γω έτσι είχα κάνει. Γιατί υπερβολική, δε κατάλαβα; και τις πρώτες σ απορίες ποιος θα σ τις λυσει; ακριβώς όπως τα λέει τ κορίτσι πιο πάνω όσον αφορά τ  γιατεο! Με τ καλό τ μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα..μ τ καλο τ μωρακι σ..

κ εγω τν κυριακη μπαινω στον μηνα μ... κ ηδη εχω βρει 2 γιατρους ν τς μιλησω..ειμαι τς αποψης πως πρεπει ν εχουμε καταληξει,γτ μ ειπαν πως στις πρωτες 10μερες θ πρεπει ν ερθει σπιτι ν δει τν μπεμπα... κ μ προτειναν 2γιατρους π εχουν αυτα π θελω...δλδ ν μν εχουν νυχτα μερα γιορτες κ σκ,ν σηκωνουν τ τηλεφωνο.... κ ν ερχεται σπιτι μας... μιλαμε γ παιδι,οχι γ καποιον μεγαλο...

κ αλλωστε ο γιατρος ειναι κατι εντελως υποκειμενικο,πχ γ μενα καποιος ν ειναι θεος,κ γ σενα απο τν πρωτη ματια ν μν σ κατσει καλα..δν θ ψαχνουμε μεσα στην ταραχη μας γ γιατρο,θ πρεπει ν τν εχουμε ετοιμο,κ ας μ πουν κ υπερβολικη...

ποτε εχεις τλκ ημερομηνια,π γεννας;!ειμαστε πανω κατω μαζι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα κάνω καισαρική και κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω 14/3..αρχίζω και αγχώνομαι ώρες ώρες αν όλα θα πάνε καλά, αν θα είμαι καλή μαμά..παρολ αυτα ανυπομονώ να έρθει εκείνη η στιγμή! 

Έχω κλείσει να πάω και σε ένα σεμινάριο την άλλη βδομάδα..(Κάτι θα μου μείνει, δε μπορεί..χαχα  )

Βαλίτσα έκανες katerinant95;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minime είπε:

Θα κάνω καισαρική και κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω 14/3..αρχίζω και αγχώνομαι ώρες ώρες αν όλα θα πάνε καλά, αν θα είμαι καλή μαμά..παρολ αυτα ανυπομονώ να έρθει εκείνη η στιγμή! 

Έχω κλείσει να πάω και σε ένα σεμινάριο την άλλη βδομάδα..(Κάτι θα μου μείνει, δε μπορεί..χαχα  )

Βαλίτσα έκανες katerinant95;

με το καλο κοριτσακι μου...ολες οσες γινομαστε πρωτη φορα νμζω τ εχουμε αυτα..χαχαχαχα

ναι εχω κανει....αλλα λογικα θ εχω γεννησει πιο πριν....  κ εγω νμζω πως πλεον εχει αρχισει ν νικιεται τ αγχος μ απο την ανυπομονεσια μ ν τν παρω αγκαλια...!!!!  εγω πητ εχω μεχρι 11/3...αλλα ο γιατρος μ λεει πως δν θ φτασουμε ως εκει λογω τς θεσης τς μικρης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

με το καλο κοριτσακι μου...ολες οσες γινομαστε πρωτη φορα νμζω τ εχουμε αυτα..χαχαχαχα

ναι εχω κανει....αλλα λογικα θ εχω γεννησει πιο πριν....  κ εγω νμζω πως πλεον εχει αρχισει ν νικιεται τ αγχος μ απο την ανυπομονεσια μ ν τν παρω αγκαλια...!!!!  εγω πητ εχω μεχρι 11/3...αλλα ο γιατρος μ λεει πως δν θ φτασουμε ως εκει λογω τς θεσης τς μικρης...

Τίποτα δεν έμεινε!μακάρι να μας πάνε όλα καλα και να τα κρατήσουμε αγκαλίτσα τα μικρα ζουζούνια μας! Σου εύχομαι τα καλύτερα!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Καλησπερα..μ τ καλο τ μωρακι σ..

