Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως καταλαβαινω οτι πλησιαζει ο τοκετος???


Recommended Posts

Κοριτσια, πειτε μου γιατι εχω αγχωθει λιγακι...

Εχω πιθανη ημερομηνια τελη φεβρουαρη, σημερα ομως εδω κ καμια ωρα, νιωθω ελαφριους πονους περιοδου... Δεν εχουν ομως ρυθμο.. Ειναι μονιμοι...

Πφφφφφ!! Παω να κανω μπανιο μην παθω καμια πλακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κ ν εχει ερθει αυτη η ωρα αγαπη τ μωρακι σ ειναι ηδη τελειομηνο...αρα οποτε θελει ας ερθει... θ μ επιτρεψεις ν πεταχτω κ εγω στη συζητηση γτ απο κοντα ερχομαστε κ εμεις...  

καμια φορα λεω πως θ μ πετυχει εμενα η μπεμπα...αλλες καταφερνουν κ ν πανε ν γεννησουν λες κ θ πανε γ καφε κ ειναι τελειες...

μ λαδωνει απιστευτα γρηγορα τν τελευταιο καιρο τ μαλλι μ κ φοβαμαι μν μ βρει σ καμια τετοια φαση...χαχαχα

μ τν κοιλια στο στομα ποσο ευκολο ειναι ν λουζεσαι καθε μερα μ μαλακτικες και και και...χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολι στεγνωσα το μαλλι!! Ε δε θα πηγαινε κ σαν βλακας στο νοσοκομειο-τοσος κοσμος θα ερθει να με δει!! (ειμαι ψωναρα τελικα).

Δε με ξαναπιασε πονος ευτυχως αλλα αυριο θα κανω τα τελευταια που μου εμειναν. Αφου να φανταστεις εχω τη βαλιτσα στο μπαλκονι ανοιχτη, να αεριζεται. Δηλ δεν ειναι ετοιμη.

Τσαμπα αγχωσα κ τον αντρα μου..

Παντως μεχρι χθες, δεν ειχα το παραμικρο αγχος. Τωρα κατι με εχει πιασει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικό είναι να αγχώνεσαι αλλά εγώ πιστεύω ότι εκείνη την ώρα δε θα σε νοιάζει τίποτα άλλο εκτός από το να κρατήσεις επιτέλους τι μωράκι σου... Και εγώ είχα πόνους περιόδου εχθές και σήμερα χωρίς Ρυθμό μόνιμους και χωρίς μεγάλη ένταση, νομίζω ότι είναι φυσιολογικό θα ρωτήσω αύριο το γιατρό μου. Ετοίμασε καλού κακού τη βαλίτσα κ εγώ δεν την έχω έτοιμη αλλά λέω από αύριο να ξεκινήσω να τη φτιάχνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ όταν έρθει εκείνη η ωρα θα τ καταλαβεις. Πλησιάζεις γι αυτό κ κάθε πονακι σ φαίνεται ύποπτο. Το άγχος είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ την τελευταία βδομάδα είχα τρελό άγχος σε σημείο να μη μπορώ μα κοιμηθώ. Πήγα π λες στο γιατρο κ μ λέει έλα σε μια βδομάδα πάλι. Λέω κ γω οκ δ γένναω κ χαλάρωσα! Ε τ ίδια μερσ με πιασαν οι πόνοι. Μια ιδέα είναι ολα Τελικά! Δεν είναι κάτι π δ αντέχεται. 

Με τ Καλό σε όλα τα κορίτσια π πλησιάζει η ώρα τους! Όμορφους τοκετούς κ γερά μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄αγαπώ για τις ερωτήσεις σου!!!

Μην μου αγχώνεσαι, το πιο πιθανό αφού ήταν ακανόνιστες, είναι να ήταν προπαρασκευστηκές συσπάσεις άρα fulse alarm! Ο οργανισμός σου, προετοιμάζεται για την ώρα του τοκετού.

Με συντονισμένες 5λεπτες και μετά 3λεπτες συσπάσεις θα καταλάβεις ότι ξεκινάει ο τοκετός, και μπορεί να σου σπάσουν και τα νερά, δεν συντονίζονται πάντα αυτά τα δύο, οπότε μην αγχωθείς!