κ εγω τν κυριακη μπαινω στον μηνα μ... κ ηδη εχω βρει 2 γιατρους ν τς μιλησω..ειμαι τς αποψης πως πρεπει ν εχουμε καταληξει,γτ μ ειπαν πως στις πρωτες 10μερες θ πρεπει ν ερθει σπιτι ν δει τν μπεμπα... κ μ προτειναν 2γιατρους π εχουν αυτα π θελω...δλδ ν μν εχουν νυχτα μερα γιορτες κ σκ,ν σηκωνουν τ τηλεφωνο.... κ ν ερχεται σπιτι μας... μιλαμε γ παιδι,οχι γ καποιον μεγαλο...

κ αλλωστε ο γιατρος ειναι κατι εντελως υποκειμενικο,πχ γ μενα καποιος ν ειναι θεος,κ γ σενα απο τν πρωτη ματια ν μν σ κατσει καλα..δν θ ψαχνουμε μεσα στην ταραχη μας γ γιατρο,θ πρεπει ν τν εχουμε ετοιμο,κ ας μ πουν κ υπερβολικη...

ποτε εχεις τλκ ημερομηνια,π γεννας;!ειμαστε πανω κατω μαζι.. 

Θα πεταχτω κι εγω να πω την βλακειουλα μου.. Κατερινα θα γινεις πολυ νεα μανουλα.. Επειδη μιλαμε απο την αρχη της εγκυμοσυνης σου, θελω να σου πω οτι εχω παρατηρησει οτι εχεις ωριμασει πολυ σε σχεση με την αρχη κ μπραβο σου!!

Εγω δεν εχω βρει ακομα παιδιατρο κ αγχωνομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Θα πεταχτω κι εγω να πω την βλακειουλα μου.. Κατερινα θα γινεις πολυ νεα μανουλα.. Επειδη μιλαμε απο την αρχη της εγκυμοσυνης σου, θελω να σου πω οτι εχω παρατηρησει οτι εχεις ωριμασει πολυ σε σχεση με την αρχη κ μπραβο σου!!

Εγω δεν εχω βρει ακομα παιδιατρο κ αγχωνομαι...

μακαρι να  ειμαι σωστη μαμα.... εχω πολλα αγχη, κ φοβαμαι..μν γινω υστερικια,μν τυχον δν μπορω ν κανω αυτα π πρεπει...   κ ολες δλδ ν ειμαστε οι καλυτερες μαμαδες τ κοσμου γ τ παιδακια μας....!!! οταν η μπεμπα μ θ ειναι περιπου 3 μηνων εγω θ κλεινω τ 23....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω τελικά μάλλον όλες κάνουμε τέτοιες σκέψεις...και εγώ αναρωτιέμαι πως θα είμαι "στον ρόλο της μανούλας"..Αν θα είμαι υπερβολικη,ψύχραιμη..Και με έχει πιάσει και ένα άγχος τελευταια πως θα είναι η ψυχολογία μου;!!!χαζό ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο θα φροντίζεται και θα αγαπάτε τα παιδιά σας θα είστε καλές μανούλες!

Θα υπάρξουν και στιγμές που θα είστε υπερπροστατευτικές ή υπερβολικές ή κουρασμένες, χωρίς υπομονή, μπορεί και να φωνάξετε και να κλάψετε....ε και τι έγινε....όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι!

Επίσης αν νιώσετε ότι από θέμα ψυχολογίας κάτι δεν πάει καλά, μην φοβηθείτε να μιλήσετε, ούτε να ντραπείτε να ζητήσετε βοήθεια. Δεν είναι κακό, ούτε ταμπού, ούτε θα είστε κακές μητέρες, είναι η γνωστή άγνωστη επιλόχειος, που κανείς δεν μιλάει γι αυτή, αλλά για κάποιες μανούλες είναι πραγματικότητα, όχι επειδή είναι πιο αδύναμες απ τις άλλες, απλά έτυχε σε αυτές. Εγώ την πέρασα και δεν ήταν εύκολο, αλλά ζήτησα βοήθεια από τον γιατρό μου και τον άντρα μου και το ξεπέρασα και όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2018 at 8:17 ΜΜ, ο/η katerinant95 είπε:

μακαρι να  ειμαι σωστη μαμα.... εχω πολλα αγχη, κ φοβαμαι..μν γινω υστερικια,μν τυχον δν μπορω ν κανω αυτα π πρεπει...   κ ολες δλδ ν ειμαστε οι καλυτερες μαμαδες τ κοσμου γ τ παιδακια μας....!!! οταν η μπεμπα μ θ ειναι περιπου 3 μηνων εγω θ κλεινω τ 23....

Χαχα @katerinant95 εγω την κόρη μου την γέννησα 9 Μαρτίου 2015 και μια μέρα πριν στις 8 ηταν τα δικά μου γενέθλια που τα γιόρτασα με μια σοκολατοπιτα στην κλινική και γινόμουν 20!!!!! Δεν εχει σχέση η ηλικία.. θα δεις πόσο υπέροχο ειναι που θα μεγαλώσετε μαζί!!!! ΑΣΕ που οι αντοχές σου ειναι στο κόκκινο, εγω για αυτο έκανα τωρα το 2ο και όσα μου δώσει ο θεός σκοπεύω να τα κάνω πριν τα 30 για να εχω αυτές τις αντοχές γιατι θέλει πολυυυυ αντοχή....... στην αρχή ειναι τα συνεχόμενα ξενύχτια, μετα ειναι τα παιχνίδια, οι αταξίες, μετα να μάθετε λέξεις, να ζωγραφίζετε, να καθαρίσετε απο πάνες, μετα φανταζομα8 με το σχολείο ξεκινάει άλλος κόσμος που ακομα δεν τον ανακάλυψα ούτε εγω.. σκέψου οτι μεχρι και εχθές το βράδυ παίζω κρυφτό με την μικρή και κυνηγητό σαν να ειμαι φιλενάδα της, και αυτο ειναι συνέχεια για αυτο σου λέω θέλει αντοχή.. γενικά εγω δεν ειμαι πολυ με τους παππούδες και τις γιαγιάδες, φυσικά οταν πρεπει να παμε στον γιατρό η έχουμε κάποιας υποχρέωση θα την αφήσω για λίγες ώρες αλλα το βράδυ ειναι παντα στο σπίτι.. θέλει φουλ αφιέρωση 24 ώρες και αυτο πίστεψε με θέλει υπομονή.. αλλα θα δεις οτι ειναι υπέροχο συναισθημα οταν θα σου λεει μαμά έλα ή οταν θα μετράει και εσυ θα λες απο μεσα σου εγω της το έμαθα ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!! Ποτέ δεν θα νοιωσεις οτι τα κανείς ολα καλα.. νομίζω πως ολες οι μανούλες έχουμε τις στιγμές που κλαίμε και λέμε οτι δεν είμαστε καλές μαμάδες αλλα για αυτο ειναι οι μπαμπάδες να μας συνεφέρουν χαχα!!!!!!!!!! Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να ειναι πάνω απο ολα γερές και δυνατές και ολα θα ερθουν....

υ.γ η θεία μου ειναι 41, τωρα η μπουμπουκα μας ειναι 8 μηνών και αν την δεις εχει μια αντοχη σαν 20αρα.... θέληση να υπάρχει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Χαχα @katerinant95 εγω την κόρη μου την γέννησα 9 Μαρτίου 2015 και μια μέρα πριν στις 8 ηταν τα δικά μου γενέθλια που τα γιόρτασα με μια σοκολατοπιτα στην κλινική και γινόμουν 20!!!!! Δεν εχει σχέση η ηλικία.. θα δεις πόσο υπέροχο ειναι που θα μεγαλώσετε μαζί!!!! ΑΣΕ που οι αντοχές σου ειναι στο κόκκινο, εγω για αυτο έκανα τωρα το 2ο και όσα μου δώσει ο θεός σκοπεύω να τα κάνω πριν τα 30 για να εχω αυτές τις αντοχές γιατι θέλει πολυυυυ αντοχή....... στην αρχή ειναι τα συνεχόμενα ξενύχτια, μετα ειναι τα παιχνίδια, οι αταξίες, μετα να μάθετε λέξεις, να ζωγραφίζετε, να καθαρίσετε απο πάνες, μετα φανταζομα8 με το σχολείο ξεκινάει άλλος κόσμος που ακομα δεν τον ανακάλυψα ούτε εγω.. σκέψου οτι μεχρι και εχθές το βράδυ παίζω κρυφτό με την μικρή και κυνηγητό σαν να ειμαι φιλενάδα της, και αυτο ειναι συνέχεια για αυτο σου λέω θέλει αντοχή.. γενικά εγω δεν ειμαι πολυ με τους παππούδες και τις γιαγιάδες, φυσικά οταν πρεπει να παμε στον γιατρό η έχουμε κάποιας υποχρέωση θα την αφήσω για λίγες ώρες αλλα το βράδυ ειναι παντα στο σπίτι.. θέλει φουλ αφιέρωση 24 ώρες και αυτο πίστεψε με θέλει υπομονή.. αλλα θα δεις οτι ειναι υπέροχο συναισθημα οταν θα σου λεει μαμά έλα ή οταν θα μετράει και εσυ θα λες απο μεσα σου εγω της το έμαθα ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!! Ποτέ δεν θα νοιωσεις οτι τα κανείς ολα καλα.. νομίζω πως ολες οι μανούλες έχουμε τις στιγμές που κλαίμε και λέμε οτι δεν είμαστε καλές μαμάδες αλλα για αυτο ειναι οι μπαμπάδες να μας συνεφέρουν χαχα!!!!!!!!!! Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να ειναι πάνω απο ολα γερές και δυνατές και ολα θα ερθουν....