Άντε με το καλό, όποτε είναι να έρθει!

Υ.Γ. Αν είχες την μάνα μου εκεί, θα σε είχε αναγκάσει να τα έχεις όλα έτοιμα από τον 8...κλασική Ελληνίδα γιαγιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες τις εγκυουλες και τις wanna be εγκυουλες! @Rosemary ετοιμασε τη βαλιτσουλα σου και μετα ηρεμια μεχρι η μπεμπα να κανει την ηρωικη εξοδο! ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ συγκινηθηκα τωρα αληθεια!!!!! Ετοιμασε πραγματα, μαλλια, ντυσου στολισου να εισαι ετοιμη. Ο πατερας μου οταν γεννηθηκε η εγγονη του (του αδερφου μου) εσκασε μυτη με κοστουμι στο μαιευτηριο για να τον δει με τα καλα του το μωρο (εκλαιγα απτα γελια). Ρε συ με το καλοοοοοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.Θυμάμαι πριν γεννήσει η ξαδέρφη μου είχαμε πάει 2 φορές με διάφορα 3 ημερών στο μαιευτήριο από "λάθος συναγερμό" είπε ο γιατρός και κυρίως άγχος!Η μέρα που ήρθε η ώρα....δεν ήταν κανένα σύμπτωμα ίδιο....το κατάλαβε με τη μια και μέσα σε 1 ώρα αν θυμάμαι καλά έσπασαν τα νερά!Υπομονή και με το καλό το αγγελούδι σου.??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary  έχω είχα πόνους περιόδου όχι έντονους μια εβδομάδα πριν γεννήσω... Ναι μεν είσαι στον 9ο αλλά και καμιά βδομάδα να πάρεις ακόμα καλά είναι!! Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά!!!! Σου εύχομαι να. Γεννήσεις όπως θέλεις εσύ ένα υγιέστατο μωρό.. Έχω είχα 3 false alarm την τελευταία εβδομάδα πριν τη γέννα ίσως γιατί είμαστε στην τσίτα καθε πόνο ή πονακι το φοβόμαστε παραπάνω!!! Όταν μπορέσεις πες μας νέα σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μιας και λέμε για προετοιμασίες στον πρώτο ψεύτικο συναγερμό λούστηκα ξυρίστηκα ντύθηκα βάφτηκα.... (ελαφριά)  Κ όταν πήγα Μ λέει η μαία αν ήσουν για γέννα δε θα χει δύναμη να κάνεις beaute τελικά μετά από 3 μέρες ΓΕΝΝΗΣΑ μπανιαρισμένη μεν άβαφη δε... Χαχαχα.. Κ φόρεσα ότι βρήκα Κ πήγα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι μου θυμήσατε τώρα! Σηκώθηκα στις 5 το πρωί, λούστηκα, ξύρισα πόδι και ....., ντύθηκα με άνετα ρούχα (λες και υπάρχει άνετο ρούχο όταν είσαι σαν ζέπελιν!τες πα!) και 8 το πρωι ήμασταν στο νοσοκομείο γιατί εμείς πηγαίναμε με πρόκληση. Την τσάντα την είχα ήδη 1 βδομάδα στο πορτ-παγκαζ...τρελή εντελώς....Η @Rosemary να δείτε που γέννησε ήδη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσι μου όποτε βγεί η μπεμπούλα με το καλό!!!Η μαμά μου μου είχε πει ότι είχε νιώσει έντονο πόνο περιόδου και σαν να ήθελε να ενεργεθεί!!!Και το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες!!!!Πολύ συγκινούμε που φτάνει ο καιρός!!!!Σε φιλώ και σενα και την μπεμπούλα σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου!! Ποσο χαρηκα για τις απαντησεις σας κ ποσο γελασα που αναρωτιωσασταν αν γεννησα!!

Ειμαι ακομα τουμπανο..! Πηγα στον γιατρο κ μου ειπε οτι κανω αρκετες συσπασουλες κ οτι ο τραχηλος μου εχει μια "διαθεση" διαστολης..! Θα ξαναπαω σε λιγες μερες..