υ.γ η θεία μου ειναι 41, τωρα η μπουμπουκα μας ειναι 8 μηνών και αν την δεις εχει μια αντοχη σαν 20αρα.... θέληση να υπάρχει!!!!

αχ σ υπερευχαριστωωωωωωω!!!!!!!   να σ ζησει τ παιδακι σ......   ανυπομονω ν τν παρω αγκαλιτσα... κ ελπιζω ν ειναι ολα καλα,ν ειμα νορμαλ μαμα,οχι υπερβολικη .....ν αγαπαω τ παιδακι μ κ ν μ αγαπαει....  χαιρομαι απιστευτα π ειναι μπεμπα(η αληθεια ειναι πως παντα ηθελα κοριτσακι).... 

μ εδωσες μεγαλο κουραγιο..κ σκεψου πως σπουδαζω νηπιαγωγος..... στην θεωρια στην σχολη εχω μαθει πολλα... αντε ν δουμε αν θ μπορω ν τ κανω κ σ πραξη κ πρωτα στο δικο μ παιδακι κ μετα κ στα υπολοιπα(αν ποτε παρω τ πτυχιο  μ κ διοριστω..χαχαχ)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

αχ σ υπερευχαριστωωωωωωω!!!!!!!   να σ ζησει τ παιδακι σ......   ανυπομονω ν τν παρω αγκαλιτσα... κ ελπιζω ν ειναι ολα καλα,ν ειμα νορμαλ μαμα,οχι υπερβολικη .....ν αγαπαω τ παιδακι μ κ ν μ αγαπαει....  χαιρομαι απιστευτα π ειναι μπεμπα(η αληθεια ειναι πως παντα ηθελα κοριτσακι).... 

μ εδωσες μεγαλο κουραγιο..κ σκεψου πως σπουδαζω νηπιαγωγος..... στην θεωρια στην σχολη εχω μαθει πολλα... αντε ν δουμε αν θ μπορω ν τ κανω κ σ πραξη κ πρωτα στο δικο μ παιδακι κ μετα κ στα υπολοιπα(αν ποτε παρω τ πτυχιο  μ κ διοριστω..χαχαχ)....