Το περιεργο ειναι οτι δεν αγχωνομαι για τον τοκετο κ τον πονο που εχει, αγχωνομαι να τα εχω ολα ετοιμα, να το χειριστουν καλα οι γιατροι κ πιο πολυ να βγει καλα η μπεμπα!!

Δε με βλεπω παντως να φτανω τελη φλεβαρη!!

Υ.Γ. Σε οσες δεν εκανα λαικ, μου τελειωσαν!! Αυριο οι αλλες!! Χαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τράβα σιδέρωσε κανένα ζιπουνάκι τώρα και κλείσε την βαλίτσα, και όταν έρθει η ώρα εσύ θα κάνεις τους χειρισμούς και όχι οι γιατροί...push push baby!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο @Rosemary!!! μην σε νοιαζουν τα λαικ! αντε αντε ετοιμασου και μην αγχωνεσαι!!! φανταζομαι αν σου ελεγε ενα χρονο πριν καποιος οτι θα κανεις αυτη τη συζητηση θα σου φαινοταν μακρινο ονειρο! και να που η ζωη καποιες φορες μας ανταμοιβει!! που θα γεννησεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Τράβα σιδέρωσε κανένα ζιπουνάκι τώρα και κλείσε την βαλίτσα, και όταν έρθει η ώρα εσύ θα κάνεις τους χειρισμούς και όχι οι γιατροί...push push baby!

Ετσι μπραβο..! Βαλε με στη θεση μου!! Στην κουζινα κ στο σιδερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

μπραβο @Rosemary!!! μην σε νοιαζουν τα λαικ! αντε αντε ετοιμασου και μην αγχωνεσαι!!! φανταζομαι αν σου ελεγε ενα χρονο πριν καποιος οτι θα κανεις αυτη τη συζητηση θα σου φαινοταν μακρινο ονειρο! και να που η ζωη καποιες φορες μας ανταμοιβει!! που θα γεννησεις??

Οντως!! Ετσι ειναι..! Αν κ ενιωθα απο τα 25 μου ετοιμη-ωριμη να μεγαλωσω ενα παιδι, τελικα ακομη δεν το εχω πιστεψει!! Νομιζω μονο αν το πιασω στα χερια μου θα το συνειδητοποιησω!! Κι εσυ τα ιδια θα ζησεις!! Τη μια θα σου φαινεται μακρινο κ την αλλη θα ειναι διπλα σου!!!

Στο Ελενα θα γεννησω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσαρες μου!! Ποσο χαρηκα για τις απαντησεις σας κ ποσο γελασα που αναρωτιωσασταν αν γεννησα!!

Ειμαι ακομα τουμπανο..! Πηγα στον γιατρο κ μου ειπε οτι κανω αρκετες συσπασουλες κ οτι ο τραχηλος μου εχει μια "διαθεση" διαστολης..! Θα ξαναπαω σε λιγες μερες..

Το περιεργο ειναι οτι δεν αγχωνομαι για τον τοκετο κ τον πονο που εχει, αγχωνομαι να τα εχω ολα ετοιμα, να το χειριστουν καλα οι γιατροι κ πιο πολυ να βγει καλα η μπεμπα!!

Δε με βλεπω παντως να φτανω τελη φλεβαρη!!

Υ.Γ. Σε οσες δεν εκανα λαικ, μου τελειωσαν!! Αυριο οι αλλες!! Χαχαχα!!

 καλε ετοιμασε εσυ τα πραγματα και οποτε ερθει (παρε και ενα ξηρο σαμπουαν για ενισχυση σε περιπτωση που βρεθεις απροετοιμαστη αχαχαχχααχ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

 καλε ετοιμασε εσυ τα πραγματα και οποτε ερθει (παρε και ενα ξηρο σαμπουαν για ενισχυση σε περιπτωση που βρεθεις απροετοιμαστη αχαχαχχααχ)

Κ ενα κραγιονακι πρεπει να υπαρχει παντα στην τσαντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Κ ενα κραγιονακι πρεπει να υπαρχει παντα στην τσαντα!!!

πωπωπω, θα εισαι η ωραιοτερη! Τα μανικιουρ ρε παιδια απαγορευονται? Και αν εχεις ημιμονιμο πως στο βγαζουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...