Έτσι ειναι και θα το καταλάβεις και εσυ.... λοιπόν σχετικά με τις σπουδές σου, επειδή και εγω τυχαίνει να σπούδαζα οταν έμεινα έγκυος ξεκηνησε το 1ο εξάμηνο και πήγα κανονικά στην πρώτη εξεταστική ήμουν 8 μηνών έγραφα με την κοιλιά τούρλα αλλα να ξέρεις οτι δικαιούσε αναβολή. Εγω δεν το ήξερα και έφτασα μεχρι το 4ο εξάμηνο. Πήρα αναβολή 4 εξάμηνα(2 χρονια) λόγω ανατροφής της μικρής μου και τωρα τον Σεπτέμβρη λήγει αλλα πήρα τηλ στη Σχολη και τους ειπα οτι ειμαι παλι έγκυος και δεν μπορω να έρθω και μου είπαν μόλις λήξει να κάνω αίτηση για αλλα 4 εξάμηνα που δικαιούμαι. Τα 2 εξάμηνα θα μου τα δώσουν σίγουρα λεει αλλα για τα αλλα 2 παίζεται. Ψάξτο αυτο γιατι κανείς δεν προκειτε να σου το πει αυτο. Εμενα μου το είπε η κουμπαρά μου( Νονα της κόρης μου) που ειναι στο ΠΑΜΑΚ που το άκουσε απο κάπου κλπ.. επίσης σχετικά με το αντικείμενο σου, μην πας με τα βιβλία, πανε όπως θα σου πει το ένστικτο σου και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mama2015 είπε:

Έτσι ειναι και θα το καταλάβεις και εσυ.... λοιπόν σχετικά με τις σπουδές σου, επειδή και εγω τυχαίνει να σπούδαζα οταν έμεινα έγκυος ξεκηνησε το 1ο εξάμηνο και πήγα κανονικά στην πρώτη εξεταστική ήμουν 8 μηνών έγραφα με την κοιλιά τούρλα αλλα να ξέρεις οτι δικαιούσε αναβολή. Εγω δεν το ήξερα και έφτασα μεχρι το 4ο εξάμηνο. Πήρα αναβολή 4 εξάμηνα(2 χρονια) λόγω ανατροφής της μικρής μου και τωρα τον Σεπτέμβρη λήγει αλλα πήρα τηλ στη Σχολη και τους ειπα οτι ειμαι παλι έγκυος και δεν μπορω να έρθω και μου είπαν μόλις λήξει να κάνω αίτηση για αλλα 4 εξάμηνα που δικαιούμαι. Τα 2 εξάμηνα θα μου τα δώσουν σίγουρα λεει αλλα για τα αλλα 2 παίζεται. Ψάξτο αυτο γιατι κανείς δεν προκειτε να σου το πει αυτο. Εμενα μου το είπε η κουμπαρά μου( Νονα της κόρης μου) που ειναι στο ΠΑΜΑΚ που το άκουσε απο κάπου κλπ.. επίσης σχετικά με το αντικείμενο σου, μην πας με τα βιβλία, πανε όπως θα σου πει το ένστικτο σου και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα!!!!!!

τ εννοεις αναβολη.? δν ξερω κτ σχετικο..κ η γραμματεια τς σχολης μ δν ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμη μ ερωτησεις μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

τ εννοεις αναβολη.? δν ξερω κτ σχετικο..κ η γραμματεια τς σχολης μ δν ειναι ιδιαιτερα συνεργασιμη μ ερωτησεις μας....

Ποτέ δεν ειναι συνεργάσιμες οι γραμματείες χαχα!! Όπως παίρνουν οι άντρες για τον στρατό έτσι μπορούμε να πάρουμε και για τις σχολές.. σου λέω και εγω τελείως τυχαία το έμαθα κάθε μέρα πήγαινα με την κοιλιά τούρλα και δεν το είπε κανένας.. η διαφορά ειναι οτι επειδή πλέον οι σπουδές δεν ειναι αορίστου χρόνου ειναι ν+2 δηλ εμενα που ειναι 4 χρονια αν σε 6 έτη δεν εχω τελειώσει διαγράφομαι.. ενώ με την αναβολή κάνεις παύση δεν εχεις κανένα φοιτητικό δικαίωμα όμως για αυτ9 το διάστημα και έτσι απλά δεν χάνεις τα εξάμηνα.. εγω πχ πήγα στο πρώτο αλλα μετα γέννησα και τα αλλα 4 πήγαν στράφη, τωρα τον Σεπτέμβρη θα συνέχιζα όμως στο 5ο εξάμηνο αλλα παλι θα πάρω αναβολή και το 2020 θα ειμαι στο 5ο εξάμηνο ακομα δεν θα θεωρούμε τελειόφοιτη που απλά χρωστάει μαθήματα, δεν χρωστάς τίποτα, δεν εχεις φοιτητικές υποχρεώσεις καθόλου ειναι κυριολεκτικά μια παύση.. ρωτά οπωσδήποτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...